WEKEN ZITTEN DUBBEN WELKE HOME- COMPUTERT MOEST WORDEN? DE GROTE ONBEKENDE medewerker m/v Ruim 1700 keer melding van stormschade land-tuinbouw ^9 Deurloo Intermeubel De Hagelunie Bloot in Veere Einde actie voor Nepal Regio dupe van bezuiniging ACH,NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG Runaway train en Sophie's choice in de Concertzaal Gemeente niet schuldig aan fraude visafslag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 oktober 1986 Nr. 24021 9 VEENENDAAL - De 53.000 bloe misten uit 132 landen die zijn aan gesloten bij Fleurop-Interflora heb ben in 1985 38 miljoen bloemengroe- ten over de gehele wereld verstuurd, bijna vijf procent meer dan het jaar daarvoor..net jaar daarvoor. ZIEKIKZEE - De Hagelunie, de grootste agrarische verzekeraar in ons land, heeft ruiin 1.700 meldingen ge kregen van schade in de land- en tuinbouw door de na jaarsstorm die maandag over het land raasde. Uit de glastuinbouw kwamen ruim duizend meldingen, uit de akkerbouw waren het er meer dan zevenhonderd. Hoe groot het schadebedrag precies is kon de Hagelunie dins dag nog niet melden, maar alleen al in de glastuinbouw loopt die volgens een woordvoerder zeker in de miljoe nen guldens. Uit de meldingen bij de Hagelunie (,,de telefoon stond dinsdag rood gloeiend") blijkt dat de storm in de glastuinbouw vooral heeft huisge houden in de bollenstreek (Noord- wijk, Rijnsburg en omgeving), de Veenstreek (Ter Aar, Roelofarends- veen, de Kwakel) en in het midden en westen van Brabant (Breda, Zundert, Tilburg). Ook kwamen er meldingen uit Noord-Limburg. Verder kwamen verspreid over het gehele land, met uitzondering van de drie noordelijke provincies, meldingen. MIDDELBURG - Ter gele genheid van het afsluiten van de actie Zeeland helpt Nepal wordt er op vrijdag 7 novem ber in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg een grootse manifestatie gehouden, waar aan diverse groepen geheel be langeloos zullen meewerken. De Commissaris van de Ko ningin, dr. C. Boertien opent om 20.00 uur deze happening. Het programma bestaat uit een optreden van een aantal strijkers van het Zeeuws Or kest onder leiding van Lex Vee- lo (Adagio van Samuel Barber) en het Zeeuws Jeugdorkest on der leiding van Mathieu Meys (Jena-symfonie van Beetho ven). Eveneens klassieke mu ziek brengen Frank Mol, Jan Paul en Willemiek Tavenier. Na de pauze zullen de schijnwer pers gericht worden op de Salt Lake Jazz Band. Tussen alle muzikale bedrijven door laat Rudi de Groot beelden zien van het onderwijsproject in West- Nepal, terwijl de Zeeuwse koorschool en een Indiase Si- targroep volkliedjes en Nepa- lese muziek zullen brengen. Ook worden deze avond nog lo ten verkocht. Omstreeks 22.30 uur zal de eindstand van de Nepal-actie bekend worden gemaakt. De presentatie van het gebeuren is in handen van Marie Cecile Moerdijk en Lex Maes. De schade varieert van tientallen kapot gewaaide ruiten tot aan stuk ken geslagen kopgevels van kassen. De coöperatieve Hagelunie verzekert tachtig procent van de kassen en ge wassen in Nederland en België. Het zwaartepunt van de schade in de akkerbouw lag in Noord-Brabant (Alpen, Someren, Bakel, Mill en om geving). Uit het oosten kwamen voor al meldingen uit Hellendoorn, Losser en Eibergen en omgeving. Ruim ne gentig procent van de meldingen be trof schade in percelen mais. Ook werd schade gemeld aan de teelt van doodgragende aardbeien. Taxateurs van de Hagelunie zijn di rect begonnen met het vaststellen van de gemelde schade. De verwach ting is dat zeker nog enkele dagen no dig zijn om de totale sehade op een rij te zetten en pas begin volgende week is te zeggen hoe groot de om vang van het totale schadebedrag is. VEERE - Naaktrecreanten kunnen het komend zomerseizoen voor het eerst legaal op het strand van Wal cheren, (tussen Veere en Domburg), hun hobby beoefenen. De gemeente raad van Veere, met acht van de tien stemmen voor, ging akkoord met een wijziging van de Algemene Politie verordening waardoor bloot lopen