Bezuinigingen in begroting gemeente zien op te vangen Vrijwilligers begeleiden uitvaart buitenkerkelijken Eerste AH-wijn voor L. J. van Gastel MIDDEN MIDDENSTAND Meerderheidsadvies welzijnscommissie Duiveland: 4 In zijn openingswoord merktè H. M. van der Post, voorzitter van deze stichting op, dat de eerste dag van oktober, de wijnmaand een prima tijdstip is om een dergelij ke actie te beginnen. Verder wees hij op de slechte toestand van het interieur van de kerk, dat door de expositie over de Oosterschelde nog enigszins wordt gecamou fleerd. Hoewel de restauratie aan de buitenzijde reeds voltooid is moet er nog heel wat worden gere noveerd wil de kerk in de toe- INDE komen echter voor subsidie in aanmerking. Mecenas Om het benodigde bedrag bijeen te krijgen heeft Albert Heijn nu speciaal voor dit doel een Berge rac wijn op de markt gebracht. Deze flessen met een etiket waar op het grote orgel staat afgebeeld zijn tot het eind van dit jaar te koop. Het doel is om minimaal 1500 flessen te verkopen. Van elke verkochte fles wijn is 1,— be stemd voor het herstel van dit or gel. Elk mensenleven is zo belangrijk dat er waardig e'n liefdevol afscheid van kan worden genomen ter niet volledig gedekt door de hoge re ouderbijdrage. Wethouder Van Klinken gaf beide groeperingen het advies een her nieuwde aanvraag om subsidie in te dienen met gegevens over de huidige situatie. Inmiddels werd een positief advies van de commissie geregi streerd betreffende het verstrekken van de aanvankelijk gevraagde 2.500,— voor ieder. Meer gegevens Een vernieuwde begroting met ■neer gegevens betreffende de moei lijke financiële situatie kan ook wor den ingediend door de Culturele Ver eniging in Ouwerkerk. Deze groepering ontvangt jaarlijks 250,— van de gemeente en dient dat in elk geval, volgens het advies van de com missie ook in 1987 te ontvangen. Ver dere ondersteuning zou dan nog na der bekeken kunnen worden. Bestuursleden van de Culturele Vereniging lieten vanaf de publieke tribune weten, dat deze vereniging vooral voor hoge kosten staat tenge volge van de zeer drastische verho ging van de opvoeringsrechten voor de jaarlijkse toneelavond voor dona teurs en door het opzetten van een do- cumentatie-afdeling onder het motto 'Ouwerkerk Vroeger'. Een pleidooi voor verhoging van de subsidie aan de Scouting-groep Ze- kato te Nieuwcrkcrk, hield commis sielid mevrouw M. van Staveren- Wijers. Zij wees erop dat deze groep reeds veertien jaar 250,— ontvangt. Zij achtte het nu wel tijd voor een verhoging. Mevrouw Van den Ouden toonde zich bereid in een volgende commis sievergadering de mogelijkheden daartoe nogeens te bezien. Hille- brand echter bleek wat moeite te heb ben met een eventuele verhoging van die subsidie aan Zekato. Hij keek in dit verband naar het beperkte leden tal van zeventien. Een subsidie van 250,— achtte hij in die verhouding derhalve zeer reëel. Norm Overigens kwam daar weer de vraag rnee aan de orde welke normen erbij gemeentelijke subsidiëring die nen te gelden. Spelen daarin het le dental, de contributie en dergelijke een belangrijke rol of dienen andere normen te worden gesteld. Ook deze vraag zal in wat later commissiever band aan de orde komen. Zekato-voorzitter Jan Kip maakte nog van zijn spreekrecht gebruik, on der meer door te wijzen op de hoge vaste kosten van deze groep en op het feit, dat de leeftijd der deelneemster- tjes slechts tussen de zeven een vijf tien jaar ligt. Bejaardensozen Het onderwerp kwam wederom aan de orde bij de advisering over subsidie aan de bejaardensozen in de vier kernen van Duiveland. Alle ont vangen een jaarlijkse bijdrage van 400,—. De voorzitter vroeg zich af of in de subsidie niet wat beter rekening kon worden gehouden met het deel nemersaantal per bejaardensoos. Zo wel Romeijn als Hillebrand hadden daar hun bedenkingen tegen, omdat, volgens hen een kleine vereniging toch voor dezelfde vaste kosten kan komen te staan. In de bespreking van de subsidienormering zal een en an der nader worden behandeld. S ONMO-normen De