Eenmalige uitkering 1986 JifiM o Reinigingsdienst verhoogt de heffing in 1987 niet Historische Westhavensluis wordt in oude glorie hersteld DE ZIERIKZEESCHE COURANT In opdracht Waterschap Schouwen-Duiveland Koninklijk onderscheiden kfflT HET Achtduizend auto's naar Neeltje Jans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Emancipatie Humanistisch De advisering over de verdeling van Een werkgroep van zes vrijwilligers begeleidt emancipatie-subsidies verliep in het Nieuwer- op basis van een humanistische levensovertui- Europa-cup Drie van de vier Nederlandse vertegenwoordi- Stormramp Alle schijnwerpers staan gericht op de inge- gers in de diverse Europa-cuptoernooien stap- bruikstelling van de Stormvloedkering Ooster- kerkse dorpshuis aanzienlijk vlotter dan in het ging uitvaarten van buitenkerkelijken. (Pag. 4). ten de tweede ronde binnen. Alleen PSV schelde. In 1911 werd Schouwen-Duiveland verleden. (Pag. 3). moest afhaken. (Pag. 5). ook getroffen door een stormramp. (Pag. 9). DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 143ste jaargang Nr. 24009 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een echte strever kent geen echt streven. Sinus 4 Oktober 1986 „We hebben haar lief die wilde verleidster, die parend met de stormde Delta wierp...!" Gedurfd vernuft heeft een dam geworpen en zó gebreideld de macht van de zee Haar stromen en wassen hebben wij beteugeld, teneinde te leven op een veilige ree. Gedurfd vernuft heeft een dam geworpen een schuiven dam tegen 't ontstuimig'- geweld: Grote zee, we lieten de deur wat open..., want op je bezoek zijn we uitermate gesteld! Ad Leij dekkers Wel verhoging bijdrage bedrijven en gemeenten Dit nummer bestaat uit 18 pagina's KERKWERVE - De raad van bestuur van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland heeft zich verheugd uitgelaten over het feit, dat de reinigingsheffing in 1987 niet omhoog hoeft. Wel komt er voor de bedrijven een aanpassing van de rechten in verband met de btw- verhoging en zullen ook de gemeenten een dubbeltje per inwoner extra moeten gaan neerleggen. Dat werd duide lijk tijdens de vergadering van het bestuur. De op- en aanmerkingen op de be groting vielen dan ook wel mee, al hadden verschillende bestuui'sleden wel iets te zeggen. J. Hendrikse (Wes- terschouwen) bijvoorbeeld zei w^t moeite te hebben met de reservering van gelden. In de begroting zijn na melijk geen bedragen gereserveerd voor glasinzameling, een destructie- huisje en grondwerkzaamheden. ,,Er is voor deze zaken geen geld vrijge maakt in de begroting, maar ik mag aannemen, dat het financieel plaatje wel komt", aldus Hendrikse. Zaken J. J. Geleijnse (Zierikzee) sprongen twee zaken in het oog. Ten eerste zei hij blij te zijn met het verschijnen van de begroting, die ondanks de drukke .werkzaamheden, in_.verh.and met de rolemmer toch op tijd is. Hij had ver der wat moeite met het extra dubbel tje voor de gemeenten, waarbij hij zich hardop afvroeg of die extra kos ten niet beter in rekening zouden kunnen worden gebracht bij de be langhebbenden, waarbij hij in eerste instantie aan de bedrijven dacht. Voorzitter W. den Boer stemde in met de constatering van Hendrikse, de rondvraag. Den Boer maakte van de gelegenheid gebruik om bestuurs lid J. van Bommel te bedanken voor diens inzet. Van Bommel neemt bin nenkort afscheid als burgemeester van Duiveland en daarmee vervallen ook zijn nevenfuncties. „Nevenfunc ties horen er bij. De een is minder leuk dan de andere. Die binnen de reinigingsdienst heb ik met plezier vervuld. Ik wens u veel sterkte toe met de problemen, die vast nog wel zullen komen", aldus Van Bommel in reactie op een lovend toespi'aakje van Den Boer. Van Bommel sprak zijn bijzondere waardering uit voor de directeur, J. Landman. ,,Ik heb de kwaliteit van de directie altijd zeer hoog aangesla gen. Gelukkig heeft de dienst nog wel wat jaartjes