Onderzoek: Alarmregeling kernramp moet veel beter Taklift-4 tilt vandaag oude SS EBRO boven water Strijdbijl begraven Neeltje Jans bereidt zich voor WATERSTANDEN Een archiefopname van de Taklift-4, die op dit moment bezig is de oude SS EBRO uit het ioater te tillen. In de Banjaard vergaan in 1958 ZIERIKZEE - De Taklift-4, nauwelijks gereed met het Oosterscheldewerk in het Zeeuwse, is op dit ogenblik weer bezig met een opzienbarend karwei. In het Westgat voor de Schouwse kust wordt ge tracht de in 1958 vergane stoomsleper EBRO te lich ten. De EBRO was destijds in dienst van L. Smit, sleepdienst te Rotter dam, na fusie opgenomen in Smit International. Het schip werd in 1931 in de vaart genomen en werd gebouwd op de scheepswerf van Piet Smit eveneens te Rotterdam. Tijdens een sleepreis in bar slech te weersomstandigheden verging de EBRO in de Banjaard. De be manning werd gered. Sinds die tijd lag het schip geheel onder het zand en was berging niet moge lijk. Stromingen De veranderende stromingen in verband met de Oosterschelde- werken deden waarschijnlijk het schip als het ware uit het zand ver rijzen. Dat werd ontdekt door dui kers, die meteen bij Smit aan de bel trokken met de vraag of de EBRO niet te bergen zou zijn. Een woordvoerder van Smit Interna tional zei desgevraagd, dat "eerst gestudeerd werd op de vraag: waar moet het schip naar toe als het te bergen zou zijn. ,,Je kunt wel een schip lichten, maar wat doe je er mee als het boven komt? Het is trouwens nog maar de vraag óf de EBRO bovenkomt. Na jaren in het zand te hebben gele gen kun je je wel voorstellen hoe het schip eruit zal zien. Het kan best zijn dat de Thklift alleen schroot bovenhaalt en dan gaat de berging niet door", aldus de woordvoerder. Omdat het schip toch wel histo rische waarde heeft en de oudste stoomsleper was, werd besloten dat, indien de EBRO redelijk bo ven water komt, het schip naar de Sloehaven in Vlissingen naar de werf van de Schelde gebracht zal worden. Daar zal de EBRO wor den schoongemaakt en geconser veerd, indien mogelijk. Wat er daarna zal gebeuren is nog niet bekend. Voor dat doel werd de Taklift-4 naar het Westgat gedirigeerd dit weekeinde. Maandag werd begon nen met stroppen te leggen rond de EBRO en dinsdag (vandaag) zal getracht worden de stoomsleper te lichten. Als dat lukt zal de EBRO al hangend in de stroppen per Taklift-4 naar de Sloehaven wor den gesleept. Omdat het een schip van de vroegere Smit-vloot betreft en omdat Smit International het een 'leuk onderwerp' vindt, wordt de Taklift-4 belangeloos beschik baar gesteld. WASHINGTON - Aan de economi sche koude oorlog tussen de Verenig de Staten enerzijds en West- Duitsland en Japan anderzijds is voorlopig een einde gekomen. De be trokken partijen hebben ingezien dat het weinig zin heeft elkaar voort durend de Zwarte Piet toe te schui ven inzake de onevenwichtigheden in de handel. Elk land zal nu het zijne doen om daarin verandering te brengen. Dit is het belangrijkste resultaat van de vergadering van het interim-comité van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington. De bij eenkomst van het beleidsbepalende orgaan van het fonds werd zondag ge houden in het kader van de jaarver gadering van het IMF en volgde op het economische overleg tussen de ministers van financiën en de bank- presidenten van selecte groepen in dustrielanden. Vrijdag praatte de groep van vijf (de VS, Japan, West- Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannië) en zaterdag de G-7 (de vijf plus Canada en Italië) en vervolgens de G-10 (de zeven plus onder meer Ne derland). In het interim-comité kon den ook de ontwikkelingslanden meepraten. Uit het maandag uitgeven slotcom muniqué blijkt dat de grootste indus- Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterschcldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 1 oktober 02.05 128 08.35 -103 14.25 120 20.50 -122 2 oktober 02.55 141 09.15 -106 15.05 129 21.30 -126 1 oktober 00.30 136 06.55 - 94 12.55 126 19.10 -116 2 oktober 01.05 156 07.10 -100 13.25 142 19.30 -124 I oktober 02.35 150 08.50 -118 14.55 141 21.05 -137 2 oktober 03.20 165 09.35 -121 15.40 153 21.50 -142 1 oktober 02.10 145 08.35 -113 14.35 136 20.50 -133 2 