Eilandelijke verenigingen ook present tijdens volksfeest no 1 Veiligheidsmaatregelen bleken goed verborgen Neeltje Jans-plan Colofon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 oktober 1986 Nr. 24011 3 sche daden vanuit het water uitgeslo ten werden. In het Topshuis zelf was er ook aan strenge veiligheidseisen voldaan. Zo werd het selectief persgezelschap (deels) gefouilleerd en moest hier een metaaldetector aan te pas komen. Het grote publiek werd op veilige af stand gehouden. Ook na de inge bruikname - toen de hoge gasten de presentielijst tekenden - was het met de strenge eisen niet gedaan. Met gro te moeite werd een NOS-filmploeg toegelaten. Voor geluidstechnici was er geen plaats, al had dit ongetwij feld ook met de privacy van de gasten te maken. Handen vol De politie en de verdere bewakings éénheden op het eiland hadden zater dag de handen vol aan het begeleiden van de stoet. Zo werd er nogaleens na vraag gedaan over 'onbekende' wa gens, die nabij de stoet verkeerden. Een snel ingrijpen van de politie was het directe gevolg. Daags voor het festijn had de politie het gehele werkeiland al nagezocht op eventuele explosieven. Bovengenoemde zaken zijn onge twijfeld maar een kleine greep uit het complete pakket. Veiligheid is geen veiligheid meer als het aan de grote klok wordt gehangen. Maar dat de politie de handen vol heeft gehad aan het op afstand houden van de ve le belangstellenden is een feit. Tij dens het vuurwerk op de pijlerdam was het de gendarmerie te paard, die het inmiddels vele duizenden koppen tellende publiek op afstand hield. Geslaagd Ondanks de vele maatregelen is de organisatie er toch in geslaagd om dit aspect op de achtergrond te houden. Alle verhalen/berichten, die betrekking hebben op de fees telijke ingebruikname van de Stormvloedkering zijn ge schreven door Ali Pankow, Harry de Waard en Aad van der Wouden. De foto's zijn van Johan D. C. Berrevoets en Jo- han Junior. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee. telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar f 15650; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W schouwspel gade £2EËk?rom het Behoorlijke voorbereiding Luctor et Emergo. Dit zei de Zeeuwse Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien in het provinciehuis te Middelburg tijdens de ontvangst van een groot aantal le den van de buitenlandse pers. De feestelijke afsluiting van de Delta werken zaterdag door koningin Bea trix was behalve in veel westerse lan den ook in Rusland en Tkjechoslo- wakije op de televisie te zien. Een groot aantal leden van de bui tenlandse pers was op uitnodiging van het Zeeuws provinciaal bestuur al naar Zeeland afgereisd om kennis te nemen van het Oosterschelde-pro- ject en de officiële ingebruikstelling van de Stormvloedkering op zaterdag mee te maken. Waar een feest is, zijn de ringrij- ders. Ook op Neeltje Jans was de Zeeuwse Ringrijders Vereniging ruim vertegenwoordigd. Tesamen met een Walcherse markt was de nostalgie gewaarborgd. De ringrij ders hielden onder luid geschreeuw een wedstrijd ringsteken op de oude werkpaarden. Ook werd af en toe een wagen gespannen om zo een ritje te maken. Paarden waren er ook voor de rondleidingen, waarbij de Paar dentram het vervoermiddel was. Éénenveertig locaties lenen zich niet gemakkelijk voor een gezellige wan deling, maar eerder voor een flinke mars. De paardentrams boden uit komst; zo ook de bussen van Van Oe- veren, die af en aan reden. NEELTJE JANS - Zeeland is zonder kleerscheuren door het Neeltje Jans festijn gekomen. Maar daarvoor is nogal wat geregeld. De daartoe geroepen instanties hebben maanden voorbereiding getroffen om de veiligheid garant te stellen. Het 'gewone' publiek heeft er niet al te veel van laten merken en ook de politie heeft - begrijpelijk - geen informatie vrijgegeven. Toch was hier en daar toch een glimp op te vangen van de veiligheidsmaatregelen. Ondermeer Luctor et Emergo en Rust Roest De detector. terstaatkundig schouw spel. Dan zal ook uiteen ge zet worden hoe men de 135 miljoen gulden bijeen denkt te brengen, die de plannenmaker, de Amster damse cineast en kunste naar Louis van Gasteren, meent nodig te hebben voor de realisatie van zijn idee een permanente expo sitie over wind, water en energie op het werkeiland. Leden van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Ir. C. Kooman, hoofd afdeling wa terhuishouding en waterkering van Rijkswaterstaat in Zeeland, zei dat de Oosterscheldewerken niet alleen 7,8 miljard gulden hebben gekost, maar dat door ongelukken tijdens de werkzaamheden ook zes werknemers om het leven zijn gekomen. Zoals bekend werd niet iedereen op het eiland toegelaten. Rijkswa terstaat kon zelf een selectie maken, waarbij twee categorieën werden ge maakt. Enerzijds waren er de geno digden voor de officiële ingebruikna me door koningin Beatrix, ander zijds was er het 'volksfeest', waar voor (groene) auto-stickers werden uitgegeven. Onmogelijk De veiligheidsmaatregelen maak ten het voor het publiek vrijwel on mogelijk ook maar een glimp op te vangen van de hoge gasten, waaron der velen van koninklijk bloed. De koningin en haar hoge gasten stapten zaterdagmorgen in op vliegveld Ypenburg gereedstaande helicopters. Die hefschroefvliegtuigen bleken ook tijdens de festiviteiten het ideale vervoersm i d del Hierbij werd gebruik gemaakt van het heliveld op Neeltje Jans. Dat ter rein was volledig afgezet en speciale politiemensen zorgden, dat de vele nieuwsgierigen niet in de buurt kon den komen. Ook de vertegenwoordi gers van de pers werden op het veld niet toegelaten; behalve een camera ploeg van de NOS. Tben de hoge gas ten arriveerden op het heliveld stond voor hen een kordon marechaussee klaar om het gezelschap te begelei den naar het Tbpshuis, waar het pro gramma werd afgewerkt. Diezelfde begeleiding was er voor gasten als Francois Mitterrand, de president van Frankrijk (die had zelfs zijn eigen ambulance bij zich). Doordat het heliveld achter een dijk is gelegen, konden de vele honderden nieuwsgierigen nauwelijks iets van de hoogwaardigheidsbekleders zien. Aan de andere zijde waakte een mari neschip, zodat eventuele terroristi- NEELTJE JANS - De provincie Zeeland denkt volgend jaar het definitie ve plan klaar te hebben voor de ontwikkeling van het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde als wa- NEELTJE JANS - De vele activiteiten op Neeltje Jans hebben de 25.000 bezoekers de gehele dag aangenaam be zig kunnen houden. Ook verschillende Schouwen- Duivelandse verenigingen hebben hieraan een behoor lijk steentje bijgedragen. Op in totaal 41 locaties vol trokken zich gebeurtenissen; de een wat leuker dan de ander, maar zeker voor een ieder wat wils. Het is ondoenlijk om alle activitei ten te verslaan, maar noemenswaar dig is bijvoorbeeld wel het optreden van de Renesser muziekvereniging Luctor et Emergo. In een grote - om 09.00 uur nog lege - tent stond de mu ziekvereniging tien minuten na ge pland op het podium. De muzikanten in vol ornaat werkten een stevig pro gramma af. Dirigent J. Blom had de Oosterscheldemars in het repertoire opgenomen. De belangstelling voor het optreden viel tegen, maar de ver keerschaos op het eiland (elders in deze krant een uitvoerig relaas - red) is hier zeker debet aan. Lege tent De grote lege tent kon de gezellig heid niet garanderen. Onder de aan wezigen was er in ieder geval veel waardering voor het optreden. De. Zierikzeese showband Rust Roest had een betere tijd om op te treden. De muzikanten hadden in de file gestaan en dat verklaart waarom de show