streeknieuws Halve eeuw opticien Bergmans, jubileum met een gouden rand Regionale samenwerking is goed voor dit eiland NCVB bijeen Nog geen oplossing België Freule Wttewaal overleden MIDDEN MIDDENSTAND i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 oktober 1986 Nr. 24017 5 ZIER1KZEE Openingsavond Youth for Christ houdt zaterdag avond 18 oktober de openingsavond van het nieuwe seizoen. Deze avond begint om 20.00 uur en wordt gehou den in het Stekkie in de Visstraat te Zierikzee. Tijdens deze bijeenkomst zal de Engelse zanger Jim Denton op treden. Het gebouw van Youth for Christ is verderop vrijdagmiddag tussen 16.00 en 17.00 uur geopend. WESTERSCHOUYVEN Commissievergadering In het gemeentehuis van Wester- schouwen (Haamstede) vergadert op donderdag 23 oktober de commissie midden en kleinbedrijf, aanvang 15.00 uur. De agenda vermeldt: ope ning, verslagen, ingekomen stukken en Hoe nu verder? (Gedachtenwisse- ling over de voortgang van de com missie), verder voorkomende zaken en rondvraag. BROUWERSHAVEN Neeltje Jans De bejaardensoos uit Brouwersha ven bezoekt zaterdag 18 oktober Neeltje Jans. Het gezelschap vertrekt om 13.25 uur vanaf de Markt. Dit tochtje wordt georganiseerd door de gemeente. BRUINISSE Muziekavond in Dorpshuis De muziekkorpsen Nu met Hope en Oefening en Uitspanning houden hun jaarlijkse muziekavond in het Dorps huis op zaterdag 18 oktober vanaf half acht. In een avondvullend pro gramma brengen de plaatselijke mu zikanten symfonieën en vrolijke mar sen terwijl ook het muziekkorps Concordia uit Tholen een muzikale bijdrage levert. De boerenkapel Een Stuitje Leut besluit de avond, onder wiens gezellige koperklanken uiter aard een dansje gemaakt kan wor den. De toegang is gratis. Jaarvergadering HSV Het Zijpe De hengelsportvereniging Het Zij pe houdt op vrijdag 7 november de jaarlijkse ledenvergadering in het Dorpshuis, aanvang half acht. Op de agenda het jaarverslag en de uitslag en prijsuitreiking van het clubkam pioenschap. Aftredend en herkies baar in het bestuur zijn de heren J. de Koning, C. A. Hoogvliet en E. J. Wes- selo. Aansluitend aan de vergadering een mosselmaaltijd, een dansje onder begeleiding van de Gezusters Wan- rooy en enkele rondjes Bingo. Bijeenkomst Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander hoopt op dinsdag 21 oktober weer in vergadering bijeen te komen in het Ned. Herv. Verenigings gebouw, aanvang half acht. In het tweede gedeelte van de avond wordt gezellig een spelletje Bingo gespeeld. Bouwfouten Bruinisse haalt vanavond, donder dag, weer de televisie al is dat direct geen reclame voor het vissersdorp. In de consumentenrubriek Kieskeurig van de TROS (om 19.12 uur op Ned. 2) wordt ingehaakt op hoe bouwfouten verhaald kunnen worden op de aan nemer. De Vereniging Eigen Huis heeft die bouwfouten geconstateerd bij de familie De Koning in de Prins Bernhardstraat en brengt dat naar voren in Kieskeurig. Vorige week zijn daar televisie-opnamen voor ge maakt. GOES Concert De hard-rock formatie Vengeance treedt vrijdag 24 oktober op in het jongerencentrum 't Beest in Goes. Dit optreden begint om 22.00 uur. Ven geance is een groep die momenteel behoorlijk aan de weg timmert. De onlangs uitgebrachte lp van deze groep kreeg in het Duitse vakblad Metal Hammer een eervolle vermel ding. Een optreden van Vengeance is meer dan muziek alleen; show, clow nerie en zelfspot zijn onmisbare ele menten van hun live-act. Contactdagen In de Zeelandhallen in Goes wor den van 20 tot en met 22 