0.79 5.75 Wéér brandmelding Zierikzee B",rs&rib"goed Belangstelling voor functioneel antiek trekt langzaam weer aan Gereformeerde Studievereniging behandelt het energievraagstuk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brutale diefstal Poging tot inbraak Bru Burgh, Burghsering 1 - Bruinisse, Dreef 2 ANDIJVIE Hierbij SPEKLAPPEN WflT HET WEE-Rs ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Veerboot Eerbetoon Laatste minuut Keur-merk Het zit de Provinciale Stoomvaartdienst alles- De diapresentatie 'Ouwerkerk Vroeger' had Zondag tweede klasser Zierikzee leek in de Haarlem-spits Piet Keur vervult een opmerkelij- behalve mee bij het veer Vlissingen-Breskens. iets van een postuum eerbetoon van de dorps- derby tegen Middelburg onderuit te gaan, ke rol binnen zijn ploeg. De ploeg van Hans Zondagmiddag brak brand uit op de Prinses samenleving van weleer. (Pag. 3). Margriet. (Pag. 2). maar kwam in de laatste minuut alsnog naast- van Doorneveld scoorde negen keer via Piet zij. (Pag. 4). Keur. (Pag. 6). MAANDAG 20 OKTOBER 1986 143ste jaargang Nr. 2401.9 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Elke tijd heeft zijn vraagstuk, door de oplossing waarvan de mensheid voorwaarts geholpen wordt. Heinrich Heine ZIERIKZEE - De belangstelling voor antiek neemt weer toe. Steeds meer mensen krijgen weer oog voor de oude, grootse kasten, het blinkende koperwerk en de nostalgische bijzettafeltjes. Opvallend in deze hernieuw de kennismaking is, dat velen antiek aanschaffen, dat ook vandaag de dag nog een functie kan hebben. De oude weegschaal wordt plantenhanger, de koperen houtblok ketel wordt lectuurbak en uit de oude glazen wordt weer gedronken. Velen trokken dit weekeinde naar de Zierik- zeese Concertzaal om daar getuige te zijn van de antiek beurs. Zondagavond kraaide de rode haan weer in Zierikzee: de brandweer rukte met twee wagens uit om een brand aan de Scheepst immer dijk te bedwingen. Organisator, A. Noppeneij van bu reau Alpha, kan tevreden constate ren, dat met het aantrekken van de economie er ook weer ruimte komt voor het aanschaffen van antiek. Vol gens hem gaat het hierbij net als met stereo-installaties en dergelijke, die ook conjunctuur-gevoelig zijn. „An tiek is nu éénmaal een typisch luxe artikel". Aangedurfd Dat de belangstelling voor antiek weer aantrekt, verklaart waarschijn lijk ook waarom de organisatie het ZIERIKZEE - De Zierikzeese vrij willige brandweer rukte zondag avond (weer) uit na een brandmel ding om 21.50 uur. Aan de Scheepstimmerdijk stond een schuur bij perceel 73 van de familie B. in brand. Kordaat en snél optreden van de- brandweer, die met twee wagens snel ter plaatse was,, voorkwam erger. Omstreeks half elf kon er worden in gerukt. Het bedrag van de schade is nog niet bekend. De brand in de schuur is vermoedelijk ontstaan door een niet gedoofde sigaret, die tussen papier en hout in de schuur is terecht gekomen. Behalve schade aan de schuur van perceel 73, ontstond ook brandschade aan het belendend toil- let van de buren: de familie T. op nummer 73. Ir. Van der Kamp in Oosterland OOSTERLAND - De Staatkundig Gereformeerde Stu dievereniging Schouwen-Duiveland is voor de eerste keer in het winterseizoen bijeengekomen in Oosterland. Voorzitter I. de Waal leidde de vergadering en legde zijn functie na een periode van dertien jaar neer in verband met zijn verhuizing naar Wolphaartsdijk. Vice-voorzitter T. van Oostenbrugge bedankte de scheidende voorzitter en werd zelf vervolgens gekozen als opvolger. ZIERIKZEE - Een brutale diefstal op klaarlichte dag vond zaterdagmid dag (14.00 uur) plaats: een jongen van ongeveer zestien jaar oud nam een fikse bas-versterker weg in de Volke- rakstraat. S. was bezig om spullen van een bandje in een auto te laden bij perceel 5. De bewuste versterker stond even op de stoep. Toen S. een minuut later terug kwam zag hij nog net de dader wegfietsen, op een zwar te fiets. Hij was gekleed in een blauw jack. In verband met het brutale ka rakter van de diefstal en omdat de versterker geleend was en dus de band in de narigheid zit, verzoekt de politie eventuele getuigen zich te melden op het bureau Zierikzee, tele foon (01110)-4055. De versterker heeft een afmeting