Brouwse is acht uur per dag bezig met breien en haken Slager introduceert de nieuwe, schone Audi 80 MIDDEN MIDDENSTAND 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 oktober 1986 Nr. 24024 5 Z1ER1KZEE Gevraagd Buurt- en clubhuis De Lichtboei in Zierikzee is op zoek naar een aantal vrijwilligers, die de deelnemers aan de timmerclub, de modelbouwclub en de good-news club op woensdagmid dag willen begeleiden. Diegenen die hiervoor belangstelling hebben kun nen contact opnemen met De Licht boei, telefoon 01110-2075. Werkgroep Homofilie De Werkgroep Homofilie Schou wen-Duiveland (WHSD) komt zater dagavond 1 november bijeen in het UVV-gebouw te Zierikzee, aanvang 20.00 uur. De WHSD is telefonisch be reikbaar, na 18.00 uur, onder tel.nr. 01110-2582. Jantje Beton In de week van 3 tot 9 november wordt overal in den lande de jaarlijk se jeugdcollecte gehouden. De op brengsten van deze collecte, die beter bekend staat als de Jantje Beton ac tie, zijn bestemd voor het jeugdwerk in ons land. De helft van deze op brengsten komt ten goede aan de plaatselijke jeugdverenigingen en - groepen. De andere helft vloeit naar de kas van het Nationaal Jeugdfonds. Met deze collecte hoopt dit fonds cir ca 150 verschillende jeugdclubs en - verenigingen de helpende hand te kunnen bieden. School In de gemeenschapsruimte van de Theo Thijsenschool wordt maandag 3 november de jaarlijkse ouderavond gehouden. Naast een huishoudelijk gedeelte staat er voorlichting over speelgoed en demonstraties van zo wel Engelse- als computerles op het programma. Tijdens het eerste ge deelte is er een bestuursverkiezing, waarbij B. Henning-Vanthoor en J. Kenters-Beekmans de kascontrole- commissie de rug toekeren. E. Koppelaar-Koek verlaat de ouder raad, terwijl S. van Dongen-Hage en L. Dekker-Kleppe beiden herkies baar zijn. De heer Lindhout verzorgt de informatie over het speelgoed. Thema-avond Het FIOM-Zeeland en de Belangen Organisatie Eén-ouder Gezinnen (BOEG)-Zeeland houden dinsdag 4 november een informatie-avond met als onderwerp de algemene bij standswet. Deze avond wordt gehou den in het gebouw van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, Havenplein 24 in Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Deze bijeenkomst maakt deel uit van een serie regionale informatie-avonden, die bedoeld zijn voor alleenstaande ouders. Het the ma zal worden ingeleid door een ver tegenwoordiger van het Informatie- en Adviescentrum uit Goes. Stormvloedkering De Confessionele Vereniging in de Nederlands Hervormde kerk, afde ling Zeeland, komt woensdag 12 no vember bijeen in de Christelijk Gere formeerde kerk te Zierikzee. Ds J. P. van Roon uit Zeist spreekt vanaf 19.30 uur over het onderwerp 'Wat de Stormvloedkering is voor Zeeland, is de belijdenis voor de kerk'. Ds Van Roon is de landelijke voorzitter van de organisatie. Lezing Tijdens een vergadering van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB)nam D. van Katwijk uit Schoonedijke aan de hand van een le zing en dia's de aanwezigen mee naar het Heilige land. Alle heilige plaat sen in Israël kwamen hierbij aan bod. Behalve deze lezing was er zang en meditatie. CDA-vergadering De CDA-afdeling Zierikzee houdt op maandag 3 november een algeme ne ledenvergadering in de Driehoek, Kerkhof NZ te Zierikzee. Aanvang 19.45 uur. Op de agenda staat o.a. bespreking kandidatenlijst verkie zing Provinciale Staten 1987 en het beleid voor 1987 in de gemeente Zie rikzee, waarover met de fractie ge sproken zal worden. Tevens zal af scheid genomen worden van voorzitter H. van Essen en penning meester H. Loois. Als nieuw be stuurslid wordt kandidaat gesteld dhr. J. C. van Beveren. Expositie Van 3 november t/m 22 november exposeert Rijnhard Schregardus in de Openbare Bibliotheek De Stolpe, Haringvlietplein 2, te Zierikzee. Schregardus, die in steeds wijdere kring bekendheid en waardering ver werft, toont recente zandschilderijen. Als een alchemist werkt hij met