Meerderheid raad voor versnelde afhandeling van gemeentegarantie streeknieuws Collectie textilia wordt in vier fasen gerestaureerd PvdA, VVD en CDA op een lijn voor burgemeester Vergunning vestiging huisarts straks door gemeenten verstrekt Dansen biedt mogelijkheid tot uiten op andere wijze Gemeenschappelijke regeling nodig Lichte stijging bezoekersaantal gemeentemuseum 4 eventueel een overzicht van verstrek te garanties kan krijgen. Artikel 19 Eveneens ter sprake kwam het voorstel om geen gebruik te maken van het recht om als raad zich uit te spreken over de minste of geringste verbouwing. Volgens artikel 19 heb ben de individuele raadsleden het recht om elk bouwplan, ook al be treft het bij voorbeeld een uitbrei ding van een woning met 1 m2 te be oordelen. Tot dusverre is het altijd de adviescommissie ruimtelijke orde ning geweest, die bouwvergunningen in het kader van artikel 19 beoordeel de en het college van advies voorzag. Dit systeem heeft volgens het dage lijks bestuur van de gemeente altijd goed gefunctioneerd. Het voorstel om de bevoegdheid bij het college té la ten, onder de voorwaarde dat deze advies vraagt bij de adviescommissie ruimtelijke ordening veroorzaakte in de raad enige discussie over de wen selijkheid van dit plan. Van Zuylen deelde mee de moeite met de inhoud van dit voorstel te hebben. Onder de voorwaarde dat alle leden op de hoogte moeten zijn van de besprekin gen binnen de adviescommissie ruimtelijke ordening. De PvA-er Van der Salm kon zich geenszins vinden in het voorstel. De uiteindelijke be slissing over het verlenen van even tuele vrijstellingen binnen een be stemmingsplan. Het overlaten van artikel 19 aan het college gaat niet op". Daarbij komt ook nog dat de le den van de fractie de stukken altijd te laat ontvangen. Ook in de ogen van J. van den Berge kon het voorstel geen genade vinden Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer wees erop dat het uitgangspunt om bur gers snel te helpen op het gebied van de ruimtelijke ordening het uitgangs punt moet zijn bij de uiteindeljke be slissing. Hoewel er dus vanuit de raad nogal wat bezwaren waren tegen het voorstel van het college werd dit voorstel met een kleine meerderheid alsnog aangenomen. Afscheid De raadsvergadering in het ge meentehuis in Burgh-Haamstede had een speciaal karakter wegens de beë diging van jhr. mr. J. O. B. Alberda van Ekenstein als de opvolger van de scheidende gemeentesecretaris J. W. de Jonge. Met een plechtig ,,Zo waar lijk helpe mij God almachtig" en na het afleggen van de zuiveringseed nam hij de taak van De Jonge offi cieel over. „Een zware taak noemde hij het in zijn maidenspeech, want de leegte, die De Jonge met zijn inzet en grote kennis van zaken achterlaat is moeilijk op te vullen,"meende hij. „Ik ben niet zijn vervanger, maar zijn opvolger en ik zal veelvuldig een be roep doen op het ambtenarenkorps. De Jonge verdwijnt echter nog niet geheel uit het openbare leven; als af gevaardigde van de WV werd hij met 9 stemmen voor en 1 blanc op nieuw benoemd als bestuurslid van de Stichting Renesse. Aan het einde van de zitting sprak nestor Van Zuy len namens de gehele'raad een dank woord, waarin hij de grote feitenken nis van De Jonge roemde. „Ik herinner me dat het in de loop van' veertig jaar slechts één keer voorge komen is, dat De Jonge het antwoord niet a la minute wist." Gemeentesecretaris J. W. de Jonge tijdens zijn laatste officiële optreden BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes- terschouwen is akkoord gegaan met het voorstel van de CDA-er J. W. Geleijnse om aanvragen voor een gemeente garantie te versnellen. Slechts de vertegenwoordiger van de Reformatorische