mogelijk wordt. Er zal samen met de gemeente Domburg een apart stuk strand wor den aangewezen voor naaktrecreatie. Veere en Domburg hopen met deze stap hun image als familiebadplaats te kunnen versterken. „Wij willen on gewilde confrontatie tussen naaktlo: pers en andere badgasten, die daar geen prijs op stellen, vermijden", zegt burgemeester Van Montfrans. „Wij bieden de naaktrecreanten nu een al ternatief en we hopen dat de proble men hiermee opgelost zijn." Advertentie GOES - Het zuidwestelijk land bouwgebied wordt onevenredig zwaar getroffen door de bezuinigin gen die minister Braks van land bouw heeft aangekondigd op de landinrichting. Volgens de begroting van landbouw 1987 zou van die bezui niging van 18,6 miljoen gulden, 16 miljoen worden afgewenteld op de ruilverkaveling. De Zuidelijke Landbouwmaat- schappij (ZLM) vindt dat een kwalij ke zaak, te meer daar het zuidweste lijk kleigebied daardoor meer dan andere gebieden de dupe dreigt te worden. Dit deelde voorzitter Doele- man van de ZLM mee op een perscon ferentie in Goes. Door het terugbrengen van de ver goedingen aan de landeigenaren wordt de animo om mee te doen aan ruilverkavelingsplannen ernstig aan getast. Volgens Doeleman zijn er an dere manieren om deze bezuinigin gen te bereiken. Zo zou het aantal te verkavelen hectaren, dat in Neder land per jaar zo'n 36.000 ha omvat, kunnen worden uitgesmeerd overeen langere periode. De totale ruilverka veling in Nederland gaat dan wel en kelejaren langer duren maar de kwa liteit wordt dan niet aangetast. De 'Zeeuwse landbouw heeft de vaste Tweede-Kamercommissie voor land bouw en het adviescomité van de mi nister gevraagd te onderzoeken of dit uitstrijken van de ruilverkaveling over een langer tijdsbestek een oplos sing voor de problemen zou kunnen betekenen. Vrijdag 24 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur 2030, 5-delige serie over oud zijn en ouder worden. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.35 uur Rosco leest voor, kinderpro gramma. 16.00 uur De Stop en Stap Show, ver- keersprogramma. 16.25 uur Mask, serie. 16.45 uur TROS Pop formule 3. Pre sentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal 17.46 uur TROS Sport 18.15 uur Omgaan met kleine huis dieren, dierenserie gepresenteerd door Martin Gaus. Afl.: Welke wo ning voor uw huisdier? 18.30 uur Herh. les 11, Kinderboeken. 19.00 uur Bassie en Adriaan 19.05 uur Knight Rider, Amerikaanse serie. Afl. Onroerend goed. 20.00 uur Journaal 20.28 uur UNICEF - 40 Jaar Voor Kin deren. Jubileumprogramma vanuit het Congresgebouw in Den Haag i.s.m. tal van Europese landen. 22.00 uuur TROS Aktua, actualitei tenmagazine 22.30 uur TROS Tele-Thriller: Der rick, Duitse politieserie. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.45 uur Studio Sport: Judo - W.K. in M^stricht. Nederland 2 09.00 uur Herfst Herfst, afl. 1 09.30 uur Nieuws uit de Natuur, Afl. 3 10.00 uur Kijk, als je tekent zie je meer II, afl. 2. 10.30 uur Lief en leed, afl. 1. 11.00 uur School-tv Weekjournaal, afl. 6. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Een ongeluk zit in een klein fluitje, Amerikaanse tekenfilm uit 1949 van Tex Avery. 19.20 uur Dash, Engelse dansgroep o.l.v. Wayne Sleep welke verschillen de dansstijlen laat zien. 20.10 uur VARA's Woody Allen Week: Love and death, Amerikaanse speel- fim uit 1975. 21.32 uur Een wereld van verschil, in formatief achtergrondprogramma rond een speciaal thema dat vanuit twee invalshoeken bekeken wordt. 22.12 uur Gesprek met de Minister- President. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Een spannend bestaan, een zevendelige familiereportage over een Nederlands gezin. Deel 3: Na de sexuele revolutie. 23.28 uur Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Interiors, Amerikaanse speelfilm uit 1978. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleulcipiogram- ma. (herh.). 18.05 uur Dagboek van een clown, verhalenserie van Guido Staes. 