Zeelandbrug afgesloten tijdens hevige storm Stormvloedkering gesloten voor sluiting Oesterdam en veiligheidsoverweging Tanker met vliegas ligt al weken in Bruse vluchthaven WATERSTANDEN Verlies van 34 miljoen voor PZEM Smit-Kroes stelt onderzoek in naar brug Westersehelde 2 Hij toeval ontdekt door wethouder Van Liere BRUINISSE - Sinds drie weken ligt in de Vluchthaven van Bruinisse de Antaids uit Sliedrecht, geladen met vliegas afkomstig van het bij Texel gezonken schip 'Olaf'. Dat het schip er ligt, en met name de manier waar op het er is komen te liggen, is een doorn in het oog van zowel wethouder C. J. van Liere (die het ontdekte) en burgemeester T. C. Hekman. Laatstgenoemde voelt zich 'genomen', omdat hij als hoogst verantwoordelijke in de gemeente niet in kennis werd gebracht van de lading. Een en ander past prima in de tij dens de raad van donderdag bespro ken problematiek van het toenemend scheepvaartverkeer bij Bruinisse, zonder dat er een rampen-best rij- dingsplan ligt dat boven-regionaal is. Tijdens de raadsvergadering sprak - als gemeld - burgemeester T. C. Hek man namens het college zijn bezorgd heid hierover uit, in antwoord op vra gen van de SGP-fractie naar aanlei ding van de bij Viane gestrande naf- tatanker. Hekman: ,,Het gaat er bij mij om: stel dat er iets in de buurt van het schip gebeurt. Bijvoorbeeld zoiets als met die naftatanker of brand aan boord van een passerend schip. Ik zou dan niet de brandweer op het vliegas opmerkzaam hebben kunnen maken. Wie weet wat er allemaal kan gebeu ren. Het is ook weer niet zo, dat dit schip kan ontploffen, of in andere di recte zin gevaarlijk is, maar wel weet ik als de lading in aanraking komt met water, dit grote.gevolgen voor het milieu met zich meebrengt". Neeltje Jans Het meldingssysteem dat 'dus' al drie jaar in zwang is, schijnt 'dus' niet zo te werken als het zou moeten werken, vandaar wellicht het door Van Liere gesignaleerde nieuwe sy steem. Of dat daarmee een soortge lijk 'geval' als met het vliegas-schip voorkomen kan worden is nog de vraag, want bevoegde instanties (Rijkswaterstaat bijvoorbeeld) wis ten wel degelijk wat er in het schip zat. Het was - zo werd tegenover bur gemeester Hekman toegegeven - de bedoeling dat het schip bij Neeltje Jans zou worden afgemeerd in af wachting wat er met de lading zou ge beuren. In verband met de 4 oktober- festiviteiten op het werkeiland werd van dit plan afgezien en werd Brui nisse als ligplaats gekozen. Rijkswa terstaat heeft overigens excuus aan geboden voor deze 'onzorgvuldig heid'. Het vliegas is na een 13 miljoen kostende bergingsoperatie door Boe- le-Rotterdam overgeladen in de An taids uit Sliedrecht, maar er zijn pro blemen met de vracht. Er werden inmiddels exportvergunningen aan gevraagd, maar niemand wil de la ding hebben. Intussen doet het ge meentebestuur van Bruinisse er alles aan om het schip zo snel mogelijk weg te krijgen uit de Vluchthaven. verkeer en waterstaat. Vanmorgen, dinsdag was de ke ring voor 25% gesloten. Om 13.00 uur ging ze weer hele maal dicht. Het Tholense Gat is vanaf begin ok tober met zand dichtgespoten, waar voor de openingen in de Stormvloed kering geleidelijk aan kleiner zijn gemaakt. Voor de laatste zandopspui- ting is de Stormvloedkering voor on geveer een etmaal geheel gesloten om getijloos water te krijgen. Zodra de zandrug dinsdag helemaal boven wa ter is gekomen, zal de Stormvloedke ring weer worden geopend. Metingen Tijdens de sluiting zijn de afgelo pen weken veel metingen verricht om gegevens te krijgen over het