oktober de Bedrijvencontactdagen gehouden. Zes burgemeesters uit het Zeeuwse zullen deze manifestatie maandag 20 oktober om 18.30 officieel openen. Deze contactdagen zijn maandag 20 oktober van 19.00 en 22.00 uur en dinsdag en woensdag van 14.00 tot 22.00 uur voor het publiek toeganke lijk. MIDDELBURG Studiedag Het Samenwerkingsverband voor Keuzebegeleiding en Onderwijs-Ar- beidscontacten (SKOA) houdt woens dag 22 oktober een studiedag met als thema Docentenstages. Deze dag be gint om 10.15 uur en wordt gehouden in het Abdijcomplex in Middelburg. Voor deze bijeenkomst zijn de direc ties van scholen voor voortgezet on derwijs en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven uitgenodigd. Het programma bestaat uit verschillende lezingen eh een forumdiscussie over het onderwerp ,,Wat betekenen docen tenstages voor onderwijs en bedrijfs leven en hoe gaan we er in de toe komst mee om?". Vervolg van pagina 1 slecht lopen. Hij dacht aan het veili ger maken van de rijksweg, waar wel toezeggingen door het rijk voor wor den gedaan, maar de uitvoering er van steeds wordt verschoven. ,,Bij het rijk wordt verbetering pas ur gent als de ongevalscurve daartoe aanleiding geeft, met andere woor den: als er voldoende doden zijn ge vallen. Het wordt hoog tijd, dat de verantwoordelijke mensen bij het rijk eens wat menselijker gaan den ken", aldus de vertrekkend burge meester. Met lede ogen zei hij ook de verloe dering van het mooie Krekengebied in Ouwerkerk te hebben moeten aan zien. Een zaak, die volgens Van Bom mel slechts gesignaleerd kan worden, daar de beslissing erover elders ligt. Een onvervulde wens bleef ook de postvoorziening in Sirjansland, het enige onderdeel uit het dorpsplan dat nog niet is ingevuld. Regionaal Plezierige herinneringen zei Van Bommel te bewaren aan de prettige contacten* in de regio. Duiveland heeft volgens hem aan regionale sa menwerking altijd hoge prioriteit ge geven. Men vond echter wel dat een voudige zaken eenvoudig gehouden moesten worden en derhalve als ge meente zelf geregeld moesten wor den. Personeel Een dankwoord richtte Van Bom mel tot het voltallig personeel voor de betoonde inzet ieder op z'n eigen plaats en met een eigen taak. Hij prees zich gelukkig met een verstand houding, die bijna collegiaal was, zonder dat dit de verhoudingen ver stoorde. Het personeel van de rijkspolitie heeft, volgens Van Bommel, in de huidige samenleving niet de gemak kelijkste taak. Ook in deze gaf hij blijk van zijn kritiek op het rijksbe leid. Hij had echter de indruk, dat door persoonlijke inzet van de poli tiemensen toch veel wordt geregeld. Vurig enthousiast bleek de af scheidnemend burgemeester ook over het vrijwillig brandweerkorps in Duiveland, dat bij vele gelegenhe den getoond heeft een goed korps te zijn. Ingaand op persoonlijke ervarin gen gaf Van Bommel te kennen, dat zijn ambt geen ballast voor zijn kin deren was geweest en dat zowel hij als zijn echtgenote getracht hadden samen de gemeenschap te dienen. ,,We voelden ons hier thuis; het was voor ons een goede tijd", aldus de eerste burger. Bij het overdragen van de ambtske ten aan loco-burgemeester J. Op 't Hof sprak hij de hoop uit, dat de raad in de komende tijd in de grootst mo gelijke eensgezindheid de belangen van Duiveland en de Duivelanders zal behartigen. ,,Bij uw installatie hebt u gezegd alles te doen wat in uw vermogen lag om de belangen van de gemeente Dui veland voor te staan en te bevorde ren. Nu - zeven jaar later - kunnen we