Mosselen op strandje Ouwerkerk Minister laat Stormvloedkering na protesten verder open doen Loodvervuiling natuurreservaat agenda WATERSTANDEN Vergunning Belgen ingetrokken Cel voor miljoenen fraude Voortbestaan KNMI-station op de tocht Beatrixschool heeft leerlingen wachtlijst 2 MONTREUX - De internationale luchtvaartmaatschappijen zullen dit jaar met elkaar een verlies lijden van tussen de 600 en 800 miljoen dollar. Dat verlies is vooreen deel het gevolg van het terrorisme dat de passagiers ervan weerhoudt te gaan vliegen, zo heeft Guenter Eser, algemeen direc teur van IATA (International Air Transport Organisation) gezegd. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland heeft de duikvergunning van vier Belgen ingetrokken tot het eind van de zo mer 1987. Twee van de mannen wer den op 24 augustus ter hoogte van Strijenham, gemeente Tholen, be trapt met een tas met vijf kreeften. Als gevolg daarvan is hun duikver gunning tot 1 augustus 1987 inge trokken. Twee anderen bleken bij controle op 10 oktober negen kreeften en twee tangen bij zich te hebben. De vergun ningen zijn in dit geval tot 1 septem ber 1987 ingetrokken. In de duiksportverordening van de provincie is opgenomen, dat geen die ren, planten of andere levende orga nismen uit het water mogen worden meegenomen. De overtredingen zijn geconstateerd door de Wemeldingse groep van de rijkspolitie te water, post Reimerswaal. UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft vandaag, dinsdag, de 40-jarige M. V. W. uit Zeist veroor deeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden met aftrek van voorarrest omdat hij had geprobeerd zijn werkgever, de Rabobank, een be drag van 87,8 miljoen gulden afhan dig te maken. Tegen hem was 21 maanden geëist. Als medewerker van de Rabo-bank, waar hij al vele jaren werkzaam was, had W. op 12 augustus vorig jaar het miljoenenbedrag overgemaakt op een bankrekening in Engeland. Hij had die bank laten weten dat dat be drag binnenkort zou worden opgeno men en met drie mededaders had hij bankrekeningen in Oostenrijk en Zwitserland geopend om het geld daarop te storten. De zaak kwam ech ter al snel aan het licht, toen er bij de Engelse bank vragen waren gerezen. De transactie was ook niet aange meld bij de Nederlandsche Bank, hoewel dat bij dergelijke bedragen wel gebruikelijk is. Volgens W. zijn dergelijke bedragen in het dagelijks bankverkeer nor maal. Daarbijzijn wel twee handte keningen van procuratiehouders no dig, maar hij had een constructie bedacht om dat te kunnen omzeilen. Ook bleek dat W. al een aantal jaren geld van de bank had overgeschreven op de rekening van zijn vrouw. Dat had hem zo'n 100.000 gulden per jaar opgeleverd. Daarbij gebrüikte hij re keningen die nauwelijks door ac countants werden gecontroleerd, waardoor het zo lang kon duren voor dat de fraude werd ontdekt. Vervolg van pagina 1 brek aan middelen niet optimaal kunnen werken", aldus meteoroloog Donker, die eraan toevoegt hier in Zierikzee de elf mooiste jaren van zijn leven te hebben doorgebracht. Keuze Of de twaalf weerkundigen van de Zierikzeese vestiging serieuze ver huisplannen moeten maken om „op nieuw" te beginnen in Vlissingen dan wel Hoek van Holland wordt op zijn vroegst in de zomermaanden van vol gend jaar bekend. Wellicht ook wordt een definitieve beslissing nog even tjes uitgesteld. Kortom onduidelijk heid over de toekomst van de meteo rologen, wiens diensten van onmis bare waarde zijn geweest bij de bouw van de pijlerdam. „We bevinden, ons op dit moment in een magnetische storm, terwijl we onze kompasnaald niet kunnen richten", aldus Donker die hieraan toevoegt dat de dienst in Zierikzee beslist niet in één keer ter ziele zal gaan, maar dat de werk zaamheden van het weerstation van af 1988 geleidelijk afgebouwd zullen worden. OUWERKERK - Op het strandje vmi Ouwerkerk ligt een grote hoeveelheid mosselen. Aardig om te zien, maar eigen lijk niets bijzonders. Het is een direct gevolg van de flinke storm van