Aanleg trottoirs Serooskerke Commissie wil MUP-standpunt van afdeling eerst afwachten Westerschouwen staat achter regionaal onderzoek toerisme Bloemen venten op een wijze die past bij de oude gevels 4 BURGH-HAAMSTEDE - De Westersehouwse eommis- Westerschouws milieubeleid ter sprake Ook al laten andere gemeenten het afweten BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen staat 'vierkant' achter het uit te voeren onderzoek naar de Schouwen-Duivelandse gevolgen van het Neeltje Jans-project en de Dammenweg over de Stormvloedke ring. Als bijvoorbeeld de oostelijk gelegen gemeenten Bruinisse en Duiveland niet willen meebetalen, dan moet Westerschouwen voet bij stuk houden en het onder zoek toch met de resterende lokale bestuurders voortzet ten. Dat bleek maandagavond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening in Burgh-Haam- stede. Burgemeester en wethouders heb ben enige weken geleden al een brief verzonden naar de Kamer van Koop handel en Fabrieken - de initiatiefne mer van het onderzoek - om mee te willen doen. „Neeltje Jans heeft posi tieve en negatieve kanten. Het is van uitermate belang, dat we de toekomst aan een onderzoek onderwerpen" stelde de liberaal dr. H. J. van Zuij- Ien. Hij vroeg speciale aandacht voor de wegenstructuur, die in zijn ogen zo moet zijn, dat Burgh-Haamstede en Renesse niet worden overgeslagen door de bezoekers. Van Zuijlen: „Al zouden andere ge meenten het belang van een onder zoek niet inzien, dan nog moet Wes terschouwen het laten uitvoeren. Het is voor ons - maar ook voor Zierikzee en de andere gemeenten - van enorm groot belang". RU-vertegenwoordiger J. van den Berge onderschreef dit, maar vroeg zich hardop af „wie zal dat betalen". Hij vroeg de bestuur ders hiervoor op te passen. De socialist J. C. Hendrikse bena drukte juist het belang van een reg io- nale aanpak van de toekomstige ont wikkelingen. „Al heeft een onder zoek beperkingen, het blijft een be langrijke zaak". Zijn collega com missielid J. W. Geleijnse (CDA) kon niet anders dan instemmend reage ren. Voorzitter en burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer kon te vreden meedelen, dat het college het zelfde standpunt heeft als de com missie. Ook voor haar zijn de plannen om trent Neeltje Jans nog een vraag. „Ik heb nooit een maquette gezien en moet het eveneens met de berichten in de kranten doen. Neemt u echter Dr. H. J. van Zuijlen vindt het 'schandelijk' dat de Walcherse ge meenten niet willen deelnemen aan een onderzoek tiaar de gevolgen van de Neeltje Jans en de Dammenweg. van mij aan, dat het zeker niet de be doeling is er een pretpark van te ma ken. Dat past nooit in het Ooster- scheldebeleid, zoals de provincie dat voor ogen heeft", aldus de voorzitter. Volgens haar zullen Neeltje Jans en de Dammenweg wel degelijk gevol gen hebben. Sinds de uitzending van de ingebruikname van de Storm vloedkering is het bezoekersaantal vrijwel constant verdubbeld. „Dat aantal mag ""straks misschien wel weer afnemen. Het is duidelijk, dat er iets moet gebeuren als er straks 800.000 mensen naar geeltje Jans ko men". Op de opmerking van Van Zuij len, die graag goede wegen naar Re- nese en Burgh-Haamstede ziet, antwoordde ze met de opmerking, dat hiervoor een beslissing over de Dammenweg ligt. Wens Van Zuijlen benadrukte nogeens, dat de Dammenweg dan wel voorzien moet zijn van vloeiende uit- en oprit ten. Niemantsverdriet sprak nogeens de wens uit, dat alle Schouwen- Duivelandse gemeenten aan, het on derzoek zullen meedoen (lees bok be talen)" „al hebben enkele misschien geen direct belang". Naar het zich laat aanzien komt de betreffende werkgroep, waarin de gemeenten ver tegenwoordigd zijn binnen veertien dagen bijéén, want de offertes van de onderzoeksbureaus zijn binnen. Toen ter sprake kwam, dat de ge meenten op Walcheren zich afzijdig wensen te houden van enige vorm van onderzoek, schoot Van Zuijlen uit zijn slof. „Het is toch schande lijk, dat Walcheren zich nergens