LANGRIJK De Stormramp van 1911; na 75 jaar nog niet vergeten streeknieuws BEZORG(ST)ER Wat betekent de BTW-verhoging voor u? En voor u als ondernemer? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 oktober 1986 Nr. 24009 9 Advertentie stand aanwezig zijn in de Noord- straat. Zoals u wellicht al weet, zijn per 1 oktober 1986 de tarieven omzetbelasting verhoogd. Het tarief van 19% wordt 20%. En dat van 5% wordt 6%. U moet vanaf 1 oktober 1986 de nieuwe tarieven van 6% en 20% toepassen. Voor onroerend goed geldt een overgangsregeling. Als u de belastingbedragen berekent vanuit de kasontvangsten, betekent dit dat u voor tijdvakken na 1 oktober 1986 moet werken met de breuken 20/120 (16,67%) en 6/106 (5,66%). De forfaitaire percentages worden aangepast. Als gevolg van de tariefwijzigingen worden per 1 oktober 1986 de volgende forfaitaire percentages aangepast: het landbouwforfait stijgt van 4,8% naar 5,4%. Het percentage voor bedrijfskantines stijgt van 7% tot 8%. En het percentage voor kantines van amateursportverenigingen stijgt van 13% tot 14%. Het percentage i.v.m. het privé-gebruik auto en de autokostenvergoeding aan personeel stijgt van 121/2% naar 13 >/2%. Verhoging maximum-bedrag kleine ondernemersregeling. De maximale belastingvermindering op grond van de kleine ondernemersregeling wordt voor 1986 verhoogd van f2.300,- tot f2.350,-. De maximale voorlopige vermindering van f 575,- per kwartaal (f 190,- per maand) wordt voor het vierde kwartaal 1986 verhoogd tot f 590,- per kwartaal (f 195,- per maand). De andere bedragen van de voorlopige vermindering wijzigen niet. Hebt u vragen? Bel dan (gratis) met de BelastingTelefoon 06-0543; het gehele jaar open, op werkdagen van 8.00-17.00 uur. I Publikatie van de belastingdienst I Chaos aan de Stoofpolder in Bruinisse. De vloot had zwaar te lijden. Bruinisse heeft zwaar geleden BRUINISSE - „Het gejammer der bevolking was af grijselijk, en daar bovenuit hoorde men het geloei van den storm en het botsen en bonken op de kade en de dijk der bommen en hoogaarzen. Het was een ogenblik vol schrik en ontzetting. De havendam doorgebroken, de schepen losgeraakt omdat de meerpalen als draden af knapten. De schepen tegen de dijkglooiing verbrijzeld. Het betekende dat deze arme visschers hun bezit en broodwinning zagen verloren gaan, velen hun idealen za gen vervliegen, hun spaarpot in de golven zagen wegzin ken. Ziet hen daar staan, handenwringend op den dijk". Bovenstaand is een ingrijpend ver slag van J. Buijse in het boekje De Stormramp over de verschrikkelijke Stormramp van l oktober 1911, pre cies 75 jaar geleden. Het grootste ge deelte van de Bruse houten vissers vloot ging toen verloren omdat de havendam brak en wind en water vrij spel hadden. De opbrengst van het boekje kwam ten voordele aan de ge troffen bevolking. Van de 150 vissers schepen liepen er slechts 25 geen of weinig schade op. Honderdtwintig werden zwaar of onherstelbaar be schadigd en 5 boten werden nooit meer terug gevonden. Elk schip kostte toentertijd rond de drieduizend gulden en geen der sche pen was verzekerd. Al twee dagen na de catastrofale ramp bezocht koning in Wilhelmina Bruinisse om zich per soonlijk van de schade op de hoogte te stellen en de bewoners te troosten. Ter eerste lediging van de nood schonk ze 6000,— aan het gemeente bestuur. Ook troostte ze de moeder en zuster van de op het Volkerak ver dronken Bouwens uit Bru. „Waarlijk, Gods hand rust zwaar op Bruinisse en hare nijvere bevolking", schreef Buijse in z'n verslag. En inderdaad, zettenden storm ■Ér-2» -^V MB De tramboot Minister Lely op de aanlegsteiger van Zijpe. de 270 gezinnen die leefden van de mosselvangst waren direct van hun inkomsten afgesneden. Niet alleen was hun schip vernield, maar door de storm waren ook de mosselpercelen en oesterbanken dik onder het zand komen te zitten. Stormpaal Aan de stormpaal op de zeedijk van de Stoofpolder was die dag al vroeg het stormsein gehesen. Om half vijf 's middags ging de wind in storm over en werden de vloedplanken bij de in gang van het dorp geplaatst. Angstig sloeg men het stijgen van het water gade. De golven sloegen er over heen en met zandzakken hield men het wa ter tegen. Door het intreden van de eb hield het overstromingsgevaar op maar de storm ging inmiddels over in orkaankracht. De golven sloegen met woest geweld tegen de havendam waarachter de bommen en hoogaar zen lagen, de Bruse