In zes lessen leren hoe je gipspoppen moet maken Opknapbeurt plein Theo Thijssen Van Meeteren opent vernieuwde winkel MIDDEN MIDDENSTAND Nafta Nobelprijs voor vrede Twee auto's total-loss Vernielingen Caravan uitgebrand Diefstal van gereedschappen Vijf jaar gevangenis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 oktober 1986' Nr. 24016' 3 Aannemersbedrijf M. C. van den Dries zet een flinke ploeg in om het werk nog deze week af te ronden. ZIERIKZEE - De smulpapen en lekkerbekken in de regio moeten in de afgelopen twee weken zware tijden hebben doorgemaakt. Ruim twee weken ver stoken zijn van alle culinaire zegeningen moet wel licht bij sommigen tot „ontwenningsverschijnse len" hebben geleid. Vanaf vandaag (dinsdag) be hoort dit afzien gelukkig voorgoed tot het verleden. De wijn- en delicatessenhandel van Wim en Ria van Meeteren, Havenplein 15 in Zierikzee heeft na een face-lift weer zijn deuren geopend. Deze mijlpaal wordt vandaag met klanten gevierd tijdens een open huis dat tot 19..00 uur duurt. De „gewone" ver koop begint morgen. Die opknapbeurt leverde niet al leen 20 m2 extra aan winkelruimte op, maar tevens een fraaier deco rum in crème en bordeaux voor de haast onweerstaanbare culinaire hoogstandjes. Originele Russische kaviaar en kleine kwarteleitjes in een potje. De rechtgeaarde gastronoom raakt bij het horen van deze zalig heden alleen al in opperste staat van opwinding en hij niet alleen. In het grijze verleden kon een Ca sanova van stand menige verove ring bewerkstelligen met kaviaar en champagne. Kaviaar en kwar teleitjes; deze vormen slechts een minuscuul gedeelte van het assor timent zaligheden, die Wim en Ria van Meeteren de liefhebber van het goede der aarde bieden. Luxe potten gember, verschillende oliën, zo'n veertig soorten buiten landse kaas, verfijnde paté's, no ten en de meest uiteenlopende sa lades, veelal naar eigen recept samengesteld, heeft menige lief hebber door de knieën doen gaan. INDE Niet verwonderlijk overigens, want wie deze verleidelijke tong- strelers kan weerstaan moet wel een ijskoude zijn. El dorado Dat dit culinaire el dorado aan een uitbreiding en opknapbeurt toe was schrijft eigenaar Van Mee teren onder andere toe aan de ver anderingen in het leefpatroon. Dat wat een jaar of twintig gele den als delicatesse gold is nu een huis-tulp-en keuken artikel ge worden, dat in de „winkel om de hoek" verkrijgbaar is. In het we reldje van delicatessen staat de tijd echter niet stil. De smaak van de consument verandert perma nent en er verschijnen met grote regelmaat nieuwe culinaire arti kelen op de markt. Vakman Wie op de hoogte wil zijn van het nieuwste van het nieuwste moet zijn vak bijhouden. Dat is de op vatting van Van Meeteren. Zelf reist hij dan ook als officieel er kend meester-wijnkoper regelma tig richting Spanje, Portugal of Frankrijk om met eigen ogen te zien hoe het de wijn, het edele vocht van moeder aarde vergaat. Dat levert hem soms aardige pri meurs op en niet alleen op het ge bied van de Beaujolais. In de tijd dat bijna geen enkele Nederlan der ooit kennis gemaakt had met een echte Rioja stonden in de win kel van Van Meeteren al de eerste flessen van deze inmiddels popu laire wijn. En net nu de rode en witte Rioja nagenoeg overal te koop zijn komt Van Meeteren op nieuw met een nouveauté: de Rioja-rosé. Na het ineenstorten van de rosé-markt in de jaren ze ventig wellicht een risico. Van Meeteren vindt de roze Rioja ech ter de moeite van het proberen waard. Van Meeteren is niet alleen ge diplomeerd wijnkoper, maar ook op het gebied van het proeven staat hij zijn mannetje. Dat be wees hij dit jaar nog. Als Neder landse wijnkenner bracht hij zijn Franse broeders een bijna „ver nietigende nederlaag" toe tijdens een keurwedstrijd in het wijn- land bij uitstek. Als één van de weinigen slaagde hij erin op acht flessen „anonieme" wijn het juiste etiket op te plakken. Daar mee liet hij het merendeel van zijn Franse collega's achter zich. Vakmanschap verloochent zich immers niet. Schouwen-Duiveland werd vrij dag opgeschrikt door problemen met het bijinejivaartschip de Godfried, dat nabij Viane was vastgelopen op een zandplaat. Terwijl het schip 760 ton nafta aan boord had weigerde de kapitein in eerste