ERICA VUIJK: Een peuterleidster van het eerste uur WATERSTANDEN installatiebedrijf OEURLOOBV Nieuwe Zeeuwse veerboot vier maanden uit de vaart Gedeputeerde opent Kerkepad Aanrijding tractor-brommer 2 Vervolg van pagina 1 zo onderstreepte Barbé, dat ook de kleine kern recht heeft te blijven be staan en dat bestaan te versterken. Met de aanleg van de nieuwe weg zag de gedeputeerde voor het naburig bedrijf van Van Dijk Co. de moge lijkheden tot verdere expansie nog toegenomen. Na het verrichten van de officiële opening van het Kerkepad, begaf het gezelschap zich naar het plaatselijk horeca-etablissement Dakkie's Bar, daar het dorpshuis in Sir thans een grondige verbouwing ondergaat. Ook die dorpshuis-verbouwing maakt deel uit van het dorpenplan voor Sirjansland, dat in oktober 1985 door de Duivelandse raad als uit gangspunt voor beleid werd vastge steld, zo memoreerde ook burgemees ter J. van Bommel. De eerste burger wees erop, dat de meeste punten uit dat dorpenplan in middels zijn gerealiseerd. Ook de verbouwing van het dorpshuis ver wacht men nog dit jaar te kunnen af ronden. Daarna rest nog de aanpassing van de oude smederij, die eveneens met financiële hulp van de provincie kon worden aangekocht. De beeldbepa lende gevel van dit pand zal derhalve in stand kunnen blijven; erachter zullen enkele bejaardenwoningen ge realiseerd worden. Thans biedt de oude smederij onderdak aan enkele dorpsgroeperingen, die tijdelijk uit het dorpshuis moesten wijken. De vernieuwing van het voormali ge voetpad 'het Kerkepadje', was vol gens de burgemeester lange tijd een vrome wens geweest, die nu toch ge realiseerd bleek te kunnen worden, dankzij de financiële medewerking van de provincie. Van Bommel zei 'heel erg zeker' te weten, dat de per soonlijke bemiddeling van gedepu teerde Barbé daar in belangrijke ma te toe had bijgedragen, waar de gemeente Duiveland zich bijzonder dankbaar voor toonde. Als dank voor het verrichten van de kleine openingshandeling bood de burgemeester de gedeputeerde een klein geschenk aan: het boekje 'Sir jansland in oude ansichten'. Horeca-ondernemer J. K. Poot sloot zich bij de woorden van Van Bommel aan en dankte eveneens Barbé voor zijn komst naar Sirjans land. Poot stelde vast, dat de aanleg van de weg een enorme verbetering voor het gehele dorp betekent en dat ook zijn eigen bedrijf er zeer mee is gebaat. Hij sprak de hoop uit er als ondernemer nog vele jaren gelukkig gebruik van te mogen maken. Aannemer de heer W. Wandel richt te zich met dankwoorden tot provin cie in gemeenten, omdat deze instan ties zich voor het tot standkomen van deze voorziening hadden ingezet, het- geen ook weer ten goede was geko men aan de plaatselijke werkgele genheid. Wandel achtte het uiteraard van belang, dat vooral bij dit soort projectjes een beroep wordt gedaan op het locale of regionale bedrijfsle ven. Hij dankte de gemeente voor de opdracht en de goede samenwerking. Werkgelegenheid Hoewel relatief klein, was ook de gedeputeerde van mening, dat kleine projecten van belang kunnen zijn voor de werkgelegenheid op Schou^ wen-Duiveland. Hij sprak zich in het verleden reeds eerder uit over de" werkgelegenheid, die hij met het ge reedkomen van de Oosterscheldewer- ken nog extra onder druk zag komen te staan. Barbé erkende dat de mogelijkhe den tot stimuleren van de werkgele genheid niet talrijk zijn, anderzijds wees hij op de bereidheid van de pro vincie om mee te werken aan goeie projecten, die de gemeente weet aan te dragen. Het vernieuwd Kerkepad was volgens hem zo'n project, waar door in één klap meerdere doelen werden bereikt. Verder wees hij op de samenwer king met zijn collega gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster als "het ver sterking van een kleine dorpskern betreft. Zijn komst naar Sirjansland voor het verrichten van de officiële ope ning van de nieuw aangelegde weg zag hij als symbool voor het beleid via kleine stapjes