Beter Wonen handhaaft haar huidige inbraakpreventieve maatregelen voor woningen Wullem van Bru ereburger Verbruik motor brandstof gaat dalen Raadslid verricht doop mijnenveger Brandweer Westerschouwen gastheer wedstrijden Bruinisse heeft weer een post onyoorzien in 1987 Vergadering gemeenteraad Vergadering commissie onderwijs Vergadering commissie Havenperikelen van Bruinisse Start sluiting Oesterdam WATERSTANDEN - Stoomvaart maatschappij Zeeland 2 DEN HAAG - Er dreigt onenigheid tussen het CDA en de VVD over de be zuinigingen op het sociaal-culturele werk. Het CDA is tegen een bezuini ging van 125 miljoen gulden, maar de VVD wil daaraan vasthouden. Dat bleek tijdens een protestmanifestatie in Den Haag van de CFO (werkne mers in de ziekenhuizen, de bejaar denoorden, de gezinsverzorging, het sociaal-cultureel werk en het kruis werk). ZIER1KZEE - Doordat personen auto's steeds zuiniger worden zal het totale brandstofverbruik (benzine, diesel, LPG) ondanks een lichte groei van het autopark rond de eeuw wisseling twintig procent lager lig gen dan het huidige jaarlijkse ver bruik van 6.300 miljoen liter (1985). In de afgelopen vijfjaar is het aantal benzinestations in Nederland met twintig procent gedaald tot een klei ne 8.500. Dat staat in een brancheonderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) over benzinestations. Het aantal sta tions met bediening is nog veruit in de meerderheid (7.500), maar de zelf- bedieningspompen verkopen 50 tot 60 procent van de totale afzet. De kortingen die benzinestations zijn gaan geven heeft hun winstmar ge gedrukt, aldus het EIM. Ze moeten dus meet brandstof verkopen om ren dabel te kunnen werken. Oliemaat schappijen gaan thans voor een nieuw op te richten station uit van een minimale jaarafzet van 2,5 mil joen liter brandstof. De maatschap pijen stimuleren de schaalvergroting, omdat het aantrekkelijk is aan min der stations grotere hoeveelheden te kunnen leveren. Kleinere pompen worden dan ook steeds vaker bediend door kleine oliemaatschappijen en le veranciers van „witte" benzine. Vervolg van pagina 1 Giessen-de Noord strak de hand ge houden. Het produktieplan, waarbij 350 werknemers zijn betrokken, ver loopt in vijf fasen van elk twintig we ken. Dit betekent overigens dat het project, dat uit de bouw van vijftien schepen bestaat en dat in nauwe sa menwerking met Frankrijk en België wordt uitgevoerd medio 1988 afge rond zal zijn. Van der Giessen is dan ook naarstig op zoek naar nieuwe or ders, maar uit de woorden van Smit viekaf;te leiden dat- er nog geen se- rieuzë'k'ahdidaten zijn. Wel houdt de werf rekening met de mogelijkheid dat de Koninklijke Marine een begin gaat maken met het vernieuwen van de verouderde mijnenvegers in de Dokkum-klasse. Historie doop Verder ging Smit uitgebreid in op de historische achtergrond van het doopritueel en de relatie die beide stadjes met de scheepvaart hebben. Door het werpen van de fles cham pagne traden de dames Bij de Vaaté en Bos in de sporen van de dochters van koning George III. „Een van deze prinsessen", zo vertelde hij „was zo onhandig om de fles niet tegen de romp van het schip maar op het hoofd van een hooggeplaatste ambtenaar te werpen. Om dergelijke incidenten te voorkomen heeft men de fles nader hand aan een lint bevestigd." Geschenk Schout bij nacht en directeur Mate rieel van de Koninklijke Marine, C. R. van den Berg bedankte namens de Admiraliteitsraad beide dames voor hun bereidheid om de doop te ver richten. Ook hij dook in het verleden en stond stil bij de tijd, toen Neder land nog uit verschillende republie ken bestond. „In die tijd hadden ste den als Zierikzee en Urk, die voor hun welvaart afhankelijk waren van een vrij doorvaart, volledig uitge ruste oorlogsschepen aan onder ande re de Zeeuwse, Friese en Hollandse Admiraliteiten geleverd. Ter ge ruststelling van de aanwezige be stuurders van beide steden, merkte