mee bemoeit", waarop de voorzitter di plomatiek antwoordde met „het is inderdaad jammer, dat ze daar nog niet zo ver zijn". De socialist J. C. Hendrikse vroeg het gemeentebestuur wel het belang rijkste onderhoud aan het kleuter schooltje Renesse uit te voeren. ,,De kleuters zitten er nog een tijd in". Besloten werd een extra vergadering in te lassen, zodat de gemeente alsnog de mogelijkheid heeft om het MUP voor 1 januari aan de minister aan te bieden. Een voorwaarde voor de sub sidie. Een geheel ander agendapunt was de bespreking over de kleuterschool in Renesse. Volgend jaar moeten de kleuters in het kader van het basison derwijs ondergebracht worden in te Staepel'of. Het college acht het niet juist om het onderhoud aan de kleu terschool a 63.000 gulden nu nog uit te voeren. Niemantsverdriet stelde voor het onderhoud niet uit te voeren en te gaan uitzien naar een andere be stemming voor het gebouwtje. In het voorstel wordt gesproken over een bankfiliaal of een kantoor. De commissieleden konden zich hierin vinden. PvdA-man J. C. Hen drikse zag toch graag het hoognodige onderhoud uitgevoerd „omdat de kleuters er nog een jaar in moeten doorbrengen". De voorzitter noemde dit een vanzelfsprekendheid. Minder vanzelfsprekend is het VOP. Het college legde de commissie de laatste delen van het plan voor en vroeg instemming van de leden. Niet op de precieze inhoud, maar op de grote lijnen; de opzet van het plan. Dat ontlokte de commissieleden een uitvoerige discussie, waarbij voorna melijk oude standpunten werden her haald. De voorzitter benadrukte, dat de definitieve beslissingen over de wenselijkheid van verblijfsrecreatie- ve uitbreiding pas worden genomen bij het vaststellen van de nieuwe be stemmingsplannen. Dan heeft de burger ook inspraak. Geleijnse wilde een duidelijk standpunt van het college over de uit voering van het plan Breur, waarin een groot aantal bungalows is voor zien. Zoals bekend willen b en w (on dermeer) dit plan uit het VOP lichten en snel gerealiseerd zien. Niemants verdriet bevestigde nogeens, dat zij persoonlijk geen moeite heeft met het plan „want de provinciale richt lijnen geven dit aan". Namens het col lege kon zij niet spreken. De raad beslist binnenkort over het totale VOP. SEROOSKERKE - Nog een week of drie en de voortjakkerende automobilisten, die met hun voertuig het rustige dorp Serooskerke onveilig maken, behoren tot het verleden. Met ingang van deze week heeft de firma Van der Cingel uit Nieuwerkerk in opdracht van de dienst gemeentewerken van Westerschouwen een begin gemaakt met de aanleg van een tweetal trottoirs in de kern Serooskerke. Het ene wordt over een lengte van 60 meter langs de Dorpsweg aange legd, terwijl het tweede voetganger-vriendelijke stukje weg langs de Oude Zandweg komt te liggen. Hoewel deskun digen op het gebied van de verkeersveiligheid geen directe aanleiding zagen om gehoor te geven aan de verzoeken van met name ouders met jonge kinderen, heeft de gemeente Westerschouwen een plan opgesteld om het sluipverkeer voorgoed een halt toe te roepen. Inmiddels is een aantal borden met een adviessnelheid van 30 kilometer geplaatst en zijn de eerste wegversmallingen aangebracht. Volgens G. Rech één van de verontruste ouders zal na de aanleg van de twee trottoirs en het verleggen van de wegversmallingen na lang soebatten de verkeerssituatie meer veiligheid voor de kinderen bieden. Voor de werkzaamheden, die momenteel worden uitgevoerd is een bedrag van f 20.000,— gereserveerd. sie voor de ruimtelijke ordening heeft zich maandag avond tijdens haar vergadering niet willen uitspreken over het incomplete Milieu Uitvoerings Programma (MUP), zoals dat door het college ter beoordeling werd aangeboden. Reden is, dat het plan nog niet compleet is en de afdeling ruimtelijke ordening, recreatie en milieu van de gemeente (nog) niet met het plan kan instemmen. Er wordt een extra vergadering belegd. Het MUP is een experiment van de rijksoverheid, dat met