bepaalde zaken ge realiseerd te krijgen. Erica Vuijk omringd door èen groepje peuters van wie ze deze week afscheid neemt. ZIERIKZEE - Er is veel veranderd in vijftien jaar tijd. De peuters van toen hebben nu inmiddels de middelbare school achter de rug\ Haar zoon van drie ging in 1971 mee naar De Lichtboei; nu studeert hij inmiddels in Delft. Erica Vuijk: een peuter leidster van het eerste uur. Heden (vrijdag)ochtend neemt zij afscheid van 'Kwibus'. Vijftien jaar lang was zij actief betrokken bij het peuterspeelzaalwerk in Zierikzee endat is best een periode om eens even op terug te blikken. Haar vertrek heeft te maken met de nieuwe taak van haar echtgenoot bij Rijkswaterstaat. De Oosterschelde- werken waren destijds uiteraard re den voor hun komst naar Zierikzeè.'1 Erica was gediplomeerd kleuter leidster; een baan, die ze als moeder van twee kleine kinderen had opger geven. Toen ze in 1971 haar zoontje naar die nog maar net een jaartje draaien de peuterspeelzaal in de Poststraat bracht, ontmoette ze Cokki Soesman, initiatiefneemster van het peuter speelzaalwerk in Zierikzee. Cokki had het Leger des Heils bereid gevon den onderdak te verlenen voor de op vang van peuters gedurende twee ochtenden per week. De belangstel ling bleek groot en Cokki kon weldra meer medewerking gebruiken. Erica voelde er wel voor en toog voorlopig met zoon van drie en dochter van an derhalf als leidster naar de peuter speelzaal in Zierikzee, de eerste en enige toen nog op Schouwen-Duive- land. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Bruinisse Wcmoldinge Datum Hoogwater Laag wat er tijd stand tijd stand 11 oktober 08.55 104 02.55 -105 21.40 123 15.15 -113 12 oktober 10.15 92 04.15 - 93 23.20 123 16.45 -112 13 oktober 12.05 98 05.50 - 92 18.20 -120 11 oktober 07.30 105 01.35 -101 20.20 122 14.00 -108 12 oktober 09.05 88 02.55 - 87 22.00 121 15.40 -104 13 oktober 10.50 93 04.55 - 82 23.25 139 17.20 -114 11 oktober 09.25 123 03.15 -120 22.10 143 15.40 -128 12 oktober 10.45 108 04.30 -108 23.55 142 17.05 -126 13 oktober 12.30 115 06.10 -106 18.40 -135 11 oktober 09.05 119 03.00 -117 21.50 137 15.25 -124 12 oktober 10.25 104 04.20 -104 23.30 136 16.50 -123 13 oktober 12.10 110 06.00 -102 18.30 -132 Doodtij 12 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 De huisvesting werd, zoals gezegd, beschikbaar gesteld door het Leger des Heils, die de behoefte aan een peuterspeelzaal blijkbaar wat beter begreep dan de gemeente. Materialen als papier en tekenspullen waren vrij gemakkelijk via het buurt- en club huis beschikbaar; speelgoed werd van her en der geschonken, maar ver der was er eigenlijk weinig geregeld. Erica memoreert, dat de moeders ;ëlke Pdhtend netjes de ouderbijdrage afrekenden en dat de leidsters daar- van ook elke ochtend werden betaald. Normen wdtHüëti'ëft groepsgrootte, deskundigheid van leiding, huis vesting en dergelijke bestonden vrij wel nog niet. „Meestal draaiden we met drie leidsters met een groep van 24 tot 30 peuters. De ruimte, die we beschikbaar hadden was 'redelijk, maar buitenspelen ging nauwelijks; we waren al blij dat er op een gegeven moment kleine w.c.tjes werden ge plaatst", vertelt Erica. Als voormalig kleuterleidster moest ze ervaren, dat de omgang met .peuters een geheel andere benade ring vergde. Aangeleerde theorieën gingen bij die kleintjes nog niet op. Speciale cursussen voor peuter leidsters waren er nog niet, dus in die begintijd was het ervaring op doen en afgaan op eigen intuïtie. Zowel organisatorisch als inhoude lijk echter was er sprake van een snelle ontwikkeling. De peuterspeel zaal (later toen de wachtlijst te groot werd uitgebreid tot twee: 'Kwibus' en 'Harlekijn') werd bij het clubhuis werk van De Lichtboei ingebouwd. Dat betekende meer zekerheid voor de leidsters wat betreft honorering en voor de continuïteit van het peu terspeelzaalwerk. Overleg Ook op vele plaatsen elders in de regio werden initiatieven