instantie alle aan geboden hielp. Nafta is in grote hoe veelheden uitgangsmateriaal in de petrochemische industrie én - voor alles - brandbaar. Hoe is het moge lijk, dat een kapitein hulp kan wei geren, wanneer de volksgezondheid en het milieu - mogelijk - gevaar lo pen? Wanneer hoofdpijn en misse lijkheid bij verschillende Bruse bur gers als acceptabel gezien moet worden, waar ligt dan de grens van het toelaatbare? Bij een ongeluk is vanzelfsprekend geen opzet in het spel en derhalve kan de gebeurtenis an sich geen reden tot kritiek zijn. Maar desondanks is er voldoende re den om op bestuurlijk niveau tot een evaluatie te komen. Afgevraagd kan worden of er voldoende hulpvaartui gen in de buurt zijn, want problemen op de Oosterschelde kunnen in een mum van tijd problemen op Schou wen-Duiveland veroorzaken. Er is duidelijk iets mis, wanneer een Brit se mosselvisser - enige weken gele den - een brandje op een schip moet blussen. Er kunnen vraagtekens ge plaatst worden bij de slagvaardig heid van de hulpverlenende instan ties, wanneer zoals vrijdag de plaat selijke bevolking lajige tijd in onze kerheid blijft. Het dient de objectivi teit om te stellen, dat zowel de burge meester van Bruinisse als die van Duiveland bijzonder snel op de hoog te waren van het ongeval en klaar stonden om hun maatregelen te tref fen in geval van nood. Gelukkig heeft de Bruse burgemeester kunnen constateren, dat de volksgezondheid geen gevaar liep, maar wat als dat wel het geval had geweest. Zijn de gemeentebesturen op de hoogte van de te treffen maatregelen bij calami teiten? Nu het Tholensche Gat niet langer als doorvaartroute wordt ge bruikt, maar Zijpe als de route wordt genomenis meer dan óóit de tijd aangebroken om als gemeente besturen na te gaan of voldoende kan wórden ingesprongen op problemen op de Oosterschelde. Het is wellicht overdreven om te zeggen, dat Schou wen-Duiveland en met name Brui nisse (door de zuidelijke wind) aan een ramp is ontsnapt. Maar net zo overdreven is het om te veronderstel len, dat er niets had kunnen gebeu ren. De gemeentebestuurders doen er goed aan om naar de bevolking toe hun rampenplannen kenbaar te ma ken. De problemen met de Godfried uit Temeuzen hebben heel wat dis cussie losgemaakt bij de eïlandelijke bewoners. Alleen al om twijfels en onzekerheid omtrent de rampen bestrijding te voorkomen (of af te zwakken...) is openbaarheid van de opvang en bestrijding van calamitei ten een juiste gang van zaken. AvdW Advertentie OSLO - De 58-jarige Joodse schrijver Elie Wiesel is de No belprijs voor de vrede toege kend. Dit heeft het Noorse co mité voor de Nobelprijs vandaag, dinsdag in Oslo be kendgemaakt. Wiesel, eeen overlevende uit de nazikam pen uit de Tweede Wereldoor log, heeft zich altijd ingezet om dee herinnering aan de Ho locaust levend te houden. Hij is voorzitter van de Ame rikaanse „Holocaust Memorial Council". In 1985 was het Wie sel die president Reagan smeekte tijdens zijn bezoek aan de Bondsrepubliek Duits land geen bezoek te brengen aan het oorlogskerkhof van Bitburg, waar ook Ss-ers be graven liggen. Wiesel werd in 1928 geboren in Sighet, Roeme nië. In 1945 trok hij naar Frankrijk, waar hij een studie volgde aan de Sorbonne. Mo menteel woont hij in New York. Zijn eerste essay. La Nuit, schreef hij in 1958. In de jaren die daar op volg den publiceerde hij onder meer „Le Mendiaht dc Jerusalem" (1968) waar hij de Prix Medicis voor ontving en „Le Testament d'un Poete Juif Assassine" uit 1980. Zijn werk is bijna geheel ge wijd aan de religieuze geschie denis en de huidige positie van het Joodse volk. Andere ro mans van zijn hand zijn: ,,L' aube" uit 1960, „Le Jour" uit 1961, ..Les Portes de la Foret" uit 1964 en de novellen „Le Chants des Morts" uit 1966. Elie Wiesel schreef ook ver scheidene belangrijke essays zoals: „Les Juifs du Silence" uit 1966, „Entre deux Soleils" uit 1970, „Un Juif Au- jourd'Nui" uit 1977 en „Paroles d'etranger" uit 1982. ZIERIKZEE - Nadat vorige week tijdens een extra raadsvergadering van de Zierikzeese raadsheren en - dames een krediet van 26.550,— be schikbaar was gesteld voor renovatie van het schoolplein van de Theo Thijssenschool, is het karwei inmid dels al begonnen. De raadsvergadering was