Wullem van Bru, ereburger van gemeente Bruinisse Raadslid Bij de Vaate-Rozendaal verricht doop van mijnenveger Na groot begrotingstekort heeft Bruinisse weer post onvoorzien voor jaar 1987 DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT HET bl> reiobwo V voooeveren V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 7 OKTOBER 1986 143ste jaargang Nr. 24012 Fotograaf Kinderboeken Franz Liszt Scheidsrechter Fotograaf Theo Janssen uit Zoetermeer heeft Het thema van de kinderboekenweek, die van De Nieuwe Kerk in Zierikzee was tijdens een De tumultueuze taferelen, die te pas en zeker een bijzondere kijk op het gebeuren rond de 8 tot en met 18 oktober wordt gehouden is door Ars Musica georganiseerd concert het te onpas op de diverse voetbalvelden plaats ..boeven", ongetwijfeld een thema, dat veel centrum van de Duitse orgelmuziek uit de vori- vinden, hebben een negatieve uitwerking op jeugdige lezertjes boeit. (Pag. 4). ge eeuw. (Pag. 7). het scheidsrechtersbestand. (Pag. 9). Stormvloedkering. Hij laat een en ander zien in de Bewaerschole. (Pag. 3). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De eerste voorwaarde om een onderscheiding werkelijk waardig te zijn, is er niet naar te dingen als men haar heeft verdiend. A. Tournier Drie CNV jubilarissen in vissersplaats BRUINISSE - „Wullem" van Gilst is ereburger van Bruinisse en gezien de lange lijst van bestuurlijke- en verenigingsfuncties komt die hoogste plaatselijke onderscheiding op de juiste plaats terecht. Burgemeester T. C. Hekman wist zich dan ook de tolk van velen in de vissersplaats toen hij op de CNV-avond de draagpenning die bij het erebur gerschap hoort opspeldde en hem feliciteerde. „Hier mag ik een daad verrichten aan iemand die het dubbel en dwars verdiend heeft", herhaalde de burgervader de woor den die hij destijds ook uitte toen Van Gilst een koninklijke onderscheiding kreeg uit gereikt. Het feestelijk karakter van de CNV-avond werd onderstreept door de huldi ging van drie jubilarissen: 40 jaar lidmaatschap voor de heren L. de Jonge en W. van Gilst en 25 jaar voor de heer J. A. van Dijke. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WORDT WEBR. Een keur van sprekers sprak de ju bilarissen toe en in het bijzonder de hoofdpersoon van de avond, Wullem van Bru, het pseudoniem van W. van Gilst waaronder hij vele jaren stuk jes schreef in de regionale kranten en in het jaarboek van de Kroniek van het land van de Zeemeermin. Alles in het dialect van Bruinisse want daar denkt èn praat Wullum in. Of dat nu plaatselijke, regionale of landelijke vergaderingen waren of zijn, Wullem praat Bru's. „Als je z'n Bru's niet mocht verstaan, is hij volgaarne be reid het nog een keer te vertellen maar wel op z'n Bru's", onderstreepte districtsbestuurder van de CNV L. Phernambucq deze recht-door-zee mentaliteit van Van Gilst. „Wat zou een dorp toch arm zijn als er niet zul ke mensen rond liepen". Humoristisch spreker Phernambucq sprak z'n diépe dankbaarheid uit voor de lange tijd dat De Jonge en Van Gilst zich op hun wijze hebben willen inspannen voor de vakcentrale. Hij noemde Van Gilst, die de oprichter is van de bondsafdelingen van de Hout- en Bouwbond en van de Christelijke Fe deratie van Overheidspersoneel, een begenadigd en humoristisch spreker: „Van Gilst heeft ook heel wat te ver tellen èn te zeggen. Als je daar niet geheel van overtuigd mocht zijn, maant hij je tot stilte. Draagt je met Advertentie •t is weer volop «INTER RE'EBUBO VAN OEVEREN - Ruime