Rijbewijzen worden voortaan door de gemeente afgegeven NIVON heeft haar programma voor komende tijd vastgesteld Meer kilo's, minder geld voor agrarische sector Geslaagde modeshow Renesser Riflexmode 4 Geldig tot zeventig jaar Staats loterij wil miljoen Overproduktie eieren MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEE - Rijbewijzen blijven langer geldig en zul len voortaan door de gemeente worden afgegeven. Dat zijn de belangrijkste veranderingen, die niet ingang van woensdag 1 oktober worden doorgevoerd, als de decen tralisatie van de afgifte van rijbewijzen van provincie naar gemeente een feit wordt. Langer geldig wil zeggen, dat rij bewijzen, die met ingang van 1 okto ber 1986 worden afgegeven, in begin sel geldig blijven tot iemands zeven tigste jaar. De narigheid van het op nieuw examen moeten doen omdat het rijbewijs verlopen is, behoort daarmee dan ook tot het verleden. Uit een toelichting van ambtenaar J. J. Dorst, chef afdeling Burger- en Interne Zaken in Zierikzee blijkt, dat men daar al helemaal gereed is voor die nieuwe taak, die met de afgifte van rijbewijzen op de schouders der gemeenten is geschoven. Dorst laat weten, dat Zierikzee als één van 25 gemeenten is aangesloten bij het het Gemeentelijk Rekencen trum Rotterdam (GRC) ten behoeve van de operationele rijbewijstoepas sing. Naast de zogenaamde data com municatie verbinding tussen het GRC en de aangesloten gemeenten is er voor deze gemeenten via Datanet 1 nu slechts één verbinding van de com puter in Rotterdam naar de computer van het CBR in Veendam, waar alle van belangzijnde gegevens ten behoe ve van rijbewijs-uitgifte zijn verza meld. Toetsing Ter overbrugging van de eerste pe riode zal uit controle-overwegingen gedurende negen maanden nog een toetsing plaatsvinden met de gege vens op de provinciale griffie. Pas daarna zal het rijbewijs werkelijk di rect door de gemeente worden afgege ven. De kosten van afgifte gaan in Zierikzee 33,— bedragen, daar moet 12,50 van worden afgedragen aan het rijk. Hoewel het rijbewijs in beginsel tot iemands zeventigste jaar van kracht blijft, moet het rijbewijs om de tien jaar even terug voor een 'op frisbeurt'. In de praktijk zal, volgens Dorst, dan immers blijken, dat het rijbewijsmapje en - uiteraard - ook de pasfoto aan vernieuwing toe zijn. De burger dient in de gaten te hou den, wanneer de tienjaarlijkse ver nieuwing moet gebeuren, want - hoe wel het verlopen van het rijbewijs niet meer mogelijk is - zal rijden met een niet tijdig vernieuwd (opgefrist) rijbewijs strafbaar zijn. Oude en nieuwe stijl Om misverstanden te voorkomen, dient vermeld, dat als de geldigheids duur van het 'oude' rijbewijs voor 1 juli 1985 is verstreken, er opnieuw rij-examen nodig is om het rijbewijs 'nieuwe stijl' te krijgen. Is de geldig heidsduur na 30 juni 1985 verstreken, dan krijgt men het nieuwe rijbewijs zonder examen. De bekende geneeskundige verkla ring blijft bij de eerste afgifte van het rijbewijs gehandhaafd. Men vult daartoe een eigen verklaring in op grond waarvan het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen een genees kundige verklaring afgeeft. Deze verklaring blijft een jaar gel dig. De eigen verklaring kan echter gegevens opleveren, die het CBR tot een nader medisch onderzoek doen besluiten. Dit onderzoek kan ertoe leidon, dat een rijbewijs met een kor tere duur wordt afgegeven. Dat is dus niet gebonden aan een bepaalde leef tijd. Rond de zeventig Het rijbewijs zal geldig zijn tot de eerste dag van de eerste maand na de zeventigste verjaardag. Tegen die tijd moet de houder van het rijbewijs ver lenging aanvragen, die