Ook Schouwen-Duivelandse ANBO-leden willen af van het biljartclub-imago Tarieven gemeenschapsruimten kunnen tien procent omhoog Onroerend goed belas ting Brouw Welzijn van ouderen bedreigd Kind gedwongen tot stelen Bezetting universiteit Straf voor heroïne-koerier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 september 1080 Nr. 2400* 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-5071. 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40,00; per jaar 1 152,50; losse nummers I 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W AMSTERDAM - „Het welzijn van ouderen in Amsterdam wordt be dreigd door de bezuinigingen die het rijk wil doorvoeren. Die bezuinigin gen zullen ingrijpende gevolgen heb ben voor de directe woon- en leefsitu atie van veel ouderen". Dc Amsterdamse wethouderS. Wil- dekamj^ (ouderenbeleid) zei dit dins dagmorgen in de Nieuwe Kerk in de hoofdstad bij de opening van de in formatiemarkt voor ouderen. Wilde- kamp (PvdA) riep de aanwezigen op tot een eensgezinde en ook strijdende houding tegenover de regering. Structureel Dc jaarlijkse informatiemarkt voorouderen wordt voortaan structu reel gesteund door de gemeente, kon digde de wethouder aan. De gemeen te presenteerde verder het boekje „tips voor de smalle beurs". Dit boek je is bedoeld voor de „minima" en „voor ieder ander die door omstan digheden financieel in een moeilijke positie is terecht gekomen". Dc informatiemarkt omvat ook dit maal een groot aantal activiteiten. Circa 300 ouderen komen bijvoor beeld dinsdagmiddag naar de Nieu we Kerk voor een demonstratieve bij eenkomst tegen het beleid van minister Brinkman (wvc). De beto gers komen uit 20 verzorgingstehui zen. LEEUWARDEN - Onder dwang heeft een zevenjarig jongetje uit Leeuwarden het afgelopen jaar voor negenduizend gulden aan winkel diefstallen gepleegd. Zijn ouders, die gescheiden zijn, en de vriend van zijn moeder zetten het kind hiertoe aan. Het jongetje werd afgelopen zater dag voor de derde keer op heterdaad betrapt. Dit heeft een politiewoordvoerder in Leeuwarden maandagmiddag be kend gemaakt. De vriend van zijn moeder, een 46- jarige inwoner van Leeuwarden, heeft inmiddels een bekentenis afge legd. De jongen is ondergebracht in een pleeggezin. Een vertrouwensarts en de Raad voor de Kinderbescher ming zoeken een nieuw tehuis voor hem. Het jongetje stal gemiddeld voor dertig gulden per dag aan etens- en drinkwaren en speelgoed bij groot winkelbedrijven in Leeuwarden. On der de dreiging van een pak slaag ging hij te werk. UTRECHT - Enkele honderden stu denten hebben vanmorgen, dinsdag, twee gebouwen van de faculteiten letteren en sociale wetenschappen van de rijksuniversiteit Utrecht be zet. De bezetting is bedoeld als pro test tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman die in Utrecht de studierichtingen psychologie, on derwijskunde en opvoedkunde wil opheffen. Ook de faculteiten letteren en ge neeskunde moeten in Utrecht fors in leveren al hoeven daar geen studie richtingen te worden opgeheven. Een woordvoerder van de bezetters zei dat de actie onbepaalde tijd gaat duren en dat de gebouwen dicht zijn. Colleges worden er niet gegeven en medewerkers mogen er niet in. De studenten eisen niet alleen dat Deet man zijn plannen intrekt. Ze willen ook dat het college var, bestuur van de Utrechtse universiteit zich via de dagbladen openlijk uitspreekt tegen de bezuinigingen. Tot nu toe l)£eft het universiteitsbestuur volgens ae actie voerders publiekelijk onvoldoende stelling