EG-landbouwberaad doet niets aan overschotten berichten Het FNV Info-team is groeiende vraagbaak op Schouwen-Duiveland Veehouders in problemen Bijeenkomsten landbouwzaken voor vrouwen Straf voor NSB-weduwe Opheldering mosselprobleem gevraagd H.H. Landbouwers BEEKE Geen sluiting frauderende visafslagen Confrontatie visserij en minister ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag Ili oktober 1986 Nr. 24017 7 Interventie moet weer vangnet worden LUXEMBURG - Minister G. J. M. Braks van landbouw vindt dat het probleem van de zuiveloverschotten alleen maas opgelost kan worden door een mengvorm van maatregelen: verlaging van de melkquota, verlaging van de prijzen en het veranderen van het interventiesysteem. Interventie moet weer een „vangnet" worden en men moet af van het automatisme waarbij nu overgeprodu- ceerde boter en melkpoeder tegen een vaste prijs regel recht de pakhuizen ingaan. Braks zei dat in Luxemburg nadat de Europese Landbouwraad langdurig gepraat had over maatregelen om aan de overproduktie een eind te maken. Eerder had Braks gezegd: ,,Als de raad moedig zou zijn zou hij beslui ten om per 1 april volgend jaar de melkquota met tien procent te verla gen". Maar tegelijkertijd noemde hij dat - vanwege het feit dat een aantal EG-lidstaten dat volstrekt onaccepta bel acht - ,,een onbegaanbare weg". Volgens eerder gemaakte afspraken moeten de melkquota volgend jaar met twee procent en op 1 april 1988 nog eens met een procent dalen. Braks kan „begrip opbrengen" voor voorstellen van landbouwcom missaris Frans Andriessen om tijde lijk een eind te maken aan de inter ventie van boter. Maar tegelijkertijd moeten er dan „flankerende maatre gelen" genomen worden. Volgens Braks is nodig dat dan de zelfde tijd het vormen van nieuwe overschotten wordt voorkomen (te veel aan nieuwe boter moet maar tot veevoeder verwerkt worden) en be staande overschotten moeten worden weggewerkt. DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus zullen van 5 tot en met 19 februari een werkbezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en Aru- DEN HAAG - Een nog onbekend aantal veehouders dreigt volgens het landbouwschap door de trage afhan deling van aanvragen voor een hin derwetvergunning in problemen te komen, krijgt een veehouder de ver gunning niet op tijd dan kan hij zijn nieuwe stal niet op tijd bezetten met het door hem gewenste aantal die ren. Dat moet echter gebeuren voor 1 januari 1987 omdat een aantal beslui ten op basis van de meststoffenwet op die datum van kracht wordt. Voor de bepaling van de mestover schotten wordt het aantal dieren dat veehouders op 31 december van dit jaar houden als peildatum genomen. Eerder dit jaar mag ook als een vee houder dat wil. Veehouders die met nieuwbouw bezig zijn willen hun stallen daarom voor 3.1 december klaar en „gevuld" hebben. Het dage lijks bestuur van het landbouwschap heeft dit probleem woensdag aanges neden tijdens overleg met de vaste commissie van de twee kamer voor landbouw. Het overleg diende er voorbereiding van de behandeling door de kamer van de begroting van landbouw. Het ministersoverleg heeft tot geen enkel resultaat geleid. „Onze boeren en burgers zullen er wel raar tegen aankijken dat we eigenlijk niets ge daan hebben", aldus Braks. Volgens de minister is er geen resultaat geko men omdat het raadsoverleg onvol doende politiek was voorbereid. Aan zo'n voorbereiding gaat de raadsvoor zitter, de Brit Michael Jopling, nu werken. In november „komt er een harde raadszitting waar besluiten moeten vallen", aldus Jopling. Ingrijpen Het ingrijpen in de Europese zui- velproduktie is hard nodig. Land bouwcommissaris Andriessen