Zierikzee wil bezuiniging uit eigen begroting putten Grote Kerk Zierikzee krijgt inwendige restauratiebeurt van één miljoen gulden Optreden Sweet Revenge Raad Zierikzee unaniem achter krediet voor Theo Thijssen Vernieling auto Brommer gestolen Regiodagen op Schouwen t Ruim 44% korting niet aan verenigingen doorberekenen I 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 oktober 1986 Nr. 24013 3 Commissie financiën adviseert positief ZIERIKZEE - Met algemene stemmen èn van harte besloot de commissie fi nanciën vanlle gemeente Zierikzee tijdens de vergadering van dinsdagavond, de gemeenteraad te adviseren om 150.000,— beschikbaar te stellen voor de inwendige restauratie van de Grote Kerk te Zierikzee. Het ligt in de bedoe ling dat, de restauratiewerken eind dit jaar beginnen en binnen een jaar afge rond kunnen zijn. ZIERIKZEE - Het college van b en w van Zierikzee vindt, dat de voorgenomen rijkskorting van ruim 44% op het sociaal-cultureel werk niet ten koste mag gaan van huidige, goed functionerende verenigingen. Dat houdt in, dat de gemeente zelf ruimte in de begroting zal moe ten zoeken om de kortingen op te vangen. Daarmee volgt het college het advies van de welzijnscommissie, dat in een voorgaande vergadering al eerder werd uitgebracht. Commissievoorzitter L. J. van Gas tel noemde het een unieke zaak dat in deze tijd het ministerie van WVC ruim vijf ton subsidie toezegde voor dit doel, dat vervolgens de provincie daar twee ton bij deed, zodat er voor Zierikzee nog anderhalve ton res teert. A zeggen, B doen Commissielid J. J. Geleijnse (WD) zei, dat met de uitwendige restaura tie A gezegd werd en dat als logisch gevolg nu ook B gezegd moet worden. Hij noemde de toegezegde subsidies een prachtig resultaat en gaf namens zijn fractie volmondig zijn medewer king. CDA-ster M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal roemde eveneens de bestuur ders, die dit geld 'bij elkaar gepraat hebben' en sprak verder de hoop uit ZIERIKZEE - Wellicht de kortste, in ieder geval één van de kortste raadsvergaderingen van de Zierik- zeese raad vond dinsdagavond in het stadhuis plaats. Slechts een paar mi nuten hadden de dames en heren raadsleden er voor nodig om het ene agendapunt te behandelen: 26.550,— beschikbaar stellen voor het aanbrengen van noodzakelijke voorzieningen op het terrein van de Theo Thijssenschool. Wethouder P. de Rijke (CDA) open de de eenzijdige discussie met te stel len dat het onderhavig onderwerp al zo uitvoerig was besproken dat een (vierde) uitvoerige behandeling niet nodig was. Hij drong aan op een spoe dige aanvang van de herstelwerk zaamheden, het liefst in de herfstva kantie. Unaniem positief Vervolgens adviseerden alle frac ties positief. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) zei al drie keer positief te hebben geadviseerd en deed dit ook voor de vierde keer. RU-man W. F. Sprengelmeijer vond dat de raad nu niet (meer) moeilijk moest doen en zei als leek wel te kun nen vaststellen dat aanpassing van het terrein dringend nodig is. PvdA- woordvoerder D. van der Wekken zei deze korte raadsvergadering in feite niet nodig te vinden en VVD-ster J. T. Sijswerda-Bos gaf tevens haar fiat namens de fractie. Wethouder J. Groen tqt slot was blij met de unanie me beslissing en sloot af met 'zand er over' (èn tegels..., Red.). dat dit schitterende gebouw weer een functie krijgt in de Zierikzeese gemeenschap. W. F. Sprengelmeijer (RU) bracht de bouwval van jaren geleden in her innering. ,,Het heeft heel wat geboks gekost om de buitenkant weer netjes te krijgen, waarmee de eerste stap tot algehele restauratie werd gezet. Ook de tweede stap moeten we nu zonder aarzelen zetten". D. van der Wekken zei namens de PvdA dat hier een kans geboden wordt, die niet gemist mag worden. .Grijp die kans", was zijn advies, waarmee de commissie zich unaniem achter het advies schaarde. De kerk is als bekend, eigendom van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken, die na de restauratie in overleg met de subsi diegevers invulling zal geven aan het gebruik van de kerk. ZIERIKZEE - A. B. uit Zierikzee meldde dinsdag een vernieling aan zijn auto, die geparkeerd stond op het Kerkhof. Onbekenden hebben diver se diepe krassen aangebracht op de portieren, motoi'kap en achterkant van de wagen. ZIERIKZEE - De brommer van P. L. uit Zierikzee die op slot in een schuur stond aan de Plevierstraat, werd woensdag gestolen. Het is een Honda, voorzien van het verzeke ringsplaatje FHV-049. Wethouder welzijn de heer J. Groen deelde woensdagavond tijdens een openbare vergadering van de wel zijnscommissie mede, dat ook het college van mening is, dat het huidig pakket sociaal-cultureel werk in Zie rikzee al minimaal is en dat derhalve in elk geval getracht moet worden hétgeen er is te handhaven. b ÏTfriahcï.