van 60 x 50 x 40, merk Rickenbacher. BRUINISSE - In een bungalow op Aquadelta (de Tong), eigendom van C. W. uit Zierikzee werd in de nacht van zaterdag op zondag getracht in te bre ken. Het bleef bij een poging omdat de dader waarschijnlijk is gestoord. Wel is er schade aan de deur, en wel voor een bedrag van 400,—. Ir. W. van der Kamp uit Lunteren hield een spreekbeurt over Kernener- gie, noodzakelijk en verantwoord ook na Tsjernobyl? Van der Kamp be nadrukte, dat aan het onderwerp ge voelige problemen kleven. Arbeid is een scheppingsopdrachtIn de Bijbel worden mensen geroepen tot het bou wen en bewaren van de aardbodem. ,,We zijn rentmeester van de schep ping en geen eigenaar. De gevolgen van de zonde gaan ook over dit ter rein van ons leven. Na de zondeval is de opdracht tot arbeid niet weggeno men, maar herhaald. Door deze alge mene opdracht is de energievoorzie ning voor een ieder van belang". Welvaart Van der Kamp constateerde, dat met de stijging van de welvaart, ook de behoefte aan energie gestegen is. Zo sterk zelfs, dat deze op korte en langere termijn tot zorgen baart. In het kader van het rentmeesterschap is besparing geboden. Er moet echter ook een evenwichtige en verantwoor de keuze worden gemaakt uit de be staande mogelijkheden. Voorts moet er naar alternatieven gezocht wor den. Hierbij dienen zaken als de eco nomie, de continuïteit van de samen leving en de veiligheid in ogen schouw te worden genomen. Volgens spreker is er geen schaars te aan energie, ondanks het gegeven, dat de hoeveelheid niet onbeperkt is. Door politieke factoren kan energie niet altijd op de juiste plaats ter be schikking worden gesteld. Zo is aardolie een politiek zeer gevoelig produkt, terwijl aardgas in beperkte mate in ons land aanwezig is. Alter natieve energiebronnen, zoals zon, wind en aardwarmte bieden volgens Van der Kamp nog geen reële bijdra ge. Maar ook bij het fenomeen steen kool komen politieke problemen om de hoek kijken. Zo heeft men liever dure en slechte kolen uit Polen, dan de goedkope en minder milieu-ver vuilende kolen uit Zuid Afrika. ,,De kolen uit Zuid Afrika zijn zwart" merkte spreker cryptisch op. Ook hieruit blijkt, dat de acties van actie groepen meer politiek, dan energie- gericht zijn. Problemen En dan kernenergie. Voornaamste problemen zijn de bekende radioac tieve straling en de opslag van het af val. Van der Kamp is de mening toe gedaan, dat beide zaken oplosbaar zijn en de directe gevaren geringer zijn dan steenkoolproduktie. „Ra dio-actieve straling kan in de ruimte komen. Als echter de veiligheids voorschriften in acht worden geno men, dan kan de straling van de bui tenwereld worden afgesloten". Van der Kamp zei het onjuist te vinden, dat over een kerncentrale gesproken wordt als een 'latente atoombom'. Desondanks pleitte Van der Kamp voor het bekijken van de gevolgen van Tsjernobyl door de regering. „We moeten nu kernenergie op beperkte schaal hanteren. Er moet bezinning komen op de Bijbelse opdracht. We moeten niet het hier en nu dienen. God roept op tot wederkeer en waak zaamheid. Het einde van de wereld komt niet omdat de energie op is. We moeten ons land en volk, maar ook persoonlijk, naar Gods woord en zijn geboden leven", besloot spreker. 'aangedurfd' heeft om een beurs in Zeeland te houden. „Er waren eerst twijfels of een beurs in Zeeland wel zou aanslaan. We hebben het eerder dit jaar in Middelburg gedaan en dat werd een doorslaand succes. Toen we gewezen werden op de goede accom modatie in Zierikzee besloten ook wij hier naartoe te komen", aldus Noppeneij. Volgens hem kunnen de bezoekers van een antiekbeurs in drie catego rieën verdeeld worden. Je hebt de echte kenners, maar ook mensen, die zomaar eens komen rondneuzen. De sterkst groéiende groep bestaat uit mensen in de leeftijd van vijfentwin tig tot veertig jaar met een honger naar nostalgie. „Juist deze mensen zoeken antiek, dat nog een functie heeft. Ze willen een stukje nostalgie terug, want ze zijn uitgekeken op die witte wandmeubelen". Voor die luxe keuze moet dan wel een extra-'centje' worden neergeteld. Is antiek duur?. Noppeneij kan dat niet zeggen. Hij wijst op een grote antiek-eikenkast, waaraan een prijs kaartje van 3500 gulden