Feest in Noordwelle voor Westerschouwse brandweer Vlot advies welzijnscommissie Duiveland emancipatiesubsidie Te weinig banen bij Deltadienst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BELGEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543. Opening nieuwe weg Sirjansland Fotowedstrijd Brouwershaven Open dag Knutselhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 oktober 1986 Nr. 24009 3 ZIERIKZEE - Vol gens de Christelijke Ambtenarenbond CFO is er voor vijftig van de zevenhonderd medewerkers van de Deltadienst nog steeds geen andere baan ge vonden. De Delta dienst van Rijkswa terstaat is zo goed als opgeheven nu zater dag de Stormvloedke- ring in de Oosterschel- de in gebruik wordt genomen. In 1985 hebben de ambtena renbonden en de leiding van de Deltadienst een plan gemaakt voor de herplaatsing van de medewerkers. De meesten zijn ondergebracht bij andere on derdelen van Rijkswaterstaat. Sommigen zijn naar het be drijfsleven vertrokken. Voor vijftig mensen blijkt er geen uitzicht te zijn op een andere functie. „Men heeft de werknemers eerst door middel van het ak koord zekerheid op ander werk geboden, maar nu blijkt dat het allemaal erg moeilijk ligt", aldus K. Bustraan, CFO'er bij de Deltadienst. Het ministerie van verkeer en waterstaat kon woensdag niet reageren op het bericht van de CFO. Alle betrokken medewerkers waren druk bezig met de voorbereidingen voor de openingsfestiviteiten zater dag. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee: postbus 1. 4300 AA Zierikzee, telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 1830 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071. 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.J.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentietarieven: 52 cent per mm, ..succesjes" (tlm A regels) 1 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W. Jubilea en diplomats NOORDWELLE - De vrijwillige brandweer van Wes- terschouwen heeft er een feestelijke avond in het dorps huis te Noordwelle opzitten. Een groot aantal vuurbe- strijders ontving een diploma, terwijl tegelijkertijd vier brandbestrijders een onderscheiding opgespeld kregen voor hun lange dienstverband. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer was als hoofd van de brandweer naar Noordwelle geko men om de vuurbestrijders toe te spreken. Ze^sprak haar bewondering uit over de inzet van de mannen, die menig vrij avondje hebben moeten opofferen voor de cursussen. „Er wordt vandaag de dag heel wat van de brandweer verwacht. Als straks de opheffing van de BB een feit is, dan komt er ongetwijfeld een aantal taken bij", aldus de eerste burger. Succes De jubilarissen met hun echtgenotes. Mevrouw Niemantsverdriet (links) reikt de bloemen uit. Nog meer eerste klassers in Noord welle: G. A. J. van Zoelen en B. J. Meddeler. „Er zijn haast nog meer hoofdbrandwachten dan gewone brandwachten" reageerde de eerste burger toen ze bezig was met het uit reiken van de certificaten aan de hoofdbrandwachten A. D. den Boer, P. J. Geldof, G. S. M. Geleijnse, J. G. Plandsoen, P H. Kanters en J. Oosterloo. Ook L. Vermeer behaalde het diploma. Na een tweede kop koffie was het dan zover, dat de jubilarissen in het zonnetje werden gezet. Onder-com mandant S. L. de Feiter en onder brandmeester J. W. Janse werden ge huldigd voor hun twaalfeneenhalfja rig 'dienstverband'. P. de Meij heeft er maar liefst 25 jaar opzitten en voor P. T. Quaak was er geen oorkonde be schikbaar, omdat dertig jaar bij de brandweer een unicum is. „Maar u houdt uw onderscheiding nog te goed", stelde Niemantsverdriet hem gerust. J. van Sluyters sprak de aanwezi gen en hun echtgenotes toe als brand weercommandant. Vanzelfsprekend