genomen tegen de bezuini gingsplannen. Keu 'Keu v(m)-$-en biljartstok' meldt de zevenentwintigste druk uau het handiooordenboek van dr. J. B. Dre- wes. In de volgende uitgave dient er een aanvulling op 'keu' te komen. De bejaardenbonden willen van hun biljart-imago af. De Nederlandse taal - levend als ze is - is 'keu' gaan gebruiken als een geaccepteerde af korting van het werkwoord 'KEUve- len' v(m) - gezellig praten. De oude renbonden worden niet serieus genoeg genomen en voelen zich van de lange naar de korte' band ge stuurd. Het lijkt er inderdaad op, dat de georganiseerde ouderen geen wil lig oor vinden bij politieke afgevaar digden. Waar ligt dat aan? Het be hoeft geen studie, dat de ouderen zich in hun vrije tijd vaak bezighou den met gezelligheidsspelen en daar hoort het biljarten bij. Mogen ze als jeblieft? Interessanter, dan de vraag of de bejaardenbonden inderdaad een biljart-imago hebben, is de vraag of dat beeld juist is. En daarop is niet zo gemakkelijk een antwoord te ge ven. Het gevaar van organiseren van mensen, die als enige overeenkomst een bepaalde leeftijd hebben, is dat er generalisatie plaats vindt; dat alle leden eenzelfde stempel opgedrukt krijgen. Dat is nu de liefhebberij voor biljarten geworden. Evenals de plattelandsvrouwen het eeuwige naaikransje voorgeschoteld krijgen en de jongeren in de jeugdsoos schijnbaar niets atiders kunnen, dan passief achter een glas bier naar de muziek luisteren. De ouderen mogen biljarten, maar de caramboles wor den alleen op het groene laken ge maakt. Punten vergaren in politiek overleg is er niet bij. De meeste oude ren hebben er geen behoefte aan om zo snel in de bres te springen, maar als dat dan toch gebeurt, dan doen de (joiige) politici er goed aan om eens na te gaan of er aan het beleid niet iets hapert. Ouderen worden nog te vaak gezien als uitgerangeerd en overbodig (ze kosten de samenleving alleen maar geld). Steeds vaker wordt op deze grote groep mensen ge kort en steeds vaker wordt deze groep beschouwd als 'het probleem van de toekomst'. En de eersten heb ben het al gewaagd om te spreken van de grijze plaag. Het moet niet nodig zijn, dat ouderen een protest moeten laten horen, maar als zij dat toch doen, dan kan hier maar beter naar geluisterd worden. Mensen op leeftijd financieel korten is erg; men sen op leeftijd steeds minder facili teiten bieden is erg; maar deze men sen alle gevoel van zelfrespect ontne men door de bal terug te spelen met een biljart-imago is veel erger. Wie enerzijds de mening is toegedaan, dat de vergrijzing het probleem van de eeuw wordt, doet er verstandig aan om het probleem onder ogen te zien en te luisteren naar ouderen, die wat te zeggen hebben. Het getuigt niet van realiteitszin om een nood kreet vanuit de bejaardenbonden on der de biljarttafel te schuiven. AvdW Een uitgebreide discussie ontstond over enkele aspecten omtrent het be heer van de dorpshuizen. Men vroeg zich af of er mogelijkheden zijn om aan de beheerster van het multi functionele Dorpshuis te Noordgou- we meer schoonmaakuren uit te beta len. Een ingewikkelde zaak omdat het dorpshuis zowel onder de post cultuur en recreatie valt als onder on derwijs omdat de gymzaal die erin is opgenomen door de scholen van het dorp wordt gebruikt. Daardoor is men gebonden aan verschillende soorten normen wat functie-waarde ring en uitbetaalmogelijkheden be treft. Men besloot de zaak door te spelen naar de afdeling financiën van de gemeente om dat alles eens precies uit te dokteren. „Hoe