spreekt van een „dramatische situa tie", wijzend op het feit dat rfu maan delijks 25.000 ton boter en 60.000 ton magere melkpoeder onverkoopbaar de pakhuizen ingaat. Er wordt op zijn minst acht miljoen ton melk teveel geproduceerd. Elk miljoen ton teveel aangemaakte melk komt de gemeen schap op zo'n 675 miljoen gulden te staan, aldus Andriessen. Met de analyse van het probleem is iedereen het eens. Maar over hoe er een oplossing moet komen blijven we van mening verschillen, aldus Braks. Kort geleden heeft Andriessen een pakket van door hem noodzakelijke maatregelen voorgesteld. In de eer ste plaats wil hij af van de „vereve ningsmogelijkheid". Die regelt dat boeren die meer dan hun quotum melk produceren dat kunnen „verre kenen" met collega's die onder hun quotum blijven. In Nederland heeft Braks die „speelruimte" al weggege ven aan „pijngevallen". Vandaar dat hij het nu „onmogelijk" acht om met dat voorstel akkoord te gaan. Andriessen wil verder de interven tie van magere melkpoeder in de win termaanden (tussen 30 september en 1 april) volledig stopzetten. Voorts wil hij dat de raad hem de bevoegd heid geeft dm,"als dat nodig is, ook in de zomermaanden het innemen van melkpoeder tijdelijk te stoppen. Het in de koelhuizen opslaan van boter wil de landbouwcommissaris, in uit zonderlijke gevallen, het hele jaar door kunnen verbieden. Voorzitter Jopling heeft aan het eind van een rondvraag in de raad ge concludeerd dat er voor afschaffing van de verevening nu absoluut geen meerderheid bestaat. Stoppen Hetzelfde geldt volgens hem voor het tijdelijk stoppen van de interven- BURGH-HAAMSTEDE - Het Info-team van de FNV afdeling Schouwen-Duiveland wordt in toenemende ma te geconfronteerd met problemen van diverse aard. Het blijkt dat de vakbondsleden niet allemaal even goed op de hoogte zijn van allerhande zaken, vandaar dat het Info-team steeds meer werk krijgt. C. P. Remmers (team lid) en D. Jeroense (secretaris FNV-Schouwen-Duive- land) bevestigen dit en vragen voor hun team een beetje (meer) aandacht. Het FNV Info-team bestaat al onge veer vijf jaar. Het is bedoeld voor alle FNV-leden in de regio, ook voor die leden die niet door een eigen afdeling vertegenwoordigd zijn. Vijf man/vrouw sterk is het team, ver spreid over de regio. In Renesse werkt E. Vos-Meijer (01116-2064), in Serooskerke C. P. Remmers (01117- 1499), in Bruinisse J. Bal (01113-1387), in Brouwershaven L. M. Hoeyenbos (01119-1845) en de rij medewerkers wordt gesloten met A. J. Kommer in Dreischor (01112-1583). Vraagbaak Het Info-team kent (nog) geen vast spreekuur, al komt de wenselijkheid hiervoor steeds meer naar voren. Je roense: „Het is mooi werk wat het Info-team doet en zeker nuttig, maar je moet niet vergeten dat het op vrij willige basis geschiedt. Als er een vast spreekuur wordt ingesteld, ben je verplicht om dat ook te bemannen, elke week weer. Dat zou een te grote belasting kunnen betekenen voor de vrijwilligers, die toch al veel (onbe taald) werk voor de bond verrichten". De vraagbaak fungeert dus nu nog steeds incidenteel, waar en wanneer dat nodig is. Het blijkt dat de leden het adres of telefoonnummer best wel weten te vinden, maar niet allemaal. Wat de leden moeten weten is, dat het infowerk gratis is. Zonder dat er kosten aan verbonden zijn tracht het team in eerste instantie het aange- tie van boter en melkpoeder. Het de finitief stilleggen van het (in de win termaanden) innemen van melkpoe der zou volgens hem nader onder zocht kunnen worden. In de raad zijn allerlei alternatie ven op tafel gekomen. Zo opperde de Franse minister, Frangois Guillaume het idee om volgend jaar april de melkquota met drie in plaats