in principe voor vijf jaar wordt afgegeven. Bij deze gelegenheid is, net als bij de eer ste afgifte van een rijbewijs, een ge neeskundige verklaring nodig. Als de medische gesteldheid van de rijbewijshouder dit nodig maakt, kan het rijbewijs voor korter dan vijf jaar worden afgegeven. Wie 65 is en na die verjaardag voor het eerst een rijbewijs aanvraagt, krijgt ook een rijbewijs voor vijf jaar, tenzij de geldigheidsduur om medische redenen wordt beperkt. Printer en beeldscherm waar Zierikzee mee is aangesloten op het Gemeente lijk Rekencentrum Rotterdam, waar men weer een directe lijn onderhoudt met het CBR in Veendam. ZIERIKZEE Kunst In 't Lange Uus wordt vanaf van daag, dinsdag 30 september, een ten toonstelling gehouden van de Brielse schilder Jan van Buiten. De schilde rijen van Van Buiten vallen op door de strakke vormgeving, sterke lineai re vormen, waarin grote egale kleur vlakken naast de geschilderde objec ten zorgen voor rust en evenwicht. De schilderijen hebben een architectoni sche opbouw en vormen in combina tie met de erbij geplaatste meubelen een geheel. Jubileum Tijdens een speciale receptie in restaurant Mondragon wordt H. de Jongste, hoofd financieel Admini stratieve dienst van de ZWN, vrijdag 3 oktober vanaf 16.30 uur gehuldigd voor zijn veertigjarig dienstverband. Plattelandsvrouwen De vijf afdelingen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen op Schouwen-Duiveland organi seren een gezamenlijke avond in de Concertzaal te Zierikzee. Deze afde lingen, Brouwershaven, Duiveland, Noordgouwe, Noordwelle en Schou wen, nodigden voor deze avond de Thoolse cabaretgroep Capritholen uit, met hun programma Roeien met de riemen die je hebt. De bijeenkomst is dinsdag 7 okto ber om 20.00 uur. Programma De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen heeft voor de komende periode weer een reeks van activiteiten op het programma staan. Zo staat de leden van alle afdelingen dinsdag 7 oktober een optreden van de cabaretgroep Ca pritholen te wachten. De culturele commissie heeft voor 18 november een excursie naar uitgeverij Lemni- scaat gepland, terwijl de tuincom- missie eerder al op 6 november een le zing in de Goese Prins van Oranje verzorgt. De schrijver van Groei en Bloei, T. Buishand, spreekt de aan wezigen toe. BROUWERSHAVEN /Kinderen voor Kinderzorg Zeven Brouwse kinderen zetten weer hun beste beentje voor ten be- Schouwen-Duiveland ressorteert onder Coes GOES - De afdeling Schouwen-Duiveland van het NI VON (Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk) ressorteert onder de Goese afde ling en die heeft het programma voor het nieuwe seizoen samengesteld. Vandaar bijgaand het activiteitenlijstje voor de komende maanden. Dinsdag 7 oktober start de creatie ve vrouwengroep, waarvan de leden bezig willen zijn met diverse soorten handvaardigheid ten behoeve van het NIVON. Iedere veertien dagen komt de groep bijeen in de Veste aan de Keizersdijk te Goes. Het Gewestelijk Najaarsweckend staat op de agenda voor 1 en 2 november, tijdens wan neer de leden naar Natuurvrienden- huis Morgenrood trekken. Belang stellenden geven zich voor 14 oktober op. En dan de cursussen. In vier blok ken wordt de school voor vrijwilli gers gehouden, die zich richt op alle facetten van het verenigingswerk. Het is een eursusproject, dat in sa menwerking wordt gegeven met het Regionaal Educatief Centrum. De ge schiedenis en de toekomst van de ar beidersbeweging staat centraal tij dens de 12 avonden durende gelijkna mige cursus. Aanmelden bij ko Schrier (01100-14084). Boetseren betekent in de eerste plaats het plezier 'van het doen'. Tij dens