Poststraat wordt verfraaid Toch positief advies voor huursubsidie aan De Koepel „Honden zijn geen kinderen" Spaarcentjes voor inrichting gebruiken Overschot Twaalf ton aardappels op de dijk Gestolen auto weer gevonden Oplevering woningen Schouwenbank Dank politie 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 oktober 1986 Nr. 24014 3 ZIERIKZEE - De Poststraat ondergaat een verfraaiing. Het,woord herbestratingmag niet worden gebruikt, want dat is iets anders. In het kader van het permanent loopstratengebied in Zierikzee, diende de Poststraat te worden aan gepast om het piibliek duidelijk te makendat men zich in een gebied bevindt waar in de eerste plaats voetgangers prioriteit hebben. Daartoe zal met behulp van een soort moppenbestrating en het plaatsen van forse bloembakken een asverschuiving worden doorgevoerd. ZIERIKZEE - De speel-o-theek, de Belangenvereni ging Onderling Sterk en de Federatie van Ouders en Vrienden van het geestelijk gehandicapte kind, hadden vooruitlopend op de huisvesting in de voormalige loka len van 'Binnen de Veste' aan de Basterstraat een aardig spaarcentje (ongeveer 15.000,—) hijeen vergaard. Ver huizen en herinrichten vormen kostbare zaken, wisten genoemde groeperingen (verenigd in de Stichting De Koepel) en derhalve werd er flink gespaard. De gemeentelijke begrotingen worden vastgesteld en net als de lan delijke regering houden de gemeen tebestuurders de vinger op de knip. Terecht overigens, want in een onze kere tijd past een zeker beleid. Door het bezuinigen van 's rijksoverheid moeten de lokale bestuurders op safe gaan spelen om achteraf niet in al te grote (financiële) problemen te gera ken. Dat zuinige beleid heeft er de laatste jaren toe geleid, dat de touw tjes strakker zijn aangetrokken. Me nig Schouwen-Duivelands gemeente bestuurder heeft zich op het stand punt gesteld geen steun meer te ge ven aan landelijke organisaties en ook provinciale instanties moeten de lokale steun steeds vaker ontberen. Naar het zich laat aanzien gaan de gemeenten met de nu aangekondigde bezuinigingen nog voorzichtiger sub sidie-aanvragen bekijken. Niets is logischer dan dat. Immers, je kunt geen geld uitgeven, waarvan je weet dat je het niet hebt, of zal krijgen. Maar wat dreigt er te gebeuren? Hier en daar dreigt de bezuiniging zo stringent doorgevoerd te worden, dat er zelfs (veel) geld overblijft. Be kijk bijvoorbeeld de afrekeningen van de gemeentebegrotingen over 1984 en 1985. Natuurlijk is het over schot, dat in de verschillende eilan- delijke gemeenten zelfs enkelen ton nen bleek te bedragen, niet alleen terug te voeren tot een zuinig beleid. Maar toch heeft het er wel degelijk invloed op gehad. En zonder nu te willen stellen, dat het totale over schot meteen weer besteed moet worden aan bijvoorbeeld sociaal-cul turele activiteiten of andere lokale aangelegenheden, lijkt het toch zin vol om als gemeentebestuurders se rieus te bekijken in welke sectoren meer geld besteed kan worden. Als na de afrekening blijkt, dat er enke le honderdduizenden guldens over zijn, dan is dat prettig verdelen. Maar dan betreft het altijd éénmali ge aangelegenheden. Steeds vaker stappen de gemeenten af van de jaar lijkse bijdragen; steeds vaker wordt een subsidieverzoek vooralsnog éénmalig gehonoreerd. Voor de ver enigingen en instanties betekent dit onzekerheid. Een duidelijk voor beeld is bijvoorbeeld de Stuurgroep Werkloosheid, waarvoor jaarlijks bekeken wordt of geldelijke steun nog wel moet. Deze instantie heeft nauwelijks gelegenheid om structu rele plannen te maken. Het zijn tel kenmale zelfstandige projecten, die binnen het begrotingsjaar volledig worden afgerond. Het is goed om als gemeentebestuur na te gaan welk