dit biedt de beeldbuis DE GROTE ONBEKENDE musicolumn Plan voor bestrijding van EG graanoverschotten omstreden BEZORG(ST)ER Een pianovleugel in het klooster Winsemius heeft baan Beveiliging van luchthaven Half-open en gesloten gevangenissen Brand Stopera aangestoken Noodkreet verzorgings tehuizen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 september 1080 Nr. 24008 5 Het kon niet uitblijven. Na ruim een jaar vol musicolumms met diep zinnige waar- en onwaarheden was een periode van inkeer en bezinning broodnodig. Daarom trok ik mij vo rige iveek met een aantal mede eilanders terug in een Dominicanen klooster, ergens in Nederland. In vroegere tijden was dat een eenvou dige onderneming. Je maakte in Zie- rikzee even een ommetje en je kwam altijd wel een klooster tegen. Maar Zierikzee is niet meer ivat het was en daarom moesten ivij ons twee uur lang in het autogewoel van de snel weg storten alvorens de rust en stilte te vinden. De reacties op otis bezoek waren frappant. Velen zien je enkele dagen in een ijskoude cel gewijde woorden prevelen met als maaltijd een bete droog brood en een glas water. Ande ren zien je met een bijna kaalgescho ren hoofd als 'broeder Marzas' barre voets door de kloostergangen schrijden, een latijtise hymne aan heffend. Maar als je dan vertelt dat je naast alle gesprekken en momenten van bezinning ook fijn hebt getafelten nist, dat het eten uitstekend was en het water, gelijk Kana, geen water maar wijn bleek te zijn, kijkt men je ongelovig aan. Aan deze otigelovigenvertel ik dan maar gauw dat er ook moeilijke momenten in het monastieke leven zijn. Ik zou dat willen typeren met een strijd tussen vlees en geest' die vooral in de morgenuren gevoerd wordt. Elke dag begint men in de ka pel met een getijdendienst, bestaan de uit liederen, een lezing en enkele stiltes. Deze diëtist wordt echter vóór het ontbijt gehouden. Na diep zinnige gesprekken in de kleine uur- tjes is het ontwaken reeds een moei lijke zaak, maar om daarna met schorre stemmen helemaal 'op toon' te zijn dat valt niet mee, om maar niet te spreken van het niet tegen te houden geborrel ergens in de inge wanden, want al lijken we heilig, we blijven mensen. Na één dag signaleerde ik voor de eerste dienst reeds een potje thee. Het lijkt onschuldig, maar daarmee begint natuurlijk het verval. De vol gende dag komt er een beschuit bij en het duurt niet lang meer of we hebben voor de dienst een uitgebreid ontbijt. Gelukkig herkende ik zelfs bij de broeders Dominicanen het zangpro bleem. Vandaar dat het orgel in de eerste dienst nooit meespeelt. On barmhartig zou worden aangetoond dat we in de morgenuren flink zak kenen daarom gaat het a capella, maar het gaat wél door, een leven lang. Een veelgehoorde opmerking bij de thuiskomst is 'Je bent er blijk baar niet gebleven.' Kennelijk leid je als columnist een zodanig losbandig leven dat een spoedige intreding in een kloosterorde waarschijnlijk wordt geacht. Mijn antwoord luidt dan: 'Ik ben geen Franz Lisztl' Graag zou ik u het boeiende leven van deze componist uitgebreid be schrijven. Het is onmogelijk. Een dergelijk uitbundig leven past niet binnen het formaat van een musico lumn. Ik kan het beter maar kort zeggen: talloze composities, succes volle concerten en geheimzinnige vrouwen wisselen elkaar in bonte af wisseling af. Het heet 'een roman tisch leven', wereldwijde bewonde ring (de Lisztomania), intriges, moordaanslagen met als rode draad een voortdurende zuigkracht naar het mystieke leven. Op vijftigjarige leeftijd geraakt Liszt in een ernstige geestelijke cri sis en brengt, evenals onze groep, en kele dagen door in een Dominicanen klooster. Hij treedt echter in bij een andere orde, die van de Francisca nen. Een tijdlang leeft hij het leven van een asceet en ontvangt vier van de zeven wijdingen voor het priester schap. De man, die men wel de 'pia- noduivel' noemde, draagt nu de toog van de abbé. Maar evenals het kopje thee hij de Schouwen-Duivelanders begint ook bij Liszt snel het verval. In de och tend hield hij zich streng aan zijn re ligieuze verplichtingen, maar naar mate de dag verstreek schijnt dit gevoel zwakker te zijn geworden, en tegen de avond was hij bereid te ge nieten van prettig gezelschap, een goed glas wijn, en was ook bereid om met overgave piano te spelen voor zijn vrienden en bewonderaars. Déze merkwaardige componist stierf precies een eeuw geleden. Dus hebben alle grammofoonplaten maatschappijen eensgezind dit jaar tot het Liszt-jaar uitgeroepen en daar kan Schouwen-Duiveland niet bij achterblijven. Vandaar dat een nieuw seizoen Ars Musica begint met een herdenkingsconcert in de Grote Kerk te Zierikzee. 