Zierikzee zoekt kans om vervuilde grond te lozen WATERSTANDEN installatiebedrijf Boeven DEURLOOB.U Tijdelijk storten op een: 'TOP' Overeenkomst gemeente Zierikzee en HSD 2 Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 dienst Schouwen-Duiveland het ver- Advertentie zoek te richten de vervuilde grond tc mogen storten op de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg. Dat verzoek werd afgewezen, ondanks de druk, die gedeputeerde J. P. Boersma daar toe ook op de Reinigingsdienst uitoe fende. Mocht de gedeputeerde ooit'be- sluiten de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland een zogenaamde 'ac ceptatieplichtop te leggen, dan zal het bestuur de argumenten om de ver vuilde grond te weigeren, blijven hanteren. 20 tot en met 22 oktober Goes Zeelandhallen. Bedrijven Contactda gen maandag: 19.00 tot 22.00 uur, dinsdag en woensdag: 14.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 17 oktober Zierikzee Concertzaal Antiekbeurs. 16.00-21.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Culturele Vereniging 'Ouwerkerk Vroeger'. 19.30 uur. Oosterland Consistorie Gereformeerde Gemeen te. Jaarvergadering. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Installatie burgemeester J. van Bommel, 14.00 uur. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 uur. 't Stekkie, Visstraat. Openingsavond Youth for Christ. 20.00 uur. Brouwershaven Reisje bejaardensoos naar Neeltje Jans. Vertrek vanaf Markt. 13.25 uur. Bostonpleinkerk. Verkoping zen dingscommissie Gereformeerde en Hervormde kerk. 14.00-17.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Muziekuitvoering Nu met Hope en Oefening en Uitspanning. 19.30 uur. Goes Wijkgebouw de Pit. Zeeuwse Compu terdag. 9.00-17.00 uur. Zondag 19 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 uur. Maandag 20 oktober Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring 19.30 uur. RSG Prof. Zeeman. Vergadering ou derraad RSG Prof. Zeeman. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering gemeén- teraad. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland (profielschets niéu we burgemeester). 20.00 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring van de afdeling Burgh-HaamSte- de van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. 19.45 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Bijeen komst Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Concertzaal. Seniorendag, 13.45 uur. Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Koor- en zangavond van NCRV. 19.30 uur. Middelburg Abdijcomplex. Studiedag SKOA. 10.15 uur. Donderdag 23 oktober Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie midden en kleinbedrijf. 15.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Gespreksmiddag plattelandsvrouwen, herwaardering van arbeid. 13.30-15.30 uur. Vrijdag 24 oktober Zonnemaire Bij H. Krabbe, Rietdijk 1. Spruit- koolstudiegroep ZGO. 14.00 uur. Goes Jongerencentrum 't Beest. Optreden Vengeance. 22.00 uur. Zaterdag 25 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. Concert Aal- tens Mannenkoor. 20.00 uur. Kapelle De Vroone. Wedstrijd voor amateur wijn- en biermakers. Dinsdag 28 oktober Burgh-Haamstede Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch. Woensdag 29 oktober Zierikzee Café Marktzicht. Bijeenkomst afde ling Schouwen-Duiveland van Hout en Bouwbond van de FNV. 19.30 uur. Donderdag 30 oktober Zierikzee ANBO-gebouw Paternosterstraat. Ledenvergadering PvdA. 20.00 uur. Zaterdag 1 november Zierikzee Zaal Stichting Jeugd Schouwen-Dui veland. Contactdag gehandicapten en arbeidsongeschikten. 10.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst bejaarden soos en Zierikzeese ANBO. 14.00 uur. Vrijdag 7 novermber Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met Combo Hollywood. 20.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering HSV Het Zijpe. 