Voortbestaan KNMI-station Zierikzee staat op de tocht m I Provincie gaat Kraayensteinweg op eigen kosten veiliger maken Beatrixschool heeft voor het eerst leerlingen-wachtlijst 4 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto bekrast Auto gedeukt HET Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Opruimen Incompleet Welzijn ouderen Kegelkampioen Het opruimen van het woonwagencentrum aan De Westerschouwse commissie voor ruimtelij- De nieuwe voorzitter van de Stichting Welzijn Club X behaalde voor de vijfde keer in succes- De Val wordt duurder dan de f 50.000,-, die ke ordening heeft zich niet willen uitspreken Ouderen Schouwen-Duiveland meent, dat het sie het kampioenschap van de Zierikzeese Ke- voor dit werk in het bestedingsplan voor 1987 over het incomplete Milieu Uitvoerings Pro- soms is alsof er een gunst gevraagd wordt bij gelbond door een ruime zege op De Baanbre- is opgenomen. (Pag. 3). gramma. (Pag. 4). de gemeente. (Pag. 5). kers. (Pag. 9). DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24028 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Alles komt, als men maar kan wachten. Ravelais Westerschouwse commissie tevreden BURGH-HAAMSTEDE - De provincie Zeeland is voor nemens om op korte termijn de kruising Kraayenstein- weg-Meelweg-Weeldeweg te Burgh-Haamstede aan te passen, zodat die veilig is voor het te verwachten ver hoogde verkeersaanbod. De aanpassing dient te funge ren als een tijdelijke maatregel, omdat de aanleg van de Dammenweg vanaf de Stormvloedkering nog wel enige jaren op zich zal laten wachten. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer sprak maandagavond tij dens de commissievergadering ruimtelijke ordening over de periode 1987-90. Meteoroloog A. W. Donker: ,,Als ik hier de deur achter me dicht trek, gebeurt dat met weemoed". Medewerkers naar Vlissingen of Hoek van Holland ZIERIZEE - Wat de toekomst brengen moge. De „weer mannetjes" van de Meteorologische Dienst Zierikzee zullen het onder elkaar vaak over die in nevelen gehulde toekomst hebben, nu het ernaar uitziet dat het taken pakket van dit KNMI-station met ingang van 1988 gelei delijk aan zal worden afgebouwd. meteorologische centra (Vlissingen en Hoek van Holland) te veel ge vraagd is. Beter een efficiënt cen trum, dan twee centra die door ge- vervolg pagina 2 De gemeente heeft zoals wellicht bekend vorige maand ingestemd met de aanleg van de Dammenweg, die de verhoogde verkeersdrukte naar het toeristisch centrum Neeltje Jans moet gaan opvangen. Deskundigen spreken over een jaarlijks bezoekers- aanbod van 800.000 mensen. Dat kan zelfs oplopen tot één miljoen. Procedure Tot de weg er is - een lange procedu re is nog te gaan - moet de Kraay ensteinweg de verkeersdrukte opvan gen, maar is daar eigenlijk in haar huidige vorm niet geschikt voor. Bur gemeester Niemantsverdriet is op aandringen van de raadsleden druk gaan uitoefenen bij de betreffende statencommissie. Het is immers een provinciale weg. Dit heeft tot direct gevolg gehad, dat een provinciale de legatie de situatie ter plaatse is ko men bekijken. De zogenaamde 'black-spots' wer den onderzocht. Dat zijn de gevaar lijke punten in de route. Die waren er verschillende, maar de meesten lij ken simpel oplosbaar met een ade quate verkeerslichteninstallatie of goede bewegwijzering. Zo niet wat betreft de kruising Kraayenstein- weg-Weeldeweg-Meelweg; daar wa ren de problemen aanzienlijk groter. Het huidige kruispunt heeft jaar lijks twee a drie ongevallen op zijn geweten. Naar verwachting neemt het verkeersaanbod met een factor vier toe, waardoor het aantal onge vallen op ongeveer tien zou uitko men. Voor zowel de provincie als de gemeente onacceptabel. Voor de bur gemeester eerder al reden om aan te dringen op de aanleg van de Dam menweg. Notitie De provincie heeft op het Wester schouwse gemeentehuis een notitie gedeponeerd met vier alternatieven voor de gevaarlijke kruising. Direc teur gemeentewerken W. van Meerten gaf de commissieleden tekst en uitleg over de keuzemogelijkheden. De be stuurders hadden niet veel tijd nodig om tot die keuze te komen, Zij schaar den zich allen achter het voorstel van het college; plan drie. Dat plan houdt in, dat dé kruising blijft waar ze is. De ziehtvergroting kan worden bereikt door de dijkover- gang naar