'Liszt en het orgel in de Romantiek' compleet met een toelichtende diaserie. Waarom vindt dit concert nu juist op 4 oktober plaats? Wellicht denkt u 'dat was zeker de enige datum waar op de concertgever kon'. U hebt ge lijk maar u denkt oppervlakkig. Misschien zegt u 'zeker omdat Rijks waterstaat op 4 oktober een feestje geeft?' Het zou kunnen, maar dan om te bewijzen dat er ook muzikaal le ven nd de pijlerdam mogelijk is. De ware reden is 'omdat het dierendag is'. U begrijpt hier niets van. U denkt nog steeds oppervlakkig. Waarom is het 4 oktober dierendag? Omdat het dan de heiligendag is van Franciscus van Assisi, die zelfs tot de dieren preekte. Fanciscus stichtte een kloosterorde, die van de Francisca nen. En wie trad tot deze orde toe? Precies, Franz Liszt. Voor hem zou het zaterdag een feestdag zijn. Van morgen kwam ik tot deze heldere ge dachte. Waar een klooster niet goed voor kan zijn MARZAS Idee slecht ontvangen ZIERIKZEE - Een plan ter bestrijding' van de overpro- duktie van graan in de Europese Gemeenschap heeft maandag tijdens een ininistersoverleg een slechte ont vangst gekregen. De EG-ministers van landbouw zijn bijeen voor informeel overleg over een Brits plan om Eu ropese boeren subsidies te geven voor het braak laten lig gen van landbouwgronden. Met name de Franse minister van landbouw, Francois Guillaume, had ernstige kritiek op het voorstel van zijn Britse collega, Michael Jopling. Jopling zal zijn plan dinsdag pre senteren aan de ministers als zij be ginnen aan het officiële gedeelte van hun bijeenkomst. Hij wil dat de EG 300 ECU betaalt aan boeren om hun grond niet in produktie te nemen en 60 ECU wanneer zij bereid zijn een ander produkt, waarvan geen over schotten bestaan, te gaan verbouwen. Volgens de Britse minister kan op die manier de komende vijf jaar tien mil jard ECU bespaard worden op de EG- begroting, die nu voor een belangrijk deel wordt besteed aan het wegwer ken van de overschotten. Hij meent dat de graanoverschot ten beneden de grens van vijftien miljoen ton per jaar gehouden kun nen worden wanneer de boeren drie miljoen hectare grond braak laten liggen. Functionarissen van de Euro pese Commissie hebben al laten we ten dat het naar hun mening heel moeilijk zal zijn om op een dergelijk systeem toezicht te houden en dat het een slecht alternatief is voor het ver lagen van de prijs die de EG zijn boe ren op dit moment betaalt voor het graan. AMSTERDAM - Oud-ininister P. Winsemius wordt binnenkort be noemd tot directeur van het interna tionale organisatie- en adviesbureau McKinsey en Company. Hij krijgt, afgezien van drukke werkzaamhe den in de Benelux, de verantwoorde lijkheid voor het praktijkgebied technologie en strategie van interna tionale ondernemingen, zo heeft McKinsey bekendgemaakt. Winsemius wordt tevens benoemd in het praktijkcomité van McKinsey, zeven directeuren van verschillende nationaliteiten die gezamenlijk ver antwoordelijk zijn voor coördinatie en verdere ontwikkelingen vafi kern nis en kunde bij McKinsey. De onder neming noemt het ongebruikelijk dat iemand bij indiensttreding directeur wordt, ook al heeft hij, zoals Winse mius, eerder bij McKinsey gewerkt. In het geval van de oud-minister heeft de reputatie die hij eerder bij het bureau heeft opgebouwd, en zijn werk als minister van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer aanleiding gegeven tot de ze benoeming. AMSTELVEEN - Al het personeel van de KLM moet binnenkort in alle gebouwen van de maatschappij in Nederland