POST FRIS raa I4 I I I i Brinkman wil welzijnswet los van bezuinigingen behandelen het verleden Bukman wil visserij direct inschakelen bij hulpplannen ingezonden stukken T\ POSTZEGELRUBRIEK Elfjarige filatelist winnaar wedstrijd ontwerpen G. J. Peelen 8 AID-controle mosselvissers Melkproduktie wordt opgekocht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 oktober 1986 Nr. 24018 9 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. K. Hendrikse, kindernevendienst. 11.00 uur ds. De Graaf, Waalwijk. 19.00 uur ds. J. J. Roodsant, Almkerk. Kerkwerve: 9.30 uur ds. E. P. Mulder. 11.00 uur zondagsschool. Seroosker- ke: 10.00 uur ds. C. Bolijn. 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. R. J. ten Have. 10.00 uur zondags school. Haamstede: 10.00 uur ds. J. G. van Hoven, Numansdorp. 19.00 uur kand. A. v.d. Ploeg, Goes. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bregman, jeugddienst m.m.v. jongerenkoor I Believe. Noordwelle: 11.00 uur eerw. heer J. Lemsom. Scharendijke: 11.00 uur ds. E. P. Mulder. 9.45 uur zondagsschool. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Schnei der. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Schneider. 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. D. R. Jon ker, Dienst van Woord en Tafel. Drei- schor: 11.00 uur ds. D. R. Jonker, Dienst van Woord en Thfel. Ouwer- kerk: 10.00 uur heer M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 ds. F. H. A. v. d. Wind, Serooskerke (W). Oosterland: 10.00 uur mevr. Rog-Pronk, Scheve- ningen. 18.00 uur ds. W. Vijfvinkel. 10.00 uur jeugdkapel. 11.30 uur zon dagsschool. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel, Ooster land. 17.00 uur ds. W. Teunissen, Krabben dijke. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Y. J. Tie- mersma, Vlaardingen. 18.30 uur avondgebed. Haamstede: 10.00 uur ds. J. W. v. d. Linden, Zoetermeer. 19.00 uur ds. J. Noordhof, 's Graven polder Scharendijke: 10.00 uur dd. Janse-de Jonge, geestelijk verz- PZZ. 19.00 uur ds. R. Kamermans. Brou wershaven/ Zonnemaire: Boston- pleinkerk: 10.00 uur dhr. C. Dalebout, Zevenbergen. 18.30 uur dhr N. van Westen, Borssele. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. J. Noordhof, 's Gravenpolder. 17.00 uur drs. T. M. Gilhuis, Zeist. Bruinisse: 10.00 uur drs. T. M. Gil huis, Zeist, voorbereiding H.A. 17.00 uur ds. J. Noordhof, 's-Gravenpolder. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur leesdienst, 18.30 uur ds. Geertsema. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.30 uur lees dienst en 15.30 uur ds. M. J. van Gel der. Oosterland: 10.00 en 18.30 uur ds. M. J. van Gelder, Geldermalsen. 14.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. G. Bloe- mendaal, Delft. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zondag 9.30 uur. Haamstede: zondag 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienst vergadering. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. D. R. Jonker. De twee boekenbonnen als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: L. v.d. Berge D'Aillystraat 10 Zierikzee A. Boogert Donkereweg 57a Schuddebeurs De oplossing van de vorige puzzel, vrijdag 10 oktober, luidt als volgt: Rommelkast en Kerstkrans De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 22 oktober in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. bont bedrukt katoen; 4. matig, karig; 8. karakter; 12. door, met (Latijn); 13. ringvormig handvat; 14. gesloten; 15. land in Azië; 17. muziekinstrument; 19. lof, eer; 20. maand v.h. jaar; 22. vrucht; 24. streling met de hand; 25. hoofd deksel; 27. uitbouw; 29. rode kleur stof; 32. gereedschap om gaten in ij zer te slaan; 34. stuwende kracht (fig.); 36. stelsel van betaling; 38. zee vis; 39. slaapplaats; 40. flauwhartig; 41. stekelhuidig dier; 43. steunpilaar; 