van twee procent te verlagen. Frankrijk vindt ook dat de superheffing op te veel geproduceerde melk (nu onge veer twee kwartjes per liter) verdub beld zou moeten worden voor die boeren die 20.000 liter over hun quo tum heengaan. Braks vindt dat maar een „lapmiddel". Maar Jopling vindt het nader bekijken voor zo'n verho ging van de superheffing de moeite waard. De Westduitse minister, Ignaz Kiechle, kwam met het idee om tijde lijk, voor een aantal jaren, de melk quota met enkele procenten te ver minderen. Maar voor die verminde ring zouden de boeren dan uit de EG- kas een vergoeding moeten krijgen. In EG-commissiekringen werd dat idee al meteen als „belachelijk" afge daan. Braks heeft ook nog commentaar verschaft op de blijkens een verkla ring van de Britse minister van fi nanciën, Nigel Lawson, maandag in de raad van ministers van financiën, uitgesproken ongerustheid inzake de ontwikkelingen in de zuivelsector. De ministers van financiën gaven daar steun aan de door Andriessen voorgestelde maatregelen toen zij van commissievoorzitter Jacques De- lors gehoord hadden dat de land bouwkosten volgend jaar weieens 4,8 tot 7,2 miljard gulden hoger dan ge raamd kunnen uitkomen. Als de ministers van financiën in hun hoofdsteden ook zo flink zouden spreken zou ik daar wel gelukkig mee zijn, zei Braks. Maar daar doen 'ze het vaak in hun broek als ze de ar gumenten van de ministers van land bouw horen. De verklaring van Law son deed hij af als „een losse flodder". DREISCHOR - De agrarische com missie van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond(CBTB/CPB) en de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houden maandag 27 okto ber en maandag 3 november twee studie-avonden over actuele land bouwzaken. Deze bijeenkomsten worden gehouden in het Dorpshuis, Ring 32 in Dreischor. Rijkslandbouwvoorlichter W. In 't Veld in de regio zal tijdens beide avonden een uiteenzetting geven over de meest recente ontwikkelingen en problemen op landbouwgebied. De eerste bijeenkomst staat in het teken van de agrarische ontwikkelin gen op Schouwen-Duiveland. Hierbij wordt stilgestaan bij onderwerpen als de terugloop van het aantal be drijven en verschuivingen binnen het bouwplan. Ook wordt het oog gericht op de toekomst. De tweede avond gaat dieper in op factoren die de landbouw bedreigen, zoals bij voorbeeld ziekten, de in vloed van zure regen en bedrijfshy- giene. Meer informatie is verkrijg baar via de nummers: 01119-1301 en 01112-1415 ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft vandaag, donderdag, de 72-jarige weduwe van NSB-voor- man Rost van Tonningen wegens be ledigingen van joden veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf. Het hof acht bewezen dat de vrouw ter verspreiding boekjes in huis heeft gehad, waarin onder meer de in de Tweede Wereldoorlog door het Nazi-regime gepleegde massale en systematische moord op joden wordt ontkend. Gezien de ernst van het misdrijf zou volgens het Arnhemse hof een on voorwaardelijke gevangenisstraf op zijn plaats zijn. Alleen vanwege de hoge leeftijd van de weduwe heeft het hof volgens de president, mr. H. Schootstra, echter besloten tot een geheel voorwaardelijke vrijheids straf. Advertentie dragen probleem zelf op te lossen, maar heeft desgewenst deskundigen achter de hand. Ook zal het team in veel gevallen doorverwijzen naar in stanties. De hulp die de leden krijgen va rieert van de gebieden rechtshulp tot sociale wetgeving. Vragen op het ge bied van Raad van Arbeid, Pensioen fondsen en Bedrijfsverenigingen, over CAO's, belastingen, ziekengeld, ontslagprocedures, maar ook op an dere gebieden. Hulp bij het invullen van formulieren