subsidies wil bekijken of het opstellen en naleven van een MUP mogelijk is. De ge meente Westerschouwen is één van de vrijwillige 'proefkonijnen' en is er zelfs in geslaagd om als eerste met een MUP te komen. Zo snel als het college een en ander had willen reali seren, zit er echter niet in. Ter volle digheid: het MUP geeft de prioritei ten en de te volgen werkwijze aan voor het verantwoord voeren van het milieubeleid in de gemeente. Intentie Tijdens de behandeling van het MUP - maandagavond in het gemeen tehuis te Burgh-Haamstede - vroeg voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer de commissie in te stem men met de intentie van het plan. Zij voegde er aan toe, dat er nog bijlagen bijkomen. En juist dat laatste gaf de commissieleden de overtuiging voor alsnog een slag om de arm te houden. De CDA-er J. W. Geleijnse zei ver nomen te hebben, dat de afdeling ruimtelijke ordening (ro) moeite heeft met het plan en hij wenste daar meer duidelijkheid over. Chef ro Meerhof legde uit, dat zijn afdeling de handen vol heeft aan het Verblijfs- recreatief Ontwikkelings Plan (VOP) en het Hinderwet Uitvoerings Programma (HUP). „We moesten als afdeling een praktische keuze maken en hielden ons buiten de samenstel ling van het MUP". Meerhof: „Achteraf is ons echter ge bleken, dat we enkele facetten in het plan missen. We hebben - laat ik dat duidelijk stellen - bewondering voor het plan, maar de vertaling van de plannen naar de afdeling missen we. Ik mis-bijvoorbeeld ook de kampeer- ,wet met de uitvoeringsmaatregelen. Dat heeft verregaande consequenties voor het vergunningenbeleid". Tafel Meei-hof en de zijnen gaan snel rond de tafel zitten om alsnog wensen kenbaar te maken. Dat kan mogelijk leiden tot een bijlage. De afdelings chef uitte zich ietwat somber over de mogelijkheid tot aanvullingen op het plan, gezien de nog beschikbare tijd. Een (voorzichtige) poging van de di recteur gemeentewerken, W. van Meerten, om de commissie toch tot een standpunt te krijgen, ving bot. Frans Ravia met zijn bloemenkar al jaren een vertrouwd beeld in Zierikzeese binnenstad ZIERIKZEE - „Móóie bloemè Met deze niet te imite ren, karakteristieke kreet trekt bloemenkoopman Frans Ravia wekelijks door de Zierikzeese binnenstad. De overdekte bakfietskar waarop hij zijn handel heeft uit gestald past perfect bij de oude geveltjes van de monu- mentenstad. „Dit is echt nog straathandel zoals die er vroeger was. Die huizen stonden er honderd jaar geleden al en toen was de straathandel er ook. Dat is hier zo ge bleven. In steden als Rotterdam en Amsterdam zie je het ook nog", vertelt de 38-jarige geboren Zierikzeeënaar. Toch zijn het voornamelijk prakti sche overwegingen die hem op vrij dag en zaterdag met zijn romantische bloemenkar door de smalle straatjes doen trekken. „Zelf zie je dat roman tische niet meer Het is werk dat je doet. En met die kar is het makkelijk werken in de binnenstad. Ik sta min der in de weg en heb geen last van de parkeerverboden. Ik kan het werk lekkef op mijn gemakje doen. Op zo'n kar kun je de handel bovendien gemakkelijk en overzichtelijk aan bieden". Aan de vele foto's die toe risten in de zomermaanden van hem maken merkt hij wel dat zijn handel als een bezienswaardigheid wordt be schouwd. „Er zijn natuurlijk zat mensen bij wie dit in de buurt niet meer voorkomt". Sfeer in de straat Frans Ravia gaat wekelijks zijn vaste klanten af langs de deuren. Sommige van hen dateren nog uit de tijd dat zijn vader, de nu zeventigjari ge Jan Ravia, met dezelfde bloemen kar door Zierikzee trok. En net als hij roept hij zijn typische kreet door de straten. „Dat geeft natuurlijk sfeer in de straat maar het is vooral om be tercontact met de mensen te krijgen", legt hij uit. „Ze horen me enkele stra ten verder ook roepen en er zijn er toch heel wat die op de fiets stappen om even een bloemetje te kopen". Schoolbanken Frans Ravia is met de straathandel in bloemen opgegroeid. Reeds vanaf de lagere schoolbanken