milieu, Datum Zierikzee 22 oktober 23 oktober Oosterscheldemond 22 oktober 23 oktober Bruinisse 22 oktober 23 oktober Wemeldinge 22 oktober 23 oktober de waterstanden, temperatuur, zuurstof- en zoutgehalte en de wind gedurende een tijdelijk gedempt ge tij. Volgend voorjaar zal de Storm vloedkering nogmaals korte tijd wor den gesloten voor het dichtspuiten van het laatste sluitgat in de Philips- dam, aldus de mededeling van ver keer en waterstaat. Uit de metingen die de afgelopen weken zijn verricht heeft het hoofd van het sluitingsregime van de Stormvloedkering berekend dat het sluiten van de kleinste schuiven 33 minuten kosten en het sluiten van de grootste vijf kwartier. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 06.00 133 00.05 -114 18.15 140 12.10 -110 06.25 125 00.30 -108 18.40 133 12.40 -111 04.25 152 10.30 -109 16.40 162 22.50 -108 04.55 139 11.05 -108 17.10 148 23.20 - 99 06.40 152 00.20 -130 18.55 159 12.30 -126 07.05 143 00.45 -123 19.15 151 13.00 -126 06.05 152 00.05 -126 18.20 160 12.15 -122 06.30 144 00.30 -11.9 18.45 151 12.45 -122 Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Doodtij: 28 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 20 tot en met 22 oktober Goes Zeelandhallen. Bedrijven Contactda gen maandag: 19.00 tot 22.00 uur, dinsdag en woensdag: 14.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 uur. r Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring van de afdeling Burgh-Haamste- (K van de Nederlandse Christen 'vrouwenbond. 19.45 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Bijeen komst Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Concertzaal. Seniorendag. 13.45 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. NCVB-bijeenkomst. 20.00 uur. Kerkwerve Zaal Nederlands Hervormde kerk. Bijeenkomst Nederlands Christen Vrouwenbond. 19.45 uur. Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Koor- en zangavond van NCRV. 19.30 uur. Middelburg Abdijcomplex. Studiedag SKOA. 10.15 uur. Donderdag 23 oktober Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie midden en kleinbedrijf. 15.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Gespreksmiddag plattelandsvrouwen, herwaardering van arbeid. 13.30-15.30 uur. Sirjansland Kantine van Van Dijk. Lezing Refor matorisch Contactorgaan. 19.45 uur. Vrijdag 24 oktober Zonnemaire Bij H. Krabbe, Rietdijk 1. Spruit- koolstudiegroep ZGO. 14.00 uur. Oosterland Sporthal. Concert Oosterlands Fan fare, Zangvereniging VZOS, Konink lijke Muziekvereniging Witte van Haemstede. 20.00 uur. Goes Jongerencentrum 't Beest. Optreden Vengeance. 22.00 uur. Zaterdag 25 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. Concert Aal- tens Mannenkoor. 20.00 uur. Christelijk Gereformeerde kerk. Koör- en samenzang. 20.00 uur. Concertzaal. Voorstelling Uit op Schouwen-Duiveland, Seth Gaaike- ma. 20.00 uur. Kapelle De Vroone. Wedstrijd voor amateur wijn- en biermakers. Dinsdag 28 oktober Burgh-Haamstede Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch. Woensdag 29 oktober Zierikzee Café Marktzicht. Bijeenkomst afde ling Schouwen-Duiveland van Hout en Bouwbond van de FNV. 19.30 uur. Donderdag 30 oktober Zierikzee ANBO-gebouw Paternosterstraat. Ledenvergadering PvdA. 20.00 uur. Zaterdag 1 november Vedigheidsmaatregelen werken perfect DEN HAAG - De Stormvloedkering in de Oosterschel- de is sinds maandagmiddag twaalf uur gesloten. De re den daarvoor is niet alleen het stormachtige weer, maar ook de sluiting van de laatste opening in de Oesterdam. Maandag en dinsdag wordt de