Stichting Promotie Schouwen-Duiveland bleek niet levensvatbaar Regionale aanpak beleid werk gelegenheid gewenst zeeHand veilig Em i 10 ZIERIKZEE - Het was echt een beetje feest toen in de bovenzaal van restau rant Mondragon en....daar was toen ook best een beet je reden voor: Een groep horeca-ondernemers op Schouwen-Duiveland had elkaar (eindelijk) gevon den in het initiatief te ko men tot oprichting van de Stichting Promotie Schou wen-Duiveland. Zij hadden zelfs geld op tafel gekregen voor folders en ander pro motiemateriaal en voor het aanstellen van een parttime-dame, die het al lemaal moest gaan waar maken. Reden genoeg der halve om in een stemmige ambiance omlijst met een drankje en een hapje het waarom van dit initiatief de buitenwereld kenbaar te maken. Nou was dat waarom overigens niet zo ingewikkeld: Trachten als horeca eens meer profijt te gaan trekken van al die duizenden bezoekers aan het informatiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans. N. J. W. van der Zivan 'Mondragor^eigenaar Niek van der Zwan maakte zich al lange tijd druk over het feit, dat horden mensen linea recta naar dat werkeiland togen, er de waterbouwkundige wonderen aanschouwden en vervolgens de rest van Zeeland indoken, zonder op Schouwen-Duiveland ook maar een glaasje prik te gebruiken. Daar moest verandering in komen vond Van der Zwan en - zoals wel va ker gebeurt in zijn ideerijke brein - groeide er een plan, voor de uitwer king waarvoor hij zich intensief in zette. Doel Hij had een duidelijk doel voor ogen: Meer mensen op het eiland hou den, maar om dat te bereiken moes ten horeca-ondernemers, volgens hem ook een steentje bijdragen: meer service en een beter produkt leveren. Wat Van der Zwan betrof, behoefde het initiatief overigens niet beperkt te blijven tot de horeca. Hij streefde juist naar een brede opzet. Immers ook de middenstand zou een graantje kunnen meepikken. ,,Na een maal tijd in een horeca-etablissement, trekt zo'n gezelschap toch ook even de stad in", aldus Van der Zwan. De door hem beoogde brede opzet bleek echter niet haalbaar. ,,Tot op de dag van vandaag zien de meesten de noodzaak van een gezamenlijke promotionele aanpak niet in", stelt hij wat geërgerd vast. Overigens weet Van der Zwan ook wel, dat im pulsen in het hoogseizoen niet zo dringend zijn, maar in de winterperi ode constateert hij problemen voor mensen, die op Schouwen-Duiveland wat activiteit zoeken. ,,In feite kan men dan toch nergens terecht, er is amper een VVV-kantoor open, waar men wat informatie kan inwinnen". Het uiteindelijke resultaat van zijn inspanningen tot oprichting van de Stichting Promotie Schouwen-Duive land was het samengaan van vijfen twintig horeca-ondernemers. Zij zorgden voor een beginkapitaaltje, zoals gezegd voor de financiering van foldermateriaal en de honorering van een parttime-kracht. Met die midde len moest den volke kond worden ge daan van het feit, dat er op Schou wen-Duiveland nog meer te beleven was dan bezichtiging van de Storm vloedkering in aanbouw. Uitwerking Ongetwijfeld waren de bedoelin gen goed, maar de uitwerking heeft - eigenlijk - niet aan de verwachtingen beantwoord. Wellicht was de opzet te kleinschalig, misschien was de aan pak niet agressief genoeg, of....waren de verwachtingen doodeenvoudig te hoog gesteld en had men tevreden moeten zijn met elk groepje, dat toe vallig wel in een regionaal horeca- etablissement een hapje gebruikte. Het functioneren van de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland - om diverse redenen nooit zo soepel lo pend - ging na verloop van tijd steeds stroever. De huur van kantoorruimte in het VVV-kantoor te