oktober 02.55 158 09.25 -116 15.15 146 21.35 -136 Adviesbureau Herenschot concludeert: ZIERIKZEE - De bestaande alarmregelingen voor kernrampen moeten op een groot aantal punten worden verbeterd. Tijdens 'Tsjernobyl' schortte er nogal wat aan de voorlichting door de Nederlandse overheid aan publiek en pers. De beschikbaarheid van deskundige mensen en voldoende verplaatsbare meetapparatuur was ronduit zorgwekkend. Sï... X v. r De uitbreidingstekening voor de centrale in Borssclc. Ook hier dient de alarmregeling beter geregeld te worden. Dit is tc lozen in een verschonen rapport van het organisatie-advies bureau Berenschot, waarin in op dracht van het ministerie van milieu beheer het handelend optreden van de rijksoverheid is bekeken, na de ramp in de kerncentrale in het Russi sche Tsjernobyl. Berenschot stelt vast dat de onrust onder de bevolking beperkt had kun nen worden als de voorlichting van meet af aan beter was geweest. Een samenhang in de voorlichting door betrokken ministeries - milieube heer, volksgezondheid en landbouw en visserij - ontbrak vooral in de eer ste dagen, aldus Berenschot. Het voegt hieraan toe dat deze kritiek zwaar moet wegen. Volgens de onderzoekers heeft de Nederlandse overheid te weinig reke ning gehouden met de invloed van be richten uit het buitenland over de ge volgen van de kernramp. Verschillen die onverklaard bleven hadden een ongunstig effect op het vertrouwen van de burgerij in de maatregelen van de regering, zo wordt vastge steld. Weideverbod Maatregelen als het weideverbod voor koeien en de spinazievernieti- ging zijn onder de bevolking als een schok aangekomen. De overheid had het publiek hier tijdig op moeten voorbereiden, meent Berenschot. Kritiek ook heeft Berenschot op het meten van radioactiviteit. Het on derzoeksbureau heeft ontdekt dat de meetresultaten van de betrokken in stanties van elkaar verschilden, waardoor er niet snel conclusies kon den worden getrokken voor te nemen maatregelen. Afgezien van volstrekt onvoldoen de mobiele apparatuur en personeel om haar te bedienen, heeft Beren schot ook klachten genoteerd over een aanvankelijk geringe bereidheid tot medewerking. Bovendien was er onvoldoende inzicht in de manier waarop de radioactieve deeltjes zich verspreidden in het milieu en in de stofwisseling van dieren en planten. De voorlichting hierover was dan ook niet toereikend, aldus Beren schot. Berenschot beveelt aan bij benoe mingen op belangrijke posten op de ministeries goed te letten op het per soonlijk functioneren tijdens bijzon dere omstandigheden. Mensen die tij dens een dergelijke ramp de touwtjes in handen krijgen, moeten het hoofd koel kunnen houden, ze moeten crisis-bestendig zijn. Voorts moet er volgens Berenschot een draaiboek worden gemaakt over overheidsvoorlichting in tijden van rampen, dat voor elk ministerie geldt. Bij 'Tsjernobyl' bewandelden de departementen te veel hun eigen weg, waardoor soms tegenstrijdige berichten het land werden in gestuurd. rielanden een eind willen maken aan het gekissebis van de laatste tijd, dat voortkwam uit het hoge tekort op de Amerikaanse betalingsbalans en de forse overschotten van Japan en West- Duitsland. De VS drongen er bij de twee andere landen keer op keer op aan om hun economie te stimuleren, onder meer door verlaging van het disconto, ten einde de vraag naar Amerikaanse produkten te vergro ten. Als stok achter de deur hanteer den de Amerikanen de dreiging de dollarkoers nog verder omlaag te brengen. KEULEN - Onbekenden hebben maandagnacht een aanslag gepleegd op een kantoor van het Westduitse foto-bedrijf Agfa-Gevaert in Keulen. WENEN - De Oostenrijkse jager op nazi-oorlogsmisdadigers Simon Wie- senthal is benoemd tot lid van het Le gioen van Eer tijdens een plechtig heid in de Franse ambassade in Wenen. Uit naam van president Mit terrand ontving Wiesenthal de me daille voor zijn 40 jarig werk van het opsporen van nazi-oorlogsmisdadi gers. De 77-jarige Wener leidt het Joods documentatiecentrum. NEELTJE JANS - De Deltawerken mogen een hoogstandje in waterbouwkundig opzicht zijnde voorbereidingen voor 4 oktober doen hier in verhouding niet voor onder. Met man en macht wordt momenteel gewerkt aan de feeste lijkheden; achter