wordt de vervanging van een- dorpshuisbeheerder geregeld wan neer deze wegens ziekte afwezig is was een andere vraag waar men niet geheel uitkwam. Tot nu toe zocht een beheerder in een dergelijk geval hulp bij familie of buren om zijn taak tij delijk over te nemen, waarbij hij zelf voor betaling zorg droeg. „Een ram melende regeling", volgens P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) die zich afvroeg hoe een en ander bij langdu rige ziekte werd geregeld. Hij stelde voor om het systeem van uitzend krachten te hanteren. Maar voor zitster Loschacoff vond het veel te ver gaan om van een probleem dat zich nauwelijks voordoet een 'top zware' zaak te maken. „Je maakt juist een probleem door alles te wil len ondervangen", vond ze. De commissie bepaalde als uit gangspunt dat zal worden bekeken wat er 'iets meer en preciezer gere geld kan worden' Men zal daarvoor onder andere zijn licht opsteken bij de overige gemeenten op het eiland die andere regelingen hebben waar bij wellicht bruikbare mogelijkhe den zitten. Tijdens dc vergadering kwamen verder enkele tips aan dc orde voor een effectievere omgang met het ener gieverbruik in het Dorpshuis te Drei- schor. BREDA - Dc Bredase rechtbank heeft maandag dc 27-jarige Pa kistaan N. J. conform dc cis veroor deeld tot 3,5 jaar gevangenisstraf. Dc man had vier kilo heroïne van België naar Nederland gesmokkeld. Bij toeval was zijn auto op 25 juni bij dc grensovergang bij Rijsbergen aangehouden. De Pakistaan had de kilo's heroïne in elastieke banden om de heupen. Gezien deze vervoerwijze heeft dc man geweten dat hij de grens passeerde. Dc man had op de zitting van 17 september gezegd niet beter te weten dan dat België een onderdeel van Nederland was. BROUWERSHAVEN - Het totaal aan belasting opbrengsten in de gemeen te Brouwershaven wordt geraamd op hetzelfde ni veau als 1986 zo blijkt uit de gemeentebegroting voor 1987 die door het college werd gepresenteerd. Naar verwachting zal de onroe rend goed belasting 525.000 gulden opbrengen en de overige belastingen 185.000 gulden. Volgens de toelichting bij de begro ting is men er dan ook vanuit gegaan dat de tarieven niet zullen worden verhoogd. Verwacht wordt dat door de hertaxaties de totale taxatiewaar de voor de onroerendgoed belasting toch zal stijgen. Dit wordt gecompen seerd door een evenredige verlaging van de tarieven zodat de belastingop brengst gelijk zal zijn aan die in 1986. Woningbouw „Het tot op heden gevoerde voor zichtige beleid ten aanzien van de bouw van woningen in de sociale huursector zal ook voor de toekomst moeten blijven gelden", aldus de toe lichting bij de gemeentebegroting. De daling van het totale aantal wo ningzoekenden heeft het college tot het voorstel geïnspireerd om per jaar niet meer dan vijf nieuwe woningen in dc gemeente te verwezenlijken. De nadruk bij het woningbouwprogram ma zal worden gelegd op het verbou wen en verbeteren van bestaande wo ningcomplexen. Men rekent hierbij voorlopig op een uitkering ingevolge de Wet op de stads- en dorpsvernieu wing van 300.000 gulden. DEN HAAG - De gemeenten Haar lem, Dronten en Dordrecht over schrijden de wettelijk toegestane li mieten van dc eigenaren-belasting, onderdeel van dc onrocrend-gocdbc- lastingen, met respectievelijk 2.7 procent, 4,4 procent en 6.9 procent. Dat blijkt uit ccn onderzoek dat het ministerie van binnenlandse zaken heeft ingesteld naar aanleiding van publikatics en een brief van dc Con sumentenbond. Volgens dc bond zou den 17 gemeenten de limieten in 