constateren, dat u daarin geslaagd bent", sprak vervolgens loco-burge meester Op 't Hof. Wapenfeiten Hij complimenteerde de vertrek kend burgemeester met de wijze waarop hij steeds de gemeenteraad wist te leiden en verder liet Op 't Hof enkele belangrijke wapenfeiten uit de afgelopen zeven jaar de revue pas seren: de huisvestingsvoorzieningen voor het basisonderwijs, verbouw en uitbreiding van het gemeentehuis, re novatie van het dorpshuis Nieuwer- kerk en thans ook in Sirjansland, de renovatie van het zwembad, de op knapbeurt van het sportterrein in Ouwerkerk. de aanleg van het par keerterrein aan de Stolpweg, diverse bestemmingsplannen en verschillen de rioleringswerken. Het waren werken, waar Van Bom mel zich, volgens de spreker, voor de volle 100% voor had ingezet. Verder noemde Op 't Hof, de goede contac ten met brandweer, muziekvereni gingen, bibliotheek en andere ver enigingen. Op 't Hof betrok in zijn dankwoor den ook mevrouw Van Bommel voor haar werk in het verenigingsleven ZIERIKZEE - In het zaaltje van de Christelijk Gerefor meerde kerk te Zierikzee heb ben woensdagmiddag zo'n twintigtal ouderen met grote aandacht geluisterd naar de spreekbeurt van mevrouw L. van der Sluijs-Bij de Vaate, die haar relaas deed over haar 'pe riode' in Vrederust in het Bra bantse Halsteren. Zij werkte daar voor de oorlog als ver pleegster. ..Toen had je bij wij ze van spreken 1000 verpleeg sters en 200 patiënten. Dat is nu net omgekeerd". Voordat de spreekster het woord kreeg werd er een meditatie gehou den door presidente M. de Bruine-de Vlieger. Haar orga nisatie, de ZicrilAeese NCVB, afdeling bejaarden, had de bij eenkomst op poten gezet. Iede re veertien dagen komen de deelnemers bijeen en me vrouw De Bruine legt uit, dat het interkerkelijke samen komsten zijn, waar iedereen welkom is. (bejaardenwerk, Plattelandsvrou wenbond, kerk) en voor de wijze waarop zij haar man had gesteund. Tbt slot sprak de loco-burgemeester de hoop uit, dat het gezin Van Bom mel zich spoedig thuis zal voelen in Kapelle, de plaats waar hij zelf was geboren en getogen. Hij wenste hen in 'het fruitcentrum van Zeeland' nog vele goede jaren toe. Namens de gemeente bood Op 't Hof de heer Van Bommel een wand bord met de gemeentewapens en een fraai horloge aan. 'Goede tijd' „Wij hebben samen een goede tijd gehad", was de constatering van ge meentesecretaris J. van der Maas, sprekend namens het personeel. Hij gaf te kennen op dezelfde wijze als een dominee zijn toespraak als een overdenking te hebben opgebouwd. Hij ging daarbij nader in op de woor den: Wij - samen en tegemoet. Van der Maas maakte van de gele genheid gebruik het belang van een goed ambtenarenkorps in een kleine gemeente te benadrukken. „Mis schien zou minister Van Dijk nogeens bij een kleine organisatie kunnen ko men kijken hoe gemotiveerd ook ambtenaren kunnen werken", aldus Van der Maas. Hij vergeleek een burgemeester met een stuurman, die niet alleen met zijn schip van wal kan steken, maar die bemanning nodig heeft om samen het ruime sop te kunnen kie zen. De gemeentesecretaris bleek in staat met behulp van talrijke nauti sche uitspraken vele zaken uit Van Bommels bestuursperiode aan te kaarten, waaronder ook lastige klip pen als: Raad van State-gevallen, Rijksweg 59, Staatsbosbeheer en mo tel Nieuwerkerk. Overwegend echter had Van Bommel in zijn Duivelandse periode de wind in de zeilen gehad, zo stelde Van der Maas vast. Hoewel hij de noodzaak van Van Bommels vertrek uit Duiveland niet direct zei