Herhaald bezwaarschrift van boeren tegen komst Dammenweg Grootscheepse oefening in hal Koninklijke Zeelandia Commissie welzijn houdt hand op de subsidie-knip ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 oktober 1986 Nr. 24017 Het tracéwaartegen ook nu weer twintig boeren protest hebben aangetekend. Toezegging hulp gemeente biedt geen enkele zekerheid BURGH-HAAMSTEDE - Twintig Westerschouwse landbouwers hebben wederom een bezwaarschrift inge diend tegen de komst van de Dammenweg. Zij deden dit al eerder, maar zijn de mening toegedaan, dat het ge meentebestuur op geen enkel punt aan hun bezwaren is tegemoet gekomen. Opvallend in het nieuwe bezwaar schrift is, dat de boeren niet veel vertrouwen hebben in de toezegging van de gemeente om haar bevoegdheden te gebruiken om tot goede compensatiegronden te komen. Een stukje geschiedenis. De ge meente Westerschouwen heeft zich uitgesproken voor de realisering van de Dammenweg vanaf de Storm vloedkering. Een en ander acht zij noodzakelijk om de te verwachten verkeersstroom afdoende te kunnen opvangen. Dat gaat boeren percelen landbouwgrond kosten en daarvoor zijn de boeren huiverig. Er bestaat weliswaar een schadevergoedingsre geling, maar zij zien meer heil in compensatiegrond. Immers de scha devergoeding moet voor een groot deel naar de belastingen toe, terwijl tegelijkertijd een deel van de in komsten wegvalt. Inspannen Om de boeren enigszins tegemoet te komen stelde burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer voor om zich als gemeente in të spannen voor het 'binnenslepen' van compensatie- grond. Tegelijkertijd liet ze blijken, dat de gemeente hiermee bijzonder ver gaat, want een lokale overheid be hoort eigenlijk geen bemiddelende rol te spelen. Maar die bereidheid zegt de boeren blijkbaar niet veel, want zij schrij ven in hun tweede, bjezyi^rschrift - alle;; anderen werden:afgewezen - dat een- actief beleid van de gemeentë= geen enkele zekerheid biedt voor heir verkrijgen van aanvaardbare oplos singen „mede gezien het feit, dat rea lisering van de in het verleden terza ke gedane toezeggingen bij de procedure ingevolge artikel 19 wro ten behoeve van de aansluiting op de weg over de Stormvloedkering tot op heden is uitgebleven", aldus de land bouwers. Verder vinden de agrariërs dat der gelijke toezeggingen op een tweede plan staan. Primair gaat het om de vraag of de plannen dan wel niet geaccepteerd moeten worden. En de landbouwers vinden dus van niet. De landbouwgronden worden gespleten „en met de belangen van de betref fende bedrijven wordt geen of onvol doende rekening gehouden". Bij het opstellen van het bezwaar schrift denken de boeren verder on dermeer aan het niet aanpassen van de Kraayesteinweg, het plannen van parallelwegen door huiskavels, waar bij erven en tuinen in het geding zijn, de verkleining van veel bedrijven en de doorsnijding en ontsluiting van percelen op een voor belanghebben den 'onverantwoorde wijze' en de vol gens de boeren niet onbelangrijke omrijschade, die in bepaalde gevallen zal ontstaan. Akkoord De gemeente is inmiddels akkoord" gegaan met de wijziging van het be stemmingsplan en b en w hebben te kennen gegeven zo snel mogelijk tot de aanleg van de Dammenweg over te willen gaan. Naar het zich laat aan zien duurt het echter nog wel enkele jaren eer de weg er ligt. Vervolg van pagina 1 19.01 uur weer sluiten....er viel niets te horen. Hekman kon daarna de voorzittershamer overgeven aan wet houder C. J. van Liere, die voor de eei-ste keer de welzijnsvergadering voorzat. Spreekrecht Drie groeperingen maakten ge bruik van het spreekrecht, een demo cratisch recht maar niet meer dan dat. Er mocht niet gediscussieerd worden. Namens Vrouw en geloof hield J. Prager eei> pleidooi met doel de commissieleden te overtuigen