deelde hij in de feestvreugde, maar liet het niet na om zich voorzichtig kritisch uit te laten over de kwaliteit van de huidige opleidingen. „De deelnemers moeten tegenwoordig zo veel verschillende facetten van het vak in één cursus Ieren, dat je je wei eens afvraagt of er hierdoor niet iets bij in schiet", aldus Van Sluyters. Teleurstelling voor plattelandsvrouwen Advertentie EN TOEN WERD ALLES ANDERS... Samen gaan wonen. Dat heeft zo z'n gevolgen. Ook fiscale. Komt u daar niet uit? Dan even de BelastingTelefoon bellen. Daar staan ze het hele jaar door voor iedereen klaar Elke werkdag van 8 tot 5 uur En nog gratis ook! viseerd, maar dat de raad uiteinde lijk besloot f 500,— beschikbaar te stellen voor die computercursus. Hij had er nu dan ook geen enkele moeite mee de gevraagde 390,— te verstrek ken. Dalebout aarzelde aanvankelijk nog wat over mogelijke precedent werking, die toekenning zou kunnen hebben, maar sloot zich vervolgens toch bij het standpunt van Romeijn aan. Hillebrarids mening bleek echter gedeeld te worden door Braam, die ook constateerde, dat de plattelands vrouwen met een iets hogere eigen bijdrage helemaal geen subsidie no dig zouden hebben. Ook mevrouw Zwart gaf te kennen het 'eigeplijk met Hillebrand eens te zijn'. Het vrouwelijk gemeente raadslid zei het wel tóe te juichen, dat huisvrouwen zich met een dergelijke cursus bezighouden, maar ook zij vond, dat ze de kosten zelf zouden moeten kunnen betalen. Mevrouw Van Staveren ten slotte zei het daar helemaal mee eens te kunnen zijn en derhalve ontstond een meerderheidsadvies van de welzijns commissie de gevraagde subsidie van 390,— niet te verlenen. Sneu „Dat is dan wel sneu voor de leden, die nu de cursus volgen. Zij moeten er nu meer voor betalen dan de deel neemsters vorig jaar", sprak me vrouw J. Slootmaker-Manni, be stuurslid van de plattelandsvrou wenbond, vanaf de publieke tribune. Ze liet bovendien weten, dat de leden van de Bond naast de deelnemings- kosten uiteraard ook een jaarlijkse contributie van 41,— betalen. Zij zei desgevraagd zeer teleur gesteld te zijn over het meerder heidsadvies van de commissie om de subsidie af te wijzen en de eigen bij drage omhoog te schroeven. Vooral omdat in subsidieverzoeken van nieuwe vormen vrouwenwerk immer wordt gewezen op het feit, dat die ei gen bijdrage laag gehouden moet worden. Emancipatorische activitei ten zouden dan aan hun doel voorbij kunnen schieten, omdat vrouwen over het algemeen genegen zijn de fi nanciële belangen van het gezin voorop te stellen en niet zo snel geld ten behoeve van zichzelf uitgeven. SIRJANSLAND - Gedeputeerde R. C. E. Barbé opent 9 oktober om 16.00 uur de nieuwe ontsluitingsweg bij de kruising van de Dillingsweg in Sir jansland. De aanleg van deze nieuwe weg, een lang gekoesterde wens van de gemeenteraad, is mogelijk ge maakt door een financiële bijdrage van de provincie in het kader van het voorwaardenscheppend beleid. BROUWERSHAVEN - Foto-ama teurs die zich bij hun hobby hebben laten inspireren door de festiviteiten die deze zomer in Brouwershaven plaatsvonden in het kader van het 700-jarig bestaan van de smalstad kunnen daar wellicht munt uitslaan De Brouwse culturele Stichting De Roode Lelie heeft namelijk besloten terug te blikken op de evenementen via een foto-tentoonstelling in mu seum De Vergulde Garnaal waaraan een wedstrijd is verbonden. De foto's worden gedurende de herfstvakantie (van 10 tot en met 20 oktober) in het museum geëxposeerd. Iedereen kan ze dan gratis komen be kijken en tevens te kennen geven wel ke foto's hij het leukste of beste vindt. Aan de hand van deze pu- blieks-jury zullen de prijzen worden bepaald. Tévens zullen in De Vergul de Garnaal in die periode