plezier van de direc tie". ZIERIKZEE - De Westhavensluis aan het Bolwerk te Zierikzee wordt in oude glorie hersteld. In opdracht van het Waterschap Schouwen-Duiveland is aannemingsbe drijf Van Straaten uit Hansweert twee weken geleden begonnen met de werkzaamheden voor het aanbrengen van een damwand dwars door het midden van deze oude sluis. Naar verwachting zal het karwei in de loop van no vember/december kunnen worden afgerond. Na het aanbrengen van de dam wand, die dienstdoend als waterke ring, voor aanvang van het stormsei zoen voor 15 oktober geplaatst dient te zijn, zal de Westhavensluis weer in de fraaie oorspronkelijke staat wor den teruggebracht, hetgeen een in tensieve restauratie betekent. De totale kosten van het werk be dragen 305.000,—. Indien het water schap had besloten de Westhavensluis te slopen, had een bedrag van 10.000,— minder uitgegeven behoe- ,ven te worden. In de algemene vergadering van het waterschap, tijdens welke het voor stel betreffende de Westhavensluis aan de orde kwam, werd echter dui delijk de voorkeur van behoud van dit historische suatiesluisje naar vo ren gebracht. Ook van de Vereniging Stad en Lan de Schouwen-Duiveland kwam het verzoek de historische sluis tegen sloopplannen te beschermen. Aan dat verzoek werd binnen het waterschap, zoals inmiddels blijkt, gehoor gegeven. Voor 10.000, meer uitgaven bleek de Algemene Vergadering graag bereid deze oude sluis te laten restaureren. Technisch medewerker van het wa terschap de heer A. W. Hanse, lichtte desgevraagd toe, dat het hier gaat om het enige suatiesluisje, datSchou wen-Duiveland resteert. Een sua- tiesluis deed vroeger dienst als uit watering voor de polders, indien het water binnen hoger stond dan buiten de polders. Door de druk van het wa ter werden de sluisdeuren automa tisch open gedrukt. Na voldoende af watering kwam het waterpeil weer in evenwicht en sloten de sluisdeuren zich wederom. J. van Bommel heeft zijn bestuurs- functie bij de reinigingsdienst vaar wel moeten zeggen. dat er voor sommige plannen geen re serves zijn gemaakt. ,,U moet dit zien in het kader van de afronding van het rolemmerproject. We zijn er nog niet aan toe, maar zo snel er defi nitieve plannen komen, dan komen we zeker naar u toe". Dat extra dubbeltje is volgens Den Boer ondermeer te verklaren door het groeiende werk van de dienst, zo als de overlegprocedures met gedepu teerde staten en provinciale water staat over zaken als het vuilstorten. „Dit zijn taken, die de dienst van de gemeenten overneemt en het lijkt me daarom niet juist om die extra kosten te dekken met een verhoging van de rechten en de heffingen". Het merendeel van de bestuursle den waren dit met hem eens. J. L. F. Bolleman (Middenschouwen) gaf de voorkeur aan het terugvorderen en later inhouden van het pensioenvoor deel door de gemeenten. De voorzit ter kon niet zeggen in hoeverre voor- en nadelen daadwerkelijk kunnen worden doorberekend naar de ge meenten, maar zei één en ander in studie te willen nemen. Gemakkelijk De voorzitter had een vrij gemak kelijke vergadering te leiden en na zo'n drie kwartier was het tijd voor ZIERIKZEE - Minister drs. N. Smit-Kroes heeft vanmor gen, donderdag, aan vijf inwo ners van Schouwen-Duiveland een koninklijke onderschei ding uitgereikt. Allen zijn be trokken bij de bouw van de Stormvloedkering. Ir. Tj. Visser uit Zierikzee (bouwbureau Stormvloedke ring/Deltadienst) is onder scheiden tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Ing. D. von Eugen uit Nieuwerkerk en werkzaam bij Dosbouw vof heeft de versierselen behoren de bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau op gespeld gekregen. Medaille De Nieuwerkerker M. Flik- weert (afdeling Waterloopkun- de Zierikzee/Deltadienst) heeft de ere-medaille in goud gekregen. J. Andriessen uit Zierikzee (Waterloopkunde Zierikzee/Deltadienst) kreeg van de minister de ere medaille