zichtbaar een legitimatie bewijs dragen. Het hoofd van de KLM-bedrijfsbeveiliging, de van de Amsterdamse politie afkomstige T. Platenkamp, heeft dit besluit van de KLM-directie onlangs toegelicht in een vergadering van de onderne mingsraad van de luchtvaartmaat schappij. De „veiligheid van KLM-ers en KLM-eigendommen" wordt als be langrijkste reden opgegeven voor de maatregel. Het besluit geldt alle ge bouwen van de KLM op Schiphol (centrum en oost), het hoofdkantoor in Amstelveen, het computercentrum te Rijswijk en alle passagekantoren in het land. De luchthaven Schiphol kende al een systeem van legitimatie voor personeel maar breidde de maatregel onlangs uit. Ook op de platformen, de brandstofarealen en op het technisch areaal te Schiphol- oost is nu legitimatie verplicht. Dat heeft op Schiphol-oost al geleid tot files in de ochtend. Er komt daar nu een aparte ingang voor bezoekers, zodat auto's van personeel sneller doorgelaten kunnen worden. De KLM-directie voorziet volgens de bedrijfskrant „De Wolkenridder" wel de nodige problemen bij de invoe ring van de draagplicht van legitima tiebewijzen. Men wil echter niet lan ger wachten. Het dragen van legitimatie is „es sentieel voor de beveiliging van per soneel en eigendommen", verklaarde de directie tegenover de OR. Vermeld werd bovendien dat de KLM achter liep bij andere bedrijven waar wel al een legitimatieplicht van kracht is. Guillaume wil helemal niet horen van EG-pogingen om de graanpro- duktie te verminderen, zo bleek maandag. Dergelijke maatregelen worden zijns inziens alleen maar mis bruikt door derde landen om hun graanproduktie te vergroten. Volgens hem moet er een wereldgraanconfe- rentie komen waarop het probleem van de graanoverschotten door alle graanproducerende landen gezamen lijk wordt aangepakt. Hij krijgt bij zijn afwijzing van het plan steun van landen als Spanje, Portugal en Italië. De Denen en de Westduitsers steunen daarentegen de Britse minister. De Westduitse mi nister van landbouw, Ignaz Kiechle, stond niet afwijzend tegenover het plan. Zo'n beleid zou echter niet ge paard kunnen gaan met een verla ging van de garantieprijzen voor graan, aldus Kienzle. Frans Andries- sen, Europees commissaris van land bouw, zei daarentegen dat een plan als dat van minister Jopling wel de gelijk gecombineerd kan worden met verlaging van de garantieprijzen. DEN HAAG - De bevolking van zo genoemde „half-open" gevangenis sen verschilt niet wezenlijk van die in de gesloten inrichtingen. Dit is de conclusie van een onderzoek in mei en juni 1984 in zeven gevangenissen met een half-open regiem. Een ver slag van dit onderzoek van het WODC, het Wetenschappelijk Onder zoek en Documentatie Centrum van het ministerie van justitie, is bij de staatsuitgeverij verschenen onder de titel,„yrijbeid in gevangenschap' )"ii 't :ii i l Half-open gevangenissen zijn in richtingen met een aantal vrijheden voor gedetineerden, zoals een be perkte minimale veiligheid, wee- keindverlof en de mogelijkheid tot arbeid buiten de inrichting. AMSTERDAM - De brand die zon dag heeft gewoed in een opslagruim te onder het stadhuis/muziektheater (Stopera) in Amsterdam is vrijwel zeker aangestoken. „Naarmate hel onderzoek vordert neigen wij steeds meer naar brandstichting als oor zaak", aldus politiewoordvoerder Wilting dinsdagmorgen. De brand in de opslagruimte onder' het stadhuisgedeelte is volgens hem ontstaan in een grote hoeveelheid noodvloerbedekking van nylon, die daar lag opgeslagen. De politie kan geen duidelijk andere oorzaak vin den dan brandstichting. Weliswaar is ook gedacht aan de mogelijkheid van kortsluiting, maar de electrici- teitsleidingen liggen daarvoor te ver van de plek waar de noodvloerbedek king zich bevond, aldus de politie woordvoerder. Gigantische schade Over de omvang van de schade kon hij alleen maar vertellen dat die gi gantisch was. Voor het precieze scha debedrag verwees hij naar het bouw bureau van de Stopera evenals voor de vraag of het beton van het bouw werk ernstig is aangetast door de brand. Daar was dinsdagmorgen nie mand bereikbaar voor nadere infor matie. Een woordvoerder van de bewa kingsdienst, die het gebouw dag c.