laatste hand gelegd aan de sluiting van het Tholense Gat, de laatste opening in de Oesterdam, tussen Tholen en Zuid-Beveland in het ooste lijk deel van de Oosterschelde, aldus een mededeling van Als de Stormvloedkering niet al ge sloten was geweest voor de sluiting van de Oesterdam, was zij maandag middag om veiligheidsredenen geslo ten. Dit heeft een woordvoerder van het Oosterscheldeproject maandag middag meegedeeld in een aanvul ling op het bericht van verkeer en wa terstaat. Veiligheidsvoorschriften Volgens de woordvoerder, L. H. A. Kneepkens, was er voor maandag middag een hoogwaterstand voor speld van 2,60 meter boven NAP. Bij een voorspelling van 2,50 meter bo ven NAP moet de Stormvloedkering volgens de veiligheidsvoorschriften bemand zijn en dan moeten ook waarschuwingstelegrammen aan in stanties als waterschappen worden gestuurd. Als de voorspelling 2,75 meter of meer boven NAP is, moet de Stormvloedkering worden gesloten, zo luiden de veiligheidsbepalingen. Volgens Kneepkens werd de voor spelling echter ruim overschreden: de waterstand bedroeg drie meter boven NAP. Volgens Kneepkens is maandag aangetoond dat alle veilig heidsmaatregelen perfect hebben ge werkt. MIDDELBURG - De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) zal over 1986 een verlies lij den van bijna 34 miljoen gulden, zo heeft de directie maandag bekendge maakt. In de begroting van 1986 werd destijds een verlies voorzien van 4,4 miljoen. Door de zeer sterke daling van de olie- en gasprijzen is dit ver lies sterk opgelopen. Vorig jaar be haalde de PZEM nog een winst van 9,5 miljoen gulden. De teruggang van de brandstofprij zen heeft ertoe geleid dat het resul taat op brandstoffen 53 miljoen gul den lager uitkomt dan in 1985. De overige produktie- en distributie- kosten zullen in 1986 zes miljoen gul den ofwel twee procent hoger zijn dan in 1985. Conventionele prijs De daling van het brandstofresul taat wordt vooral veroorzaakt door het feit dat het deel van de door de kerncentrale opgewekte energie, die normaal voor conventionele prijs mag worden verkocht en die gekop peld is aan de gas- en olieprijzen, dit jaar veel minder opgebracht heeft dan vorige jaren. De kerncentrale in Borssele zal dit jaar overigens weer een goede bedrijfstijd maken van 81 procent, zo verwacht de PZEM. Voor 1987 verwacht de PZEM geen winst en geen verlies. De energieprijs voor de Zeeuwse kleinverbruiker zal in 1987 twintig procent lager uitval len dan dit jaar, aldus de directie van de PZEM. Zierikzee Zaal Stichting Jeugd Schouwen-Dui veland. Contactdag gehandicapten en arbeidsongeschikten. 10.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst bejaarden- soos en Zierikzeese ANBO. 14.00 uur. Vrijdag 7 novermber Netwerk Wethouder Van Liere meldde in dit verband de komst van een landelijk netwerk van meldposten op de be langrijke scheepvaartroutes in Ne derland, een meld- en volgsysteem voor het vervoer van gevaarlijke stof fen en bijzondere transporten over het water. Dit om een inzicht te krij gen in en toezicht te houden op de la dingen van schepen in verband met mogelijke calamiteiten. Van Liere werd er door raadslid J. Huizer (CDA) op gewezen dat een dergelijk meld systeem al jaren in werking zou zijn, hetgeen door Volkeraksluismeester J. Nefkens werd bevestigd. Nefkens donderdagavond: ,,Er gaat geen schip door de Volkeraksluis, waarvan ik niet weet wat er in zit". LELYSTAD - Door ae storm die maandag over Nederland raasde is maandagavond het dak van de kaas hal van kaashandel de Zuidoosthoek op het