Gemeentesecretaris De Jonge blij met openbaarheid van nu keikberichten Zuidbevelandse korpsen winnen brandweerwedstrijd stukken BEZORG(ST)ER Aanvoer mosselen Aanvoer garnalen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 oktober 1986 Nr. 24015 Wij vragen voor direkt voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een ge deelte van RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierik- zee, tel. 01110-6551 t.a.v. de heer J. van Loon. Na ruim 41 jaar met pensioen REYKJAVIK - President Reagan is enige uren voor het begin van zijn toespraak met Sovjetleider Michail Gorbatsjov zaterdag in Reykjavik met een verrassend initiatief geko men om tot een stop op kernproeven te komen. Gereformeerde Gemeenten EDE - PvdA-fractievoorzitter Wim Kok is zeer sceptisch over de af te sluiten bestuursovereenkomst tussen het rijk. de gemeenten en de provin cies. Een dergelijke overeenkomst stelt niets voor als die overeenkomst niet tenminste vergezeld gaat van het ongedaan maken van fouten uit het verleden, zei hij. BURGH-HAAMSTEDE - „De gemeente Westerschou- wen heeft een kritische gemeenteraad, die zich goed in de materie heeft ingewerkt. Het gebeurt eigenlijk maar hoogst zelden, dat ik me afvraag van moet je dat nou nog vragen...". De tijd van weleer, dat een gemeenteraad op de vergaderavond pas te horen kreeg welke voorstellen burgemeester en wethouders gingen doen, is voorbij. En dat is maar goed ook in de ogen van de Westerschouwse gemeentesecretaris J. W. de Jonge, die vrijdag 31 oktober zijn ruim 41-jarige loopbaan de rug toekeert. Met moeite overigens. Van de VUT wilde hij niet weten en ook nu heeft hij het gemeentebestuur laten weten te moéten vertrekken. Van enthou siast weggaan is geen sprake. ..Het klinkt misschien wat vreemd, maar het hele gemeentelijke werk zie ik ei genlijk als mijn bedrijf. Na zo'n pe riode ben je net als een ondernemer verweven met je onderneming. Daar neem je niet zo gemakkelijk afscheid van; ik ben immers altijd opgewekt naar mijn werk toegegaan", aldus De Jonge. Loopbaan Hij laat inderdaad een imponeren de loopbaan aflopen. In 1945 al werd hij gemeentesecretaris van Renesse, terwijl 21 januari 1961 het secretarie- schap van de gemeente Westerschou- wen begon. 'Een wandelende encyclo pedie' wordt De Jonge al genoemd en tijdens de raadsvergaderingen spuit hij er zonder moeilijkheden complete reglementen, wetten en procedures uit. Jaar in, jaar uit bereidde de secre taris commissie- en raadsvergaderin gen voor; gaf hij de raadsleden tekst en uitleg en vervulde alle taken, die een gemeentesecretaris toegewezen krijgt. Het is een open deur om te stellen, dat het ambt van de secreta ris in de loop der jaren nogal veran derd is. ,,Het is zo, dat pas in de jaren zestig de adviescommissies in het leven werden geroepen. Tot die tijd moes ten de raadsleden zelf een oordeel vormen over de problemen, die ze voorgelegd kregen. In de zeventiger jaren is Westerschouwen eigenlijk naar de openbaarheid van de com missies gegaan. Vroeger is die open baarheid door de bestuurders niet al tijd even gemakkelijk ontvangen". Opzet De Jonge gelooft er niet in, dat in de beslotenheid van bestuur vroeger enige vorm van opzet zat. Het was in die tijd nu éénmaal zo, dat het ge- meentestuur - met uitzondering van de raadsvergadering - in beslotenheid vergaderde. Tbch is hij ook van me ning, dat anderzijds, ook de burger niet vroeg om informatie. ,,Ik ben van mening, dat de maatschappijleer