deel van het exploitatie-overschot ten goede kan komen aan blijvende subsidies. Hierbij behoudt de ge meente altijd de mogelijkheid om - indien nodig - de subsidie terug te draaien, maar het geeft de aanvrager meer zekerheid en een bevestiging van zijn importantie. AvdW IdDOlïl-Ua.Iw. f. ,1 /Cl i DEN HAAG - Het CDA neemt voor lopig genoegen met de toezegging van premier Lubbers dat er volgend jaar wel degelijk een half miljard gulden beschikbaar is voor werkgelegen heidsprojecten. NOORDGOUWE - Twaalf ton aar dappels, zojuist gerooid, belandde op de Zuidweg te Noordgouwe. De pie pers werden vervoerd in een twee- assige aanhangwagen achter een landbouwtractor, die bestuurd werd door J. J. G. uit Zonnemaire. Op niet opgehelderde wijze raakte G. de macht ovep het stuur kwijt, waarna de aanhangwagen ging schuiven en kantelde. BRUINISSE - De woensdag in Bruinisse gestolen auto van J. W. uit Bruinisse is inmiddels teruggevon- .den.- D& wagen werd aangetroffen bij db'-H èrri ttgv Rètfe-Ï fëétf-'t Sffèl 1 en d a m nageb&ég* onbeschadigd. Qp' .verzoek van' de Rijkspolitie groep Schouwen- Duiveland heeft de Rijkspolitie van Goedereede-'twee mannen aangehou den, ondef wie A. M. uit Middelhar- nis. De wagen is inmiddels terug ge geven aan dé rechtmatige eigenaar. Woensdagavond tijdens een open bare vergadering van de welzijns- commissie in Zierikzee zag het er aanvankelijk naar uit, dat die zui nigheid De Koepel duur kwam te staan. Het college van b en w bleek name lijk van mening, dat het gezien het ei gen kapitaaltje van De Koepel thans nog niet nodig was een huursubsidie 5.840,te verstrekken, zoals in ve le andere gevallen vaak wel gebeurt. 'Jammer' „Jammer, dat b en w zeggen: maak eerst je centjes maar op", reageerde de heer A. Mes vanaf de publieke tri bune. Hij benadrukte dat die centjes juist gereserveerd waren voor de in- ZIERIKZEE - De Waleherse Bouw Unie uit Grijpskerke zal op dinsdag 21 oktober aan de Schouwenbank de eerste van een serie van drieentwin tig ernergie-zuinige woningen ople veren. Deze woningen zijn gebouwd in opdracht van woningbouwvereni ging Beter Wonen naar een ontwerp van architectenburo Kraamer Part ners uit Schuddebeurs. De woningen zijn bestemd voor één- en tweepersoonshuishoudens, waarbij de benedenwoning in eerste instantie bestemd is als bejaardenwo ning. De bruto huurprijs van de wo ningen zal liggen tussen 354,— en de 414,—, afhankelijk van de woning. Woningbouwvereniging Beter Wonen hoopt met het verhuren van deze wo ningen een deel van de toenemende vraag naar kleinere woningen te heb ben opgelost. Kenmerkend aan de woningen is de toepassing van het zogenoemde 'Multi-duct-systèem'. In dit systeem zijn warmwatervoorziening, verwar ming en ventilatie bijeen gebracht in één apparaat. Door het samenbren gen van de verschillende voorzienin gen kan een aanzienlijke besparing worden verkregen op de stookkosten. Bij het ontwerp en de bouw van de ze woningen is rekening gehouden met de stijging van de gemiddelde lengte van de Nederlander. De deur hoogte is aangepast en de plaatsings ruimte voor de bedden is ruimer dan normaal. Aan de Schoolstraat in Bruinisse staat een vergelijkbaar type woning. Deze woningen zijn de vorige maand opgeleverd en reeds verhuurd door woningbouwvereniging Beter Wo nen. richting van het nieuwe onderkomen. Zo zullen in het kader van de zelf werkzaamheid onder meer de keuken en de bar door betrokkenen van De Koepel zelf worden geïnstalleerd. Mes wees erop, dat het hier drie or ganisaties betrof, die nooit eerder een beroep op subsidie hadden ge daan. Hij pleitte voor een wijziging van het aanvankelijke standpunt van b en w, zodat het gespaarde geld wer kelijk aan de inrichting van het ge