bijvoorbeeld, die steeds moeilijker worden. Hulp bij het afwikkelen van een aanrijding. De afwikkeling van een erfenis, scheidingsperikelen en alimentaties. Allemaal vragen en problemen waar het Info-team een oplossing voor zoekt, hetzij zelf, hetzij via een des kundige en altijd gratis. Op de stoep Remmers vertelt dat het vaak ge beurt dat er mensen op zijn stoep staan voor 'zomaar' een vraagje. On geveer tien keer per jaar wordt hij ge confronteerd met een groot pro bleem. waar soms dagen werk in gaat zitten. Gemiddeld tien grote zaken maal vijf info-leden. maakt vijftig per jaar. En dat is een aantal waar mee het bestaansrecht van het Info- team meer dan bewezen is. De 1861 FNV-leden van Schouwen-Duiveland weten waar ze terecht kunnen. Bedrijven mosselconserven wijken uit YERSEKE - Het steeds toenemend tekort aan Nederlandse mosselen heeft ertoe geleid dat dit jaar al drie grote mosselconservenbedrijven uit Yerseke naar Duitsland en Denemar ken zijn uitgeweken. Enkele andere bedrijven oriënteren zich op deze uit wijkmogelijkheid. Deze alarmeren de berichten kreeg de vaste Tweede- Kamercommissie voor de visserij te horen van het hoofd van het Mossel kantoor in Bergen op Zoom, L. Lu cas, tijdens het werkbezoek dat de commissie bracht aan Yerseke. De aanvoer van Nederlandse mos selen uit de Waddenzee en de Ooster- schelde is al jaren gelijk gebleven. De vraag naar mosselen neemt echter nog steeds sterk toe. In verband daar mee worden grote hoeveelheden mos selen geïmporteerd uit Duitsland en Denemarken. De mosselverwerkende bedrijven uit Yerseke bekorten nu de aanvoerlijn door zich maar meteen in deze mosselexporterende landen te vestigen. De Nederlandse bedrijven onder vinden alle mogelijke medewerking in deze landen, terwijl aantrekkelij ke vestigingssubsidies voorhanden zijn. De Zeeuwse mosselsector dringt al jarenlang aan op de uitgifte van meer en betere mosselpercelen in de Wad denzee en de Oosterschelde ter verho ging van de eigen produktie. Dat is tot nog toe nog steeds niet gebeurd. De Zeeuwse mosselsector verwijt de Nederlandse overheid op dit gebied laksheid. Voorzitter H. Eversdijk van de kamercommissie voor de visserij zei na afloop van het bezoek deze zaak begin december tijdens de be handeling van de visserijbegroting door de Tweede Kamer aan de orde te zullen stellen. YERSEKE - De vaste Tweede-Ka mercommissie voor de visserij zal minister Braks van landbouw schrif telijk om informatie vragen over de problemen met de mosselen in de Waddenzee. Vorige weck raadde het ministerie van landbouw en visserij het direct gebruik van mosselen uit de Waddenzee af in verband met een verhoogde, voor mosselen schadelij ke concentratie van algen. Dat heeft H. Eversdijk, voorzitter van de ka mercommissie maandag in Yerseke meegedeeld tijdens een werkbezoek van de commissie aan de Ooster schelde. De Zeeuwse mosselsector heeft woedend gereageerd op het volgens voorzitter P. Scheele van de Zeeuwse mosselsector ongenuanceerde advies geen mosselen uit de Waddenzee te gebruiken. Dit zou de mosselsector weer onnodig veel schade kunnen toebrengen. Het grootste deel van de Zeeuwse mosselen komt namelijk uit de Waddenzee. Ze worden enkele we ken ter verwatering in de Ooster schelde uitgezaaid. Alle nu in de Oos-_ terschelde voorhanden zijnde mosse len. en dat is een voorraad die goed is voor vier tot vijf weken produktie en export, staan onder strenge controle Denkt u aan uw meststortplaats? Voor informatie: Brouwershaven Telefoon 01119-1221 van de Rijkskeuring voor Vis en Vlees en worden alleen onder dit rijkskeuringscertificaat verhandeld, aldus Scheele. Eversdijk zei dat Nederland uiterst voorzichtig