voor een peuterspeelzaal genomen. Ze werden anders - met meer betrokkenheid van de ouders - opgezet dan in Zierikzee nu de voorziening hier tot onderdeel van het buurt- en clubhuiswerk was gaan behoren. Vanuit de provincie - Stichting Overleg Kindercentra Zee land - werden normen wat betreft groepsgrootte, ouderbijdrage en huis vesting geformuleerd. Tevens werd vanuit deze stichting aangedrongen op regionaal overleg, hetgeen tot stand kwam en nog steeds goed func tioneert. Vrij snel ook kwamen intensieve contacten met de jeugdgezondheids zorg tot stand; een sector, die zich blijkbaar op grond van positieve er varingen, duidelijk voorstander van het peuterspeelzaalwerk toonde. Niet zelden werd door huisarts of consultatie-arts het advies gegeven een peuter één of inccr ochtenden de peuterspeelzaal te laten bezoeken. De contacten met leeftijdsgenoten en de positieve invloed eens eventjes in een andere omgeving te verkeren dan voortdurend in een korte cirkel rond om moeders rokken, bleken van be lang voor de ontwikkeling van een kind. Vooral ten behoeve van een zo vroeg mogelijke onderkenning van stoor nissen in groei en/of ontwikkeling van een kind, kwamen de observatie cursussen voor peuterleidsters tot stand. Zonder nou direct van elke peuter een probleemkind te maken, werd een vroegtijdig signaleren van afwijkend gedrag van belang geacht. Erica acht het een materie, die met zeer veel voorzichtigheid benaderd dient te worden. Het vergt van een pcuterleidster immers wel enig be leid om te bepalen op welk moment een moeder geattendeerd dient te Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 worden. Met onnodig ongerust ma ken, is niemand gediend. Overigens hoeft het eerste signaal natuurlijk niet altijd van de peuter leidster te komen. Heel .vaak zelfs wordt op aangeven van huisarts of ouder zelf door een lid van het VTO- team op een peuterspeelzaal geobser veerd. VTO staat voor 'Vroegtijdige Onderkenning' en het team, dat zich er mee bezighoudt, bestaat uit men sen als kinderarts, psycholoog, ver tegenwoordiger van maatschappe lijk werk of RIAGG. Deze ontwikkeling beziend, zou je mogen aannemen dat het peu terspeelzaalwerk serieus wordt geno men. Echter niet op alle fronten. Tot voor kort - en hier en daar thans nog weieens een beetje - moest er hard ge knokt worden om met name gemeen tebestuurders van het nut van een peuterspeelzaal te overtuigen. De meesten zagen het niet als een basis voorziening en het mogelijke emanci patorische aspect was voor velen he lemaal moeilijk te verteren. Overigens kan natuurlijk niet ont kend worden, dat een peuterspeel zaal niet alleen voor peuters, maar ook voor veel moeders heel fijn kan zijn. Erica heeft weinig voorbeelden gezien van moeders, die er een baan door konden aannemen, maar zag wel veel moeders, die volwassenen onderwijs gingen volgen, bijvoor beeld door een stukje MAVO te gaan doen. Of alleen maar een cursus teke nen of schilderen; in elk geval iets dat hen wat meer armslag gaf. Moeilijkheden Financiële moeilijkheden voor het peuterspeelzaalwerk in Zierikzee ontstonden toen het tekort op de be groting voor het buurt- en clubhuis werk steeds groter werd en het hoofd bestuur van het Leger des Heils minder genegen bleek dat gat - met name voor het peuterwerk, dat toch niet expliciet een taak van het Leger des Heils was - te blijven dichten. Tot op dat moment was de gemeen te Zierikzee er - zeker in vergelijking ijl met elders in de regio - behoorlijk iü goedkoop vanaf gekomen wat betreft het peuterspeelzaalwerk. Overigens werd dat binnen de commissies wel zijn en jeugd- en jongerenwerk wel erkend. Vele mooie woorden werden dan ook gewijd aan het voornemen daar in de nabije toekomst wat extra subsidie aan te besteden. Concreet is het daar tot nu toe echter niet van ge komen. Er wordt slechts een huur subsidie verstrekt voor de huur van de accommodatie in 't Mierenest en een voormalig