Discussie poppenspelers beleidsnota Poppenspel Beheerder van Biesterveld zeer gelukkig met nodig onderhoud van houtwallen streeknieuws Uniek symposium Zierikzee Jongen bekent 16 aanrandingen SUCCESJES 6 Eerste werk in terugploegprojeel Kop van Schouwen afgeleverd HAAMSTEDE - „Ik ben er erg gelukkig mee. Ik besef te heel goed dat er veel werk te verrichten was, maar als leek weet je niet precies hoeveel. Via deze regeling ben ik' ook over de angst om te kappen heen geholpen". Een zeer tevreden beheerder van het landgoed Biesterveld zegt dit, naar aanleiding van de zojuist afgeronde werkzaam heden aan de houtwallen op het landgoed, bewerkstel ligd door de 'terugploegregeling Kop van Schouwen'. De heer J. Hamaker is die beheerder van het landgoed, dat eigendom is van zijn vrouw en twee zusters. Biesterveld was tot '58 een duinboerderij, nu natuurgebied als buffer tussen het recreatieve geweld van Renesse en Haamste de. Hamaker komt aan het woord, om dat op zijn (60 ha groot) terrein het eerste project werd afgerond. Vijf man hebben de ongeveer drie kilome ter houtwallen onder handen geno men, die er nu weer jaren tegen kun nen zij het met 'nojmaal' onderhoud. Om te weten waarom juist op Biester veld het project in gang werd gezet, eerst iets van de geschiedenis van Biesterveld. Duinboerderij Eind vorige eeuw kreeg P. L. Vis (grootvader van de huidige eigenaars, de drie zuster Boot) Biesterveld in ei gendom. Het was een duinboerderij, met een gemengd bedrijf. Dertig stuks rundvee werd hier gehouden, waarvan slechts vier stuks melkvee. Dit, omdat de zandgrond te weinig voedsel verschafte om meer melkvee te houden. Verder waren er varkens, kippen, ganzen en paarden. Waar de naam Biesterveld vandaan komt is Hamaker niet geheel duidelijk ge worden, ondanks nijver zoekwerk. Het vermoeden bestaat dat Biester staat voor Bijster. Bijsterveld dus, hetgeen zou betekenen: veraf gele gen, moeilijk bereikbaar. Over de oudheid van Biesterveld is ook geen duidelijkheid. Wel heeft Hamaker boven water kunnen krij gen dat voordat er van een kadaster sprake was, er zogenaamde 'veldboe- ken' waren. In één zo'n veldboek met de datum 1783, was er al sprake van Biesterveld. Vast staat ook, dat het huis (de voormalige boerderij) min stens 200 jaar oud is. De toenmalige streekarchivaris W. Keikes heeft dat aan de hand van achter het (betengel- de) behang gevonden tegeltjes kun nen vaststellen. „Economisch gezien was er in feite geen bestaansrecht meer in 1958", zegt Hamaker nu. „Er was trouwens ook geen opvolger voor de pachter. We hebben toen besloten het natuur gebied te handhaven inplaats er een recreatiegebied van te maken. Dat was een vrij ongewone beslissing toen, omdat natuurgebieden nog niet zo in zwang waren als pakweg vijf jaar later. We hebben de grote schuur afgebroken en ook het varkenshok en kippenhok. Die waren zo oud, dat herstel niet meer mogelijk was". Bosje Het landbouw/veeteeltbedrijf van voor '58 was gesplitst in bouwland (gerst en lupine), grasland voor het vee en een bosje. Dat laatste werd ge bruikt om takkenbossen te hakken voor de broodbakkerij. Die bossen werden verkocht inkomsten). De rest van het hout werd deels voor ei gen stookhout gebruikt en deels voor palen voor de afrastering. Na het op heffen van het boerenbedrijf heeft Hamaker in feite niets anders gedaan dat de natuur z'n loop laten krijgen. Een deel van het bouwland werd in gezaaid met eikels, waar nu dus ei kenbomen groeien. Op het terrein staan twee woningen: de voormalige boerderij en een tweede woning, bij toerbeurt bewoond door