Deltawerken binnen een eeuw niet meer veilig Tractor in de sloot Rapen mosselen in Waddenzee ontraden Broodweek op school WATERSTANDEN Miljoenen schade bij brand Andere voorschriften voor inzameling gevaarlijk huisvuil Teleurstelling over mislukte top IJsland Nobelprijs Drie doden door ongeval Vier doden door brand Vlissingen Vistuig gestolen 2 Onderzoeker promoveert vandaagmaandag ZIERIKZEE - Als gevolg van een sterkere stijging van het zeeniveau zullen de Deltawerken binnen een eeuw niet meer veilig zijn. Bij het opstellen van de Deltanorm is uitgegaan van een zeespiegelrijzing van 20 centimeter per honderd jaar. Deze zal de komende eeuw echter twee tot vier maal zo hoog zijn. De Zeeuwse waterkeringen en de andere dijken langs de kust zullen evenredig moeten worden verhoogd om de veiligheid in de toekomst te ga randeren. Drs. C. van der Veen, verbonden aan het Instituut voor Meteorologie en Oceanografie van de Rijksuniversiteit in Utrecht, komt tot deze voorspelling op grond van zijn berekeningen van de temperatuurstijging in de tweede helft van de volgende eeuw. Door de verbranding van aardgas, steenkolen en olie komt er steeds meer kooldioxyde (C02) in de atmos feer. Daardoor zal de temperatuur over de gehele aarde met gemiddeld 2 tot 4 graden celsius stijgen. Het Pool ijs zal daardoor smelten als gevolg dat de oceanen met meer water wor den gevuld. Het zeeniveau zal volgens de onder zoeker, die vandaag, maandag in Utrecht promoveert tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen, in het jaar 2085 gemiddeld tussen de ZIERÏZKEE - In gemeenten waar - naast de huisophaaldienst - een spe ciale ophaaldienst bestaat voor het inzamelen van gevaarlijke stoffen (hijvoorbeeld met een zogenaamde chemocar), moet dit vervoer sinds 1 oktober voldoen aan gewijzigde voorschriften op grond van de wet gevaarlijke stoffen. Dit betekent on der meer dat uit de huishouding af komstige brandbare, giftige en bij tende afvalstoffen (en ook spuit bussen) niet aan de weg mogen wor den gezet maar verpakt moeten wor den afgegeven. Zo mogelijk moet de naam van de stof op de verpakking worden ver meld. Bij het aanbieden van grote hoeveelheden kan een verklaring worden verlangd waaruit blijkt dat de stoffen inderdaad uit een particu lier huishouden afkomstig zijn. Ook de voertuigen die voor de inzameling van de gevaarlijke huishoudelijke af valstoffen worden gebruikt, moeten aan bepaalde voorschriften voldoen. Zo moeten de verschillende soorten stoffen afzonderlijk kunnen worden opgeslagen. Er mag in en bij het voer tuig niet worden gerookt. De nieuwe voorschriften gelden ook bij de inzameling van gevaar lijke afvalstoffen die, op overeen komstige wijze als in particuliere huishoudingen, vrijkomen in horeca bedrijven, winkels en bedrijfskanti nes. Ze gelden echter niet voor de in zameling en het vervoer van be drijfsafval; daarvoor bestaan afzon derlijke voorschriften. 28 en 66 centimeter zijn gestegen. De stijging van het zeewater voor de Ne derlandse kust zal waarschijnlijk iets groter zijn. Dat is in het verleden ook zo geweest. In de afgelopen hon derd jaar nam de zeespiegel bij Ne derland met 20 centimeter toe, terwijl het wereldgemiddelde lag op 15 centi meter. Waterstand De promovendus, die zijn onder zoek verrichtte met financiële steun van de Stichting voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek (ZWO), waar schuwt voor de extreme waterstan den, die zich bij een hoger zeeniveau vaker zullen voordoen. De hoge wa terstanden tijdens de ramp van 1953 in Zeeland, die nu gemiddeld een keer in de 500 jaar voorkomen, zullen na een zeespiegelstijging van 50 cen timeter eens in de honderd jaar optre den. Waarschijnlijk zullen nog hogere 'waterstanden optreden dan ooit te voren. Broeikaseffect Kooldioxyde is een van nature in de atmosfeer voorkomend gas. Door het toenemend gebruik van fossiele brandstoffen komt er steds meer kooldioxyde bij. In het verleden zorg den de bossen ervoor dat veel van de ze stof uit de lucht