lokaal van Binnen de Veste; vestzak-broekzak dus. Erica vindt, dat de gemeente het op dat moment eigenlijk een beetje heeft laten liggen om het peuter speelwerk in Zierikzee daadwerke lijk te ondersteunen. Ze benadrukt, dat de financiële zor gen in de eerste plaats intern moesten worden opgelost. Eén van de vijf ar beidsplaatsen der leidsters dreigde in gevaar te komen. Besloten werd toen dat onderling te gaan opvangen. „Je kunt dus wel zeggen dat de leidsters in Zierikzee volgens de CAO-welzijn worden betaald, maar dan moet er wel bijgezegd worden dat ze van drie uur werken op een ochtend, maar twee uur betaald worden, want dat ene uur hebben we toen ingeleverd", aldus een felle reactie van Erica. Ze beaamt, dat de kwaliteit van het peuterspeelzaalwerk in het algemeen langzaamaan dreigt te worden afge broken als steeds die extra financiële steun zou blijven ontbreken. „Er zit inderdaad veel rek in, want leidsters en ouders willen de voorziening graag in stand houden, maar eigen lijk zou je kwalitatief moeten vast houden wat je hebt". Ook de kinderen Veranderingen gedurende de afge lopen vijftien jaar constateert Erica ook ten aanzien van de kinderen. „De peuters van toen waren heel schuch ter, nu zijn ze veel vrijer geworden". Overigens lukt het niet altijd zo'n kleintje met succes op te vangen. Soms is een kind van tweeëneenhalf nog niet toe aan een peuterspeelzaal. Geadviseerd wordt dan nog een poos je te wachten, „want", zegt Erica: „het moet wel leuk zijn voor een kind". Hoewel de gemeente, zoals gezegd, niet financieel over de brug is geko men ten behoeve, van het peuterspeel zaalwerk, werd van de andere kant wel voldaan aan een eis, die vanuit de raadzaal werd geformuleerd, te weten: die peuterspeelzalen van De Lichtboei ook meer openbreken naar de ouders toe. Erica heeft dat beslist niet betreurd. Het heeft twee zeer ac tieve oudercommissies opgeleverd en het prettige gevoel, dat er mensen zijn, die achter je staan. Kort voor haar vertrek heeft Erica nog haar bijdrage geleverd aan de protestbijeenkomst onlangs in de Vierschaar van het stadhuis tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman. Ze wilde daar best laten horen welke negatieve gevolgen die beruchte vierjarigenmaatregel voor de peuterspeelzalen zou hebben, al zag ze zelf de bui nog niet zo losbre ken. „Die maatregel kon gewoon niet doorgaan", meende ze endaarin heeft ze dus gelijk gekregen. Afscheid Vanochtend heeft ze afscheid geno men van peuters en moeders; daar zag ze best een beetje tegenop. De ko mende weken heeft ze het wellicht te druk om over haar vertrek na te den ken. De verhuizing staat immers voor de deur. Het gezin Vuijk vertrekt naar Austerlitz. Misschien is daar buiten een piramide en dertienhon derd inwoners ook wel een fijne peu terspeelzaal waar Erica terecht kan, ervaring heeft ze genoeg. Foto: Johan D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow VLISSINGEN - De op 1 maart in gebruik genomen Zeeuwse dubbel deks veerboot Prinses Juliana, die de veerdienst onderhoudt tussen Vlissingcn en Breskens zal zeker vier maanden uit de vaart blijven. Dit heeft de Zeeuwse gedeputeerde voor verkeer en waterstaat J. de Voogd vrijdag meegedeeld. De veerpont (kosten 50 miljoen gul den) moest de afgelopen maanden in verband met mankementen herhaal delijk uit de vaart worden genomen en heeft nu te kampen met het uitval len van een derde motor. Twee weken geleden ontstond voor de tweede maal kortsluiting in een van de acht voortstuwingsmotoren. Na de repa ratie en het proefvaren op afgelopen donderdag onder toezicht van een in spectie van Lloyd's bleek ook een der de motor mankementen te vertonen. Inspectie De provincie en de directie van de Provinciale Zeeuwse Stoomboot diensten (PSD) in Zeeland hebben daarop besloten de Prinses Juliana terug te sturen naar de werf voor een algehele inspectie. De Voogd acht het onverantwoord een vleugellamme veerboot op