45. watergewas; 46. verouderde taal; 48.raamvormige opening; 50. deel v.e. auto; 51. borrelend spoor dat een va rend schip achterlaat; 53. uitspansel; 55. meelachtig; 58. sterk riekend gas; 60. handelskorting; 62. drooginrich- ting voor mout; 64. uitdrukking van ontkenning; 65. bloeiwijze; 66. bijbel se naam; 67. vogel woning; 68. niet sa mengesteld; 69. nauwsluitend. VERTICAAL: 1. pijnlijk ongemak; 2. Europeaan; 3. openbaar vervoer middel; 5. te eniger tijd; 6. niet- giftige slang; 7. na iets; 9. ringvormig koraaleiland; 10. metalen staaf; 11. lichte overjas; 16. maatstaf van lichtsterkte; 17. puntig werktuig; 18. hooihoop; 19. vol scheuren; 21. vaar tuig; 23. schrijfgerei; 26. sierdek op een bed; 27. hemels wezen; 28. rood edelgesteente; 29. voorbeeld; 30. be langrijke voedingsstof; 31. geldstraf; 33. gezichtsorgaan; 35. korte tijds duur; 37. sierlijk dier; 42. stof; 43. fluitspeler; 44. roosvormig sieraad; 45. spelleiding; 47. gedwee; 49. vistuig om kabeljauw te vangen; 52. stad in Duitsland; 53. stof kap over een schrijfmachine; 54. weg met bo men; 55. tijding; 56. schuine strook; 57. punt; 59. watervlakte; 61. boven bouw v.e. wagen; 63. plant. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 52, 8, 26, 31, 22, 28, 15, 14. 5, 67 en 68. 69, 4, 47. 41, 37. 64, 30. 57, 35? 1 2 3 3 6 7 9 10 11 12 13 i 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 "125 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 140 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 12 Dringend beroep op Tweede Kamer ZIERIKZEE - Minister Brinkman (wvc) heeft een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamer om brede steun voor de centrale opzet van zijn welzijns wet. De Kamer is over dat wetsvoorstel verdeeld. Komende week zal na in tern fractie-overlegen contacten tussen de fracties worden beslist of het voor stel nog kan worden afgehandeld voor de begrotingsbehandeling van wvc, waar een bezuiniging van 125 miljoen gulden op het sociaal-cultureel werk ter discussie staat, of pas daarna. De minister beklemtoonde dat de centralisatie van het welzijnswerk een hoeksteen van zijn voorstel is. Maar bij de overheveling van rijksfi nanciering naar financiering door provincies en gemeenten hebben de welzijnsinstellingen het primaat, en pas daarna wethouders en gemeente raden, zo beklemtoonde de minister. Uitbreiding van de wet met andere sectoren (gezinszorg, kruiswerk, maatschappelijk werk) is op langere termijn mogelijk door middel van een bestuursmaatregel, zo trachtte de bewindsman PvdA en VVD die daar voor voelen over de streep te trekken. De bewindsman bepleitte een nieuw sociaal elan" waarin burgers meer voor elkaar zorgen en de vergadercul tuur van professionele welzijnswer kers wordt ingedamd. Verbreiding Brinkman waarschuwde tegen ver breiding van een angstpsychose" dat de burger door de bezuinigingen weer afhankelijk wordt gemaakt van „goeddoenerij of de buren". Ook wa ren er aanwijzingen voor de richting waarin de nog niet gespecificeerde bezuinigingen primair zullen worden gezocht. Brinkman voelt meer voor actieve sportbeoefening, het lezen van boeken en muziekamateurs dan voor een passieve recreant, die naar muziek luistert of tv-kijkt. Of dat zal neerslaan in een matiging van zijn bezuinigingen op het sociaal cultu reel werk, inclusief de muziekscho len en openbare bibliotheken, moet nog blijken. De bewindsman verdedigde don derdag de in de welzijnswet aan ge meenten geboden mogelijkheid om de contributievrijdom voor jeugdige bibliotheekgebruikers af te schaffen. Hij kantte zich tegen de opvatting dat de gebruikers geen geld zouden over hebben voor deze voorziening. Voor on t wikke lingssame uwer king Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Bergen (NH) B. J. Stob belaar te Zeevang. Bedankt voor Nieuwe Tbnge drs. W. J. Op 't Hof te Ouddorp. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dirksland N. W. Schreuder te Goes, te Leerdam M. Burggraaf kand. te Rotterdam. Be dankt voor Meeuwen J. Karens te Op- heusden. Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Den Haag H. G. Dek ker kand. te Utrecht. DEN HAAG - Sinds donderdagmor gen geldt in de gebouwen van de Tweede Kamer voor ambtenaren een drankverbod. WAGENINGEN - Minister drs. P. Bukman voor ont wikkelingssamenwerking wil de Nederlandse visserij rechtstreeks inschakelen bij het verhogen van de hoe veelheid vis in het voedselpakket voor ontwikkelings landen. De bewindsman verklaarde dit donderdag tij dens een discussiedag in Wageningen over de betekenis van vis en de visserij voor de voedselvoorziening in de ontwikkelingslanden. Donderdag was het door de VN vastgestelde Wereld Voedseldag. Drs. D. J. Langstraat van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten betwistte Bukman's plannen. Als mede-inleider pleitte Langstraat voor export van Nederlandse vis als ZIERIKEE/BRUINISSE - Met vier schepen kruist de AID (Algemene In spectie Dienst) regelmatig en zonder onderbreking voor de wal in Yerseke om eventuele overtreders van het aanvoerverbod van mosselen uit de Waddenzee te betrappen en op de bon te slingeren, maar tot op heden is dit laatste maar zeer sporadisch ge beurd. Iedere mosselkweker wacht zich ervoor om besmette mosselen aan te voeren, wetende dat dit zowel voor handelaren en kwekers negatie ve gevolgen zou hebben. Een verbod om mosselen aan te voeren van percelen waar men een overmatige algengroei had geconsta teerd, die mogelijk schade zou kun nen veroorzaken aan de goede naam van de Nederlandse mossel was er al. Van ziekte ten gevolge van het eten van mosselen, was nergens sprake ge weest en is dat nog niet, een aanvoer verbod van goede en gezonde mosse len uit de Waddenzee, is dan ook iets, waarvoor weinig begrip bestaat. Intussen wordt iedere dag, dat het verbod langer duurt de handel meer ontwricht, want de aanvoer uit de Zeeuwse Stromen is niet overmatig. Tegen een aanvoer van 16 partijen op dinsdag 14 oktober, staat een aanvoer van vijf partijen op woensdag en vijf partijen op donderdag 15 en 16 okto ber. Toch is er van paniek in de handel geen sprake, wal van een terugloop van de bestellingen, die dit jaar toch al niet overvloedig waren. Tonnen In bruto tonnen was de aanvoer donderdag 9 oktober, 4413, op vrijdag 10-10 636, op maandag 13-10 2820, op dinsdag 14-10 6901. Op diezelfde da gen was er een aanvoer van Duitse en Deense mosselen, op 9-10 12 auto's op 10-109 auto's, op dinsdag 7 oktober 16 auto's. Het nadeel van de geïmpor teerde mosselen is de besmetting met zeepokken, waardoor ze praktisch al leen bruikbaar zijn voor de conser- venindustrie. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent met dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zi|n buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Bedankt Bedankt Reddingsbrigade, voor het leveren van 16 van de 34 nep- slachtoffers bij de oefening van het Rode Kruis, de brandweer en de poli tie bij de Zeelandia dinsdagavond jl. Mede door jullie spontane hulp en prachtig spel hebben wij die avond veel geleerd. Dus nogmaals bedankt en tot de volgende keer? A. C. Boot-Mangold Zierikzee voedselhulp, export van Nederlands management en technische kennis door de vorm van joint-ventures met ontwikkelingslanden waarin Neder land een meerderheidsaaandeel dient te hebben. Tevens bepleitte hij de ex port van oude Nederlandse schepen naar ontwikkelingslanden, omdat deze beter zouden zijn dan wat door deze landen nieuw kan worden ge bouwd. Hoewel de Verenigde Naties en het Nederlandse ontwikkelingsbeleid gericht zijn op de ontwikkeling van kleinschalige (ambachtelijke) visse