nodig, Sara was, naast de lessen in het ei gen atelier, in het recente verleden ook reeds actief als cursusleidster bij buurt- en clubhuis De Lichtboei in Zierikzee. Zij legde zich daarbij voornamelijk toe op het maken van zogenaamde antroposofische pop pen, oftewel: poppen van eerlijke, natuurlijk materialen. De resultaten daarvan zijn in diver se uitvoeringen te zien in atelier Bloemfontein. Het zijn voornamelijk zachte tricotpoppen, bijzonder ge schikt om hele kleine kinderen mee te laten spelen. Vraag Sara werd de afgelopen tijd echter geconfronteerd met de vraag of ze naast die duidelijk functionele pop pen ook niet eens een cursus kon ge ven in het maken van sierpoppen van om het werk in de herfstvakantie te kunnen laten uitvoeren. Aannemers bedrijf M. C. van den Dries uit Zie rikzee begon maandagochtend met grote voortvarendheid het plein on der handen te nemen. Met name met graafwerk, omdat er extra kolken worden geplaatst. Het schoolplein had -als reeds uitvoerig in diverse commissies ter sprake is gebracht- te hard materiaal. Dat kon; Sara volgde ten slotte niet voor niets haar kunst zinnige opleiding. Bovendien breidt ze haar praktijkervaring nog steeds uit, onder meer door middel van de lessen, die ze wekelijks aan volwasse nen in een Rotterdams wijkgebouw geeft. Sara heeft gekozen voor de tech niek van het gipsgieten. Een metho de, die het haar mogelijk maakt haar cursisten in zes lessen te leren hoe zo'n fraaie - nostalgie uitstralende - sierpop kan worden gemaakt. Zij zal tijdens de lessen medewer king krijgen van Nel Groothedde, een voormalige cursiste uit Zierikzee. Het gipsgieten is geen extreem moei lijke techniek, maar Sara acht een in tensieve begeleiding van de deel neemsters toch van groot belang voor een goed resultaat, vandaar dat ze blij is met deze extra medewerking. kampen met een overstroming als er iets meer dan normaal hemelwater viel. Om aan deze rampspoed te ont komen wordt het schoolplein gereno veerd. Tevens vind er een uitbreiding plaats: ook onder de speelwerktuigen worden nu tegels geplaatst (was gras), zij het rubberen-tegels. De aan nemer verwacht het karwei af te ron den binnen de week herfstvakantie. De cursus gipspoppen maken, gaat op dinsdag 4 november van start om 20.15 uur in atelier Bloemfontein te Dreischor en zal vervolgens zes dins dagavonden achtereen worden gege ven. Wie belangstelling heeft, doet er goéd aan contact op te riemen met*Sa ra van Roon, tel. (01112)-2167, wèriit het aantal deelnem'èïis'^'ril slechts be perkt kunnen zijn. Toch verschillend Hoewel men bij het werken met ke- ramiekgip's gebonden is aan het ge bruik van een mal, wil het niet zeg gen dat alle eindproduktën hetzelfde zullen zijn, ook al kwam de basis met behulp van dezelfde gipsvorm tot stand. Het fabriceren van het witte gipskopje is immers nog maar het be gin. Een belangrijke fase, die erop volgt, is het beschilderen van het ge zicht. Een onderdeel van het poppen maken, waar veel eigen inbreng van de maakster zelf ingelegd kan wor den. Sara is dan ook van plan dat be schilderen wat extra aandacht te ge ven tijdens de cursus. Met het maken van een kopje al leen is men er uiteraard nog niet. Voor een fraai resultaat dient de cur sisten ook inzicht in de juiste verhou ding van lijfje en ledematen te wor den bijgebracht. Dat lijfje wordt van stof gemaakt en voor de handjes en voetjes dient gebruik te worden gemaakt van lede maten van oude poppen. Met behulp daarvan kunnen namelijk eenvoudig eigen malletjes worden gemaakt. Daartoe moet bijvoorbeeld een be staand poppenvoetje tienmaal met vloeibare rubber worden bestreken. Er ontstaat een huisje, dat eenvoudig van dat voetje verwijderd kan wor den en zodra het rubber huisje hard is geworden, heeft men een bruikbaar malletje. Kleding Aan het onderdeel kleding zal Sara tijdens de cursus uiteraard ook aan dacht besteden. Verder dient de gips- pop, naast een fraai toetje, uiteraard van een passend kapsel te worden voorzien. Op het achterhoofd, dat is afgewerkt met verbandgips kan een voudig een pruikje worden vast ge lijmd. Men zou daar een bestaande oude pruik voor kunnen gebruiken, maar ook met vlas zijn goede resulta ten te bereiken. Wie de kunst van het gipsgieten eenmaal