op de scholen de mensen eigenlijk mondiger heeft gemaakt. Dat toen ei genlijk de honger naar informatie is gegroeid", légt De Jonge uit. Zelf heeft de Jonge er nooit moeite mee gehad om meer in de openbaar heid te treden. Ook nu bijvoorbeeld - nu de gemeente Westerschouwen haar besloten vergaderingen tot een mini mum heeft beperkt - kan de secx-eta- ris daar alleen maar tevreden over zijn. Tbch heeft dat nogalwat invloed op zijn functie gehad. Voorstellen om vatten in tegenstelling tot vroeger in eens de overwegingen van het college. Enkele decennia terug schreven b en w wat ze wilden zonder enige achter- grondinfoi*matie. Terwijl De Jonge dat uitlegt en aangeeft, waarom hij zoveel waarde hecht aan die volledige informatie stroom naar de raadsleden toe, komt er een ambtenaar binnen met een agendapunt voor de raad. De secreta ris kijkt het vluchtig in en vraagt de man er een 'sub d' bij te stoppen. Ex tra informatie voor de raadsleden; De Jonge had zijn manier van wer ken niet beter kunnen aantonen. De logica is simpel. Hoe meer infor matie, hoe kritischer de geïnformeei-- de zich kan opstellen. En aan die hou ding ontbreekt het in Westerschou wen niet. Menigmaal worden de da gelijkse bestuurders bestookt met vx-agen en altijd heeft De Jonge hier BRUINISSE - Ofschoon de mossel- aanvoer de laatste weken niet opti maal is, leverden de Zeeuwse mossel kwekers relatief behoorlijk wat mos selen. Een aantal van deze geveilde partijen bracht 100,- en meer op. BROUWERSHAVEN - De garna lenvisserij concentreert zich de laat ste weken vooral langs de Zuid- en Noordhollandse kust. Deze garnalen- vangsten worden per auto vanuit Scheveningen en IJmuiden vervoerd naar de visafslagen van onder andere Kortgene, Stellendam en Den Oever. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Woensdag 15 oktober, 19.30 uur, ds. J. de Groot, Rijssen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Anloo-Annerveen: T. Kamper, kand. te Uitgeest; te Ever- dingen C. H. van Campenhout, kand. te Ridderkerk. Aangenomen naar 's Heer Abtsker- ke en Nisse; mevr. J. Bakhoven pred. v. buitengew. werkz. (geest. verz. Huize Patrimonium) te Groningen. Bedankt voor Streefkerk; C. Oor schot te Lunteren. Gereformeerde Kerken Bei'oepen te Amsterdam, Interkerke lijke Stichting Diensten met Belang stellenden: J. R. Zijlstra te Vorden die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Grootegast: A. O. Reit- sema te Brunssum-Treebeek. Hoger j>eil noodzaak RENESSE - Loeiende sirenes, zwaailichten en brand weerwagens, die met „de vlam in de pijp" komen aan- scheuren hebben de niets vermoedende voorbijganger ongetwijfeld aan het schrikken gemaakt. Deze onheil spellende taferelen, die zich in het centrum van Renesse afspeelden maakten deel uit van de traditionele TAS- HAD-wedstrijden, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vrijwillige brandweer van Westerschou wen dit jaar in Renesse werden gehouden. Zo'n twintig corpsen uit geheel Zeeland deden aan deze wedstrijden mee. Opmerkelijk was dat Schouwen-Duiveland slechts met drie korpsen( Zierikzee, Bruinisse en Brouwersha ven) was vertegenwoordigd. Als uiteindelijke winnaars kwamen Wemeldiiige en Heinkenszand uit de bus. Voorzitter J. de Jonge van de Ver eniging van Bevelvoerders op Schou wen-Duiveland, die dit jaar met de organisatie van deze happening was belast, schreef de geringe belangstel ling van de korpsen van Schouwen- Duiveland toe aan het feit, dat het