19.30 uur. Het terrein biedt speelruimte voor de kinderen die verder in deze omgeving nauwelijks veilige mogelijkheden heb ben om op straat te spelen. Die argumentatie houdt in, dat je van een reinigingsdienst, die zich tot het uiterste inspant voor gescheiden inzameling van afval aan de bron (glas, chemische afvalprodukten, batterijen, geneesmiddelen) niet mag verwachten, dat zonder meer het storten van vervuilde grond op de regionale vuilstortplaats wordt toegestaan. Wat heeft scheiden van klein afval aan de bron dan nog voor zin? Wethouder De Rijke is het als dage lijks bestuurslid van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland eens met die argumentatie en toen het desbe treffende verzoek van Zierikzee dan ook aan de orde kwam, heeft hij te gen gestemd. TOP Zierikzee zal een andere oplossing moeten zoeken om van de vervuilde grond af te komen. De provincie lijkt voorshands niet genegen, die door De Rijke bepleite provinciale stort plaats voor vervuilde grond te creë ren. Regionaal blijkt er, zoals gezegd, ook geen mogelijkheid, dus zal die oplossing binnen de eigen gemeente grenzen gevonden moeten worden. Dat gaat wellicht gebeuren in de vorm van een zogenaamde TOP, de aanduiding voor een Tijdelijke Op slag Plaats. Hoewel de wethouder mi lieuzaken persoonlijk niet staat te juichen bij deze oplossing, acht hij dit toch voorlopig de enige mogelijk heid om schot in de zaak te krijgen. Een TOP zal gecreëerd moeten wor den op een aanzienlijk minder gevoe lige locatie in de gemeente. Gedacht wordt aan de oude gemeentelijke stortplaats aan Levensstrijd. De mo gelijkheden zullen de komende tijd op ambtelijk niveau worden bespro ken. De Rijke laat weten, dat op die ou de stortplaats een dikke laag folie moet worden aangebracht, alvorens de vervuilde grond er gestort mag worden. Verder zal het moeten wor den afgedekt. Het gaat bij lozen op een TOP om een tijdelijke situatie, maar volgens De Rijke is 'niets zo lang als tijdelijk'. Hij heeft er ook moeite mee, dat dit alles de gemeente wellicht toch dubbel werk en dubbel geld gaat kosten als de vervuilde grond ooit naar een definitieve stort plaats vervoerd moet worden. De Rijke is niet echt blij met een TOP, maar hij erkent dat het voorlo pig de enige kans biedt om parkeer terrein, kinderspeelplaats en wo- ningbouw op het voormalige be drijfsterrein van Van der Wekken snel gerealiseerd te krijgen. Hoe snel de vervuilde grond ver plaatst gaat worden? De Rijke - wat termijnen betreft altijd een fikse slag om de arm houdend - zegt: „Mis schien, misschien, misschien nog in 1986, maar i-k hoop toch zeker binnen een jaar." UTRECHT - De jongerenorganisa ties uit politiek en vakbeweging zijn er niet in geslaagd een gezamenlijk standpunt te formuleren over het jeugdwerkgarantieplan van minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid). De communistische jon gerenorganisatie ANVJ, PSP- en FNV-jongeren wijzen het plan volle dig af. De jongerenclubs van CDA, VVD, D'66 en het CNV willen met de minister praten over de precieze vormgeving van het plan. Vervolg van pagina 1 gedragslijn te gaan volgen ten aan zien van de gebruikers van sportpark Bannink. SCHIPHOL - De Koninklijke Mare chaussee op Schiphol heeft een 41- jarige Taiwanees aangehouden, die wordt verdacht in Hong Kong een fraude van 400 miljoen Hong Kong dollar (92 miljoen gulden) te hebben gepleegd. Hong Kong heeft om uitle vering van de man gevraagd, zo is be kendgemaakt. Overeenstemming In het omtrent de materie met de sportverenigingen gevoerde overleg werd overeenstemming bereikt over de voorwaarden en de gebruiksver- goedingen voor het gebruik van sportpark Bannink. In de voorwaar den is uitgegaan van een redelijke mate van zelfwerkzaamheid door de verenigingen. Daarnaast is bij het be palen van de gebruiksvergoeding enerzijds gestreefd naar een vergoe ding die door de verenigingen betaal baar is, maar waaruit anderzijds blijkt, dat de accommodatie belang rijk verbeterd is. Uitgaande van een tarief per uur voor trainingen en een tarief per wedstrijd voor speeldagen, komt de overeengekomen gebruiksvergoe ding ongeveer neer op een verdubbe ling van de lasten voor de verenigin gen. Gelet op het feit dat verhuur en verpachtingen van gemeentelijke ac commodaties, althans voorzover de huur, de pacht of de vergoeding per jaar berekend een van bedrag van 2000,- niet te boven gaat, behoeft thans alleen de af te sluiten ge- bruiksovereenkomst voor sportpark Bannink met hockeyclub HSD door de Zierikzeese gemeenteraad