éel vertaald houdt dit Ée- leia in'dat'dê 'geméèntë 47.000tèn behoeve van het sociaal-cultureel ex tra voor haar rekening zou moeten nemen. Groep memoreerde, dat enkele ja ren geleden al met de instellingen en verenigingen een bezuinigingsronde werd doorgevoerd en was ervan over tuigd, dat de ruimte daar nu voor ont brak. Pas op de plaats Naast de aangekondigde rijksbe zuinigingen wordt de gemeente ook geconfronteerd met enkele verzoeken om verhoging van subsidies. Wat dat betreft, moet volgens Groen, een pas op de plaats worden gemaakt. Hij wilde niet zeggen, dat er geen enkele verhoging meer zal kunnen plaats vinden, maar over het algemeen zal in dit opzicht een terughoudend be leid worden gevoerd. Een voorbeeld van dat beleid lever de woensdag al het verzoek om subsi dieverhoging van de Stichting Uit in Zeeland ten behoeve van de evene menten. Een verhoging van de bij drage in de apparaatskosten wordt automatisch doorgevoerd, maar ten aanzien van de evenementen advi seerde de commissie die pas op de plaats in dit geval dan maar te ma ken. Het college bleek aanvankelijk po sitief te staan tegenover een verho ging van 2,30 naar 2,80 per inwo ner. Het college liet in dat standpunt het feit meespelen, dat het evenemen tenbudget de laatste jaren al flink is ingekrompen, waardoor een ver schraling van het aanbod heeft plaatsgevonden. Men bleek binnen het college dan ook bereid een verho ging voor het seizoen 1987/1988 van 0,50 per inwoners voor te stellen. De welzijnscommissie was een an dere mening toegedaan en adviseerde unaniem de verhoging niet toe te pas sen en jhet bedrag per inwoner op 2,30 te handhaven. Enige verschra ling van het theateraanbod daarbij voor lief riemend?'1 v Instemming De welzijnscommissie betoonde unaniem haar instemming met het voorgenomen welzijnsbeleid. Alle le den gaven te kennen blij te zijn met het feit, dat de kortingen niet aan het verenigingsleven doorberekend zul len worden. Een hartekreet ten aanzien van die voorgenomen pas op de plaats kwam echter vanaf de publieke tribune van de heer R. Prager, buurt- en club huisleider van De Lichtboei. Bij in stellingen als het buurt- en clubhuis dienden volgens hem toch de moge lijkheden bekeken te worden of een verhoging ten aanzien van de perso neelskosten doorgevoerd zou kunnen worden. Bij andere instellingen of verenigingen geschiedt dat vaak au tomatisch. Bij 'De Lichtboei' echter komt een verhoging in de personeels kosten ten laste van het uitvoerend werk en derhalve, zo signaleerde Pra ger, ontstaan er in Zierikzee veel ver schillen betreffende dat uitvoerend werk. Commissielid mevrouw M. R. de Jong-van Loo pleitte ervoor deze woord^p van Prager mee te laten we gen - met name ten behoeve van de peuterspeelactiviteiten - als de aan gekondigde korting alsnog wordt te ruggedraaid en er derhalve iets meer ruimte in de financiën zou komen. Grote moeite met het ambtelijk ad vies betreffende het afstoten van de tweede administratieve kracht bij de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land, bleek mevrouw H. G. Gilden van Geesbergen te hebben. Zij vroeg zich af of aan dit advies wel voldoen de informatie vooraf was gegaan. De heer L. J. Lagendijk - de ambtenaar welzijn wie het betrof - gaf aan, dat dit advies wel degelijk was geba seerd op kennis en ervaring. Verder wees hij erop, dat een ambtelijk ad vies het aandragen van een visie be treft, die al of niet door de bestuur ders kan worden overgenomen. La gendijk maakte bezwaar tegen de te neur van mevrouw Gildens commen taar, dat zonder voldoende kennis