Jubilaris Jan Kosters ontvangt gouden speld Eerbetoon van paarden 40-Jarige jubilea van ds. Den Engelse uit Renesse Bijdragen knelpuntenpot stads- en dorpsvernieuwing Seth Gaaikema: ,,...en jou kies ik" Auto-inbraken Promotie van Schouwse VVV's Ds. Goudzwaard viert gouden ambtsjubileum Surfplank gestolen Diefstal bromfiets Aanrijding 197.160,- voor Bruinisse i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 oktober 1986 Nr. 24023 Zeelandia-directeur H. J. Doeleman speldt jubilaris Kosters een gouden speld op. ZIERIKEE - ,,U bent in 25 jaar tijd uitgegroeid tot hét gezicht achter Carlo." Met deze woorden gaf H. J. Doele man namens de directie van Zeelandia aan, hoezeer de naam Jan Kosters verbonden is met het paradepaardje van dit bedrijf. Als blijk van waardering voor deze 25- jarige betrokkenheid en inzet ontving de jubilaris tij dens een feestelijke bijeenkomst in het bedrijfsrestau rant uit handen van de directeur een gouden speld en een envelop met inhoud 3 BURGH-HAAMSTEDE - Trouwen en de paarden inspecteren. Dat was zo'n beetje de volgorde die Peter van der Weele en Margreet Boot ondergingen tij dens hun huwelijksplechtigheid in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede. Ruiters van Ruitervereniging Westelijk Schouwen gaven in vol ornaat acte de presence en salueerden toen het kersverse paar het gemeentehuis uit kwam. Vanzelfsprekend moest er geposeerd worden voor de fotograaf. Uil op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - „Laat dit land een proeftuin zijn voor nieuwe ideeën en idealen. Al kozen we een kat in de zak, spaar wat liefde, moed en durf voor straks". Intense wensen van Seth, een volle Concertzaal zaterdag voorgezet on der auspiciën van Uit op Schouwen- Duiveland. ,,....En jou kies ik", bruist van be gin tot eind van kostelijke humor, van oprechte pret om politieke pre tenties, van relativeren van mense lijk manoeuvreren en van woord kunst, dingend naar bewonderende afgunst. Wat Kan kon, mag groots zijn ge weest; wat Seth geeft, dat leeft. Postuum eerbetoon aan die markante voorganger mag best, maar dan niet als absolute vergelijking met Seth. Zijn stijl is eigen, zijn teksten goed gebekt. Gaaikema steekt de draak met po litiek in z'n vele facetten; vaak mild, soms harder, af en toe zelfs fel. Hij ge tuigt anderzijds, veel meer dan vroe ger, van liefde voor Hollandse klein schaligheid. Natuurlijk kraakt hij nog steeds bekrompenheid en ortho doxe normering, maar daarnaast klinkt genegenheid voor vrijheid en nieuwe impulsen. De verkiezingen en alle„ ,vat volg de, boden hem blijkbaar stof ten vol le. Heerlijk toch zijn coalitie tussen de meisjes van klein links en de jon gens van klein rechts. Best wat grim miger toch zijn buitenlandse politie ke visie in: Kunnen we niet 'n oorlogje beginnen?" en ,,We moeten aardig wezen tegen". Diepsnijdend beslist dat subtiel op gebouwde contrast tussen Jan de Cler's 'Hup, Holland, Hup' en de he dendaagse treinsupporters. Onderonsjes met de zaal leidden tot inventieve improvisaties: Night Su san" en de gereformeerde mosselen van Beveland. De sfeer leek werkelijk vertrouwd en Gaaikema wist er vakkundig op in te spelen. Razend knap ook de wijze, waarop hij z'n toeschouwers wist te 'doceren'. Van louter lol plots naar eerlijke ernst; met een simpel woord of gebaar overschakelend van kolder naar levenswijsheid of verlangens. Vervolgens weer heerlijk relative rend over het 'Gaaikema-effect'; het 'materiaal' ter plekke knap benut tend. Seth lijkt buiten zijn ruige krullen niet veel nodig te hebben voor een succesvolle theatershow: Geen gla mour, geen glitters, geen fantasie kostuums. Zelfs zijn zangkunst be hoeft nauwelijks hoog te reiken om de zaal enkele uren te boeien. Seth Gaaikema is ongetwijfeld in de eerste plaats tekstschrijver, maar beschikt ook als performer over zul ke knappe