werd opgenomen, zodat het proces enigszins in even wicht gehouden kon worden. Door de ontbossing op grote schaal blijft er steeds meer kooldioxyde in de atmos feer hangen. Het gevolg van de groter wordende concentratie kooldioxyde is dat de temperatuur stijgt. Andere gassen, die als gevolg van menselijke activiteiten in de lucht terecht ko men, zoals methaan, stikstofoxyde, ozon en chloorfluorkoolwaterstoffen, versterken dit broeikaseffect. De opwarming zal niet overal op aarde even groot zijn, zo heeft Van der Veen berekend. Aan de Noord- en Zuidpool zal de temperatuurstijging ongeveer drie a vier maal zo groot zijn als rond de evenaar. Het gevolg hiervan is dat de hoeveelheid ijs op Groenland langzamerhand zal afne men. Daar staat tegenover dat de ijs kap op Antarctica naar alle waar schijnlijkheid iets zal groeien als gevolg van de toenemende sneeuw val, omdat de warmere lucht meer vocht kan bevatten. Alles tezamen komt het erop neer dat de zeespiegel de komende eeuw gemiddeld een hal ve meter hoger zal zijn. Bij zijn berekeningen de DEN HAAG - Het ministerie van landbouw en visserij heeft het rapen en consumeren van mosselen uit de Waddenzee ontraden. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJmijden heeft in bepaalde gedeelten van de Waddenzee een verhoogde concentratie van algen, zogenoemde dinoflagel- laten, vastgesteld, die bepaalde stoffen afscheiden die bij consumptie van mosselen kunnen leiden tot maag- en darmstoornissen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij, die dit heeft meegedeeld, zijn er ove rigens bij zijn ministerie en dat van volksgezondheid nog geen ziektege vallen als gevolg van het eten van mosselen uit de Waddenzee bekend. Het Produktschap voor vis en visprodukten heeft inmiddels maat regelen genomen om te voorkomen dat besmette mosselen uit de Wad denzee in de handel komen. Mosselen mogen pas aan de handel worden af geleverd als de Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees, waaronder ook de controle van verse visserijpro- dukten valt, een verklaring heeft af gegeven dat de mosselen geschikt zijn voor menselijke consumptie. Bestaande maatregelen zijn aange- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Bruinisse Wcmeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 14 oktober 00.55 137 07.30 - 98 13.20 112 19.45 -131 14 oktober 11.50 114 06.10 - 90 18.15 -128 14 oktober 01.25 158 07.45 -113 13.55 133 20.05 -147 14 oktober 01.00 151 07.35 -109 13.30 127 19.55 -143 Utrechtse onderzoeker er vanuit dat de Zuidpool bij een opwarming van de atmosfeer vrij stabiel zal blijven. Andere deskundigen op dit gebied zijn daar nog niet zo zeker van. Zij houden zelfs rekening met een ver snelde afsmelting van het ijs in een zich versterkend proces. Volgens ru-, we schattingen zal de gehele Westan- tarctische ijskap in een tijd van 400 500 jaar zijn verdwenen. Het gevolg is dat de zeespiegel dan met bijna zes meter zal stijgen. Van der Veen denkt niet dat dit het geval zal zijn, maar een dergelijke ca tastrofe sluit hij ook niet uit. ,,Het zal duidelijk zijn dat over dit pro bleem het laatste woord nog niet is gesproken. Verder onderzoek en me tingen zijn nodig om de lacunes in de kennis van de dynamica van de West- antarctische ijskap op te vullen", al dus de natuurkundige. Als de Noord zee met zo'n zes meter zal stijgen, kan dit voor Nederland ernstige gevolgen hebben. Ongeveer de helft van het land ligt beneden het Nieuw Amster dams Peil en loopt dus in principe het gevaar onder water te raken. BRUSSEL BONN WASHING TON - In Brussel is vandaag, maan dag, de bijeenkomst begonnen van de NAVO-raad, waar de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken George Shultz verslag uitbrengt over de mislukte ontwapeningsbespre kingen op IJsland. Uit Europese hoofdsteden zijn nog maar weinig reacties gekomen, maar volgens NAVO-diplomaten overheerst een ge voel van intense teleurstelling, met name over het uitblijven van een ak koord over de middellange