de drie ge- zustere en hun familie. Windscherm Op het punt aangekomen, waarom juist hier gebruik werd gemaakt van de terugploegregeling van de ge meente Westerschouwen, zegt de amateur bosbouwer: „Toen ik het be heer op me nam hebben we de bomen laten groeien. Het beheer hield in: hier en daar uitdunnen en het verwij deren van braamstuiken. We hebben de bomen dus ook de houtwallen ber wust laten komen, ook omdat de ster ke zeewind een windscherm wense lijk maakte. Wc hebben dat lang doorgezet, maar dat veranderde ei genlijk in een verwaarlozing van de bomen. De capaciteit voor het onder houd was te gering. Toen er drie jaar geleden al via een zelfde regeling met een andere naam overigens, de moge lijkheid tot hulp werd geboden heb ik me aangemeld. Daar is toen niets van gekomen. Nu, met het nieuwe project heeft de gemeente mij zelf aangeschreven en ik heb er graag aan meegedaan". Op 1 september werd er begonnen. Vijf langdurig werklozen hebben op Biesterveld gewerkt, in dienst van Braber uit Renesse. Via een gecombi neerde subsidie konden de vijf aan de slag, met behoud van uitkering. Het totale karwei heeft Hamaker niets gekost. Het is de bedoeling dat de vijf zinvolle arbeid wordt gebo den met als achterliggende hoop, een baan. In sommige gevallen lukt dat ook, zodat het mes aan diverse kan ten snijdt. De houtwallen op Biesterveld staan er nu weer goed bij, al moet de familie geregeld onderhoud plegen. Dat gebeurt ook, verzekert Hamaker: „We streven er naar om vier keer per jaar een soort boomplantdag te hou den met de familie. Als iedereen er is zijn we met vijftien man/vrouw. Dat is ook om de verantwoordelijkheid voor dit stuk natuurgebied over te dragen aan de jongere generatie van de familie. Overigens wordt er elke donderdag op dit terrein gewerkt door minstens drie man van de fami lie". Drastisch kappen Terugkomend op het terugploeg- werk zegt de beheerder, dat hij voor 95% gelukkig is met hetgeen tot stand gebracht is. Die andere vijf Biesterveld wordt onderworpen aan een schoonmaakactie. ZIERIKZEE - Wie betaalt wat? Dat is eenvoudig ge zegd het uitgangspunt van de beleidsnota Poppenspel, waarover poppenspelers uit het gehele land zich zater dag 25 oktober in restaurant Mondragon in Zierikzee be raden. Dit symposium begint om 12.00 uur siast over dit initiatief", aldus Ruth van der Steenhoven. Het blijft volgende week zaterdag niet beperkt tot discussiëreh alleen. In het kader van de herfsttournee, die de Nederlandse Vereniging voor Pop- In aansluiting hierop is er 's avonds in poppentheater Alteklein een voorstelling voor volwassenen door Cahtarine Sombsthay en Ray Nusselein. Deze voorstelling begint om 20.30 uur. Het symposium, dat de Nederland se Vereniging voor Poppenspel zater dag 25 oktober houdt is een unieke aangelegenheid. Niet alleen voor de poppenspelers zelf die voor het eerst met elkaar discussiëren over de ver antwoordelijkheden, die zowel de rijksoverheid als de provincie en de gemeenten ten aanzien van het pop penspel hebben. Deze nota van het Nederlands Theater Instituut is sa mengesteld uit diverse meningen van insiders uit de wereld van het pop pentheater. Daarnaast bevat het ook suggesties met betrekking tot de ta ken die de verschillende overheden hebben bij het in stand houden van de poppentheaters. Adviesnota Deze nota. zal na de discussie van 25 oktober worden aangeboden aan de Raad van Kunst, een adviescolle ge, dat minister E. Brinkman van Welzijn, Cultuur en Volksgezondheid adviseert over het te voeren beleid. Speciale taak In het kort komt het hierop neer dat