kwaliteiten, dat het zonde zou zijn, die teksten niet zelf voor het voetlicht te brengen. Muziek heeft hij er natuurlijk wel bij nodig en die kreeg hij dan ook in optima forma van Bob Zimmerman (piano, synthesizer); Jan Blok (gi taar) en Frank Schermer Voest (slag werk). Geen enkele kritiek dit keer dan maar? Neestel je voor, na bloemen en zoenen....dan zou je wel van beton moeten zijn, enne-sorry-....dat ben ik niet. A. P. AMSTERDAM - In het Wereld Han dels Centrum in Amsterdam is de eerste video-vergaderstudio officieel in gebruik genomen. De openbare studio, van waaruit per digitale satel lietverbinding vergaderd kan worden met een groot aantal studio's binnen en buiten Europa, is een gezamenlijk project van de PTT Telecommunicatie en het Wereld Handels Centrum. DEN HAAG - Staatssecretaris Dees van wcv (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft aan veertien verenigin gen van ouders van gehandicapte kin deren laten ween dat de subsidiëring van de verenigingen nader wordt ge regeld. Het directe effect is dat de verenigingen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1986 meer moge lijkheden krijgen om hun leden te on dersteunen in de onderlinge ouder hulp, als onderdeel van de hulpver lening aan gezinnen met een gehandi capt kind thuis. Het ministerie heeft dit bekend gemaakt. Vanaf het moment, dat Jan Kosters bij Zeelandia in dienst trad heeft hij zich ontpopt als een vakman, die zich voor de volle honderd procent inzet voor het bedrijf en in het speciaal voor zijn „troetelkind", de Carlo- installatie. „Voor de echtgenote van de jubilaris moet die zorg voor „zijn installatie" weieens minder aange naam zijn geweest, wanneer manlief in de avonduren weer naar de fabriek ging", oppperde Doeleman die haar als „smartegeld" voor de eenzame avonden een grote doos bonbons en een boeket bloemen aanbood. Liter-miljonair Voor Kosters, die een kwart eeuw betrokken is bij de produktie van het Zeelandia-smeermiddel heeft het produktieproces geen enkel geheim meer, alle technologische ontwikke lingen heeft hij op de voet gevolgd. Door die nauwe en langdurige be trokkenheid staat de jubilaris vol gens Doeleman niet alleen-teboek als liter-miljonair, maar-is hij ook het ge zicht achter Carlo. Dit gezicht is door de mondiale activiteiten van het be drijf inmiddels ook buiten de land grenzen bekend: op alle foto's van de Relatief omvangrijke projecten (ten opzichte van het z.g. sleutelbedrag) hebben hierdoor een hogere priori teit gekregen. In aanmerking komen: Hontenisse voor de riolering en herinrichting van de Groenendijk 200.000,-; Carlo-produktie fungeert de stille Kosters als fotomodel. Ook de voorzitter van de perso neelsvereniging J. Blom noemde in zijn toespraak de grote inzet en het vakmanschap van Kosters. „Je gaat zelfs niet met de anderen koffiedrin ken; om het produktieproces maar goed in de gaten te kunnen houden drink je je koffie in het kantoortje van Doeleman zodat je bij onvoorzie ne problemen gelijk ter plekke kan zijn." Namens de personeelsvereni ging overhandigde hij de jubilaris een cadeaubon. Stilte De jubilaris onderging het gebeu ren rond zijn persoontje ietwat gela ten. Zoals Doeleman en Blom in hun toespraken hadden aangestipt, houdt Kosters er niet van om in het middel punt van de belangstelling te staan. In eerste instantie had hij dit jubi leum dan ook het liefste stilletjes voorbij laten gaan. Toen alles achter «le rug was vond hij het hele gebeuren rdhd zijn 25-jarige loopbaan bij Zee landia echter „toch wel een onverge lijke gebeurtenis." Westkapelle voor de stedebouw- kundige aanpassing van de zeewe ring 30.000,-; Sint Philipsland voor riolering Oostdijk 180.000,-; Sluis voor een bergingsriool 230.000,-; Reimerswaal - locatiesubsidie „En ik hoop daar nog mee door te gaan zolang ik kan", aldus de vitale 67-jarige die overal in de