kleu ren wat opmerkelijke resultaten oplevert. Zijn bijzondere techniek stelt hem in staat ent ra dimensie toe te voegen aan zijn schilderijen die ge tuigen van liefde voor het verleden en heden, waarbij de natuur centraal staat. Schregardus exposeerde eerder in Art-Kieks - Den Haag, Lijnbaan centrum - Rotterdam, De Bewaer- schole - Haamstede. Openingstijden; maandag: 14.00-17.00 uur, 18.30-20.00 uur; woensdag 14.00-17.00. uur; don derdag 9.30-12.00 uur, 14.00-17.00 uur, 18.30-20.00 uur; vrijdag 14.00-17.00 uur; zaterdag 9.30-12.00 uur. Jubileum Dominee L. M. Verseput, geboren in Zonnemaire, herdenkt zondag 2 no vember dat hij een kwart eeuw predi kant is. Na lange tijd zijn ambt in Kerkdriel te hebben uitgevoerd, keer de Verseput in 1966 terug naar Zee land. Vier jaar lang was hij predikant in Vlissingen. Vanaf 1970 is hij als vlootpredikant werkzaam bij de Ko ninklijke Marine. Zijn zilveren jubi leum wordt zondag tijdens een dienst in de Kapel van het marinekamp Val kenburg in Katwijk herdacht. Na af loop van de dienst is er gelegenheid torn de jubilaris te feliciteren. HAAMSTEDE Israël-avond De Zeeuwse Stichting Steun aan Is raël houdt ook dit winterseizoen weer verschillende avonden in de re gio. De Israël-avond voor Schouwen-. Duiveland wordt woensdag 12 no.- vember in het bijgebouw van Neder lands Hervormde kerk aan de Ring in Haamstede gehouden. Deze bijeen komst begint 20.00 -uur. Voorzitter I. C. Havenaar zal uiteenzetten wat het doel en de werkwijze van de stichting is. Daarbij zal duidelijk worden dat de stichting door middel van de ver koop van produkten financiële steun verleent aan humanitaire projecten. Om een'beter beeld van het land te krijgen vertoont de stichting twee kleurenfilms. Eén over de beziens waardigheden van het heilige land en een tweede over de inspanningen van de immigranten om hun land te ont wikkelen Ouderavond In de gemeenschapsruimte van de openbare basisschool 't Staepelof in Renesse wordt donderdag 30 oktober de jaarlijkse ouderavond gehouden. Deze avond begint om 20.00 uur. Be halve het jaarverslag komt ook het fi nancieel jaaroverzicht ter sprake. Verder worden er ook twee nieuwe le den voor de ouderraad gekozen. Na de pauze zal Rita de Ligt een lezing houden over kind en natuur. Zij gaat hierbij nader in op de rol die ouders hierbij kunnen spelen. HAAMSTEDE/RENESSE Wandeling De Natuur- en Vogelwacht houdt zaterdag 1 november een wandeling. Het vertrekpunt is gepland om 14.00 uur vanaf parkeerterrein Gadra aan de Vroonweg in Haamstede. De tocht staat onder leiding van W. D. J. Kuijs, die tijdens de wandeling het een en ander zal vertellen over paddestoe len. SCHARENDIJKE 'Schouwen' In het dorpshuis De Putmeet te Schai'endijke is een ledenbijeen komst gehouden door de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Noordwclle en omstreken. Presidente N. de Hamer-de Jager kon op deze avond naast een 40-tal dames ook enkele echtgenoten begroeten, die geïnteresseerd waren in het on derwerp van deze avond: Het ont staan van Schouwen-Duiveland. F. Beekman, leraar aardrijkskunde aan de RSG Professor Zeeman te Zie rikzee, wist de aanwezigen te boeien met wetenswaardigheden over dit on derwerp. Met behulp van dia-opna men en dia-schetsen werd een indruk gegeven van Schouwen-Duiveland in vroeger tijden. Een beeld dat hier en daar nog wel is terug te vinden, wan neer men daar voldoende oog voor heeft. Veel is in de loop der tijden door het water als ook door mensen handen gewijzigd of aangepast. Met name de inlagen aan de zuidkant van Schouwen zijn ontstaan door de leef wijze van de mensen en de werking van het water op de dijk. De duinen vormen een natuurlijke bescherming tegen de zee, maar de beplanting van deze duinen met helmgras is wel noodzakelijk. Het applaus en de dankwoorden van mevrouw De Hamer, welke wa ren vergezeld van een boekenbon, maakten duidelijk dat iedereen de interessante uiteenzetting op deze avond zeer waardeerde. 