het zo druk met zeesche pen bevaren traject Vlissingen-Bres- kens te laten varen. Intussen wordt met man en macht gewerkt aan het „vaarklaar" maken van de oude enkeldeks veerboot de Prinses Irene die al sinds enkele maanden voor de verkoop in de bin nenhaven van Vlissingen ligt. De PSD Zeeland hoopt met de inzet van de derde oude cnkeldekkcr dc te verwachten grote drukte voor ko mende week in verband met de herfstvakantie en de bietencampag ne op te kunnen vangen. De provincie stelt een onderzoek in naar de. hoogte van de schadeclaim die zij bij de bouwer van de dubbel deks veerboot de Merwede in Har- dinxveld-Giessendam zal indienen.- Het bedrijf wijst overigens alle scha declaims op voorhand af. Tot en met 11 oktober Zierikzee Grote Kerk. Expositie Land en water in Zeeland, maandag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 11 oktober Zierikzee Jeugdsoos Brogum. Optreden Sweet Revenge. 22.00 uur. Haamstede Sloot schoontrekken langs Óostweg door Actief Terreinbeheer. 09.00 uur. Bij restaurant Haamstede. Puzzelrit MAC Sparta. Inschrijven vanaf 13.30 uur; start vanaf 14.00 uur Renesse Terrein Slot Moermond. Planten moerbeiboom en onthulling storm vloedsteen. 10.00 uur. Zondag 12 oktober Zierikzee Willibrorduskerk. Interkerkelijke dienst. 17.00 uur. Maandag 13 oktober Zierikzee Concertzaal. Kinderen van een min dere God. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Vertrek plattelands vrouwen naar fritesfabriek om 13,15 uur. Dinsdag 14 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Rondleiding bibliotheek spellenmiddag NVvH. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Afscheid burgemees ter J. van Bommel. 19.30 tot 21.30 uur. Goes Prins van Oranje. Zeeuws Vogelaars- overleg. 19.30 uur. Woensdag 15 oktober Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk, Zevenge- tijstraat. Bejaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting en aan sluitend vergadering commissie wel zijn. 19.00 uur. Middelburg De Schakel, Bachtensteene 14. Lezing parapsychologie. 20.00 uur. Vrijdag 17 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00-21.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Culturele Vereniging 'Ouwerkerk Vroeger'. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Installatie burgemeester J. van Bommel. 14.00 uur. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 Zondag 19 oktober Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00-17.00 uur. Maandag 20 oktober Zierikzee RSG Prof. Zeeman. Vergadering ou derraad RSG Prof. Zeeman. 19.45 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring van de afdeling Burgh-Haamsté- de van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. 19.45 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Concertzaal. Seniorendag. 13.45 uur. Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Koor- en zangavond van NCRV. 19.30 uur. Donderdag 23 oktober Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Gespreksmiddag plattelandsvrouwen, herwaardering van arbeid. 13.30-15.30 uur. Zaterdag 25 oktober Kapelle De Vroone. Wedstrijd voor amateur wijn- en biermakers. Dinsdag 28 oktober Burgh-Haamstede Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch. Woensdag 29 oktober Zierikzee Café Marktzicht. Bijeenkomst afde ling Schouwen-Duiveland van Hout en Bouwbond van de FNV. 19.30 uur. DEN HAAG - In de eerste negen maanden van dit jaar werden 1.223 besloten vennootschappen failliet verklaard tegen 1.582 vorig jaar. Dit blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) be kend heeft gemaakt. ZIERIKZEE - J. A. K. uit Dreischor werd licht gewond bij een aanrijding met een tractor. Het gebeurde op de Lange Blokweg te Zierikzee, toen tractorbestuurder M. J. W. zijn voer tuig een perceel land opstuurde en daarbij de brommer over het hoofd zag. K. werd ter observatie naar het Zierikzees ziekenhuis overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2