NOC-voorzitter Henk Vonhoff: „Olympisch Amsterdam moet een stralend hemellichaam zijn" NIEUWSBODE SKNWK B-junioren met grote cijfers voorbij zwak Ouwerkerk: 0-12 Mevo verzuimt voorsprong vast te houden Ijverig ZSC kan overmacht weer niet in resultaat omzetten: 1-2 t Zierikzeesche Nieuwsbode en de OS van Amsterdam Op 17 oktober stemmen 89 le den van het internationaal olympisch comité in Lausanne over de twee steden, die in 1992 de olympische zomer- en win terspelen gaan organiseren. Amsterdam is met Barcelona de voornaamste kandidaat voor de zomerspelen. In een korte serie achtergrondverha len met betrokkenen blikt Pe ter Wijnen vopruit naar die be langrijke zeventiende oktober. Sportief gezien zou het een grootse uitdaging voor Neder land zijn, wanneer Amsterdam de spelen van 1992 zou krijgen, maar ook economisch mogen ze niet onderschat worden. Vrij recentelijk lieten Nederlandse organisatoren en Nederlands publiek zien grote sportmani festaties aan te kunnen. Naast de diverse wereldkampioen schappen spraken vooral ook Sail '85 en de Friese Elfsteden tocht '85 en '86 enorm aan. Dus wat let ons....? Amsterdam 1992 mercieel element. Sponsoring is niet het doel, slechts een middel. Met de spelen binnen onze grenzen zal onze ploeg aanzienlijk groter zijn dan nor maal. We kunnen ons dat alleen ver oorloven als we adequaat mee kun nen doen. Dus zullen we meer geld nodig hebben voor opleiding, trai ning, begeleiding. De financierings bronnen zullen echter aanmerkelijk zijn, als je de spelen eenmaal in han den hebt". Tijdens de nu lopende slotweek voor 17 oktober, waarin de 89 stemge rechtigde leden (met uitzondering van de wegens ziekte afwezige Ne derlandse afgevaardigde Cees Ker- del, - red.) bij elkaar zijn, is in de Zwitserse stad Lausanne in het Pa lais de Beaulieu een tentoonstelling te zien van alle kandidaten op hun paasbest. Vonhoff noemt de laatste wervingsacties 'toeters en bellen'. Of het daar van af zal hangen? „Het gaat natuurlijk om de kwaliteit van de wagen, die je trekt. We zijn volop bezig met wat we in Lausanne nog te berde kunnen brengen. Tot het aller laatste moment zullen we inlichtin gen moeten zien te krijgen, waar de problemen liggen, waar misverstan den zijn. Dat proces moet je doen. Het zal hoofdzakelijk op het bena drukken van onze sterke punten neerkomen. We staan sterk, omdat men ons in de wereld een zekere mate van soliditeit toedicht", besluit Henk Vonhoff op de vooravond van zijn persoonlijk vertrek naar Lau sanne, waar het cruciale moment steeds dichterbij komt. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 oktober 1986 Nr. 21016 Het zaalvoetbal op Schouwen-Dui- veland wordt sinds de nu lopende competitie op puur recreatieve basis afgewerkt. Óp zich een jammerlijke zaak, omdat het zaalvoetbalgebeu- ren op het meest noordelijke deel van Zeeland zichzelf provinciaal bui tenspel heeft gezet. De beslissing om tot recreatief voetbal over te gaan werd een paar dagen voor het begin van de competitie min of meer uit frustratie door de verenigingen ge nomen. Frustratie, omdat niet te recht werd verondersteld, dat het hoofdbestuur van de afdeling Zee land Schouwen-Duiveland op een slinkse manier buitenspel zou heb ben gezet. Kolder natuurlijk. Al ge durende meerdere jaren werd door het hoofdbestuur gewerkt aan een competitie-opzet op provinciale leest geschoeid. Herhaaldelijk ook wer den de meningen daaromtrent ge peild op Schouwen-Duiveland, steeds ook werd vanuit de subcom missie zaalvoetbal Zierikzee nega tief gereageerd. Er was geen behoef te om 'over