te wor den vastgesteld. De gebruiksove- reenkomsten met de overige sport verenigingen zullen - gelet op de bedongen gebruiksvergoeding - door b en w worden afgesloten. Aangezien de gebruiksovereenkomsten per sei zoen worden afgesloten stellen b en w voor om praktische redenen de be voegdheid tot het sluiten van deze overeenkomst met de hockeyclub voortaan te delegeren aan het colle ge. Aan het besluit is als voorwaarde verbonden, dat het slechts geldt voorzover zich in de inhoud van de gebruiksovereenkomst geen ingrij pende wijzigingen voordoen en de eventuele verhoging van de vergoe ding onder de tien procent blijft. Hockeyclub HSD is voor het seizoen, lopend van 1 augustus 1986 tot en met 31 juli 1987 2383,- gebruiksver goeding verschuldigd. Niet iedereen in de buurt blijkt overigens plots zo gealarmeerd als Marja Jonker. De heer G. Mol bij voorbeeld meent dat het allemaal niét zo'n vaart loopt met die vervui ling. Gewoon een nieuwe laag grond erover en de grootste problemen zijn opgelost. Bovendien ziet "hij niet in, waarom er hoge kosten gemaakt zou den moeten worden voor sanering van een terrein waar toch maar par keerplaatsen worden aangelegd. Hij is het wel met zijn buurtgenote eens, dat het allemaal erg lang duurt, voordat er nou eens iets gebeurt met dit terrein. Ten slotte is het al weer vier jaar geleden, dat transportbe drijf Van der Wekken uit de bin nenstad naar het Industrieterrein vertrok. Als het aan Mol lag, gaf de gemeen te de aanpak van dat hele terrein uit handen aan de buurtvereniging, die er best een leuk plannetje voor zou kunnen maken. Wat dat laatste betreft, moet ge constateerd worden, dat de gemeente daar zelf ook toe in staat bleek. Een blik op Bestemmingsplan Binnen stad Zuidwest laat zien, dat er wel degelijk een toekomstige invulling voor dat terrein op papier staat: par keerterrein, kinderspeelplaats en wat woningbouw. Wethouder van milieuzaken in Zie rikzee de heer P. de Rijke zegt enige onvrede onder de omwonenden overi gens best te kunnen begrijpen. Het duurt - wat hem betreft - ook al veel te lang, voordat dit terrein kan wor den opgeknapt. Maar....dat ligt, vol gens hem in de eerste plaats aan het bodemonderzoeksprogramma, dat de provincie afwerkt. Hij erkent, dat het wellicht goed ware geweest de bewoners door mid del van een persoonlijk schrijven van de situatie op de hoogte te stellen, an derzijds voert hij aan, dat de resulta ten van bodemonderzoeken de ge meente ook meestal niet eerder bekend worden gemaakt dan op de dag, dat ze gepubliceerd worden. Geen angst inboezemen Het staat voor De Rijke als een paal boven water, dat de vervuilde grond op het voormalig terrein van Van der Wekken verwijderd moet worden. Ac cepteren, dat daar verontreinigde grond blijft liggen, acht hij op grond van huidige milieu-opvattingen niet juist. Anderzijds relativeert hij toch ook, dat het hier niet gaat om che misch verontreinigde grond. De om wonenden angst inboezemen, heeft volgens De Rijke geen enkele zin. Er gebeuren, naar zijn mening geen ram pen, als er kinderen op het terrein spelen en wat betreft die groenten uit het eigen tuintje, meent hij genoeg van telen af te weten om te kunnen zeggen, dat de omwonenden gerust uit hun tuintje kunnen eten. ,,Het zou natuurlijk een geheel ander geval zijn, als je bijvoorbeeld volkstuintjes zou gaan aanleggen op het terrein van de oude gasfabriek", aldus De Rijke. Dat terrein van de oude gasfabriek is volgens de wethouder aanzienlijk sterker vervuild en de sanering daar van voorziet hij zal in de toekomst een aardige duit gaan kosten. Wel licht meer dan een miljoen gulden. Verder heeft de gemeente te maken met de vervuilde grond op het terrein Groenleer, maar de eerste prioriteit van aanpak geldt het terrein van Van der Wekken. Die aanpak wordt echter belem merd door het probleem, dat de ge meente Zierikzee niet weet waar ze met de afgegraven vervuilde grond naar toe moet. De Rijke zou het liefste zien, dat er in de provincie één plek voor het lozen van zogenaamde 'stortbare grond' wordt aangewezen. Stortbare grond wil zeggen: grond, die niet chemisch vervuild is en der halve niet verbrand behoeft te wor den. Die ene plek in de provincie