gedurende een of meerdere avonden video-opna men van de festiviteiten worden ver toond. De Roode Lelie heeft voor het welslagen van beide activiteiten ui teraard de medewerking nodig van iedereen die foto- of video-opnamen van 700 jaar Brouwershaven in zijn bezit heeft. Men wordt dan ook ver zocht dit voor acht oktober schrifte lijk te melden aan het adres Haven Zuidzijde 8. Zeker is al dat opnamen te zien zullen zijn over de televisie opnamen voor het programma Van Gewest tot Gewest van het toneelstuk over Cato Kamerling en dia's vanaf 1977 tot heden van hoogtepunten van activiteiten in de gemeente Brou wershaven. BROUWERSHAVEN - De open dag waarmee de woensdagmiddagclub Het Knutselhuis woensdagmiddag het winterseizoen startte werd druk bezocht. Bijna vijftig kinderen en enkele ouders toonden hun belang stelling voor de pannekoekmaaltijd en de brooddeegactiviteiten die ter ere van de open dag op het program ma stonden. Onder hen bevond zich burgemees ter C. Slabbekoorn die zich eveneens zeer bedreven toonde in het vervaar digen van brooddeegfiguren. De be zoekers werkten aan het begin van de middag bijna 300 pannekoeken naar binnen. De Knutselclub wordt mo menteel geleid door tien vrijwil ligsters die per toerbeurt een woens dagmiddag voor hun rekening nemen. Binnenkort moeten twee van hen wegens omstandigheden afhaken zodat het Knutselhuis 2ich houdt aanbevolen voor enkele nieuwe men sen die zich voor de club willen inzet ten. Men zoekt met name iemand die de kinderen enthousiasme voor hout zagen wil bijbrengen. De Brouwse woensdagmiddagclub werd het afge lopen seizoen doorgemiddeld 25 kin deren per bijeenkomst bezocht. Hij is' altijd geopend van 13.30 tot 16.00 uur voor jeugdigen van zes tot twaalf jaar. Nadat ze de vuurbestrijders veel succes had toegewenst voor de pro vinciale wedstrijd in Renesse - op 11 oktober - ging ze over tot het uitdelen van de diploma's. J. van der Cingel en W. E. Gilijamse werden gepromo veerd tot brandwacht tweede klas. Gilijamse ontving meteen ook het di ploma voor brandwacht eerste klas se. De geslaagden in het dorpshuis in Noordwelle. van de Duivelandse welzijnscommis sie, maar werd er spontaan 1.000,— subsidie geadviseerd voor de platte landsvrouwen, afdeling Duive landdeze keer bleken de adviezen grotendeels omgekeerd. Dat was een teleurstelling voor de twee bestuurs leden van de plattelandsvrouwen in Duiveland, die op de publieke tribu ne aanwezig waren om hun subsidie aanvraag nader toe te lichten en - zo nodig - te verdedigen. Dat was nodig, zo bleek. Het subsidieverzoek had betrek king op een computercursus, die in oktober en november aan tien cur sisten gedurende acht lessen wordt gegeven door cursusbegeleidster me vrouw Ross-Koeman te Kapelle. Kostén van deze cursus, die dins dagochtend ten huize van presidente mevrouw M. J. van Bommel-den Har- tog van start ging, bedragen in totaal 790,-. In de subsidie-aanvraag werd bena drukt, dat deze drempelcursus zeer emancipatiegericht is en dat de deel neemsters vertrouwd worden ge maakt met het gebruik van compu ters voor verschillende doeleinden en inzicht krijgen in de wijze, waarop met deze apparatuur in de huidige maatschappij wordt omgegaan. De plattelandsvrouwenbond deed dan óók het verzoek in aanmerking te komen voor een subsidie van 390,— in het kader van de door het ministerie van WVC toegekende gel den ten behoeve van het emancipatie werk. Van de deelnemende leden werd een eigen bijdrage van 40,— gevraagd. Te laag Commissielid Hillebrand vond dat echter veel te laag als hij die 40,— vergeleek met de veel hogere eigen bijdragen, die vaak elders voor cur sussen en scholing betaald moeten worden. Hij vond dat er best wat meer geld van de