de brugte gaan voetbal len. Althans zo reageerden de be stuursleden van de diverse vereni gingen. Peilingen onder de actieve zaalvoetballers maakten duidelijk, dat daar andere meningen gehan teerd worden. Menig zaalvoetballer zou - vanuit louter sportief oogpunt - graag eens een confrontatie aangaan met ploegen uit de overige Zeeuwse regio's, maar blijkbaar speelt dat voor de commissieleden een onderge schikte rol. Frustraties kunnen vaak grote gevolgen hebben. Daarvan is de bewuste isolatie van het eilande- lijk zaqlvoetbal een schoolvoor beeld. Ten onrechte wordt vaak gedacht, dat zaalvoetbal een verlengstuk is van het veldvoetbal. Zaalvoetbal is evenwel een zelfstandige tak van sport, die veel van het veldvoetbal moet verschillen. De afmetingen waarbinnen het spel wordt gespeeld, het aantal spelers, het specifieke van de altijd vlakke vloer, dat zijn zaken die het spel per definitie bepalen. Taktisch zijn er ook grote verschil len. al blijven er natuurlijk ook wel wat overeenkomsten. Deze menin gen worden onderkend door Ron Groenewoud. sinds 1 september van dit jaar zaalvoetbalbondscoach. Groenewoud weet uit ervaring, dat zaalvoetbal om te doen 'zeer aan trekkelijk' is. Het vele balcontact, de creativiteit, het voortdurend en snel moeten zoeken naar oplossingen zijn zaken, die het spel voor iedere voetballer leuk maken. Zaalvoetbal is fijn om te doen en het kan ook aar dig zijn om naar te kijken. Wanneer het snel wordt gespeeld is het attrac tief. Het spel is puur aanvallend ge richt en dap geldt als verademing voor de toeschouwer, die is uitgeke ken op het meer en meer vanuit een verdedigend concept werkend veld voetbal. Het nog ontbreken van een lande lijke zaalvoetbalcompetitie vindt Groenewoud uit technisch oogpunt jammer. Overigens denkt hij, dat niet alleen een landelijke competitie van belang is voor het verbeteren van de kwaliteit van het zaalvoet bal. Wil je de continuïteit en de kwa liteit bewaken, dan zal vooral ook gericht gekeken moeten worden naar de betrokkenheid van de jeugd bij het zaalvoetbal. Groenewoud overweegt zelfs al om landelijke se lecties te gaan creëren voor alle jeugdcategorieën, maar geeft toe daarbij wel erg progressief bezig te zijn. Toch is het een loffelijk streven. Goede veldvoetballers kunnen, zoals Gerald Vanenburg - maar ook op Schouwen-Duiveland zijn er voor beelden - goede zaalvoetballers zijn, maar daarnaast zullen er zeker speci fieke topzaalvoetballers naar boven komen. Daaraan moet al vanaf de jeugd worden gewerkt. De jeugdre- giocommissie Schouwen-Duiveland heeft dat uitstekend onderkend. Na dat er reeds drie seizoenen geduren de de wintermaanden zaalvoetbal activiteiten werden ontplooid voor de pupillen, gaan over een paar we ken ook de junioren de zaal in om de winterstop zaalvoetballend te over bruggen. In totaal meldden de eilan- delijke verenigingen 84 teams aan. Fantastisch. Jammer dat de subcom missie zaalvoetbal Zierikzee juist vlak voor dit heugelijke sportieve feit een averechtse beslissing nam door voor de echte zaalvoetballer de weg te blokkeren om zich sportief in een breder vlak te manifesteren. PW SPA - Raymond Ceulemans zal niet deelnemen aan het toernooi om het Europees kampioenschap bandsto ten. dat half december in Nederland wordt gehouden. Ceulemans is ab sent tijdens het kwalificatietoernooi. LAGE ZWALUWE - De Zierikzeese vierde klasser Mevo had in het be kerduel tegen het een klas hoger spe lende Zwaluwe mogelijkheden om zich een ronde verder te spelen, maar het ontbrak de ploeg aan overtui ging, toen de