keuze..i" n wintersport"51* en *interzonre\zen. - bij een „luustert" op, daadwerkelijk te luisteren. Pauzeert even om de span ning te verhogen en brandt dan los op een overtuigende wijze. Als hij iets te zeggen of te vermanen heeft doet hij dat, volkomen terecht, zonder onder scheids des persoons". Tbt de vele aanwezigen in het Dorpshuis zei Phernambucq dat het CNV zich richt op een maatschappij waarin niet geld en macht, maar gerechtigheid en naastenliefde de drijfveren zijn: „Dat willen we actief belijden". Activiteiten van Wullem Burgemeester Hekman somde in z'n speech aan de nieuwbakken ere burger de activiteiten op die zich vol gens hem op een breed maatschappe lijk terrein afspeelden ten dienste van de Bruse gemeenschap. W. van Gilst is 24 jaar raadslid van Bruinisse •geweest waarvan ruim 20 jaar wet houder en 12 jaar loco-burgemeester. Twintig jaar en nog steeds is hij voor zitter van de plaatselijke commissie van het Groene Kruis, lid van de Commissie Welzijn Ouderen, voorzit ter van de Eilandelijke vereniging van Geitenfokkers. Verder haalde de burgemeester het vakbondswerk en Van Gilst z'n bijdrage in het in stand houden van het Bruse dialect aan. „Z'n typerende uitspraken vol hu- Burgemeester Hekman feliciteert de nieuwe ereburger van Bruinisse. worden tot op vandaag nog geci teerd". De voorzitter van het Groene Kruis Schouwen-Duiveland, de heer De Jonge, vond Van Gilst de verpersoon lijking van de doelstelling van de Kruisvereniging: „Zorgen dat de mens de zorg krijgt die ze behoeft. U heeft daaraan mede gestalte gege- Over het dialect van Wullem sprak dr. A. de Vin uit Zierikzee, uiteraard in dialect. ALBLASSERDAM - „Ik doop u Zierikzee en ik wens u en uw bemanning een behouden vaart". Met deze woor den verrichtte het CDA-raadslid M. A. Bij de Vaate- Rozendaal uit Zierikzee zaterdag de doop van een hyper moderne mijnenjager uit de Alkmaar-klasse. Dit schip is het elfde vaartuig dat de scheepswerf Van der Giessen-de Noord vanaf 1979 voor de Koninklijke Marine heeft ge bouwd. Behalve Zierikzee kreeg ook Urk deze dag „zijn eigen schip". formeren Laat n in pelmarkt 21 - zierikzee telefoon 01110-5036 Onder het toeziend oog van circa vijfhonderd genodigden, onder wie de bevelhebber van de zeestrijd krachten, admiraal C. Brainich von Brainich Felth en de echtgenote van de minister van defensie, mevrouw J. van Eekelen-Wentink slaagde het Zie- rikzeese raadslid er bij haar tweede poging in om de fles champagne te gen de polyester romp van het schip aan scherven te slaan. Haar collega uit Urk evenaarde het raadslid, door bij de eerste poging reeds 'raak' te slaan Promotie Het gemeentebestuur van Zierik zee vond deze gebeurtenis in Alblas- serdam dermate belangrijk, dat een nagenoeg voltallig bestuur het bijwo nen van de doop van de Zierikzee pre fereerde boven het deelnemen aan de feestelijkheden rond de ingebruik stelling van de Stormvloedkering. „We hadden graag bij beide gebeur tenissen aanwezig geweest, maar een keuze was onvermijdelijk en die viel uit in het voordeel van de doopplech tigheid. Vooral ook omdat Zierikzee op Neeltje Jans vertegenwoordigd is door zijn bevolking", zo luidde de ver klaring van het college. De Zierikzeese afvaardiging greep deze gelegenheid met beide handen aan om zichzelf als toeristische at tractie te promoten. Ovenverse bo lussen en op speciale wijze bereide mosselen moeten op de vele aanwezi gen een goede indruk hebben ge maakt. Bovendien konden ze zich via een vergezicht op de