zowel de regering in Den Haag alswel de provincie en de gemeente elk een specifieke taak hebben bij het ondersteunen van de poppentheaters. Zo zou de rijksoverheid zich volgens de nota sterk moeten maken voor het realiseren van een opleiding voor poppenspelers en het stimuleren van landelijke experimenten. De provinciale overheid is, zo blijkt uit de beleidsnota de eerste verant woordelijke voor het draaiende hou den van de poppentheaters. Gedacht wordt hierbij aan een exploitatiesub sidie van circa 100.000,—. De locale overheid tenslotte krijgt in dit dis cussiestuk tot taak om de behuizing van het poppentheater en eventuele verliezen voor zijn rekening te ne men. Panel Vertegenwoordigers van de FNV- Kunstcnbond en het Nederlands Theater Instituut zullen samen met overheidsfunctionarissen zitting ne men in een panel, dat in samen spraak met de aanwezigen uit het werkveld tot een goed onderbouwde visie wil komen. Dat Zierikzee uitgekozen is als ver gaderplaats voor het gezelschap pop penspelers is niet toevallig. Ruth van der Stcenhoven, eindredacteur van het blad Poppenpodium en bestuurs lid van de organiserende vereniging heeft hierover een mening die aan duidelijkheid niets te wensen over laat: „Zierikzee is een zeer moeilijke plaats voor diegene, die op de één of andere manier iets van theater brengt." „Zo heb ik van welingelichte zijde vernomen dat het Zeeuws Orkest er over denkt om niet meer in Zierikzee op te treden omdat het bezoekersaan tal minimaal is. Ook het Poppenspel festival in Zierikzee, waarvoor vorig jaar plannen bestonden is afgeketst op het negatieve advies van de pro vincie, die eraan twijfelde of de ver wachtingen wel bewaarheid konden worden. De gemeente Zierikzee was overigens ook niet bijster enthou- procent betreft wel èrg drastisch kap pen, hetgeen hij zelf niet gedaan noch gedurft zou hebben. Maar hij heeft er alle vertrouwen in dat ook dit hard nodig was en dat volgend jaar ook de ze drastische kapbeurt niet meer te zien zal zijn. Verder roemt Hamaker de samenwerking met Staatsbosbe heer, die erg goed is. Op de plekken waar gras groeit laat SBB in de zo mer veertig pony's grazen die in deze tijd hun veulen krijgen. Het hout (een fikse 'brand'-stapel) werd door Braber en zijn vijf terug ploeg werkers afgevoerd, overeen komstig de natuurbeschermingswet. Het versnipperde hout mag namelijk niet op de arme zandgrond blijven: dat zou een verbetering van de grond en dus een andere vegetatie met zich meebrengen. Het overige hout werd eveneens afgevoerd en door Braber tot open-haard-hout verwerkt. Coördinator van het gemeentelijk project is Janine Lekkerkerk, die tij dens het gesprek op Biesterveld ook aanwezig is. Zij vertelde aanvullend, dat het heel goed mogelijk is dat de 'Braber-ploeg' deze zomer nog een keer op Biesterveld terugkomt, als er niet gekapt of geplant kan worden. Er zal dan naar alle waarschijnlijk heid normaal onderhoud worden ge pleegd, waar de heer Hamaker uiter aard zeer verheugd over is. penspel jaarlijks op het programma heeft staan treden zaterdagavond de Deen Ray Nusselein en de Frangaise Catharine Sombsthay op in poppen theater Alteklein van Elles Sayer. De ze voorstelling is voor volwassenen bestemd. Catharine Sombsthay speelt Inter-Exter, dat zoveel wil zeg gen als een reis naar de kleine din gen. Om het geheel toch voldoende te kunnen volgen krijgt het publiek (maximaal vijftig) toneelverrekij- kertjes. Bij Ray Nusselein zijn het twee oude mensen die bovenop een klomp wonen en die in een kist met tranen mogen kijken. Beide poppenspelers treden