De Jeugdsoos io uw dorp Het Clubwerk injur dorp Heeft hart voor uw kind Mag dat verdwijoeo? musicolumn DE GROTE ONBEKENDE Stichting op de bres Protest sociaal-cultureel werk tegen bezuinigingen Brinkman BEZORG(ST)ER Muziek voor dovemansoren Koffie goedkoper Dodelijk ongeval 's Heerenhoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 oktober 1986 Nr. 24016 7 ALPHEN AAN DEN RIJN - Pre mier Lubbers noemt het .buitenge woon spijtig" dat de top van het afge lopen weekeinde tussen Reagan en Gorbatsjov toch nog is afgesprongen, terwijl er zoveel goeds te bereiken was. Daaraan paar ik grote bezorgd heid". Lubbers zei dit op een CDA- manifestatie in Alphen aan den Rijn. BRUSSEL - Tbgen de vijf grootste zuivelondernemingen in Nederland loopt bij de Europese Commissie in Brussel een onderzoek wegens kar telvorming. Dit is bevestigd in krin gen van de commissie. Nee, ik ben maandag niet in de Concertzaal geweest waar het to neelstuk 'Kinderen van een mindere God' werd opgevoerd. De reden is dat ik op het moment dat u dit leest met een groot aantal jeugdige zan gers aan de overzijde van de Noord zee hoop te verkeren. Anders was ik er graag naar toe gegaan. Eén van de positieve ontwikkelingen in onze tijd is dat men door middel van boek, toneel en film de problemen van gehandicapten weergeeft zodat mensen die geen handicap hebben iets gaan begrijpen wat het is om ge handicapt te zijn. De hoofdpersoon in het toneelstuk was een meisje dat doof is. Toevalli gerwijze heb ik anderhalve week ge leden een aantal uren doorgebracht in een groep kinderen die vanaf hun geboorte doof zijn. 'Vertel-eens-hoe-je-heetspreekt en gebaart de groepsleider als het meis je de kamer binnenkomt. Ze geeft me een hand en zegt iets wat ik niet kan verstaan 'Nog-een-keer. Hoe-heet- jij?' Het moet een naam zijn met een 'r' die ze in ieder geval voluit laat rollen. Als ze het voor de derde keer probeert begrijp ik dat ze zegt 'Ik heet Gerdal Maar dan wil ze ook mijn naam weten. Na drie keer is het raak. Inmiddels herhaalt het ritueel zich bij de andere kinderen van de leefgroep. Overnieuw, nog een keer. Ze weten niet anders. Ik voel dat ik een drempel over moet. Je moet veel van jezelf geven om een doof kind te bereiken. Temidden van ervaren groepsleiders die precies aanvoelen wat de kinderen bedoelen moet je de sprong in het diepe wagen om met wellicht merkwaardige gebaren en met een vreemde articulatie contact van mens tot mens te maken. De kinderen komen zojuist van school en rammelen natuurlijk van de honger. We schuiven aan tafel. De groepsleider bidt met de kinderen. Bidden gebeurt hier met open ogen. In klank en gebaar doet iedereen mee. Terwijl ik de rode bietjes opschep die op een grote wagen vanuit de cen trale keuken zijn aangevoerd ontdek ik dat er gehele gesprekken aan de gang zijn zonder dafè'r'een woord valt. Wellicht gebaren ze Wat heb ben we nu voor een raar figuur bij ons', maar aan een dichtbij elkaar ge houden duim en een wijsvinger be grijp ik dat een kind geen honger heeft. Hij wil maar een beetje. Vol bewondering kijk ik toe hoe de groepsleider op een geweldige ma nier met de kinderen omspringt. Er zijn duidelijke regels, maar uit alles blijkt dat ze een intense liefde voor hun kinderen hebben. Het is altijd een inspirerend gezicht om mensen op de juiste plaats te zien werken met de talenten die ze gekregen heb ben. Na het eten laten de kinderen hun 'huis' zien. We zien zes wastafels op een rij, zes washandjes en zes tan denborstels. We bewonderen de slaapkamers, de huiskamer...en dan valt me iets op. Het is iets dat je al lang weet maar wat je nu pas beseft. Hier is geen muziek. Er staat geen ra dio, geen recorder, er hangt geen gi taar aan de muur. Er staat