een half uur vertraagd was. Lie- neke Blauw van Rust Roest zei enig zins verbaast te zijn geweest, dat de deelnemers aan de festiviteiten geen begeleiding naar het werkeiland had den gekregen. Vandaar dat het tijd schema nogaleens te wensen overliet. Rust Roest maakte dit met de schitterende Show '86 ruimschoots goed. Veel belangstellenden volgden het openlucht-optreden, dat onder meer nummers bevatte als Jesus Christ Superstar. De straffe wind en het rulle zand maakten het er de mu zikanten en showgirls niet gemakke lijker op. Naast muzikale bijdragen van ver schillende Schouwen-Duivelandse bands buiten Rust Roest en Luctor et Emergo waren er uiteraard nog tal van activiteiten. Zo waren de scout inggroepen Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Goes vertegen woordigd. De scouts waren medio september uitgenodigd om de vlag gen te hijsen en de tenten schoon te houden. ,,We hebben meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om onszelf te promoten", legt Karin Non- nekes van de Scouting uit. Kampvuur ring langs de Zierikzeese haven liep, had de versierde schepen al kunnen zien. Veelal gesierd met de Zeeuwse vlag of de Zee/land Veilig-vlag. De vlootschouw zelf was impone rend. Flinke waterstralen, luid getoe ter en versierde schepen maakten de ingebruikname tot een geschiedkun dig hoogstandje. In de lucht gebeurde ook van alles. Niet alleen vloog een zestal vliegtuig jes over met de namen van de aanne mers van de Stormvloedkering, ook werd het luchtruim gekozen om pro testen of gelukwensen te uiten. Alle maal buiten de organisatie om. Dat gold niet voor de drie dakota's, die de kleuren rood-wit-blauw uitspoten en hiermee rond 13.00 uur het publiek verrasten. Een tent, een kampvuur en de ge bruikelijke scoutingsattributen ston den uitnodigend langs de kant van de weg, maar de meeste mensen gaven toch de voorkeur aan andere activi teiten. Jongeren wilden echter nogal eens van het 'pad gaan om de ingerich-. te expositie .van de scouts te bekijken. Voor de geplande kinder bouwplaats hoefde niemand te ko- Karin Nonnekes:,,Toen we hier aan kwamen, bleek dat de organisatie niet veel gedaan had aan de kinder bouwplaats. Er lag alleen wat hout. Wij zijn hierop ingesprongen met wat activiteiten, zodat een en ander toch door kon gaan". Met redelijk succes, wat aardig wat kinderen brachten hun tijd door op de kinderbouw plaats 'nieuwe stijl'. De scouts had den na het hijsen van de 800 vlaggen blijkbaar nog voldoende fut over. Wachtend op de spectaculaire vlootschouw lagen Zierikzeese en Yersekse vissersschepen stil in een van de havens. Daar lag ondermeer ook de met vlaggetjes versierde 'schuit' van de gebroeders J. en W. Schot Bwz. Wie daags voor de inge bruikname van de Stormvloedke- Ook helicopters van de rijkspolitie, en hefschroefvliegtuigen voor de ko-" ninklijke gasten vlogen af en aan. En alsof de lucht nog niet 'vol zat' was er een aantal parachutisten, dat groeps gewijs naar beneden dwarrelde, me- Vlaggen in top en muziek op de stormvloedkering; Hare Majesteit de Kooningin heeft zojuist de schuiven in werking gesteld. In een grote tent stonden de zoge naamde volkspelen centraal, waaron der het kegelen en het midget-golven. De organisatie was in handen van het SRZ-recreatieteam. Op de muziek van - hoe kan het ook anders - 'Het is uit het leven gegrepen' - zette het pu bliek een Zeeuwse versie hiervan in. Een van de coupletten: ,,Het is uit het leven gegrepen, het leven van Neelie Smit-Kroes. Hoe hebben wij nooit begrepen, maar zij doorbrak alle ta- boe's". Nog even ter afronding het laatste couplet: ,,Dit is uit het leven gegre pen, van Dosbouw en Rijkswater staat. Wij hebben 'm ook vaak gekne pen, maar d'kering - hij werkt inderdaad".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3