Antiek Beurs Varen Jaarverslag '85 Stichting O osterscheldeziekenhuizen lijkt Kinderboekenweek groot succes te worden De Godfried ZIERIKZEE Vijf inbraken in Bruinisse Nieuwbouw voorjaar '87 gereed In Zierikzee en Burgh-Haamstede 4 Foto: Johan D. C. Berrevoets ZIERIKZEE - In het bericht over de problemen met de Godfried op de Oosterschelde, waarbij een hoeveel heid Nafta vrijkwam, ontbrak iets. In de aangeleverde informatie door de verschillende betrokken instan ties ontbraken de namen van de Zie- rikzeese slepers André en Willem B van de firma Bouwman. Beide, vaar tuigen hebben het gehele weekeinde geholpen bij het transporteren van de Godfried naar het Belgische Ruper- monde. Advertentie CONCERTZAAL VR. 17 OKT. 16-21 UUR ZA. 18 OKT. 11-17 UUR ZO. 19 OKT. 11-17 UUR LONDEN - Een Amerikaanse ge leerde heeft een groep van ongeveer 35 Bamboe-Lemurs of Maki's ont dekt waarvan men vreesde dat zij sinds het begin van de jaren zeventig waren uitgestorven. De nachtdieren - ook wel vosaapjes genoemd - werden gesignaleerd in een afgelegen regen woud in het zuidoosten van Mada gascar, zo berichtte het wetenschap pelijke tijdschrift Nature in Londen. BRUINISSE - Vijf keer werd er in Bruinisse ingebroken in woningen, in de nacht van dinsdag op woens dag. In alle gevallen werd via de ach terdeur (via ruit of deur) toegang verschaft tot de woning. Achtereenvolgens deden aangifte van inbraak: J. M. aan de Stel- bergstraat (mist 75,— uit een porte monnee); J. R-v. d. B. uit de Molen straat (mist antieke lade uit een secretaire, kleingeld en een herenhor loge); C. G. uit de Stelbergstraat (mist 170 geld); E. G.-H. uit de Hoo gaarsstraat (mist spaarpot met 230, en een handtas) en bij J. H. aan de Grevelingenstraat bleef het bij een poging. De dader werd gestoord. De eigenaar van de woning kon wel een vaag signalement geven: het was een man, 170 tot 180 cm lang, kalend, om streeks de veertig jaar oud en droeg zwarte kleren. De politie stelt een on derzoek in. ZIERIKZEE - „Het beleid te Zierikzee is erop gericht om bij de ingebruikname van het nieuwe ziekenhuis een vergelijkbaar voorzieningenniveau te hebben, uiteraard rekeninghoudend met de funkties van het Rode Kruis- ziekenhuis". Aldus het jaarverslag over 1985 van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen, dat zojuist het le venslicht zag. Wat onder meer tot een vergelijk baar voorzieningenniveau hoort (en gerealiseerd zal worden) somt het verslag op: de installatie van een ont- hardingsinstallatie; aanpassen van het waterleidingnet door middel van een drukverhogingsinstallatie; de aanleg van een centrale persluchtin stallatie op de operatie-afdeling; de aanleg van basisvoorzieningen van het datanet (automatisering) en voorbereidingen voor vervanging van de röntgeninstallatie. Als bekend werd in augustus '84 ge start met de bouw van een nieuw zie kenhuis in Goes, ter vervanging van de beide locaties van de voormalige St. Joanna en het Bergzichtzieken- huis. Naar verwachting kan het nieu we gebouw in het voorjaar van 1987 worden opgeleverd en in de zomer van dat jaar volledig in gebruik wor den genomen. Arbeidsduur In het verslagjaar nam de gemid delde verpleegduur af tegenover een groter aantal opnames. Deze ontwik keling bracht (en brengt nog steeds) een toename van de werkdruk op de verpleging, aangezien juist de eerste dagen van een opname het meest ar beidsintensief zijn. De invoering in 1985 van de ADV (Arbeids Duur Ver korting) plus bezuinigingen vragen een grotere flexibiliteit en inzet van het verplegend In het verslag wordt voorts mel ding gemaakt van het feit dat er in 1985 geen niertransplantaties op pa tiënten uit het Zeeuwse dialysecen trum konden worden uitgevoerd. Een belangrijke reden hiervoor is, dat het aanbod van donor-nieren be langrijk achterblijft bij voorgaande jaren. Dit is een landelijk probleem dat ook de Zeeuwse patiënten treft. In 1985 werd een vermindering ge constateerd in het aantal fysiothera- peutische behandelingen, met name poliklinisch, terwijl het aantal poli- kliniekbezoeken steeg met 6,3%. Ook hier doet de invoering van de ADV zich voelen: er ontstonden problemen in het handhaven van de continuïteit van de werkzaamheden die voor een ander deel werden veroorzaakt door inkrimping van het fysiotherapeu tenbestand. Veiligheid Onder het hoofdstuk veiligheid