in te zien, was de gemeente secretaris ervan overtuigd, dat hij in Kapelle spoedig zijn draai zal hebben gevonden. Met een zeemansgedichtje gaf de spreker aan, dat dat het beste geschiedt op eigen wijze en in eigen tempo. Waardering zei Van der Maas ook te hebben voor de vriendelijke en spon tane burgemeestersvrouw. ,,Ik denk dat je als burgemeester trots mag zijn op zo'n vrouw. En dat is hij ook", wist de gemeentesecretaris. Hij onderstreepte zijn wensen voor een goede toekomst met cadeaus na mens het personeel: een autoradio cassette voor de afzwaaiend burge meester en een fraai bloemstuk voor mevrouw M. J. van Bommel-den Har- tog. Stem van de raad PvdA-fractievoorzitterC. J. Hille- brand sprak namens de gemeente raad de vertrekkend burgemeester toe. Terugblikkend op diens installa tie memoreerde Hillebrand de vast beraden en zelfbewuste indruk, die Van Bommel toen maakte. - Met kennis van zaken, vooral op het gebied van financiën werden do za ken in de raad aangepakt. „U gaf ons altijd de indruk, dat de gemeente al tijd nog wel een achterdeurtje had", aldus Hillebrand. Hij stelde vast, dat Van Bommel de gemeente Duiveland in de afgelopen jaren heeft leren ken nen van financiën tot buurtbus en al les wat daar tussen ligt. Spreker noemde het enerzijds jam mer, dat nu naar een andere burge meester moet worden uitgezien, an derzijds meende hij, dat Duiveland toch ook een beetje trots kon zijn als kleine gemeente een burgemeester te hebben gevormd, die geschikt is voor een grotere gemeente als Kapelle. Namens de gemeenteraad mocht de heer Van Bommel een luxe attaché koffer in ontvangst nemen en me vrouw Van Bommel kreeg een fraai bloemstuk aangeboden. „Het is veel te gek", vond Van Bom mel in zijn antwoord op al deze lofui tingen en cadeaus. In antwoord op hetgeen Hillebrand had gezegd over het financiële achterdeurtje, zei hij overtuigd te zijn, dat de financiële positie van Duiveland nog steeds goed is. Vooruitlopend op de begro ting 1987 merkte hij op: „Met een voorzichtig beleid zal Duiveland het beslist wel redden." Hoewel Van Bommel alle dank woorden en cadeaus geweldig fijn zei te vinden, achtte het allemaal niet nodig. „Als je van vrienden afscheid neemt, kun je ook volstaan met: „Dag; bedankt voor alles en we zien mekaar nog wel". Na sluiting van de buitengewone raadsvergadering volgde een tweede groep sprekers, die het woord tot de scheidend burgemeester wilde rich ten. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer deed dat namens de Vereniging van B., W. en S. en namens alle collega's in de regio. Zij memoreerde zeven jaar geleden vrijwel gelijktijdig met Van Bommel als burgemeester te zijn gestart. Zijn installatie gold voor mevrouw Nie- mantsverdriet als generale repetitie. Zij memoreerde zaken, die in geza menlijk verband tot stand konden komen, zoals het opzetten van de nieuwe bibliotheek en een Milieu- uitvoeringsprogramma. Harde strijd Zoveel mogelijk werd Schouwen- Duiveland naar provinciale- en rijks overheid als één gemeente gepresen teerd. Desondanks moest steeds een harde strijd worden gestreden om be paalde zaken gerealiseerd te krijgen. Soms ook wel tevergeefs, zoals ten aanzien van de grotere politicbezet ting. Een regionale wens, waar slechts wat bijstand op was gevolgd, maar geen definitieve oplossing. Mevrouw Niemantsverdriet dank te ook mevrouw Van Bommel voor haar inzet met name voor het gecoör dineerd bejaardenwerk. Samen met mevrouw Niemantsverdriet maakte mevrouw Van Bommel ook