Protest tegen polder tracé Pandje Paardenstraat verkocht PvdA-fractie te klein voor vindt nieuwbouw hoge huurprijs agenda WATERSTANDEN 'Kinderen van een mindere God' Controle apparaat vergeten 2 llil op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Wie stellen de nor men voor een volwaardig functione ren? De doven, de blinden, de gehan dicapten of'de gezonden', wie dat dan ook wezen mogen. Wie bepaalt de juiste houding tegenover een dove, een blinde, een gehandicapte? Wie bepaalt de eisen, die gesteld mogen, worden aan de dove, de blinde of ge handicapte medemens?De gezon den, wie dat dan ook wezen mogen? Vragen, die opborrelden na afloop van die inspannende voorstelling, die gold als opening van het Uit op Schouwen-Duiveland-seizoen, maan dagavond in een zeer goed gevulde Concertzaal: 'Kinderen van een min dere God' van Mark Medoff in de re gie van John van de Rest. Nadat Willem Nijholt en Rick Nico- let in den lande furore maakten met hun vertolking van spraakleraar Ja mes Leeds en de dove Sarah Norman, kreeg Zierikzee de kans in deze rollen Jules Hamel en Josine van Dalsum te aanschouwen. Doofheid staat centraal in deze in drukwekkende voorstelling; gegeven en problematiek zijn daar uiteraard op toegespitst, maar er is nauwelijks fantasie voor nodig om voor die doof heid een andere - levensbepalende - handicap in te vullen. De wereld van de gehandicapte en de wereld van de gezond functionerende mens tegen over elkaar en de tot mislukken ge doemde pogingen daar tussen een brug te slaan, worden op aangrijpen de wijze duidelijk gemaakt in deze voorstelling van 'Kinderen...'. Doofheid....een stilte waarin geen enkel geluid kan doordringen. Bijna pijnlijk als toeschouwer te moeten er varen dat je je al geïrriteerd voelt, als een scène met uitsluitend gebaren taal je net wat te lang duurt en je je als niet begrijpend toekijker voelt buiten gesloten. Hoe moet dat voor de dove medemens zijn, altijd in die sprekende wereld aan de kant te moe ten staan? Altijd afhankelijk te zijn van hetgeen anderen je met behulp van technieken - liplezen, gebaren taal - willen doorgeven. Zou dat ook irritatie opwekken? Uiteraard....en niet alleen irritatie, ook agressie ten opzichte van al die sprekenden, die botweg alles voor je regelen omdat je zo gehandicapt bent. Maar ook ten opzichte van dege nen, die het zo goed met je voor heb ben, maar die desondanks de juiste tonen niet spreken om in die stille, dove wereld door te dringen. Deze tragiek brengt 'Kinderen...' op fascinerende wijze in beeld door middel van de herinneringen, die zich afspelen in de geest van James Leeds, spraakleraar op een doven- instituut. Een rol, die op sublieme wijze wordt vertolkt door Jules Ha mel. James Leeds maakt kennis met Sarah, die weigert ,te, leren spreken en/of liplezen. Zij' bedient zich .óp uiterst vaardige wijze van gebaren taal en meent daarmee te kunnen volstaan. Zij laat zich de eisen van de sprekende buitenwereld niet opdrin gen. Josine van Dalsum verdient on getwijfeld alle-lof voor de bijzonder knappe wijze, waarop zij deze rol ver tolkt. Alleentweeëneenhalf uur Josine van Dalsum aanzien, zich uit puttend in gebarentaal, blijft voor mij een hele opgave. Wellicht kostte het daardoor ook wat meer moeite begrip te voelen voor haar agressie. De spraakleraar en het dove meisje worden verliefd en trouwen. Sarah's lotgenoten in het instituut beschou wen dat min of meer als verraad aan hun belangen als doven. Haar vriend Orin blijft haar bestoken met het be lang van de te voeren strijd om als do ven voor je eigen rechten te kunnen en mogen opkomen. Sarah, overtuigd van haar eigen krachten en kunnen, wil aanvankelijk ook James buiten de door haar te voeren strijd sluiten. Ten slotte hoort hij ook tot die spre kende wereld en. kent hij niet - on danks wanhopige pogingen daartoe - haar