dat de subsidie-aanvrage die later behan deld zou worden, wel degelijk zin heeft en hard nodig is. De groep houdt zich bezig met feministische theologie, het organiseren van cur sussen en maandelijkse bijeenkom sten, en heeft desgevraagd één Bruse deelneemster. De groep vraagt aan el ke gemeente zes cent per inwoner. Joke Manni hield eenzelfde plei dooi voor de groep Tegen haar wil, een groep die hulp biedt aan vrou wen en meisjes die het slachtoffer worden van sexuele mishandeling/ misdrijven. Er is een goede samen werking met politie, het RIAGG en Blijf van m'n lijf. Het eerste halfjaar van '86 werd in vier gevallen hulp ge boden op Schouwen-Duiveland. Van wege de anonimiteit kon Joke Manni niet zeggen of daar ook Bruse vrou wen bij zaten. Namens het Bruse kerkkoor wilde de voorzitter G. J. Lagrand graag we ten, waarom in Bruinisse niet de Sonmo-normen voor subsidie worden gehanteerd. Hij kreeg van Van Liere het antwoord dat dit historisch zo ge groeid is en dat trouwens kerkkoren buiten de Sonmo-normen vallen. Bij de ingekomen stukken wéér een opmerkelijk feit: de aanbieding van een tweetal gespreks-notities van burgemeester en wethouders van Bruinisse, naar aanleiding van de omzetting van de Culturele Stichting Bruinisse-bibliotheekvoorziening in een filiaal van de hoofdvestiging Zie- rikzee. Althans: zo stond het geagen deerd. Maar Van Liere (ver)sprak over de totale opheffing van de CSB, en dat is wel even wat anders. Dit agendapunt werd echter op voorstel van de voorzitter later op de avond in besloten vergadering behandeld. Dit, vanwege het vertrouwelijk karakter, zo zei Van Liere. De Pul Verder in de vergadering kwam de Welzijnslijst '87 in de commissie aan de orde, met maar één onderwerp van discussie: De Pul. Huizer maakte be zwaar tegen de post van ruim tiendui zend gulden voor onderhoud. „Ik dacht dat was afgesproken, dat' pè Pul in het eigen onderhoud zou voor zien voortaan?" Oök H. Groeneveld was die mening toegedaan. Maar de voorzitter maakte duidelijk dat de verhuurder (de gemeente dus) voor het bouwkundig onderhoud van het gebouw moet zorgen. En aangezien de staat van onderhoud miserabel is, Brandgewonden en een explosie ZIERIKZEE - Een de ingrediënten van ninklijke Zeelandia Zeelandia, Zierikzee len gewonden uit de reddingsactie langer Oorzaak van de brand was een las ser, die in de olie-afdeling onwel was geworden en naar buiten liep. Hij was echter vergeten zijn brander uit te zetten, die over een olieleiding hing. De gevolgen bleken desastreus. De vlammen hadden een gat in de lei- fikse brand, talloze gewonden én een grote ontploffing vormden de grootscheepse brandweeroefening op het terrein van de Ko- te Zierikzee. Met man en macht hebben de vuurbestrijders van en Kerkwerve de vuurzee aangepakt, terwijl gelijkertijd tiental- zogenaamde olie-afdeling moesten worden gehaald. Hoewel de duurde dan verwacht, is de brandweerleiding niet ontevreden. fungeerden als slachtoffer en waren hiervoor vakkundig voorzien van se rieuze verwondingen. Zij waren even medewerkers van Zeelandia, die na het horen van een explosie en het zien van de vlammen op de fabriekshal toestroomden en zelf maar nauWe- ding gebrand, zodat de olie vrij de fa briek kon inlopen en door de brander in brand was geraakt. Op verschillen de plaatsen in de hal raakten stella ges in brand, die bovendien nogeens omvielen. Leden van het Jeugd Rode Kruis is de post zo hoog uitgevallen. Het be treft dus geen verhoging van de sub sidie, wel een extra post voor de ge meente. Huizer probeerde nog te zeggen dat de afspraak bindend was, en dat alles wat stuk en kapot is door de jeugd werd veroorzaakt, ma ar daar wilde Van Liere niet van weten. Het betreft louter bouwkundig on derhoud, zo hield hij staande. Groe neveld: „Is dit een éénmalige