rij, stelde Langstraat dat invloed van zijn produktschap (grootschalig) niet automatisch „kapitalistische uitbui ting" betekent. Symposium Deze stellingen deden deelnemers aan het symposium verklaren dat „de Wereld Voedseldag over eigenbelang gaat". Dit ging de nieuwe bewinds man voor ontwikkelingssamenwer king te ver. Hij toonde zich dankbaar voor de gezonde zakelijke instelling van het bedrijfsleven en vond de groeiende belangstelling van dit be drijfsleven een goede zaak voor de vermaatschappelijking van ontwik kelingssamenwerking. Economische zaken en landbouw moeten in een sub-groep van de ministerraad meer bij ontwikkelingssamenwerking worden betrokken, zei hij. Zijn eigen ministerie, aldus Bukman, moet geen reservaat willen bouwen. De discussie binnen het symposi um spitste zich toe op de leverantie door Nederland van tweedehands trawlers aan India en Peru. Het eer ste land betrok in de periode 1976- 1979 al eens vissersschepen uit ons land, maar de toenmalige minister voor ontwikkelingssamenwerking, De Koning, maakte hier een einde aan toen deze schepen een bedreiging bleken te vormen voor ambachtelij ke kustvisserij. India heeft nu op nieuw belangstelling voor Neder landse schepen evenals Peru, zo deelde een vertegenwoordiger van de NOVIB mee. Bukman wil leverantie niet bij voorbaat uitsluiten. Als deze landen kunnen aantonen dat ontwikkeling van diepzeevisserij past in hun nieu we visserijbeleid, dan dienen meer ontwikkelde landen niet te zeggen dat dat niet past in hun ontwikke lingsbeleid. We mogen de grootschali ge visserij niet reserveren voor ont wikkelde landen, aldus Bukman. De bewindsman wees erop dat be langstelling voor visserij binnen de ontwikkelingsproblematiek recent is; eigenlijk pas sinds 1.982 toen het nieuwe zeerecht van de VN het creë ren van grote exclusieve visserij zones mogelijk maakte. Langstraat betoog de dat het kopen van visrechten in de ze exclusieve zones te duur is, maar vond het zonde dit potentieel niet ten volle te benutten. uit de krant van 50 jaar geleden ZIERIKZEE - Boekhandel S. Ocht- man Zoon deelt ons mede, dat zij voor haar clientèle de gratis-beschik king kreeg over een aantal exempla ren van het Prins Bernhard Lied met tekst van Paoli en pianobegeleiding van Jacq. Bonevito. Een ieder die voor dit populaire lied belangstelling heeft, kan bij bovengenoemde firma een gratis-exemplaar in ontvangst ne men. HAAMSTEDE - De korfbalvereni ging S.S.S. die zich in de winter bezig houdt met gymnastiek is dezer dagen weer met het turnen aangevangen. Zij, die aan deze oefening wenschen deel te nemen, dienen zich zoo spoe dig mogelijk op te geven bij den M. Evertse of een der bestuursleden. ZONNEMAIRE - Maandagavond kwam de Oranjecommissie ten huize van den heer Burgemeester bijeen. Men besloot een buscollecte van huis- tot huis te houden tot het inzamelen van gelden voor het nationaal hul deblijk. Een aantal jongedames zul len uitgenoodigd worden zich met die inzameling te belasten. Mej. H. de Rijke zal verzocht worden de leiding op zich te nemen. SIRJANSLAND - Mag men de nor male lengte der suikerbieten van kop tot en met wortel stellen op 30- tot 45 c.M., ook hier komen uitzonderingen voor. Dezer dagen werd er op de ha ven een exemplaar aangevoerd van niet minder dan 90 c.M. lang, zulks behoort zeker wel tot de uitzonderin gen en zeldzaamheden. Het gewicht was echter maar normaal. OOSTERLAND - Een hond, waar van de eigenaar nog niet met zeker heid bekend is, heeft bij ingezetenen aan den Prov. Straatweg wonenden, een 20-tal konijnen vermoord. Het bloeddorstige dier heeft sommige hokken geheel vernield om zijn prooi te bemachtigen. Daar het voor be trokkenen geldelijk verlies betee- kent, is het wenschelijk, dat de eige naar hierin tegemoet komt. DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij heeft voor de nationale en Europese melkopkoop- regelingen die zijn ingevoerd om de melkprodukties te beperken al bijna 100 miljoen gulden uitgegeven. Voor 24 miljoen gulden is hij al verplich tingen met melkveehouders aange gaan. Voor de regelingen resteert nog een bedrag van ongeveer 115 miljoen gul den. De minister heeft dit geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling. Voor de verschillende regelingen hebben zich een kleine 2.300 melkveehouders aan gemeld, die samen ongeveer 182.000 ton melkproduktie hebben ingele verd. BRUINISSE - In de eerste bijeenkomst na de vakantie schreef de Bru- se postzegelvereniging G. J. Peelen een wedstrijd uit voor haar jeugdle den om eens een postzegel te ontwerpen die betrekking had op de va kantie. Enige voorwaarden was dat er 75 cent, Nederland en 1986 op moest staan. Er kwamen enkele erg leuke ontwerpen uit de bus. Win naar werd de 11-jarige Pieter de Keijzer met een ontwerp van het Omni- versum in Den Haag dat hij in de vakantie had bezocht. Tweede werd Leendert Jan v. d. Bos met een zegel van een vakantieboerderij en der de was Martin van Dommele met een zegel die betrekking had op het surfen. Alle drie kregen ze leuke filatelistische prijsjes. Een origineel idee van de vereniging om zo de jeugdleden meer en beter bij de hobby te betrekken. van de stempel verkrijgen door een geadresseerde en voldoende gefrankeerde envelop of kaart toe te zenden aan de directeur van het postkantoor. Tbezending kan ge schieden in een ongefrankeerde envelop met het volgende adres: De directeur van het postkantoor, Postbus 99910, 6900 NA Zevenaar. Omdat dit het eerste stempel is heeft de directeur een speciale herinneringskaart laten maken met de afbeelding en toelichting. Inlichtingen hierover zijn te ver krijgen bij de directeur. Philatelica 1 ZIERIKZEE - De I.V. Philatelica afdeling Schouwen-Duiveland houdt op maandag 20 oktober weer de maandelijkse bijeen komst in het Huis van Nassau, aanvang acht uur. Op de agenda onder andere een veiling met leu ke kavels postfris Nederland, aantrekkelijk geprijsd en Bingo. Ruilbeurs MIDDELBURG - Dc I.V. Phila telica Middelburg houdt in samen werking met Delta-West en de Nu mismatische Kring Zeeland op zaterdag 25 oktober een grote postzegel- en munten ruilbeurs. Het gebeurt in de grote- en kelder zaal van gebouw De Schakel. Bachtensteene 14 te Middelburg van tien tot vijf uur. Er zijn veel handelaren-stands, rondzend- boekjes en een grote verloting. Winnend ontwerp van Pieter de Keijzer. Bijzonder dagteke ningstempel Filatelieloket. In de loop van de komende vijf a zes jaar zullen de postkantoren met een filatelieloket worden uit gerust met een bijzonder hand- dagtekenstempel. Als afbeeldin gen in de stempels zullen onder werpen voorkomen in de vorm van een markant gebouw, een to ren, het gemeentewapen, een brug, kortom, een kenmerkende afbeelding behorende bij de plaats of stad. Begin september werd het eerste stempel in ge bruik genomen in Zevenaar. Be langstellenden kunnen een afdruk Fossanna 17-10 verw. te Curagao Nedlloyd Hollandia 16-10 van Liver pool naar Le Havre Jubileumscrie ZIERIKZEE - Voor dc aero- filatelisten bracht Engeland dit najaar een prachtige serie uit ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van dc formatie van dc „Bomberfightcr-, coastal- en trai- ningscommands". Met hun vlieg tuigen zijn enkele beroemde pilo ten afgebeeld. Op de 17 p Lord Dowling en dc Hawker Hurricane; De 22 p met Lord Tbdder en de Hawker Typ hoon; De 29 p Lord Trenchard met dc bommenwerper Haviland 9A; 31 p Sir Arthur Harris en de Avro Lancester en op de 34 p Lord Por tal en de Mosquito. Vooral in de oorlogsjaren hebben veel piloten met ware heldenmoed strijd gele verd in het luchtruim.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9