Theo Janssen fotografeert Deltawerken vanuit gevoel Gouden ere-medaille voor ZWN-jubilaris De Jongste 3 Sint Joostmarkt in Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verkeer Aanrijding op Elkerzeeseweg Bejaarden op reis Tussen de Havens terug op het eigen honk Vernieling auto Zware schade bij aanrijding Inbraak in Zierikzee Hekken op de Kraayesteinweg Auto total-loss Vier inbraken camping Oase ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 oktober 1986 Nr. 24612 Expositie in De Bewaerschole BURGH-HAAMSTEDE- Theo Janssen uit Zoetermeer heeft een bijzondere kijk op op het gebeuren rond de Stormvloedkering. Hij bekijkt dit waterbouwkundig wonder nu eens niet door de bril van een techneut, maar vanuit zijn eigen belevingswereld. Het resultaat van de ze gevoelsmatige waarnemingen is in de vorm van een foto-expositie tot zaterdag 18 oktober te zien in De Be waerschole, Weststraat 18 in Burgh-Haamstede. Wie de werkstukken van deze kunstenaar uit Zoetermeer bekijkt, kan zich nauwelijks voorstellen, dat Theo Janssen in het dagelijks leven deel uit maakt van het gilde der tech nologen. Als wetenschappelijk on derzoeker op het gebied van de ver keersveiligheid verdiept hij zich bijna dagelijks in de weinig artistie ke materie van formules en reken kundige modellen. Gevoel Tien jaar geleden ontdekte Janssen de fotografie als .artistieke uiting van datgene wat hij innerlijk voelt", zoals hij het plastisch zegt. Inmiddels is het zo dat voor de wetenschapper fotografie een onmisbaar element van zijn leven is geworden. ,,Ik be schouw het als een welkome afwisse ling van mijn dagelijkse werkzaam heden, waarbij nauwelijks plaats is voor gevoelsuitingen. Eigen visie De beelden, die Janssen met zijn ca mera heeft vastgelegd stroken niet met de werkelijkheid. Integendeel zelfs: ,,Ik leg een beeld vast vanuit mijn persoonlijke visie, waardoor de werkelijkheid verandert", filosofeert hij. Een nadenkertje, waarvan hij er wel meer in huis heeft. Ook zijn beelden van de Storm vloedkering wijken sterk af van dat gene waarmee Nederland de afgelo pen weken werd overstroomd. Geen zuivere weergave van de technische hoogstandjes van dit Delta-meester werk, maar een eigen interpretatie ervan. „Tfeveél aandacht voor de tech nische en vooral ook zakelijke kant van deze mammoetoperatie", luidt zijn mening. Met zijn foto's wil Jans sen, die zaterdag te gast was in de Ontbijtshow van de TROS, aantonen, dat de Stormvloedkering ook nog een emotionele betekenis heeft. ,,Deze dam moet elke Nederlander aanspre ken, denk ik". Of zijn achtergrond, een studie weg- en waterbouw aan de Tfechnische Hogeschool in Delft meespeelt bij zijn belangstelling voor de pijlerdam ontkent hij ten stel ligste. Deze amateur-fotograaf, die drieëneen half jaar geleden voor het eerst voet aan wal zette op de meest besproken plaats van Nederland; Neeltje Jans, beschouwt dat eerder als een handicap. Met veel arbeid en een behoorlijke financiële investe ring, is hij erin geslaagd om in totaal 37 afbeeldingen van de dam te ma ken. Het grootste gedeelte ervan ,,de pijler" als object, terwijl het reste rende aantal door middel van plastic Een blik op de foto-expositie van Theo Janssen in ,,De Bewaerschole" in Burgh-Haamstede. folie, dat in de wind de meest won derlijke bewegingen maakt, de eeu wenlange strijd van de mens tegen het water symboliseert. Expositie Hoewel hij fotograferen nog steeds als een vrijetijdsbesteding ziet, leek het hem een goed idee om, gezien de kosten die hij voor het maken van de ze verzameling had gemaakt, zijn col lectie aan het publiek te tonen. Via de gemeente Burgh-Haamstede kwam hij in contact met de Stichting Wes- terschouwen Kultureel. Nadat het be stuur eèn aantal van zijn werkstuk ken had gezien kreeg hij uiteindelijk toestemming om in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede een expositie in te richten. Een prima omgeving, ge zien het blauwwit- de kleuren van lucht en water- van deze expositie ruimte. Dat ook het publiek een der gelijke, niet-realistische benadering van een technologisch meesterwerk kan waarderen blijkt wel uit het aan tal bezoekers, dat zaterdag bin nenstapte. Volgens de voorzitster van de Stichting Westerschouwen Kultu reel in totaal zo'n zestig man. De werkstukken