intensieve stiltewereld. Liefde lijkt niet voldoende die brug tussen beide werelden te kunnen slaan; be grip en berusting moeten volgen. Naast de beide hoofdrollen, werden opmerkelijke prestaties geleverd door Paul Röttger in zijn vertolking van de dove, maar sprekende Orin en door Ella van Drumpt als de slecht horende Lydia. Ondersteunende rol len werden verder vertolkt door Elsje Scherjon (de moeder, die niet zoals aangekondigd door Hetty Verhoogt werd gespeeld); Liesbeth Struppert als de advokate en door Jan van Roy- en als de directeur van het doven- instituut. Het opmerkelijke en zeer functio nele decor van Huub van Gestel ten slotte bood vele mogelijkheden voor scenes op diverse locaties, zonder dat daar verdere ondersteuning met at tributen voor nodig bleek te zijn. A. P. - ZIERIKZEE - Het oude pand in de Paardenstraat te Zierikzee - tegenover de entree van de Concertzaal - is verkocht. De ABN-bank Amsterdam heeft uiteindelijk besloten het vervallen onderkomen van de hand te doen. Verscheidene plannen van de bank vielen indertijd in het water, doordat de gemeente Zierikzee niet veel zag in de aangedragen ideeën, zoals een parkeerterrein op de plaats van het pand. Ook de bouw van garages viel te duur uit voor de bank.- Nu is het gebouwtje in handen van Aannemersbedrijf Snoep bv te Colijnsplaat. Eigenaar P. C. Snoep zegt nog geen plannen te hebben met het pand, dat te koop blijft staan. ,,Als er een koper is, dan wil ons bedrijf het pand natuurlijk wel zelf opknappen", aldus Snoep, die voornemens is om de goot op te knappen, zodat het gevaar voor eventueel val lende dakstenen voorkomen wordt. BROUWERSHAVEN - De PvdA-fractie van de Brouw- se gemeenteraad heeft ernstige bedenkingen tegen de constructie van de woningwetwoningen zoals die door de woningbouwvereniging Beter Wonen in de gemeente Brouwershaven werden en worden gebouwd. Onlangs kwam aan de Lei te Brouwershaven een tweede serie van zes woningen gereed en de plannen om in Zonnemaire drie woningen van datzelfde type te realiseren liggen besteksklaar. ,Voor de huur van ongeveer 600 gul den pér maand zijn het in verhouding erg kleine woningen waarvan vooral de bovenverdieping erg onpraktisch is", vindt PvdA-fractievoorzitter C. J. de Munnik. Hij doelt daarmee op de borstwering die zo lang is dat het dakgedeelte dicht bij de vloer eindigt waardoor een gedeelte van de slaap kamers amper te gebruiken is. ,,Dat had je vroeger ook in die kleine ar beidershuisjes maar dat hoort toch niet in zulke duren woningen?", vraagt De Munnik zich af. Als achter grond voor deze goedkopere bouw ziet hij het rijksbeleid waarbij staats secretaris Brokj^ppdracht heeft gege ven om voordeliger en effectiever te bouwen. ,,Maar dan moet de huur prijs daarmee ook overeenstemmen", aldus De Munnik. Overigens heeft hij niet de illusie dat er nog wijzigingen kunnen wor den aangebracht in het type woning voordat in Zonnemaire gebouwd gaat worden. ,,Er is nog wel overleg met de woningbouwvereniging maai de plannen liggen al besteksklaar, we kunnen nu niet meer terug". De PvdA zal er echter alles aan doen om bij de volgende bouwstroom in de ge meente huizen te realiseren die een andere dakconstructie hebben. Volgens gemeentesecretaris C. M. Padmos heeft bij de keuze van het woningtype, die wordt gemaakt door de woningbouwvereniging in samen werking met het college, meege speeld dat het kleine objecten betreft die in meerdere plaatsen op het ei land zijn gebouwd. Door daarvoor al lemaal dezelfde woningen te maken kunnen de kosten voor de architect, in dit geval Leo de Jonge uit Rotter^ dam, worden gedrukt. „Waar heb je" nog goedkopere huren tegenwoordig. Dat is niet meer mogelijk", aldus Padmos. Het hoofd van de dienst ge meentewerken Brouwershaven ing. J. Beek die de woningen onlangs samen met De Munnik heeft bezocht was we gens vakantie