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Bingo, hitparade-program ma gepresenteerd door Bart Peeters en Patty Brard. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Airport, Amerikaanse speelfilm uit 1970. 22.30 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 23.20 uur Journaal en Coda 'Bruik baarheid van het licht' van Gary Sny der uit 'Schildpadeiland. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. 19.23 uur Muzikaal intermezzo 19.25 uur Comedy Capers, slapstick- serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kwidam, telefoonspel. 20.20 uur Wereldoorlog II, documen taire serie. Afl. 7: Breendonk. 21.25 uur Parlando ma non troppo, 5- delige serie waarin Fred Brouwers met bekende Vlamingen praat over hun muzikale voorkeur. Afl. 1. ZIERIKZEE - De liefhebbers van het bioscoopgebeu- ren kunnen dit weekeinde volop hun hart ophalen. In de Concertzaal draait vrijdag 24 oktober de actiefilm Runa way train en zondag 26 en maandag 27 oktober Sophie's choice. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Runaway train met in de hoofdrol len Jon Voight, Eric Roberts en Re becca Kurosawa is het verhaal van twee gevangenen die uit de zwaar be waakte Stonehaven-gevangenis in Alaska weten te ontsnappen. Na een barre tocht door de sneeuw bereiken zij een rangeerterrein, waar ze hun toevlucht zoeken in een goederenwa gon. Wanneer de trein vertrekt krijgt de machinist een hartaanval en over lijdt ter plaatse. De trein raast door, sneller en sneller. Doordat de rem men niet functioneren besluit het personeel van de spoorwegcentrale om de trein te laten ontsporen. Een geheel ander type film is Sop hie's choice met in de hoofdrol Meryl Streep, Kevin Kline en Peter Macni- col. Meryl Streep speelt de rol van Sophie, een Poolse immigrante die lijdt aan een concentratiekamp syndroom. Zij is. verliefd op Nathan een joodse immigrant, die lijdt aan schizofrenie. Er ontwikkelt zich een driehoeksverhouding met Stingo, de bovenbuurman die uiteindelijk met Sophie naar Washington gaat. U itein- delijk kiest Sophie toch voor de moeilijk bereikbare Nathan. ADDIS ABEBA - Bijna zeven mil joen mensen in Etiopie, waar de korte regentijd in sommige gebieden wei nig neerslag heeft opgeleverd, komen voedsel te kort. Dat hebben de Etio- pische autoriteiten bekendgemaakt. Goedereede GOEDEREEDE - In tegenstelling tot wat het openbaar ministerie in Rot terdam dinsdagmorgen bekend heeft gemaakt, is „niet aangetoond" dat de gemeente Goedereede in „formele of materiële zin aansprakelijk is en mits dien gefraudeerd zou hebben met betrekking tot de quotering van vis". Aldus luidt de reactie van burgemeester G. van Velzen van de gemeente Goedereede op de bekendmaking van het OM in Rotterdam dat Goederecde niet wordt vervolgd voor de fraude op de gemeentelijke visafslag van die gemeente. Van Velzen noemt het „opmerke lijk" dat de algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij, de opsporingsdienst die het onderzoek verrichtte, „nimmer recht streeks een onderzoek bij de afslag Advertentie GEVRAAGD Ten behoeve van administratieve werkzaamheden op part-time basis. Sollicitaties, uitsluitend schriftelijk aan: Haringvlietplein 4 - 4301 XG Zierikzee heeft ingesteld en ook tijdens de ge pleegde handelingen de gemeente niet op de ontoelaatbaarheid daarvan heeft gewezen". De burgemeester stelt voorts dat het ministerie „oneigenlijk gebruik maakt" van de administratie van vis- afslagen, waardoor deze in een steeds moeilijkere positie zijn geraakt. „De afslagen vormen een intermediair tussen de aanvoerder en de handelaar en achten het uitsluitend tot hun taak om controle uit te oefenen op de kwa liteit en om tot een verantwoorde prijsvorming te komen". Klanten Van Velzen: „Wij moeten nu tevens bekijken wat gequoteerde vis is en wat niet. We moeten dus onze klanten in de gaten houden. Dat zien wij als een oneingenlijke taak. De quotering is een individuele zaak van de visser man". Hij kan zich overigens wel vinden in het besluit tot seponering van het OM. „We zijn wel tevreden met de af loop, want onze positie zou moeilijk geworden zijn door het overlijden van de directeur. Maar anderzijds geeft dit geen duidelijkheid over de juridi sche kant van de zaak". 