enige tijd deel uit van het bestuur van de Stich ting Welzijn Ouderen. Namens B„ W. en S. bood spreek ster een geschenkenbon aan en na mens de college-burgemeesters in de regio een kistje geestrijk vocht. Namens de scholen De heer P. Bolkenbaas, directeur van de openbare basisschool in Oos- terland sprak de vertrekkend burge meester toe namens alle zes openbare en bijzondere basisscholen. Hoewel onderwijs niet direct tot Van Bom mels portefeuille behoorde, memo reerde Bolkenbaas diens directe be trokkenheid wat betreft de goede huisvestingssituatie, waar Duiveland 100% mee scoort nog maar zo kort na de definitieve invoering van de basis school. Verder bedankte Bolkenbaas ook voor Van Bommels inzet bij de invoering van informatica op de ba sisscholen. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik enkele onderwijszaken te noe men, die betrokkenen na aan het hart gaan. Spreker stelde vast, dat voor velen in het onderwijs de werkdfuk te groot is geworden en dat de organi satie soms rommelig geregeld blijkt. Dat, terwijl juist rust en regelmaat de pijlers van het onderwijs zijn. Met twee wijze spreuken van vader Cats ging Bolkenbaas nog wat nader op deze materie in. Tbch wilde hij graag met een vrolijke noot eindigen om aan te geven, dat somberheid niet de overhand heeft in het onderwijs. Ais dank voor Van Bommels inzet bood spreker hem namens alle zes scholen een kadobon aan. Vervolgens sprak ds. Alb. van den Ban namens de Hervormde gemeen te en de Gereformeerde kerken in Nieuwerkerk en Oosterland. Hij stelde vast, dat de relatie tussen kerk en samenleving steeds dunner en vager wordt. Een voorbeeld daar van noemde hij onder meer de ver breking van de zilveren koorden tus sen kerk en staat. Ten opzichte van het echtpaar Van Bommel toonde ds. Van den Ban zich dankbaar voor het feit, dat zij kerke lijk intensief hebben meegeleefd in alle vier kernen. Namens de kerken bood hij hen een geSchenkenbon aan. Belangstelling Mevrouw K. Zwart, sprekend na mens de Plattelandsvrouwenbond af deling Duiveland, zei erkentelijk te zijn voor de belangstelling, die de burgemeester altijd voor deze groe pering had getoond. Vooral geduren de de laatste vier jaar, toen zijn echt genote de taak van presidente vervul de. Spreekster richtte zich uiteraard ook met dankwoorden tot mevrouw Van Bommel, die haar bestuursfunc tie nog tot januari 1987 zal uitoefe nen. Een aardig handwerk met het ta fereel van de molen gold thans als afscheidspresentje. De rij sprekers met dankwoorden en goede wensen werd afgerond door de heer M. de Rijke en door ing. Beenhakker, commandant van de re gionale brandweer, Het laatste woord was uiteraard aan burgemeester Van Bommel zelf, die tot slot in een persoonlijke bena dering op alle sprekers inging. Tijdens een zeer druk bezochte re ceptie gedurende de avonduren nam de Duivelandse bevolking afscheid van het echtpaar Van Bommel, dat zich in de afgelopen zeven jaar zo'n vertrouwde plaats in de dorpsge meenschap had verworven. BRUSSEL - Er is nog geen oplos sing in zicht voor de regeringscrisis in België. Koning Boudewijn sprak de hele dag met fractievoorzitters en andere politieke autoriteiten. Over de inhoud van dit overleg is niets naar buiten gebracht. Martens bood het ontslag van zijn regering aan, omdat er geen akkoord viel te bereiken over het taaiconflict rond de afgezette burgemeester van de Vlaamse gemeente Voeren, José Happart. De koning hield het ontslag in beraad. Algemeen houdt men het erop dat premier