Brabanders de opgelo pen achterstand weg hadden gewerkt om aan te blijven klampen. Zwaluwe scoorde drie keer direct of indirect uit een hoekschop en won derhalve alsnog met 3-1. Het feit, dat alle tref fers op een identieke wijze werden gescoord, baarde Mevo-trainer Peter Goedegebuure uiteindelijk het meeste zorgen. „We hebben wel degelijk mogelijk heden gehad om met een positief re sultaat naar huis te gaan", stelde Goe degebuure vast. De Mevo-coach trok met slechts twaalf spelers naar Lage Zwaluwe, waarbij de bankzitter - Ri- ni de Looze - bovendien geblesseerd was. „Ik gaf er de voorkeur aan om niet te tornen aan het spelersbestand van het tweede team. We streven er naar om deze ploeg naar een kam pioenschap te loodsen". Goedegebuu re probeerde bovendien in een samenstelling binnen de lijnen te ko men, zoals dat aanstaande zaterdag zal gebeuren, maar moest daar toch nog van afwijken. Olivier Verwest startte in de basis. Hij is er in de ko mende competitiewedstrijd tegen medekoploper SPS niet bij. „Ik moest hem wel laten spelen, omdat Rini de Looze op het laatste moment niet helemaal fit bleek". Mevo speelde in de eerste helft in een verdedigend concept. „Ook dit was met het oog op de komende wed strijd. SPS is een echte counterploeg en dus zal het ook tegen de Poort- vlietse formatie zaak zijn om vanuit een verdedigend concept te acteren", legde Peter Goedegebuure uit. De Zierikzeese ploeg kreeg een viertal kansjes, terwijl Zwaluwe nauwelijks gevaar kon stichten. Vijf minuten voor het rustsignaal verscheen René Flohil uit een afgeslagen Zwaluwe- aanval oog in oog met de Brabantse doelman, maar hij plaatste de bal te gen de slotman. In de tweede helft speelde Mevo aanvallender, hetgeen resulteerde in meer kansen. In de vijftiende minuut leidde René Flohil de openingstreffer in. Hij zette voor en Mart Koopman rondde koppend af: 0-1. ,,Op dat mo ment was die voorsprong verdiend, maar de vreugde was van korte duur, want vanaf de aftrap trok Zwaluwe de zaken weer recht", onderkende Pe ter Goedegebuure. Zwaluwe forceer de een hoekschop, waaruit Kees Ka velaars scoorde. Amper een minuut later was het weer raak. Een inzet van Kees Kavelaars werd door Reimo Faber van de doellijn getrapt, maar het leer belandde tegen het hoofd van de aanvaller en caramboleerde for tuinlijk in de touwen. „Vanaf dat mo ment ontbrak de overtuiging om te rug te vechten en Zwaluwe kon simpel consolideren". Tien minuten voor tijd resulteerde een volgende hoekschop via Frank Vermeulen kop pend in 3-1. SCHARENDIJKE - Een hardwer kend ZSC is er andermaal niet in ge slaagd om een optisch veldoverwicht in een tastbaar resultaat om te zet ten. Borssele stak in Scharendijke beide punten op zak via een 1-2 over winning, nadat de bezoekers vlak voor rust op voorsprong waren geko men. Beide Borssele-doelpunten kwamen uitermate knullig tot stand. „Je wordt er bijna moedeloos van. Voor de derde keer zijn we er niet in geslaagd om een veldoverwicht in een goed resultaat om te zetten", stelt ZSC-trainer Bert Verhoek. ZSC startte het duel tegen Borssele gehandicapt. Verhoek moest het doen met vijf invallers vanwege vakanties en werkzaamheden. Hierdoor maak te Kees Louwerse een come-back in de hoofdmacht. Louwerse stapte aan het eind van het vorige seizoen vrij willig een stapje terug, Hij maakte een voortreffelijke rentree. „Hij speelde of hij nooit weg is geweest, waarbij zijn ervaring en inzet als voornaamste pijlers fungeerden", constateert Bert Verhoek. ZSC had vanaf het begin van de wedstrijd het betere van het spel en was