provincie Zeeland preekbeurten vervult en als invaller kerkdiensten leidt. Behalve deze werkzaamheden is hij actief als secretaris van de landelijke Her vormde commissie Geestelijke ver zorging doven en was hij de mede samensteller van het boek: De wereld der stilte, een handreiking voor pastorale verzorging van doven dat vier jaar geleden werd uitgegeven. Den.Engelse is een van de drie domi nees in Nederland die de zogenaamde horenden/dovendiensten organi seert. Mevrouw E. C. den Engelse - Hol was naast haar werk als moeder van vijf kinderen ook altijd actief in de gemeenten waar haar man werk zaam was. Als hobby heeft zij het schilderen van ikonen waarvan de re sultaten al verschillende malen zijn geëxposeerd. Mevrouw Den Engelse is tevens nog steeds actief als hoofd van de Hervormde vrouwendienst Renesse/Noordwelle. Wederopbouw Het echtpaar trouwde in oktober 1946 en enkele weken later op 10 no vember deed Den Engelse zijn intree in Westmaas. De dominee werkte ver der in Rilland-Bath, waar de waters noodramp van 1953 hem noodzaakte om samen met zijn vrouw het Iwederopbouw-werk ter hand te ne men. Als militair was hij reserve le- gerpredikant in Oirschot en daarna was hij dienstbaar in Pernis, Voor burg en Geervliet-Heenvliet. In ja nuari 1978 ging de dominee met eme ritaat en kwam in Renesse wonen. Daar stond het echtpaar vrijdag avond even stil bij de afgelopen veer tig jaar via een drukbezochte recep tie. ZIERIKZEE - Op diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland werden tij dens het weekend auto-inbraken ge pleegd. De daders, die flink wat ver nielingen aanrichtten, bleken het vooral te hebben gemunt op auto radiocassette-recorders. Zaterdagochtend vroeg tussen vijf en acht uur werd de op bungalow park De Tbng te Bruinisse gepar keerd staand auto van A. V. uit Duits land opengebroken, De dadei-s onder namen een mislukte poging de auto radio te ontvreemden. Op hetzelfde parkeerterrein werd bij de auto van R. W. uit Eindhoven het portierruitje ingeslagen, waarna de auto-radiocassette werd gestolen. Poging In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in Serooskerke een tevergeefse poging tot diefstal van een radiocas sette ondernomen. Het betrof de aan de Frederikstraat geparkeerd staan de auto van W. H. R. C. uit Duitsland moest constate ren, dat in de nacht van zaterdag op zondag zijn aan de Hoofdpoortstraat te Zierikzee geparkeerd staande auto was opengebroken en dat daar de au toradio met versterker uit waren ver dwenen. Eveneens in de nacht van zaterdag op zondag werden drie aan de jacht haven te Zierikzee geparkeerd staan de auto's opengebroken. J. C. uit Zaltbommel deed aangifte van het feit, dat drie ruiten van zijn voertuig waren ingeslagen en dat de autora dio was vernield. Bij een tweede aan hem toebehorende auto, bleek ook een ruitje te zijn ingeslagen. Uit dit voertuig werden de radio en een scheerapparaat gestolen. Ook bij de auto van D. d. B. uit Brielle werden drie ruiten ingesla gen. De daders namen uit het voer tuig niet meer mee dan een zonnebril. D. H. - S. uit Duitsland moest vast stellen, dat in de nacht van zaterdag op zondag ook haar auto op Aquadel- ta te Bruinisse een doelwit van auto diefstallen was geweest. Nadat een ruitje was ingeslagen werden enkele boeken ontvreemd. Ook W. S. werd gedupeerd door diefstal uit zijn auto. Zijn voertuig stond eveneens op Aquadelta gepar keerd. Er werden een autoradio plus boxen uit gestolen. Grof geweld Om de autoradio te. ontvreemden uit het voertuig van H. de S. uit Phi lippine bleken de daders grof gëweld te hebben gebruikt. Ook W. S„ verblijvend op Aquadel ta constateerde, dat in de nacht van zaterdag op zondag een auto-radio cassette uit zijn voertuig moet zijn verdwenen. Zo verging het ook met R. K.