hij op dat zoiets nu ondenkbaar is, maar dat er wel een band tussen de stad, waarnaar het schip is genoemd en de bemanning kan groeien. Aan het einde van het officiële gedeelte ontvingen beide doopsters een ge schenk een broche met diamantjes voor mevrouw Bij de Vaate) en de scherven van de fles champagne, ver pakt in een model van een houten scheepstimmerkist. Huurders vrij om meer te doen tegen dieven ZIERIKZEE - De Verenigingsraad van Woningbouw vereniging Beter Wonen is maandagavond uitvoerig in gegaan op het tegen inbraak beveiligen van woningen, waarbij zij tot de conclusie is gekomen, dat de vereni ging „tot op zeker hoogte inbraakpreventief werkt". Be ter Wonen zal zich vooralsnog blijven beperken tot het toepassen van cylindersloten op achterdeuren bij wo ningverbetering en het plegen van groot-onderhoud aan buitenramen en deuren bij nieuwbouw. De huurders kunnen zelf - indien zij dit wensen - verdergaande maat regelen treffen om inbrekers buiten de deur te houden. De leden van de Verenigingsraad hadden een uitvoerige 'handleiding' voor het agendapunt gekregen, waar in het bestuur haar zegje deed. Daar uit bleek al dat de inbreker bij voor keur naar woningen stapt, die slecht beveiligd zijn. Het is bekend, dat de kans op inbraak kleiner is als de kwaliteit van de beveiliging hoger is. Tijdnood Het bestuur schrijft, dat de inbre ker altijd in tijdnood is; het meren deel van het gilde met éénvoudige in braakmethoden werkt en de inbreker bang is ontdekt te worden. Deze za ken op een rijtje gezet kan éénvoudig worden gesteld, dat inbraakpreven tie betekent, dat ernaar gestreefd moet worden de inbraak zo tijdro vend en lastig mogelijk te maken en de kans voor de inbreker om te wor den ontdekt zoveel mogelijk te verho gen. Huurders, die hang- en sluitwerk hebben blijken er nogaleens noncha lant mee om te springen. „De veilig heid van een woning is nooit groter dan die van de zwakste plek", aldus het bestuur. „U zult begrijpen, dat beveiliging door goed hang- en sluit werk pas zin heeft indien u het conse quent en altijd goed gebruikt. He laas blijkt bij veel inbraken, diefstallen, dat het hieraan vaak schort. Men vergeet af te sluiten of zorgvuldig alles af te sluiten". Tijdens de vergadering van de Ver enigingsraad werd de discussie ge* voerd in hoeverre Beter Wonen op dient te draaien voor de inbraakpre ventie. De organisatie wil hiermee niet te ver gaan, want het plaatsen van inbraakpreventieve middelen is een vorm van woningverbetering, waaraan automatisch huursverho- ging kleeft. Vandaar dat maandagavond werd besloten, dat iedere bewoner vrij is om in aanvulling of vooruitlopend op de reguliere woningverbetering door Beter Wonen inbraakpreventieve maatregelen te treffen. Wanneer het een wijziging van de woning betreft, dan dient Beter Wonen hiervoor toe stemming te geven, maar die zal ze ker worden verstrekt, mits aan een aantal kwaliteitseisen wordt vol daan. Tbn slotte zal de bewoner zich tot een aannemer moeten wenden en zelf de kosten dragen. RENESSE - De vrijwillige brandweer van de gemeente Westerschouwen, die dit jaar 25 jaar bestaat is dit jaar gastheer van een groot aantal brand weermannen, dat zaterdag 11 oktober deelneemt aan de provinciale HD- wedstrijden. Deze wedstrijden zijn een ludieke manier om de theoretische kennis nu eens in praktijk te brengen. Ter gele genheid van deze jaarlijkse wedstrij den, waaraan relatief weinig Schouwse corps^ii deelnemen, heeft het bestuur van de afdeling Schou- wen-Duiveland van de Vereniging van Brandweerbevelvoerders een boekje met richtlijnen voor deze wed strijden uitgebracht. Deze wedstrij den blijven overigens niet beperkt tot brandblussen alleen. Ook situaties die zich voor kunnen doen bij andere vormen van hulpverlening, zoals bij voorbeeld bij het uitvoeren van de di verse rampenbestrijdingsplannen ko men deze dag aan de orde. Vervolg van pagina 