'Voor wat betreft de cursussen bloemschikken', schrijfvaardigheid en de computer werd medegedeeld, dat er nog wel enkele dames bij kun nen. Tot slot wenste de presidente ieder wel thuis en spi'ak ze de hoop uit ie dereen weer te kunnen begroeten op 14 november, wanneer het 30-jarig ju bileum van de afdeling zal worden gevierd met een diner in hotel De Zeeuwse Stromen te Renesse, Samenkomst Kerkhervorming en Allerheiligen vormen het thema van de bijeen komst, die zaterdag 1 november in de Hervormde kerk in Scharendijke wordt gehouden. Deze dienst, die om 19.00 uur begint, staat onder leiding van Mar van der Veer, terwijl de zang groep van Aga Bout het muzikale ge deelte van deze dienst voor haar reke ning zal nemen. Diegene die deze themabijeenkomst wil bijwonen wordt verzocht een liedboek mee te brengen. BROUWERSHAVEN Muziekavond De culturele stichting De Roode Le lie verzorgt zaterdag 8 november een muziekavond in de zaal van de kerk aan het Bostonplein in Brouwersha ven. Dit muziekgebeuren begint om 20.00 uur. Aan deze avond werken mee: Jolanda van 't Veer (blokfluit), Erik Wilbrink (gitaar) en Dik de Ko ning (gitaar). Deze drie musici heb ben allen hun opleiding aan het con servatorium afgerond. Het program ma voor dit concert bestaat uit mu ziek uit Europa, Zuid-Amerika en Ja pan. Het drietal zal tijdens het con cert tekst en uitleg geven over de afkomst en aard van de muziek. Bijeenkomst Voor een geïnteresseerd publiek, dat bestond uit 32 dames van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen, gaf mevrouw Van den Berg uit Breda een uiteenzetting wat er alle maal aan te pas komt voordat verse groente veranderd is in een kant en klaar dicpvriesprodukt. Aan de hand van dia's werd de gehele'procedure fase voor fase toegelicht. De uiteen zetting bleef niet beperkt tot groente alleen. Ook de verwerking van vlees kwam ter sprake. Deze gaat precies op dezelfde wijze als die van groente. Na do pauze word eveneens via dia's uit do doeken gedaan welke moge lijkheden bladerdeeg biedt. Een en kel pakje bladerdeeg maakt het mo gelijk om in een mum van tijd appel bollen, ragoutbroodjes en andere lek kernijen te maken. Het bleef overi gens niet beperkt tot luisteren alleen; mevrouw Van den Berg presenteerde de aanwezigen gehaktballetjes, kipfi let en saté met zigcunersaus. De lief hebbers van zoetigheid kwamen ook volop aan hun trekken: bij de koffie werd broeder, volgens ouderwets re cept gebakken geserveerd. DREISCHOR Bijeenkomst De bejaardensoos Dreischor houdt zaterdag 1 november een gezellige middag voor 60-plussers uit de ge meente Brouwershaven. Deze middag wordt gehouden in het dorpshuis in Dreischor en begint om 14.00 uur. Na het openingswoord van de voorzitter zal vader Abraham met zijn Smurfjes optreden, terwijl de Frekkels voor drachten en gedichten zulllen bren gen. Voor de muzikale omlijsting zorgt de accordeonist C. van der Maas uil Oostcrland. Ook de gebruikelijke verloting ontbreekt niet. Wie hier voor iets beschikbaar wil stellen kan dit afgeven bij mevrouw Smits, Wel- leweg 1 in Dreischor. KERKWERVE Thema arbeid Er moet een herverdeling van werk komen, want mannen die daar be hoefte aan hebben moeten een kans krijgen om voor de opvoeding van hun kinderen te zorgen. Om die reden is het instellen van deeltijdbanen noodzakelijk. Dit uitgangspunt hield mevrouw Hack-Engel uit Haamstede de leden van de afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) tijdens een leden vergadering voor. Tijdens haar lezing gaf zij in grote lijnen de ontwikke ling van de arbeid door de eeuwen heen weer. Vanaf het begin van de jaartelling, toen werken letterlijk en figuurlijk slavenarbeid was kwam zij via de industriële revolutie terecht bij de hedendaagse problematiek van de arbeidsmarkt. Na de pauze werd in kleine groepjes van gedachten ge wisseld over dit thema. DOSTERLAND Spreekbeurt GBS De Gereformeerde Bijbel Stichting (GBS) houdt woensdagavond 29 okto ber