stad en enkele foto's van de meest karakteristieke plaat sen een goed beeld vormen van de stad, die zich tijdens de Tachtigjarige Oorlog zo heldhaftig verzette tegen de Spaanse overheersers. De champagne vloeide niet alleen rijkelijk tegen de romp van Urk en de Zierikzee, die overigens pas volgend jaar maart aan zijn proefvaart be gint. Ook in de hal, waar J. Smit na mens de directie van de werf en de schout-bij-nacht, ir. C. R. van der Berg het officiële gedeelte met een historisch getinte toespraak afsloten werd door de genodigden een toast uitgebracht op de behouden vaart van beide mijnenjagers. J. Smit vergeleek in zijn toespraak het produktieplan van de scheeps werf met de aanleg van de Storm vloedkering en merkte droogjes op, dat het „gebeuren in Alblasserdam nu eens wel volgens de begroting en de tijdsplanning verloopt". Aan die tijdsplanning wordt bij Van der vervolg pagina 2 „Wullum, vö 't bestuur van Bru in vö de durpsgemêênschap ier in de af- gelöpe jaeren vee gedae. 'k dat nog- ges naeeëkeeke in 't dèrde dêêl van ons jaerboek van 1978 in dae lazzek, dajje van '53 to '77 lid van de gemêên- teraed ewist bin, in van die vieren twintig jaer bienae 21 jaer wetouwer. Daz nie niks, bienae een kwartêêuw mit 't bestuur van jen eihe Bru ver- bonde in nèt in den tied datter ok vn Bru zóvee veranderiengen gienge ge- beure. Je verbondeneid mitte Bruse gemêênschap kom oak prachtig tot uutdrukkeng in je jaerenlange wer- rek vö 't CNV in- vö de plaesseleke Kruusverêênegieng. Daeuut bliek duudelek dajje ok öltied je zurrehen ao vö de ménsen die 't in 't leven nie zö makkelek ao. In wa da betrèft keek je vaader dan je durrep Bru al léén, want in je stikjes „Bie ons op durp" è'k "meer az êênr eleeze, dajje oek geregeld je'n andacht gav an 't ge brék in den onger in vee landen van de Dorde Waareld. vervolg pagina 2 Advertentie Auto Louis Coedbloed CITROEN AUTOVERHUUR Let op onze advertentie met jubileumaanbiedingen! SAAB MITSUBISHI Autobedrijf A.L.C. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnig Morgenochtend enkele mistban ken, overigens perioden met zon en een middag+cmperatuur van circa 18 graden. Een naar noordwest draaien de wind 3 tot 4 Beaufort. Morgen overdag weinig wind. Minimumtem peratuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 11 okt.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Af en too zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 okt. Zon op 06.52, onder 18.02 Maan op 13.25 onder 20.03 9 okt. Zon op 06.53, onder 18.00 Maan op 14.38 onder 21.01 Eerste Kwartier: 10 okt. (14.28) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een kleine Oceaande pressie trekt het komende etmaal van West-Noorwegen naar Polen. Ge lijktijdig handhaaft zich boven West- Frankrijk een krachtig hogedrukge- bied. Een nieuw hogedrukgebied, momenteel aanwezig tussen IJsland en West-Noord wegen, wordt morgen middag boven Zuid-Zweden ver wacht. In ons land draait daarbij de wind vannacht al van zuidwest naar noordwest. Een zwak Oceaanfront passeert dan, mogelijk met wat lichte regen, ons land. Morgen overdag wordt iets koudere lucht aangevoerd met opklaringen. Bij een matige noordwestenwind lopen de tempera turen dan tot rond 16 graden op. Ook op langere termijn blijven ho- gedrukgebieden in de buurt, regen van betekenis wordt tot en met zon dag niet verwacht. De mistkansen zijn groot. Veel wensen reeds vervuld BRUINISSE - Het nadelig saldo van bijna twee ton op de financiering en algemene dekkingsmiddelen