Unie, J. van den Berge was tegen het initiatief, dat volgens Geleijnse belangrijke voordelen als tijdwinst en behoud van privacy voor degene die de garantie aanvraagt biedt. van een dergelijke handelwijze zijn de korte duur van behandeling van de aanvragen en meer garanties voor de privacy van de aanvrager van de gemeentegarantie. Moeder-besluit Was het gebruikelijk dat een aan vraag gemiddeld vier weken in de la de bleef liggen, omdat de gemeente raad nu eenmaal eens in de maand vergadert, met dit moeder-besluit be horen dergelijke lange wachttijden tot het verleden. De discussie of de raad inderdaad akkoord moet gaan met het afstaan van een stukje zeggenschap aan het college van b en w is niet nieuw. Reeds in het verleden werd een voor stel gedaan om de behandeling van aanvragen voor een gemeentegaran tie te versnellen. Dit door deze aan vragen niet langer voor goedkeuring aan de raad voor te leggen. Volgens het zogenaamde moeder-besluit krijgt het college de vrijheid om indi viduele, aanvragen voor een gemeen tegarantie, zonder tussenkomst van de raad te beoordelen De voordelen De gemeenteraad die de vorige keer dat een gelijkluidend voorstel op ta fel kwam uit angst voor het verlies van bevoegdheden afwijzend reageer de, was dit keer in meederheid posi tief. Alleen het RU-raadslid J. van den Berge hamerde op het voortbe staan van de huidige situatie. „De raad is nooit lastig geweest op dit ter rein, dus waarom zou er iets moeten veranderen aan de situatie?" luidde zijn retorische vraag. Gemeentegarantie De PvdA- en de VVD-fractie vonden elkaar in het aanvaarden van het voorstel om de aanvragen voor ge meentegaranties te delegeren naar het college. „Wanneer het adviesbu reau, dat bij de behandeling van de verzoeken is betrokken zijn fiat geeft aan de gemeentegarantie, gaat ook de raad overstag. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer deed als tegemoetkoming aan de wensen van de raad de toezegging dat de raad den een idee v*m de sollicitanten te geven. Er hebben 52 personen gesolli citeerd en dat vind ik veel", aldus de commissaris), waaronder één vrouw. Zij variëren in de leeftijd van 29 tot en met 54 jaar. Vier komen ey uit het bedrijfsleven; 10 uit het onderwijs, 22 van de over heid en 29 zijn er min of meer full time raadslid of wethouder. Een sim pele optelsom geeft meer sollicitan ten, maar dat komt omdat in één per soon meerdere combinaties mogelijk zijn. Bij de politieke overtuiging overheerst het CDA met 33 aanhan gers. Onder de belangstellenden zijn verder zeven SGP-ers, 5 VVD-ers, 4 PvdA-leden, 2 RPF-kiezers en een persoon, waarvan de overtuiging on bekend is. Wat de levensbeschouwing betreft ziet de 'sollicitantenbak' er als volgt uit: 17 Nederlands Hervormd, 13 Ge reformeerd, 8 Rooms-katholiek, 6 Gereformeerde Gemeente, 2 Christe lijk Gereformeerd, 1 humanist, 1 geen geloofsovertuiging en van 4 per sonen is het onbekend. Er hebben geen zittende burgemeesters gesolli citeerd. Naar het zich laat aanzien gaat het opvullen van de vacature langer du ren dan normaal. Volgens Boertien was het vertrek van Van Bommel niet te voorzien en dat ligt bij een pensio nering andei's. De commissaris ver wacht, dat eind november met de pro cedure kan worden begonnen, zodat in januari/februari een en ander kan worden afgerond. „Ik werk het graag snel af", aldus Boertien. Commissaris van de Koningin, dr. C. Boertienkreeg van de Duivelandse raad twee profielschetsen voorger schoteld. Aan hem nu de keuze. Melieste was niet onder de indruk van de SGP-RPF-zege van de laatste verkiezingen. Hij vond de reden hier van in de landelijke verkiezingen en de plaatselijk onbekende bundeling van de