van zaken een advies zou zijn gege ven. Ontwerp jaarprogramma De commissie boog zich aanslui tend aan deze discussie betreffende het bezuinigingsbeleid over het ont werp jaarprogramma sociaal-cultu reel werk 1987 en andere welzijns voorzieningen. Commissielid J. de Kreuk stelde met voldoening vast, dat thans goed wordt voldaan aan de voorwaarden betreffende het indienen van begro ting en rekening. Hij ging ook in op dc korting van 18.000,—, die op het sociaal-werk wordt toegepast in ver band met de te verwachten rijksbij drage basiseducatie. Een rijksbijdra ge, die naar het zich laat aanzien, voor Zierikzee rond de 50.000,— zal liggen. Bepaalde voorzieningen - al fabetisering en activiteiten voor cul turele minderheden - die voorheen tot het sociaal-cultureel werk behoor den, zullen in de toekomst derhalve ondersteund worden vanuit die speci fieke bijdrage basiseducatie. Ten aanzien van het peuterspeel- zaalwerk in Zierikzee had De Kreuk toch wel moeite met het feit, dat de leidsters - hoewel vallend onder de CAO Welzijn - niet overeenkomstig hun taak gehonoreerd worden. Prager speelde daar vanaf de pu blieke tribune op in door nogmaals te wijzen op het feit, dat bij een aantal instellingen de personeelskosten au tomatisch worden verhoogd, maar bij De Lichtboei automatisch niet op grond van de subsidie, waar sinds ja ren een maximum voor geldt. Hij drong erop aan, dat de gemeente eens piepjes,aangeeft rof gesubsidieerd i wordtin-,personeelskosten".qf, activi teiten. Leger des Heils luitenant T. Krui- singa informeerde vanaf de publieke tribune of afgezien van het peu- terspeelzaalwerk ook de overige acti viteiten van De Lichtboei eens in een nadere discussie aan de órde kunnen komen. Dat kon, zo bleek uit de toe zegging van wethouder Groen; die zonder nou direct een verhoging van de subsidie in het vooruitzicht te stel len, beloofde deze materie eens uitge breid mét de betrokkenen 'te zullen bespreken. Zeeuwse Muziekschool Commissielid C. Bij de. Vaate gaf te kennen veel moeite te hébben mét de drastische verhoging van 7.000,— op de subsidie voor de Zeeuwse Mu ziekschool. Ondanks dat het ook hier een automatische verhoging van per soneelskosten betrof op grond van af spraken binnen de gemeenschappe lijke regeling, maande hij tot voor zichtigheid. Bij de Vaate vond, dat ei genlijk ook ten aanzien van de Mu ziekschool een stapje terug gedaan zou moeten worden. Hij kreeg - zij het schoorvoetend - in later stadium enige steun van de overige commissieleden. Dat resul teerde ten slotte in het advies de ge meentelijke vertegenwoordiger in het bestuur, van de Zeeuwse Muziek school de opdracht mee te geven voor de begroting 1988 te trachten weer op het peil van 1986 terug te komen. Ook ten aanzien van de subsidies aan de stedelijke muziekverenigin gen Kunst en Eer en Rust Roest plaatste Bij de Vaate een kantteke ning. Beide muziekverenigingen worden gesubsidieerd op grond van de zogenaamde SONMO-normen, die landelijk als richtlijn worden aange nomen bij het subsidiëren van mu ziekverenigingen. „Een prachtige zaak, die SONMO-normen, maar je zou je ooit kunnen afvragen of het echt noodzakelijk is", aldus Bij de Vaate. Ook dc voorgestelde verhoging van de subsidie aan de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit 'ZVU) zat hem niet zo lekker. Hij meende dat in sommige gevallen wellicht wel wat meer eigen bijdrage gevraagd kan worden. „Mensen, die Spaans leren bijvoor beeld omdat ze met vakantie naar Spanje gaan. Wel leuk natuurlijk, dat die mensen straks Spaans kunnen spreken, maar je kunt je afvragen of het*zo noodzakelijk is", besloot Bij de Vaate. Drempel Mevrouw De Jong stelde aan de kaak waarom de ZVU een hogere subsidie nodig had en ze stelde vast: „omdat er minder cursisten zijn nu de lesgelden vorig seizoen al drastisch omhoog zijn gegaan. Zij signaleerde het gevaar, dat met het hoger worden van de eigenbijdrage, de drempel voor deelname voor sommige cur sisten te hoog wordt. „Zijn er meer minderheden dan vrouwen in Zierikzee?", vroeg me vrouw J. Bil-Roskamp zich af op grond van de constatering, dat aan subsidie voor minderheden een be drag van 2.400,— wordt verstrekt en voor emancipatie-aktiviteiten