beheerst, wil wellicht een stapje verder met het werken met Darwi-klei. Daar komt geen mal aan te pas, maar dienen eigen talenten voor de vormgeving te worden aange wend. Ook aan het poppen maken van Darwi-klei gaat Sara van Roon aan dacht besteden tijdens deze cursuS, die zoals gezegd, op dinsdagavond 4 november van start zal gaan. AALSMEER - Voor de tweede keer in enkele weken tijd heeft de rijkspo litie in Aalsmeer in een kas een om vangrijke hennèpplantagc ontdekt. Dinsdagmorgen werd een inval ge daan aan de Oosteinderweg in Aalsmeer. De kas, met een opper vlakte van 5.000 vierkante meter, bleek vol te staan met hennepplanten van „goede kwaliteit". Aanhoudin gen konden niet worden verricht. DEN HAAG - De boekuitgevers in ons land vinden dat zij recht hebbén op de helft van het leengeld dat be taald wordt als iemand een boek uit de bibliotheek haalt. Nu is het zo dat de auteur 70 procent van het geld ont vangt. De uitgever ontvangt 30 pro cent. ZIERIKZEE - Twee auto's veran derden vannacht (01.00 uur) in een hoop schroot na een aanrijding op het kruispunt Scheldestraat/Grevelin- genstraat. A. H. uit Scharendijke reed op de Scheldestraat richting cen trum en zou geen voorrang verleend hebben aan de van rechts komende N. K. uit Zierikzee. Er werd niemand ge wond, maar takelbedrijf Jan de Jon ge had druk werk om beide totaal vernielde auto's weg te slepen. ZIERIKZEE - De voorzitter van LTC Zierikzee, H. S., deed aangifte van een inbraak en vernielingen, toe gebracht in de kantine van de tennis vereniging. Een ruit van de toegangs deur werd ingeslagen. Behalve wat kleingeld van de telefoon dat vermist wordt, werden diverse vernielingen aangebracht. MIDDENSCHOUWEN - Een cara van, eigendom van A. van A. uit 's Heer Hendrikskinderen, brandde maandagmiddag (14.00 uur) geheel uit. Het gebeurde op de Middelplaat op het grondgebied van gemeente Middenschouwen. De brand is waar schijnlijk ontstaan omdat de op gas werkende koelkast kapot was. Van A. heeft nog getracht de kast te repare ren maar gezien het resultaat heeft de reparatie niet het effect gesorteerd wat hij er van verwacht had. De brandweer van Middenschouwen rukte nog uit, maar de caravan veran derde geheel in een hoop as. HAAMSTEDE - In het weekeinde werd ingebroken in de materiaal- container van aannemersbedrijf Lee- houts uit Sluis. De container stond aan de Koudekerkseweg. Na het doorzagen van het slot werd vervol gens voor een bedrag van 3.020.— weggenomen. Het betreft pakken draadnagels, kabelhaspel met kabel, slijptol, zaag, boortol en diverse an dere machines. J. v. d. G. deed na mens de eigenaar aangifte. ALMELO - De rechtbank in Alme lo heeft dinsdag de 49-jarige H. W. D. (Dargel) uit Rijssen voor het ernstig mishandelen van twee vrouwen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De eis luidde terbeschik kingstelling van de regering en drie jaar gevangenisstraf. De man heeft de vrouwen respectie velijk in september 1985 en eind maart 1986 in zijn woning in Rijssen met ether bedwelmd en vervolgens mishandeld door de keel dicht te knijpen en bij een van hen een bran dende peuk op een van haar borsten uit te drukken. Bovendien heeft hij een van de vrouwen na de mishande ling nog twee dagen in zijn huis ge vangen gehouden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever; B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J van Loon. Kantoor; Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur); 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven; 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. De twee staande poppen werden vervaardigd met behulp van de techniek van het gipsgieten. De liggende babypop werd vervaardigd van Darwiklei. In atelier Bloemfontein te Dreischor DREISCHOR - Wie nostalgische emoties voelt opwel len bij het aanschouwen van oude poppqn, waant zich in atelier Bloemfontein in Dreischor ongetwijfeld in een waar paradijsje. Het betreft de bijzonder sfeervol inge richte werkruimte van Sara van Roon naast haar woning in de Molstraat. Sara houdt van poppen, dat is duidelijk en alles wat ze weet over het vervaardigen van die sierlij ke namaak-wezentjes wil ze dan ook graag overbrengen op anderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3