DE GROTE ONBEKENDE Joop van der Heijden: „Van niemand heb ik enige zekerheid gekregen over het stemgedrag" Dee Denise in Renesse Rol Streisand in Yentl levert vijf Oscars op Hulptelefoon blijkt succes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 oktober 1986 Nr. 24017 9 OEGSTGEEST - De voorbije vijf weken reisde drs Joop van der Heijden ondermeer naar Mongolië en Noord-Korea voor het bewerken van de laatste 'olym piërs' met wie Amsterdam tot dusverre geen contact had. De ex-staatssecretaris deed de politieke lobby en was twee jaar lang eveneens een pleitbezorger van Am sterdams olympische plannen in de sportwereld. Zijn to meloze energie bracht hem overal ter wereld in contact met een slordige zestig stemgerechtigde IOC-leden en nog zo'n driehonderd notabelen in hun invloedssfeer. Kort na zijn terugkeer uit Noord-Korea praat ik met hem over wat hem ruim twee jaar zeer nadrukkelijk bezig hield en over wat hij tot zijn spijt niet af mocht maken als staatssecretaris. Behalve door een aantal politieke hoogvliegers, zoals Amsterdams burge meester Ed. van Thijn, gooide ook een aantal voormalige sporttoppers zich in de strijd om Amsterdam te promoten. Links Anton Geesink en rechts Fan ny Blankers-Koen. Van der Reijden behoorde in de zo mer van 1984 tot de grote Amster damse delegatie, die zich in Los An geles profileerde voor de olympische wereld. „Op dat "moment was "het aï: lerminst zeker, dat het kabinet achter de plannen stond. Er was slechts een voorwaardelijke goedkeuring aan de plannen gegeven. Na Los Angeles moest alles nog eens goed nagere kend worden, alvorens er een defini tief kabinetsbesluit zou worden geno men. Dat kon nog best negatief uitvallen. Ik kan zeggen, dat het kantje-boord is geweest of het kabi net had inderdaad nee gezegd", ver telt Joop van der Reijden in zijn wo ning in Oegstgeest. Er bestonden in het kabinet grote aarzelingen. „We hebben al zoveel problemen voor ons liggen. Moet dit nou echt?", zeiden de ministers. Van der Reijden, de staats secretaris voor sport en volksgezond heid, had van zijn kant ook wel be zwaren," kort aangeduid als 'social- costs'. Begrijpelijk „De stemming was uiterst kribbig. Er zijn drie zittingen van de minister raad voor nodig geweest om tot de conclusie te komen, dat olympische spelen in Amsterdam goed voor Ne derland zouden zijn. Ik heb daar veel voor moeten lobbyen. De bezwaren waren begrijpelijk in een volstrekt juiste discussie. De regering moest garant staan voor 250 miljoen gulden en de verschillende departementen moesten daar in bijdragen", weet Van der Reijden. Juist die laatste constatering lever de de nodige problemen op. „De mi nisters van bijvoorbeeld defensie, onderwijs en verkeer en waterstaat vroegen zich af: Moeten wij opdraai en voor de kosten van een feestje, dat onder auspiciën van een ander minis terie wordt gehouden ten gunste van één stad? Het ging ook maar eventjes over bedragen van vijftig, zestig, tachtig miljoen gulden. Door die ar gumentatie moest ik heen zien te ko men met het algemeen belang, het sportbelang, de nationale economie, een opkikkertje voor Amsterdam, maar ik kreeg steeds kritische gelui den terug. Of ik niet beter vijftig miljoen op de begroting van wvc kon zetten voor een opkikkertje voor de stad. Aan het eind van de tweede zit ting van de ministerraad was er ei genlijk een meerderheid om het maar niet door te zetten". Premier Lubbers heeft die vrijdag de kandidatuur van Amsterdam voor de olympische spelen van 1992 gered. Van der Reijden: „De minister president zei toen in zijn hoogste wijsheid: Het lijkt mij goed, dat de staatssecretaris in het weekeinde nog eens met de diverse ministers praat en dat we maandag het definitieve besluit nemen. Er was die maandag een extra ministerraad, ik weet niet meer waarom. Die persoonlijke