bouw kan worden besteed. Commissielid J. de Kreuk zei het niet altijd eens te zijn met de ambte lijke adviezen, maar in het huidige kon zij zich juist wel vindén. In dat advies werd namelijk wel uitgegaan van een huursubsidie door de ge meente. De heer C. Bij de Vaate memoreer de, dat aan de Jeugd en Natuur- en Vogelwacht niet alleen een huursub sidie, maar ook nog een stukje bijdra ge in het exploitatietekort werd toe- OOSTERLAND - Bij het korps Rijkspolitie groep Schouwen-Duive- land, en in het bijzonder bij degenen die zich hebben bezig gehouden met het oplossen van de Oosterlandse moordzaak, bestaat behoefte om de Oosterlandse bevolking te bedanken voor haar medewerking. De Ooster landse postcommandant, opper wachtmeester H. Rutgers zegt, dat door het behulpzaam zijn bij het on derzoek, het buurtonderzoek en de vele telefoontjes, niet de zaak is opge lost, maar wel in zekere mate heeft bijgedragen tot de snelheid van wer ken. De zaak is inmiddels volledig af gerond. gekend. Verder noemde hij de huur subsidies van CJV en UW, Bij de Vaate zag geen aanleiding een derge lijke huursubsidie aan De Koepel niet te verstrekken. Ook mevrouw J. Sijswerda-Bos vond dat de gespaarde 15.000,— aan de inrichting besteed moet kunnen worden en adviseerde derhalve een huursubsidie te verstrekken. De heer J. van der Veer noemde bet 'een bittere noodzaak', dat organisa ties als deze een spaarcentje achter de hand hebben en mevrouw H. G. Gilden-van Geesberen gaf te kennen dit keer van harte te kunnen instem men met het ambtelijk advies. Een woordvoerster van de buurt vereniging Maltezers gaf vanaf de pu blieke tribune te kennen het niet zo eens te zijn met de hoge investeringen in een gebouw, dat volgens haar, wel licht toch maar 2 of 3 jaar staat. Lie ver had zij gezien, dat de gemeente het geld beter had besteed en bijvoor beeld had besloten tot aankoop van De Kluut. Wethouder Groen liet daarop we ten, dat binnen het gemeentebestuur niet het voornemen bestaat tot aan koop van De Kluut over te gaan. Hij wees erop, dat er in de nabije toe komst nog een gebouw - de school in de Manhuisstraat - beschikbaar komt. Een gebouw, waar de gemeente gratis de beschikking over zal krij gen. „Maar", vulde Groen eraan toe: „soms word je weieens arm gekre gen". Basiseducatie Ten aanzien van de basiseducatie adviseerde de commissie positief wat betreft het laten verrichten van voor bereidende werkzaamheden door het Regionaal Educatief Centrum (REC) 'De Bevelanden/Tholen'. Daartoe dient de raad te worden voorgesteld een krediet van 0,50 per inwoner be schikbaar te stellen. Ten slotte dient de overige gemeenten in de regio te worden voorgesteld voor eenzelfde bedrag hier aan deel te nemen. Mevrouw J. Bil uitte in dit verband haar twijfels over de haalbaarheid -van de termijn, tot 1 januari 1987, ge zien de hoeveelheid werk en het over leg, dat voor die tijd nog verricht moet worden. De heer Lagendijk gaf te kennen, dat daar wel naar gestreefd zal wor den, maar dat de datum van 1 augus tus 1987 als mogelijke tweede termijn geldt. Open dag van dierenasiel ZIERIKZEE - De lang- en kortharige bewoners van het streekasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zie rikzee krijgen zaterdag 11 oktober een drukke dag. Tus sen 10.00 en 16.00 uur bestaat de mogelijkheid om zo maar eens binnen te stappen en te kijken hoe het er van binnen uitziet. Eveneens op dezelfde zaterdag be gint om 16.15 uur de eerste les van de cursus gedragstherapie voor honden. Deze cursus bestaat uit acht lessen van een uur. De volgende theorie-bij eenkomst is maandag 13 oktober om 19.30 uur in het Huis van Nassau in Zierikzee. De heer Verhoek van het dierenasiel in Bergen op Zoom zal de