Info-centrum is verkocht Twee nieuwe raadsleden beëdigd raad Bruinisse Bejaarden eten eerder te veel dan te weinig Raad Bru stuurt commissie welzijn naar huis SAMAN BV Vrouwen Groot tekort plaatsen tehuizen ZIERIKZEE Op voorstel van A. J. Bal Bruse raad weer voltallig Stropers gepakt Onderzoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 oktober 1986 Nr. 24018 3 De leden van de Bruse welzijns- commissie hebben deze week de plank misgeslagen bij de behande ling van enkele subsidieverzoeken van vrouwenorganisaties. Het wel of niet toekennen van financiële steun doet (nu) niet terzake. Meer is het van belang om na te gaan of er aan die consequente afwijzing gegronde argumentatie is vooraf gegaan. Die lijkt te ontbreken. De Bruse vrouw zou mans genoeg zijn, zo werd ge zegd. Afgezien van het feit, dat deze opmerking voor rekening van een mannelijk commissielid kwam, is deze benadering onjuist. Uit de stel- lingname van de leden bleek duide lijk, dat zij de indruk hebbendat de vrouwenorganisaties zich een bijzon dere positie in het maatschappelijk leven wensen toe te eigenen. Het te gendeel is het geval. De vrouwen willen een gelijke positie in de sa menleving, maar hebben met een achterstand te kampen. Al wordt dit soms ten onrechte gedacht, sommige vrouwen ervaren het in ieder geval .zo. Voor deze groep er zijn ook veel vrouwen, die die achterstand niet voelen) zijn er typische vrouwenver enigingen, waarbinnen de leden zich op hun positie kunnen oriënteren. Sinds enige jaren bestaat er voor de ze vrouwen, die in alle bevolkings groepen te vinden zijn, ook op Schou- wen-Duiveland een klankbord. Ge spreksgroepen, zelfkennis opdoen, samenzijn of eens iemand opbellen, waarmee je tot de conclusie kunt ko men, dat veel vrouwen in dezelfde si tuatie verkeren. Het belang hiervan wordt (bijna) overal onderschreven. De overige gemeenten op Schouwen- Duiveland hebben niet alle subsidie verzoeken zonder nadenken goedge keurd, maar onderwierpen ze in ie der geval wel aan een discussie. Ook binnen de kerken wordt de discussie gevoerd. De rijksoverheid onder schrijft het belang met een regeling, waarmee de gemeenten het grootste deel van de op lokaal niveau toege kende bijdragen vergoed krijgen. Die tegemoetkoming is er niet zo maar gekomen. Ambtenaren en be stuurders op rijksniveau zijn tot de conclusie gekomen, dat die bijdrage van belang is. Het komt wat vreemd over, dat gemeentebestuurders de hieraan vooraf gegane beredenering naast zich neerleggen. En wat kost die steun nu helemaal. De gemiddel de subsidie-aanvraag omvat enkele honderden guldens (en die kosten kunnen bij het rijk worden gedecla reerd). Niet te vergelijken met ande re uitgaven van de gemeenten. Het bestaan van de typische vrouwenor ganisaties geeft de noodzaak ervan aan. Zonder nu meteen alle nog op te richten organisaties financieel te steunen, mag een ruggesteuntje voor deze groepen toch als billijk gezien worden. Ook zou er (vooralsnog) enig begrip mogen zijn voor de anonimi teit;; die de vrouwen wénsen. Juist dit geeft overduidelijk aan, dat de vrouwen hun eigen organisatie of praatgroep belangrijk achten. Ano nimiteit creëert een waas van ge heimzinnigheid, maar enige studie naar de reden hiervan zou snel ver richt zijn. De vrouwen lichten hun beweegredenen zelfs mondeling toe tijdens de hiervoor bestemde spreek tijd. Zij overwinnen de vrees om door buren getekendte worden. Laat de commissieleden de angst eens overwinnen om publiekelijk ruimte te bieden aan voornoemde or ganisaties. De geringe voorbereidende discus sie, die in de Bruse commissie werd gevoerd, is in het vervolg helemaal van de baan. De gemeenteraad heeft besloten de commissie op te heffen. In Bruinisse kunnen ze blijk baar zelf hun welzijn wel bepalen. Daar heb ben ze geen commissie voor nodig. Steken die andere gemeenten dan al lemaal onnodig veel uurtjes in het bepalen van het te voeren welzijns beleid? AvdW ZIERIKZEE - De Federatie Lande lijke Samenwerking Bejaardente- huizenorganisaties (LSB) heeft bere kend dat ons land momenteel op 140.000 plaatsen in bejaardentehui zen een tekort telt van 30.000, ofwel een wachttijd van gemiddeld ruim een jaar. Dat heeft de adjunct directeur