een televi sie. De dove kinderen zien mensen op allerlei muziekinstrumenten spelen, zien koren zingen, maar ervaren niets. De emotie die muziek teweeg kan brengen komt niet over. Hoe kan een melodie in jezelf klin ken als je nog nooit een melodie ge hoord hebt? Het is tijd. De kinderen moeten weer naar school. Ze hollen weg. Hier hebben ze het goed. Ze zijn gelukkig. Maar hoe zal het later gaan als ze terecht komen in een maat schappij die niet met handicaps weet om te gaan. Doof zijn is een verbor gen handicap. Wellicht helpt het als je een apparaatje opdoet, ook als het helemaal niet helpt. Misschien hou den ze dan rekening met je. Maar als ze in de trein naar huis zitten ver stoppen de dove kinderen hun appa raatje wel eens. Ze schamen zich er voor. Zo verkeer je enkele uren in een andere wereld. Je voelt je machte loos. Zeker wanneer je beroepsmatig probeert ouderen en jongeren te le ren luisteren. En ook wanneer je pro beert mensen met klanken te laten spelen. Toch doen ze dat juist in een doven- instituut. Niet de klank van de mu ziek, maar de klank van de taal. Aan het einde van de dag zien we een indringende reportage over hoe doven leren spreken. Een juffrouw ligt met een meisje van drie jaar op de grond voor een levensgrote spie gel. Tussen hun lichamen een opge blazen ballon waardoor het dove kind de trillingen van de klank leert aanvoelen. Om hen heen ligt een aan tal poppen en beren, tiet meisje pakt een pop beet en dan begint een enor me strijd om het woord 'pop' te leren zeggen. Iedere keer opnieuw, probe ren en nog eens proberen. Totdat uit eindelijk het woord eraan komt. Je krijgt tranen in je ogen als je duide lijk verstaat 'pop'. De juffrouw is dolgelukkig. Weer is één van de klei ne stille overwinningen geboekt, overwinningen die je in de kranten nooit zult lezen. En dan zie je de kinderen toch met instrumenten spelen. Al voelen ze slechts trillingen, ze genieten ervan. Zelfs hoor je een koor zingen. Hoe is het mogelijk. Het is een soort rit misch spreken. Het is geen gehoor. Maar het is toch zo oneindig mooi. MARZAS ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland is begonnen aan een actief protest tegen de aangekondigde bezuinigingen op het sociaal-cultureel terrein. Zoals nagenoegzaam bekend zal zijn is minister drs. Eelco Brinkman voornemens om het budget voor het jeugd- en jongerenwerk te halveren. Daarop is nogal verbaasd en verontrust gereageerd door verschillende ge meentebestuurders. Haast vanzelfsprekend heeft de Stichting Jeugd ook gro te twijfels over de plannen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Volgens medewerkster van de stichting, mevrouw W. P. Sinke, be staat er de vrees, dat menig jeugdsoos en clubwerkactiviteiten gaan verdwij nen met de bezuiniging. ,,De actie is ook op de gemeentebesturen gericht, waarmee wij hopen, dat zij met ons van mening zijn, dat de huidige voorzie ningen gehandhaafd moeten blijven", aldus de woordvoerster. Naar alle waarschijnlijkheid wordt deze week op vele plaatsen een poster gehangen, zoals hier afgebeeld. HET DOOR DE STICHTING JEUGD SCHOUWEN-DUIVELAND ONDERSTEUNDE PEUTERSPEELZAALWERK, CLUBWERK, SOOSWERK, INSTUIFWERK, VERENIGINGSWERK, TELT 400 VRIJWILLIGERS DIE ZICH INZETTEN VOOR ZO'N 3000 DEELNEMERS. STICHTING JÊUGO SCHOUWEN-DUIVELAND KERKHOF N ZIERIKZEE TEL.' HOOGEZAND - De directie van Bodewes' Scheepswerven heeft voor stellen gedaan om het aantal arbeids plaatsen (nu 97) met twintig terug te brengen. Volgens de directie wordt door de huidige marktsituatie voor de komende jaren een overcapaciteit verwacht zodat aanpassing van het personeelsbestand nodig is om de po sitie van de scheepswerf op langere termijn zeker te stellen. NEW YORK - De lengte van