slechts 2.000,—. Lagendijk liet daarop weten, dat in totaal op grond van de speciale rijks bijdrageregeling emancipatie Zierik zee recht heeft op een bedrag van 5.000,—, maar dat slechts voor 2.000,— een beroep werd gedaan op deze pot. De enige constatering, die mevrouw Bil er toen nog kon doen, was: „Dan moeten de vrouwen wat actiever worden". Schrijnend Mevrouw Gilden vond, dat niet moeilijk gedaan moest worden over de verhoging van 500,— van de sub sidie aan de ZVU. De cursussen mo gen, wat haar betreft, niet te duur worden, omdat sommigen dan moe ten afhaken, hetgeen nooit de bedoe ling van het welzijn kan zijn, aldus mevrouw Gilden. De heer J. van der Veer had moeite met de automatische verhoging van sommige subisidies. Hij vond dat schrijnend in vergelijking met de peuterspeelzalen. Van der Veer pleitte voor een vroeg tijdiger behandeling van subsidie aanvragen, Wcfarin automatische ver hogingen zijn opgenomen. Verder be nadrukte hij het belang om het be schikbare bedrag voor basiseducatie apart te vermelden en niet in de grote pot van het sociaal-cultureel werk te laten verdwijnen. Waarschuwing Vanaf de publieke tribune gaf Ru dy Prager, aansluitend op hetgeen ge zegd was over de eigen bijdrage van cursussen van de ZVU, de waarschu wing die toch niet te hoog te laten worden. Inmiddels had hij ook in De Lichtboei reeds moeten ervaren, dat sommigen afhaken als die eigen bij drage wat hoger wordt. Prager was van mening, dat vooral vrouwen de dupe worden van dit beleid, omdat die meestal de neiging hebben zich zelf weg te cijferen ten gunste van an dere voorzieningen binnen het gezin. Hij pleitte er derhalve sterk voor een belangrijk stuk welzijn toch niet te laten inkrimpen. Van der Veer gaf de leiding van het buurt- en clubhuis het advies ook eens bij andere gemeenten in de re gio voor subsidie aan te kloppen, daar ook inwoners van buiten Zierik zee af en toe aan bepaalde cursussen deelnemen. Op donderdagavond 20 november, aanvang 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis zal een hoorzitting wor den gewijd aan het jaarprogramma sociaal-cultureel werk. Aansluitend op die hoorzitting zal t een openbare vergadering van de welzijnscommis sie worden gehouden. BURGH-HAAMSTEDE/RENES- SE - In het kader van haar vijftigja rig bestaan houdt de Stichting Het Zeeuwse Landschap zogenaamde re giodagen. Deze speciale dagen zijn voor de regio Schouwen-Duiveland gepland op vrijdag 10 en zaterdag 11 oktober. Iri dorpshuis De Schutse in Haam stede worden vrijdag vanaf 20.00 uur dia's vertoond van het terreinbezit van de stichting en de planten en die ren die daar voorkomen. Na de pauze zal een forum, dat geleid wordt door de voorzitter van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland vra gen vanuit het publiek beantwoor den. Voor zaterdag 11 oktober staat er een natuurexcursie op landgoed Moermond bij Renesse op het pro gramma. Deelnemers aan deze tocht moeten zich om 10.00 uur verzamelen bij de ingang Stoofwekken. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochl- man te Zierikzee. Direktie: D. L van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) I 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) t 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. ZIERIKZEE - In jeugdsoos Brogum speelt zaterdag 11 oktober de Schouwen- Duivelandse band Sweet Revenge. De muzikanten. Arjen Hoek. Mart Pad mos. Michel Marsman en Theo Tektiel, omschrijven hun muziek als 'energiek en sensueeV. Het optreden van Sweet Revenge past volledig in de lijn van Brogum, waar de komende maanden vaker regionale muzikanten het po dium zullen bestijgen. Dat betekent niet alleen een groot muzikaal aanbod in Brogum, maar voor de muzikanten zelf méteen een plaats om op te treden. Sweet Revenge speelt vanaf 22.00 uur. Bij de behandeling van het ontwerpjaarprogramma sociaal-cultureel werk struikelden enkele commissieleden vooral over de verhoging van de subsidie van 7.000,- voor de Zeeuwse Muziekschool. Het inwendige van de Grote Kerk vertoont soms een trieste aanblilc. Daar gaat wat aan gebeuren: voor bijna één miljoen wordt de kerk opgeknapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3