hielp hij zijn vader op vrijdag en zaterdag met ven ten. Als jongen werkte hij een paar jaar in de bouwvaksector, maar toen zijn vader een poosje gezondheids klachten kreeg kwam Frans op zijn achttiende definitief thuis werken. „Het is een leuk beroep. Je komt met veel mensen in contact en het is erg afwisselend. Geen dag is hetzelf de want ik ben steeds op een andere route. Op woensdag is dat Ouwer-' kerk, op donderdag Oude Tonge en Achthuizen en vrijdag en zaterdag Zierikzee. De meeste routes worden gedaan met een bestelwagentje want de bloemenkar wordt uitsluitend in de Zierikzeese binnenstad gebruikt. „Alleen daar is voldoende luwte tus sen de huizen zodat de bloemen niet verwaaien", aldus de bloemenhande laar die benadrukt dat zijn handel niet alleen mooi is om te zien maar ook om in te werken. „Het werkt ge makkelijk en het is*een leuk artikel. Ik verkoop nu eenmaal liever een bos bloemen dan bijvoorbeeld lucifers. Fresia's Zelf houdt Frans Ravia het meeste van rozen en fresia's en vooral de combinatie van die twee in een rui ker. „De rozen zijn het sierlijkste om te zien en de fresia's ruiken het lek kerste". Hij geeft zijn klanten altijd de keuze uit ongeveer tien verschil lende bloemsoorten. Plus de verschil lende planten in de auto en onder de Beuze, waar zijn vrouw zaterdags de verkoop doet, kunnen oplopen tot een assortiment van veertig. In de cember komen daar nog de kerststuk jes en de kerstbomen bij. „Een druk ke tijd. Vlak na Sinterklaas gaan we de kerstbomen kappen of uitgraven van het veldje in Noord-Brabant dat we al in september hebben aange kocht". De drukste dag van het jaar is voor de bloemenhandelaar dc zater dag voor Moederdag. „Dat is de abso lute topdag, dan komt iedereen op het laatste moment om bloemen", Dc gezelligste tijd om op straat te lopen vindt hij het voorjaar. „Dan is de handel het levendigste vanwege de geraniums, de fuchsia's en het eenja rige goed dat de mensen in hun bloembakken en tuintjes willen planten". „Het is bij dc straathandel het be langrijkste om een goede kwaliteit tegen een gangbare prijs te leveren. Het meer exclusieve gedeelte laten we aan de winkeliers over", aldus de Met zijn nostalgische bloemenkar draagt Frans Ravia (links) al jaren een steentje bij aan het historische stadsbeeld van Zierikzee Rechts zijn vader Jan Ravia die vroeger met de bloemenkar ventte. bloemenman die opmerkt dat de con sument dc laatste tijd kwaliteitsbe wuster is geworden en ook dat dc bloemenhandel ten opzichte van een jaar of zeven geleden weer meer aan trekt. „Mensen geven tegenwoordig liever een gulden meer voor een bos bloemen van goede kwaliteit". Frans Ravia zorgt al jaren voor een con stante verse kwaliteit van zijn han del die hij inkoopt op de veiling te Honsclcrsdijk of bij een grossier te Rotterdam. „Wat we zaterdags over hebben wordt altijd weggegooid, maar gelukkig is dat nooit zoveel". Frans Ravia is niet van plan om voorlopig met zijn handel te stoppen. Hoewel" hij ook de nadelen van zijn beroep onder ogen ziet. „Ik raad het mijn zoon niet aan. Het is hard wcr-> ken, vaak 60 a 80 uur per week door mij en dan nog 30 a 40 uur door mijn vrouw op dc standplaats Onder de Beuze. Als je dan omrekent wat je per uur verdient is dat niet veel. Boven dien draag je als zelfstandige grote eigen risico's in verband met ziekte of schade". Onder andere daarom heeft hij in de schuur een tweede bloemen kar staan om bij schade te kunnen ge bruiken. „Die heeft mijn vader erbij gekocht toen ik bij de handel kwam helpen. Hoe oud die karren zijn kan geen mens je zeggen. Ze zijn als bak kerskar, ijscokar en nu dus als bloe menkar gebruikt. Het is eigenlijk ge woon een oude bakfiets met een zeiltje erboven. Vroeger waren er veel. vaak met een paard ervoor. Mijn vader heeft op die manier ook nog met groenten gevent". Gelukkig voor Zierikzee dat deze nostalgische her innering door Frans Ravia levendig wordt gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4