in zilver opgespeld. Tenslotte is de Ellemeetse S. Kramer-de Looff onderschei den met de ere-medaille in brons. Zij is werkzaam bij het bouwbureau van de Storm vloedkering. De gehuldigden - waaronder ook werknemers van buiten j Schouwen-Duiveland - waren vanmorgen met familieleden naar Den Haag getrokken. Vanmiddag, donderdag, is er nog een feestelijk samenzijn op Neeltje Jans. Advertentie Hebt u de eenmalige uitkering 1985 ontvangen? Of bent u 'm in 1985 vergeten aan te vragen, maar hebt u die van 1984 wel ontvangen? En hebt u nog steeds een minimum inkomen? Dan hebt u waarschijnlijk dit jaar weer recht op zo'n uitkering! Ga naar de sociale dienst als u nog geen aanvraagformulier hebt ontvangen. Doe dit wel tijdig; op 15 november sluit de aanvraagtermijn. Oil is een publikstie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid kfORCfl" WEER. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Koele nacht Een ontwikkelende hogedrukkem boven de Noordzee bepaalt het weer. Het systeem voert koele lucht aan waaruit eerst nog vrij veel bewolking voortkomt, maar later klaart het wat op. De middagtemperatuur komt niet verder dan 16 graden. De wind is zwak uit noordoostelijke richting. Minimumtemperatuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 6 okt.: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 3 okt. Zon. op 06.43, onder 18.13 Maan op 06.02, onder 18.13 Nieuwe Maan: 3 oktober (19.55) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In grote delen van West en Midden-Europa blijft het weer on der invloed van een hogedrukgebied. Vooral in Frankrijk, de Alpen, in Zuid-Duitsland en in de Balkan is het daarom overwegend zonnig. Wel be gint de dag er op verscheidene plaat sen met mist of laaghangende bewol king. In ons land veroorzaakt het hoge drukgebied in het komende etmaal weinig wind. Er zijn wat wolkenvel den en vooral in het noorden van het land is de kans op zon het grootst. Het blijft vrijwel overal droog. De minimumtemperatuur ligt in de ko mende nacht rond 8 graden. De mid dagtemperatuur loopt morgen op tot omstreeks 15 graden. BURGSLUIS - Naar verwachting achtduizend auto's zullen zaterdag ochtend richting Oostcrschcldedam rijden voor de feestelijkheden rond de officiële ingebruikstelling van de ze Stormvloedkering door koningin Beatrix. De jiolitie heeft om een vlot te doorgang van het verkeer te be werkstelligen besloten de provincia le weg van Zierikzee naar Haamste de 's ochtends enige uren af tc zetten. In totaal komen 25.000 genodigden zaterdag naar de openstelling van de Oosterscheldedam. De beide rijstro ken van de provinciale weg worden in verband daarmee veranderd in een cenrichtingsweg naar het wcrkciland Neeltje Jans, .waar het feestelijke ge beuren plaats vindt. De gasten die over de bewuste weg reizen hebben een speciaal doorlaatbewijs nodig. Vanaf Bruinisse staan de omleidings routes voor het overige verkeer aan gegeven. Een woordvoerder von de rijkspolitie district Middelburg zegt dat 's middags de weg weer zal wor den vrijgegeven, omdat de terugreis van de genodigden naar het zich laat aanzien geleidelijker zal verlopen dan de heenreis. De rijkspolitie zet in totaal 200 politiemensen in voor de afwikkeling van het verkeer. Beveiliging Zij houden zich ook bezig met de beveiliging van de hoge gasten uit landen grenzend aan de Rijn en En- geïnd. Deze zullen overigens voor het grootste deel per helikopter reizen. Op details van de beveiliging wil de politie niet ingaan. In de buurt van de dam zullen verder boten van de rijkspolitie te water patrouilleren. Zij moeten andere schepen op een af stand houden. Dit in verband met de gevaarlijke sterke stroming die in de buurt van de dam staat, aldus de poli tiewoordvoerder. De historische Westhavensluis zal compleet met bogen en natuursteen in oude glorie worden hersteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1