Veel belangstelling voor demonstratie uienrooien Westerschouwse commissie is verbaasd over bezuiniging WVC Kleuters brengen bezoek aan Bakkerijmuseum Om den Brode Welzijnswerk Bruinisse met tien procent gekort CL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schoonmaak van sloot Haamstede Week van het brood ook op school WAT HET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Precariorechten Opknapbeurt Boeven De commissie financiën van de gemeente De Zierikzeese commissie financiën ging ak- De kinderen van de Beatrixschool uit Zierikzee Op 17 oktober wordt in Lausanne beslist welke Westerschouwen ging akkoord met het ver- koord met een inwendige opknapbeurt van de brachten een bezoek aan de politie. De boeven steden in 1992 de olympische spelen gaan or- hogen van de leges en de precariorechten. Grote Kerk ad één miljoen gulden. (Pag. 3.). boeiden de kinderen vooral. (Pag. 4). (Pag. 2). Olympische spelen ganiseren. Deel 1 van een serie. (Pag. DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 143ste jaargang Nr. 24013 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Pas op de dubbeltjes: de guldens passen wel op zichzelf Chesterfield ZOETERMEER - Het gaat Deetman alleen om de knikkers, nou die kan hij krijgen. Onder dat motto is woensdagmidag in Zoetermeer gede monstreerd tegen de bezuinigingen die minister Deetman het onderwijs wil opleggen. Meer dan duizend ou ders en kinderen trokken met span doeken en borden langs het ministe rie van onderwijs, waar de kinderen knikkers in bussen konden doen. De knikkers zullen later aan Deetman worden overhandigd. Advertentie Auto Louis Coedbloed CITROEN AUTOVERHUUR Let op onze advertentie met Jubileumaanbiedingen! SAAB MITSUBISHI Autobedrijf A.l.G. HAAMSTEDE - De werk groep Actief Terreinbeheer Schouwen-Duiveland van de Natuur- en Vogelwacht gaat za terdag 11 oktober een sloot schoontrekken langs de Oost- weg te Haamstede. In deze sloot groeit de Zwanebloem over een lengte van 200 meter en dat is voor eilandelijke be grippen een unicum. Geen beheer betekent een overwoekering door riet en dat zou erg jammer zijn. De sloot is ook machinaal schoon te ma ken, maar volgens de werk groep zou dat een hele ingreep zijn. Waarom juist dit tijdstip? Deze tijd is het gunstigst voor de (eventueel) aanwezige amfi bieën en andere waterorga nismen. De groep komt om 09.00 uur en er zijn nog vol doende belangstellenden wel kom. Vooral het oude bakkerswinkeltje van Duson kreeg veel aandacht van de jeugdige bezoekertjes in het Bakkerij museum Om den Brode'. ZIERIKZEE - De week van het brood strekt verder dan een commer cieel bedenksel. Voor de eerste twee groepen van openbare basisschool Binnen dc Veste gaf dit onderwerp in elk geval aanknopingspunten vol doende voor een gevarieerd project over brood en alles wat daar mee te maken heeft. Nadat er eerst veel over het bak- kersgebeuren was verteld, mochten de jongste leerlingen dinsdagmiddag in de school zelf koekjes gaan bakken onder leiding van de heer Lokerse, die zelf werkzaam is in de bakkers branche. Het resultaat van dit culi naire optreden werd in plastic zakjes verpakt en zal heden (donderdag)- middag als presentje aan de ouders worden aangeboden. Een hoogtepunt van het project was woensdagochtend ongetwijfeld het bezoek aan het Bakkerijmuseum Om den Brode. De rondleiding beperkte zich tot de benedenverdieping, waar de fraaie collectie indruk bleek te maken op de jeugdige bezoekertjes. Vooral het oude bakkerswinkeltje van Duson, dat in het museum werd ingericht, kreeg veel aandacht van de kleuters. De heer A. C. van der Linde en mejuffrouw C. Klink wisten aller- Vervolg pagina 6 Hoorzitting woensdag 15 oktober BRUINISSE - De adviescommissie voor het welzijns beleid in