dins dag 21 oktober op in 't Werftheater in Utrecht van deze optredens worden woensdag 22 oktober beelden uitge zonden door de NOS. Ray Nusselein in zijn programma ..Mijn Balkon WESTERSCHOUWEN Bevolkingsloop De loop van de bevolking in de ge meente Westerschouwen in de maand september ziet er als volgt uit: Gebo ren: Jan Joris Midavaine, 23 sept. te Burgh-Haamstede; Wesly Gino Klap wijk te Renesse op 27 sept. Overle den: Cornelia Marina Bevelander, geb. De Jonge te Noordwelle; Mari- nus Pieter Zorge te Burgh-Haamste- de; Adriaantje Neeltje de Ruiter geb. Van Westenbrugge te Renesse; Adria- na Maatje Moerland geb. Van der Valk te Burgh-Haamstede; Hemmo Reint Nieborg te Burgh-Haamstede; Willem Klaas van Ammelrooij te Burgh-Haamstede; Jozina Tona de Witte te Burgh-Haamstede; Johannis Jan Visser te Renesse en Hendricus Christiaan Jozef Duindam. SIRJANSLAND Ploegen In samenwerking met de regelings commissie van de ploegwedstrijden organiseert de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting een instructiemor gen voor het afstellen van praktijk- ploegen. Plaats: op het perceel van C. Meijer bv aan de Bredeweg te Sir- jansland, aanvang 10.00 uur. De in structie is bedoeld voor zowel wedstrijd- als praktijkploegere. In de middaguren wordt op hetzelfde per ceel de regionale ploegwedstrijd ge houden. SINT PHILIPSLAND Bejaardenoorden Sint Philipsland heeft de destijds aangegane gemeenschappelijke rege ling Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland, als bedoeld in artikel 6j van de Wet op de bejaardenoorden, opgezegd. Deze gemeente gaat sa menwerken met Tholen. B en w van Sint Philipsland achten het een goede zaak nu is gebleken dat haar inwo ners aansluiting zoeken bij de indica tiecommissie Tholen. In dat kader bezien wordt de gemeenschappelijke regeling met Schouwen- Duiveland opgezegd. GOES Rooie vrouwen De Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid houden donderdag 30 oktober in de Prins vari Oranje te Goes een contactdag, van 10.00 tot 16.00 uur. Op het programma staat ge zelligheid en informatie. Na de koffie volgt een praatje van Fieke Boerema. Om 12.00 uur is de lunch, 13.30 uur de film School Voorbeeld, Henny Kom mer vertelt over de Janneke Dierx- school en verder zingt Henny Keste- ren. MIDDELBURG Beurs De commissie Ruildag 1986 organi seert op zaterdag 25 oktober een grote beurs voor postzegels en munten, die gehouden wordt in gebouw De Scha kel te Middelburg. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. TILBURG - Een 16-jarige inwoner van Oistcrwijk die begin oktober op heterdaad werd betrapt bij een aan randing in een park in Tilburg-Noord heeft tegenover de politic bekend in totaal 16 aanrandingen te hebben ge pleegd. Daarnaast heeft hij twee keer openbare schennis gepleegd. Dat heeft een woordvoerder van de Tilburgse politic meegedeeld. De aanrandingen speelden zich vanaf juni 1985 af in Oisterwijk, Berkel-Enschot en Tilburg. In zeven gevallen was van de voorvallen door de slachtoffers aangifte gedaan. De Oisterwijker is. na zijn bekentenis voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. In afwachting van zijn pro ces is hij voorlopig in vrijheid ge steld. Te koop: Kreidler 4 versn. Zeer mooi. Tel. 01110-6145. Aardappelen: Koopmans Blauwe; Irene; Rode Pipo; Ei genheimer; Lekkerlander en Bintje. A. Leeuwe, Noordwel le, tel. 01116-1768. Het is weer rozenplanttijd Volop voorradig. Grootbloe- mig, tros, mini en klimrozen. Tuincentrum Renese, Laöne 20, Renesse, tel. 01U6-1820. Kas chrysanten in vele kleu ren voor speciale prijzen. Kwekerij