het noordoosten te verleg gen, waarbij de waterkering in stand wordt gehouden door de aanleg van hulpkaden. Omdat de weg in een bocht ligt kan de hulpkade aan de noordwestkant niet vlak langs de hoofdrijbaan worden gelegd, omdat die dan het uitzicht zou gaan belem- De feestelijke ingebruikname van de Stormvloedkering begin oktober betekende tevens het doodvonnis voor het hydro-meteorologische insti tuut aan de Van Veenlaan in Zierik zee. Voor het hoofd van deze dienst, de heer A. W. Donker was dat beslist geen donderslag bij heldere hemel, om maar eens in weerkundige termen te spreken. ,,We zijn als KNMI- mensen in 1960 „uitgeleend" om de Deltadienst een handje te helpen bij het miljardenproject in de Ooster- schelde. Nu de Stormvloedkering een feit is, is onze aanwezigheid dichtbij het werkveld niet langer een absolute noodzaak." Noodzaak of niet, watersporters en vissers zullen de service van deze voor Nederland unieke hydro- meteorologische dienst ongetwijfeld gaan missen, want zoals het er op dit moment naar uitziet zal in 1988 een einde komen aan het telefonische weerbericht, dat vanaf het allereer ste moment (april 1985) een regel recht schot in de roos bleek te zijn. „In het hoogseizoen worden er ge middeld 1500 gesprekken per dag ge noteerd". In de loop van een kwart eeuw heeft deze speciale dienst van de KNMI de nodige ontwikkelingen doorgemaakt. Naast het opstellen van specialistische weerberichten voor Rijkswaterstaat en bij de bouw van de pijlerdam betrokken aanne mers kwam er geleidelijk een meer publiekgerichte taak bij. Verder werd het aantal medewerkers van zes op twaalf gebracht en ging ook de technologische vooruitgang niet aan dit KNMI- station voorbij. In de al lereerste dagen was er geen telefoon, laat staan een supersnelle datanet- verbinding. Wie nu een blik werpt op de „machinekamer" kan zich dat nauwelijks nog voorstellen: compu ters, diverse telexlijnen, satellietfo to's en een up to date datanet maken het mogelijk om de weersverwachtin gen afkomstig van dergelijke moder ne apparatuur te vergelijken met de bevindingen van de meteoroloog zelf. „Man-machine mix", noemt Donker deze werkwijze, die naar zijn zeggen de meest nauwkeurige voospellingen te zien geeft. Know how Zesentwintig jaar alle aandacht wijden aan „het weer" en vooral ook de effecten van het weer op de water massa heeft een schat aan gegevens opgeleverd. Op het gebied van de hydro-meteorologie, oftewel de ken nis van de combinatie weer-water staat het Zierikzeese station dan ook op eenzame hoogte. Volgens Rijkswa terstaat, het Loodswezen en het KNMI is het dan ook zaak om het spe cialisme dat hier in Zierikzee geleide lijk aan is ontwikkeld voort te zetten en te verdiepen. Waar en op welke wijze dit het beste kan gebeuren is momenteel een groot vraagteken. Rijkswaterstaat en het KNMI bui gen zich op dit moment over een tweetal alternatieven om de mede werkers van het station over te plaat sen. De eerste mogelijkheid is de bouw van een nieuw hydro-meteoro- logisch centrum in Hoek van Hol land, waar ook de Storm waarschu wingsdienst ondergebracht kan worden. Met het oog op de havenbe- langen en de afbouw van de offshore een goede lokatie. Een tweede moge lijkheid is om de „weermannetjes" uit Zierikzee onder te brengen in het KNMI-weerhuisje in Vlissingen, zo dat deze regio, waar wind, land en water in een permanent gevecht met elkaar zijn gewikkeld over een eigen hydro-meteorologisch centrum kan beschikken. Nu het miljardenproject in de Oos- terschelde voltooid is, wordt ook het KNMI-station in Zierikzee met de be zuinigingswoede van de rijksover heid geconfronteerd. „Het KNMI heeft vanuit Den Haag te horen ge kregen om het takenpakket van alle extra's te ontdoen, zoals bij voorbeeld voorlichting aan een breed publiek. „Met het oog op de bezuinigingen, denk ik persoonlijk dat twee hydro- De Kraayensteinweg moet onder handen worden genomen in verband met het functioneren van de Dammenweg. De commissie ruimtelijke ordening in Westerschouwen boog zich erover. Verzoek om extra personeelsformatie naar ministerie ZIERIKZEE - Voor het eerst in haar 30-jarige geschie denis is de eilandelijke school voor moeilijk lerende kin deren, de in Zierikzee gevestigde Beatrixschool, gecon fronteerd met de noodzaak om aspirant-leerlingen