SONMO-normen gelden in de gemeente Duiveland al jaren als richtlijn voor de subsidie aan de plaatselijke muziekverenigingen. Destijds was het de bedoeling, die SONMO-normen inderdaad tot 100% op te trekken. Ten gevolge van de fi nanciële omstandigheden werd ech ter besloten de subsidies aan de mu ziekgezelschappen terug te brengen tot 92% van die Sonmo-normen. De commissieleden adviseerden dat voor het komend jaar te handhaven. En gaven verder te kennen graag eens over eventuele verruiming van de SONMO-normen te zullen praten. DREISCHOK - „Laatst was er een vriend van ons over leden. Er kwamen ontzettend veel mensen op zijn crema tie. Op een gegeven moment werd gevraagd of iemand nog iets wilde zeggen. Niemand dus". Een citaat uit de folder Humanistische Uitvaartbegeleiding dat pijnlijk nauwkeurig de leegte en het extra verdriet aangeeft dat nabestaanden kunnen overhouden na de uitvaart van een buitenkerkelijke. Sinds enkele maanden is er in Zee land een werkgroep van zes vrijwilligers actief die op basis van hun humanistische levensovertuiging uitvaar ten van buitenkerkelijken willen begeleiden. Een van hen is Trudy Doeleman- Huter uit Dreischor. ,,Er zijn steeds meer mensen die zich hebben losge maakt van een kerkelijk instituut. Die wel geloven maar niet meer naar de kerk gaan. Daardoor vervalt vaak het ritueel van een kerkelijke begra fenis. Tbch hebben zeer veel mensen behoefte om van zoiets belangrijks als de dood een ritueel te maken. Voor de nabestaanden blijkt dat heel belangrijk te zijn als mogelijkheid om met het verdriet te kunnen om gaan en het te verwerken". Vanuit haar humanistische levens overtuiging voelt Trudy zich so-wie- so verbonden met mensen en zeker met degenen die verdrietig zijn. ,,Elk mensenleven is zo belangrijk dat er op zijn minst waardig en liefdevol af scheid van kan worden genomen. Er is geen leven waar je geen woord aan zou kunnen wijden", is haar stellige overtuiging. Tben zij op de radio hoorde dat het Humanistisch Ver bond vrijwilligers ging opleiden voor begrafenisbegeleiding sprak haar dat erg aan. Aanvankelijk durfde ze het nog niet aan. maar na enkele jaren ging Trudy de training volgen en nu vormt zij samen met vijf andere vrij willigers de werkgroep Humanisti sche Uitvaartbegeleiding Zeeland. ,,De mensen die een aanvraag doen hoeven geen humanist te zijn", aldus Trudy. De mensen die het werk doen zijn dat uiteraard wel. Zij proberen bij de uitvaart tot zijn recht te laten komen hoe iemand was. Het leven van de overledene, diens levenshou ding en de betekenis daarvan voor anderen. Daarnaast proberen ze om de gevoelens en herinneringen van de nabestaanden onder woorden te brengen. Het afscheidswoord komt tot stand in zeer nauwe samenwer king met de nabestaanden. „Ieder heeft wel zijn eigen visie die via gesprekken naar voren komen. Aan de hand daarvan wordt de toe spraak gemaakt die ik altijd van te voren laat lezen want ik wil weten of ze zich erin kunnen vinden. Wanneer ze zelf bij de uitvaart hun gevoelens willen uitspreken help ik ze met het opstellen van de toespraak". Trudy vindt dat daarbij niet alleen mooie dingen naar voren hoeven te komen. „Wanneer de overledene een moeilijk mens was kan dat waarheidsgetrouw naar voren komen zodat iedereen zich daarin herkent. Ook aan een moei lijk mens zitten goede kanten". Ze acht het van enorm belang dat de na bestaanden het rouwproces op eigen wijze kunnen invullen. Zc brengt daarom ook alle mogelijkheden wat DUIVELAND - De door het rijk afgekondigde bezuini gingen van ruim 44% op het sociaal-cultureel werk, moe ten niet zonder meer worden doorberekend op de subsi dies aan het verenigingsleven. Eerst zal getracht moeten worden binnen de eigen begroting van de gemeente ruimte te vinden voor het opvangen van deze kortingen. Dat bleek dinsdagavond in 'Ons Dorpshuis^ te Nieuwerkerk het ad vies van de meerderheid van de wel zijnscommissie van Duiveland. In deze druk bezochte openbare vergadering kwamen zeer veel subsi dieverzoeken aan de orde van lande lijke, regionale