meer in balbezit, maar meer dan een paar kleine kansjes kwamen er niet uit. Een een-tweetje tussen Rini van den Hoek en Dick Wittenberg werd door de laatste op de keeper geschoten en een inzet van Gert-Jan Kunst ging ra kelings voorlangs. Dertig seconden voor het verstrij ken van de eerste helft sloeg het noodlot toe voor ZSC. Een onschuldig afstandsschot leek een gemakkelijke prooi te worden voor doelman Jan van Dongen, maar doordat Henri de Voogd het schot wilde blokken, het geen niet optimaal lukte, vloog de bal over Van Dongen heen in de touwen. In de tweede helft ging Borssele met nog meer spelers achter de bal spe len. Na een kwartier resulteerde een misverstand met Sjaak Dorreman in de tweede treffer. Hij liet een bal lo pen, omdat hij meende zijn doelman achter zich te horen. Toen dat niet het geval bleek was het voor de Borssele frontlinie een koud kunstje om 0-2 aan te laten tekenen. In de 25e mi nuut zette Ko Louwerse goed door. Al struikelend slaagde hij er toch nog in om de bal bij Rini van den Hoek te krijgen, die doelpuntte: 1-2. Borssele kwam in de verdrukking, maar stond geen tweede treffer meer toe. „Het i: jammer. Er werd keihard gewerkt, maar het rendement blijft uit", ei kende Bert Verhoek. Overzicht juniorenhekertoernooi ZIERIKZEE - In de tweede ronde van het toernooi om de diverse juni orenbekers presteerden de Schouwen-Duivelandse vertegenwoordigers over het algemeen goed. Bij de A-junioren gaan Mevo en Zierikzee ver der na uit-overwinningen op respectievelijk Kapelle 2 (1-6) en Wol- faartsdijk (0-2). WIK werd op eigen terrein uitgeschakeld door Goes 2: 0-6. Bij de B-junioren gaat Zierikzee verder door het terugtrekken van Mevo en Brouwershaven komt in de derde ronde via een strafschoppen- winst op DFS. De normale uitslag was 3-3. SKNWK boekte een opmer kelijk grote 0-12 zege bij Ouwerkerk. Bij de C-junioren bekeren Renes- se, Bruse Boys en Dreischor door. Renesse sloot bij Goes met 3-3 af en was vervolgens beter vanaf elf meter. Bruse Boys klopte in Bruinisse Wissenkerke (4-2) en Dreischor was op sportpark De Mol met 7-2 te sterk voor Mevo. Zonnemaire trok met 2-8 aan het kortste eind tegen Hoedekenskerke. In de tweede ronde van het toernooi om de B-juniorenbeker werd op sportpark 't Eultje in Ouwerkerk de ontmoeting tussen de plaatselijke formatie en naaste buur SKNWK afgewerkt, die interessant leek, om dat de twee ploegen elkaar ook in competitieverband ontmoetten. Toen won Ouwerkerk afgetekend met 7-2. Dit keer zouden de rollen door al lerlei omstandigheden drastisch omgekeerd zijn. SKNWK boekte na een 0-3 ruststand een té geflatteerde 0-12 zege, maar de formatie van coach Huib de Valk profiteerde dan ook drastisch van het wegzakken van de motivatie binnen de Ouwerkerkse ploeg, toen de stand een paar minuten na rust plotseling flink werd opgevoerd. Vergeleken met het competitieduel tussen beide ploegen enkele weken tevoren en het beker- treffen van afgelopen zaterdag raakte de Ouwerkerkse formatie van coach Niek Hesp haar belangrijkste pion kwijt. Erwin van de Maas werd door een spelerstekort overgeheveld van de B-junioren naar de Ou werkerkse seniorenhoofdmacht, een gevoelige aderlating. Bovendien moesten de blauwwitte B-junioren het dit keer met tien stellen, omdat een speler wegens vakantie afwezig was, terwijl een ander niet kon spe len, omdat hem huisarrest was opgelegd. Bij SKNWK was er de voorbije weken een omgekeerde loop in het spe lersbestand. Door het grote aantal blessures in de vier seniorenpioegen van de Nieuwerkerkse ploeg moest er een