de gemeente Bruinisse vergadert op woensdag 15 oktober in het gemeentehuis. Op deze vergadering wordt onder meer een advies uitgebracht over het ont werp welzijnslijst 1987. Voorafgaande aan deze (openba re) vergadering is er een hoorzitting over de welzijnslijst, waar vertegenwoordigers van verenigingen en instellin gen hun zegje over de lijst kwijt kunnen. Deze zitting be gint om 19.00 uur met aansluitend de reguliere vergade ring. De welzijnslijst 1987 wijkt niet veel Stichting Woonwagenwcrk 1,000 gul- af van de lijst 1986 sociaal culturele den, CSB 2.000 gulden, trim- en trap- activiteiten. Evenals vorig jaar wordt veldjes 3.500 gulden en een garantie- er een korting van tien procent toege- subsidie voor het Dorpshuis van 2.000 past op de subsidies met een totaal gulden. Verlaagd worden: Peuter bedrag van 20.000 gulden. De totale speelzaal De Krukels (2.000), CSB uitgaven belopen 229.380,02, een be- (30.500), Zeeuwse Muziekschool langrijke post op de gemeentebegro- (4.000), Aqua Sprint (1.000) en kleu- ting die veel burgers van Bruinisse terzwembad (1.000). Alle overige ver- aangaat Tbch leert de ervaring dat enigingen worden tien procent ge- op een hoorzitting over dit onder- kort werp zich zelden een verenigingsver- Niet alleen de welzijnslijst komt tegenwoordiger laat horen of zien. aan de orde, ook diverse subsidie aanvragen. Onder meer van de Stich- ting Vrouwen Bellen Vrouwen; stich- Bljdragen tinglbgen Haar Wil; het Vrouwenont moetingscentrum; Vrouw en Geloof De bijdragen voor een vijftal in- en een advies inzake eventuele toetre- stellingen gaan omhoog. Dat zijn De ding tot het Regionaal Educatief Cen- Pul (voor onderhoud) 10.000 gulden, trum 'De Bevelanden-Tholen'. Niet haalbaarvolgens voorzitter Voorzitter Niemantsverdrièt acht de WVC-bezuinigingen niet haalbaar. enigingen straks alles zelf moeten be talen en daarvoor is zij een beetje huiverig. „Het rijk trekt zich steeds verder terug. Ik lees die brief zo van als de gemeenten het sociaal-cultu reel werk willen handhaven, dan be talen ze dat zelf maar. Er zijn al men sen, die zeggen, dat ze straks alleen nog maar voor het 'kastje' zitten". Dat ook C. Verton (PvdA) de groot ste moeite heeft met de plannen staat als een paal boven water, maar hij gaf de discussie een nieuwe dimensie door zich te beklagen over de onlees baarheid van de WVC-brief. „Ik heb drie ambtenaren nodig gehad om de brief te ontcijferen. Het zal wel een kreet in de blauwe lucht zijn, maar kan dat niet éénvoudiger?". De libe rale Van der Haven hield Verton voor, dat moeilijk leesbare stukken eerder van kritiek gevrijwaard blijven. Subsidies Tijdens de commissievergadering kwam ook de subsidiestaat van de ge meentebegroting 1987 ter sprake, veel veranderingen zijn er niet op komst. De post voor het Economisch Tech nisch Instituut Zeeland wordt ge schrapt, omdat de organisatie met in gang van 1 juli jongstleden is opgehe- vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Mogelijk regen Bewolkt en mogelijk wat regen. La ter in de middag opklaringen en droog. Een zuidwestenwind 4 tot 5 af nemend 3 tot 4 Beaufort, morgenmid dag draaiend west 4 tot 5. Koeler. Mi nimumtemperatuur komende nacht 12 graden. YCERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 13 okt.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Af en toe zon c Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt. Zon op 06.55, onder 17.57 Maan op 15.32, onder 22.17 Volle Maan: 17 oktober (20.