m Expositie ouderen in Bruinisse Afvloeiing werkgelegenheid wordt op termijn alarmerend Prins Claus bezoekt pijlerdam met Ierse president Hillery Nieuwe burgemeester? Grondverkoop Renesse in commissie besproken Jubileum bv De Wig Let op dit hart! DE ZIERIKZEESCHE COURANT VVV Burgh- Haamstede vergadert Sociaal-cultureel werk De commissie financiën van de gemeente Zie- rikzee is het eens met het voorstel tot dekking van de korting op de uitkering sociaal-cultureel werk 1987. (Pag. 3). Manipuleren Het manipuleren met de schuiven in de Oos- terscheldedam om de onverwachte stroom- snelheden in het Schelde-Rijnkanaal op te vangen houdt de mosselvissers bezig. (Pag. 4). Alleenstaand Het ziet er naar uit, dat alleenstaande ouders met een bijstandsuitkering het kind van de re kening worden, wanneer hun kroost verder wil studeren. (Pag. 4). Verrassing FC Groningen zorgde voor een daverende ver rassing in het Europa Cup-gebeuren door via een 1-1 gelijkspel bij Xamax door te dringen tot de derde ronde. (Pag. 9). ZIERIKZEE - Komt hij nu wel of komt hij nu niet naar Zierikzee? De geruchtenstroom over de eventuele benoeming van mr. J. J. P. M. Asselbergs als de nieuwe eerste burger van Zierikzee neemt haast groteske vormen aan. Hoewel de huidige burgemeester van Sluis een belangrijke kandidaat is voor de vacante burgemeesterspost bestaat mo menteel geen enkele zekerheid over zijn eventuele komst naar Zierikzee al wordt dat in sommige kringen wel met grote stel ligheid verkondigd. Loco-burgemeester L. J. van Gastel ver klaarde desgevraagd van niets te weten en ook waarnemend chef Van der Hoop van het kabinet van de Commissaris der Ko ningin bleek verbaasd te zijn over de bewering dat Asselbergs de nieuwe burgervader van Zierikzee wordt. „De aanbevelings brief met daarin de namen van de kandidaten voor de burge meesterspost is enkele weken geleden de deur uitgegaan. Naar ik verwacht wordt een definitieve beslissing over een paar we ken pas genomen", aldus Van der Hoop. RENESSE - Biljartvereni ging De Wig uit Renesse viert op zaterdag 8 november haar veertigjarig jubileum. Om dit jubileum luister bij te zetten organiseert het be stuur een receptie in haar club huis, restaurant De Wig aan de Zoom in Renesse. De receptie begint om vijf uur en duurt tot half zeven. De beste verwachtingen zijn die welke geen tijd hebben ge had om verwezenlijkt, dus ook geen tijd om beschaamd te worden. Wallis O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG b NOVEMBER 198b 143ste jaargang Nr. 24029 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de vergadering van de Westerschouwse commissie grond- en pachtzaken is gebleken, dat het in sommige gevallen niet éénvoudig is om zaken in afzonderlijke commissies te behandelen. Een schoolvoorbeeld was de grondtransactie Zeelelieweg te Renesse, waarover VVD-er J. C. de Feiter een en ander te zeggen had. De gemeente heeft twee aanvragen voor bouwgrond gekregen voor stuk jes grond aan de Zeelelieweg te Re nesse. Het was aan de commissie grond- en pachtzaken om hiermee in te stemmen (óf niet). Geen probleem; de grond kan verkocht worden aan de aanvragers. Maar het bestemmings plan laat bebouwing echter (nog) niet toe, zodat grond verkocht wordt, maar niet voor het gewenste doel kan worden gebruikt. Eén van de aanvragers wil een schuurtje bouwen, terwijl de ander aan een compleet huis denkt. ,,Ik kan wel instemmen met de verkoop van de grond, maar of ik zo blij zou zijn met het bouwen van een huis op die plaats weet ik niet. Het schuurtje vind ik geen enkel probleem", aldus De Feiter. Maar voorzitter J. Deïst en PvdA-lid C. Verton wezen De Feiter erop, dat die (verlengde) discussie thuis hoort in de commissie ruimte lijke ordening, waar de bestem mingsplannen gewijzigd kunnen worden. Situatie Daarmee was de situatie ontstaan, dat enerzijds grond