en plaatselijke instel lingen. Nadat geruime tijd aandacht was besteed aan die subsidie-aanvra gen en er advies over was gegeven, boog de commissie over die aange kondigde bezuiniging van ruim 44% door minister Brinkman van wvc. Cijfers Reeds in zijn openingswoord had wethouder A. van Klinken (SGP) ge wezen op die rijkskortingen. Een me dedeling, die hij als nieuw benoemde wethouder van welzijnszaken be treurde. Hij cijferde de commissie voor, dat de gemeente Duiveland in totaal 454.000,— besteedt aan re creatieve voorzieningen. De 44% kor ting op sociaal-cultureel werk bete kent voor Duiveland een korting van 16.000,— op de uitkering van het rijk. De wethouder gaf aan, dat pro centuele doorberekening van die kor ting voor de aangevraagde subsidies zou inhouden, dat er in totaal een be drag van 1.850,— op gekort zou moe ten worden. De meerderheid van de welzijns commissie was echter van mening, dat die rijksbezuiniging niet moet worden doorberekend in de subsi dies aan de verenigingen, maar dat de kortingen binnen de gemeentebe groting moeten worden opgevangen. Commissielid C. J. Hillebrand (PvdA) erkende dat dat best moeilijk zal zijn, maar pleitte desondanks toch voor volledig handhaven van de subsidies aan het verenigingsleven. Hij achtte welzijnsvoorzieningen in zijn algemeenheid de grond waar de maatschappij op steunt. Verder wees hij op de kwetsbare po sities, die de kleine verenigingen in de dorpen reeds hebben en op de gro te inzet van besturen en leden om de boel draaiende te houden. Niet verzwakken Wethouder Van Klinken wees daar op op de toch geringe omvang - 1.850,- van het totaal te bezuinigen bedrag. Hij meende dat met een pro centuele korting de positie van de verenigingen niet wordt verzwakt. Hillebrand was een andere mening toegedaan en hij wees in dit verband op het feit, dat leden vaak al veel meer bijdragen leveren dan uitslui tend het betalen van de contributie. Ook de heer M. K. Romeijn waar schuwde ervoor met het eigen mes in het wezen van de dorpsgemeenschap pen te gaan snijden. Ook hij hoopte dan ook, dat de begroting 1987 nog wat ruimte zal bieden om deze rijks korting op te vangen. „Bezuinigen doet altijd pijn", constateerde de heer M. Braam (SGP/RPF) maar hij was het met wet houder Van Klinken eens, dat met het bezuinigen van 1.850,— de vereni gingen niet al te veel pijn zal worden gedaan. Mevrouw G. van den Ouden-Zwart (VVD) meende dat binnen de vereni gingen zelf nauwelijks nog ruimte voor de opvang van dergelijke bezui nigingen is. Ook de heer M. Dalebout bleek een dergeljke mening toegedaan. Me vrouw M. van Staveren-Wijers vond ook, dat niet bezuinigd moest worden op de subsidies, al moest ze daar aan toevoegen, dat ze eigenlijk te weinig op de hoogte was van de financiële positie van de gemeente, om hier een gefundeerd oordeel over te kunnen brengen. Het meerderheidsadvies tot hand having van het subsidiepeil werd vanaf de publieke tribune nogeens benadrukt met de waarschuwing, dat sommige verenigingen echt alle touwtjes aan elkaar moeten knopen om te kunnen voortbestaan. Normering Het grootste gedeelte van deze openbare commissievergadering werd overigens besteed aan een gede gen afweging van elk subsidiever zoek, voordat een advies werd gefor muleerd. Verder bleek tijdens deze bijeen komst binnen de welzijnscommissie de behoefte aan een duidelijke nor mering ten aanzien van de subsidië ring. Welzijnsambtenaar de heer J. P. van de Laan wees in dit verband ook op de voordelen van een subsidienor mering, daar de vastgestelde normen dan in de subsidieverordening wor den vastgelegd, hetgeen de betrok ken verenigingen en instanties wat meer zekerheid zal verschaffen. Binnen afzienbare tijd zal daar in de welzijnscommissie een discussie aan worden gewijd. Daar zullen wel licht ook nog enkele subsidieverzoe ken, die nu reeds positief werden be oordeeld, nader aan de orde komen nu uit diverse hartekreten vanaf de tribune duidelijk werd, dat sommige groeperingen - door gewijzigde om standigheden - niet meer zullen