SGP en de RPF. De fracties hadden meer voorkeuren uitgespro ken over de persoon achter de te be noemen burgemeester. Boertien ech ter sprak de fracties aan op de ge bruikte term 'voorkeur'. „U zegt de voorkeur te geven aan een CDA-er. Het mag dus ook iemand anders zijn?", aldus de commissaris. Dat was voor de socialisten, de libe ralen en de christen-democraten re den om enkele minuten schorsing aan te vragen. Resultaat hiervan was dat de drie partijen bondiger dan eerst naar buiten traden mét de eerder ge noemde omschrijvingen. Alles om te voorkomen, dat er geen SGP-er of RPF-er komt. Sollicitanten De commissaris had een gemakke lijke avond, want de vergadering duurde niet lang. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om de raadsle ELLEMEET Dorpsraad De Dorpsraad van Ellemeet houdt zaterdag 25 oktober zijn jaarlijkse vergadering in het dorpshuis van El lemeet. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Na het afwerken van de agenda zal de avond worden afgeslo ten met dansen en bingo. OOSTERLAND Bazar Peuterspeelzaal het Kraaiennest houdt zaterdag 1 november een bazar in dorpshuis de Oostérhof in Ooster- land. Deze bazar begint om 10.00 uur. Voor de jeugdige bezoekertjes zijn er verschillende attracties als sjoelen, ballen gooien en een grabbelton. Ver der is er een koffiehoekje, een boom met loten en kan men de leeftijd van de leidsters raden. Vervolg van pagina 1 hebben (het zijn er twaalf), provin ciaal 3,6 burgemeesters (het zijn er 3) en eilandelijk één (het zijn er geen, terwijl klein rechts bijna een zesde van het aantal stemmen heeft ver gaard. Volgens Meerman kan één en ander niet anders tot gevolg hebben, dat Duiveland een SGP of RPF-bur- gemeester moet krijgen. Melieste (PvdA) zei het te betreu ren, dat niet de gehele raad zich ach ter één profielschets had kunnen vin den. Hierdoor wordt meer verant woordelijkheid gelegd bij de commis saris en die beaamde dat. De PvdA, het CDA en de VVD wensen een CDA- burgemeester met een progressieve instelling, die ervaring heeft op be stuurlijk en/of financieel terrein. Ook dient de man of vrouw voeling te hebben met een zogenaamde demo cratisch gerichte aanpak. einde is gekomen. De winst is welis waar nog niet spectaculair te noe men, maar het verheugt het gemeen tebestuur toch zeer, dat er weer sprake is van een lichte stijging van het aantal bezoekers. Het bezoekersaantal bedroeg in 1984 nog 7289. In 1985 was dat aantal teruggelopen met 802 tot 6487 en in 1986 is het aantal bezoekers toegeno men met 322 tot 6809. De dit jaar aangebrachte vitrines bij de toegang tot het stadhuismu seum aan de Meelstraat hebben, vol gens b en w, zeker bijgedragen aan het bereiken van deze stijging. Maritiem, museum Het Maritiem museum in het Gra vensteen heeft daarentegen dit sei- ZIERIKZEE - Er wordt thans aan gewerkt om in regio naal verband uitvoering te geven aan het per 1 februari dit jaar van kracht geworden Besluit vestiging en prak- tijkomvang huisartsen. Op basis van dit besluit heeft de gemeente de bevoegdheid vergunningen tot vestiging als huisarts af te geven. Zonder een dergelijke vergunning is het een huisarts verboden zich in een gemeente te vesti gen. Eén en ander komt aan de orde in de toelichtingsnota hij de gemeente begroting 1987 van de gemeente Zic- rikzee. De colleges van b en w op Schouwen-Duiveland hebben inmid dels in principe besloten ten aanzien van de uitvoering van deze regeling in regionaal verband samen te wer ken. Dat houdt in, dat er een regiona le vestigingscommissie, die gemeen ten over het al dan niet afgeven van een vergunning adviseert, moet wor den ingesteld. Tévens zal er een gemeenschappe lijk regionaal