- v. A. uit Duitsland, die het por tierraampje van haar auto op Aqua delta vond ingeslagen. Bovendien bleek ook hier de autöradiocassette te zijn gestolen. voor het gebied Schuttershof/Bekhof te Yerseke 255.000,-; Bruinisse voor herinrichting van de Nieuwstraat 197.160,-; Borsele voor sanering van het be drijf De Munck te Borssele; Hulst voor sanering van het be drijf Picavet. Voor beide laatstgenoemde projec ten tezamen is 500.000,- gereser veerd. „Buitenkansjes Voorts hebben gedeputeerde staten besloten de gemeente Arnemuiden 97.000,- toe te kennen voor de sane ring van het bedrijf Van Belzen aan de Burg. Langebeekestraat. Deze bij drage komt uit het budget voor 1986 dat voor „buitenkansjes" is bestemd. Wel hebben gs er de uitdrukkelijke voorwaarden aan verbonden dat de activiteiten van het bedrijf worden verplaatst naar de vestiging aan de Keetweg en niet naar de Molenweg. Bij de verdeling van de knelpun- tenpot 1987 is geen bedrag gereser veerd voor de zg. buitenkansjes. Gs verwachten dat het bedrag uit de knelpuntenpot 1986 dat voor buiten kansjes was bestemd, niet volledig uitgekeerd wordt. Het restant wordt gereserveerd voor buitenkansjes in 1987. BIERVLIET - De 56-jarige H. Meij er uit Kruiningen is vrijdagavond door een verkeersongeval op Rijks weg N-61 nabij Biervliet op slag ge dood. De man botste volgens de poli tie met zijn personenauto bij een mislukte inhaalmanoeuvre frontaal op een hem tegemoetkomende vrachtwagen. ZIERIKZEE - De commissie Schouwse Kust, een samenwerkings verband van de VVV's van Burgh- Haamstedc, Renesse en Scharendijke heeft zich in het Duitse Menden (Sau- erland) van zijn beste zijde laten zien. De commissie was op uitnodi ging van een bestuurslid van Duitse VVV met een caravan aanwezig op de „Mendcncr Hcrbst", een regionale jaarmarkt. Mary Dalebout, was namens de drie VVV's aanwezig om de Duitsers te informeren over dc vakantiemoge lijkheden in de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Uiteraard ont brak ook het nodige documentatie materiaal niet. Dc belangstelling van dc Duitsers- richtte zich vooral op de strand- en surfmogclijkhedcn in de Westhoek. Duidelijk was dat ook de publiciteit rond dc Stormvloedkering een posi tieve uitwerking heeft gehad op de bekendheid van de regio buiten de landsgrenzen. Vervolg van pagina 1 destijds gebruikt door een Bru's ker- keraadsïid, gaf Hekman aan hoe on zichtbaar vaak de resultaten van het werk van een dominee kunnen zijn. Dankbaarheid De burgemeester zag alle reden om met grote dankbaarheid stil te staan bij hét gouden jubileum van ds. Goudzwaard: Namens het gemeente bestuur bracht hij de jubilerende pre dikant en diens echtgenote de geluk wensen over. Waardering uitte de eerste burger voor de verbondenheid, die ds. Goud zwaard altijd met zijn geboortedorp had gehouden. Nog steeds, zo bena drukte Hekman, verleent de predi kant geestelijke bijstand en zorg als daartoe vanuit Bru een beroep op hem wordt gedaan. Heel kort ingaand op de verhou ding kerk en overheid, meende de burgemeester dat de taak van beide in eikaars verlengde liggen, als knechten in hetzelfde huis als diena resse Gods tot heil der mensheid. Hoe belangrijk de steun van ds. Goudzwaard op gelukkige en droevi ge momenten van zijn leven was, gai de heer P. Klootwijk uit IJsselmonde op oprechte wijze weer. Terugblik De heer Muller, sprekend namens de kerkelijke gemeente uit Zwarn- merdam, wierp een terugblik op het geen vooraf ging aan Goudzwaards benoeming aldaar. Muller benadruk te, dat deze 27e predikant van kerke lijk Zwammerdam, de geschiedenis zal ingaan met hele goede herinnerin gen aan zijn persoon. Als tastbaar aandenken aan die tijd, mocht ds. Goudzwaard enkele foto-herinnerin gen in ontvangst nemen. Een gemoedelijk onderonsje was weggelegd voor dc dames, die vanuit Breskens waren gekomen om de pre dikant de hand te schudden. Bres kens immers, zo liet ds. Goudzwaard zelf weten: was m'rt oude liefde". Collegiale waardering werd geuit door ds. Jongebreur van Flakkee, die de jubilaris ruim vijftig jaar geleden in Utrecht voor het eerst had ont moet. „Al die tijd heb je je identiteit bewaard", sprak ds. Jongebreur, die zijn collega tot slot een goede levens avond toewenste. Een woordvoerder namens dc ker kelijke gemeente IJsselmonde gaf met een anecdote weer, hoe moeilijk ds. Goudzwaard destijds aan de woonvorm flat had kunnen wennen. Gelukwensen namens het hoofdbe stuur van de Confessionele Vereni ging werden overgebracht door me vrouw Hekman-Van Barneveld. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft een commissie ingesteld die haar uiter lijk in december een onafhankelijk beleidsadvies moet geven over de toe komst van de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven. DEN HAAG - Het aantal jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar dat wel eens een discotheek bezoekt zal de komende jaren drastisch afnemen. Dit staat in het rapport 'Discotheken' van het Bedrijfschap horeca dat vrij dag in Den Haag is overhandigd aan dc directeur-generaal van het minis terie van economsiche zaken. tnr. W. de Boer. DEN HAAG - Op voorstel van mi nister Ruding (financiën) gaat Neder land deelnemen voor een bedrag van 240 miljoen aan de vierde aanvulling van middelen van het Aziatisch ont wikkelingsfonds. ZIERIKZEE - Van de aan de Brou- wersdam geparkeerd staande auto van H. P. uit Duitsland werden zon dagmiddag tussen 12.00 en 15.00 uur een surfplank (merk Customarade), een geel/rose zeil, een giek en een mast gestolen RENESSE - Of> het parkeerterrein bij een bar aan de Hogezoom te Re nesse werd zaterdagavond tussen 22.00 en 24.00 uur de bromfiets van T. K. uit Burgh ontvreemd. Het voer tuig stond afgesloten met een ket- tingslot. ZONNEMAIRE - Op de Dijk van Bommenede onder Zonnemaire ont stond zondagavond omstreeks 22.00 uur een aanrijding tussen twee perso nenauto's. Een auto, bestuurd door F. R. - G. uit Zonnemaire reed op onver klaarbare wijze frontaal op de gepar keerd staande auto van J. v. d. H. uit Brouwershaven. Beide voertuigen raakten aan de voorzijde beschadigd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven, Chef-redaktie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee. postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur): 01119-1941 Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071. 01110-4669. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3,maanden (bij vooruitbetaling) 1 41.00; per jaar 1 15650; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. RENESSE - Vele collega's, bekenden en gemeenteleden uit de plaatsen waar Hervormd emeritus predikant ds. C. den Engelse gedurende zijn werk periode actief was, kwamen vrijdagavond naar Renesse om de dominee en zijn vrouw te feliciteren met twee veertig-jarige jubilea. Het echtpaar her dacht met een receptie in restaurant Rietnisse behalve zijn veertig-jarig hu welijk ook het feit dat ds. Den Engelse eenzelfde periode predikant is. Ds. C. den Engelse vormde vrijdagavond het middelpunt van een geanimeer de receptie ter ere van zijn 40-jarig jubileum als predikant en zijn 40-jarig hu welijk. MIDDELBURG - Projecten in acht gemeenten komen in aanmerking voor een bijdrage uit de knelpuntenpot- stads- en dorpsvernieuwing voor 1987. In de pot zit 1.592.160,-; dat is ongeveer twintig procent van het fonds stads- en dorpsvernieuwing. Evenals vorig jaar hebben de gemeenten voor ruim zes miljoen gulden een beroep gedaan op de knelpuntenpot. Bij de toekenning van subsidies hebben gedeputeerde staten er onder andere op gelet hoe de kosten van de aangemelde projecten zich verhouden tot het bedrag dat elke gemeente volgens een landelijke verdeelsleutel uit het fonds stads- en dorps vernieuwing krijgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3