afstands wapens, nadat de partijen elkaar zo dicht genaderd waren. Niettemin verwachten diplomaten dat de bondgenoten later opde dag steun zullen betuigen aan de Ameri kaanse opstelling in Reykjavik. In Bonn zei Volker Ruhe, woordvoerder van de regeringspartij CDU voor de buitenlandse politie, dat hij teleur gesteld maar niet gedeprimeerd is, hoewel dit zeker een tegenslag is". Hij meende dat de onderhandelingen over wapenbeheersing toch door zul len gaan. SPD-woordvoerder Horst Ehmke daarentegen sprak van „een zwarte zondag voor de mensheid". „We moé ten nü aannemen dat-er geen verdere vooruitgang zal zijn onder Reagans resterende periode ais president en dat we misschien vier tot zes jaar hebben verloren voordat we opnieuw zijn gekomen in een situatie waarin vooruitgang mogelijk is". Hij weet de mislukking aan Reagans vasthouden aan het program voor het ruimte-af weersysteem SDI, terwijl Ruhe dacht dat Gorbatsjov mogelijk te hoog spel heeft gespeeld. In het vliegtuig van IJsland naar Brussel zei Shultz tegen verslagge vers dat juist het bestaan van het SDI-program de Russen bereid had gemaakt tot dergelijke vergaande concessies. De New York Times meent in een commentaar dat op het opgenblik nog niet kan worden vastgesteld aan welke kant de verantwoordelijkheid ligt voor de mislukking van de top. Volgens de Washington Post had rea- gan er beter aan gedaan te blijven bij zijn oorspronkelijk plan voor een be scheiden bijeenkomst, die besteed zou moeten worden aan het opstellen van plannen vooreen meer ambitieu- ze top op een later tijdstip. „Hij heeft Gorbatsjovs riskante uitnodiging voor een pokerspel met hoge inzet aanvaard en komt met lege handen thuis. Nu moet hij uitleggen waar om." NIEUWERKERK - Op de parallelweg tussen Nieuwerkerk en Zierikzee is vrijdagavond een tractor met twee aanhangers in de sloot beland. De combi natie wilde het akkerland via een 'oversteek' verlaten, maar de aanhangers raakten hierbij in de sloot. Een en ander had tot gevolg, dat de tractor zelf omhoog werd getrokken en zo ook bleef 'hangen'. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar de combinatie liep enige schade aan de as op. Een politie agent van de verkeersgroep riep de hulp van een weg sleepbedrijf in, waarna het nog enige tijd duurde voordat het euvel verholpen was. STOCKHOLM - De Nobel prijs voor Geneeskunde is dit jaar toegekend aan de Ameri kanen Stanley Cohen en Rita Levi-Montalcini, zo heeft het Karolinska-instituut in Zwe den vandaag, maandag, be kendgemaakt. BARCELONA - Een speciale een heid van de Spaanse politie heeft door een snelle actie een einde ge maakt aan de gijzeling van negen mensen door twee overvallers in een bank in Barcelona. HEERHUGOWAARD - Een ver keersongeval in Heerhugowaard heeft zondagachtend aan drie jonge inwoners van Ursem het leven ge kost. Twee andere inzittenden, ook afkomstig uit Ursem, raakten ge wond. De toestand van een van de ge wonden is zeer ernstig, aldus de poli tie. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen de buurtschappen Rustenburg en 't Kruis. Volgens de politie raakte de auto,met.de vijf inzittenden van de weg en vloog het voertuig met hoge snelheid tegen een boom in de linker berm. De slachtoffers zijn de 27-jarige P. Pauw, de 23-jarige S. Groot en de 24- jarige N. Broertjes. VLISSINGEN - Door een uitslaan de brand in een drietal woningen in Vlissingen zijn zaterdagmorgen rond 02.45 uur drie mannen en een vrouw om het leven gekomen. Dit heeft een woordvoerder van de politie zater dagmorgen meegedeeld. De slachtoffers zijn C. Caljouw (26), H. van de Bijl (32), J. de Muijnck (40) en A. van Helvoirt (31). Andere bewo ners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Een van de panden brandde geheel uit. In dit pand was de Alge mene Stichting voor Maatschappelij ke Dienstverlening en Gezondheids- zorg (voormalige Pinkstergemeente) gevestigd. De schade bedraagt enkele tonnen. Over de oorzaak van de brand is nog geen duidelijkheid, maar de politie denkt