industrieterrein Noordersluis in Lelystad van het gebouw af ge waaid. Het kwam enkele tientallen meters verder weer op de grond te recht. Daarbij deden zich geen per- De ravage was groot tijdens het ongeval op de Zeelandbrug. De straffe wind maakte het er de hulpverleners niet ge- soonlijke ongelukken voor. makkelijker op. Toch ligt er al weken een schip in de Bruse haven met het milieu gevaarlijke vliegas, zonder dat be voegde instanties van de lading wisten. Dat 'steekt' de Bruse burge meester. Als niet bij toeval door wet houder Van Liere was ontdekt, welke lading het schip heeft, zou men nog steeds van niks weten. In de Bruse vluchthaven ligt deze (groene) tanker, geladen met vliegas. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gaat een ambtelijke werkgroep instellen die de plannen voor een brug over de Westersehelde zal onderzoeken. Maandag kwam zij dit met het pro vinciaal bestuur van Zeeland over een. De werkgroep moet binnen en kele maanden rapport uitbrengen. Smit-Kroes zei toch positieve ele menten te zien in de plannen voor een vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land. Eerder toonde zij zich sceptisch over de aanleg van een brug. De minister heeft het provinciaal bestuur van Zeeland maandag tij dens het onderhoud in Den Haag te vens toegezegd bereid te zijn zowel het Kanaal door Zuid-Beveland als het Kanaaf dpor Walcheren voor alle - «scheepvaartverkeer open te Houden. - De provincie Zeeland moet dan wel, aan enkele voorwaarden voldoen: zo moet Zeeland het beheer van het Ka naal door Walcheren van het rijk overnemen. Bovendien wil de minis ter dat Zeeland enkele provinciale wegen met het rijk ruilt. Aan deze twee voorwaarden kan volgens de Zeeuwse gedeputeerde J. de Voogd waarschijnlijk worden voldaan. Vaste brug De minister had het plan opgevat om naast de bestaande vijf beweeg bare bruggen een vaste brug over het kanaal aan te leggen. Het Kanaal door Walcheren zou, dan onbevaar baar worden voor de grote scheep vaart en watersporters. Tegen dit plan tekenden provincie, gemeenten en bedrijfsleven in Zeeland bezwaren aan. ZIERIKZEE - De storm, met windkracht tien en uitschieters naar boven, heeft voor Huis va„ Nassau. Dans- stagnatie van het verkeer op de Zeelandbrug gezorgd. Tussen 14.00 en 16.15 uur was het avond met Combo Hollywood. 20.30 verkeer op de brug nagenoeg gestremd, alleen met veel moeilijkheden kon er af en toe ,uur een auto passeren. Al voor genoemd tijdstip was er een caravan op de noordelijke oprit omgewaaid en sloot de weg af. Later kwam daar op de brug nog een cara van bij: die van O. G. uit Duitsland. Ondanks de hevige storm zag de Duitser toch kans om de brug op te rijden, waar zijn zomerverblijf om waaide. Thkelbedrijf Jan de Jonge zag na lang werken kans, de geheel vernielde caravan van de brug te ver wijderen, zonder verdere ongeluk ken. Overigens had de meldkamer van het Zierikzeese politiebureau het niet druk met het verwerken van storm-telefoontjes. Als gevolg van de storm trad er in de middaguren een telefoonstoring op, waardoor de poli tie niet te bereiken was. Verder is be kend geworden, dat ter hoogte van Moriaanshoofd een (hoge) aanhang wagen van de weg werd geblazen, ei gendom van V. M. uit Zierikzee. Om dat er gevaar voor het verkeer bestond besloot M. de aanhanger in een naast de weg gelegen sloot te du wen. Ook zijn er bomen omgewaaid, in ieder geval één op de Laone in Re- nesse. De boom kwam over het fietspad en deels over de rijbaan te liggen. 9 i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2