de NIVON-werkavonden is er deskundige begeleiding. J. van Wes ten uit Kapelle begeleidt de avonden en aanmelding geschiedt via 01100- BRUINISSE Postzegel Postzegelvereniging G. J. Poelen te Bruinisse houdt donderdag 2 oktober een ruilavond in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw. Een en ander begint vanaf 19.00 uur voor de jeugd, waarna de ouderen aan de beurt zijn. Muziek In de Gereformeerde kerk van Bruinisse wordt zaterdag 4 oktober een bijeenkomst gehouden in het ka der van Een lied van oord tot oord. Thema is Muziek in de kerk en een en ander duurt van 18.45-19.30 uur. De avond staat onder leiding van Willie Bil, terwijl Mar van der Veer het or gel bespeelt. Bezoekers worden ver zocht een liedboek mee te brengen. Bazar De Nachtegaal De Vogelvereniging De Nachtegaal uit Bruinisse organiseert zaterdag 4 oktober een grote bazar in het Neder lands Hervormd verenigingsgebouw. Tcvo.ns is hieraan een vogelruil- en verkoopbeurs van vogels gekoppeld. Opkopers zijn hiervoor aanwezig. De combinatie bazar en beurs is open van tien uur 's ochtends tot half elf 's avonds. Als attracties zijn aanwezig het rad van avontuur, een ballengooi- tent, schiettent, grabbelton en nog veel meer. Zangavond De provinciale commissie van de NCRV-Zeeland houdt woensdag 22 oktober in de Nederlands Hervormde kerk te Bruinisse oen koor- en samen- zangavond, die om 19.30 uur begint. De medewerkenden aan deze avond zijn het gemengd koor Laus Deo on der leiding van Cees den Braber, het hervormd kerkkoor onder leiding van Chiel Dalebout en kinderkoor Halleluja (dirigent Jaap Knop). Ver der werken mee het jeugdkoor en combo Joy (Zierikzee, Rianda Brouwer-Dalefciout), Jeugdkoor Sja- loom (Zierikzee, Kees van der Maas), de kopergroep Crescendo (Dreischor, Wim van Wallenburg), "\focaal Ensem ble Sint Laurens (Hans van den Broe- ke en Cor van Eek). hoeve van de halfjaarlijkse collecte voor Kinderzorg, de instantie, die in Zeeland opvangtehuizen beheert. Heidy Bakker haalde 44,90 op, Ni cole Beek 34,35, Geertje Hilgen 16,25, Sindy Raynja 19,30, Isabelle Slager 64,85, Annemiek de Vlieger 30,60 en Petra van de Weele 27,55. Oud papier Zaterdag aanstaande is het de eer ste zaterdag van de maand. De leden van de ASV Brouwershaven komen daarom weer in actie voor het opha len van oud papier in de kern Brou wershaven. Men wordt verzocht een en ander vanaf 9.00 uur gebundeld langs de stoeprand klaar te zetten. Men rijdt rond tot 10.30 uur. ZONNEMAIRE Kinderzorg Ook in Zonnemaire gingen vier kinderen de deuren langs ten behoeve van hun minder fortuinlijke leeftijd genootjes die worden opgevangen door de Stichting Kinderzorg in Zee land. Marjolein de Bree haalde 23,45 op, Mariska van Doeselaar 37,50, Esrak Meysen 19,35 en Petra van der Werf 8,75. DEN HAAG - De kans bestaat dat de hoofdprijs in de staatsloterij vol gend jaar wordt verhoogd tot een miljoen gulden netto. Volgens de di recteur van de staatsloterij, Berk hout, zal de staatsloterij een voorstel tot deze verhoging naar het departe ment van financiën sturen. De hoofd prijs bedraagt sinds 1969 een half miljoen gulden. In dat jaar werd de verhoging toe gepast omdat de concurrentie van buitenlandse loterijen het Neder landse staatslot parten speelde. Iben was namelijk de hoofdprijs nog slechts 100.000 gulden. De politieke leiding van financiën voelt wel voor het voorstel zodat het, aldus Berk hout, mogelijk zou kunnen zijn al bij de juli-loterij 1987 de hoofdprijs op een miljoen te stellen. Berkhout wees zaterdag voor de TROS-radio op de enorme concurren tie van de illegale kansspelactiviteit in Nederland. Door de