1 neer ouderen in de thuissituatie blij vend en op ingrijpende wijze hulp be hoeven". Promotie Tot slot stelt het college in de aan biedingsbrief, dat het gemeente bestuur de taak heeft om op econo misch gebied voorwaardenscheppend bezig te zijn. Onder meer inhoudend het tot stand brengen van infrastruc turele voorzieningen. Daarnaast vindt het college het een goede zaak dat men ook op het gebied van pro motie bezig is, vorm gegeven door de Stichting Promotion Bruinisse. Dit beleid moet zeker worden voortgezet ook gezien het succes op de HISWA dit jaar. De Bruse begroting werd sluitend gemaakt door de volgende mee- en te genvallers: Lagere kapitaalslasten van het ge meentehuis 20.000 gulden); minder geraamd onderhoud aan brandkra- nen en -putten en vervallen van de BB-bijdrage 14.000 gulden); min der geraamd onderhoud aan wegen 83.000,—); geringer nadelig saldo industrieterrein 23.000 gulden); batig saldo vervoer leerlingen naar het speciaal onderwijs 44.000 gul den); hogere bijdrage ISD (- 7.000 gul den); lagere kapitaalslasten begraaf plaats 26.000 gulden); nadelig saldo bestemmingsplan Buitenge bied (- 11.000 gulden) en nadelig saldo algemene dekkingsmiddelen (- bijna twee ton). Bij deze laatste post valt op te merken dat er een lichte stijging is van de belasting-opbrengst en een iets hogere uitkering uit het gemeen tefonds en dat er voorts sprake is van minder bespaarde rente. In feite is het bedrag 'slechts' 15.000 gulden, de rest komt voor rekening van het be grotingstekort 1986 van 140.000,—. Het prioriteitenlijstje voor de ko mende jaren ziet er alsvolgt uit: 1987: drainage achterpad Hertsbe- kestraat; trottoir Dorpsweg tweede fase en aanschaf stoomcleaner GW. 1988: verbouw bibliotheek; bouw sportzaal; vervanging machines GW en herinrichting Nieuwstraat. 1989 e.v.: kantoorautomatisering; recon structie Molenweg; vervanging kooi- maaier; brandput Meidoornstraat; streefplan openbare verlichting en riolering Dorpsweg. Voor nè 1990 staat nog genoteerd: parkeerplaatsen Weststraat, trottoir Margrietstraat en trottoir Wilhelminalaan. ZIERIKZEE - Vandaag (dinsdag) vergadert de gemeenteraad van Zie rikzee. Deze vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stad huis. Op de agenda staat onder ande re de behandeling van een voorstel tot het vaststellen van een wijziging van de gemeentebegroting 1986. Dit in verband met het beschikbaar stel len van een krediet voor het treffen van voorzieningen ten behoeve van de openbare basisschool Theo Thijssen. ZIERIKZEE - De Zierikzeese on derwijscommissie komt donderdag 9 oktober bijeen in de raadszaal van het plaatselijke stadhuis. De openba re vergadering begint om 16.30 uur. Op de agenda staat het huisves tingsoverzicht (basisonderwijs) voor de jaren 1988 tot en met 1990 (aanpas sing openbare basisschool 't Kof schip). BURGH-HAAMSTEDE - De com missie gemeentelijke financiën van de gemeente Westerschouwen komt dinsdag 7 oktober om 19.30 uur bij een in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede. Op de agenda staan on der andere de behandeling van de aanpassing van de leges en precario rechten, de subsidiestaat voor 1987 en de begrotingswijziging. BRUINISSE - Bij Padmos machi nefabrieken liggen twee gloednieu we kotters voor de kant waar de ko mende tijd hard aan wordt gewerkt om ze vaar- en visklaar te maken. Ondanks de grote ongerustheid die er onder de vissers heerst over be staande vangstbeperkende maatre gelen en dreigende wolken die zich samenpakken boven nieuw in de maak zijnde, zijn er toch nog reders die kapitale investeringen doen en vertrouwen hebben in de rentabili teit van bun schepen. Padmos bouwt voor de fa. Schroe- vers en de Ridder uit Vlissingen een 38 meter lange kotter, de Vlis 6, waar in een 1800 pk sterke Stprk hoofdmo tor wordt gebouwd. Aan de vloot van Louwersoog wordt eveneens een nieu we kotter toegevoegd. Padmos ont ving van