ac cent op de hulpverlening sommige groepen mogelijk afgeschrikt heeft. Wedstrijdleider C. Schout uit Vlissin- gen vermoedde dat een overdosis" aan wedstrijden een rol hierbij heeft gespeeld. Voor de deelnemende ploegen wa ren twee verschillende opdrachten opgesteld: een brand in de archief ruimte van de gemeente en een brand in de centrale verwarmingsinstalla tie boven het leslokaal van de vrij willige brandweer in Renesse. Vlam- menborden en brandsimulatoren gaven beide brandhaarden aan. Niet zozeer het blussen op zich maar het redden van de slachtoffers stond hier bij op de eerste plaats. Improvisatie Op het moment echter, dat de ploeg bestaande uit vijf manschappen en een bevelhebber gereed staat om uit te rukken, komt er een nagekomen bericht binnen. Dit bericht maakt melding van een een werknemer, die door een blunder van een automobi list in een riool opgesloten zit. Hier door moet het ..plan de campagne" worden omgegooid. Nadat deze on verwachte hindernis uit de weg ge- i-uimd is, doet zich echter een volgen de verrassing voor: de brand heeft ook een slachtoffer geëist, waardoor opnieuw een aanpassing van het plan noodzakelijk is. Deze onverwachte wijzigingen in de situatie waren ui teraard bedoeld om uit tè testen of de bevelvoerders en hun-manschappen in een zeer korte tijd de juiste beslis singen nemen, waardoor mensenle vens werden gespaard. Na afloop van de wedstrijd bleek tijdens een bespreking van de resul taten, dat het optreden van sommige korpsen te wensen overliet. Wed strijdleider Schout verklaarde des gevraagd dat het niveau hem niet meeviel. De redding van slachtoffers kwam in sommige gevallen in het ge drang, doordat de verkenning van de plaats des onheils door de bevelheb ber van het korps onvolledig was of doordat de ploeg de vastgestelde tijd overschreed. Ook het werken met hulpverleningsmateriaal, zoals bij voorbeeld de porto-power-set leverde bij sommige ploegen problemen op. „Dergelijke onvolkomenheden heb ben straf punten opgeleverd. Zijn conclusie was dan ook dat de brand weerkorpsen moeten blijven oefenen om het peil optimaal te houden. Ook de burgemeester van de ge meente Westerschouwen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer ha merde er tijdens de prijsuitreiking in het Dorpshuis van Renesse op, dat brandweeroefeningen in wedstrijd verband ook in de toekomst nodig zullen zijn om het niveau van de hulp verlening door de brandweer niet al leen te handhaven maar ook te verbe teren. De uitslag van de wedstrijd luidt als volgt: BAAN A: 1. Wemeldinge (628 punten), 2. PZEM (612), 3. Goes III (592), 4. Kamperland (585), 5. Arne- muiden (555), 6. Zierikzee (545), 7. Bruinisse (544), 8. Goes II (543), 9. Goes I (535),10. Hulst (499). BAAN B: 1. Heinkenszand (665 punten), 2. Brouwershaven (632), 3. Yerseke (609), 4. Koewacht (595), 5. 's- Gravenpolder (589), 6. Axel (572), 7. Colijnsplaat (532), 8. Ovezande (488), 9. Middelburg (355). Baarland had zich tijdig teruggetrokken. SCHIPHOL - Douane en rijkspoli tie dienst luchtvaart hebben de eerste negen maanden van dit jaar in totaal 76,7 kilo cocaïne op Schiphol onder schept. X,n heel 1985 werd op de natio nale luchthaven 37,8 kilo van dit ver dovend middel aangetroffen. Met de cocaïnevangsten van dit jaar is de hoeveelheid al overschreden die in 1984 werd onderschept, 75,8 kilo. Dit heeft woordvoerder R. Hers van de rijkspolitie dienst luchtvaart meege deeld. Beroepen te Slikkerveer: A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Gouda: C. Harinck te Oostkapelle; voor Apeldoorn: B. van der Heiden te Woerden. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent met dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bi) de redactie bekend moeten zijn. Uitvaart N.a.v. het artikel „vrijwilligers be geleiden uitvaart buitenkerkelijken" van 2 oktober j.l. wil ik om mis verstanden te voorkomen verduide lijken voor wie humanistische uit- vaartbegeleiding bestemd is. Huma nistische uitvaartbegeleiding is be doeld voor niet-godsdienstigen. Bij de uitvaart staat het leven van de overledene centraal want humanisten houden zich over het algemeen niet bezig met een heirnamaals. Trudy Doeleman-Huter Dreischor Landbouw- vakantiebonnen Deze week is er weer gelegenheid voor het inleveren van landbouwva- kantiebonnen en/of vakantiechec- ques van het ASF. Aanbieding van bonnen en of cheque-bonnen moet ge schieden bij de afdelingspenning meester van de Voedingsbond FNV. Er dient gebruik gemaakt te worden van een opplakboekje van het vakan tiefonds voor de landbouw. Losse bonnen worden niet ter verzilvering aangenomen. Ook geen bonnen van vorige boekjaren door elkaar'plak ken. De uitbetaling is in de week van 24-29 november. Voor de afdeling Wes terschouwen en omstreken kunnen bonnen en cheques worden ingele verd op vrijdagavond 17 oktober bij C. P. Remmers, Schelphoek 22 te Se- rooskerke; vanaf 18.00 uur of na tele fonische afspraak. Voedingsbond FNV De vuurbestrijders uan Kamperland/Wissenkerke in actie. WIERDEN - De 35-jarige R. M. Voortman uit Almelo is door een ver keersongeluk in Wierden om het le ven gekomen De man botste door nog onopgehelderde oorzaak met zijn auto tegen een boom. Hij raakte be kneld en overleed ter plaatse aan het opgelopen letsel, aldus de politie. een passend antwoord op, waarna de raadsleden tot een (politieke) beslis sing komen. Invloedrijk Wanneer De Jonge wordt voorge legd of hij hierdoor - die afhankelijk heid van de raadsleden ten opzichte van de informatieverstx-ekking - niet bijzonder invloedx-ijk is, reageei't hij terughoudend. „Natuux-lijk heeft een secretaxns wel enige ixwloed, maar de xaadsleden hebben altijd de moge lijkheid om de infox-matie, die ze van mij hebben gekregen na te checken. Ze doen dat eigenlijk nooit". Hij vult dit aan met de opmerking, dat de raadsleden volgens hem verti'ouwen hebben in de objectieve informatie vaxx de seci'etaris. Wie spreekt over openbaax-heid van bestuur kan haast niet om de functie van de kranten heen. Dagelijks staan de kranten bol van infox-matie over het gemeexxtelijk reilen eix zeilen. De Jonge vindt dat een goede 2aak, om dat dat helemaal in zijn visie van openbaarheid valt. „Het gebeux't wei eens, dat je de krant opslaat en dexxkt van had dat er nu zo in gemoeten; hier is eigenlijk iets uit zijn vex-band gehaald. Desondanks vind ik, dat je zoiets voor lief moet nemen ten bate van de openbaai-heid". Niet alleen de raadsleden worden met de grote hoeveelheid kennis en informatie kritischer, dat geldt ook voor de dag- en nieuwsbladen. De tijd, dat de gemeentesecretarissen van het eiland gevraagd werden om het verslag voor de krant te schrijven is al lang voorbij. „Mij is dat vroeger ook weieens gevraagd, maar daaraan ben ik nooit begonnen. Je zou dan een voorstel maken, het tijdens de raad uit de doeken doen om er ver volgens een bericht voor de krant van te maken. Nee, dat heb ik nooit zien zitten". De kranten