hoofdprijs aantrekkelijker te maken hoopt de staatsloterij de omzet van de loten te vergroten. Die zit trouwens al in de lift. Vorig jaar bedroeg de omzet 530 miljoen gulden. Dit jaar hoopt men zo'n 600 miljoen gulden aan loten te verkopen, waarvan 140 miljoen in de schatkist vloeit. Bij de „vaste klan ten" die via giro- of banknummer meespelen, hebben zo'n 2000 mensen hun lidmaatschap opgezegd nadat be kend werd dat uitkeringsgerechtig den hun uitkering verliezen indien ze een hoge prijs in de staatsloterij win nen. Volgens Berkhout hoeft echter niemand te weten wie een prijs heeft gewonnen. Het staatslot staat niet op naam. Sociale diensten proberen wel eens achter de namen van winnaars te komen maar daaraan verleent de staatsloterij geen medewerking. Che ques staan ook niet op naam en ver dwijnen uit de administratie, aldus de directeur van de staatsloterij. STRIJEN - De 42-jarige F. A. Mul der is maandagavond in zijn woon plaats Strijen verongelukt. Hij bestuurde een personenauto die door onbekende oorzaak van de weg raak te en ondersteboven in een sloot te recht kwam. Het slachtoffer kwam door verdrinking om het leven. Dit heeft de rijkspolitie meegedeeld. 140084. Iets heel anders behelst de 'studie' Engelse les voor beginners. Mevrouw Leegemate uit Kloetinge is bereid een en ander te organiseren. En Gun is er tot slot de cursus Geolo- gio. Éénmalige bijeenkomsten worden gehouden over alternatieve genees wijzen (november) en het Veersc Meer (februari). De leden kunnen zich niet alleen op de bovengenoem de zaken toeleggen, maar ook in de internationale sfeer kennis op doen. Hiervoor vraagt de NIVON aandacht voor Esperanto. Het echtpaar Krom- been heeft deze fictieve taal onder de knie en draagt de kennis graag over (informatie 01102-1563). En om de (imponerende) lijst te completeren nog even dit: een fiets tocht door Brabant (zondag 5 okto ber), een excursie naar de brandweer in Vlissingen (2 november) en een fo- topuzzeltocht in Brouwershaven (7 december om 13.00 uur). BRUINISSE - Begunstigd door bijzonder fraai herfstweer worden thans in het zuidwestelijk kleigebied overal de aardappelen gerooid. Aardappelen, een gewas dat mede bepaalt of het jaar goed of slecht zal zijn. De opbrengst per ha valt in hel niet bij de regenperiode van eind augustus/begin septem ber, die funest was voor de fruitteelt. Toen de rijpe pruimen door de regen waardeloos werden heeft de regen in de landbouw veel goed gedaan. Speciaal ook bij aardappelen en uien. Evenzo goed is echter de kilo-opbrengst per ha wel 15% minder dan vorig jaar. Was dc regen voor de vermeerde ring van de kilo-opbrengst goed, voor de prijzen was ze zeer nadelig. Door dc droge zomer werd gerekend op een stugge aardappelprijs en men begon al met aan de landbouwer 30 cent per kilo te bieden. De fabrieken van aar- dappelprodukten (voorgebakken fri tes en dergelijke) kochten alle oude voorraden op (ook vorig jaar was de prijs zeer laag) en de goede prijzen kelderden, zodat nu nog 13 cent wordt geboden. Dc vriescellen zijn nu leeg, maar de geldelijke opbrengst van ou de en nieuwe oogst voldeed niet aan de verwachtingen. DEN HAAG - De plannen dc over produktie van eieren te beperken door een deel van de leghennen eer der te slachten gaan niet door. Het dagelijks bestuur van de Nederland se organisatie van pluimveehouders verwacht dat de publiekrechtelijke regeling die daarvoor zou moeten worden gemaakt geen genade vindt in de ogen van de Europese Commis sie in Brussel. De prijzen voor eieren staan al ge ruime tijd onder druk. Enerzijds is er een verhoogd aanbod, terwijl ander zijds enkele exportmarkten