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven Frankrijk en Duitsland trekt langzaam naar het oosten. Het heeft ypor morgen nog wel greep op het weer bij ons, hoewel uit het westen een storingszone nadert. Dit zal tot gevolg hebben dat wolkenvelden de zon zullen verhinderen veel te schij nen. Het blijft echter bijna overal droog. In de nacht en ochtend is er eerst weinig wind en er komen opkla ringen voor, waardoor plaatselijk weer mist zal ontstaan. Overdag staat er een zwakke tot matige, hoofdzakelijk zuiden wind. De tem peratuur loopt op tot ongeveer 18 gra den. In de komende dagen neemt een nieuw hogedrukgebied de rol van het zich thans verwijderende gebied over. Er komt weinig verandering in het huidige weertype. BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de Wester schouwse commissie financiën hebben hun verbazing uitgesproken over de drastische bezuinigingsplannen van de rijksoverheid op sociaal-cultureel vlak. Voorzit ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer sprak de hoop uit, dat de volksvertegenwoordiging in de Tweede Kamer de zelfde mening toegedaan zal zijn als de leden van de com missie, „want dergelijke bezuinigingen zijn niet haal baar". Deskundige belangstelling voor één van de vele uienoogst-machines. OOSTERLAND - Onder de beden king dat drie keer scheepsrecht is, werd woensdagmiddag dan toch de twee keer uitgestelde demonstratie gehouden van uienrooi-machines. Gooide het weer en dus de toestand van de te rooien uien twee keer eer der roet in het eten, nu was het juist het weer dat volle medewerking gaf. Onder perfecte omstandigheden kropen woensdag tientallen machi- 'ff&ftoV-de té tfèratrSTSattdê-tffën. met in hun spoor een paar hond.erd be langstellenden: boeren, handelaren en loonwerkers van heinde en verre. Het was dan ook een demonstratie van formaat op het perceel van C. Meijer bv te Kruiningen, aan de Noord Hogeweg te Oosterland. In de bermen telden we in het voorbijgaan een driehonderd personenauto's van belangstellenden. Er kan dan ook ge sproken worden van een grote be langstelling voor deze landelijke de monstratie. Al deze vakmensen zagen óp een twaalftal percelen het 'neu/ie van de zalm' op technisch gebied aan het oog voorbij trekken. Loofmaai- ers, zwadrooier en combinaties daar van moeten zorgen dat het Neder landse produkt ui in optima forma in de cellen bélandt en zo voor een (nog) betere faam over de landsgrenzen zorgt. De resultaten op de export markt de laatste jaren waren name lijk niet hoopgevend voor de toe komst, vandaar dat een beetje extra aandacht ook en zeker bij het rooien, van het grootste belang is. Verbazing De meeste verbazing was erbij RXJ- man J. van den Berge, die nog even in de veronderstelling had geleefd, dat de bezuinigingsmaatregel 4,4 zou zijn. Zoals bekend betreft het een hal vering van het subsidiepakket (44,95%) en Van den Berge wenste zich nog bescheiden uit te drukken met „verwonderd". Niemantsverdriet reageerde op Van den Berge's verbaasdheid met: ,,-Het draait allemaal om 's rijks fi nanciën. Daar wordt momenteel ge redeneerd van halen wat er te halen valt. WVC heeft hier een poging toe gedaan en daarom is het nu de gevoe lige sector, waarin bezuinigd gaat worden. Juist het sociaal-cultureel werk is met veel moeite opgesteld en gaat met dergelijke maatregelen weg. Dat is ondenkbaar", aldus de voorzitter. C. van der Haven-Eikelenboom (VVD) sprak de vrees uit, dat de ver- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kfORDT WEBR De discussie over het rijksbeleid kwam op gang, nadat de burgemees ter de leden een brief voorlegde, waarin het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur haar plannen kenbaar maakte. „Ik heb de indruk, dat er overvraagd wordt; zo van laten we dit maar voorstellen, dan lukt de helft misschien", reageer de CDA-er W. D. Scheele. Ook hij was de mening toegedaan, dat op dié ma nier niet met het sociaal-cultureel werk mag worden omgesprongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1