ge sprekken hebben voordelig gewerkt. In zo'n onderhoud gaat toch alles ge makkelijker. In de ministerraad is_ men op zo'n punt eikaars concurrent. Iets toegeven betekent, dat je je in ze kere positie plaatst. Op zaterdag heb ik uitvoerig met mevrouw Smit en nog een paar anderen gesproken. Daarna was de olympische zaak op maandag een hamerstuk". Nominatie De regering stelde zich destijds ga rant voor een eventueel verlies tot 250 miljoen gulden. „Dit betekent niet", aldus Van der Reijden, tot de dag van de verkiezingen in Lausanne lid van de raad van beheer van de Amster damse stichting, „dat als we de nomi natie krijgen, we zo kunnen doorlo pen. Het zal goed zijn als er na 18 oktober opnieuw gesproken wordt. Over de garantie, over de organisa ties, want dan heb je inderdaad te maken met een venture van twee mil jard". „Ik vraag mij af of je daar niet een aparte staatssecretaris - of minister, maar in Nederland schrikt men daar altijd voor terug - voor-moet hebben.,. Die hebben ze wel in Korea. In Span je hebben ze besloten er in elk geval een te benoemen als zij de nominatie krijgen. Die voortdurende coördina tie-problemen krijg je dan geduren de zes jaar. Ik vraag mij af of een man, die - ik al helemaal niet, want ik had een grotere portefeuille dan mijn opvolger Dees - volksgezond heid heeft en sport ook nog eens een keer, die olympische spelen daar ach teloos bij kan doen. Ik geloof daar niks van". Een warm hart voor de spoii heeft niemand Van der Reijden ooit kun nen ontzeggen. „Voor het positieve kabinetsbesluit afkwam, was er iets merkwaardigs aan de hand. De strijd naar binnen wekte de indruk, dat ik tegen de olympische spelen zou zijn. Ik was voortdurend bezig de argu menten tegen de spelen te wegen. Naar buiten was het een heel ander verhaal. Door mijn loopbaan en mijn sportieve verleden kon ik vrij gemak kelijk als verdediger van Amsterdam en Nederland optreden. Het grootste deel van mijn maatschappelijke loop baan heeft in het teken gestaan van mensen voor een idee winnen. Ik ken ook een hoop mensen in de diverse sportorganisaties. Het ligt voor de hand, dat ik in beide gevallen gemak kelijk toegang krijg tot die lieden. Tot voor kort was ik staatssecretaris Zierikzeesche Nieuwsbode en de OS van Amsterdam Op 17 oktober stemmen 89 le den van het internationaal olympisch comité in Lausanne over de twee steden, die in 1992 de olympische zomer- en win terspelen gaan organiseren. Amsterdam is met Barcelona de voornaamste kandidaat voor de zomerspelen. In een korte serie achtergrondverha len met betrokkenen blikt Pe ter Wijnen vooruit naar die be langrijke zeventiende oktober. Sportief gezien zou het een grootse uitdaging voor Neder land zijn, wanneer Amsterdam de spelen van 1992 zou krijgen, maar ook economisch mogen ze niet onderschat worden. Vrij recentelijk lieten Nederlandse organisatoren en Nederlands publiek zien grote sportmani festaties aan te kunnen. Naast de diverse wereldkampioen schappen spraken vooral ook Sail '85 en de Friese Elfsteden tocht '85 en '86 enorm aan. Dus wat let ons....? Amsterdam 1992 en dus had ik een visitekaartje af te geven. Als lid van een kabinet open je deuren, die je als belangenbehartiger van een groepering niet onmiddellijk opent. Dan open je wel deuren, maar andere deuren". Lobbyen „Ik heb nogal wat voor olympisch Amsterdam gelobbyd", vertelt Van der Reijden. „Waar ik na Los Angeles ook kwam, of het nu in Finland was op dienstreis, of Zweden, sprak ik over de kansen van Amsterdam, over de mogelijkheden en over het feit dat het vooral voor Scandinavische lan den goed zou zijn als ze voor Amster dam zeiden kiezen en niet voor Span je. Ik was daar natuurlijk voor volks gezondheid, maar ik deed ook sport, dus ik ontmoette ook de minister van sport. Ik heb op al mijn reizen de