veertien dagen geleden. Het nabij gelegen mos selperceel van een Zierikzeese mosselvisser heeft het zwaar te verduren gekregen. De harde wind en het opzwiepende water rukt de schelpdieren van de banken en werpt het op het strand. Het idee, als zou de 'mosselstorU een gevolg zijn van de perikelen met de Stormvloedkering is onjuist. BURGHSLUIS - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de Stormvloedkering in de Oosterschel- de zover laten openen dat het getijdenverschil op de Oos- terschelde nu 240 centimeter bedraagt. Op 28 oktober werden de schuiven van de Stormvloedkering zo ver ge sloten dat het verschil tussen eb en vloed nog maar twee métèr bedroeg. Rijkswaterstaat besloot hiertoe om de onverwacht sterke stroming in het Rijh-Seheldekanaal tegen te gaan die was opgetreden na de sluiting van de Oesterdam. Normaal, met alle schuiven geheel open, bedraagt het verschil tussen eb en vloed 270 centimeter. Met name milieubewegingen en mosselkwekers hebben grote bezwaren tegen het slui ten van de schuiven. Scheepvaart en waterschap dringen aan op het terug dringen van de sterke stroom. Eendracht Een woordvoerder van het ministe rie deelde mee dat het getijdenver schil nu op 2,40 meter gebracht kan worden omdat met name in de Een dracht de beschoeiingen door middel van stortingen zijn versterkt. De af slag die door de sterke stroom optrad is hierdoor verminderd. De sterke stroming treedt op door dat het water achter de gesloten Oesterdam nu stil staat. Het verschil met het niveau in de Krammer is tij dens hoog en laag water zo groot dat het water zich met kracht een weg baant door het verbindingskanaal. Het probleem is overigens maar van tijdelijke aard: na sluiting van de Philipsdam (volgend voorjaar) staat het water in de Krammer ook stil. Vandaag, dinsdag, vindt overleT plaats tussen alle betrokken partij en. Volgens de woordvoerder van het ministerie zal bekeken worden of de schuiven nog verder geopend kunnen worden. De minister heeft de schuiven weer verder open laten zetten, zodat het getijdeverschil weer toeneemt. BOLSWARD - Een bedrijfsongeval in een garage op het industrieterrein in Bolsward heeft de 41-jarige S. Oe- vering uit Franeker het leven gekost. De monteur wilde maandagavond laat nog wat sleutelen aan zijn auto die hij op de hefbrug had gezet. Toen hij die liet zakken is hij door onbe kende oorzaak over de brug geko men. Hij was op slag dood, aldus de politie vanmorgen, dinsdag. De man werd 's nachts gevonden door een col lega, die was gealarmeerd door de vrouw van het slachtoffer. Vervolg van pagina 1 Volgens een artikel in de wet op het speciaal onderwijs en het voortgezet speciaal onderwijs is het namelijk mogelijk om op grond van bijzondere omstandigheden goed te keuren dat aan een school meer leraren zijn ver bonden dan in het Formatiebesluit wordt toegestaan. Het grote leerlin genaanbod voor de Beatrixschool be treft de afdeling MLK (Moeilijk Le rende Kinderen) die momenteel 42 leerlingen telt. De school heeft nog twee andere afdelingen de ZMLK (Zeer Moeilijk Lerende Kinderen) en VSOMLK (Voorgezet Speciaal Onder wijs voor Moeilijk Lerende Kinde ren). Tweede Kamer De discussie in de Tweede Kamer op grond waarvan de regering voorlo pig heeft afgezien van de aangekon digde bezuinigingen in het (voortge zet) speciaal onderwijs was reden voor grote opluchting bij de bestuurs leden van de Beatrixschool. Bestuursvoorzitter en wethouder van Zierikzee J. Groen: „Het is uitermate prettig dat de plannen nu aanmerke lijk minder ingrijpend zijn". De be stuursleden en burgemeesters van Bruinisse en Brouwershaven T. Hek man en C. Slabbekoorn wezen er op dat de eis van 2,5 miljoen bezuinigen wel overeind blijft staan. Maar school-directeur De Jonge was van mening dat op de bezuinigingen zoals ze nu overkomen gemakkelijker kan worden ingespeeld omdat ze ten minste niet met terugwerkende kracht van toepassing zijn. „Laat ons wel realistisch zijn, de eigen bijdra- ge-regeling voor LOM