De Rijke, Zandweg, Zierikzee, tel. 01110-3365. I.z.g.st.z. Fiat Uno b.j 1984 pr.no.t.k. Tel. 01110-6029. Kinderwagen rib/bruin en reiswieg samen 100,-. Tel. 01119-2085. Open haardhout stookklaar, thuisbezorgd 65,— m3. Tel. 01117-1954. Elke zaterdag fruit o.a. stoof peren, handperen, Cox, Gol den, Jona Gold en Goudrei- netten. Deze week moesap pels 4,- per krat. H. M. Flikweert, Laurensweegje 7, Oosterland. I.z.g.st.z. compressor 10 Atm. 220 Volt en een boerderij compressor 9 Atm. 100 1 tank 380 Volt. IJzerbeugel zaagma chine en een vaatpomp op lucht. Tel. 01117-1952 na 18.30 uur. Wegens omstandigheden. Honda MTX 50 R M-K en een Zundapp Speciaal paint. Ple- vieretraat 51, Zierikzee. 3 aalbessenstruiken, zwart, wit of rood voor 9,95. Tuin centrum Renesse, Laöne 20 Renesse, t'el. 01116-1820. Voortaan zijn wij maandag middag gesloten. Maandag morgen 500 gram gekookte bietjes 0,49. Versmarkt Le- gemaate, Melkmarkt 12-14 Zierikzee. tel. 01110-2884. Wegens omstandigheden: z.g.a.n. 2-persoons bed Au- ping Auronde, wit, met latex- matrassen. Tel. 01114-2777. Bij ons grenen wandschroten, werkbreedte 8V2 cm, dikte 13 mm, prijs slechts 1,50 p. me ter incl. B.T.W. Bouw- en hout handel Jan R Boogert, v. d. Abeelestraat 1, Oosterland, tel. 01114-2682. Voortaan zijn wij maandag middag gesloten. Maandag morgen 500 gram gekookte bietjes 0,49. Versmarkt Le- gemaate, Melkmarkt 12-14 Zierik?ee. tel. 01110-2884. Ihbbert Comtesse 380 TL, bouwjaar: 1976, voortent on gebruikt, as, gemodificeerd volgens model jaar 1980, in clusief remsysteem, radiaal- banden 165 SR 13 reserve wiel, stalling mogelijk tot 1987, tel. 01114-1495. Mesurol spuitpoeder. Houd de vogels weg van uw vuur- doorn en hulstbessen. Niet giftig. Tuincentrum Renesse, Laöne 20 Renesse, 01116-1820. Kas chrysanten in vele kleu ren voor speciale prijzen. Kwekerij De Rijke, Zandweg, Zierikzee, tel. 01110-3365. De Smokkelhoek ruimt op. De laatste modellen 1986 van Adria, Büretner, Chateau, Hobby met minstens 1000,- korting (z.i.) t.w. Chateau-La Car 330, 330AK, 380, 380AK, Cantara 928, Büreter-Club 350N, 350TL, 380N, 380TN, Hobby 400N Lux, Mistral 400TLE. De 1987 modellen nu kopen, in 't voorjaar halen en betalen. Tevens ±50 occasions (gratis stalling). Stacaravans Sunseeker, Silveretar, Monta na (325 breed). Onderhoud en reparatie (ook schades) in on ze moderne werkplaatsen. De Smokkelhoek, Kapelle, 01102-1623. Div. soorten openhaardhout v.a. 45,— per m3 thuisbe zorgd. Tel. 01114-2499. Antiekbeurs Zierikzee „De Concertzaal" vrijd. van 16-21 uur, zat. en zondag van 11-17 uur. Onder auspiciën van de V.A.E. (Verenigde Antiek beurs Exposanten bieden ge selecteerde antiquairs uit het gehele land u met schrift, ga rantie veel meubels en klein antiek aan. Gratis munttaxa- tie door het Asser Munten Museum. „Een beurs voor ie dere beurs". Diversen: I Thpijt reinigen onder hoge druk met de Citinsproeiex- I traktie. Schoonmaakbedrijf I Koster. Telefoon (01110) 2153. Naaimachine defect? Wil- I brink maakt 'm perfekt! G. J. Wilbrink, Korte St. Janstraat 5, Zierikzee, tel. 01110-2923. Bemiddelingskantoor „Elan Marco" b.v„ Nieuwlandje 7. Bruinisse, tel. 01113-2489 voor het verzorgen van alle voor komende administraties en belastingzaken. Een geschenk uit de hemel. Dat is de titel van een Bijbel cursus aangeboden door de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) in Nederland. In formatie en opgave bij: G. C. Groenleer, Schouwenbank 72, 4301 ZS Zierikzee. 01110-6065. U kunt ook de „zwaardere" Vervolgcursus doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6