niet voor een reactie bereikbaar. ZIERIKZEE Bezoek De afdeling Zierikzee van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren gaat zaterdag 1 november op be zoek bij de bejaardensoos in Drei- schor. Laatstgenoemde houdt dan een gezellige middag, die om 14.00 uur in het plaatselijke dorpshuis begint. Bij voldoende deelname zorgt de firma Van Oeveren voor het vervoer naar Dreischor; en uiteraard weer terug ook. Belangstellenden melden zich voor 24 oktober aan bij 01110-4526 of 01110-4775. Contactdag De afdeling Schouwen-Duiveland van de Bond van Gehandicapten en Arbeidsongeschikten houdt zaterdag 1 november een contactdag. Deze dag wordt gehouden in de zaal van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive land, Kerkhof 8 in Zierikzee en be gint om 10.00 uur. Op het programma staan optredens van een zangkoor en verschillende artiesten, een lunch, bingo en een loterij. Zij die aan deze Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Wemeldinge Springtij: 20 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 oktober 02.05 148 08.35 -103 14.20 124 20.45 -136 16 oktober 03.00 153 09.20 -100 15.10 132 21.30 -135 15 oktober 00.10 159 07.08 - 96 12.40 133 18.55 -136 16 oktober 00.50 171 07.35 - 97 13.15 147 19.30 -138 15 oktober 02.35 171 08.50 -118 14.50 147 21.05 -153 16 oktober 03.30 177 09.35 -117 15.35 155 21.50 -152 15 oktober 02.10 164 08.40 -114 14.25 140 20.55 -148 16 oktober 03.00 169 09.25 -112 15.10 149 21.35 -147 dag willen deelnemen dienen zich in verband met de lunch voor donder dag 30 oktober op te geven via een van de volgende nummers: 01112- 2134 of 01110-5605. Fiom-avonden. In het kader van het Preventie project Eén-ouder gezinnen heeft een groep van acht alleenstaande ouders voor het najaar een project opgezet, dat ingaat op de behoeften van al leenstaande ouders. Dit project be staat uit een aantal thema-avonden in Zierikzee, Goes, Vlissingen, Middel burg en Terneuzen. Hierbij komen onderwerpen aan de orde als de een malige uitkering, huursubsidie en de Algemene Bijstandswet. Het doel van deze bijeenkomsten is het verbe teren van de positie van de één-ouder gezinnen en het bevorderen van een andere mentaliteit ten gunste van het één-ouder gezin. BROUWERSHAVEN Verkoop Zaterdagmiddag 18 oktober wordt in de Gereformeerde kerk te Brou wershaven een verkoop van allerlei artikelen gehouden. De opbrengst komt ten gunste voor het zendingsartsenechtpaar Coy van Overbeeke en Margriet van Overbee- ke-de Visser. De opbrengst wordt ge bruikt voor medicijnen en materia len kopen, die ze gebruiken in het ziekenhuis in Lesotho. De verkoping is tussen 14.00 en 17.00 uur. Collecte De opbrengst van de collecte ten ba te van de geestelijk gehandicapten bedraagt 641,55. De organisatie be dankt de collectanten en gevers. Bejaardensoos De bejaardensoos uit Brouwersha ven vertrekt zaterdag 18 oktober voor een reisje naar Neeltje Jans. Het ver trek is om 13.25 uur vanaf de Markt. OUSTERLAND-SIRJANSLAND Nierstichting De collecte van de Nierstichting bracht in Oosterland 1364,90 op en in Sirjansland bedroeg de opbrengst 252,85. Gevers en de collectanten worden bedankt. BRUINISSE NCVB „Heft uwe hoofden omhoog", was de titel van de meditatie uit Lucas 21 die presidente mevrouw L. Roukema hield aan het begin van de vergade ring van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Bruinisse. Ze opende met gebed en welkom. Voor het tweede gedeelte van de avond was dominee O. C. Kerssen uit Haamste de uitgenodigd die het onderwerp De wederkomst zou behandelen. Dit on derwerp werd op drie verschillende punten belicht. Als eerste vanuit de kerkgeschiedenis en van daaruit het ontstaan van diverse sekten en ver volgens wat de wederkomst voor Is raël, voor onszelf en wat het voor de gemeente betekent. Het is een moei lijke materie en wanneer de weder komst