op een wachtlijst te plaatsen. „We hebben zo'n grote aan loop van leerlingen dat we die met het huidige perso neelsbestand niet meer kunnen opvangen", aldus school directeur J. de Jong. Hij schrijft de leerlingen-toename toe aan toevallige factoren die op Schouwen-Duiveland, waar relatief gezien weinig mensen wonen, al snel een grote invloed hebben. De Jong benadrukte overigens dat het aantal op de wachtlijst 'zeer gering' is en dat er alles aan zal worden gedaan om een oplossing te vinden. Niettemin werd maandagmiddag tijdens de twee-maandelijkse open bare vergadering van het bestuur van de Beatrixschool gesproken over een 'nijpende situatie'. Tbmeer daar in het kader van de overgangsboventallige regeling eigenlijk al een leerkracht extra aan de school werkzaam is. „We hebben eigenlijk twee formatieplaat sen. De extra leerkracht die we nu hebben moet blijven plus nog een ex tra", stelde de vertegenwoordiger van het onderwijs op Schouwen-Duive land J. B. Roskam vast. „Als we alle leerlingen die zijn aangemeld toela ten krijgen we groepen van zeventien in plaats van zestien kinderen", aldus directeur De Jong die benadrukte dat de toewijzing van leerlingen ge schiedt in nauwe samenwerking met de basisscholen en dat daarbij heel goed alle perspectieven worden over wogen. Brief Het bestuur had dan ook weinig meren. De kade moet dan ook geheel buiten het zogenaamde weglichaam worden gebracht. Het totale plan vergt een totale verlegging van zo'n 450 meter weg en gaat 1.000.000 gulden kosten. Voor de gemeente geen probleem, want de provincie dekt de kosten. Het advies van de commissie gaat naar de pro vincie toe. DEN HAAG - De koppeling tussen de prijs van aardgas en die van olie moet losser. Op die manier is Neder land minder kwetsbaar voor de onze kere prijsontwikkeling van aardolie. Aldus algemeen-directeur Weiten- berg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond op een bijeen komst van het NCW in Den Haag. ZIERIKZEE - De auto van M. den B. te Zierikzee die stond geparkeerd voor zijn woning aan de Verrenieuw- straat werd in de nacht van zondag op ...aa.:dag door onbekenden bekrast met een scherp voorwerp. De portie ren en de koffer werden daarbij be schadigd voor ruim duizend gulden. ZIERIKZEE - Een nieuwe auto van garagebedrijf J. v. d. Wekken uit Zie rikzee die stond geparkeerd aan de Driekoningenlaan werd dbor onbe kenden met de vuisten bewerkt waar door enkele fikse deuken ontstonden. De schade bedraagt duizend gulden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WORDT WEER, Directeur J. de Jong: huidige perso neelsbestand Beatrixschool onvol doende voor aanbod van leerlingen. moeite met het voorstel om een brief te sturen naar het ministerie met daarin alle argumenten die pleiten vooreen grotere personeelsbezetting. vervolg pagiha 2 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Wolkenvelden Het hogedrukgebied trekt in de richting van het vasteland en neemt wat in betekenis af. Boven de regio staat een west zuidwestelijke stro ming waarmee wolkenvelden worden aangevoerd. De wind is overwegend matig tot vrij krachtig van west tot zuidwest. Minimumtemperatuur ko mende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 nov.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag. Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 nov. Zon op 07.41, onder 17.04 Maan op 12.25 onder 18.50 6 nov. Zon op 07.43, onder 17.03 Maan op 13.28 onder 20.03 Eerste Kwartier: 8 nov. (22.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke rug van ho- gedruk passeert vancvond en van nacht met enkele opklaringen het land. Bij een matige, in het binnen land tijdelijk zwakke, zuidwesten wind koelt het landinwaarts tot rond 3 graden af. Aan zee blijven de tempe raturen iets hoger. De rug van hogedruk wordt ge volgd door een Oceaanstoring. Het actiefste deel van deze storing trekt via Schotland naar Noorwegen. De bijbehorende bewolking zal morgen ook over ons land drijven. Mogelijk valt daaruit enige regen. De zuid westen wind neemt dan toe tot vrij krachtig, aan de kust tot hard. De middagtemperatuur schommelt rond de 10 graden. Ook op langere termijn blijft de stroming zuidwest tot west. De tem peraturen veranderen de komende dagen weinig. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1