1986 overschrijden. Voorzitter 11. Asmo over rapport 'lussen bingo en behing' nieuwe projecten, gericht o|> de afde lingen en dus de leden. Locaal wooh- beleid, onderlinge hulpverlening, ka dervorming en informatie zijn een paar activiteiten. Samen op weg gaat verder met: „Een andere ontwikke ling steunt de ANBO in haar vernieu- wingsstreven. De overheid is bezig het bestuur te decentraliseren. Taken die vroeger bij het rijk lagen worden nu uitgevoerd door provincies en ge meenten Het bestuur komt dichter naar de mensen toe en ook de moge lijkheden om invloed uit te oefenen op liet beleid worden daarmee gro ter", aldus Samen oj) weg. Omdat mensen op steeds jongere leeftijd stoppen met (betaald) werken, komen er ook steeds jongere mensen om functies te vervullen bij ouderenbon den. ANBO-voorzitter Kuiper is van mening dat het Twentse rapport slechts een momentopname is. „Als je de geschiedenis van de ANBO be kijkt kun je zeggen dat de bonden oorspronkelijk organisaties waren die zich vooral op het recreatieve vlak bewogen. Er was maar een klein deel van de leden inzetbaar voor be langenbehartiging. Ik constateer dat daarin verandering is gekomen, vooral in de laatste vijf jaar. Het is nu eenmaal niet iedereen gegeven al door op de bres te staan voor de be langen van anderen of te werken aan solidariteit tussen en met ouderen. Bovendien (en daarmee geeft Kuiper Asma gelijk, Red.) de recreatieve ac tiviteiten van de bond voorkomen, dat met name alleenstaande mensen vereenzamen", aldus Kuiper in Sa men op weg. Beheerscommissie Dorpshuizen Brouwershaven tijdens vergadering Zonnemaire: Kortom: ouderenbonden hebben ook op Sehouwen-Duiveland de naam uitsluitend gezelligheidsclub jes te zijn, maar doen méér. Kader vorming moet mee gaan werken om (nog) meer aan belangenbehartiging te gaan doen, maar de kaartavondjes, bingomiddagen of sjoelochtenden blijven bestaan. Tussen bingo en be lang tal i j ft het werkterrein van de ouderenbonden. ZONNEMAIRE - Het jaarlijks toenemende exploita tietekort van de dorpshuizen in de gemeente Brouwers haven (in 1986 ruim 302.000 gulden) was de belangrijkste reden waardoor de beheerscommissie Dorpshuizen Brouwershaven maandagavond tot het advies kwam om de verhuurtarieven voor deze accommodaties met tien procent te verhogen. De commissievergadering vond plaats in het Dorpshuis te Zonnemaire. Aanvankelijk stelden verschillende commissie-leden zich toch wat huive rig op ten opzichte van de tariefsver hoging. „Waar ligt de grens? Lopen we niet de kans dat steeds minder mensen gebruik gaan maken van de gemeentelijke accommodaties", vroeg M. Hellendoorn (PvdA) zich af. En ook mevrouw C. S. Mandemaker - Penning en de heer M. C. Ganzeman opperden de mogelijkheid dat men zou uitwijken naar de horeca of de verenigingsgebouwen van de kerk. „Ook de horeca kost geld", stelde de heer M. C. J. Mol (VVD) daartegen over. Volgens voorzitster mevrouw S. Loschacoff-de Kanter moeten de gren zen inderdaad nauwlettend in de ga ten worden gehouden. „We willen geen trouwe bezoekers wegjagen". Zij adviseerde de organisaties die van de gemeenschapshuizen gebruik maken daarom te melden wanneer zij de huur niet meer kunnen betalen. Ze benadrukte dat het gemeentebestuur de dorpshuizen zo'n belangrijke zaak vindt dat zij de tekorten, (die on danks de verhoging natuurlijk blij ven bestaan) wil financieren. De ta rieven zijn voor alle dorpshuizen in de gemeente hetzelfde. Maar zij lig gen wel verschillend voor gebruikers uit de gemeente zelf of