en MOK gaat wel door. Dat wil zeggen dat iemand die de pech heeft meer dan 20 kilome ter van de school te wonen nog extra moet bijbetalen voor de vervoers kosten voor zijn kinderen", aldus De Jong. Omdat het er verder naar uit ziet dat het bijzonder onderwijs in elk geval dit jaar buiten schot zal blijven besloot het bestuur de eerder voorgenomen protestbrief naar het ministerie voorlopig te laten zitten. ATV Het ministerie maakt het in nog meer opzichten niet gemakkelijker voor de scholen want de Beatrix school bleek ook gestruikeld te zijn over de onduidelijke en ingewikkel de aanwijzingen waarop de ATV-tijd voor het personeel berekend moet worden. Men was tot een andere uit komst gekomen dan Den Haag en daardoor is over de maanden augus tus tot en met november van dit jaar enkele tientjes per maand teveel uit betaald aan de conciërge, de logope diste en de administratief medewer ker. Bestuurslid en wethouder van de gemeente Westerschouwen J. Deïst liet weten principiële bezwaren te hebben tegen het terugvorderen van dat geld en kreeg de overige bestuurs leden daarin mee. „We hebben een foute berekening gemaakt en daar van mogen de personeelsleden niet de dupe zijn". Hij vroeg wel op korte ter mijn duidelijkheid in de zaak zodat een en ander op juiste wijze berekend zou kunnen worden. Hekman achtte het „een teken aan de wand dat het ministerie niet in staat blijkt circu laires en voorschriften uit te geven die leesbaar zijn". Besluiten Op de vergadering werd verder de ontwerp-rekening over 1985 en de tweede wijziging van de begroting 1986 goedgekeurd. Evenals de huur overeenkomst met de gemeente Zie rikzee voor het schoolgebouw aan de Kanterlaan waar men vanaf eind ok tober gebruik van maakt. De aanpas sing van de tekst van het dienstverle ningscontract met de stichting RPCZ inzake psychologische hulp en de be noeming van een groepsleraar in tij delijke dienst voor twee uur per week in het kader van de ambulante bege leiding. En tenslotte de aanpassing van de keuken voor handvaardig heid. De volgende bestuursvergade ring is gepland op 26 januari 1987. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 5 november 05.40 148 11.40 -115 18.00 155 - 6 november 06.20 140 00.10 -117 18.45 154 12.25 -121 5 november 03.40 184 09.45 -125 15.55 193 22.15 -126 6 november 04.20 168 10.35 -128 16.40 185 23.05 -117 5 november 06.10 169 11.55 -132 18.25 176 - 6 november 06.55 160 on. 20 -134 19.15 174 12.40 -137 5 november 05.30 168 11.40 -128 17.45 175 - 6 november 06.15 159 00.05 -130 18.35 173 12.25 -134 Callantsoog CALLANTSOOG - Een deel van het natuurreservaat het Zwancnmccr hij het Noordhollandse Callantsoog is verontreinigd met lood. Dat is de conclu sie van een onderzoek van de Landbouwhogeschool in YVagcningcn en het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Doodtij: 11 november Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Volgens beheerder W. Klomp is do verontreiniging in circa vijf hectare licht tot extreem ernstig. Het in 1973 door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten aangekochte re servaat, dat onder meer internationa le faam geniet door Iepelaarskolo- nies, is in totaal 600 hectare groot. De hoogste loodconcentratie be droeg 70 gram per kilo duinzand. De maximaal aanvaardbare concentratie (mac-waarde), welke het ministerie van volksgezondheid, ruimtelijke or dening en milieuhygiëne voor lood hanteert, bedraagt 0,6 gram per kilo. De verontreiniging is volgens woord voerder Klomp veroprzaakt door zo genoemde valhagel van een kleidui- venschietbaan, die tot 1 januari 1975 in het gebied was gevestigd. Pas en kele jaren na het vertrek van de schietbaan werd aan enkele tiental len vierkante meters afgestorven ve- gatatie zichtbaar dat er sprake was van ernstige verontreiniging. Afgraven De onderzoekers hebben geadvi seerd om de meest verontreinigde plaatsen af te graven. Een kostenin- dicatie van een dergelijke sanering is niet bij het rapport verstrekt, maar volgens woordvoerder Klomp zijn die „zeer hoog" en is de operatic land schappelijk „eigenlijk te ingrijpend". Volgens hem ligt het verontreinigde gebied tegen de noordgrens van het Zwanenwater en zorgt de hoge grond waterstand ter plaatse voor relatief ongevaarlijke verspreiding en ver dunning in het poldergebied. ERMELXD - Door luid toeterend door het dorp te rijden is de rijkspoli tie in Ermelo er dit weekeinde in ge slaagd een 24-jarige winkeldief in zijn kraag te vatten. In de veron derstelling dat zijn diefjesmaat ach ter het stuur zat, sprong de verdachte vrijwillig in de wagen. 