de Arrièrikaanse filmacteur Paul New man is dezer dagen een brandende kggestie geweest in New York, nadat een plaatselijke krant had geschre ven dat de acteur kleiner was dan men had doen geloven. De „slag om de centimeters" begon een paar we ken geleden, toen de New York Post een artikel in New York Times Maga zine betwistte, volgens hetwelk New man 1.80 meter lang was. ZIERIKZEE - Koffie wordt woens dag 15 oktober gemiddeld 20 cent per halfpondspak goedkoper. De grote koffiebranders hebben maandag prijsverlagingen aangekondigd van 15 tot 25 cent per pak. Douwe Eg berts en Van Nelle zeggen dat de prijsverlagingen zijn gebaseerd op de doorwerking van de inkoopprij zen en het verloop van de dollar koers. De voornaamste koffiesoort van Douwe Egberts, aroma rood, gaat 20 cent in prijs omlaag en een pot van 50 gram oploskoffie wordt een kwartje goedkoper. Volgens een woordvoer der van Van Nelle 'gaan wij uit con- currentie-overwegingen met de prijs maatregel van Douwe Egberts mee, al geeft de grondstoffensituatie wel enige ruimte voor een prijsdaling'. In elk geval is volgens deze zegsman de tendens op de wereldkoffiemarkt naar beneden gericht. Een woordvoerster van Agold (Al- bert Heijn) bevestigde dat een pak koffie woensdag in de winkel gemid deld twintig cent goedkoper wordt. Dit geldt ook voor de huismerken van Ahold. Een woordvoerder van Jac Hermans Supermarkten zei dat nog geen beslissing was genomen. „Maar als er echt een prijsverlaging over de hele linie wordt doorgevoerd, gaan wij zeker mee". De prijsverlaging is de derde ach tereenvolgende sinds begin juni. Tben gingen, na een periode van forse stij gingen met in totaal 1,25 tot 1,50, de prijzen met circa 40 cent omlaag, twee maanden later gevolgd door ver lagingen met 30 tot 40 cent. BARCELONA - Een speciale een heid van de Spaanse politie heeft door een snelle actie een einde ge maakt aan de gijzeling van negen mensen door twee overvallers in een bank in Barcelona. LUXEMBURG - De kosten van het Europese landbouwbeleid dreigen - vooral als gevolg van de enorme voor raden - nu zo uit de hand te lopen dat de ministers van financiën van de EG het nodig gevonden hebben daar maandag in Luxeihburg speciaal over te praten. Maar iets concreets heeft dat gesprek niet opgeleverd. Woensdag 15 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Sta op je stuk, Engelse cur sus zelfverdediging voor vrouwen. Afl. 2. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. Afl. Solar Snoops. 15.45 uur Club Veronica, Nederlands jongste programmamakers laten zien wat zij kunnen. 15.55 uur New Wilderness, natuurse rie. Afl. Het laatste monster ter we reld: de octopus. 16.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. Afl. De Californiërs. 17.00 uur Internationaal Week Maga zine, actualiteitenmagazine. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Franse les. 18.30 uur Cursus Rockschool. Les 4. Blues en Rock 'n Roll. 19.00 uur Countdown Special: Prince-live, vanuit de Cobo Hall in Detroit, Michigan. 20.00 uur Journaal 20.28 uur NOVIB-Gast aan tafel: Ma leisië. 20.33 uur Tineke, gevarieerd pro gramma gepresenteerd door Tineke de Nooij. 21.25 uur Newhart, Amerikaanse comedy-serie. 21.50 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.25 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 23.10 uur RUR, praatprogramma. Presentatie: Jan Lenferink. 00.00 uur Journaal 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Punky Brewster, Ameri kaanse jeugdserie. Afl. De bokskam pioen. 15.55 uur Max Laadvermogen, kin derprogramma. 16.15 uur Nieuwe maatjes, kinderpro gramma'. 16.30 uur Theo Thea, kinderpro gramma 16.45 uur Achterwerk in de kast, kin derprogramma. 