daarbuiten. Besloten werd om het college te advi seren de tarieven voor incidenteel ge bruik met tien procent en de jaar abonnementen met vijf procent te verhogen. Omdat het Dorpshuis te Noordgouwe ook een gymzaal omvat valt de betaling van dc schoonmaak-tnen aan de be heerder onder twee verschillende regelingen. bejaardencentra zitten geen ouderen. Dal komt onder meer omdat de ge middelde leeftijd van de bewoners rond de tachtig jaar schommelt. Maar wij (ANBO-bostuur dus, Red.) /.ou den voor de bewoners in zo'n bestuur kunnen zitten. Hetzelfde geldt voor de pensioenfondsen Het is toch uiterst vreemd dat onder degenen die dc pensioenfondsen beheren, er nie mand boven de vijfenzestig is". Via de kadercursussen hoopt Asma te komen tot een aantal opgeleide mensen dat een soort ombudswerk ter hand kan gaan nemen. In Zierik zee zijn er eens per maand in het ei gen gebouw thema-bijeenkomsten. Een stap in de goede richting vindt hij. In dat gebouw worden ook con tacten gelegd en adviezen gegeven op ander gebied dan biljarten, kaarten of sjoelen. „Er worden vragen gesteld, waarna je de mensen soms in een bepaalde richting kunt duwen. Of eens zelf een briefje schrijven, want daar komt meestal niet van Zomaar, spontaan mensen helpen". Nieuwe projecten Wat de landelijke ANBO zelf be treft, schrijft Samen op weg (maan delijkse ANBO-krant) in de oktober- editie, dat de ANBO via subsidies van het Flankerend Ouderenbeleid vanaf begin dit jaar al bezig is met .en sjoelen. De gezelligheid blijft. ZIERIKZEE - Het onlangs gepresenteerde rapport: Tussen bingo en belang, van de afdeling' bestuurskunde van de universiteit Twente, is ook van toepassing op de regio Sehouwen-Duiveland. De Zierikzeesc ANBO- voorzitter H. Asma, tevens voorzitter van het ANBO- gewest Zeeland en voorzitter van POSO (Provinciaal Overleg Samenwerking Ouderenbonden) beaamt dat maar wil zeker de imago-scheppende activiteiten niet af schaffen. Asma: „Die beeldvorming van een biljartclub, kaartclub of bingoclub hebben we zeker en is een hinderpaal voor veel mensen om. lid te worden van de ANBO of andere ouderenbon den. Als je mensen van vijftig-zestig jaar benadert krijg je steevast het imago voor je voeten geworpen. Ik ben overigens met onze bondsvoorzit ter K. J. Kuiper van mening, dat dc uitkomsten van het onderzoek niet verrassend zijn. Het is niet nieuw maar meer een bevestiging van wat we zelf ook wel wis ten Ook Asma erkent dat voor zeker tachtig procent van de activiteiten slaat op het gezelligheidsaspect. „Dat is niet verkeerd", meent hij. „Via de sozen, kaartmiddagen of bin gospelletjes worden er contacten on derhouden. Maar kunnen we ook de helpende hand bieden waar nodig. Vergeet niet, dat er veel eenzaamheid onder de ouderen is. Er is gewoon be- De Oosterlandse soos aan het Rummikubben. hoeftc aan gezelligheid, dus dat as pect mogen we niet verwaarlozen ol' verminderen" Wat er wèl moet gebeuren vindt ook Asma: op landelijk niveau via kadercursussen, meer structuur te brengen in de belangenbehartiging van de leden, ook en zeker op locaal niveau. Daarmee kunnen de oude renbonden een ander gezicht krijgen. Dat laatste geldt volgens hem ook voor dc katholieke en protestants- christelijke bonden en niet alleen voor de ANBO. Voor dat doel worden, althans is de bedoeling dat, er ook politieke figuren binnen de besturen van bejaardenbonden worden ge haald, maar daarin niet alléén. Pensioenfondsen Asma: „In de meeste besturen van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3