oplossing gevonden worden om de ploegen stuk voor stuk te laten functioneren. Daarnaast stond het vast, dat gaandeweg de competitie ook de A-juniorenploeg moeilijk zou komen te zitten door ondermeer een verhuizing, militaire dienst en an dere oorzaken. Door de problematiek bij de senioren diende eigenlijk een Seniorenteam uit de competitie teruggetrokken te worden. Door voornoemde op til zijnde afkalving van het spelersbestapd bij de A-ju nioren later in het seizoen was de kans groot, dat ook dit team niet meer zou künnen functioneren. Besloten werd daarom om de A-juniorenploeg per onmiddellijk uit de competitie te halen ten faveure van het senioren bestand van vier ploegen. Een aantal junioren werd in de lagere ploegen gestopt, een paar anderen gingen terug naar de B-juniorenploeg waar zij aanvankelijk werden uitgehaald om het A-juniorenteam te laten be staan. k Al met al derhalve changementen in de twee ploegen, die een enorme aardverschuiving in krachtsverhouding tot gevolg had. In de eerste helft verweerde het met tien spelers acterende Ouwerkerkse team zich nog uitstekend. In de vijfde minuut opende Peter van de Cingel welis waar de score, maar toen duurde het ruim een kwartier vooraleer Erwin Theunisse zijn faam als voormalig topscorer bij de A-junioren waar be gon te maken. Hij wandelde simpel door de Ouwerkerkse defensie. Vijf minuten later was het via dezelfde speler wéér raak, maar verder liep de score niet op. Aan de andere kant waren er een paar kansjes voor Ouwerkerk via Peter Hillebrand, Bonno Brouwer en Joeri Pankow, maar doelman Koen Brekelmans kwam niet serieus in de problemen. De tweede helft begon desastreus voor de thuisploeg. Binnen twee mi nuten schoot Peter van de Cingel twee keer raak en in de negende mi nuut voltooide hij zijn onvervalste hattrick. Erwin Theunisse liet dat niet op zich zitten en via scores in de tiende, twintigste en 27e minuut evenaarde hij de prestatie van zijn ploegmaat. Hiermee was de score in middels opgevoerd tot 0-9. Marco de Bil, Johny Roks en doelman Koen Brekelmans uit een strafschop maakten het dozijn doelpunten vol. Tus sen de Nieuwerkerkse bedrijven door kreeg Ouwerkerk terdege kansen, maar Bonno Brouwer en Peter Hillebrand misten de overtuiging om al thans de 'nul' weg te werken, terwijl Joeri Pankow de lat raakte. SKNWK-B-junior Johny Roks in een fraaie pose na een kopbal in de wedstrijd tegen Ouwerkerk. De Nieuwerkerkse ploeg won met 0-12. „Zeker achteraf gezien was dat jammer. Voor 1984 waren we in een veel gemakkelijker positie geweest dan nu. Los Angeles werd eenvoudig weg geaccepteerd als enige kandi daat", meent Vonhoff nu. Twaalf jaar later kwam de herkansing voor de verwezenlijking van Vonhoffs olympische idealen. Met een uitge werkt plan voor de kandidaatstel ling voor de spelen van 1992 zocht het NOC een voorzitter voor een meer in- ternationaler opstelling. Als Com missaris van de Koningin in Gronin gen maakte Vonhoff inmiddels al overuren. Toch zei hij geen nee op het voorstel. „Dat hing samen met het feit, dat ik het een positieve zaak zou vinden als ons land de olympische spelen zou mogen organiseren". NOC-voorzitter Henk Vonhoff rechtsen de Amsterdamse burgemeester Ed. van Thijn gezworen kameraden in de strijd voor de Nederlandse spelen. „Ik denk, dat die kans zeker is toe genomen. Accommodaties kunnen in elk land ter wereld worden gebouwd. De accommodaties van de andere kandidaten zijn op zichzelf heel fraai. Wij scoren gemiddeld hoger met de fi nanciële onderbouw van de operatie, het Nederlands organisatorisch