van de LSB, N. Reijkers Meinen, gezegd voor de NOS-televi- sie. Volgens berekeningen van de LSB zijn er in het jaar 1990 15.000 extra plaatsen in bejaardentehuizen nood zakelijk, terwijl de bezuini gingsplannen van minister Brink man van wvc juist voorzien in sluitingen van bejaardentehuizen. De LSB constateert verder dat regionaal de verschillen groot zijn. Zo telt Den Haag op een aantal van 5.600 plaat sen een tekort van 3000 plaatsen. Dat houdt een wachttijd in van bijna drie jaar. Minister Brinkman heeft toege zegd de berekeningen van de LSB te bestuderen. Advertentie CONCERTZAAL VR. 17 OKT 16-21 UUR ZA 18 OKT. 11-17 UUR ZO. 19 OKT. 11-17 UUR BRUINISSE - De bijna voltallige raad van Brui nisse (op het CDA na) wenst op korte termijn de ad viescommissie welzijn naar huis te sturen. De raad kwam op deze gedachte na een vraag van A. J. Bal (Lijst van de Velde) over het verslag van de jongste commissievergadering (Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 16 oktober). Bal herhaalde zijn reeds vaker gesproken Bruse wijsheid: ,,In Bruinisse kunnen we zelf wel ons welzijn bepalen, daar hebben we geen commissie voor nodig". Raadsvoorzitter T. C. Hekman grapte daarop: „Gezien de tekst in de Nieuwsbode is de commissie van groot belang...", waarop Bal aandrong tot 'afnokken', zoals hij het formuleerde. Omdat Bal bleef aandringen speelde Hekman de vraag aan commissievoorzitter C. J. van Liere toe, die de raad voor hield, dat de raad het hoogste beslissingsorgaan is. ,,Als de raad de commissie niet meer wil, sluit ik me daar volledig bij aan", aldus Van Liere, die daarmee zijn eigen commissie om zeep hielp. Nog een maandje Bal (hardnekkig), stelde dat het voortbestaan van de gewraakte commissie al zo vaak ter discussie is gesteld, dat daar nu maar eens een einde aan gemaakt moet wor den. Op de vraag van de voorzitter of er medestanders voor Bal's voorstel waren, bleken de SGP en AB-fractie het in blijde stemming eens, al voegde SGP-er L. J. van de Bos er aan toe, dat er geen haast bij was. ,,Ze mogen nog wel een maandje bestaan hoor...". De vol gende raadsvergadering kan de raad een opheffingsvoorstel tege moet zien. Opheffing CSB De vergadering van de welzijns- commissie kwam nog een keer aan de orde (ook bij de rondvraag) toen J. Huizer een pijnlijke vraag over de op handen zijnde ophef fing van de Culturele Stichting Bruinisse stelde. Het was Huizer als welzijnseommissielid opgeval len dat er a. een vertrouwelijk stuk op de openbare commissie agenda was geplaatst; b. dat dit agendapunt vervolgens staande de vergadering naar een besloten vergadering werd afgevoerd; c. dat tijdens de vergadering er toch werd gesproken over de opheffing van de CSB; d. er derhalve onzorg vuldig was gehandeld door de commissievoorzitter. Voorzitter Hekman antwoordde hem dat hij het betreurde dat het opheffen van de CSB op deze ma nier in de publiciteit was geko men. „De zaak is nog niet rijp voor publicatie", stelde Hekman, „we hebben hier te maken met het werk van vele vrijwilligers, mén sen dus. De pers moet nog even ge duld hebben...". Het info-centrum. NEELTJE JANS - Het bevrijdingsmuseum Groesbeek heeft de expositiegebouwen van het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde gekocht als permanent onder komen. De gebouwen worden de komende maanden in Groesbeek opgebouwd. ervoor is bijeengebracht door parti culieren en bedrijven. Het bevrijdingsmuseum in Groes beek is een initiatief van Amerikaan se oorlogsveteranen. Het grootste deel van de tentoonstelling is gewijd aan de operatie „Market Garden", die in september 1944 de bevrijding van Zuid-Nederland inluidde. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de op komst van fascisme en nationaal- socialisme, de militaire oorlogsope- In mei volgend jaar verwacht het museum zijn definitieve huisvesting in Groesbeek te openen. Het museum is sinds 1984 tijdelijk ondergebracht in het Gelders provinciekantoor in Nijmegen. Dit heeft voorzitter ir. J. Haalmeijer van de Stichting Bevrij dingsmuseum tijdens een persconfe rentie in Groesbeek meegedeeld. Haalmeijer wilde niet zeggen hoeveel de voormalige expositieruimte van Neeltje Jans heeft gekost. Het geld raties in wereld verband, de bezet ting, evacuaties en de hongerwinter. Koepel Naast het museum wordt een tien meter hoge koepel in parachute-vorm gebouwd, waarin de namen te zien zijn van alle bij de operatie „Market Garden" gevallen Amerikaanse mili tairen. In deze „hal der gesneuvel den" zullen ook de jaarlijkse herden- kingspechtigheden worden gehou den. Doel van het museum is volgens Haalmeijer vooral, jongere genera ties de tegenstellingen tussen leven in vrijheid en in onderdrukking te la ten zien. BRUINISSE - Sinds donderdagavond is de Bruse raad weer voltallig, al was nu M. Houkamp afwezig. Maar de twee opengevallen plaatsen wegens het vertrek van W. F. 1 M. Vonk (AB) en M. Meeuwsen (CDA) werden bij aan vang van de raadsvergadering opgevuld door 3. S. Wie- brens (CDA) en Ph. van de Velde (AB). De vergadering begon met de eed-aflegging van beide heren. De eerste felicitaties na de beëdi ging kwamen van raadsvoorzitter T. C. Hekman, gevolgd door een harte lijk welkom in de raad. Voor Wie- brens is die plaats niet nieuw: hij zat al vier jaar voor het CDA op die zetel. Anders is dat voor Ph. van de Velde, die een zware dobber zal krijgen -zo dacht Hekman- vooral aan de be raadslagingen over de gemeentebe groting die op handen is. Hekman stelde vast dat er nu vijf nieuwe le den in de raad zijn ten opzichte van de voorgaande raad. Enerzijds is vol gens hem best wel enige continuïteit gewenst, anderzijds is een wisseling van de wacht ook goed om (soms) fris tegen het raadswerk aan te kijken. Dat komt het gemeentebestuur alleen maar ten goede, zo betoogde Hek- Politie-computer Bij de rondvraag, een niet te onder schatten onderdeel in Bruinisse, stel- J. S. Wiebrens. de G. E. Houtekamer (SGP) een vraag over de politiecomputer. Houtekamer ging ervan uit, dat bij het voorstel om de inmiddels bekende politiecompu ter door de zes gemeenten te financie ren, een ontbindende factor was: al leen als alle zes gemeenten meedoen. Het was Houtekamer ook bekend, dat Brouwershaven niet mee wenst te doen en hij wilde van de raadsvoor zitter weten hoe het zat met de ont bindende factor. Hekman wees hem eerst terecht: Bruinisse heeft nog niet besloten om de computer mee te finacieren. Het voorstel was te onduidelijk. Er is in middels overleg geweest waarbij veel onduidelijkheden werden wegeno men en er komt nog een bezoek aan het politiebureau Zierikzee, waar de computer in werking kan worden ge zien. Pas daarna zal de raad een voor stel bereiken. Hekman sprak de ver wachting uit, dat ook Brouwersha ven nog wel zal bijdraaien. Bij het onderwerp ingekomen stuk ken deed Hekman de mededeling, dat de gemeente dagelijks bestookt wordt met brieven/bezwaarschif- ten/kaarten, die allemaal een unifor me tekst bevatten over de pelsdieren- fokkerij in Zeeland. De tekst luidt ongeveer zo: Wat moeten wij aan met pelsdierenfokkers in Zeeland? We moeten ons doodschamen! De raad nam deze mededeling voor kennisge ving aan. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 ROTTERDAM - De allereerste ei gen slechte ervaringen met de oplei ding voor een beroep in de bouw kun nen wel eens de oorzaak zijn van het feit dat de animo van bouwvakkers bij te blijven en vervolgcursussen te volgen vaak gering lijkt. Ph. van de Velde. Rest agenda De rest van de (korte) raadsagenda werd nagenoeg zonder discussie afge werkt. Met algemene stemmen wer den achtereenvolgens de volgende voorstellenaangenomen: wijziging marktgeldverordening; vaststelling kampeerverordening; vaststelling krediet rekening-courant en beleggen overtollige kasgelden; voorberei- dingsbesluit Wet Ruimtelijke Orde ning; wijziging ambtenarenregle ment, vaststelling bedragen voor het onderwijs (kleuter- en lager onder wijs) en voorziening in vacatures commissies en vertegenwoordigin gen. Alle taken (behalve commissie bezwaar- en beroepschriften) van M. Meeuwsen werden overgedragen via stemming aan J. S. Wiebrens, en die van W F. M. Vonk (plus bezwaar en beroepschriften) aan Ph. van de Vel de. SCHARENDIJKE - De veldpolitie heeft vannacht (donderdag op vrij dag) drie stropers in de kraag gevat. Zij waren langs de Brouwersdam op de Kabbelaarsbank bezig met stro pen van (voornamelijk) konijnen op een