Zierikzee ZIERIKZEE - Had men op Schouwen-Duiveland ten behoeve van de werkge legenheid niet wat beter gebruik moeten maken van de effecten van de Oosterscheldewerken? Een terloopse vraag aan het slot van een gesprekje met de heer A. P. van der Hulle, directeur van het Arbeids- buro Zierikzee over de in vloeden van die Ooster scheldewerken op de regio nale werkgelegenheid. Een vraagje echter, dat hem even rechtop in zijn stoel doet gaan zitten. Op het ge bied van stimulering der regionale werkgelegenheid valt er volgens hem im mers inderdaad nog wel wat te doen. Ten slotte kun je wel blijven zielzuchten over een slechte infrastruc tuur, maar daar zijn die ruim achthonderd werklo zen op Schouwen-Duive land natuurlijk niet echt mee gediend. Zeker niet als intussen instanties als de Zierikzeese vestiging van de Provinciale Water staat, de Technische Dienst PTT en (misschien) ook de plaatselijke vestiging van het KNMI bijna geruisloos wegvloeien. Niet dat daar honderden arbeidsplaat sen mee zijn gemoeid, maar wat weg is, is weg en in een kleinschalig ge bied als Schouwen-Duive land zou je elke arbeids plaats toch als één moeten beschouwen. Zou je je ook eendrachtig moeten inzet ten voor het verwerven of althans voor het behouden daarvan. A. P. van der Hulle Waarmee niet gezegd wil worden, dat de zes gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland zich niet in spannen voor de regionale werkgele genheid, alleen aan dat 'eendrachtig' ontbreekt het weieens een beetje. Soms - niet zo vaak - wordt er weieens een poging gedaan op te roepen tot meer samenwerking op dit gebied, maar volgens sommige collegeleden is dat heel moeilijk, want...je kunt immers geen eensluidende afspraken maken over grondprijzen en dergelij ke, hoewel.... Borden Wie van de Westhoek naar Bruinis- se rijdt, kan aan de hand van borden constateren, dat de gemeenten Wes- terschouwen, Zierikzee, Dui'veland en Bruinisse alle industriegrond te koop hebben. Zoiets moet je kenbaar maken en dat doen de gemeenten dan ook, allemaal voor zich. Men is im mers best doordrongen van het feit, dat de regionale werkgelegenheid wat stimulering verdient. Daarom immers ook worden de ge meentelijke industriegronden door middel van prijsverlagingen in de 'uitverkoop' gegooid. Daarom im mers ook worden er fraaie brochures gepresenteerd over mogelijkheden voor bedrijfsvestiging en over het grote voorzieningenniveau in Zierik zee. Daarom immers ook werd door de gemeente Westerschouwen een werkgelegenheidsfonds gevormd en volgt Zierikzee dat voorbeeld be scheiden door de 25.000,— van het voordelig saldo Stichting Economi sche Ontwikkeling Zeeland te bestemmen vooreen dergelijke reser ve. Er kan derhalve niet worden ge zegd. dat op het gebied van werkge- lcgcnheidsbevordering niets wordt gedaan. Alleen....het gebeurt niet eendrachtig en dat is wellicht jam mer, want zo groot is Schouwen- Duiveland niet en bedrijfsvestiging in Bruinisse zou best ook welecns po sitieve resultaten in Burgh kunnen hebben, al was het maar in de vorm van één enkele arbeidsplaats. Van der Hulle zou het toejuichen als er een regionale aanpak van het werkgelegenheidsbeleid tot stand zou komen. Hij weet zich in dat standpunt gesteund door instanties als de Intergemeentelijke Sociale Dienst en het Werkloosheidsproject Schouwen-Duiveland. Wellicht kan van deze zijden dan ook een gezamen lijk initiatief verwacht worden, om de regionale gemeehtebesturen eens op dat eendrachtige spoor te zetten. Stichten van een gezamenlijk fonds, wellicht zelfs financiering van een ac quisiteur voor alle gemeenten, zou den voorbeelden kunnen zijn. Een rapport in die richting