zijn weg gevallen. De afgelopen maanden is volgens het Produktschap voor Pluimvee en Eieren de uitvoer welis waar licht toegenomen, maar zijn de prijzen met twintig tot dertig procent gedaald. Dc NOP wilde de druk op de markt verlichten door pluimveehou ders die hun leghennen vervroegd opruimen een soort premie te verle- Hetzelfde verhaal kan gezegd wor den over de uien. Een lokkende markt, (door de droogte), een instor tende markt na de regen, die veel goeds deed aan de kilo-opbrengst, zo dat voor een tekort ook weer niet be hoeft te worden gevreesd. De erwten waren vrij goed, de bruine bonen zijn prima van kwali teit, maar de Oostbloklanden dum pen de mafkt. Vorig jaar kon men bruine bonen verkopen voor 1,80 per kilo, nu mag men blij zijn als ze voor 1,30 aan de man kunnen wor den gebracht. Het enige produkt waaraan de na tuur meewerkte om niet alleen een goede kilo-opbrengst te halen, maar ook nog een hoog suikergehalte zijn de suikerbieten. Het droge weer zorg de voor een hoog suikergehalte, de meer genoemde regenperiode voor een betere kilo-opbrengst per ha dan men had gedacht. Men vreesde toen een terugloop van het suikergehalte door de regen. Nu de fraaie herfst overdag gepaard gaat met koude nachten, wordt het verlies als gevolg van de regen volkomen gecompen seerd door de toename van de suiker, want de lage nachttemperaturen zijn gunstig voor de suikeraanzet. DEN HAAG - Het wetsvooorstel voor een eenvoudiger systeem van premieheffing op de werknemersver zekeringen is maandag naar de Twee de Kamer gestuurd. Het oude, weinig systematische en onduidelijke sy steem wordt daarmee vervangen door een algehele premieheffing over de uitkeringen op grond van de WAO, de nieuwe werkloosheidswet en de ziektewet, zodra de stelselherziening sociale zekerheid is ingevoerd. RENESSE - Voor een talrijk publiek werd tot twee keer toe een geslaagde show gehouden in de modezaak Riflex te Renesse. Dankzij het fraaie weer kon de middagshow zo worden gehouden, dat deze doorliep tot op het trottoir voor de zaak. Dat betekende dat naast de bezoekers van de show, waarvan een deel buiten in het zonnetje zat, ook ve le passanten een poosje bleven kijken. Een van de mannequins toont een glansbroek met een vlotte trui, ge combineerd met sjaal. De show werd op een gezellige ongedwongen wijze gepresenteerd door een zestal amateur-manne quins en een dressman. De eigenaresse van de zaak, An nie Lemsom, verwelkomde het tal rijke publiek en trad tevens als lady-speaker op. De coiffures wa ren verzorgd door kapper Wout Lokker uit Noordwelle. In haar welkomstwoord wees Annie Lemsom erop dat het de eerste keer was dat Riflex een mo deshow organiseerde. Verder ver telde ze dat het precies op de dag van de show een half jaar geleden was dat ze met haar zaak van start ging- Vervolgens toonden de manne quins en de dressman een groot aantal modelletjes uit de winter en herfstcollectie van de zaak. Mo dellen voor jong en oud in alle ma ten en verder van sportief tot zeer gekleed. Onder de getoonde crea ties waren veel pakjes met broek of rok, maar ook broeken en rok ken met truien en blouses, japon nen en jacks. INDE De lady-speaker attendeerde de belangstellenden steeds op modi- sche details en wees verder op de vele combinatiemogelijkheden, o.a. door gebruik van accessoires als riemen, sjaals en kralen. De show maakte duidelijk dat hoewel er ook deze herfst en winter weer heel veel mogelijk is. de grote mo dekleuren zwart, okergeel en ko balt lijken te worden, terwijl er ook erg veel gebruik wordt ge maakt van glansstoffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4