voor het lopende begrotingsjaar van de gemeente Bruinisse in aanmerking genomen, ziet het komende dienstjaar er gunstiger uit. De begroting voor 1987 sluit namelijk met een post onvoorzien van 54.000,Voor de komende ja ren is deze post nog groter: 71.000 gulden in '90 en zelfs 110.000 gulden in '91. Dat de begroting voor*'87 sluitend is, komt voor rekening van de verhoging van een aantal belastingen in de recreatieve sfeer. Standaardtype uit de Alkmaar-klasse, waartoe ook de Zierikzee" behoort. ..Indien de regering besluit tot ver- dere bezuinigingsmaatregelen -zo stelt het college in de aanbiedings brief- zult u (de raad) voor de keus ge steld worden: hetzij de uitgaven te verlagen of de inkomsten verhogen. Dat kan door aanpassing van ge meentelijke belastingen of vrijko mende ruimte beschikbaar houden om deze gevolgen te kunnen opvan gen". Het college tekent hierbij aan, dat in Bruinisse reeds veel wensen vervuld zijn door het beschikbaar ko men van de overschotten op de jaarre keningen van '84 en '85. Geen knelpunten Gedetailleerder gaat de begrotings- brief in op onderdelen. Tbn aanzien van de gemeentelijke rioleringen wordt opgemerkt, dat de knelpunten zijn opgeheven, hetgeen weer niet be tekent dat er niets meer te wensen zou zijn op dit gebied. Een grote wens, vooral van de zijde van de ondernemers: herinrichting Nieuwstraat/Oudestraat, staat in de meerjarenplanning voor 1988 geno teerd, waarmee een bedrag van 550.000 gulden gemoeid is. Het ligt in de bedoeling dat er dit jaar nog een schetsplan gemaakt wordt, waarna - afhankelijk van de beschikbare gel den - het plan gefaseerd zal worden uitgevoerd. Voor een herziening van de openba re verlichting zal in overleg met de PZEM een plan worden opgesteld. Sommige straten zijn (te) spaarzaam verlicht, terwijl diverse armaturen grotendeels versleten zijn. Ook hier denkt het college aan een gefaseerde uitvoering. Bestemmingsplannen Op het gemeentehuis wordt (hard) gewerkt aan een tweede herziening van het plan Buitengebied. Het be stemmingsplan Bedrijfsterrein is reeds vastgesteld: in verband met de nog beschikbare uitgeefbare grond zal tot verwerving van nieuwe grond moeten worden overgegaan. Voor het plan Kom is een herziening in voorbe reiding. Het plan Rikusweel is in middels aan de overlegpartners voor gelegd. Nog één perceel kan niet langs minnelijke weg in eigendom worden verkregen, waarvoor een ont eigeningsprocedure zal worden ge start. Onder het hoofdstuk sport de mel ding, dat de stuurgroep in 1987 met voortvarendheid zal gaan werken aan de voorbereiding en realisering van de overdekte sportvoorziening. Met de bouw zal in 1988 worden be gonnen, althans volgens de bereke ning van nu. Ook de gemeente Bruinisse maakt melding van de voorgenomen bezui nigingen op welzijnsgebied. Voor het sociaal-cultureel werk maar liefst 45% en per 1 januari '87 komt de Rijksbijdrageregeling sociaal-cultu reel werk te vervallen in verband met de inwerkingtreding van de Welzijns wet. Ouderenbeleid „Wij zijn met zorg vervuld over de van rijkswege opgelegde bezuinigin gen i.v.m. het Ouderenbeleid. Daarbij komt met name het werk in de ver zorgingscentra in het gedrang", aldus het college, dat van mening is dat het zg flankerend beleid als oplossing ge zien wordt, maar dat dit in de prak tijk maar ten dele opgaat. „Immers: flankerend beleid blijkt zeer wel te fungeren als het om problemen van tijdelijke aard gaat. Maar niet wan- vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1