en zorgvuldig wil hande len in' deze zaak, omdat men na de garnalen- geen behoefte heeft aan een mosselaffaire. Volgens Eversdijk blijft het rapen en consumeren van mosselen uit de Waddenzee bijvoor beeld door particulieren toch af te ra den, zo lang het water van de Wad denzee door de hoge temperaturen en de weinige stroming geen kwaliteits veranderingen heeft ondergaan. Een flink stormpje kan de situatie overi gens al ten gunste keren. DEN HAAG - Minister Braks Oandbouw en visserij) ziet voorals nog geen redenen over te gaan tot sluiting van visafslagen die de Alge mene Inspectiedienst (AID) tegen werken bij controlewerkzaamheden. Wel zal ook in de komende tijd verba liserend worden opgetreden tegen af slagen, zodra er vermoedens bestaan van het plegen van strafbare feiten. Braks heeft dit de Tweede Kamer laten weten op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Thzelaar naar aanleiding van de recente gang van zaken bij de visafslag Lauwersoog, waar onder meer visse"rs administra tieve gegevens zouden hebben ver brand nadat de directeur zou hebben laten weten dat de AID op komst was. Uit Braks' antwoord blijkt verder dat bij AID-onderzoeken herhaalde lijk is gebleken dat de voorgeschre ven administratie van visafslagen ge heel of gedeeltelijk ontbrak, dan wel in eerste instantie niet ter inzage werd gegeven. Als regel evenwel kwam door elders verkregen bewijs de benodigde administratie toch ter beschikking van de AID. RIJSWIJK - Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap vreest een con frontatie tussen de Nederlandse vis serij en minister Braks van land bouw en visserij als de laatste en zijn ambtenaren niet snel met een visse rijbeleid komen waarin dc visserij zich kan vinden. „Door het huidige beleid koersen we rechtstreeks aan op een confrontatie. Het is jammer maar ik stel het wel vast", aldus Daalder tijdens een vergadering van het Visserijschap. Volgens Daalder bevindt de visserij zich politiek gezien in zwaar weer. Zowel de collega-EG-visserijminis- ters van Braks als de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, proberen de Nederlandse visserij in de hoek te drukken. „Ik heb wel eens het gevoel dat Nederland van de Noordzee moet". Belangrijkste probleem is naar de mening van Daalder nog steeds het in evenwicht brengen van de vangstca paciteit van de Nederlandse kotter- vloot en de door de Europese Ge meenschap toegestane vangsthoe- veelheden. De kottervloot mag vol gens hem niet verder worden uitge breid. Daarom pleitte hij dinsdag op nieuw voor snelle invoering van een begrenzing van het motorvermogen van schepen tot 2.000 pk. Beursbericht Markt Goes dinsdag 14 oktober 1986 Aardappelen Op auto geleverd en exclusief btw: Bintje, veldgewas, directe levering, 14-161/2 cent per kg. Voeraardappelen 6'/2-7'/a cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 13-10-1986: Bintje 35-50 mm 19-20 cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 20-21 cent per kg. Uien Exclusief btw. Directe levering, op auto en exclusief btw: direkte leve ring 10-12 cent per kg; uit de schuur tot 14 cent per kg. Vlas Op auto geleverd en exclusief btw: ongerepeld 41-60 cent per kg; afwij kende partijen 30-40 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief btw: Thrwe, basis 16% 44,75-/ 47,25; tar we, basis 16%, bakwaardig tot 48,75; brouwgerst, basis 16%, 51,50; voergerst (uitmaal) 42,50; haver 41,50-/ 45,00; erwten, kleine groene 77,00 - 80,00; capucijners tot 79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve basis 18% 132,50; karwij, boerenschoon 172,50- 192,50; karwij, prima doorsneekwa liteit 202,50; blauwmaanzaad, boe renschoon 230,00; blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 250,00. Hooi en stro Prijzen per 1.000 kg, op auto gele verd en exclusief btw: Weidehooi, le snede 300,325,—; weidehooi, 2e snede 250,- 275,dijkhooi 275,300,—; lucernehooi 400 - 450,-; Veldbeemd 190,- - 220,—; Roodzwenk 140,175,—; Raaigrassen 140,— - 175,— gerstestro 130,155,tarwest-ro binnenstro 100,135,—; erwten stro 150,— - 175,bruine bonen stro 130;— - 150,haverstro 120,— - 130,—. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 8-10. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: dikbillen extra kwal. 9,20-f 13,30; stieren: le f 7,60-f 8,25, 2e 6,40- 7,60; vaarzen: le 6,90-/ 7,60, 2e f 5,90-f 6,90; koeien: le 6,70-/ 7,55, 2e 5,70-/ 6,70, 3e 4,80-/ 5,70; worst koeien 4,50-/ 5,50. Prijzen per kg geslacht gewicht: schapen 4,50-/ 5,50; lammeren (rammen) 8,00-/ 8,75; lammeren (ooien) 7,30-/ 8,00. Prijzen per kg levend gewicht: Vet te kalveren le 5,50-f 6,00, 2e 5,00- 5,50; varkens 2,90-f 3,00; zeugen le ƒ.2,51-/ 2,61, 2e 2,41-/ 2,51. Prijzen per stuk: schapen 120- 190; lammeren (rammen) 125- 200; lammeren (ooien) 100-175; melk- en kalf koeien: le soort 1750- 2450, 2e soort 1300-/ 1750; melk en kalfvaarzen: le soort 1650-/ 2425, 2e soort 1200-ƒ 1650; guste koeien 1350-/ 2000; pinken 950-/ 1550; graskalveren 600-f 900; mestnuka's stieren roodbont 400-/ 710 en zwart bont 250-/ 510; mestnuka's vaars koeien roodbont 240-/ 500 en zwai't- bont 120-/ 350; weidelammeren 100-/ 175, bokken en geiten 25- 500. Aanvoer: totaal 7849 stuks, waaron der: slachtvee 1498, stieren 324, ge- bruiksvee 944, jongvee 483, nuka's roodbont 1034, nuka's zwartbont 967, slachtschapen en lammeren 821, ge- bruiksschapen en lammeren 564, var kens 1041, bokken en geiten 173. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk, en prijzen iets hoger; stieren: handel willig; en prijzen iets hoger; gebruiksvee: handel willig, en prij zen iets hoger; jongvee: handel rede lijk, en prijzen iets hoger; nuka's: handel willig, en prijzen hoger; scha pen, lammeren, bokken en geiten: handel rustig, en prijzen gelijk; var kens: handel traag, en prijzen lager. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 15-10. Aanvoer 1.751.760 stuks. Stemming: zwak. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 53-54 gram 8,94; van 55-56 gram 9,20; 60-61 gram 10,00-/ 10,10 en 65- 66 gram 10,70-/ 10,85. De Eierveilingen BARNEVELD, 16-10. Eierveiling Eiveba BV. Aanvoer 4.253.400 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 9,02; 55-56 gram 9,54; 60-61 gram 10,06-/ 10,19; 65-66 gram 10,63 10,94. Eierveiling. Aanvoer 585.360 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram 8,70-/ 9,00; van 56-57 gram 9,35; van 61-62 gram 10,20- 10,25; en van 66-67 gram 10.80- 10,90. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.550.000 stuks. Stemming: redelijk. Eieren van 48-54 gram 8,80-f 9,60 per 100 stuks, kg-prijs 1,83-/ 1,78; van 57-61 gram 10,25-/ 11,00 per 100 stuks, per kg 1,80; van 64-67 gram 11,35 11,70 per 100 stuks, per kg 1,77-/ 1,75. Scharreleieren 2,50- 3,00 per 100 stuks hoger in prijs. Witte eieren 47 gram 8,80 en van 57 gram 10,00 per 100 stuks. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 16-10. Prijzen per kilo gram geslacht gewicht en ontvet: stie ren: le 7,85-/ 8,35, 2e 6,95-/ 7,85; vaarzen: le 6,90-/ 7,50 en 2e 6,20- 6,70; koeien: le 6,25-/ 7,00, 2e 5,50-/ 6,20, 3e 4,85-/ 5,55; worst koeien 4,70-/ 5,30. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 5,00-/ 7,00; lammeren (rammen) 8,50-/ 10,00; lammeren (ooien) 7,00-/ 9,00. Prijzen per kg levend gewicht: Var kens 2,70-/ 2,80; zeugen le 2,55- 2,65 en 2e 2,45-/ 2,55. Prijzen per stuk: Schapen 170- 220, lammeren (rammen) 170- 225, lammeren (ooien) 160-/ 190; melk- en kalfkoeien: le soort 1900- 2400, 2e soort 1575-/ 1900; melk en kalfvaarzen: le soort 1500-/ 1875, 2e soort 1175-/ 1550; guste koeien 900-/ 1750; enterstieren 1425- 2050; pinken 875-/ 1100; graskal veren 675-/ 1000; nuka's voor de mest stieren roodbont 575-f 750, zwartbont 300-/ 535, nuka's voor de mest vaarskoeien roodbont 350- 540, zwartbont 250-/ 390; weide- lammeren 130-/ 190, bokken en gei ten 40-/ 125. Aanvoer: totaal 4748, waaronder 1100 slachtvee, 170 stieren, 264 ge bruiksvee, 27 jongvee, 108 nuka's roodbont, 620 nuka's zwartbont, 1650 slachtschapen en lammeren, 136 ge- bruiksschapen en lammeren, 449 var kens, 24 bokken en geiten, 200 paar den. Stemming: slachtvee, stieren en ge bruiksvee: handel willig, en prijzen hoger; jongvee en bokken en geiten: handel redelijk, en prijzen prijshou dend; nuka's: handel goed, en prijzen hoger; schapen en lammeren: handel matig, en prijzen prijshoudend; var kens: handel stil, en prijzen iets la ger; paarden: handel redelijk, en prij zen iets hoger. Maassluis, 16-10 te Kobe. Moordrecht, 15-10 500 NO Port Chur chill naar Churchill. Nedlloyd Dejima, 17-10 verwacht te Hongkong. Nedlloyd Hollandia, 15-10 Le Havre naar Liverpool. Nedlloyd Houtman, 15-10 Fos sur Mer naar Suezkanaal. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Schoonebeek W. Krui denier te Wieringermeer te Dalfsen (toez.) S. Bronkhorst te Gaast- Ferwoude en Exmorra-Allingawier, te Voorburg (als bijstand in het pasto raat ten bate van de Vereniging van Vrijwillig Godsdienstigen aldaar voor het werk onder de vrijzinnig hervormden) mevrouw E. I. T. Brus- see-van der Zee, doopsgezind predi kant wonende te Voorburg, predikant-voorgangster van deze ver eniging, die dit beroep heeft aange nomen. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning mevrouw M. Reinders, Damster- diep 17a, 9711 SG Groningen, telef. 050-135483. Toegelaten tot dé Evangeliebedie ning en beroepbaar: M. ter Haar, Wil lem de Zwijgerstraat 17, 8471 PH Wol- vega, telef. 05610-2510, H. Schuur, J. Zijlmasingel 7, 9965 PV Leens, telef. 05957-1474, T. C. Veninga, Dorps straat 87, 7948 BM Nijeveen (Br), te lef. 05229-1221 Gereformeerde Kerken Beroepbaar: mevrouw E. Visser, Herculesstraat 32a, 1076 SM Amster dam Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Enumatil E. Meij er te Brouwershaven Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Hoofddorp J. Mijnders te Veenendaal. Beroepen te Oosterland (Z). R. Boogaard te Leiden. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Bergen op Zoom J. H. van Hunnik te Aalten, te Eeemnes- Buiten T. Ouwerkerk te IJzendoorn. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoogstede (BRD) (Alt. Ref. Kirche) P. J. Van Rooyen, 1.1. pred. bij de Presb. Church te Quebec, wonende te De Bilt, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Broek op Langedijk G. Treurniet, kand. te Berkel en Roden rijs. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Tholen A. van de Weerd te Urk. ZIERIKZEE Dominee A. S. van der Meer uit Krimpen aan de IJssel leidt donder dag 16 oktober een dienst van de Qud Gereformeerde Gemeente Nederland in Zierikzee. Deze dienst begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE ln het gebouw van dc Gereformeer de Gemeente in Burgh-Haamstede wordt donderdag 16 oktober een bij zondere bijeenkomst gehouden. De heer E. Boender van het Deputaat- schap tot Hulpverlening in Bijzonde re Noden zal deze avond, die om 19.30 uur begint verzorgen. Zondag 19 ok tober zijn er om 10.00 en 15.00 uur leesdiensten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7