lob by meegenomen. Zo heb ik heel wat IOC-leden gesproken, uiteraard ook in Nederland". Van niemand heeft Van der Reijden de zekerheid gekregen over het stem gedrag. Slechts een enkeling heeft zich onder zijn druk uitgesproken, de rest hield zich op de vlakte. „Er zijn natuurlijk afspraken gemaakt. Ze worden even snel ontkend als ze ge maakt zijn, maar het is duidelijk dat er in Latijnse kring heel sterk gelob byd is voor Barcelona. Tot deze maand heb ik contact gehad met de Catalanen, ze knijpen hem behoor lijk, zij weten nog niets zeker. Na- goya was voor 1988 ook sterk favo riet, maar Seoel kreeg de spelen". Volgens Joop van der Reijden is iets anders wel volstrekt duidelijk. „Zelfs de voorstanders van Barcelo na zijn tot de slotsom gekomen, dat Amsterdam de olympische spelen in technisch opzicht het beste kan orga niseren. Niemand heeft ook maar er gens bezwaar tegen gemaakt. De La tino's zijn de mening toegedaan, dat Barcelona de spelen moet krijgen, omdat ze daar nooit eerder waren en Spanje eindelijk een democratisch bestuurd land is". Voor Joop van der Reijden is Amsterdam ondanks alles kandidaat nummer één „en ik zal te leurgesteld zijn als we de spelen niet krijgen, ook al ben ik geen staatsse cretaris meer", besluit hij. Vrijdag 17 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur 2030, 5-delige serie over oud zijn en ouder worden. Afl. 4. 14.30 uur Sons and daughters, Australische serie. 15.55 uur TROS-Blufshow, spelpro- gramma. Presentatie: Hans Kazan. 16.45 uur TROS Pop formule 2. Pre sentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal 17.46' uur TROS Sport 18.15 uur Omgaan met kleine huis dieren, dierenserie gepresenteerd door Martin Gaus. Afl.: Welke wo ning voor uw huisdier? 18.30 uur TROS Sport Extra: Aan dacht voor de beslissing die heden wordt genomen ten aanzien van de stad waar de Olmpische Spelen ge houden zullen worden. 19.00 uur Bassie en Adriaan 19.05 uur Knight Rider, Amerikaanse serie. Afl. Incognito. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Verboden dromen, slot van de 2-delige Amerikaanse serie naar het gelijknamige boek van Judith Mi- cheal. 22.00 uuur TROS Aktua, actualitei tenmagazine 22.40 uur TROS Tele-Thriller: Onze Ouwe. Afl. Dood is dood. 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 12.55 uur Studio Sport. Vandaag beslist het Internationaal Olympisch Comité over de toewijzing van de Olympische winter- en zomerspelen van 1992. 17.45 uur Studio Sport. Samenvat ting van de toewijzing Olympische winter- en zomerspelen van 1992. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO's tekenfilmfestival. 19.25 uur Hints, spelprogramma ge presenteerd door Frank Kramer. 20.00 uur Victor-Victoria, Ameri kaanse speelfilm. 22.10 uur Praten met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Een spannend bestaan, eer ste deel van een zevendelige familie reportage over een Nederlands gezin. Deel 2: moeten trouwen. 23.28 uur Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Moord in Carnaby-house, Engelse speelfilm. Regie: Malcolm Thylor. BRT 1 14.00 en 17.25 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Dagboek van een clown, verhalenserie van Guido Staes. 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Bingo, hitparade-program ma gepresenteerd door Bart Peeters. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Socialistische Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur China 9, Liberty 37, Ameri kaanse speelfilm uit 1978 van Monte Hellman. 21.45 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 22.35 uur Journaal en Coda: De ver leiders, Vasko Popa. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. 19.23 uur Muzikaal intermezzo 19.25 uur Comedy Capers, slapstick serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kwidam, telefoonspel. 