orgaan in het leven ge roepen moeten worden, dat bevoegd is tot het afgeven van vergunningen. Gelet op de voorschriften zal er, volgens de toelichtingsnota, niet aan ontkomen kunnen worden voor deze twee zaken een gemeenschappelijke regeling in het leven te roepen. Mienke van Meerten toont twee negentiende eeuwse doopjurken, die door middel van een speciale reiniging in oude glorie zijn hersteld. I Twee voorbeelden uit de collectie textilia, die door licht en kartonzuur zijn aangetast: een strohoed, die omstreeks 1750 op Schouwen werd gedragen en een empire jakje, dat op een changeant zijden japon uit 1810 werd gedrageii. in vier fasen. Voor de eerste fase is in het bestedingsplan 1987 rekening ge houden met een uitgaaf van 9.000,— ten laste van de museareserve. Kostuum- en 'tegelkamer De kostuum- en tegelkamcr moeten - met het oog op het daar al jarenlang geëxposeerde textiel - ontruimd en opnieuw ingericht worden. Daar is in het bestedingsplan 1987 een bedrag van 25.000,— voor gereserveerd, eveneens ten laste van de museareser ve. In de toelichtingsnota wordt ver der medegedeeld, dat aan de voort durende daling van het aantal bezoe kers van het stadhuismuscum in het zojuist afgesloten seizoen 1986 een zoen minder bezoekers ontvangen dan vorig jaar. Tbr vergelijking: op I oktober 1985 waren 14.988 bezoekers geregistreerd en op 1 oktober 1986 13.392. Het komend jaar wil het ge meentebestuur trachten ook bij de in gang van het Gravensteen zodanige maatregelen te treffen, dat het voor bijgangers onmiddellijk opvalt, dat in dit pand het Maritiem museum is gevestigd. Aan de inrichting van het gevangc- nisgedeelte in het Gravensteen zal Jiet komende seizoen extra aandacht worden besteed. Ook de bestaande expositie zal op enige onderdelen nog aangevuld moeten worden, zo vermeldt de toclichtingsnota. Cursus dansexpressie voor vrouwen ZIERIKZEE - Het Vrouwenontmoetingscentrum orga niseert een cursus dansexpressie voor vrouwen. In deze cursus zullen thema's, die de positie van vrouwen in de maatschappij betreffen via dansbeweging en expressie worden uitgewerkt. Zo staan thema's als: machtsverde ling, moederband, onderdrukking en bevrijding op het programma. Begeleidster is Nora van Egdom, studente aan het Brabants conservatorium richting dansexpres sie. De cursus is bedoeld voor vrouwen, die wel eens op een andere manier - door middel van eigen expressie - aan de slag willen met thema's, die de po sitie in de maatschappij betreffen. Naast taalgebruik zijn er immers andere manieren om jezelf te uiten, namelijk via houding en beweging; een zogenaamde 'nonverbale' manier. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten, eenmaal per week op de woensdagavond van 20.00 tot 21.30 uur in de gymzaal van de Beatrix- school te Zierikzee. Op woensdag avond 29 oktober zal worden gestart Aanmelding kan tot uiterlijk maandag 27 oktober geschieden bij Ria Prooy, tel. (01110) 4632. Eén en ander wordt vermeld in de toelichtingsnota bij de gemeentebe groting 1987 van Zierikzee. Bena drukt wordt, dat de collectie textilia door deskundigen zeer interessant wordt bevonden en dat het zeker de moeite waard zal zijn om in het be houd daarvan te investeren. Gedacht wordt aan een restauratie ZIERIKZEE - Het behoud van de collecties is een be langrijke voorwaarde voor het totale functioneren van het gemeentemuseum. De verzameling wordt in gedeel ten onder handen genomen. Na de schilderijencollectie, die nu in goede conditie verkeert, is thans het kwetsbare textiel aan de beurt. Voor de restauratie en conservering van de collectie is een bedrag nodig van ongeveer 36.000,—.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4