ver mogen, de sterkte van de sportbewe- ging in Nederland, waardoor je een groot aantal vrijwilligers kunt krij gen en - last but not least - de Neder landse reputatie van betrouwbaar heid. Van ons wordt aangenomen, dat beloftes ook worden nagekomen. Die elementen bij elkaar onderscheiden Amsterdam van de andere kandida ten", legt Henk Vonhoff breedgeba- rend uit. De Nederlandse hoofdstad komt in de verkiezing heel ver als de eerste ronde wordt overleefd. „De eerste ronde is onze achilleshiel", meent ook de voorman van het NOC. „We hebben niets aan onze potentiële „De spelen zijn goed voor Neder land om meer dan een aspect", constateert de NOC-voorzitter. „Al lereerst betekenen ze een enorme sti mulans voor een kwalitatief goede beoefening van de sport, maar ook vq.or de begeleiding en de sportorga nisaties. Je zult je niet kunnen ver oorloven dingen half of slecht te dpe'n. Vervolgens geven de olympi sche spelen een enorme sociale en economische impuls en vormen ze een signaal aan onze samenleving, dat we dit soort grote projecten aan kunnen. Ook helpen ze mee ons tech nologisch omhoog te stuwen, vooral op het gebied van de telecommunica tie en tot slot bieden de spelen een uitstekende kans de internationale contacten te vergroten en te verster ken". Vonhoff weigert als zesde punt het oppoetsen van het - slechte - ima go van Amsterdam te noemen. „Ik denk niet dat het imago van Amster dam zo slecht is. We hebben in ons land soms de overdreven neiging pro blemen in onze eigen omgeving met een kritisch en daardoor erg vergro tend oog te benaderen. Het zou een ^.kwalijke zaak zijn als wij de olymph sche spelen alleen maar zouden kun nen organiseren in een zeer gedetail leerd geheel als politiestaat. Dit zeggen in feite de critici van het ima go van Amsterdam. Ik zie dat niet". Sponsoring- Als voorzitter van het NOC ijvert Vonhoff voor de sport en bedrijft hij zeker geen politiek. „Als wij de spe len krijgen, zal onze eerste aandacht er op gericht moeten zijn een heel goed sportief element tot stand te brengen. Zeker niet primair een com- AMSTERDAM - In de ogen van Henk Vonhoff moet olympisch Amsterdam een meteoor zijn. Een gedurig stralend hemellichaam, waar steeds wat van uit gaat. De voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité pro beert in de laatste dagen voor de stemming onder de IOC-leden op 17 oktober die sfeer te scheppen. „Als je die overtuiging niet kunt overbrengen wordt het niks", vindt hij. Vonhoff is de mening toegedaan, dat Amster dam een serieuze kandidaat voor de organisatie van de olympische spelen in 1992 is. „Amsterdam is in de afge lopen twee jaar van een niet gedefinieerde mededinger een ernstige kanshebber geworden". Bij de aanbieding van het 'bidbook' in februari in Lausanne schatte Von hoff de kans op 53 procent. winkracht - stemmen die in latere in stanties van stad veranderen - als Barcelona direct de meerderheid ach ter zich krijgt. Daar geloof ik niet in. Ik ben er ook niet van overtuigd dat onze startpositie zo zwak is, dat we ons winvermogen niet meer kunnen aantonen". Grootste belang De olympische spelen organiseren vindt Henk Vonhoff van het grootste belang voor de Nederlandse sport en Nederland in het algemeen. In 1972 opperde hij, in functie van staatsse cretaris voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, het voorstel de olympische spelen van 1984 bin nen te halen. Vonhoff stuitte op poli tiek verzet in een kabinet, dat bijna aan het eind van zijn bestaan was ge komen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9