rond komen met de aanvankelijk gevraag de subsidie. Dit gold met name voor de peu terspeelzalen in Nieuwerkerk in Oos- terland. De peuterspeelzaal in Nieu werkerk kampt met een huisves tingsprobleem, hetgeen extra kosten met zich meebrengt. De peuterspeel zaal in Oosterland werd geconfron teerd met zo'n grote wachtlijst, dat derhalve toch maar werd besloten weer vier ochtenden per week open te gaan. De kosten daarvan worden ech BRUSSEL - De Belgische minister van binnenlandse zaken, vice- premier Charles-Ferdinand No- thomb, heeft bij het Hof van Cassatie beroep aangetekend tegen de uit spraak van de Raad van State dat burgemeester Happart van Voeren moet worden ontslagen. Dit is van of ficiële zijde in Brussel vernomen. DEN HAAG - De Nederlandse glastuinbouw is ongeveer 25 miljoen gulden subsidie misgelopen. Dit be drag was over van de 300 miljoen gul den die de overheid had uitgetrokken voor het sectorbeleid voor de glas tuinbouw. De regeling is begin dit jaar afgesloten. UTRECHT - Het bestuur van de Utrechtse universiteit en de 200 be zetters van enkele universiteitsge bouwen zijn het op de tweede dag van de bezetting nog niet eens geworden over een van de eisen van de actievoe rende studenten: een advertentie waarin het bestuur protesteert tegen de bezuinigingsplannen van onder wijsminister Deetman. CANBERRA - De grootste bier brouwer van Australië, de „South Australian Brewing Holdings", heeft van het Comité Pausbezoek toestem ming gekregen als mede-sponsor var. het bezoek van Johannes Paulus II op te treden. betreft bloemen, muziek en opbaren naar voren zodat mensen niet achter af hoeven te denken „zo had het ook gekund". Energie In het afgelopen half jaar heeft Tru dy op deze wijze vijf uitvaarten bege leid. Werk dat veel energie vraagt. „Er is geen sprake van dat als je het vaak doet het geen moeite meer kost. Elk geval is apart en in elk geval leef je je in", zegt ze. Niettemin wil ze uit idealistische overwegingen zich graag inzetten om het hiaat bij bui tenkerkelijke begrafenissen te vul len. „Je staat daar om voor de na bestaanden wat te betekenen". Vanuit 8 haar levensovertuiging volgt zij in middels ook een vier-jarige studie voor humanistisch geestelijk raads vrouw te Utrecht. „Dat is voor mij zelf heel belangrijk". Wanneer zij de ze studie over twee jaar heeft vol tooid heeft Trudy daarmee de moge lijkheid om naast een dominee en pastor de mensen in ziekenhuizen of verzorgingstehuizen te begeleiden. Een begraa/plnats in de mist. De muziekverenigingen in Duiveland ontvangen jaarlijks 92% van de SONMO-normen als gemeentelijke subsidie. Binnenkort zulten die SONMO-normen eens nader onder de loep worden genomen. Actie behoud van Grote Kerk komst ook werkelijk geschikt zijn voor een multifunctioneel ge bruik. De aanleg van een deugde lijke verwarming en de inrichting van een pantry zijn daarbij een eerste vereiste, wil dit monumen tale kerkgebouw met zijn unieke tempelgevel ook in de toekomst voor diverse doeleinden geschikt zijn. Niet alle restauratiekosten Loco-burgemeester Van Gastel, die als eerste een fles van deze dieprode wijn kreeg aangeboden sprak namens de gemeenteraad alle waardering uit voor dit initia tief van de „grootste kruidenier van Nederland", maar zei ook te hopen, dat velen gedurende de ko mende maanden eens een keertje extra het glas zullen heffen Van Gastel brengt toast uit op het slagen van de actie. ZIERIKZEE - „Wijn een troost, die God de mensheid na de zondvloed gaf; een glimlach, die de hemel elk jaar weer aan een verdorven wereld schenkt". Met deze poëtische woorden overhandigde C. F. Zijlmans, filiaalhouder van de plaatselijke Al- bert Heijn-vestiging woensdag de eerste fles van een speciale wijn aan de loco- burgemeester van Zierik- zee, L. J. van Gastel. Dit gebeuren in de Grote Kerk van Zierikzee vormde het begin van de actie, die de Stichting Oude Zeeuwse Kerken momenteel ten be hoeve van de restauratie van het interieur van de Grote Kerk voert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4