is er echter (nog) niet en derhalve besloot het gemeentebestuur van Zierikzee aan het bestuur van de Reinigings- BURGH-HAAMSTEDE - Het thema van de Kinderboekenweek die deze week wordt gehouden. Boeven, wordt door deze 'boef' wel heel erg rea listisch gestalte gegeven. In de bibliotheek van Burgh-Haamstede, De Schut- se, waren kinderen donderdagmiddag in de weer, om zich met het thema be zig te houden. Er werden maskers gemaakt, waarmee het uiterlijk tot boef iverd getransformeerd. Je zal deze zeerover compleet met ooglap maar tegen komen Datum Zierikzee 18 oktober 19 oktober 20 oktober Oosterscheldemond 18 oktober 19 oktober 20 oktober Bruinisse 18 oktober 19 oktober 20 oktober Wemeldinge 18 oktober 19 oktober 20 oktober Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 04.15 148 10.15 - 96 16.20 142 22.40 -126 04.45 145 10.55 - 99 16.50 151 23.05 -124 05.10 146 11.10 -105 17.20 149 23.35 -120 02.00 177 08.15 -101 14.20 165 20.30 -137 02.40 176 08.50 -106 14.50 172 21.10 -135 03.10 173 09.25 -110 15.25 175 21.40 -127 04.40 174 10.30 -113 16.45 167 22.55 -144 05.15 171 11.05 -116 17.15 170 23.20 -140 05.40 166 11.25 -121 17.50 170 23.50 -136 04.15 166 10.25 -109 16.20 161 22.40 -139 04.45 164 10.55 -112 16.40 169 23.00 -137 05.10 165 11.10 -117 17.20 170 23.35 -135 Doodtij 20 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 ZIERIKZEE - Ze is niet zo snel van haar stuk te bren gen - mevrouw Marja Jonker-Stoutjesdijk maar dat be richtje in de krant over de resultaten van een nader bo demonderzoek op het voormalig bedrijfsterrein van transportbedrijf Van der Wekken zat haar toch helemaal niet lekker. 'Sterke verontreiniging met olie; sterk tot matig vervuild met lood; hoge gehalten, die een risico kunnen vormen voor de volksgezondheid'. Was het zo erg. Waarom moest ze dat eigenlijk uit de krant lezen, waarom had de gemeente de bewoners rondom het ter rein daar niet wat duidelijker van op de hoogte gesteld? Toen zij en haar echtgenoot twee jaar geleden, die woning aan de Ro zemarijnstraat van de gemeente kochten, hadden ze uitsluitend con tact met de makelaar. Ze wisten wel dat er op dat terrein achter hun huis wat olie in de grond zat en dat daar nog wat onderzoek naar verricht zou moeten worden, maar volgens de ma kelaar viel dat allemaal best wel mee. Geschrokken Tben las ze plots dat berichtje in de krant en daar is Marja Jonker van ge schrokken. Moest ze haar zoontje Jo- han nu verbieden daar te ravotten met zijn speelkameraadjes uit de buurt? .Volgens dat bericht bestond ook het gevaar, dat de olie zich ver spreidt via het grondwater. Beteken de dat, dat ze ook maar beter haar ei gen gekweekte tomaten niet kon eten? Waarom werd je als bewoner nou niet wat beter op de hoogte ge steld van de situatie? Marja had daar moeite mee en stapte naar het stadhuis om daar haar grieven te deponeren. De amb tenaar, die haar ontving, zegde toe, dat er binnenkort een schrijven naar de bewoners uit zou gaan. Op haar vragen of klachten van di verse omwonenden over langdurige hoofdpijn, niet genezende exceem en een hond, die plotseling rode vlekken kreeg, hun oorzaak vonden in die ver vuilde bodem, antwoordde de ambte naar niet direct 'nee' te kunnen zeg gen en gaf het advies daar de huisarts eens over te raadplegen. (De huisarts legde de relatie overigens niet, Red.) Ook het eten van groenten uit eigen tuin werd haar afgeraden en ook de kinderen konden er maar beter van daan worden gehouden. Veel minder gerustgesteld, dan ze aanvankelijk had gehoopt, vertrok Marja weer van het stadhuis. Dat zou ook wel zo zijn; ten slotte kwamen al die achtertuinen van de omliggende huizen op dat braaklig gende terrein uit; het was voor de om wonenden vrij toegankelijk. Boven dien was het een ideale speelruimte voor de kinderen, die verder in deze omgeving nauwelijks veilige moge lijkheden hebben om op straat te spe len. Volgens het bestemmingsplan zou er ooit nog wel een echte kin derspeelplaats worden aangelegd, maar die was er voorlopig nog niet en voorshands bood derhalve het voor malige bedrijfsterrein uitkomst. Wethouder P. de Rijke: Niets duurt langer dan tijdelijk". 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2