Martens achter de schermen nog werkt aan een compromis in de netelige kwestie-Happart. Hij heeft daarvoor in ieder geval de tijd tot vrijdag. Op die dag komt de gemeen teraad in Voeden bijeen. Een meer derheid in de raad zal de afgezette Jo sé Happart opnieuw voordragen als loco-burgemeester, zo is de verwach ting. DEN HAAG - Freule Wttewaal van Stoetwegen is woensdag in haar huis in Den Haag overleden, zo werd don derdagmorgen bekend gemaakt. Freule van Stoetwegen is 85 jaar ge worden. Zij wordt zaterdag in beslo ten kring begraven. Freule van Stoetwegen werd vooral bekend door haar optreden als Twee de-Kamerlid. Zij zat van 1945 tot 1971 voor de Christelijk Historische Unie in de Tweede Kamer waar zij gere geld de kant van de Partij van de Ar beid koos. Dat leverde haar de bij naam „de Rode freule" op. Zij zette zich vooral in voor de positie van de vrouw. Jonkvrouwe mr. Christine Wilhel- mine Isabelle Wttewaal van Stoetwe gen werd op 1 januari 1901 in Amster dam geboren. ZIERIKZEE - Deze maand bestaat opticien Berg mans vijftig jaar, althans de gelijknamige brillen- zaak. Reden om de winkel aan het Havenpark num mer 1 feestelijk te versieren, zoals de Zierikzeeë- naars inmiddels al hebben gezien. Het halve- eeuwfeest is voor de vier heren Bergmans tevens een reden om gedurende drie maanden de vaste klanten een verrassing te bereiden. Welke: daar laten ze zich niet over uit. Dat blijft een verrassing. Twee van de vier mannen Bergmans rechts Bergmans senior, de grond- legger van het bedrijf) in hun bedrijf aan het Havenpark 1. Vijftig jaar geleden begon C. Bergmans met een klein opticiens winkeltje aan het Jannewekken op nummer A-124 (nu nummer 15). Een strategische plaats, want te genover zijn winkel was het kruis- gebouw, waar later oogarts Kroo- nenburg uit Goes zitting had. Degenen die een bril kregen v.oor- geschreven hoefden derhalve niet ver te lopen! Het was 1936, de tijd, dat er voor een 'ziekenfonds brilletje' een rijksdaalder werd betaald. Bergmans begon met een eenvoudige pasbril met de nog wel bekende glaasjes. Dat is nu wel heel anders geworden... Bodedienst Het Jannewekken was ook stra tegisch, omdat er de ambacht school en huishoudschool dichtbij waren. Bergmans weet zich te her inneren, "hoe de scholieren van toen de brillen van hun ouders 's ochtend brachten ter reparatie en aan het eind van de middag weer mee naar huis namen. Ook was er de bodedienst van Hart met een standplaats aan de Schuithaven, die brillen bij de klanten aflever de. De oorlogstijd bracht een tijde lijke verhuizing met zich mee, vanwege de inundatie. Bergmans: „We hadden een klant, Vriezen- dorp heette hij, die in Renesse woonde. Hij vroeg waarom we niet naar Renesse kwamen, tijde lijk, en dat hebben we gedaan. Vriezendorp zorgde ervoor dat we bij de dames Braber aan de Lange Reke konden intrekken met de brillen". Na de oorlog weer terug naar het Jannewekken, waar veel viel op te ruimen en te herstellen. Bergmans was nog steeds alleen in de zaak. De klanten kwamen weer terug op de oude stek, het ging allemaal goed: tot de ramp daar verandering in bracht. Bril met ijsjes De opticiensbond sprong in die tijd bij. De leden van de bond, die met de ramp zwaar getroffen wa ren, konden gebruik maken van een aanbod: een jaar salaris (en dus zonder winkel toch in komsten) of een bedrag aan geld ineens om de zaak weer draaiende" te maken. Bergmans koos voor het laatste en trok bij ijssalon Capri in. Zo kon het gebeuren, dat bij de aanschaf van