Precariorechten precair bij raad Westerschouwen Begroting Zierikzee sluit met post onvoorzien 73.034,- PvdA, CDA en VVD in Duiveland willen allen CDA-burgemeester WflT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twijfels deelname Brouwershaven b/DRDT HET Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderwijsdebat Gemeentegarantie De gemeenteraad van Zierikzee raakte onver- De meerderheid van de gemeenteraad van wacht verwikkeld in een politiek onderwijsde- Westerschouwen is voor een versnelde afhan- bat. De raad bleek opmerkelijk verdeeld. deling van aanvragen voor gemeentegarantie. (Pag. 3). (Pag. 4). Collectie Gelijkspel De collectie textilia van het gemeentemuseum De herenformatie van handbalvereniging Delta in Zierikzee wordt in vier fasen gerestaureerd. Hiermee is een bedrag van f 36.000,- gemoeid. (Pag. 4). Sport liet in de slotfase een zeker lijkende zege alsnog lopen om uit te komen op een ge lijkspel. (Pag. 9). DINSDAG 21 OKTOBER 1986 143ste jaargang Nr. 24020 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Twijfelen is erger dan verliezen; en wanhoop is slechts vooruitlopen op toekomstige ellende. Massinger BURGH-HAAMSTEDE - Voor de gemeenteraad Wes terschouwen blijven de precariorechten een heet hang ijzer. In tegenstelling tot het voorstel om de tarieven van leges en andere rechten met 3 procent te verhogen wist de raad geen overeenstemming te bereiken over de preca riorechten. Dit omdat de raadsleden niet over de noodza kelijke documenten bleken te beschikken. Om die reden besloot burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer dan ook om dit punt tijdens de volgende raadsvergade ring opnieuw ter tafel te brengen. Uit de levendige discussie, die naar aanleiding van dit hete hangijzer ont stond, bleek dat de fracties er uiteen lopende visies op na houden. PvdA- raadslid C. Verton, die tijdens de commissievergadering financiën na mens zijn fractie een progressief ta rief had voorgesteld om het gebruik van gemeentelijke grond voor com merciële doeleinden wat in te dam men bleek lichtelijk verstoord te zijn over het functioneren van de commis si e. ,,Het geven van adviezen moet het uitgangspunt van dit gezelschap zijn en niet het idee van halen we het wel of halen we het niet. Hoewel de commissie een adviserende taak naar het college toe heeft, vertoont het functioneren van de commissie soms meer overeenkomsten met een gene rale repetitie voor een raadsvergade ring. De realiteit is dat de commissie financiën goed te omschrijven lijkt van politieke neuzentellerij, en dat keur ik ten zeerste af." Burgemeester Niemantsverdriet ontkende dat de commissie geen ge willig oor zou vinden bij het college. BURGH-HAAMSTEDE - „Doet Brouwershaven nu wel of niet mee?". Die vraag stelde het CDA-raadslid W. D. Scheele van de gemeenteraad van Westerschouwen naar aanleidng van een schrijven van de gemeente Dui- veland. De brief is geschreven met het oog op het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van automatiseringsapparatuur voor de rijkspolitie. Burgemeester J. L Niemantsver driet-Leenheer wees de CD A-er op het gesprek dat de burgemeesters van Schouwen-Duiveland hierover on langs hebben gehad. Ik vermoed dat hieruit uiteindelijk zal voort vloeien, dat de zes gemeenten alle po sitief zullen besluiten". Het schrijven van de gemeente Duiveland moet in het licht worden bezien van de voor waarde die Duiveland aan zijn deel name heeft verbonden, slechts wan neer de andere gemeenten mee zouden doen, wilde Duiveland ook een steentje bijdragen. Niets nieuws, volgens Niemantsverdriet-Leenheer, „datzelfde gold ook voor de gemeente Westerschouwen". „Het college heeft de alternatieven wel degelijk in overweging genomen, In verband met de voortgang van het opstellen van de begroting ontbreekt dit jaar de tijd om aan deze zaken ge hoor te geven". Verschillen Namens de VVD-fractie liet dr. H. J. van Zuylen weten grote moeite met het voorstel te hebben. „Zijn verba zing gold met name de grote verschil len van de verhoging van de precario rechten.. „De tarieven lopen sterk uiteen, voor het ene terras houdt dat een stijging van 100 procent in, ter wijl die stijging voor andere terras sen slechts 5 procent bedraagt." Wet houder A. J. Padmos bevestigde deze aanzienlijke verschillen, maar recht vaardigde de 100 procent door te wij zen op de kosten, die nodig zijn om controle op de naleving van de preca- 'fiöfeSmen* uit' *fe kunnen oefèneh. „Die stijging van 100 procent is naar alle waarschijnlijkheid niet eens kostendekkend, luidde zijn reactie." Van