29 „Ik had verwacht ,een paar prachti ge produkten van je vriendje Selzer te zullen vinden," antwoordde Antho ny. Ze begon te lachen. „Ik zal ze voor je in een enveloppe doen," zei ze. „Tel ze maar na." „Laat maar," zei hij. Maar ze nam de bankbiljetten uit zijn hand en deed ze in een enveloppe. Anthony stak zijn hand al uit om het geld in ontvangst te nemen, toen plotseling een stem achter hem zei: „Handen omhoog!" Hij keerde zich zo bliksemsnel om, dat de jonge dame de revolver in zijn hand niet zag. De kamei1 was leeg, maar in de hoek waaruit de stem geklonken had, stond een kooi met een papegaai. De vrouw begon hartelijk te lachen en Anthony werd woedend. „Je bent toch zeker niet bang voor een papegaai, wel?" vroeg ze spot tend. „Dat was geen stem van een pape gaai," zei Anthony. Ze overhandigde hem de enveloppe, die hij in zijn binnenzak stak. „Stoute Polly," riep de vrouw nog steeds lachend uit. „Mag jij de Grote Onbekende bang maken? Foei! Je kunt je revolver wel weer wegstop pen," liet ze er op volgen. „Bedankt voor de goeie raad," zei hij op vriendelijke toon. „Maar ik houd die revolver liever in mijn hand." Pas toen hij de straatdeur achter zich had dichtgetrokken stak hij het wapen weer bij zich. Hij liep de stoep af de tuin door en zag toen twee ge- uniformeerde agenten. Dus zo was de valstrik? Eigenlijk had hij iets anders verwcht. Twee honderd meter verderop zag hij het licht van een zaklantaarn, die op en neer werd bewogen; dat was Pauls signaal en betekende zoveel als 'Drei gend gevaar'. Anthony liep de tuin door en kwam op straat. Een man stak zijn hand naar hem uit, maar Anthony ontweek hem en snelde verder. Een agent in uniform, die hem wilde tegenhouden, werd buiten westen geslagen. Hij stormde verder en was nu nog maar tachtig •meter van de auto vandaan. Maar op de hoek liep hij in de ar men van een inspecteur. Hij duwde de man opzij, rende naar de wagen en nauwelijks zat hij er in of de auto spoot weg. Sandy zat aan het stuur en Paul naast hem. Ze reden een paar donkere straten door, kwamen in Ox ford Street, passeerden Soho Square en kwamen op Charing Cross Road. „Linksaf!" riep Anthony. „Het zal nog wel even duren voordat alle poli tiebureaus gewaarschuwd zijn, maar tegen die tijd moeten we buiten de stad zijn." Paul keerde zich om „Heb je het geld?" „Hier is het." Hij haalde de enveloppe uit zijn zak en maakte hem open. Bij het zien van de inhoud begon hij zachtjes tus sen zijn tanden te fluiten. door EDGAR WALLACE Twee dagen later dineerde me vrouw Yoncke, alias Milwaukee Meg, in gezelschap van haar vriend Deahy. De gezichten van de twee stonden al lesbehalve opgewekt. „Meg," zei Deahy, „je hebt de beste kans gemist." „Wat bedoel je?" „Ik bedoel dat je die Grote Onbe kende te pakken had kunnen nemen en dat je die kans hebt laten lopen. Bovendien was het een prachtige ge legenheid om alle verdenking van Selzer af te leiden." „Nog iets?" vroeg ze scherp. „Luister, Meg, als je verstandig bent, laat je Adolph Selzer naar Pa rijs vertrekken en bemoei je je niet meer met hem." Ze knikte. „Selzer is al vertrok ken," zei ze. „Stel je bovendien ge rust, want ik bemoei me niet meer met die zaak." Ze zweeg een ogenblik en vervolgde toen: „Ik dacht dat we Anthony al te pakken hadden. Tben jij achter het gordijn riep: 'Handen omhoog!' verwisselde ik de envelop pe en stak hij zonder het te weten iets bij zich dat hem minstens tien jaar had bezorgd, als de politie het op hem had gevonden. Ik snap nog niet hoe het komt dat de politie hem niet te pakken kreeg. Had je ze wel tijdig verwittigd?" Deahy knikte. „Ik heb de politie gebeld toen de kerel in huis kwam. Maar hij had geluk. Meg, pas op voor die kerel, want ik verzeker je dat hij het je lastig zal maken." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9