de schermen, maar ook op het eiland zelf. Tientallen tentenbouwers zijn volop bezig om de giganti sche tenten staande te krijgen. Ook is er een bijzonder groot aantal vlaggemasten geplaatst. De uitgestrektebouw plaatsen worden geëgaliseerd en de machines op een rijtje gezet. Nog een paar nachtjes slapen (of is het werken) en Neeltje Jans is klaar voor de ontvangst van de gasten. Ook de NOS is volop in voorbereiding. Met zeventig medewer kers en tien camera's hoopt de stichting een goed verslag te maken van de ingebruikname. Vele andere, buitenlandse, tv-stations brengen een eigen team mee. Springtij: 6 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Dinsdag 30 september Burgh-Haamstede De Schutsc. Gourmet-avond NVvH. 19.00 uur. Nieuwerkerk Weth. van Klinkenstraat 12. Eerste computerles Plattelandsvrouwen Duiveland. 9,00-11.30 uur. Grote zaal Ons Dorpshuis. Openbare vergadering Wclzijnsadviescommis- sie. 19.30 uur. Bruinisse Zaal café Storm. Ledenvergadering ABVA. 20.00 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee Clubhuis De Lichtboei. Dierenkeu- ring voor kinderen. 13.30 uur. Chr. Ger. kerk. Zevengetijstraat. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-kookcursus Buitenlandse gerechten. 19.00-20.00 uur. Maarstraat 2. ZVU-aanvangscursus Vogels herkennen (8 avonden en 5 ex cursies). 19.30 uur. Gereformeerde kerk. Bijeenkomst Gereformeerde Vrouwencontact groep. 19.45 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Open dag Knutselclub. 12.00 tot 15.30 uur. Donderdag 2 oktober Zierikzee Gebouw Paternosterstraat. ANBO- bijeenkomst met inleiding door Eduard Sayers over homeopathie. 14.00 uur. Stadhuis. Vergadering commissie pu blieke werken. 17.00 uur. Bij Autobedrijf Goedbloed, Korte Nobelstraat. ZVU-cursus Pech onder weg, kennismakingsavond. 19.00 uur- Huis van Nassau. Beurs Landbouw en handel. 19.00 uur. Bruinisse Nederlands Hervormd verenigings gebouw. Postzegelvereniging. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 3 oktober Zierikzee Mondragon. Receptie jubileum H. de Jongste ZWN. 16.30 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met Trio Mengelmoes. 20.30 uur. Brouwershaven Nieuwbouw. Rondgang majorettes en drumband, 's Avonds. Bruinisse Molenstraat 52. Bijeenkomst CNV-af- deling met huldiging. 19.30 uur. Zaterdag 4 oktober Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Zonnemaire Maaien van Rietdijk, verzamelen bij Dijkhuisjes. 09.00 uur. Bruinisse N.H. verenigingsgebouw. Bazar De Nachtegaal. Van 10.00 tot 22.30 uur. Gereformeerde kerk. Een lied van oord tot oord, over muziek in kerk. 18,45 uur. Dinsdag 7 oktober Zierikzee Concertzaal. Cabaretgroep Capritho- len treedt op voor alle plattelands vrouwen op Schouwen-Duiveland. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 8 oktober Oosterland Gebouw Ger. Gemeente. Heropening bibliotheek. 19.30-20.15 uur. Zaterdag 11 oktober Renesse Terrein Slot Moermond. Planten moerbeiboom en onthulling storm vloedsteen. 10.00 uur. Dinsdag 14 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Rondleiding bibliotheek spellenmiddag NVvH. 14.00 uur. Vrijdag 17 oktober Kapelle Dc Vroone. Installatie burgemeester J. van Bommel. 14.00 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 uur. Woensdag 22 oktober Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Koor- en zangavond van NCRV. 19.30 uur. Dinsdag 28 oktober Burgh-Haamstede Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch. LAUWERSOOG - Onbekenden hebben in Lauwersoog een deel van dc administratie van de visafslag gestolen en in brand gestoken. Vol gens een woordvoerder van de rijks politie hebben de onbekenden de ad ministratie uit dc kasten gehaald en omstreeks kwart over elf weggeno men en elders verbrand. Het gaat om gegevens over de aanvoer van vis waarvoor binnen de EG quota zijn vastgesteld. GRONINGEN De rijkspolitie Groningen heeft het onderzoek afge sloten naar een ..incest-netwerk" waarbij in totaal vier verdachten en zes minderjarige kinderen betrokken zijn. De zaak wordt binnenkort in handen gegeven van het openbaar mi nisterie in Groningen. Een politie woordvoerder sprak van een ..beer put".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2