meldt het verslag dat er gewerkt wordt aan een plan om als zieken huisorganisatie optimaal te kunnen reageren in geval zich een calamiteit voordoet, waarbij een plotseling groot beroep op ziekenhuis-dienst verlening te verwachten is. Dit plan zal worden afgestemd op het rampen plan van de gemeente Goes. Ttevens wordt er een plan voorbereid voor het geval zich binnen het ziekenhuis een calamiteit voordoet, waarbij gehele of gedeeltelijke evacuatie van het zie kenhuis noodzakelijk is. In Zierikzee is daarvoor een grote rampenoefe ning gehouden om de plannen op hun realiteitswaarde te toetsen. De al gemelde ADV ging voor al het personeel in per 1 oktober '85, van veertig naar 38 uur per week ge middeld. Ook deeltijdwerkers kon den hieraan deelnemen, zij konden echter kiezen: of uitbetaling of ADV. In 69% van de gevallen werd er geko zen voor 'uitbetaling' van de ADV. Totaal werkten er in het verslag jaar (in Goes en in Zierikzee) 869 man/vrouw bij de stichting. 21% Mannen full-tjme en 4% part-time, 43% vrouwen full-time en 32% part time. Een toename van totaal twaalf ten opzichte van '84. Het aantal opnemingen was 10.371, met totaal 117.493 verpleegdagen, een gemiddelde verpleegduur van 11,3 dagen en een gemiddelde bezetting van 321,9 bedden. Deze cijfers waren in 1984 respectievelijk: 10.311, 119.261, 11,6 en 325,9. Het aantal polikliniek- bezoeken bedroeg 136.580 (vorig ver slagjaar 132.717), waarvan 27.894 nieuwe patiënten. Wat de Schouwen- Duivelandse herkomst van opgeno men patiënten betreft: Middenschou- wen 381; Duiveland 264; Zierikzee 975; Westerschouwen 406; Bruinisse 244 en Brouwershaven 382. ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - De Kinderboe kenweek mag dan nog niet helemaal achter de rug zijn, nu al kan gesteld worden, dat het voor Schouwen- Duiveland als geslaagd het archief in kan. Vele tiental len kinderen, variërend in de leeftijd van vier tot en met' veertien jaar hebben deze week een bezoek gebracht aan de speciale bijeenkomsten in de bibliotheken in Zierik zee en Burgh-Haamstede. Het thema Boeven is meer dan vol doende belicht. Dat begon deze week al met een bijeenkomst in de Stolpe te Zierikzee. Twee medewerkers van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland vereerden zo'n 80 belangstellenden met een bezoek en deden een en ander over hun werk uit de doeken. Als het thema over boeven gaat, dan kan het natuurlijk niet missen, dat de hand boeien te voorschijn komen. Ook on derging een aantal kinderen het vingerafdruk-proces. Te spreken Mevrouw C. Loth, hoofd van de bi bliotheek in Zierikzee, is bijzonder te spreken over de boekenweek tot zo ver. ,,1ben het thema bekend gemaakt werd, bleken er nogal wat voor- en te genstanders. De laatsten vroegen zich af, waarom er nu juist zo'n thema gekozen moest worden". Gebleken is in ieder geval, dat het de kinderen ze ker aanspreekt. Op een speelse manier worden de jonge lezers de bibliotheek binnen gehaald, waardoor hun kennis over het fenomeen boek vergroot wordt. „Er is natuurlijk meer te lezen, dan de flodderboekjes, die vaak in de winkel liggen. Het is goed om de kin deren daar op te wijzen", aldus de medewerkster. Een deel van de kin deren was verkleed naar het bocken- uitleencentrum gekomen. Naast het praatje van de politie werd ook nog voorgelezen en maak ten de kinderen boevenmaskers. Dat laatste gebeurt ook in Burgh-Haam stede, waar bovendien een poppen kastvoorstelling werd gehouden door Simonet Schoon. Als dergelijke bij eenkomsten een zelfstandig karakter zouden hebben gehad, dan had het ze ker de vraag geweest of de organisa tie van de kinderboekenweek haar doel niet voorbij zou schieten. Maar de verschillende scholen hebben hun steentje in de voorbereiding bijgedra gen, waardoor de themaweek een suc ces lijkt te gaan worden. Die voorbereiding kwam bijvoor beeld tot uiting in het bezoek van de schrijfster Leonie Kooiker. Zij praat te over haar kinderboeken, terwijl een groot aantal scholieren inmiddels kennis had kunnen maken met haar werk. Dat vergemakkelijkte de dia loog. Zaterdag 18 oktober zitten alle activiteiten erop en is het te hopen, dat het bibliotheekwezen er weer een nieuwe groep lezers bij heeft. De kinderen maken kennis met het uierk van de politie in de Zierikzeese bibliotheek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4