0.98 3.95 Stichting Moermond krijgt moerbeiboom en vloedsteen De Godfried verliest Nafta Camper totaal vernield Burgh, Burghsering 1 - Bruinisse, Dreef 2 Bij uw Veldmarkt maandag t/m woensdag is het goedkoop eten. Sla uw slag! PREI kilo HAWAÏ BURGER 4 stuks Aanrijding op rotonde Steen door ruit DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding parallelweg Diefstal tas Brommer gestolen en weer gevonden tffiT Veilig Berekeningen van drs. C. van der Veen maken duidelijk, dat de Deltawerken binnen een eeuw niet meer veilig zijn door de verwachte tempe ratuurstijgingen. (Pag. 2). Bejaarden Tijdens de jaarlijkse bejaardendag, die in Re- nesse werd gehouden, waren zeventig bejaar den te gast bij de Christelijke Jongeren Vereni ging. (Pag. 3). Verlenging Zondag tweede klasser Zierikzee had een ver lenging nodig om vierde klasser Smerdiek op de knieën te krijgen. In de normale speeltijd werden geen gaten gecreëerd. (Pag. 7). Flohil-beker Ronald Timmerman werd het afgelopen hen- gelseizoen winnaar van de Flohil-beker, een prijs die wordt toegekend aan de regelmatigste hengelaar van het seizoen. (Pag. 9). Verschillende inwoners van Bruinisse misselijk Advertentie ZIERIKZEE - M. G. uit Zierikzee en C. de B. uit Wilhelminadorp kwa men elkaar zaterdagochtend 11.30 uur tegen op de rotonde. M. G. kwam van af de Grachtweg en zou geen voor rang hebben verleend aan de auto van De B. De schade was aanzienlijk, respectievelijk links-voor en de rech ter zijkant. ZIERIKZEE - Een steen ging door de etalageruit van B. N. aan de Korte Sint Janstraat, vanochtend vroeg (5.15 uur). Aangeefster W. N.-A. hoor de op dat tijdstip glasgerinkel en keek uit het raam. Ze zag een man wegfietsen. Later bleek dat via het gat in de ruit drie fotocamera's ter waarde van totaal 3.000,— verdwe nen waren. ZON- EN MAANSTANDEN 14 okt. Zon op 07.02, onder 17.48 Maan op 17.03 onder 02.35 Volle Maan: 17 oktober (20.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven Oost-Europa bepaalt het komen de etmaal nog ons weer. Met een zuide lijke stroming wordt vanuit Frank rijk zachte lucht naar onze omgeving gevoerd. Tijdens zonnige perioden kunnen de temperaturen in het land evenals vandaag opnieuw tot tegen de 20 graden oplopen. Mogelijk drijft vanuit Zuid-Frankrijk wat bewolking .in de zuidelijke stroming naar ons land, regen wordt daaruit niet ver wacht. Na dinsdag verliest het genoemd ho gedrukgebied boven Oost-Europa zijn greep op ons weer. Vanaf de Britse Ei landen nadert echter langzaam een nieuw hogedrukgebied. Tijdens een winddraaiing naar zuidwest vloeit dan vochtige en wat koelere lucht naar ons land. Mogelijk valt daarbij wat re gen. De minachting voor onze natuur is een dwaling van ons verstand. Vauvenargues ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 OKTOBER 1986 143ste jaargang Nr. 24015 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De heer Jansen hanteert de schep bij het planten van de Moerbeiboom. BRUINISSE - De met 760 ton nafta geladen binnenvaarttanker Godfried, uit Terneuzen is vrijdag in de Oosterschelde ter hoogte van Viane vastgelopen en gedeeltelijk gebroken. Het gas dat hierdoor ontsnapte heeft bij verschil lende inwoners van Bruinisse hoofdpijn en misselijkheid veroorzaakt. Bur gemeester T. C. Hekman verklaarde desgevraagd, dat het inderdaad stonk in Bruinisse, maar dat er geen gevaar voor de volksgezondheid opgetreden was. Op het moment, dat het schip in problemen was gekomen stond er een zuidelijke wind, waardoor de bevol king van Bruinisse onaangenaam verrast werd op de Naftastank. Toen het schip gedeeltelijk plooide kwam ZIERIKZEE - Eén gewonde, een to taal vernielde brommer en veel scha de aan een auto was het gevolg van een aanrijding op de