Zuylen kon zich echter niet vinden in deze uiteenzetting, omdat, zo meldde hij, het verschijnsel van de controleur niet nieuw is. Daarom verzocht hij namens zijn fractie om de gehele zaak opnieuw te onderzoe ken. Niet alleen binnen de commissie financiën, maar ook binnen de com missie midden- en kleinbedrijf. CDA-raadslid J. W. Geleijnse toon de zich op grond van de belangrijke functie die Westerschouwen als toe ristenoord heeft wat huiverig over de aanpassing van de tarieven. „We moe ten de ondernemers niet te zwaar be lasten" was zijn visie. Bovendien plaatste hij een vraagteken achter de verschillen in huurprijs voor een vierkante meter gemeentelijke grond. De prijzen voor een terrashou der zouden van 14.65 op 29.30 ko men, terwijl voor het uitstallen van waren de prijs van 37.40 slechts met 1.85 wordt verhoogd. „Waarom gaat u, mevrouw de voorzitter niet eens één keertje akkoord met mijn voor stel om de tarieven voor de uitstal ling van waren op één lijn te stellen met de prijzen voor de terrassen," vroeg hij voorzitter Niemantsver driet. Deze hielp hem snel uit de droom door hem fijntjes onder de neus te wrijven dat het verlagen van tarieven ten enenmale onmogelijk is. Dat het tarief voor de terrassen in de nabije toekomst opgetrokken zullen worden tot het niveau dat voor de uit stalling van waren geldt sloot zij niet uit. Hoe en op welke wijze de precari orechten echter aangepast zullen worden is onbekend. Doordat de raadsleden de benodigde stukken niet in hun bezit bleken te hebben besloot de raad om dit punt op de agenda van de volgende vergadering te plaatsen. Het fraaie Tempelierenhuis dient binnen enkele jaren gerestaureerd te wor den. Op het bestedingsplan 1990 staat er een bedrag van f 375.000 voor op gevoerd. "S*. - - Ruimte voor kapitaalinvesteringen f 440.000,— ZIERIKZEE - De gemeentebegroting 1987 van Zierik zee sluit met een totaalsaldo van 513.034,Dit bedrag wordt gesplitst in een post voor onvoorziene uitgaven van 73.034,— en in een bedrag van 440.000,— voor ka pitaalinvesteringen en voor de uitvoering van overige voorgenomen beleidsbeslissingen. J. W. Geleijnse tegen burgemeester Niemantsverdriet-Leenheer: Waar om gaat u niet eens vóór een keertje akkoord met mijn voorstel Laatst genoemd bedrag kan echter nog met 30.000,— worden verhoogd wegens het nog niet in de begroting 1987 geraamde rentevoordeel als ge volg van vervroegde aflossing van di verse geldleningen. In het beste dingsplan 1987 is dan ook rekening gehouden met een bestedingsruimte van 470.000,verhoogd met een éénmalig rentevoordeel van 125.000,—. Op dat bestedingsplan 1987 prijkt onder meer de aanleg van het par keerterrein Haringvlietplein, dat in het kader van het Voorwaarden scheppend beleid bij de provinicie werd aangemeld voor een eventuele subsidie. Thans bestaat er echter nog Alleen SGP-RPF willen iemand uit eigen partij verordening, de Scheepvaartrechten verordening, de Precario- en retribu tieverordening en de Verordening Marktgelden, zijn inmiddels gestart, zo wordt in de toelichtingsnota me degedeeld. Mede door de daling van de aan de Vervolg pagina 5 geen zicht op een definitieve toezeg ging van een provinciale bijdrage, zo dat een mogelijke discussie verwacht kan wo!rden over het al of niet geheel zelf financieren door de gemeente. Herinrichting binnenstad In 1987 zal ook een begin worden gemaakt met de eerste fase herinrich ting binnenstad. Op het bestedings plan werd daar reeds een bedrag van 450.000,— voor opgevoerd. De reeds lang besproken restaura tie van de Varreput komt eveneens voor op het bestedingsplan 1987 voor een bedrag van 330.000,—. Een be drag van 250.000,— staat opgevoerd voor vèrnieuwing van het hoofdriool in de Lange Nobelstraat en het aan brengen van graniet keien in breker- zand. Het meerjarenperspectief biedt verder een overzicht van de beste dingsplannen 1988 tot en met 19,90. De eerste fase van verbetering van de kademuren langs Engelse Kade en Vissersdijk met bijkomende werken, staat vermeld op het bestedingsplan 1988 voor een bedrag van 500.000,—. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regen en hagel Aanhoudend fris. Eerst veel bewol king en regen, later op de dag opkla ringen en enkele regen- of hagelbuien mogelijk vergezeld van onweer. Wind eerst uit zuidwest 5 tot 6 morgenmid dag draaiend naar west en toene mend 7 tot 8 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 okt.: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 6 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Lag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 22 okt. Zon op 07.16, onder 17.31 Maan op 19.20 onder 12.46 23 okt. Zon op 07.18, onder 17.29 Maan op 20.08 onder 13.44 Laatste Kwartier: 25 okt. (23.26) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende 24 uur staat ons land in het teken van een nieuwe Oceaandepressie. Vannacht en mor genochtend stuwt deze depressie met een krachtige tot stormachtige zuid wester tamelijk zachte lucht naar on ze omgeving. Hierin wordt het de ko mende nacht niet kouder dan een graad of 10. Morgenochtend worden temperaturen van rond 13 graden ver wacht. Uit een gesloten wolkendek zal het vannacht en morgenochtend van tijd tot tijd regenen. Morgenmiddag be reikt een iets koudere luchtsoort ons land. Daarin komen naast opklarin gen ook enkele buien voor. De tempe ratuur daalt in de middag tot zo'n graad of 11. De reeds lang besproken restauratie van de Varreput staat thans vermeld op het bestedingsplan voor 1987. Beslissing uitgesteld Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WEE.R. NIEUWERKERK - De Duivelandse fracties van de PvdA, het CDA en de VVD hebben zich op één lijn ge steld wat betreft de gewenste burgemeester als opvolger van J. van Bommel, die vertrokken is naar Kapelle. Be langrijke reden voor die bundeling van krachten is het voorkomen van de benoeming van een SGP of RPF-bur- gemeester. De socialist A. J. C. Melieste zei daarin het ge vaar te zien van een „wanverhouding in het politieke krachtveld". De SGP-fractie, de grootste van de raad, gaf de voorkeur voor een SGP- of RPF-burgemeester. Hiermee is deze fractie afgeweken van haar eerdere (persoonlijke) standpunt, dat een CDA-burgemees ter een goede keuze zou zijn. Alvo rens de fracties tot het opstellen van de profielschets kwamen, zaten alle raadsleden rond de tafel. De SGP- RPF-fractie is van haar eerdere standpunt teruggekomen, omdat - zo verwoordde L. Meerman het - „de achterban de duidelijke voorkeur aan een eerste burger uit de eigen ge ledingen geeft". De SGP acht het juist, dat de te be noemen eerste burger vanuit de hoek van klein rechts komt: vooral gelet op de jongste verkiezingsuitslag van de gemeenteraad, waarbij de SGP-RPF- fractie als grootste uit de bus kwam. Meerman over de gewenste man (want een vrouw ziet de politieke partij niet zitten - red): „Hij dient zich open te stellen voor de belangen van zowel de burger in het algemeen als voor de diverse kerkelijke, niet- kerkelijke en politieke groeperingen in onze Duivelandse gemeenschap, zonder daarbij zijn persoonlijke voorkeur in zaken van kerk en poli tiek te laten overheersen". Melieste nam de woorden discrimi natie en kwetsend in de mond toen hij sprak over de SGP, die de voor keur voor een gehuwd man noemde. Hoewel Meerman begrip vroeg voor de principes van zijn fractie, had J. van Klinken (eveneens SGP) hier minder behoefte aan. „Men schijnt onze gedachte niet te willen begrij pen. Het is de vraag of hierin nog verandering is te brengen", aldus de wethouder. De SGP hield de aanwezige Com missaris var» de Koningin, dr. C. Boertien, ook voor, dat de nieuwe burgervader oog moet hebben voor de problematiek van de kleine ker nen. De provinciaal bestuurder kreeg een cijfermatig overzicht van de bur gemeestersposten in respectievelijk Nederland, Zeeland en Schouwen- Duiveland in handen. Samengevat komt dat overzicht er op neer. dat de SGP/RPF landelijk negentien burgemeesters zou mogen vervolg pagina 4 Herstel en restauratie van metsel werk. natuursteen en ijzerconstruc ties aan de Zuidwellebrug staan op het bestedingsplan 1990 opgevoerd voor een bedrag van 220.000,— en op datzelfde bestedingsplan prijkt ook de restauratie van het Tbmpelieren- huis voor een bedrag van 375.000,—. Geen verhogingen Bij het samenstellen van de ge meentebegroting 1987 zijn geen ta riefsverhogingen van belastingen en rechten opgenomen. Aan dit stand punt ligt, volgens de toelichtingsnota bij de begroting, evenals vorige ja ren, de overweging ten grondslag, dat enerzijds de financiële positie van de gemeente in 1987 het achterwege la ten van een verhoging mogelijk maakt en anderzijds van belang wordt geacht, ook als gemeente een bijdrage te leveren aan het niet zwaarder belasten van de nog steeds onder druk staande gezinsbudgetten. De voor 1986 beloofde onderzoeken naar de hanteerbaarheid in de dage lijkse praktijk van de tarieven, ge noemd in respectievelijk de Leges- De verbetering van de kademuren langs Engelse Kade en Vissersdijk staat op het bestedingsplan 1988 in het Meerjarenperspectief opgevoerd. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1