20.20 uur Wereldoorlog II, documen taire serie. Afl. 6: De doden keren weer. 21.40 uur Armoede. Nederlandse se rie van Peter van Gestel, naar de ge lijknamige roman van Ina Boudier- Bakker. Met o.a. Ellen Vogel, Jan Re- tèl en Eric Schneider. Regie: Bram van Erkel. Afl. 11. (slot). 22.35 uur So what? BRT Jazz Orkest en Slide Hampton. DEN HAAG - Een kamermeerder heid van PvdA en WD is van oordeel dat de scheefgroei in de verdeling van burgemeestersposten over de politie ke partijen moet worden rechtgetrok ken. Tijdens het debat over de begro ting van binnenlandse zaken consta teerden PvdA-woordvoerder De Cloe en VVD-woordvoerder Wiebenga dat .het CDA in de provincies Brabant en Limburg nog steeds overheersend is. DEN HAAG - In plaats van de hui dige provinciale regelingen moet er een internationaal automatisch waarschuwingssysteem komen voor ongelukken met kerncentrales. Tot deze conclusie komt de coördinatie commissie voor de metingen*van ra dioactiviteit en xenobiotische stoffen in een rapport na een onderzoek naar de gevolgen van de ramp met de kern reactor in het Russische Tsjernobyl. ZIERIKZEE - In de Concertzaal in Zierikzee draait maandag- 20 oktober de bekende film Yentl met in de hoofdrol Barbara Streisand. Deze filmvoorstelling be gint om 20.00 uur. Yentl speelt zich af in het begin van deze eeuw in Oost-Europa. Hoofdper soon is Yentl, de dochter van rabbi Mendel, die slechts één ding voor ogen heeft: studeren uit de Talmud, het boek dat richtlijnen voorgeeft voor de levenswijze van de Joden. Dit recht is echter voorbehouden aan mannen. Om uiteindelijk haar doel te realiseren gaat ze onder de naam Anshel verder als jongen door het le ven. Dat levert uiteindelijk de nodige complicaties op; het meisje Hadass wordt verliefd op de als man uitzien de Yentl terwijl Anshel (Yentl) zelf genegenheid koestert voor Avigdor, „zijn" vriend en verloofde van Ha dass. RENESSE - De drieëntwintigjarige Dee Denise treedt zaterdag 18 oktober op in de Renesser Pinky's Disco. Dee Denise, die eerder in de soundmix-show van Hennxj Huisman als Diana Ross straalde, heeft op titre personnel ook al een aardig carrière achter de rug. Zo zong ze in Curtie and the boombox: speelde ze met de Platters-formatie van Ernest Wright and Company. Ook haar contacten met leden van Mai Tai zijn veelvuldig. Met net een Ameri kaanse reis achter de rug is Dee Denise de studio in gekropen om de eerste solo-single Love's gotta do it op te nemen. Zaterdag laat ze die horen (en nog veel meer) in Renesse. ZIERIKZEE - Meer dan 2.500 Ne derlanders hebben sinds de openstel ling van de ANWB informatielijn voor verkeersslachtoffers (070- 246677) in mei 1985 dit nummer ge beld. Dat maakte de ANWB bekend. De informatielijn verschaft voorlich ting aan verkeersslachtoffers die jaarlijks blijvende gevolgen van het letsel ondervinden. Zonodig wordt verwezen naar andere hulpverlenen de instanties. De meeste bellers zijn de slachtof fers zelf (57 procent). Familieleden bellen in 32 procent van de gevallen. De grootste groep bellers zijn auto mobilisten (39 procent), gevolgd door fietsers en bromfietsers (28) en inzit tenden van een auto (16). Bijna de helft van de problemen zijn van juri dische aard en deze vragen gaan meestal over smartegeld. De ANWB voert overigens overleg met het Ver bond van verzekeraars over een ver betering van deze regeling. Verder spelen problemen op het gebied van verzekeringen een grote rol, aldus de ANWB. De gesprekken duren gemid deld een half uur. Volgens de ANWB zijn er in Neder land nog steeds onvoldoende structu rele en gefinancierde mogelijkheden voor maatschappelijke begeleiding en psychische hulpverlening voor verkeersslachtoffers, ondanks het feit dat de problematiek van de ver keersslachtoffers de laatste jaren meer aandacht krijgt. In samenwer king met onder andere het Instituut voor psychotrauma in Arnhem wor den mogelijkheden tot uitbreiding van de hulpverlening onderzocht. 