< nacht in de gaten houdt, liet zondag weten dat vier jongens waren gesig naleerd in de kelderruimten, kort voordat de brand was ontdekt. De vier werden niet aangehouden. De vier zijn de ruimten waarschijnlijk via het muziektheater binnengeko men. Op het moment dat dc brand uit brak zaten 1.200 mensen in het mu ziektheater te kijken naar een voor stelling van het Nationaal Ballet. Zij hebben van de consternatie niets ge merkt. De ballet voorstelling ging ge wopn door. Woensdag 1 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. Afl. De geboorte. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, k i nd erprog ra m ma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. Afl. Elroy ontmoet Orbitty. 15.45 uur Cluh Veronica, jeugdpro gramma 15.55 uur New wilderness, natuurse rie. Afl. De bottenkrakers. 16'.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. Afl. Do nasleep. 17.00 uur Internationaal Week Maga zine, actualiteitenmagazine. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-scrie. Afl,. De vluchteling. 18.30 uur Cursus Rockshool. Les 2. Stemmen. 19.00 uur Countdown vanuit de Countdown studio. Presentatie: Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Rwanda. (SNV - Organisa tie voor Ontwikkelingssamenwer king en Bewustwording). 20.33 uur Tineke, gevarieerd pro gramma gepresenteerd door Tineke de Nooij. 21.25 uur Nieuwslijn, actualiteiten- magazine. 22.00 uur Tineke Schouten, theater show 23.20 uur RUR, praatprogramma waarin Jan Lenfcrink drie gasten ontvangt. 00.10 uur Journaal 00.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Dan ben ik bang. Afl. 2. 09.30 uur Tante Tingeling. Afl.: 3. 10.00 uur Muziek in de tent. Afl.: 2. 10.30 uur TV als informatiebron. Afl.: 3. 11.00 uur In naam van Oranje. Afl.: 3. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Punky Brewster, Ameri kaanse jeugdserie. Afl. de juwelen- dief (1). 15.55 uur Max Laadvermogen, serie voor jong en oud, waarin Max Laad vermogen alledaagse problemen op wetenschappelijke wijze oplost. Afl.: Bos. 16.10 uur Hoe weeg je een olifant, kinderprogramma. Afl. Kinderen be denken nieuwe kleding. 16.30 uur Theo Thea, kinderpro gramma 16.45 uur Achterwerk in de kast, kin deren zeggen wat ze denken vanuit een reizend meubelstuk. 17.00 uur Kleine Koos, jeugdserie. Afl. Ruiken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Journaal ,19.12 wur Uitzending van de Refor matorische Politieke Federatie. 19.22 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek over evenementen op het ge bied van kunst, cultuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: Vrij spel, tv-film van Mady Saks. 21.05 uur Een midzomernachts- droom, muziekfilm naar het gelijk namige werk van Mendelssohn. HAARLEM - De verzorgingstehui zen hebben dringend ctra geld no dig voor hun exploitatie. Krijgen zij dat geld niet, dan kan „de vereiste verzorging van de in het algemeen sterk verzorgingsbehoevende oude ren in de tehuizen niet langer worden gewaarborgd". 17 Onwillekeurig begon zij te lachen. „Meneer," zei ze, „ik wil niet onbe leefd zijn, maar ik kan u bij voorbaat zeggen dat ik geen zin heb met ie mand te converseren. Niet met kaar sen en evenmin met vreemden". Hij knikte. „Dat begrijp ik volkp- men, mevrouw, maar niettemin ben ik van mening dat u behoefte hebt aan iemand die u misschien kan hel pen. Hebt u onaangenaamhéden ge had met Digle?" Ze keek hem verbaasd aan. „Wat zegt u?" „Digle „Hoe weet u „Ik vermoed het, mevrouw. Heeft hij het u moeilijk gemaakt?" Ze keek hem verontwaardigd aan. „Wie bent u eigenlijk?" vroeg ze. En onmiddellijk vervolgde ze daarop: „Kent u meneer Digle? Heeft hij u soms gestuurd?" Anthony schudde het hoofd. „Nee, mevrouw. Ik heb nog nooit met me- neef Digle kennis gemaakt, maar ik heb al veel van hem gehoord. Ik heb zo het idee dat u een van de vele slachtoffers van Digle bent en de eni ge reden dat ik u aanspreek, komt voort uit mijn wens u te mogen hel pen." Dc jongedame schudde het hoofd. „Dank u," zei ze. „Ik ben bang dat u mij op geen enkele manier behulp zaam kunt zijn. Ik was dom." „We zijn allemaal wel eens dom, mevrouw," zei hij op vriendelijke toon. „En wilt u mij nu eens niet bij hoge uitzondering vertellen in welke moeilijkheden u bent geraakt? Mis- 21.45 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nederland C, actualiteiten en achtergronden op het gebied van kunst kuituur, m.m.v. Cees van Ede, Berend Boudcwijn c.a 23.15 uur Studio Sport 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT I 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. 