17.00 uur Kleine Koos, jeugdserie. Afl.: Zien. 17.30 uur Zeven manieren om je tijd te versieren. Afl. 6: Clowns. 18.00 uur Studio Sport met voetbal: rechtstreeks verslag van de kwalifi- catiewestrijd Hongarije:Nederland. (In de rust 18.45-19.00 uur Jeugdjour naal). 19.52 uur Journaal 20.05 uur Wie, wat waar en hoe laat? Rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: Een sneeuw, televisiebewerking van hét gelijknamige toneelëtük van Willem Jan Otten. 22.07 uur Staatsloterij. 22.12 uur Uitzending van de Demo craten '66 (D'66). 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C, actualiteiten en achtergronden op het gebied van kunst cultuur, m.m.v. Cees van Ede, Berend Boudewijn e.a. 23.30 uur Studio Sport 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. 18.10 uur Zeppelin, kindermagazine 18.35 uur De inval, Poolse tekenfilm van Stefan Schabenbeck. 18.45 uur Magister Maesius, Vlaamse 13-delige jeugdserie naar een scena rio van Lo Vermeulen en Karei Jeu- ninckx. Afl. 7 19.10 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Tblevisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur De Muppet Show. Gast: Cleo Laine. 20.40 uurDe uitdaging van de Missis sippi, Australische documentaire van Bruce McNaughton over Ron Bath, een gehandicapte, die de Mississippi in een kano wil afvaren. 21.25 uur Het gerucht, kunstmagazi ne van Annie Declerck. 22.15 uur Nationale loterij, paarde koersen, Journaal en Coda: Jaren la ten, Luuk Gruwez. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Muzikaal Intermezzo 19.25 uur Comedy Capers, slapstick serie 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kijk uit! verkeerstips. 20.15 uur Kwidam, telefoonspel 20.20 uur De muiterij van de Bounty, Amerikaanse speelfilm uit 1935 van Frank Lloyd. 22.25 uur Een uitdaging voor de we reld, Canadese documentaireserie van Daniel Bertolino en Daniel Creu- sot naar het werk van Jean-Jacques Servan-Schreiber. Afl. 5. Donderdag 16 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Heidi in de bergen, jeugd film. 17.05 uur EO-kinderkrant. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.15 uur Wat is de Islam, programma bedoeld om niet-moslims algemene informatie te geven over de Islam. 18.30 uur Cursus Personal Gomputer I. Les 6. Facturering m.b.v. eèn P.C. 19.00 uur Familie Robinson, jeugdse rie. 19.24 uur EO-jongerendag, reportage van de jaarlijkse EÖ-jongerendag die zaterdsEg j.l. gehouden werd in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Deel 1. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur EO-jongerendag, vervolg. 21.45 uur Nature of things, Canadese documentaireserie. 22,10 uur Tijdsein, magazine met ac tualiteiten en achtergrondinformatie. 22.40 uur Ars Musica. Missa Brevis in A gr. t BWV 234 van Bach. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur TROS-kieskeurig, consu mentenrubriek. Presentatie: Mireille Bekooy en Wim Bosboom. 19.40 uur De strijd om De Spelen. In deze film wordt een vergelijking ge maakt tussen de kandidaatssteden voor de Olmpische Zomerspelen van 1992. 20.15 uur Verboden dromen, Ameri kaanse tv-film in twee delen naar de gelijknamige bestseller van Judith Micheal. 21.45 uur Platen 10-daagse, amuse mentsprogramma. Afl. 2. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur De zeven van Blake (Blake's seven), Britse science-fictionserie met Garreth Thomas en Paul Darrow. 19.00 uur Juke Box 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Appelberei ding met kriekbier. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van ACV-Informatief. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken, 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.00 uur Panorama. 21.50 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Twee sprong. 