zal zijn weet niemand, maar Christus blijft zolang uit om de men sen een kans tot bekering te geven. Ds. Kerssen sloot dit onderwerp af met het gedicht „Kom haastig" van Okke Jager. Met dankgebed werd de bijeenkomst besloten. NIEUWERKERK ANBO Het najaarsreisje van de leden van de ANBO, afdeling Nieuwerkerk, en Oosterland werd gemaakt met een bus van de fa. Van Oeveren. Na een welkomstwoord door AN BO voorzitter A. de Winter ging de tocht voor koffie met gebak naar de Zevengergse Hoeve, in Zevenbergen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het schoenen- en leermuseum in Waalwijk. In het mooi gelegen hotel Lido werd het diner gebruikt, waar na men naar Tilburg reed voor een rondleiding in een Vinotheek. Hier maakte men kennis met de wijnbe reiding vanaf de druiven tot het fon kelende glas wijn. Een origineel na gebouwd Frans wijnschenkersstraat je trok aller aandacht. De terugreis kwam veel te snel in zicht en na nog een koffiestop in de Boswachter bij Breda arriveerde het gezelschap rond de klok van 7 uur weer in Nieuwer kerk. De voorzitter bedankte chauf feur en leden voor deze geslaagde dag. Milieufederatie: ZIERIKZEE - De Zeeuwse Milieufede ratie maakt via een schrijven aan het col lege van gedeputeer den staten, bezwaar tegen de vierde plan verandering van het bestemmingsplan Bui tengebied Oost, dat de gemeenteraad van de gemeente Wester- schouwen heeft vast gesteld. Dit plan geeft aan hoe de weg over de Stormvloedkering aan kan sluiten op het we gennet op Schouwen- Duiveland. De ge meenteraad heeft hier bij gekozen voor het poldertracé. De Zeeuwse Milieufederatie heeft ernstige bezwaren tegen deze keuze. In een schrijven aan het college van gedeputeer de staten van Zeeland zet deze organisatie uiteen wat precies haar grieven zijn. De keuze voor het poldertracé houdt in dat de landelijkheid van de Westhoek ernstig wordt aange tast. Met name de overgang van duin- naar open polderge bied zal hierdoor vervagen. Dit zal er, volgens de Milieufedera tie toe leiden dat de recreatieve uitbreidingen zich meer in de richting van het poldergebied zullen verplaatsen. Kraayestein De Milieuorganisatie geeft dan ook veruit de voorkeur aan het Kraayesteintracé, dat zo veel mogelijk de reeds bestaan de wegen vólgt en het polderge bied mijdt. Verder is de fede ratie van mening, dat verkeers kundige problemen en knel punten op het gebied van de ge luidshinder opgelost kunnen worden. Daarnaast vraagt de Zeeuw se Milieufederatie zich af of dit nu reeds in een bestem mingsplan wijziging moet worden opgenomen. Met Pro vincie en Rijkswaterstaat is immers de afspraak gemaakt, dat een nieuw traject pas van belang wordt wanneer de ver keersdrukte op de verbinding via de Kraayesteinweg dit noodzakelijk maakt. Verwacht wordt dat dit de eerstkomende jaren niet het geval zal zijn, omdat de recrea tie op Neeltje Jans nog maar in de kinderschoenen staat. Een bestemmingsplan is volgens de federatie op dit moment dan ook voorbarig. Bezoek aan fritesfabriek Een 50-tal leden van de Plattelands vrouwenbond Duiveland bracht een bezoek aan de fritesfabriek van de fa. Meyer Frozen Foods in Kruiningen. Na ontvangst met koffie en koek werd uitleg gegeven over de verwer king van de aardappel tot frites en andere aardappelprodukten, zoals b.v. aardappelpuree, waarna in een rondleiding getoond werd hoe het al lemaal in z'n werk gaat. Vanaf het binnenkomen van de aardappelen, langs de was- en schrapmachines naar de snij-apparatuur en afvalpers, waarna de produkten worden ver pakt en diepgevroren. Uiteraard wordt alles aan grondige controles onderworpen om tot een zo goed mo gelijk resultaat te komen. Bij nog maals koffie of een drankje kwamen de vragen en verhalen los. Alle deel nemers waren vol lof over het gebode- ne en kregen tot slot een grote zak diepvriespatat mee naar huis. YERSEKE - Dc Nederlandse over heid heeft vergeten bijtijds een deug delijk controle-apparaat op te zetten voor de Oosterscheldc. Deze beschul diging uitte burgemeester H. Boer van de Zeeuwse gemeente Reimers- waal maandag aan het eind van het werkbezoek dat dc Tweede-Kamer commissie voor de visserij aan de Oosterscheldc en Yerseke 'heeft ge bracht. De overheid heeft, aldus Boer. bij- Dinsdag 14 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering PvdA-fractie. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Rondleiding bibliotheek spellenmiddag NVvH. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Afscheid burgemees ter J. van Bommel. 19.30 tot 21.30 uur. Goes Prins van Oranje. Zeeuws Vogelaars- overleg. 19.30 uur. Woensdag 15 oktober Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, Zevenge- tijstraat. Bejaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Stadhuis. VVD-fractievergadering. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting en aan sluitend vergadering commissie wel zijn. 19.00 uur. Middelburg De Schakel, Bachtensteene 14. Lezing parapsychologie. 20.00 uur. Vrijdag 17 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00-21.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Culturele Vereniging 'Ouwerkerk Vroeger'. 19.30 uur. Oosterland Consistorie Gereformeerde Gemeen te. Jaarvergadering. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Installatie burgemeester J. van Bommel. 14.00 uur. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 uur. Brouwershaven Reisje bejaardensoos naar Neeltje Jans. Vertrek vanaf Markt. 13.25 uur. Goes Wijkgebouw de Pit. Zeeuwse Compu terdag. 9.00-17.00 uur. Zondag 19 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 Maandag 20 oktober Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring 19.30 uur. RSG Prof. Zeeman. Vergadering ou derraad RSG Prof. Zeeman. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland (profielschets nieu we burgemeester). 20.00 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring van de afdeling Burgh-Haamste de van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. 19.45 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Concertzaal. Seniorendag. 13.45 uur. Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Koor- en zangavond van NCRV. 19.30 uur. Donderdag 23 oktober Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Gespreksmiddag plattelandsvrouwen, herwaardering van arbeid. 13.30-15.30 uur. Zaterdag 25 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. Concert Aal- tens Mannenkoor. 20.00 uur. Kapelle De Vroone. Wedstrijd voor amateur wijn- en biermakers. Dinsdag 28 oktober Burgh-Haainstcde Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch. Woensdag 29 oktober Zierikzee Café Marktzicht. Bijeenkomst afde ling Schouwen-Duiveland van Hout en Bouwbond van de FNV. 19.30 uur. Zaterdag 1 november Zierikzee Zaal Stichting Jeugd Schouwen-Dui veland. Contactdag gehandicapten en arbeidsongeschikten. 10.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst bejaarden soos en Zicrikzeese ANBO. 14.00 uur. na acht miljard gulden geïnvesteerd in de Oosterscheldc voor het behoud van natuur, milieu en visserij, maar er is geen adequaat controle apparaat dat kan toezien op naleving van de regels zoals die zijn of worden opgesteld voor de Oosterschelde. Tbt 1963 was er wel een goede con trole op de visserij, de vaartuigen, de stroperij op oesters en kreeften en de recreatie. Dat apparaat is echter na genoeg verdwenen nadat enkele jaren geleden de beslissing was genomen dat de Oosterschelde dicht zou gaan en een zoet meer zou worden. Nu deze situatie drastisch is veranderd en de Oosterschelde een kostbaar bezit is geworden is zo'n intensieve controle dringend gewenst, meent burgemees ter Boer. 1 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2