de reder C. Zijlstra uit die plaats dc opdracht voor de bouw van een Eurokotter, de LO 7 waarin een 300 pk sterke Mitsubishi als kracht bron fungeert. Voor nieuw te bouwen kotters bouwt Maaskant Bruinisse eigen pa tent lieren die in een later stadium op de schepen worden geplaatst. De GO 12, een eigen schip, onderging een op- kanpbeurt en werd de motor over- hald. Bij de SL 9, de 'Henk', een Euro kotter van Dekker uit Stellendam, werd in recordtijd van een week een nieuwe hoofdmotor Caterpillar van 300 pk ingebouwd. In die tijd werd ook nog de hydraulische pompaan- drijving en het nodige leidingwerk veranderd en een nieuwe compressor geplaatst. Op de helling van scheepswerf Van Duivendijk lagen achtereenvolgens een bijna antieke botter uit 1917 de 'Veerse Gat' van de Provinciale Wa terstaat die op het Veerse Meer actief is, de Bru 40 met roerreparatie en drie sportvisserschepen van C. Bö- gert uit Vosmeer, de 'Helga', de 'Zee meeuw' en de 'Theo' voor knippen, scheren en keuren voor de Scheep vaart Inspectie. BRUINISSE - Rijkswaterstaat is begonnen met de sluiting van het laatste sluitgat in de Oesterdam. De sluiting van het Tholensche Gat, de geul tussen Tholen en het werkeiland van de Oesterdam, gebeurt geheel met zand uit de omtrek. Verwacht wordt dat het Tholensche Gat om streeks 27 oktober 1986 gesloten zal zijn. In de eerste weken wordt door twee zuigers'een zanddrempel tot NAP -5 meter gespoten. De Stormvloedke ring in de monding van de Ooster- schelde staat daarbij voor 20% dicht. Nadat een derde zuiger is aange roerd. worden vanaf Tholen' en vanaf het werkei lailidOestOTdjim twee dam men op hoogte*NA'P +3 rri'etér»ear el kaar toe gebouwd. Hiervoor moet de kering .1 a 2 dagen 60% dicht. Voor het laatste gedeelte is het nodig dat de kering 1 a 2 dagen geheel gesloten wordt en in die tijd wordt het overge bleven gat opgevuld met ^and tot bo ven de hoogwaterlijn. Het zal nog tot eind 1987 duren voordat de Oester dam geheel afgewerkt is, hiervoor is geen verder gebruik van de Storm vloedkering nodig. Het Tholensche Gat is 22 meter diep en 380 meter breed. Het totale zandlichaam bevat 3 miljoen kubieke meter zand. Zonder Stormvloedke ring zou het niet mogelijk zijn deze geul met zand te sluiten. Na de sluiting van het Tholensche Gat in de Oesterdam rest alleen nog de sluiting van de moeilijkste geul, namelijk de Krammer in de Philips- dam in de periode maart-april 1987. Vervolg van pagina 1 Bruse tael In noe bin 'k persies angeland op je dorde gróöte verdienste vö Bru in de Bruse gemêênschap, het veele wèrrek dajje spreekend in schrievend edaen eit om de Bruse tael in stand 't ou wen. Dat èmmen dust a kunne leeze dajje daerin de Bruse tael volmaekt deu lae klienke. Aok weetek uuten gesprèk dajje mitte ménsen van 't Provinsjaal bestuur in Middelburreg nööjt anders az Bru's gesprooken eit in datte belangen van je gemêênte daemee 't béste gediend waere. Je stikjes van'„Wullüm" in uutte Kro niek van Stad in lande binne van gróöte waerde vö de Bruse tael in aok vö 't eeden in verleeden van dit dur- rep". Arjaon de Vin deed een beroep op het gemeentebestuur de historische waarde van Wullums pennevruchten te onderkennen en al z'n werk in drukvorm uit te geven. In het bijzijn van de andere erebur gers van Bru, de heren J. de Korte, S. A. Jumelet en P. L. Krepel richtte Van Gilst z'n dankwoord eerst tot z'n Schepper: „Die heeft mij de kracht en de lust gegeven om allemaal te doen wat ik gedaan heb. Ik ben wel blij om nu in het zonnetje gezet te worden inaar de eer telt niet mee in het graf". Doorspekt met kostelijke anecdotes dankte hij de verschillen de sprekers. De avond werd besloten met het vertonen van de film uit 1968 500-jaar Bru door Lydie Wiebrens. Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 oktober 06.45 138 00.35 -125 18.55 143 12.45 -110 9 oktober 07.20 129 01.15 -122 19.35 140 13.25 -114 8 oktober 04.40 177 10.45 -117 16.55 181 23.20 -127 9 oktober 05.20 158 11.40 -117 17.40 168 8 oktober 07.15 165 00.50 -143 19.20 171 13.00 -128 9 oktober 07.50 155 01.30 -139 20.05 166 13.40 -132 8 oktober 06.40 159 00.35 -138 18.50 165 12.45 -123 9 oktober 07.20 149 01.15 -135 19.35 160 13.30 -127 Doodtij: 12 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 CNV-bestuurder Leon Phernambucq speldt de onderscheiding op bij L de Jonge Tot en met 11 oktober Zierikzee Grote Kerk. Expositie Land en water in Zeeland, maandag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 7 oktober Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Concertzaal. Cabaretgroep Capritho- len treedt op voor alle plattelands vrouwen op Schouwen-Duiveland. Aanvang 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie gemeentelijke financiën. 19.30 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Bijeen komst Hervormde Vrouwengroep. 19.30 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Ontmoetingscentrum, Kerkhof la. Contactbijeenkomst UW, 19.30 uur. Oosterland Gebouw Ger. Gemeente. Heropening bibliotheek. 19.30-20.15 uur. Donderdag 9 oktober Zierikzee Raadszaal. Vergadering commissie onderwijs. 16.30 uur. Zaterdag 11 oktober Renesse Terrein Slot Moermond. Planten moerbeiboom en onthulling storm vloedsteen. 10.00 uur. Zondag 12 oktober Zierikzee Willibrorduskerk. Interkerkelijke dienst. 17.00 uur. Dinsdag 14 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Rondleiding bibliotheek spellenmiddag NVvH. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Afscheid burgemees ter J. van Bommel. 19.30 tot 21.30 uur. Goes Prins van Oranje. Zeeuws Vogelaars- overleg. 19.30 uur. Woensdag 15 oktober Middelburg De Schakel, Bachtensteene 14. Lezing parapsychologie. 20.00 uur. Vrijdag 17 oktober Kapelle De Vroone. Installatie burgemeester J. van Bommel. 14.00 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring van de afdeling Burgh-Haamste de van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. 19.45 uur. Woensdag 22 oktober Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Koor- en zangavond van NCRV. 19.30 uur. Zaterdag 25 oktober Kapelle De Vroone. Wedstrijd voor amateur wijn- en biermakers. Dinsdag 28 oktober Burgh-Haamstede Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch. Woensdag 29 oktober Zierikzee Café Marktzicht. Bijeenkomst afde ling Schouwen-Duiveland van Hout en Bouwbond van de FNV. 19.30 uur. HOEK VAN HOLLAND - De Stoomvaartmaatschappij Zeeland (Hock van Holland-Harwich) is in de eerste helft van dit jaar beter geva ren dan in de eerste helft van vorig jaar. Dc maatschappij denkt dit jaar af te kunnen sluiten met een kleiner negatief bedrijfsresultaat dan vorig jaar. Het halfjaarbericht maakt melding van een negatief bedrijfsresultaat van 7,56 miljoen tegenover 8,33 miljoen over dezelfde periode vorig jaar. Sinds april vaart de maatschap pij met de Koningin Beatrix en de omvang van zowel passagiers- als vrachtvervoer is vergelijkbaar met dat van vorig jaar, toen met 2 schepen werd gevaren. Niettemin zijn in de passage de aantallen achtergebleven bij de prognose door het uitblijven van Amerikaanse toerisme en door concurrentie van de luchtvaart. Vol gens Zeeland doet deze dalende trend zich ook bij andere Noordzee* en ka naaldiensten voor. De opbrengsten worden gedrukt door de koersdaling van het pond sterling. In het vrachtverkeer werd die daling goedgemaakt door een ver dere toename in het vervoer. De direc tie verwacht, dat het bedrijfsresul taat over geheel 1986 beter zal zijn dan dat van vorig jaar. Tbch zal het huidige boekjaar niet positief kun nen worden .afgesloten. Vorig jaar was het bedrijfsresultaat 12,4 mil joen negatief. Verkoop van schepen had toen boekwinsten van 13 mil joen tot gevolg en het nettoverlies over 1985 kwam uit op 1,85 miljoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2