toehoorders de fijne kneepjes van „het leren volgen, luisteren, zitten en nog andere „hondse opvoedproble- men" bijbrengen. Sinds de allereerste dag, dat het asiel draaide (augustus 1985) is er nooit sprake geweest van „leeg stand" en ook op dit moment wordt er, waar mogelijk, samengehokt Beheerster Ria van Eijk: „Het is uiteindelijk maar een klein asiel, dat maximaal 24 katten en 12 honden kan herbergen. Muurbloempje Hoewel het asiel in negen van de tien gevallen behoorlijk „bevolkt" is met vooral katten en daarnaast ook honden, is er toch sprake van wijzi gingen in het bewonersbestand. „Honden, zegt Ria van Eijk vinden sneller een nieuw baasje." De muur bloempjes zijn de oudere beesten en vooral ook oudere katten. De poezen en honden, die hier ver zeild zijn geraakt hebben allemaal een verleden. De ene is na een te roya le worp van moeder poes of hond, te vondeling gelegd, terwijl ook moei lijk opvoedbare beesten op bevel van het baasje het „ouderlijk huis moes ten verlaten". Opvoeding Niet alleen poezen, maar ook flink uit de kluiten gewassen honden laten horen dat met hen rekening moet worden gehouden. Ria van Eijk: „Het lieve kleine hondje, dat jaren terug werd aangeschaft ontwikkelde zich tot een kalf van een beest. Dat bracht sommigen er toe om hem naar het asiel te brengen. Bovendien kost zo'n grote hond veel geld. De economische recessie bleek ook wel uit het feit dat men zijn hond of hondje wat sneller afstond. Een andere reden is dat de hond de baas gaat spelen en ook de mode speelt een rol bij de aanschaf van een huisdier. „Je ziet dat de men sen nu vooral bouviers en Rotweilers 'aanschaffen. Of zo'n hond bij het ge zin past komt niet bij hen op, blijk baar. De gevreesde Pits-bull-terriers, die volgens sommige kranteberichten wel erg gretig grijpen naar met name jongere voorbijgangers, zijn volgens Ria van Eijk nog niet binnenge bracht. Ook het droppen van het huisdier, vanuit de auto komt hier nauwelijks voor. In de tijd, dat we nu draaien, hebben we drie zwervertjes binnen gekregen, waarvan de rechtmatige ei genaar zich nooit heeft gemeld. Wat betreft de geruchten, dat vele asiels gedwongen door een schrij nend tekort aan ruimte ertoe over moeten gaan om de beesten in te la ten slapen, zoals dat zo mooi heet, stelt ze dat dit slechts op medische in dicatie gebeurt of wanneer het dier „oud en aftands" is. Voorraad De acht vrijwilligers van de dieren opvang aan de Zandweg maken tij dens hun dagelijkse werkzaamheden soms opmerkelijke dingen mee. Ria van Eijk moet nog grinniken, wan neer zij terugdenkt aan dat telefoon tje, toen en voor haar onbekende stem vroeg of ze nog rashonden in voorraad had. Wat dat betreft houden mensen er soms bijzondere ideeën op na. „Zij* beslissen soms veel te licht vaardig over de aanschaf van een nieuwe huisgenoot en als het beest kuren gaat vertonen doen zij hem uit eindelijk maar naar het asiel. „Hon den zijn geen kinderen dat moeten de mensen goed beseffen". Wanneer een hond steeds door een peuter aan zijn staart of aan zijn oren wordt getrok ken, is het eigenlijk logisch dat een hond dat op een zeker moment niet meer pikt en dat duidelijk maakt door zijn tanden te laten zien. Dan krijg je van die alarmerende berich ten in de krant van herder valt kind aan. Wanneer een hon eens letterlijk van zich afbijt haalt dat echter de voorpagina van de krant niet, aldus de beheerster Ria van Eijk. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 41,00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld Ie worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Medewerksters van het dierenasiel Schouwen-Uuiveland met hun troetelkinderen. i 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3