een bril tussendoor op een ijsje werd getracteerd... Na die tijd trok Bergmans wéér naar het Jannewekken, tot de zomer van '61 het huidige pand aan het Havenpark kon worden betrok ken. Dat was ook het tijdstip dat zijn drie zoons successievelijk in het opticiensvak geïnteresseerd raak ten. Er kwamen steeds meer klan ten en een uitbreiding met perso neel was wenselijk. Nu is het zover, dat de drie zoons, te weten E. J., H. C. en J. M. Bergmans de zaken runnen terwijl vader Berg mans (77) hand- en spandiensten verricht. Het oedrijf is een maatschap ge worden en de 'maten' rouleren on derling. In het eenvoudig begon nen bedrijf van vader Bergmans, moeten nu vier gezinnen hun da gelijks brood verdienen, en dat blijkt in de praktijk prima te gaan. Bergmans erkent, dat er 'gouden tijden' werden beleefd in dit vak. Die tijden zijn een beetje over, maar klagen wordt zeker niet gedaan: het is nog goed in het opticiensvak, al wordt de spoeling dunner. Er is veel concurrentie ge komen die op de loer ligt, zo erg zelfs, dat de 'verrassing' voor de klanten n^t.-j^kbliek. wordt, ger#.- maakt. Uit-angst .dat de concur rent hetzelfde óf meer gaat doen. Vroeger en nu Gevraagd naar het grote ver schil met een halve eeuw geleden en nu, zegt Bergmans in eerste in stantie de sterk verbeterde appa ratuur voor oogmetingen. Maar zeker ook het enorme assortiment brillen in vergelijking met toen. „Vroeger had je één soort montuur en een doos vol glazen, voorgesle pen en al. De brillen waren toen ook binnen een dag klaar. Nu is dat wel even anders geworden". INDE Brillen van toen waren ook ver houdingsgewijs veel goedkoper, maar die waren danook eenvoudig van opzet. Betaalde men toen voor een 'ziekenfondsbril' een rijks daalder, (compleet met glazen) nu is dat al snel vijfhonderd gulden, oplopend tot zelfs duizend voor een luxe exemplaar. Toen geen sprake van cilinders of prisma's, nu wel. Toen alleen glas, nu glas of kunststof(-glazen) al dan niet ont- spiegeld en gekleurd. Kostenver hogend dus. Toen bijna geen ver koop in zonnebrillen, nu zijn zonnebrillen.een behoorlijke post op het inkomen van een opticien, flben bijna geen concurrentie, nu zoveel te meer. Tben bijna geen 'bij-artikelen' als verrekijkers, baro- en thermometers en aller hande vloeistoffen voor contactlo zen, nu zoveel te meer. De klanten komen ongeveer voor de helft met een recept van de oogarts vandaan, de andere helft laat het bril voorschrijven aan de opticien over. Van die helft wordt ongeveer één op de twintig alsnog het advies gegeven om eerst een oogarts te consulteren, althans in de strategic van Berg mans. die toegeeft dat niet ieder een altijd aan het belang van de klant/patiënt denkt, maar ook aan de eigen portemonnee. Berg mans beweert in ieder geval daar niet aan meegedaan te hebben. Het resultaat: een vertrouwen wekkende naam. twee goed flore rende zaken en een vijftigjarig ju bileum. Bergmans is er van overtuigd, dat een opticien wel degelijk ver trouwen moet genieten van zijn klanten, maar dat die klanten' best aan een beetje prijsvergelij king zouden kunnen doen. Hij is daarvan overtuigd, omdat er soms grote prijsverschillen worden ge noteerd (soms in de honderdon guldens lopend), die niet nodig zijn. „De klant kan zélf heel goed bepalen waar hij het voordeligst uit is. Wij werken in ieder geval met door de fabriek vastgestelde prijzen voor zowel monturen als glazen", zegt hij zelfverzekerd 't Is maar een tip.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5