presenteren aan de Vereniging van B. W. en S. zou misschien resultaat kunnen hebben. Er wordt wel immer beweerd, dat de ze club geen officiële status heeft, maar dat daar toch heel wat beleids zaken worden voorgekookt is alom bekend. Eigenlijk had men zelfs van die zij de een slagvaardig optreden mogen verwachten wat betreft de invloeden op Schouwen-Duiveland van de af loop der Oosterscheldewerken. De opdracht daar een studie naar te ver richten, kwam echter van de Junior Kamer, die er zijn eerste bestaanslus- trum gestalte mee gaf. Het valt mee Belangrijke conclusie, die Jeanette Kullberg en Marlies Nijs, twee stu dentes van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht daarin trokken, was dat de te ver wachten werkloosheidsinvloeden zouden meevallen. Een toename van 258 werklozen op Schouwen-Duive land was wel niet niks, maar toch veel minder dan aanvankelijk werd gevreesd. De resultaten van een intern onder zoek op het Arbeidsburo te Zierikzee komen daar in grote lijnen mee over een. Uit een overzichtstaatje betref fende de ontwikkeling van het Dos- bouw-personeel blijkt dat het aantal werknemers tussen 31-12-85 en 1-8- 1986 van 1115 werknemers is gedaald tot 290. Van die 1115 werknemers was 289^ woonachtig in het rayon Zierik zee. Het aantal ex-Dosbouwwerknc- mers, dat zich tussen mei 1985 en augustus 1986 bij het Arbeidsburo Zierikzee liet inschrijven, bedroeg circa 120. Het aantal ex-Dosbouw- werknemers dat zich tussen juli 1985 en augustus 1986 liet uitschrijven be droeg ongeveer 75. Per 1 augustus dit jaar stonden nog 75 ex- Dosbouwwerknemers ingeschreven bij het Arbeidsburo Zierikzee. De grootste problemen bestaan er, volgens Van der Hulle voor de werk loos geworden groep ongeschoold personeel en voor vrouwen, die werk zaam waren in de administratieve sector of taken in kantine en dergelij ke verrichtten. Voor hen is nauwe lijks vervangende werkgelegenheid beschikbaar. Dit in tegenstelling tot gespecialiseerde werknemers in de bouw, die bij Dosbouw bovendien een alleszins redelijke honorering ont vingen. De bouwsector Vormt, volgens Van der Hulle een aparte categorie, waar in vacante arbeidsplaatsen vaak 'via, via' bekend worden gemaakt en ver vuld kunnen worden. Ook dat geldt in de eerste plaats voor gespeciali seerde bouwvakkers. Velen van hen hebben - met de voltooiing van de Stormvloedkering in zicht - met suc ces getracht een werkkring elders te vinden. Individueel Hoewel de cijfers dan in eerste op zicht blijken mee te vallen, zijn er ook gevallen, waarin mensen knap in de problemen zouden kunnen raken, meent Van der Hulle en hij noemt als voorbeeld een vijftigjarige, gezond van lijf en leden, die met inzet bij de bouw der Stormvloedkering betrok ken was. Voor zo iemand zal het moei lijk zijn vervangende werkgelegen heid te vinden. De bouwsector is immers ook zeer afhankelijk van een aantal economische omstandigheden. Om daadwerkelijk iets te kunnen doen voor genoemde groepen, denkt Van der Hulle dan ook aan scho lingsmogelijkheden om de concur rentiepositie in de slag om banen te kunnen verbeteren. Verder zou ook de rijksoverheid wellicht iets kunnen doen in de vorm van terugploegmaat- regelen, maar dan wel in de onge schoolde sfeer, want daar liggen de meeste problemen. werd een te zware financiële be lasting en ook het in dienst hebben van een eigen parttime-medewerk ster bleek te hoog gegrepen. Het geld der deelnemers kwam bovendien ook niet meer zo soepel op tafel. Enige moeite bleek men bijvoorbeeld ook te hebben met de afdracht van 10% provisie op elke reservering van een groep Neeltje Jans bezoekers. Met medewerking van het VVV-kantoor te