parallelweg bij de Capelledijk, vrijdagavond 18.45 uur. Op de parallelweg reed in de richting van Nieuwerkerk de brom fietser W. M. uit Zierikzee en uit te gengestelde richting de auto met S. T. uit Goes aan het stuur. Waarschijn lijk omdat beide weggebruikers niet voldoende rechts hielden volgde de botsing, waarbij de bromfietser ge wond werd en naar het Zierikzeese ziekenhuis werd overgebracht. een deel van de brandbare lading in het water terecht. Volgens de politie ging het slechts om een kleine hoe veelheid. Een meetwagen van de re gionale brandweer hield 'een oogje in het zeil' en constateerde geen (te) gro te hoeveelheden ontsnapt Nafta. Sinds de sluiting van Het Tholense Gat maken per 1 oktober jongstleden steeds meer schepen gebruik van Zij- pe. Menig schip vervoert brandbare lading. De Godfried liep vrijdagmorgen in het vaarwater Keeten op een zand plaat. De kapitein weigerde in eerste instantie de aangeboden sleepboot hulp vanuit de omliggende plaatsen. Bij laag water brak de Godfried ge deeltelijk - het schip ..plooide" - waarna de drie bemanningsleden de lading uit de lekke tank overpomp ten in twee lege tanks. Later werd de hele lading Nafta uit de Godfried overgeslagen in een ander binnen- vaarttankschip. Dit schip vervoert de lading verder naar Karlsruhe in Duitsland - de eindbestemming. Een groot aantal sleepboten uit Hansweert, Terneuzen en Rotterdam, de rijkspolitie te water, de brandweer en de scheepvaartinspectie - waarvan een medewerker pas na zes uur aan boord kon komen - zijn heel de vrij dag bezig geweest om assistentie te verlenen aan de Godfried. De milieu- overlast is beperkt gebleven, volgens de politie. ZIERIKZEE - Mevrouw v. d. V. uit Zierikzee meldde een diefstal van haar tasje. Ze had haar tas onder haar linker arm geklemd. De dader nader de haar van achter en rukte plotse ling het tasje uit haar arm en zette het op een lopen. Later vond meneer W. uit Zierikzee het tasje en bezorgde het bij de geschrokken eigenaar te rug. De inhoud bleek nog compleet te zijn. De politie vermoedt, dat de on bekende dader geschrokken is en/of spijt van zijn daad heeft gekregen. ZIERIKZEE - De brommer van J. van A. uit Brouwershaven werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gesto len vanaf het Jannewekken in Zierik zee. De brommer stond op het con tactslot. Zondag werd de Puch-Maxi terug gevonden bij de Zuidwellebrug. NOORDWELLE - De camper van de Westduitser P. A. S. werd vrijdagavond (21.15 uur) geheel vernield bij een foute manoeuvre op de Kuyerdamseweg. De Duitser kwam vanaf de Brouwersdam en raakte de weg kwijt. In de bocht van de Kuyerdamseweg bleek hij plotseling de stuurkunst niet meer mach tig, sloeg over de kop en kwam tegen een boom tot stilstand. S. werd niet ge wond, maar wel ter ontnuchtering een poosje in een politiecel gezet. Blans- test en bloedproef werden afgenomen, wegens het vermoeden van overmatig alcoholgebruik. WöRDT HET Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Droog- en zacht Vannacht weinig bewolking en in de ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag wolkenvelden maar droog. Zwakke tot matige zuidwestenwind rond kracht 3. Minimumtemperatuur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 17 jpktober: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 3 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 RENESSE - „We herdenken op deze dag niet alleen het vijftigjarig bestaan van de Stichting Het Zeeuwse Land schap, maar ook de Stormvloed van februari 1953". Met deze woorden luidde de voorzitter van de Stichting Moermond, W. L. Blindenbach de plechtighëid bij Slot Moermond bij Renesse in. Deze plechtigheid bestond uit het onthullen van een Stormvloedsteen en het planten