vooralsnog niet aan brandstichting. scherpt. Dat betreft onder andere het vervoer van mosselen per schip van het Waddengebied waar zij worden opgevist naar de zogenaamde verwa terplaatsen in de Oosterschelde. Op die laatste plaatsen worden de mosse len enige tijd teruggezet in het water, onder meer om zand te laten uitspoe len. De algensoort is in de huidige con centratie sinds 1981 niet meer in Ne derlandse wateren vastgesteld. De hoge concentratie is het gevolg van de hoge temperatuur van het water en de lage stroomsnelheden in het Wad dengebied. Als de watertemperatuur daalt of het water door een na jaarsstorm in beroering wordt ge bracht wordt een spoedig einde van de hoge concentratie verwacht. Springtij: 20 oktober Actuele informatie over afwijkingen; 01110-7056 ZIERIKZEE - In het kader van de week van het brood heeft de scholenge meenschap voor lbo Schouwen-Duiveland het brood in al zijn variëteiten na der belicht. De leerlingen werden geconfronteerd met een weinig genuanceer de uitspraak van een bakker: ..We hebben wit en bruin brood en dat eet u maar." De man ging voorbij aan de kleinbroodsoorten, die streekgebonden waren. Schouwen-Duiveland was en is vooral bekend om zijn bolussen en pa lingbrood. In de afgelopen jaren is er echter dankzij een goede voorlichting over bakkerijgrondstoffen en dergelijke heel wat ten goede veranderd. Wie nu een bakkerswinkel binnenstapt ziet een enorm aanbod aan broodsoorten. Ter afsluiting van de week kregen alle eerste klassers drie verschillende broodjes, die de consumptieve afdeling van school speciaal voor hen had ge bakken. LISSABON - De politie in de Portu gese enclave Macao heeft de eigenar van een restaurant gearresteerd we gens moord op tien mensen. De man bekende dat hij zijn slachtoffers in stukken had gesneden en het vlees gekookt aan zijn klanten had geser veerd. De slachtoffers waren leden van een familie die haar restaurant aan de Chinees had verkocht. In plaats van te betalen roeide de man de helé familie uit. BRUSSEL - Voor de tweede maal deze week is radioactief koelwater ontsnapt uit een kerncentrale in het Belgische Tihange dooi'dat een af sluiter ging lekken. Er verspreidde zich ruim 500 liter radioactief koel water over de vloer van verscheidene lokalen. Volgens de directie van de kerncentrale is onmiddellijk begon nen met de ontsmetting van die loka len. Het ongeval levert geen gevaar op voor de werknemers van de cen trale of voor de bevolking. SAN SALVADOR - In El Salvador zijn mogelijk honderden mensen om gekomen als gevolg van een serie zware aardschokken, waarvan het zwaartepunt vlak boven de hoofdstad lag. Door de eerste en zwaarste schok even voor het middaguur zagen ou ders de school Santa Catarina in het zuiden van San Salvador waarvoor zij op hun kinderen stónden te wach ten in een klap in elkaar zakken. DEN HAAG - Een uit slaande brand heeft van morgen, maandag, in Den Haag voor minstens twee en een half miljoen schade aangericht. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De vijftig bewoners van een flat aan de overkant van de weg zijn gedurende een half uur geëvacueerd geweest. De brandweer was bang dat de vlammen zouden over slaan. Er waren namelijk aan twee kanten luifels, al dus de brandweer. De brand begon omstreeks kwart voor twee in een koffieshop aan de Leyweg. De politie vermoedt brand stichting omdat getuigen meteen na het ontstaan van de brand twee man nen zagen wegrennen. Technisch on derzoek moet daarin maandag meer duidelijkheid brengen. De koffieshop, op een hoek gesitu eerd, brandde geheel uit. Dat bete kende een schadepost van 120.000 gulden. Een aangrenzend Chinees restaurant liep voor zeven ton aan brand- en rookschade op. De snack bar daarnaast voor 45.000 gulden. Aan de andere kant liepen een sportzaak, een rtv-winkel en een be drijf voor woninginrichting voor'res- pectievelijk vijf, vier en nog eens vier ton aan rookschade op. Ook een die renwinkel kwam vol rook te staan, maar geen enkel beest kwam om. De