een bijeenkomst in het gebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland, aanvang 19.30 uur. Tij dens deze bijeenkomst zal ds. A. Rij ken een spreekbeurt houden. Collecte-opbrengst De opbrengst van de collecte voor geestelijk gehandicapten bedroeg J 893,40. In 1985 bedroeg die 815,-. De organisatie bedankt de gevers en <de collectanten. GOES FNV De Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) houdt zaterdag 29 no vember in de Prins van Oranje te Goes haar Algemene Districts Na- Donderdag tol en met zaterdag BROUWERSHAVEN - Tijdens de op handen zijn de Volkswagenshow van Automobielbedrijf Slager BV in Brouwershaven staat de allernieuwste Audi 80 centraal. De vierwieler introduceert het schone generatie-tijdperk en is (vanzelfsprekend) voorzien van de katalysator. Slager houdt van donderdag 30 oktober tot en met zaterdag 1 november open huis. De nieuwe Audi 80 in vol ornaat. De nieuwe Audi is het auto nieuws voor de Volkswagendea lers. Het is een luxueuze midden klasser, die opvalt dooreen aantal eigenschappen. Haar vooruitstre vende styling verraadt nu al de lijn van de jaren 90. Bovendien valt de wagen op door een zuinige lucht weerstand. Niet alleen de vorm van de carrosserie is bijzon der, ook haar buitengewone kwa liteit is het vermelden waard. De Audi 80 wordt namelijk gebouwd rond een volledig verzinkte car rosserie. Hoe kan het haast anders. In het jaar van de 'Verkeersveiligheid hebben de ontwerpers van de Audi ook dit facet extra aandacht gege ven. Zo kan de Audi 80 voor een meerprijs .geleverd worden met het veiligheidssysteem proconten, waarbij het stuurwiel bij een aan rijding wordt weggetrokken uit de gevarenzone. Slager en de zij nen geven hierover graag tekst en uitleg. Diesel De nieuwe Audi 80 is te verkrij gen in talloze uitvoeringen, waar onder ook versies van dieselmoto ren. Audi zou Audi niet zijn als niet ook de Quatro-versies met vierwielaandrijving werden aan geboden. De openingstijden: Don derdag van 10.00-21.00 uur, vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur. INDE jaarsvergadering, die om 10.15 uur begint. Op de agenda staat naast en kele huishoudelijke punten, het the ma De FNV over veertien jaar. Naar het zich laat aanzien komen verschil lende landelijke bestuurders naar Goes om hierover hun zegje te doen. MIDDELBURG Stille tocht Donderdag 30 oktober wordt in Middelburg weer een stille tocht ge houden in solidariteit met de dwaze moeders en andere familieleden van verdwenen gevangenen in Latijns- Amerika. De petitie is deze maal ge richt aan president Cerezo van Guate mala. Ook al heeft dit land al gerui me tijd een burgerregering, de verdwijningen zijn niet voorbij. Tij dens de tocht dragen we dan ook na men van mensen, die kort geleden in dit land zijn verdwenen. Mevrouw Cristina Santa Cruz, een dwaze moe der uit Bolivia, zal meelopen. Zij is lid van de organisatie van familiele den van verdwenen gevangenen in Bolivia. De groep vertrekt 10.15 uur van de Loskade - petitie aanbieding aan de commissaris dr. C. Boertien om 11 uur op de Abdij, gevolgd door een gebedsdienst in de Hofpleinkerk om 11.30 uur. De dienst zal worden ge leid door Ine Bertels, theologe uit Bergen op Zoom. Na de dienst zal Christina Santa Cruz informatie ge ven over de voortgaande strijd tegen verdwijningen. Zij zal ook ingaan op de samenhang tussen de buitenland se schuld en de problematiek van de verdwenen gevangenen. VARA Het district Zeeland van de VARA houdt dinsdagavond 4 november de haast traditionele najaars-lcdenver- gadering in de Prins van Oranje in Goes. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Naast een overzicht van de algemene ontwikkelingen bij deze omroep wordt speciale aandacht be steed aan de plaats van de VARA- vereniging op regionaal niveau en de plaats die deze inneemt binnen het geheel van maatschappelijke en cul turele organisaties. „Ze kunnen me overal induwen als ik mijn wol breipennen en schaar maar meekrijg,'' BROUWERSHAVEN - Het huiskamerraam in de Noorddijkstraat met zijn gehaakte gordijntjes en daar onder een uitstalling van poppen in Spaanse kostuums inspireerde tijdens het zomerseizoen vele toeristen in Brouwershaven tot het maken van een foto. Het betreft de huisvlijt van de zestig-jarige Corrie Waleboer-Duin- houwer die met het grootste plezier elke dag zo'n acht uur bezig is met haken en breien. Handwerken word ik nooit moe", motiveert de Brouwse haar hobby. „Integendeel, het is heel rustgevend en ontspannend. Mijn zenuwen gaan erop weg. Ze kunnen mij overal indu wen, zelfs in de gevangenis als ik mijn wol, breipennen en schaar maar mag meenemen". Al gedurende der tien jaar, de tijd dat haar kinderen wat groter werden, besteedt ze vele uren aan het maken van gebreide en gehaakte kleding, bedspreien en ta felkleden. De laatste zes jaar kwam daar ook het aankleden van Spaanse poppen bij. „Bij heel mijn familie staan ze binnen en af en toe verkoop ik er een want de mensen komen erop af omdat ze voor de ramen staan". Corrie wil niet vertellen hoe ze de jurken met de wijd uitstaande can canrokken precies maakt. „Dat is het geheim van de smid". Maar ze wil wel kwijt dat ze het helemaal zelf heeft 'uitgeplozen en ontdekt'. Even als dat trouwens het geval is met al haar andere handwerken. „Patronen lezen kan ik niet. Maar als je mij een plaatje laat zien van een bepaalde trui of kleed dan brei ik het zo na". Dat lukt niet altijd de eerste keer zo dat ze het handwerk soms een paar keer weer uittrekt. „Want het moet goed zijn". In een uitstalkast in de kamer prijken poppen in allerlei ma ten in dezelfde stijl kleding, hoewel die steeds anders van kleur is. Er zijn ook jongenspoppen hij in jacket en baby's compleet met wiegje. „Ik werk ongeveer zeven uur aan een pop. In mijn toptijd maakte ik er soms elf in een weck", vertelt de Brouwse enthousiast. Dat gaat dan ook door terwijl ze naar televisie kijkt, in de auto zit en zelfs in de wachtkamer van de dokter. Maar niet zonder variatie. „Overdag brei ik meestal en 's avonds haak ik". Gornet pellen Het handwerken heeft Corrie van jongsaf aangetrokken. Geboren als kind van een visser was er niet zoveel geld om wol te kopen. Na school moesten er garnalen worden gepeld, erwten geraapt of met vis geleurd. Dc Brouwse werd echter meer geboeid door het breiwerk van haar moeder en het netten boeten dat haar vader deed. „Als hij wog was werkte ik er stiekem ook aan. Tben hij dat ontdek te was hij heel verbaasd maar niet boos want het was goed gedaan". Ze pakte ook wel eens het breiwerk van haar moeder en een en ander had tot gevolg dat ze al op haar vierde sok ken breide voor de buren. Overigens is zij de enige van de zes meisjes die het gezin telde die ook nu nog veel handwerkt. Vallende steek Corrie kan volmondig bevestigen dat het spreekwoord 'de beste breister laat nog wel eens een steek vallen' ook letterlijk op waarheid be rust. „Ook bij mij gaat het af en toe fout en vooral bij de patentsteek is Corrie Waleboer-Duinhouwer bezig met haar hoöby waarin zij dagelijks vele uren steekt. het lastig om do boel weer op te ha len". Zc is er van overtuigd dat breien en haken niets voor jongens is. „Ik vind dat een gek idee hoewel mijn broer en mijn zoon ook wel eens heb ben gebreid. Maar ik wil het aan ie dereen leren hoor. Als ze maar willen want anders heb ik er geen geduld mee. Dan hebben ze zo een tik op dc vingers te pakken". Overigens staat Corrie Walebocr bij vele mannen, met name vrachtwa genchauffeurs, bekend als lady Brei- wol. Dat fcomt omdat de familie geen telefoon heeft, maar wel een 27 MC 'bakkie' gebruikt om de contacten met familie te onderhouden. Onder de codenaam lady Breiwol kan men daar dus van Brouwershaven tot Zij- pe van meegenieten. Maar daar zit Corrie niet mee. Het vormt voor haar een bron van plezier vanuit een ande re invalshoek van haar hobby.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5