22.40 uur Journaal en Coda: Danse de la chèvre, van Honegger uitgevoerd door Mare Grauwels, fluit. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 158. 19.23 uur Muzikaal intermezzo 19.25 uur Luister met je ogen, serie lessen over communicatie met ge hoorgestoorden. Les 3. (herh.). 19.40 uur Mededelingen en program- maover-zicht 19,45 uur Journaal. 20,10 uiir Juke Box. 20.15 uur Kwidam, telefoonspel. 20.20 tiür Pericles, klassiek drama van Shakespeare met o.a. Edward Pe- therbridge, Mike Gwilym, Amanda Redman. i i^GGES - Onder het fnotto (G)een gehoor houdt de Zeeuwse Organisatie ter Ondersteuning van het Sociaal-cultureel Mulprk (ZOOS) maandag 20 oktober een bijzondere bijeenkomst in wijkgebouw De Pit in Goes-zuid, Hierbij zullen ook - enkple Zeeuwse kamerleden aanwezig zijn. Deze bijeenkomst begint om 14.30 uur. 1 Het doel van deze manifestatie is het! discussiëren over de bezuinigin gen^ die minister Brinkman van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur voor het sociaal-cultureel werk in petto heeft. Deze bezuinigingen, vol gens sommige ramingen zo'n 60 pro cent, hebben volgens de vertegen woordigers van het buurt- en clubhuiswerk, het jeugd- en jonge renwerk en het opbouwwerk ver strekkende gevolgen. Samen met Zeeuwse Tweede Kamerledén, pro vinciale en gemeentelijke bestuur ders willen beroepskrachten en vrij willigers uit het sociaal-cultureel werk nagaan wat precies de gevolgen van de kortingsplannen van de minis ter zijn. De Kamerleden en de provinciale en gemeentelijke bestuurders zullen een uur voor de aanvang van de bij eenkomst een kijkje nemen bij de ac tiviteiten van de verschillende doel groepen. Daarna, vanaf 14.30 uur kan een ieder die daaraan behoefte heeft zijn zegje doen en vragen stellen aan de parlementariërs van Zeeuwse bo dem. Rond de klok van half vier pre senteren bij het ZOOS aangesloten instellingen zich in-de vorm van een expositie. Deze bijeenkomst in Goes gaat vooraf aan de landelijke manifesta tie die woensdag 22 oktober van 13.00 tot 17.00 uur in het Congresgebouw in 's Gravenhage wordt gehouden. PEKING - Archeologen in China hebben in het autonome gebied bin nen Mongolië in het noorden van het land de stoffelijke resten gevonden van een prinses uit de tiende eeuw en haar echtgenoot. In hun graftombe werd een rijke kunstschat aangetrof fen. CAYLUS - De Franse socialistische president, Francois Mitterrand, wil geen tweede ambtstermijn, zo heeft hij maandag gezegd in Caylus, in Zuidwest-Frankrijk, waar hij mili taire manoeuvres bijwoonde. Hij zal zich niet kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van 1988. LONDEN - 'Sutton Place', het land goed ten zuiden van Londen dat wij len de Amerikaanse oliemiljardair John Paul Getty kocht van de hertog van Sunderland, wordt door zijn nieuwe eigenaar, de Amerikaan Fre derick Koch, tot museum van negentiende-eeuwse kunst gemaakt. REYKJAVIK - President Reagan is enige uren voor het begin van zijn toespraak met Sovjetleider Michail Gorbatsjov zaterdag in Reykjavik met een verrassend initiatief geko men om toi een stop op kernproeven te komen. VLISSINGEN - De 20-jarige A. Quist uit Streijen (Noord-Brabant) is in het Zeeuwse 's Heerenhoek in het verkeer omgekomen. De man miste met zijn vrachtwa gencombinatie de afslag naar Vlis- singen. Vermoedelijk is de vrachtwa gen bij een poging dc manoeuvre te corrigeren gekanteld en tegen het ta lud van een naast de weg gelegen sloot terechtgekomen. De vrachtauto werd totaal vernield. Wij vragen voor direkl voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een ge deelte van RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierik- zee, tel. 01110-6551 t.a.v. de heer J. van Loon. 24 „Maar