verkocht kan worden, maar de kopers nog geen toe zegging op zak hebben om ook daad werkelijk te gaan bouwen. Met de bouwplannen in het achterhoofd, vroeg De Feiter zich hardop af waar aan de gemeente begint. „We hebben nog meer groenstrookjes in de ge meente. Scheppen we zo geen prece denten?". Deïst wees De Feiter, die in zijn ge dachte werd gesteund door CDA-er W. D. Scheele, erop, dat het wel of niet Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kfORDT HET Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Krachtige wind Ook morgen heeft het hogedrukge- bied voor een groot gedeelte van de dag invloed op het weer. Eerst zonni ge perioden maar later op de dag meer bewolking. Er valt geen neer slag. De zuidwestelijke wind neemt geleidelijk toe tot vrij krachtig tegen de avond. Temperatuur 12 graden. Mi nimumtemperatuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 10 nov.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 6 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 6 ZON- EN MAANSTANDEN 7 nov. Zon op 07.45, onder 17.01 Maan op 14.10, onder 21.28 Eerste Kwartier: 8 november (22.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht v komen er op klaringen tijdens het passeren van een zwakke rug van hoge luchtdruk. De thermometers zullen dalen tot mi nima van omstreeks zeven graden vlak aan zee, en drie graden hier en daar in het binnenland. Daar kan ook vorst aan de grond voorkomen. Mor- genoverdag zijn er wolkenvelden, maar het blijft wel op de meeste plaatsen droog. De middagtempera- tuur is ongeveer normaal voor de tijd van het jaar, namelijk elf graden. Doordat een storing op de Oceaan vrij snel naderbij komt, neemt in de loop van de dag de wind behoorlijk toe. Hij waait uit het zuidwesten en wordt vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer mogelijk hard. De Oceaanstoring brengt morgennacht en zaterdag, regen. Commissie financiën uit bezorgdheid BURGH-HAAMSTEDE - De VVV Advertentie in Burgh-Haamstede houdt dinsdag 11 november haar algemene najaars vergadering in het plaatselijke hotel Bom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. \Op de agenda staat ondermeer een overzicht van het seizoen 1986, maar ook de accommodatiegids 1987, de promotiecommissie Schouwse Kust, een bestuursverkiezing, mededelin gen betreffende het 75-jarig jubileum en de vaststelling van de begroting voor het komende jaar. Ook de winst verliesrekening over 1986 wordt te berde gebracht. avond voornamelijk bezig met het doorspitten van de gemeentebegro ting 1987, begroting 1987 van de Ge meentelijke Volkskredietbank, het Meerjarenperspectief 1987 tot en met 1990 en de daarbij behorende beste dingsplannen. Men beperkte zich daarbij tot de cijfers en hield alle op- en aanmer kingen het beleid betreffend voorlo pig (tot de begrotingsraad op 27 no vember) voor zich. Wethouder Van Gastel meende, verwijzend naar de gemeentebegro ting 1987, dat Zierikzee niet ontevre den mag zijn over de financiële posi tie. Voorlopig kan aan alle verplich tingen worden voldaan en ook over de uit te voeren investeringslijst mag men, volgens de wethouder, best blij zijn. De heer Dijkstra gaf aan, dat thans voor de derde maal een begroting Vervolg pagina 6 Tijd ens tweede dag staatsbezoek aan Nederland NEELTJE JANS - In het kader van het driedaags staatsbezoek dat hij deze week aan Nederland brengt, heeft de Ierse president Patrick Hillery met zijn echtgenote en de Ierse minister van buitenlandse zaken Bary woensdagmorgen een bliksem-bezoek ge bracht aan de pijlerdam in de Oosterschelde. De Ierse gasten werden daarbij vergezeld door Prins Claus en de minister van verkeer en waterstaat Nelie Smit-Kroes. Het be zoek aan de Neeltje Jans vond plaats op eigen verzoek van de Ieren die zeer geïnteres seerd bleken in het waterbouwkundig hoogstandje in de