visserschepen die extra waren vastgemaakt vanwege de verwachte storm. De stormvloed liep recht op de ha vendam aan die rond zes uur 's avonds het natuurgeweld niet meer aan kon en wegspoelde. Eerst over en kele meters, daarna over tientallen meters spoten de basaltblokken weg als zandkorrels. Uit honderden kelen klonk het „De dam is gebroken!" en bijna alle bewoners ijlden naar de ha ven. Daar moesten ze in de vallende duisternis machteloos een vreselijk schouwspel aanzien. In de haven was een vreselijke' branding ontstaan door het wegvallen van de havendam als buffer. Scheepjes werden de speel bal van wind en water en beukten te gen elkaar. De schepen die aan de palen langs de dam lagen gemeerd, vastgesjord aan de ankers in de glooiing van juist die havendam, sloegen het eerst op drift, even later door velen gevolgd. Slechts diegenen die aan de dorpszij de lagen gemeerd konden het houden, de rest ging een wisse ondergang te gemoet. Ze sloegen kapot tegen de glooiin gen van de dijken langs de Stoofpol der en Anna Jacobapolder, aan de overzijde van 't Zijpe. Tegen acht uur 's avonds klonken opnieuw angstkre ten door het dorp. Op verschillende plaatsen waren in de zeedijk gaten geslagen en vonden afspoelingen plaats. Aanvoering' Een paar honderd man, onder aan voering van burgemeester S. Hage, snelden naar de bedreigde punten waar met zakken zand en planken versterkingen werden aangebracht. Een bange nachtwake brak aan, die om drie uur 's nachts wreed werd on derbroken door onheilspellend klok gelui. Ijlboden snelden door het dorp die namens de burgemeester alle zak ken, planken en verweermiddelen opeisten en alle mannen opriep voor een hernieuwde poging de dijken te beschermen tegen de opkomende vloed. Weldra waren 700 man met schop en zandzak bezig terwijl voer lieden uit de polder alles aansleepten wat als barricade kon dienen. De Hervormd predikant stond met een lantaren bij te lichten. Terwijl de regen hen in het gelaat striemde, en de golven nog over de dijk beukten, werden 20.000 zakken zand gevuld en op de zwakte plaatsen aangebracht. Ook werden palen geslagen waaraan zeilen werden bevestigd die uit gespreid en bedekt met ballast het uitspoelen van dijkzand moesten voorkomen. „Het noodweer liet niet af, doch met Gods hulp mocht men hei terrein behouden", aldus de au teur. Nog die hele zondag- werd er ge werkt aan de versterking van de dijk. terwijl de vissers op zoek gingen naar de trieste overblijfselen van hun vaartuig. „We konden een gevoel van ontroering niet bedwingen, toen we 't arme volk zagen turen naar z'n ver nielde schatten, naar de wrakken van hun brood". De lichten aan het Zijpe waren uitgevallen. In het stikdonker liep de tramboot Minister C. Lely, worstelend tegen storm en stroom, de haven binnen maar liep daarbij op de steiger waar ze door het zakkende water muurvast op bleef hangen. Dinsdagavond waren er kerkdiensten als dank dat er nog niet veel meer was verloren. Klaagliederen Ds. Waardenburg preekte in de Hervormde kerk naar aanleidingen van Klaagliederen 3 22 „Het zijn de goedertierenheden des Heeren dat wij niet vernield zijn", en ds. Roelof- s.en in de Gereformeerde Gemeente uit Jeremia 22 29 „Land, land, land, hoort des Heeren Woord". Beide ker ken waren stampvol. Direct na de ramp werd een steun comité opgericht. Hiervan waren de Commissaris der Koningin in Zee land, mr. H. J. Dijckmeester erevoor zitter en mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer, erelid. Burgemeester S. Hage werd voorzitter, onderwijzer P. Okkerse le secretaris en hoofdon derwijzer F. G. v. d. Berg 2e secreta ris. Verder als leden gemeente ontvanger M. Jumelet, de arts A. J. de Koek en schipper W. Otte Wzn. In die verschrikkelijke stormramp van 1 oktober 1911 kwamen tientallen op varenden van schepen om het leven voor de kust en in de Zeeuwse wate ren ZIERIKZEE ANBO en politiek In het ANBO-artikel van dinsdag 30 september staat te lezen dat het de bedoeling is dat politieke figuren worden aangetrokken. Dit behoeft enige verklaring: uiteraard is het niet de bedoeling dat deze figuren in het ANBO-bestuur zitting nemen, maar dat zij met het oog op de Provinciale verkeizingen worden aangetrokken om voorlichting te geven. Collecte De collecte ten bate van de Nier stichting heeft 3699,10 opgebracht. Gevers en collectanten worden harte lijk dank gezegd door de organisatie. HAAMSTEDE Themadienst Afgelopen zondag werd in de