de startlijst?" „Breekt u zich over deze dingen maar niet het hoofd," stelde Limmer- burg hem gerust. „Het paard 'Year Book', dat zo geloofd wordt, heeft te gen 'Billy Boy' heus geen kans." De rest van de avond werd doorge bracht met het schrijven van brieven. De heer Limmerburg was zo tege moetkomend zijn jonge vriend onge veer acht adressen van bookmakers te noemen die, naar hij zei, absoluut telegrafische weddenschappen zou den uitvoeren en, als hij won, onge twijfeld zouden uitbetalën. Hij kon het weten, want hij zat bij allemaal met geld in de zaak. De heer Cannes had dat makkelijk kunnen vaststel len als hij de moeite had genomen het jaarboek na te kijken, wat hij echter niet deed. Nog diezelfde avond had Limmerburg met zijn satellieten een lange bespreking. „'Year Book' is een fantastisch paard waartegen Billy Boy geen en kele kans heeft. Als bezitter is een ze kere heer Robinson genoemd. Wie mag dat wel zijn?" Stinie lachte zacht. „Waarschijnlijk net zo'n type als Cannes." merkte hij op. „Hij bezit meer geld dan hij kan uitgeven. Zijn vader zit in de auto branche en heeft zich eveneens aan de rensport gewijd." „Kunnen we hem kopen?" vroeg Limmerburg peinzend. „Voor een krats," antwoordde Sti nie Moss. „Hij woont hier in het hotel en heeft, voorzover ik weet, in paar- desportkringen weinig bekenden. Wanneer je wilt, maak ik een bab beltje met hem." „Nee, dat zal ik zelf wel versieren. Wanneer het op vertrouwen aan komst, kan ik dat alleen mezelf maar doen." Ja, de heer Robinson bevond zich, zoals de portier op de vraag van Limmberburg antwoordde, in zijn kamer. De brutalen behoort de halve wereld. De bookmaker besloot de koe bij de horens te pakken. Hij trof de heer Robinson aan in zijn slaapka mer. Gekleed in ochtendjas en voor zien van een boek en een pijp zat hij op zijn gemak in een leunstoel. „Neemt u mij niet kwalijk dat ik u stoor, meneer Robinson," verzocht de laatste bezoeker. „Mijn naam is Lim merburg. U zult wel van mij hebben gehoord, niet? Mijn bookmakersfir ma's zijn tamelijk bekend." „Ja, ik heb inderdaad van u ge hoord, gaat u zitten. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Ik zit in een moeilijk parket, me neer Robinson. U laat zondagavond een paard lopen, nietwaar?" „U bedoelt Year Book? Ja, Ik geloof wel dat die winnaar wordt." „Nou," Limmerburg nam de vader lijke toon van een prediker aan, „dan wil ik u wel meedelen, dat een van mijn beste jonge vrienden geruïneerd zal zijn." door EDGAR WALLACE Robinson keek hem met grote ogen aan. „Hoe bedoelt u dat?" vroeg hij ver wonderd. „Dat zal ik u vertellen," antwoord de de bezoeker, die een uitstekend leugenaar was. „Meneer Cannes - de jonge vriend over wie ik sprak - heeft zijn paard Billy Boy laten inschrij ven. Praat u daar alstublieft met nie mand over, meneer." „Alles wat wij bespreken be schouw ik als strikt vertrouwelijk." „Meneer Cannes heeft tot nu toe zware financiële verliezen geleden, meneer Robinson. Hij wil nu zijn he le bezit op Billy Boy zetten, om voor goed uit de narigheid te komen. Het enige paard dat werkelijk een tegen stander voor dat van hem zou kunnen zijn, is Year Book." Paul Robinson scheen na te denken. „Nou dan laat ik mijn paard een keertje niet meelopen," besloot hij. „Ik heb nog voor meer rennen inge schreven en hij zal er heus een van winnen. Welke laat mij volkomen koud." Limmerburg schudde afwerend het hoofd. „Nee, dat gaat niet, meneer," protesteerde hij. „Ik zou u - als u het mij niet kwalijk neemt - willen aan raden om Year Book toch te laten meelopen, maar zo dat hij verliest." beëindigde de ander de zin. „Tja, dat zou misschien wel kunnen. Dat wil zeggen, tegen ver goeding." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7