schade hier bedroeg 25.000 gulden. Verder is er nog schade aan onder meer een bibliotheek, aan woningin richtingszaak, een textielzaak en een stomerij. De rook kon de winkels vol gens de brandweer vooral binnen dringen door de luifelconstructie. Het ging hier om luifels die tot bin nen in de winkels lopen. Meester Om kwart voor drie kon de brand weer, met 32 mensen en veertien voer tuigen aangerukt, het sein „brand meester" geven. Het winkelcomplex werd gebouwd voor het jaar 1978, het jaar waarin de brandweerverordening van kracht werd die het stellen van scherpere ei sen voor het bouwen door de brand weer mogelijk maakte. Waren de nu getroffen winkels na '78 gebouwd, dan hadden ze waarschijnlijk niet de ze luifelconstructie gehad, zei een woordvoerder van de Haagse brand weer. Maandag 13 oktober Zierikzee Concertzaal. Kinderen van een min dere God. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Vertrek plattelands vrouwen naar fritesfabriek om 13.15 uur. Dinsdag 14 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering PvdA-fractie. 20.00 uur. $urgh-Haamstede De Schutse. Rondleiding bibliotheek spellenmiddag NVvH. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Afscheid burgemees ter J. van Bommel. 19.30 tot 21.30 uur. Goes Prins van Oranje. Zeeuws Vogelaars- overleg. 19.30 uur. Woensdag 15 oktober Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, Zeven ge tijstraat. Bejaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Stadhuis. VVD-fractievergadering. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting en aan sluitend vergadering commissie wel zijn. 19.00 uur. Middelburg De Schakel, Bachtensteene 14. Lezing parapsychologie. 20.00 uur. Vrijdag 17 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00-21.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Culturele Vereniging 'Ouwerkerk Vroeger'. 19.30 uur. Oosterland Consistorie Gereformeerde Gemeen te. Jaarvergadering. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Installatie burgemeester J. van Bommel. 14.00 uur. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 uur. Goes Wijkgebouw de Pit. Zeeuwse Compu terdag. 9.00-17.00 uur. Zondag 19 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 uur. Maandag 20 oktober Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring 19.30 uur. RSG Prof. Zeeman. Vergadering ou derraad RSG Prof. Zeeman. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland (profielschets nieu we burgemeester). 20.00 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring van de afdeling Burgh-Haamste de van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. 19.45 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Concertzaal. Seniorendag. 13.45 uur. Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Koor- en zangavond van NCRV. 19.30 uur. Donderdag 23 oktober Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Gespreksmiddag plattelandsvrouwen, herwaardering van arbeid. 13.30-15.30 uur. Zaterdag 25 oktober Zierikzee Gereformeerde kerk. Concert Aal- tens Mannenkoor. 20.00 uur. Kapelle De Vroonc. Wedstrijd voor amateur wijn- en biermakers. Dinsdag 28 oktober Burgh-Haamstede Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch. Woensdag 29 oktober Zierikzee Café Marktzicht. Bijeenkomst afde ling Schouwen-Duiveland van Hout en Bouwbond van de FNV. 19.30 uur. DEN HAAG - Het CDA-partijbe- stuur heeft unaniem besloten drs. W, G. van Velzen als kandidaat-voorzit ter voor te dragen. Dat heeft het be stuur vrijdagavond bekend gemaakt. Van Velzen wordt de opvolger van Bukman, die in het tweede kabinet Lubbers minister voor ontwikke lingssamenwerking is. SCHARENDIJKE - De heer G. uit Breda deed zaterdag aangifte van een diefstal uit zijn boot, die op camping Duin en Strand gestald stond. Uit de boot verdwenen in de voorgaandè week zeven hengels, tien molens, vispakken, een kompas en de porto fooninstallatie. Samen goed voor een schadepost van 4.000.—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2