25 Hiervan schrok Limmerburg toch wel een beetje. Hij had gedacht met een groentje te doen te hebben, maar ontdekte nu dat de ander toch niet zo jong en onervaren was als hij er uit zag. Limmerburg had al veel meege maakt, maar een dergelijk openhar tig negéren van alle scrupules had hij nooit gezien. Hij lachte. „Neemt u met honderd pond genoegen?" „Nee, vijfhonderd pond in contan ten en Year Book is voor de race dood en begraven." Limmerburg haalde zijn portefeuil le te voorschijn en legde vijf briefjes van honderd op de tafel. ,,U bent me er ook eentje." zei hij. „Best mogelijk." beaamde de an der. „Wilt u een borrel met me drin ken?" Limmerburg accepteerde het aan bod en enkele ogenblikken later keerde hij terug naar Stinie Moss. „Alles in kannen en kruiken," Sti nie. Er was weinig overredingskracht voor nodig, ik heb de zaak geregeld. Hij wilde zijn paard helemaal niet la ten lopen, maar daarmee zouden wij niets zijn opgeschoten. Nu zullen we tegen Year Book wedden." „Dan zal het met zijn glorie spoe dig gedaan zijn," voorspelde Stinie, die zich, zoals de gebeurtenissen be wezen, niet vergiste. De dag voor de race was voor Lim merburg een goudmijn geworden. Tussen twee races door zag hij de op gewonden Cannes op zich toekomen. die juist van het telegraafkantoor kwam. „Alles prima, prima," zei de jonge man op jubelende toon. „Alle mensen die ik op uw aanraden heb aange schreven, hebben mijn weddenschap pen aangenomen en bevestigd. Vier duizend pond in totaal." „Bravo. Vergeet uw oude vrienden niet wanneer u wint." „Dat zal ik natuurlijk nooit doen," beloofde de gelukkige. „U hebt mij een grote dienst bewezen en ik ben niet ondankbaar. Gelooft u dat ik me op mijn bookmakers kan verlaten?" „Ongetwijfeld. Komt u mee, dan kunnen we de race zien." ,,U gelooft toch niet dat Year Book wint?" „Nee." Limmerburg was ervan overtuigd dat hij de waarheid sprak, want hij had een vermogen tegen het paard gezet. De bezoekers van de race hadden al lont geroken en Year Book was niet meer de favoriet die hij tot nu toe geweest was. De paarden verlieten de startlijn. Het roodwitte jack dat de jockey van Year Book droeg, was vooraan en ver loor zijn plaats niet meer. Billy Boy liep op de plaats die Limmerburg had voorspeld, achteraan. De blik nog steeds op de helemaal aan de kop lo pende Year Book gericht, wendde de bookmaker zich tot Stinie. „Year Book loopt mij te goed," zei hij, zon der zijn bezorgdheid te verbergen. „Hij ial straks wel afzakken," door EDGAR WALLACE troostte zijn vriend hem. „Harrogate leidt de race." Maar Year Book zakte niet af. In de bocht lag hij nog steeds aan de kop en zonder ook maar een streep terrein te verliezen, draafde hij verder. Met vier lengten ging hij tenslotte door de finish. De uitdrukkingen die hij de gelukkige bezitter van het paard toe voegde, waren bepaald niet parle mentair te noemen. „Hij heeft ons bezwendeld. Enfin, dat hindert ook niet. We maken ons verlies met Billy Boy weer goed. Hier hebben we het rund dat op hem heeft gewed." 'Het rund' was de heer Cannes, die zich een weg baande door de menigte. „Kijk eens wat een opgewekt ge zicht hij nog trekt." zei Stinie ver baasd. „Ja, we moeten hem nog meer ader laten.' beaamde Limmerburg. „Goeiendag, heer Cannes! Jammer dat u pech hebt gehad, niet?" „Bedoelt u wat Billy Boy betreft?" „Natuurlijk. Ik dacht werkelijk dat hij zou winnen." „Ik niet." antwoorde de heer Can nes. „U niet?" vroeg Limmerburg ver baasd. „Helemaal niet. Ik wist dat hij als laatste zou eindigen. En het is ook ge beurd, niet?" Een verschrikkelijke gedachte kwam bij Limmerburg op. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9