van Theo Janssen zijn tot zaterdag 18 oktober te zien in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede. De openingstijden van deze expositie zijn maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. OOSTERLAND - In Oosterland komt zaterdag 11 oktober weer een bijzonder evenement van de grond. Zo'n honderd stands en andere at tracties komen, zowel binnen in de Oosterhof als buiten in de kom van het dorp te staan. Er is een buitengewoon grote ver scheidenheid aan zaken, die dit eve nement zeer aantrekkelijk maken. Niet alleen is er het gebruikelijke ge varieerde marktaanbod van particu lieren en bedrijven, maar ook zijn er uiteenlopende interessante zaken als oude ambachten, oen kunst- en an tiekbeurs (waarbij de mogelijkheid tot taxatie van antiek zilver en goud via een unieke, nu voor het eerst op Schouwen-Duiveland toegepaste, me thode van certificaat plus foto), de monstraties met oude landbouw werktuigen, een autoshow, optreden van een muzikaal clownsduo, een doorlopende videovoorstelling met tekenfilms, een scheepsmodellenten toonstelling, grote en kleine huisdie ren en voor de kinderen onder andere een miniscooterbaan en een draaimo len. De Oosterlandse korenmolen zal de gehele dag in bedrijf en ter bezichti ging opengesteld zijn. Voor de liefhebbers van de paar- desport zijn er op dezelfde dag de clubkampioenschappen van de Lan delijke Rijvereniging en Pony Club „Bru". Naast diverse kramen, waar harti ge hap of zoete lekkernijen te verkrij gen, zullen diverse gezellig ingerichte terrassen en localiteiten tot een ge noeglijke rustpauze noden. Alles bijeen genomen is hier een schitterende gelegenheid om in een mooi gelegen en pittoresk dorp met de hele familie een dagje gezellig uit te zijn onder het motto „voor elck wat wils". Uitgever: B.V Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Oirektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 15650; losse nummers t 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Konlrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 'Er zijn nog 25.000 wachtenden voor uluidde de kop maandag in de ze krant boven een artikel over de verkeersstroom naar Neeltje Jans. Een pijnlijke constatering, die niet beter kan aangeven, dat de Schou- wen-Duivelandse wegen niet bere kend zijn op de voorspelde toeristen- stroom - straks - naar het toeristisch paradijs Neeltje Jans. ,,Ja" zal me nigeen zeggen ,,maar er komen straks op één dag geen 25.000 mensen naar Neeltje Jans". Zeker, dat is waar. Maar men verwacht jaarlijks een miljoen bezoekers voor Louis van Gasteren's plan. En dat is een magere schatting, wanneer deze ver geleken wordt met pretparken als de Efteling (we hebben het toch over 'internationale allure'?). Wanneer uitgegaan wordt van een miljoen be zoekers per jaar en rekening wordt gehouden met factoren als seizoens gebonden drukte en topdagen, dan lijkt een bezoekersaanbod op één dag van 15.000 mensen niet onwaar schijnlijk. Zaterdag stond er op Schouwen-Duiveland een file van achtentwintig kilometer. Omgere kend kunnen we op voornoemde da gen dus een autokeu van zo'n zestien kilometer verwachten. Waarlijk geen prettig vooruitzicht. Nee, de keuze is gemaakt en nu zullen hier infrastructurele conclusies aan ver bonden moeten worden. Dat staat vast. Dat vraagt offers, die in de poli tieke besluitvorming meegenomen moeten worden. Moeilijke keuzes, want wie geeft nu graag akker bouw land of landschappelijk waardevolle gebieden op. Is het dat eigenlijk alle maal wel waard en wordt de gemid delde Schouw en-Duivelander daar nu wijzer vanWie die laatste vraag met 'ja' beantwoordt, dient conse quent te zijn. Dan kies je ook voor een Dammenweg, zoals de gemeente Westerschouwen nu voorstaat. En niet over een paar jaar, als we de el lenlange files en bosjesongevallen beu zijn, maar dan sla je nu koppen met spijkers. Dat lijkt de enige juiste weg, maar het moet gezegd, dat de Neeltje Jans-droom van Van Gaste ren wel in een (te) hoog tempo verwe zenlijkt gaat wordenZeker de be sluitvorming hierom heen. Langza merhand dreigt Neeltje Jans - nieu we stijl van een droom te veranderen in een syndroom; een niet langer te voorkomen invulling van het Zeeuw se toerisme. Als de provinciale be stuurders straks 'besmet' zijn met het virus (en dat is niet negatief be doeld), dan is er geen discussie meer mogelijk. Dan dienen de boeren hun land op te geven voor de plannen (dat is al gebeurd), dan vindt de milieube scherming geen willig oor meer en moeten de eilandelijke ondernemers zich op eigen houtje indekken tegen de ongetwijfeld grote ontwikkeling van gezagsverhoudingen binnen het toeristisch ondernemerswereldje in Zeeland: De provincie heeft nu al zo veel geld gestoken in de plannen en er is al zoveel overleg geweest, dat het zeer te betwijfelen valt, of er nog over de wenselijkheid van de recrea tieve invulling van Neeltje Jans kan worden gesproken. Het zal een dis cussie in de kantlijn worden, waar bij de wonden gelikt worden en hier en daar een pleister geplakt wordt. AvdW KERKWERVE - Op het kruispunt Elkerzeeseweg/Kloosterweg botsten zondagmiddag (14.50 uur) twee auto's tegen elkaar als gevolg van een voor- rangsfout. R. P. uit Zierikzee reed over de Kloosterweg en wilde de El kerzeeseweg oversteken. Op dat mo ment reed daar de auto met C. H. uit Scharendijke aan het stuur, die geen voorrang kreeg van P. waarna de aan rijding een feit was. De schade was respectievelijk rechts-voor en links voor. SCHARENDIJKE - De bejaarden sociëteit uit Scharendijke bezocht met 33 personen per autobus het ei land Tholen. Via de Zeelandbrug werd een tocht gemaakt door de pit toreske dorpen in Zuid-Beveland. Bij Waarde werd vanuit de autobus een blik geworpen over de Westerschelde. Op Tholen werden alle plaatsen aan gedaan. In Sint Maartensdijk werd de tocht onderbroken voor een con sumptie. In St. Annaland werd het Streekmuseum bezocht. Veel interes se bestond voor de oude klederdrach ten, een oude doktersspreekkamer en een ingericht winkeltje van vroeger. Via het Hellegatsplein ging de tocht weer huiswaarts. In de Putmeet te Scharendijke werd een gezamenlijke broodmaaltijd gebruikt. ZIERIKZEE - De schilder- en te kenclub Tussen de Havens te Zierik zee is weer terugkeerd op de oude stek in de Visstraat te Zierikzee. Zij moest ongeveer een jaar geleden wij ken toen de Rabobank/Zierikzee ten gevolge van een ingrijpende verbou wing van het pand aan het Haven plein van de accommodatie in de Vis straat gebruik wenste te maken. Inmiddels is de ruimte weer be schikbaar gekomen en hebben de le den van Tussen de Havens zich in gespannen er weer hun vertrouwde galerie van te maken. Of ze daarin zijn geslaagd kan vol gende week worden geconstateerd bij een bezoek aan de tentoonstelling van eigen leden, die ter ere van de te rugkeer in dit pand, zal worden ge houden. Deze expositie zal zaterdag middag 11 oktober om 16.00 uur officieel worden geopend. ZIERIKZEE - De Belg L. L. deed zondagochtend vroeg aangifte van vernieling aan zijn auto, toegebracht door enkele jongelieden. Hij had zijn auto geparkeerd bij de Balie en toen hij in de vroege ochtend (03.00 uur) bij de Balie kwam zag hij een jongen op het dak van zijn auto, bezig de surfplank los te maken. De jongen sprong er af en bezeerde zich hierbij, maar werd door vrienden meegeno men, zonder dat de Belg hem te pak ken kreeg. L. L. wist niet, dat tegen over de Balie het politiebureau is. Nader onderzoek leerde dat de rub berboot van L. lek was gestoken, de banden van de wagen leeg waren, de spiegel afgerukt en de tankdop ver dwenen. Samen een schadepost van Bfrs 27.000,-. ZIERIKZEE - Bij het inhalen van een aantal auto's bemerkte vrijdag middag (17.00 uur) L. van G. uit Zie rikzee op de provincialeweg Zierik- zee-Haamstede, te laat dat een daarvoor rijdende tractor met aan hangwagen linksaf sloeg. Van G. raakte de achterzijde van de aanhan ger en schoof vervolgens met zijn auto onder de aanhanger. Met zware schade maar zonder persoonlijke on gelukken werd deze aanrijding afge handeld. Takelbedrijf Jan de Jonge sleepte de ongelukswagen weg. ZIERIKZEE - In het bedijf van R. O. aan de Lange Nobelstraat te Zie rikzee werd in de nacht van zondag op maandag ingebroken. Een ruit van de voordeur werd ingeslagen, waarna toegang tot het pand werd verschaft. Onderzoek door de politie wees in de richting van H. J. V. uit Zierikzee, die in de loop van maan dag kon worden aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend. HAAMSTEDE - Waarschijnlijk door de jeugd, die het gevaar van haar daad