25 oktober tot en met 8 november Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie sieraden, maandag tot en met zaterdag 13.30- 16.30 uur. 3 tot en met 22 november Zierikzee Openbare bibliotheek de Stolpe. Ex positie Rijnhard Schregardus. Maan dag, woensdag, donderdag, vrijdag 14.00-17.00 uur; donderdag, zaterdag 9.30-12.00 uur; maandag, donderdag 18.30-20.00 uur. Dinsdag 4 november Zierikzee Huis van Nassau. Themamiddag Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen over het voorkomen van misdrij ven. 14.00 uur. Bejaardencentrum Borrendamme. Jaarlijkse verkoping Vrijwillige Wel fare Rode Kruis. 14.00-16.00 uur. Havenplein 24 (FMD). Thema-avond algemene bijstandswet. 20.00 uur. Huis van Nassau. Prei-avond. 20.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie financiën. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissievergade ring grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Helpt El kander. 19.30 uur. Goes Prins van Oranje. Najaarsledenver gadering VARA. 19.30 uur. Woensdag 5 november Zierikzee ANBO-gebouw. WAO-AOW en VUT-werkgroep FNV bijeen. 14.30 Donderdag 6 november Zierikzee Paternosterstraat. Bijeenkomst AN- BO over acupunctuur. 14.00 uur. Stadhuis. Begrotingsvergadering PvdA-fractie. 16.00 en 19.30 uur. Huis van Nassau. Beurs Landbouw en Handel. 19.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering FNV Schouwen-T)uiveland. 19.30 uur. De Driehoek, Kerkhof 8. Thema avond van Zelfhulpgroep MBD Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Brouwershaven Voorburglaan 23. Start algemene ge spreksgroep. 13.30 uur. Middelburg Hotel Arneville. Exportbijeenkomst Kamer van Koophandel. 16.00 uur. Vrijdag 7 november Zierikzee Nutsspaarbank. Prijsuitreiking best onderhouden tuin. 19.00 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met Combo Hollywood. 20.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering HSV Het Zijpe. 19.30 uur. Verenigingsgebouw Nederlands Her vormde kerk. Spreekbeurt RPF-ka- merlid Meindert Leerling. 20.00 uur. Middelburg Concert- en gehoorzaal. Slotmani festatie Zeeland helpt Nepal. 20.00 uur. Zaterdag 8 november Zierikzee Schoolgebouw Mosselboomgaard. Speelgoedruilbeurs Speel-o-theek Schouwen-Duiveland. 10.00-12.00 uur. Maandag 10 november Zierikzee Restaurant Mondragon. Ledenverga dering Zierikzeese Ondernemers Centrale. 20.00 uur. Dinsdag 11 november Burgh-Haamstede Hotel Bom. VW-najaarsvergade- ring. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst ouderen. Oranjevereniging. 14.00 uur. Middelburg Concert- en Gehoorzaal. Lezing „Op zoek naar eigen levenskracht". 20.00 uur. Woensdag 12 november Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. Bij eenkomst Confessionele Vereniging Hervormde Kerk. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ringdag HVG Schouwen- Duiveland. 10.00 uur. Goes Hotel Tbrminus. Bijeenkomst Wo men's Aglow Fellowship Zeeland. 9.45 uur. Donderdag 13 november Nieuwerkerk Zwembad Dol-fijn. Demonstraties ijsongeval. 20.00 uur. Zaterdag 15 november Zierikzee Bejaardencentrum De Wieken. Fan- cy-fair ten behoeve van videoproject. 10.00-16.00 uur. Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Dinsdag 18 november Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Woensdag 19 november Nieuwerkerk Zwembad Dolfijn. Demonstraties ijsongeval. 13.00 en 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2