van een moerbeiboom. Enkele ogenblikken voordat Blindenbach het roodgele doek zou wegtrekken, arri veerde tot de niet geringe verrassing van de genodigden ook minister drs. E. Nijpels (Volkshuisvesting, Ruimte lijke ordening en Milieu), voor een bespreking in het kasteel zelf. Voorzitter Blindenbach noemde in zijn toespraak de nauwe banden, die de Stichting Moermond met Het Zeeuwse Landschap en Stad en Lande Schouwen-Duiveland onderhoudt. Vertegenwoordigers van beide orga nisaties hebben zitting in het bestuur van de Stichting Moermond, die zich sinds 1955 inzet voor het behoud van het gelijknamige landgoed. Vloedsteen Een week nadat koningin Beatrix de Stormvloedkering officieel in ge bruik nam, ging Blindenbach nog eens terug naar die voor velen zo rampzalige februari-nacht in 1953, toen grote delen van Zeeland onder water kwamen te staan. Aanleiding tot deze historische beschouwing wa ren de drie Stormvloedstenen, die de Stichting Stad en Lande onlangs aan de gemeente Westerschouwen schonk. Dergelijke stenen geven aan tot welke hoogte het water in februa ri 1953 steeg. Eén ervan is inmiddels op een hoogte van 1.50 meter ingemet seld in de muur van Slot Moermond. ,,Een goede plaats, want Moermond is het laagstgelegen punt van het ei land", aldus Blindenbach. Samenwerking Na het onthullen van de steen nam de heer F. Janssen, penningmeester van Het Zeeuwse Landschap en afge vaardigde van deze organisatie in het bestuur van de Stichting Moermond de rol van Blindenbach over. In zijn speech stond Janssen stil bij het vijf tigjarig bestaan van Het Zeeuwse Landschap en het ontstaan van de Stichting Moermond. „Het Zeeuwse Landschap beperkt zich niet slechts tot het aankopen van waardevolle na tuurgebieden, maar ook tot het be heer ervan". Ook hij ging terug in de tijd; in het kort schetste hij het ont staan van de Stichting Moermond. „Nadat het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het verpauperde landgoed had gekocht, kreeg het Zeeuwse Landschap de op dracht om ervoor te zorgen dat het kasteel van de totale ondergang werd gered. Hierbij werd ook een beroep gedaan op de Stichting Stad en Lan de. Uit dit samenwerkingsverband ontstond de Moermondcommissie, die in 1955 onder de naam Stichting Moermond zelfstandig verder ging om dit historisch zo waardevolle bouwwerk voor de toekomst veilig te stellen". Moerbeiboom Evenals Blindenbach was Janssen van mening dat een moerbeiboom en een landgoed bij elkaar horen en ze ker wanneer zo'n bastion Moermond heet. Dat een dergelijke boom een lang leven beschoren kan zijn verdui delijkte Janssen door te verwijzen naar de moerbeiboom van Jacoba van Beieren, die zoals sommigen be weren enkele eeuwen oud is gewor den. Toekomst Hoewel de kans dat Slot Moermond ooit nog eens door wapengeweld met de grond wordt gelijkgemaakt hoogstwaarschijnlijk nihil is, is de toekomst van het onderkomen van de legendarische Jan van Renesse mo menteel in nevelen gehuld. Nadat de Outward Bound School, een trai ningscentrum voor kaderpersoneel het slot overgedragen had aan Rijks waterstaat, die er in verband met de aanleg van de Stormvloedkering een sfeervol studie- en conferentieoord van heeft gemaakt, is het op dit mo ment onduidelijk of Rijk waterstaat de huurovereenkomst verlengt. Vol gens Blindenbach is het voor de stich ting onduidelijk wat de nieuwe rechtsvorm moet worden. De gedach ten gaan in de richting van een beslo ten vennootschap van de huurder en stichting. Maar duidelijkheid hier omtrent ontbreekt op dit moment. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Minister Nijpels werd tijdens zijn onverwachte bezoek begroet door burge meester Niemantsverdriet-Leenheer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1