Gere formeerde kerk in Haamstede een druk bezochte themadienst gehou den. Onder het motto „Ik zoek com tact met" was er na de ochtenddienst een broodmaaltijd, waaraan circa honderddertig mensen deelnamen. Na do middag kon men kiezen tussen een auto- of fietspuzzeltocht of een wandeling door de Zeepeduinen kie zen. Deze themadag werd 's avonds afgesloten met een vesperdienst. Verkoop oliebollen Zaterdag 11 oktober worden er in Haamstede oliebollen verkocht voor het medisch-zendings- en ontwikke lingswerk. De vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeeente zal met een handwerk- en speelgoed- RENESSE Jaarcongres De Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde houdt 10 en 11 oktober haar jaarcon gres in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Het centrale thema van deze bijeenkomst is de biotechnologie. Daarbij zal de voorzitter van de KNMD, drs. C. C. van de Watering een lezing geven over de ontwikkeling van de diergeneeskunde in de afgelo pen honderdvijfentwintig jaar. Le den van het hoofdbestuur zullen 9 ok tober tussen 16.30 en 17.30 uur in hotel De Zeeuwse Stromen in Renes se aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven over de onderwerpen die tij dens het congres aan de orde komen. Wél voorrang De aanrijding op het Stoofwekken, zoals die vrijdagochtend plaats vond, heeft een heel andere schuldvraag-op geleverd dan in de vrijdagkrant ver meld stond. Bij de aanrijding werd de 16-jarige G. S. uit Renesse gewond en tevens verweten de schuld te heb ben. Nogmaals navraag gaf een ande re lezing aan het gebeuren; niet de ge wónde bromfietser G. S. zou geen voorrang verleend hebben maar auto mobilist H. F. uit Sneek. BROUWERSHAVEN Opbrengst collecte De collecte voor de Nierstichting Nederland heeft in de kern Brou wershaven 510,20 opgebracht. DRE1SCHOR/NOORDGOUWE Collecte De collecte ten bate van de Nier stichting heeft in Dreischor 282,30 opgebracht en in Noordgouwe 355,-. Gevers en collectanten worden harte lijk dank gezegd door de organisatie. NIEUWERKERK Afscheid burgemeester Ter gelegenheid van het vertrek van burgemeester J. van Bommel naar Kapelle is er 14 oktober voor vertegenwoordigers van de plaatselij ke verenigingen gelegenheid om tus sen 19.30 en 21.30 uur afscheid van hem te nemen in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten worden op zaterdag 4 oktober oud papier en vod- Ren opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. BRUINISSE Zending De inzameling van oud papier ten bate van de Bruse Mbuma-zending start zaterdag 4 oktober om 08.30 uur vanaf het Kerkplein. Benoeming G. Hokken De oud-burgemeester van Bruinis se, G. Hokken, is per 1 oktober be noemd tot waarnemend burgemees ter van Zaltbommel. De heer Hokken was burgemeester van Lexmond, Schoonderwoerd, Hei- en Boeikoop, welke gemeente per 1 januari dit jaar werd opgeheven. Sinds die tijd ver vulde Hokken geen bestuurlijke functie. In Zaltbommel zal Hokken fungeren als waarnemend burge meester, met een nog onbekende tijdsduur. Forse gift kabouters Dc Stichting Scouting Duive- land/ Prinses Margrietgroep heeft van het Nationaal Jeugdfonds de toe zegging gekregen van een aanzienlijk bedrag. Totaal gaat het om 9.00,-. waarvan 4.000,- als gift beschouwd wordt en 5.000,- als laagrentedra- gende lening met een looptijd van vijf jaar. Voorzitter van de in oktober 1985 opgerichte Bruse groep, N. Kok- Kik, zegt bijzonder blij te zijn met de toezegging, omdat het oprichten van een groep kabouters veel aanloop kosten met zich meebrengt. Het geld zal dan ook besteed worden voor de aanschaf van spel- en kampeermate- riaal. Dc lening moet uiteraard wor den afgelost. Een goede mogelijkheid daartoe is dc collecte die van 3 tot 9 november gehouden wordt. Ongeveer dc helft van het opgehaalde bedrag vloeit in de kas van dc collecterende vereniging, in dit geval de Bruse ka bouters. DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij overweegt een korting op de overschotheffing voor mest als deze mest weinig mineralen bevat. De bewindsman heeft dit mee gedeeld tijdens het geregeld overleg met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Advertentie Wij vragen voor direkt voor de bezorging van de ..Zierikzeesche Nieuwsbode" in een ge deelte van RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierik- zee, tel. 01110-6551 t a v. de heer J. van Loon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9