Oosterschelde. Om ongeveer tien uur 's morgens landden de twee helicopters waarmee het gezelschap naar Zeeland reisde op het damvak Geul van het koude en winderige werkeiland Neeltje Jans. Daar werden de hoge gasten begroet door de Commissaris van de Koning in in Zeeland dr. C. Boertien, de bur gemeester van Veere mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman, de hoofdingenieur-directeur van de Di rectie Zeeland van Rijkswaterstaat ir H. Engel en de kamerheer van de ko- vervolg pagina 2 VVD-commissielid J. C. de Feiter. aanpassen van het bestemmingsplan een zaak voor later is. De commissie leden stemden uiteindelijk allen in mot de verkoop en De Feiter kreeg de toezegging, dat de kopers geïnfor meerd worden over het bestemmings plan. BRUINISSE - Het gemeentehuis in Bruinisse is een Melkmeisje rijker. Niet die van meesterschilder Johannes Ver meer, maar één van de hand van één van de twaalf ouderen die tot 21 novem ber exposeren in de hal van dit gemeente lijke onderkomen. De niet meer zo piepjonge amateurschilders zijn vanaf 1982 bijna wekelijks bijeen geweest in de Prinses Julianaschool in Zierikzee om met penseel.cn olieverf landschappen, stillevens en portretten naar voorbeeld van de schilderwerken uit de 17e eeuw op het witte linnen te zetten. ..We wagen ons niet aan moderne kunst, waarbij je niet altijd precies weet wat wat onder- of bovenkant is", aldus M. M. de Raat, één van de deelnemers aan deze ten toonstelling. De vijfendertig werkstukken van de twaalf deelnemers in de derde leeftijd zijn min of meer toevallig terecht gekomen in de hal van het gemeentehuis. Via via kwam De Raat op de hoogte van de mogelijkheid, die de gemeente Bruinisse regionale amateur-kunstenaars biedt om hun artistieke scheppingen aan een breed publiek te openbaren. Nu 60-plussers voor hun werken een tijdelijk onderkomen hebben gevonden kunnen ze alle aandacht rich ten op het zoeken naar nieuw onderdak. Doordat de Prinses Julianaschool gefuseerd is met de Lagere Technische School Schouwen-Duiveland was er voor de penseel-hobbyisten niet langer ruimte beschikbaar, die op het moment dan ook als zwervers" op zoek zijn naar een nieuw atelier. ZIERIKZEE - Het geleidelijk verdwijnen van diverse instanties - KNMI, technische dienst PTT en dergelijke - betreffen welwiswaar niet zulke grote aantallen werkne mers, maar op termijn kan de afvloeiing van werkgele genheid toch alarmerend worden. Bezorgdheid over deze situatie werd dinsdagavond geuit tijdens de openbare vergadering van de commissie financiën in het Zierik- zeese stadhuis. De commissie hield zich dinsdag- Mevrouw Hillery in geanimeerd gesprek met prins Claus. Commissielid C. Bij de Vaate kaartte deze materie aan naar aan leiding van de bevolkingsontwikke ling in Zierikzee. Het inwonertal laat een kleine daling zien, terwijl het aantal woningen jaarlijks toeneemt. „Wanneer bereiken we ten aanzien daarvan een kritische grens?", wilde Bij de Vaate weten. Commissievoorzitter wethouder L. J. van Gastel gaf daarop aan, dat de gezinsverdunning ten gevolge van echtscheiding en vergrijzing nog steeds toeneemt en derhalve ook de vraag naar - vooral - huisvesting voor eenpersoonshuishoudens. Bij de Vaate stelde vast, dat de glo rietijd van het pendelen inmiddels ook achter de rug is en - verwijzend naar de renovatie van Rotterdam - concludeerde hij dat dit vanuit de randstad ook zeker niet meer gesti muleerd zal worden. In dit verband kwam hij ook op de langzaam, maar toch geleidelijk afbrokkelende werk gelegenheid in de regio. Een lichtpuntje in deze materie zag financieel ambtenaar G. J. Dijkstra op grond van het feit, dat de uitke ring uit het gemeentefonds voor een belangrijk deel op woningruimten wordt gebaseerd in plaats van op in wonertal, zoals voorheen. Niet ontevreden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1