Renesse en de aldaar werkzaam zijnde informatrices werden nog wel enige tijd promotionele pogingen on dernomen, maar langzaamaan bloed de de stichting toch dood. Van der Zwan betreurt dat. Hij vindt ook, dat de provinciale VVV Schouwen-Duiveland lange tijd een beetje heeft weggeschoven ten gunste van de rest van Zeeland. Een situatie waar, volgens hem, de laatste tijd wat verbetering in komt. „Maar.nu is er toch wat angst voor de toekomst", constateert Van der Zwan. Hoe wordt het straks in 1987 als de dammenweg gereed is? Komt Schouwen-Duiveland dan in derdaad in de vergeten hoek te lig gen? Aan de bar en in de wandelgan gen doen nogal wat indianenverhalen daarover de ronde. Soms klinkt het ook heel gewichtig om op grond van die verwachte toekomstige ontwik kelingen een plan te lanceren, zoals in gelederen van de Zierikzeese On dernemers Centrale geschiedde. Overigens kun je je natuurlijk af vragen of de vingeroefeningen van het buro Kort en Verton betreffende - overigens bijzonder aardig ogende - aanpassingen van de Zierikzeese bin nenstad, nou hét passende antwoord moeten vormen op die toekomstige ontwikkelingen. Afvloeiing van koopkracht naar Midden-Zeeland zal immers niet alleen te voorkomen zijn met het nog moeizamer bereikbaar maken van Schouwen-Duivelands koopcentrum. Daar zal toch min stens een gedegen promotie- en ver koopbeleid aan ten grondslag moe ten liggen en of de bereidheid tot samenwerking ende capaciteiten daarvoor aanwezig zijn, zal in de toe komst moeten blijken. Van der Zwan, inmiddels nog niet moe van zijn goed bedoelde inspan ningen in deze richting, heeft samen met enkele andere horeca ondernemers in de regio, reeds weer twee gesprekken gevoerd over deze materie met mr. R. de Blij van de Ka mer van Koophandel, in een poging binnen afzienbare tijd eens duidelijk op papier te krijgen hoe het commer ciële klimaat op Schouwen- Duiveland zich na afloop van de Oosterscheldewerken gaat ontwikke len. Van der Zwan stelt zich daarbij voor, dat er op dit punt studie ver richt zou moeten worden door de Ka mer van Koophandel in samenwer king met organisaties als KNOV, Horeca Nederland, Horecaf, Recron en Provinciale VVV. Misschien zou uit de resultaten van zo'n onderzoek ook kunnen blijken, dat de sombere verwachtingen niet uitkomen en dat er zelfs positieve impulsen op Schouwen-Duiveland te verwachten zijn met het gereedkomen van de Phi- lipsdam. Prematuur Mr. De Blij laat, desgevraagd, ech ter weten, dat de plannen voor het doen van een dergelijk onderzoek nog wel zeer prematuur zijn. Tot nu toe zijn daarover alleen oriënterende gesprekken gevoerd en op de vraag hoe een en ander gefinancierd gaat worden, moet ook nog een antwoord komen. Zaterdag 4 oktober: dc officiële in gebruikstelling van dc Stormvloed kering. „Mensen, doe iets", luidde vorig jaar reeds het advies van over koepelende organisaties aan horeca ondernemers: Speel met een aardig initiatief in op die hoogtijdag, waar op Schouwen-Duiveland breeduit in de picture zal staan. Binnen dc horeca is dat er niet van gekomen. Wellicht doordat dc onder nemers net een druk seizoen achter de rug hebben, veronderstelt Van der Zwan, die evenals velen van zijn col lega's zijn bedrijf voor het weekend rond die 4e oktober toch bomvol ge boekt weet. De Zierikzeese Ondernemers Cen trale is wel gekomen met een aardige geste: Onder het kooppubliek op Schouwen-Duiveland zullen op die vierde oktober 1250 zakken mosselen worden uitgedeeld, vanuit een spe ciale ZOC-mosselkraam op het Ha venplein. Je kunt zo'n dag immers niet zomaar voorbij laten gaan. Tekst: Ali Pankow

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 18