hangt. Bij de moderne meubelzaken kost een soortgelijke kast zeker duizend gul den minder „maar die behoud dan ook geen waarde. Doe je die nieuwe kast weg, dan hoop je er nog een paar honderd gulden voor te krijgen. Die antieke kast blijft minstens gelijk in waarde en stijgt zelfs ook vaak", ver dedigt Noppeneij. Prijs De prijs van antiek is beïnvloed baar. Ten eerste is er natuurlijk het principe van vraag en aanbod. Is er veel vraag naar eethoeken, dan zul len deze duurder worden. Noppeneij is er van overtuigd, dat antiek tijds- gevoelig is. Waren eerst de drukke meubelen en verdere artikelen zeer in trek, nu lijkt de koper meer belang stelling te tonen voor de strakke meubelen. Naast vraag en aanbod wordt de prijs ook bepaald door zaken als aan- schafwaarde voor de verkoper, zijn winstpercentage en de vraag hoe snel hij iets van de hand kan doen. Som mige stukken wisselen niet snel van eigenaar en dan komt dat tot uiting in de prijs. Toch kent de antiekwereld richtlijnen voor het bepalen van een prijs, zodat de klant niet overgele verd is aan de hebberigheid van een louche handelaar. Advertentie Bij uw Veldmarkt maandag t/m woensdag is het goedkoop eten. Sla uw slag! kilo kilo Mensen, die bijvoorbeeld deze beurs bezoeken, krijgen bij aankoop van een antiekstuk een zogenaamd garantie-certificaat. Daarop staan gegevens als ouderdom, eventuele ge breken enzovoort. Wanneer een ko per bij thuiskomst door de buurman gewezen wordt op precies hetzelfde meubelstuk in de 'Oisterwijk-gids' dan kan hij of zij zich beroepen op het certificaat. Onze organisatie stapt dan naar de verkoper", legt de organisator uit. Volgens hem komt zoiets zelden of nooit voor, want Alpha organiseert talloze beurzen en bedriegers komen op de zwarte lijst, zodat het meedoen aan serieuze beurzen tot het verleden behoort. „Maar het is natuurlijk denkbaar, dat een handelaar zich ver gist. Daarvoor is een oplossing te vin den". Ouderdom Wie denkt, dat een ouderdom van honderd jaar per definitie garant staat voor antiek heeft het mis. An tiek is iets wanneer de handel (hoe vaag dat ook klinkt - red) de mening '^egedaan, dat leeftijd, stijl en af werking het stempel antiek recht vaardigen. Zo is tijdens de beurs in de Concertzaal uitgegaan van artike len, die soms dateerden van 1915. An dere beurzen gaan uit van meubelen, die pas antiek genoemd worden wan neer er 1850 'opstaat'. Een gegeven is, dat zogenaamde lo pende band meubelen, zoals die van daag gemaakt worden, niet tot antiek behoren. Aangezien tegenwoordig nog nauwelijks meubelen met de hand worden vervaardigd, lijkt het een'redelijke veronderstelling, dat er ivervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's kfORDT Veel belangstelling voor de antiekbeurs in Zierikzee. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Regen Achter de weggetrokken stormde- pressie kondigt zich alweer een nieu we storing aan. In de middag veel be wolking en perioden met regen. In de avond en nacht opklaringen. De zuid westelijke wind neemt opnieuw toe tot stormachtig. Minimumtempera tuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 24 oktober: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 6 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 07.14. onder 17.33 Maan op 18.44 onder 11.37 Laatste Kwartier: 25 oktober (23.26) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond neemt de wind aan de kust hier en daar tot storm kracht toe. Ook in het binnenland zijn er flinke windvlagen. In de loop van de nacht neemt de wind wat af, maar ook morgen staat er nog een krachtige zuidwesten wind, die in de avond aanwakkert. In de middag kan de buiigheid wat onderdrukt worden bij het passeren van een zwakke rug van hoge luchtdruk, 's Avonds neemt de regen kans weer toe. De tempera- tuur-schommelingen zijn maar ge ring: vannacht ligt het minimum rond acht graden, het maximum mor gen is ongeveer twaalf graden. Het stormachtige weer van van middag en vanavond hangt samen met een storing die over het noorden van ons land naar Denemarken trekt. Morgenavond bereikt een nieuwe storing de noordelijke Noordzee, het bijbehorende regengebied bereikt dan ook ons land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1