niet heeft ingezien, werden er dranghekken geplaatst dwars op de Kraayesteinweg. Het gebeurde maandagavond omstreeks 19.30 uur. Automobilist J. B. uit Haamstede reed op dat tijdstip over de weg en werd plotseling geconfronteerd met de hekken, die hij niet meer kon ont wijken. De gehele voorzijde van zijn auto werd vernield. De daders bleven vooralsnog onbekend. SCHARENDIJKE - Volgens zijn ei gen verklaring is automobilist J. van D. uit Brouwershaven in de nacht van zondag op maandag, al rijdende met zijn auto op de Schouwsedijk in slaap gevallen. De auto reed van de dijk af, maakte een schuiver van een honderd meter, vernielde over deze afstand een afrastering van C. B. uit Den Osse en kwam uiteindelijk tot stilstand. De wagen raakte total-loss, de be stuurder werd niet gewond. RENESSE - Vier caravan-eige naars, die hun vakantieverblijf op camping Oase hebben staan, meld den in het weekeinde een inbraak. J. L. uit Den Haag mist een kleuren tv- toestel. W. W. uit Rotterdam mist eveneens een ktv. A. S. uit Schiedam mist zijn radio-cassetterecorder en een Zwitsers hangklokje en H. D. uit Vlaardingen is een radio armer. In al le vier gevallen werd met geweid in gebroken. leen bij de voornoemde fusie met de AMZ, maar ook - eerder al - met de streek vervoerbedrijven RTM, ZVTM, SBM en SW. Van Gastel sprak zijn be wondering uit voor de jubilaris. De ere-medaille is een bekroning op de loopbaan van de jubilaris, maar wellicht ook op de vele neven functies in het maatschappelijk ver keer. In de periode 1978-1980 was hij actief als penningmeester van turn vereniging Delta Sport te Zierikzee. Ook vervult hij nog steeds het financieel-adviseurschap bij het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, afdeling Zeeland/Brabant. „Die functies ontlokte Van Gastel de uitspraak: „Eigenlijk is De Jongste er altijd bij als het over geld gaat". De vele genodigden maakten dankbaar gebruik van de gelegen heid om De Jongste en diens familie te feliciteren met het jubileum en de onderscheidingen. Hart en nieren De ZWN-man in hart en nieren werd 29 augustus 1928 geboren in Nu- mansdorp, waar hij op achttienjarige leeftijd in dienst trad bij de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij. Als aankomend-bediende, afdeling con trole, begon hij in 1946, waar na een jaar al een bevordering tot derde klerk volgde. Dat bleef hij tot de mi litaire dienst om de hoek kwam kij ken. Na deze periode pakte De Jongste de draad snel weer op en verschillen de functiestijgingen stonden voor de deur. Loco-burgemeester Van Gastel somde de carrière uitvoerig op. In 1951 werd de jubilaris schrijver; in 1954 klerk eerste klas; 1957 adjunct commies, commies tweede klas; eer ste klas en nog voor het 25-jarig jubi leum behaalde De Jongste de status van chef de bureau in Rotterdam. De bevorderingen bleven komen. Uiteindelijk belandde De Jongste in zijn huidige functie van hoofd fi nanciële administratieve dienst. Hij heeft in zijn loopbaan de vele veran deringen binnen het bedrijf meege maakt en is er blijkbaar in geslaagd Wethouder en loco-burgemeester L. J. van Gastel speldt ZWN-jubüaris De Jongste de koninklijke onderscheiding op. Veertig jaar in dienst ZIERIKZEE - Veertig jaar bij hetzelfde bedrijf is een prestatie. H. de Jongste heeft dit op zijn naam kunnen schrijven. Momenteel is de jubilaris hoofd financiële ad ministratieve dienst bij de ZWN. Loco-burgemeester L. J. van Gastel speldde De Jongste tijdens een feestelijke receptie in restaurant Mondragon de versierselen op, be horende bij de ere-medaille in goud in de orde van Oran je Nassau. Vele vrienden en collega's waren hiervan ge tuige. Ook namens het bedrijf werd de ju bilaris gehuldigd. R J. H. den Hartog (hij verving directeur J. Deist, die op de dag van de receptie uit het zieken huis was ontslagen - red) overhandig de De Jongste een medaille. om zich als een kameleon aan te pas sen. Vorig jaar nog werd de ZWN een flink stuk uitgebreid met het overne men van de AMZ-diensten. Te boek De Jongste staat bij zijn medewer kers goed te boek en dat bleek wel tij dens de receptie, waar niemand ont brak. De Jongste heeft ook veel inzet getoond bij veranderingen en toene mingen binnen het bedrijf. Niet al-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3