deelneemsters zelf gevraagd zou kunnen worden, zodat helemaal geen subsidie nodig zou zijn. Romeijn memoreerde, dat vorig jaar ten behoeve van de eerste compu tercursus spontaan een gemeentelij ke bijdrage van 1.000 werd gead Dinsdagochtend startte een groepje plattelandsvrouwen van de afdeling Duiveland met een computercursus, Vorig jaar stelde de welzijnscommissie spontaan voor een subsidie van f 1.000,— daar beschikbaar voor te stellen. Nu bleek de houding van de welzijnscommissie heel wat minder spontaan. t DUIVELAND - De advisering over de verdeling van emancipatiesubsidies verliep dinsdagavond in 'Ons Dorpshuis' te Nieuwerkerk aanzienlijk vlotter dan de voorgaande jaren binnen de welzijnscommissie Duive land het geval is geweest. Nadat inhoudelijke aspecten voorheen diverse malen uitputtend werden besproken, bleek men zich nu te beperken tot een wat zakelijker be nadering. Voor de zogenaamde nieuwe vor men van vrouwenwerk als het Vrou wenontmoetingscentrum, de werk groep Vrouw en Geloof en de Stichting Tegen haar Wil Zeeland be tekende dat een kort en krachtig ge formuleerd meerderheidsadvies tot het verlenen van de gevraagde subsi dies. Alleen SGP/RPF-fractievertegen- woordiger in de welzijnscommissie de heer M. Braam liet - eveneens kort en krachtig weten - deze subsidiever zoeken liever te schrappen. Honoreren De rest van de leden der commissie bleek het er over eens, dat de 0,50 per inwoner, die de centrale overheid in het kader van de Rijksbijdragere geling Emancipatiewerk beschikbaar stelt door de gemeente ook daadwer kelijk gebruikt dient te worden voor subsidie-aanvragen op dit gebied. „Als er van het rijk voor deze wel- zijnsector 0,50 beschikbaar komt, zie ik niet in waarom je daar als lage re overheid eigenhandig op zou moe ten gaan korten", vond PvdA-verte- genwoordiger C. J. Hillebrand. De heer M. K. Romeijn (particulier initiatief) bleek het daarin met Hil lebrand eens te zijn. Als het rijk voor dit onderdeel geld beschikbaar stelt, moet je als gemeente, volgens Ro meijn, toch wel met goede motieven komen als je dat geld dan niet de aanvragers ten goede laat komen. Eenzelfde mening bleken ook de heer M. Dalebout (particulier initia tief), mevrouw G. van den Ouden- Zwart (VVD) en mevrouw M. van Staveren-Wijers (particulier initia tief) te zijn toegedaan. Niet allemaal Desalniettemin kregen niet alle aanvragen om subsidie in het kader van deze speciale emancipatiepot een positief advies van de meerderheid van de commissie. Commissievoorzitter wethouder A. van Klinken (SGP) wees in dit vér band op het eerder door de raad inge nomen standpunt tot afwijzing van het subsidieverzoek van Vrouwen bellen Vrouwen. Hij gaf de commis sie in overweging deze aanvraag we derom af te wijzen op grond van het voorheen reeds aangevoerde motief, dat een overlapping zou ontstaan met het werk van de Telefonische Hulp dienst Zeeland. IVIet uitzondering van Hillebrand konden de commissieleden zich vin den in de woorden van de voorzitter. Hillebrand zei zich ook aanvankelijk te hebben afgevraagd waarom er nu weer een splitsing moest plaatsvin den, maar verdere navraag had hem geleerd, dat er blijkbaar meer vrou wen in nood waren, dan hij besefte. Vrouwen, die met hun specifieke pro blemen moeilijk bij de THD terecht kunnen. Hij adviseerde dan ook de bijdrage wel te verlenen. Mevrouw Van den Ouden zei zich best te kunnen voorstellen, dat een dergelijke aparte aanvraag werd in gediend, maar toch leek het haar be ter - zeker in een tijd van bezuinigin gen - dat het telefonisch hulpwerk binnen één groep zou worden ver richt. Kreeg vorig jaar het zogenaamde nieuwe vrouwenwerk weinig steun

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3