post, of worden we telkens weer geconfron teerd met dergelijke grappen?" Van Liere zei dat de welzijnscommissie niet werkt met meerjarenbegrotin gen en hij daar dus geen zekerheid over kon geven. Met vier stemmen (waarvan één ongeldig dus) werd de lijst goedgekeurd. Aquasprint krijgt van de commis sie een reprimande voor het te laat indienen van de begroting. Dit op voorstel van mevrouw H. M. Verton- van der Weele, die het niet kon waar deren dat deze vereniging op de val reep (woensdag) een begroting in diende, die er al in juni moest zijn volgens de wet. Vervolgens kwamen de subsidie verzoeken aan de orde, met als eerste die van de Stichting Vrouwen bellen vrouwen. Huizer, steeds als eerste het woord voerend, zag in deze stichting een stuk overlapping. „We hebben al een telefonische hulpdienst Zeeland die ons als gemeente 1200,— kost. Trouwens ik denk dat er 0,0 deelne mers uit Bruinisse zijn. De Bruse vrouw is mans genoeg om haar eigen boontjes te doppen", oordeelde Hui zer en sprak het 'niet nodig' uit. Abrahamse was het daarmee eens, evenals mevrouw Verton. Groeneveld was het opgevallen dat op de begro ting van deze telefonische hulpdienst dertig procent aan reiskosten staat genoteerd. Hij had ook in de stukken gelezen dat Vrouwen bellen vrouwen en Tegen haar wil in feite samenwer ken, maar omwille van het verkrij gen van subsidie twee maanden per jaar apart opereren. Deze financiële 'zet' van de vrouwen zag hij niet gaar ne gehonoreerd, dus ook Groeneveld stemde tegen. Verder had Groeneveld uitgevonden, dat er al een kindertele foon is, een hijg-lijn, een zwanger- schapslijn, vrouwen bellen vrouwen en nog twee Zeeuwse telefonische hulpdiensten. Zelfs dat er al een man nenlijn bestaat, al zes jaar... „Waar zijn we eigenlijk mee bezig?", aldus Groeneveld. Tegen haar wil De Stichting Tegen haar wil kwam er ook al niet best af in de ogen van de adviescommissie. Huizer: „Het zelfde als de voorgaande, ik zie dui delijk een overlapping. Het plaatse lijk belang is hier niet aan de orde, want de Bruse vrouw staat haar man netje",. waarna er hoongelach van de vrouwen, kwam,. Dat er geen plaatse lijk'belang zou zijn kon naar de me- ,ning van Van Liere niet beweerd wor den, omdat gezien de anonimiteit geen cijfers over Bruinisse beschik baar zijn. Huizer: „Ik vind dat die cij fers voor Bruinisse dan toch maar bo ven tafel moeten komen. Het is toch geen 'natte-vinger-werk'!". Groene- Terwijl de brandweermannen elkaar instructies geven, ligt er nog een 'ge wonde' (een pop ditma.al) bekneld onder een stellage. lijks ontkwamen aan de ramp. De brandende olie liep bovendien onder een geparkeerde tankwagen en daar mee was de consternatie compleet. Als eerste spoedde het Zcelandia- korps naar de vuurhaard, maar al snel bleek dit korps niet in staat om de ramp alleen te lijf te gaan. Het duurde niet lang voordat ook het korps van Zierikzee en die van Kerk werve acte de presence gaven. Dat verklaart meteen de aanwezigheid van de jMiddenschouwse burgemees ter W. den Boer en de Zierikzeese loco-burgemeester L. J. van Gastel. Onder toeziend oog van de com mandant rampterrein H. Bergmans van de Zierikzeese brandweer verliep de oefening redelijk naar wens. Brandweercommandant H. Fierens legt vooraf uit, dat niet alleen de commandant zelf een soortgelijke oe- J. Huizer:Bruse vrouw is mans ge noeg". veld vulde aan dat veel van de activi teiten van deze stichting van emanci patorische aard zijn en dat dóór juist mevrouw Sturm voor is aangetrok ken. Bruinisse is een van de weinige ge meenten die het Vrouwenontmoe tingscentrum in Zierikzee niet subsi dieert, zo leidde Van Liere de volgen de aanvraag in. Huizer vond, dat dat maar zo moest blijven, hoewel de voorzitter hem erop wees dat het Rijk daar geld beschikbaar voor stelt en