ongeoorloofde manier. Voor dit doel gebruikten ze zogenaamde 'lan ge honden' en de koplampen van hun auto. De veldpolitie heeft zowel de auto als de honden en het reeds be machtigd wild in beslag genomen en leverde het drietal af op het politie bureau. Het zijn drie mannen uit Gel drop: C. van M, K. J. K. en R. T. die na verhoor en met een proces-verbaal zonder auto naar huis mochten in de loop van deze ochtend. ZIERIKZEE - De zelfstandig wonende bejaarden eten eerder te veel dan te weinig. Ze nemen te veel vet, cho lesterol, suiker en zout. De ouderen hebben te weinig be weging. Ze zouden wat meer in de zon moeten lopen. Tot deze conclusie komt het Instituut CIVO-Toxicologie en Voeding TNO op grond van de eerste resultaten van een landelijk onderzoek bij 450 mensen in de leeftijd van 65 tot 80 jaar. Het verslag is aangeboden aan staatssecreta ris Dees (volksgezondheid). TNO noemt het opvallend dat de Nederlandse bejaarden in tegenstel ling tot vele buitenlandse leeftijdge noten, zoals in Engeland en de Ver enigde Staten, bepaald geen tekenen van ondervoeding vertonen. In tegen deel, de ouderen in ons land krijgen over het algemeen voldoende vitami nen (Al, B2, B6 en B12), mineralen (ij zer en zink) en vocht binnen. De on derzoekers van het TNO-instituut hebben bij de bejaarden alleen wat weinig vitamine D aangetroffen. Dat komt omdat vooral mensen op hoge leeftijd niet vaak in de zon komen. Voldoende De ouderen eten dan weliswaar vol doende en gevarieerd, de onderzoe kers in Zeist keuren hun voedingspa troon niet goed omdat ze te veel en te vet eten. Daardoor wordt de kans op overgewicht, hoge bloeddruk, hartin farcten en dergelijke aandoeningen bij deze leeftijdsgroep vergroot. Bij een aanzienlijk deel van de zelfstan dig wonende bejaarden zijn algemeen erkende risicofactoren voor hart- en vaatziekten, zoals roken, overge wicht, een hoog cholesterolgehalte en hoge bloeddruk aanwezig, aldus de onderzoekers. TNO vindt dat de ouderen meer li chamelijke beweging moeten heb ben. Dit kan een gunstige invloed uitoefenen op het lichaamsgewicht en de conditie van hart- en bloedva ten. Als de bejaarden wat meer bui ten van de zon zouden genieten, zal ook hun vitamine D-voorziening er beter uit gaan zien en daardoor de kwaliteit van de botten verbeteren. Vergeleken met jongere volwassenen zijn er vrij veel ouderen (ongeveer 40 procent) met betrekkelijk lage vita mine D-gehaltes in het bloed. De hoeveelheid zetmeel die oude ren consumeren is volgens de onder zoekers aan de lage kant. TNO be veelt bejaarden aan meer (bruin) brood, aardappelen, deegwaren. groente, peulvruchten en fruit te eten. Ze zouden wat minder margari ne en boten moeten nemen. Gebak en koekjes kunnen ook wat minder. In plaats van volvette kaas, volle melk en soortgelijke melkprodukten en vette vleessoorten zouden bejaarden meer moeten kiezen voor minder vet te soorten van deze produkten. Het voedingsinstituut van TNO trof ruim drie keer zoveel vrouwen (ruim 20 procent van de onderzoch ten) als mannen (6 procent) aan, die gezien hun leeftijd te dik waren. Niettemin is de voedselkeuze van ou de vrouwen in het algemeen gezonder dan die van hun echtgenoten. Vrou wen eten juist iets meer groente en fruit, drinken meer vruchtesappen en kiezen meer magere melkprodukten dan mannen. Voorts gebruiken vrou wen minder suiker, alcoholische dranken, koffie, frisdranken, vetten, volle melk en vette vleessoorten. Opvallend üe onderzoekers vinden het opval lend dat de gezondheid van bejaar den overal in Nederland hetzelfde is. In welke streek de ouderen ook wo nen, er zijn geen verschillen in hun conditie. Met betrekking tot het voe dingspatroon zijn er wel verschillen. In het noorden van het land gebrui ken ouderen iets meer melk- en melk produkten dan in het zuiden en wes ten. In de zuidelijke provincies wordt meer vlees gegeten dan in de rest van het land. In het oosten en zuiden hou den bejaarden meer van een borreltje of ander geestrijk vocht dan hun noordelijke landgenoten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/hlakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 1730 uur): 01110-5071, 01110-4669. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3