zouden er vandaag de dag ook niet meer om vragen, overigens. De Jonge mag dan over de houding van de gemeente tevreden zijn; de openbaarheid zou nog beter benut kunnen worden in zijn ogen. De ge meente verstrekt gegevens, die ook in de kranten verschijnen, maar eigen lijk komt er maar minimale i-espons op. „Er zijn zoveel wetten en regels tegenwoordig, dat veel mensen dooi de bomen het bos niet meer zien. Het gemeentehuis zou een prima klank bord kunnen zijn, waar de burgex-s De secretaris, zittend op de fontein, die even later door enkele ambtenaren in werking zou worden gesteld. eens wat vaker binnenlopen om din gen te vx-agen. Het gemeentehuis staat er voor open". Gemeentehuis Datzelfde gemeentehuis in Burgh- Haamstede staat ook vi-ijdag 31 okto ber open, maar dan voor het afscheid van de secretaris. Toen zijn vertx-ek in zicht kwam, heeft hij meteen de uit drukkelijke wens uitgesproken om het afscheid in het gemeentehuis plaats te doen laten vinden. Waax-om? Hij lacht een beetje en stelt onom wonden „dat is er de juiste plaats voor". Afscheid dus. Hij heeft het er niet gemakkelijk mee, ondanks dat er voldoende redenen zijn om van een welverdiend pensioen te gaan genie ten. „Je zult weer aan de vrije tijd moetep gaan wennen en weer dingen gaan doen, waaraan je eigenlijk niet toe kwam." Een geruststellende ge dachte is, dat De Jonge sinds enige tijd een opvolger heeft - jhr. J. O. R. Albeda-van Ekenstein - waarin hij al le vertrouwen heeft. 'Zijn' personeel zal hem ook mis sen. De secretaris is een zakelijk in gesteld persoon, maar kan een grapje op zijn tijd ook waarderen. Zittend op de stille fontein - de fotograaf van de Nieuwsbode wil een foto maken - slaagt het pei-soneel erin om de kraan onverwacht aan te zetten. Slechts een fractie van een seconde hiervoor stond de secretaris op. Geen nat pak dus, maar wel een schatrende groep ambtenaren. EINDHOVEN - Bowling zal tijdens de olympische spelen van 1988 in Seoel demonstratiesport zijn. Veemarkt Leiden LEIDEN, 13-10. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 8,25-J 13,00, stieren le kw. 7,30-f 8,10; 2e kw. 6,30- 7,30; vaarzen le kw. 6,30-f 7,25; 2e kw. 5,40-f 6,30, koeien le kw. 6,20- 7,15, 2e kw. 5,45-f 6,20, 3e kw. 4,65-f 6,45; worstkoeien 4,60- 5,40. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 5,00-f 6,75; lammeren (rammen) 8,50-f 9,75; lammeren (ooien) 8,00-/ 9,50. Prijzen per stuk: Schapen 160- 220; lamrheren (rammen) 185- 230; lammeren (ooien) 170-/ 190. Aanvoer: Totaal 1448, waaronder slachtvee 1081, stieren 250, slacht schapen en lammeren 117. Ovex-zicht: slachtvee: handel rede lijk, en prijzen gelijk; stieren: handel redelijk, en prijzen hoger; slachtscha pen en lammeren: handel traag, en prijzen gelijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 13-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 200 dieren aangevoerd. De prijzexi luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-f 4000; werkpaai-den 1950-2950; oude paarden 2050-f 2500; 3-jarige 1700- 2750; 2-jarige 1500-f 2250; veulens 500-/ 1200; hitten 900-/ 1550; po ny's 200-/ 950. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,10-/ 6,00 en jonge slachtpaai-den 4,00-/ 6,00. De handel was redelijk. Alnati 12-10 te Ilheus Fosarina 10-10 te New York Nedlloyd Dejima 11-10 te Nagoya Nedlloyd Hollandia 12-10 van Bre merhaven naar Zeebrugge Nedlloyd Houtman 13-10 te Fos sur Mer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5