18.10 uur Zeppeling, kindermagazine 18.35 uur Magister Maesius, Vlaamse 13-dclige jeugdserie naar een scena rio van Lo Vermeulen en Karei Jeu- ninekx. Afl. 5 19.00 uur Gezondheid, magazine over gezondheidsopvoeding en voorlich ting. Vandaag: Stress. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Muppetshow. Gast: Vincent Price. 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur Wie schrijft die blijft, lite rair magazine. 21.30 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 22.10 uur Sport Extra: Europees voet bal. 22.25 uur Nationale loterij en paar dekoersen, Journaal en Coda: Sonnet van het bed, van Harry Mulisch. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.25 uur Make-up, een spel. Afl. 8. 1.9.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Juke Box 20.15 uur Kwidam, telefoonspel 20.25 uur De man met de gouden arm, Amerikaanse speelfilm uit 1955 van Otto Preminger met o.a. Frank Sina tra, Eleonor Parker en Kim Novak. 22.20 uur Een uitdaging voor de we reld, Canadese documentairereeks naar het werk van J. J Servan- Schreiber. Presentatie: Peter Ustinov en Patrick Watson. Afl. 3. The Inter connected world. Donderdag 2 oktober Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur De laatste zeilvaarders: De nomaden van de Nijl, documentaire serie. Herh. 15.55 uur De kauwgomballenboom. 16.02 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl.: Het verhoor. 16.50 uur EO-Kinderkrant. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.30 uur Cursus Personal Computer I. Les 4. Werken met teksten op een PC. 1.9.00 uur Familie Robinson, jeugdse- rie. 19.24 uur Flap-uit, kinderprogram ma. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur John Delorean - opkomst en ondergang, documentaire over het leven van John Delorean, ex-playboy/ miljonair en autofabrikant. 21 00 uur Sandi Patti, for you (Ronduit), muzikaal programma rond de Amerikaanse zangeres Sandi Patti. 21.20 uur Afrika, een uitdaging! Do- Het interprovinciaal overleg maat schappelijk welzijn (de twaalf pro vincies en vier grote steden) schetst deze situatie in een brief aan minis ter Brinkman van WVC en de Tweede Kamer. Het IPO stelt dat - sinds 1984, als gevolg van verschillende ombuigin gen - al meer dan 340 miljoen gulden extra is bezuinigd op de exploitatie van de verzorgingstehuizen. Er be staat bovendien nog steeds het tekort aan zogenoemde eigen bijdragen van de bewoners. Wordt hiervoor geen volledige compensatie verstrekt, al dus het IPO, dan ontvangen de instel- schien kan ik u toch op de een of an dere manier van dienst zijn." Een ogenblik bleef ze zwijgen. „Ik weet niet waarom ik het u zou vertel len, maar ik heb niets gedaan dat ik hoef te verzwijgen en bovendien zal over een paar weken toch alles be kend zijn." „Mevrouw, ik luister." Ze begon te vertellen. Ze was de we duwe van een officier, die tijdens de oorlog gesneuveld was. Then haar man stierf, liet hij haar een beschei den landhuisje en een paar honderd pond na. „Mijn Ted was een brave jongen, maar vaak heel onvoorzich tig," zei ze. „En ik kon nooit vermoe den dat hij meneer Digle geld schul dig was. Maar het schijnt dat hij enkele weken voor zijn dood een paar duizend pond van meneer Digle heeft geleend." „Sinds wanneer bent u daarvan op dc hoogte?" „Sinds de dag dat een van meneer Digles zaakgelastigden bij mij kwam en me een door Tbd getekende schuld bekentenis liet zien." „En hebt u direct betaald9" „Dat kon ik niet, meneer. Ik weet wel dat ik de schulden van mijn over leden man moet betalen, maar als ik het doe, blijf ik zonder één cent ach ter." „Hoeveel heeft uw man geleend?" „Duizend pond en daarvoor moet ik tweeduizend pond terugbetalen," zei de jonge vrouw. „O, het is vrese lijk!" cumcntairc over dc activiteiten van het schip de 'Doules' in het West-Afri kaanse land Sierra Leone. 