het de gemeente niets kost. Huizer: „Overheidsgeld is óók ge meenschapsgeld!" Abrahamse was altijd al tegen, principieel, dus ook nu, evenals mevrouw Verton. Groe neveld vond het leuk dat vrouwen el kaar vrijblijvend willen ontmoeten en zei dat dat dan ook vrijblijvend moet blijven, in die zin, dat het de ge meenschap niets moet kosten. Ook tegen dus. Eenzelfde weg ging het verzoek van de Werkgroep Vrouw en geloof. Hui zer (weer): „Als ik vanuit mijn geloof hierover wat moet zeggen, zeg ik dit: het geloof heeft niets met een schei ding tussen man en vrouw te maken, maar wordt beleefd vanuit de Bijbel. Daar is geen feministische theologie voor nodig". Mevrouw Verton was het met hem eens. Abrahamse: „Geloof heeft met de kerk te maken. Er zijn in Bruinisse vier kerken. Vrouwen met problemen op geloofsgebied kunnen daar terecht". Groeneveld: „Er wordt genoeg gedaan voor een ieder die ge loof sp roblemen heeft". Ook geen sub sidie dus, waarmee de vrouwenzaken waren afgehandeld. Na afloop van de voor vrouwen zo teleurstellende vergadering waren zowel Joke Manni als J. Prager fu rieus en leverden commentaar op het Bruse gebeuren. „Honderd jaar gele den waren de gemeentebesturen be zig als nu hier nog in Bruinisse. Men ontkent gewoon dat er vrouwenpro blemen bestaan. Omdat ze het niet willen weten. Zijn deze bestuurders weieens buiten Bruinisse geweest? Weten ze wel wat er buiten hun 'repu bliek' gebeurt? Ze gaan er hier ken nelijk bij voorbaat vanuit, dat een vrouw een stuk onbenul is. Ik heb er geen woorden voor! Zo kan ik ook penningmeester zijn: gewoon je hand op de knip houden! Bruse vrouwen hun mannetje staan? Dan had de pu blieke tribune wel vol gezeten met Bruse vrouwen. Juist dit gedrag be wijst dat ons werk ook hier hard no dig is. We zijn juist bezig om dit soort vooroorlogse toestanden uit de we reld te helpen. Er werd niet eens ge discussieerd. Belachelijk!". Tot slot sprak de commissie zich unaniem uit voor toetreding tot het Regionaal Educatief Centrum 'De Be- valanden/Tholen'. Overigens niet zonder slag of stoot, maar een ieder was er van doordrongen dat met het oog op de verplichting per 1 jauari 1987, deel te nemen aan een gemeen schappelijke regeling inzake de vol wasseneneducatie, er waarschijnlijk niet aan te ontkomen valt. In de aan loopkosten dragen de zes gemeenten van Schouwen-Duiveland vijftig cent per inwoner bij. Bij de behandeling van dit laatste onderwerp kwam ook commissielid C. Heule op de valreep binnen, net op tijd om voor te stem men net als de anderen. Ook net op tijd om de sluiting van deze bewogen vergadering mee te maken. fening moet kunnen leiden. „De si tuatie, dat zowel de commandant als diens plaatsvervanger ten tijde van een brandmelding niet aanwezig zijn is denkbaar. Vandaar dat we er voor zorgen, dat er meer brandweermen sen zijn, die de leiding kunnen ne men". aldus Fierens. Naast de vuurbestrijders waren er uiteraard ook hulpverleners, die zich toelegden op de behandeling van de gewonden. De EHBO-ploeg van Zee landia en de Rode Kruiscolonne van Zierikzee schoten de gewonden te hulp, nadat de slachtoffers uit de fa briekshal waren gehaald. De Rijks politie hield in de gaten, dat de toe gangswegen vrijbleven en het ver keer buiten het fabrieksterrein soe pel verliep. Hoewel de melding vooraf niet be kend was. wist een behoorlijk aantal buitenstaanders de weg naar het ter rein van Zeelandia toch te vinden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Oirektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (tussen 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maandx voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 'SCHOUWEN DU/yELANDl HAAMSTEDE. De gewonden worden uoor2ien van lugubere verwondingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3