22.00 uur Tijdsein, aetualiteitenma- gazine. 22.30 uur Documentaire Korea. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 10.00 uur Wiele wiele stap. Afl 3. 10.30 uur Wonen in dorp en stad, pro gramma voor Friestaligen. 11.00 uur Muziek in de tent. Afl..2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 1.9.00 uur Journaal. 19.12 uur Büch, literair magazine ge presenteerd door Boudewijn Büch. 19.52 uur De Illusionist, Nederlandse speelfilm uit 1983 van Jos Stelling. 21.32 uur Konsumentenman, consu mentenrubriek gepresenteerd door Frits Bom. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 en 17.25 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. Afl. Plons en het moerasspook. (herh.). 18.10 uur De zeven van Blake (Blake's seven), Britse science-fictionserie met Garreth Thomas en Paul Darrow. 19.00 uur Juke Box. 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie: Etienne Cocquyt. Vandaag: Kabeljauw aan de •Schreve. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van Stichting Syndicale Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Verloren, gevonden (Lost and found). 22.35 uur Journaal en Coda: Florida Beach van P. Steegmans, uitgevoerd door het Percussie-ensemble van de Muziekacademie Laken. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 158. 19.23 uur Muzikaal intermezzo: Sona te opus 65, Chopin, voor cello en pia no. 19.25 uur Luister met je ogen, serie lessen over communicatie met ge hoorgestoorden. Les 1. (herh.). 19.40 uur Mededelingen en program maoverzicht 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Juke Box. 20.15 uur Kwidam, telefoonspel. 20.25 uur De twee edellieden uit Ve rona (The two Gentlemen of Verona), toneelstuk van William Shakespeare, met John Hudson, Tylor Butter- worth, Janet Brown e.a. Regie: Don Thy lor. lingen dit jaar nog eens 220 miljoen minder dan nodig is. De provincies en de grote steden wijzen er op dat tegelijk de verzor- gingsbehoevendheid van de ouderen is gestegen. Het overleg vraagt de Tweede Ka mer een „noodzakelijke verhoging" voor dit doel van de begroting van WVC te bewerkstelligen. H%t IPO waarschuwt verdér dat in de komen de jhren nog meer geld nodig zal zijn voor het ouderenbeleid, om de oude ren een „verantwoorde huisvesting en verzorging" te garanderen. door EDGAR WALLACE Anthony maakte een paar aanteke ningen in zijn boekje. „Nog een vraag, mevrouw; wilt u mij zeggen wanneer de schuldbekentenis door uw man werd getekend en waar u woont?" Ze vertelde het hem en met een wanhopig gebaar liet ze erop volgen: „Het spijt me dat ik u niet meer kan zeggen. Maar er zijn zoveel geheim zinnige dingen waarvan ik niets be grijp" „Wat bedoelt u, mevrouw?" Ze zuchtte. „Toen Tbd het geld leen de, had hij nog een paar duizend pond op de bank staan. En nu vraag ik me af waaróm hij naar een geldschieter is gegaan. Ik kan me onmogelijk voorstellen dat hij schulden had, waarvan hij mij niets wilde vertel len „Ik dank u vriendelijk voor de in lichtingen," zei Anthony. „Ik zal het u niet langer lastig maken, mevrouw, maar ik heb er zo'n idee van dat u op de een of andere manier bedrogen bent. Mag ik u een goede raad ge ven?" Ze keek hem vragend aan. „Betaal die Digle geen cent voordat u iets van mij hebt gehoord!" „Waar kan ik u bericht sturen?" Dat was een lastige vraag, maar al gauw vond hij een oplossing. „Ik lo geer met een paar vrienden in Hotel Rex in Brighton." antwoordde hij. „Als er iets bijzonders is, kunt u daarheen bericht sturen." (wordt vervolgd) Wij vragen voor direkt voor de bezorging van de ..Zierikzeesche Nieuwsbode" in een ge deelte van RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierik zee, tel. 01110-6551 t.a.v. de heer J. van Loon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5