2.49 1.40 Reisje Dublin voor vier Zeeuwse Rode Kruismensen Hervormd Burgh heeft nieuwe 'machinist' op de preekstoel m DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kledingbeurs Poortambacht was weer grandioos succes Benzine en diesel weer goedkoper HET Éénzijdig ongeluk fall ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schietpartijen Peuterspeelzaal Eerste kwartier Plaaggeest Het aantal schietpartijen met dodelijke slacht- Tijdens de rondvraag van de gemeenteraads- Bruse Boys werd door het Rotterdamse Zwart Paul van Wanrooy fungeerde tijdens de wed- offers is in 1985 meer dan verdubbeld ten op- vergadering in Duiveland werd duidelijk, dat de Wit '28 binnen een kwartier op een 0-2 achter- strijd tussen SCO en Zierikzee als een ware zichte van een jaar tevoren. Gezinsproblemen peuterspeelzaal van Nieuwerkerk diverse ke- stand gezet. De Bruse ploeg slaagde er niet plaaggeest voor de ploeg van trainer Hans van waren een belangrijke oorzaak. (Pag. 2). ren moet verhuizen. (Pag. 3). meer in te achterhalen. (Pag. 5). der Wekke. (Pag. 7), MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24007 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zelfs de kleding is in staat om een mens verbeelding van zichzelf te geven. Henry Home Een stralende dag voor gehandicapten BRUINISSE/DUBLIN - Vier Zeeuwse vrijwilligers van de Rode Kruis Kolonne hebben vorige week donder dag samen met 48 gehandicapten een ééndaagse vliegreis gemaakt naar het Ierse Dublin. In totaal waren er vijfen twintig Rode Kruismensen in de weer om de reis mede te maken wat hij is geworden: een grandioos succes. Met volle teugen werd er genoten en bij de landing op Schip hol had nagenoeg iedereen kramp in de kaken van het la chen. Althans: zo verging het Marian Maaskant uit Bruinisse, één van de vier Zeeuwse Rode Kruismensen, uit wiens mond we het verslag opteken den. De andere Zeeuwen waren Fred van Eyk (Dreischor), Lenie Schnei ders (Nieuwerkerk), beiden van de kolonne Zierikzee en Mattie Wijk- huys uit Biggekerke. Luchtschip De reis werd gemaakt met een luchtschip van de vloot van Martin air-Holland en wel voor de zestiende keer. Het idee voor dergelijke reizen ontstond bij de acties voor de bouw van de Henry J. Dunant, bij welke ge legenheid Martin(Air-) Schroder zei: ,,Een heel schip kan ik niet geven, maar een luchtschip wel". Sindsdien wordt er elk jaar een reis met gehandicapten gemaakt op kos ten van Martinair, waarbij het Rode Kruis zelf de bestemming kan kie zen. Dit jaar werd het Dublin, precies één uur en twaalf minuten vliegen van Schiphol. Marian Maaskant vertelt dat de reizen in het verleden altijd werden meegemaakt door vrijwilligers/sters van de RKK uit de Randstad. Dit we gens de afstand naar Schiphol, im mers: men moet vroeg op de nationa le luchthaven aanwezig zijn. Tegen deze procedure werd bezwaar ge maakt door de overige RKK's die nooit voor dergelijke 'snoepreisjes' in aanmerking kwamen, alleen om dat ze wat verder van Schiphol wo nen. Daar is sinds kort verandering in gekomen. De namen van alle ko- lonnes verdwijnen nu in een hoed waarna geloot wordt. De getrokken kolonnes bepalen zelf wie er mee gaat, in het geval Bruinisse geschied de dat ook per loting. Zo belandde een Bruse in Dublin, tot haar grote verrassing. Nadat in Utrecht eerder al een voorbespreking was geweest over de vervolg pagina 2 De groepsfoto, die donderdagmiddag in Dublin werd gemaakt, vlak voor het diner in de kazerne. Een drukke bijenkorf"... Met een omzet van f 3900,— ZIERIKZEE - Het Kofschip had za terdagochtend echt iets weg van een bijenkorf. Niet alleen in vergelijking met het beroemde warenhuis, maar zeker ook wegens het 'gezoem' van de vele bezige 'bijen'. Het was weer kle- dingbeurs in Poortambacht en de enorme en onvoorstelbare drukte be wees weer eens dat een dergelijke beurs in een grote behoefte voorziet. Eén van de vijfentwintig vrijwil ligsters (het is puur een vrouwen zaak), Rian Duinhouwer stelt dat met een omzet van f 3900,— het belang van de beurs gestalte kreeg. Dat is ook heel plezierig om te ervaren, want er wordt enorm veel werk in gestoken". Vrijdag al was het druk in het Kofschip, toen de kleding werd aangeboden en in overleg met de ver kopers geprijsd. De kwaliteit was weer bijzonder goed, zodat er weinig niet geaccepteerd werd. Ds R. J. ten Have bevestigd Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Sinds zondag heeft de Her vormde gemeente van Burgh weer een voorganger: op de ze dag werd ds R. J. ten Have in het ambt bevestigd door ds A. W. Lenderink uit Haarlem, gevolgd door de intre depreek van ds Ten Have, met als thema: Zingt de Heer een nieuw lied. Met de komst van de nieuwe predikant kwam een einde aan een korte periode van vacant zijn na het vertrek van ds A. J. Baas in juli van dit jaar. Toen zaterdagochtend om 10.00 uur de deuren opengingen stroomden drommen kooplustigen binnen en werd de netjes geordende kleding- berg in een mum herschapen in een verwarde boel. In de gangen van de school was het vervolgens een snelle verkleedpartij, want de kleding moest natuurlijk ook gepast worden. Volop tevredenheid alom: bij de orga nisatoren, bij de verkopers en bij de kopers. Van de opbrengst gaat tien procent naar de organisatie om de kosten te dekken, de rest vloeit in de huishoudportemonnee van de ver koopsters. Een woord van dank wil Rian dui delijk richten aan het adres van in de eerste plaats de vrijwilligsters, in de tweede plaats aan alle bezoekers (het waren er 99) en aan het Kofschip, welk gebouw belangeloos wordt af gestaan. Kijken en keuren.. Burgh is weliswaar de eerste ge meente van ds Tbn Have, maar hij komt niet helemaal zonder ervaring naar Burgh: na het behalen van het kandidaatsexamen was hij geduren de anderhalf jaar bijstand-pastor in Santpoort, en preekte twee keer per- maand. Tijdens zijn studie was toen nog de student Ten Have samen met ds Lenderink actief in het huis van bewaring in Haarlem, waar hij zich bezig hield met het groepswerk en celbezoek. Vandaar ook dat ds Lende rink hem in het ambt bevestigde. Spoorwegen Bij de kennismaking met de jonge (29 jaar) dominee vallen een paar kenmerken op. In de eerste plaats zijn krukken. Een val van de trap in zijn nieuwe pastorie (nog wat onwen nig?) deed een enkelband scheuren, zodat Ten Have nog even met kruk ken of één kruk door het leven moet. Het tweede wat opvalt, naast dat Ten Have een uiterst vriendelijk man is en prima verteller, is een miniatuur treinstel in zijn nieuw ingerichte wo ning. Treinen -zo blijkt- zijn een be langrijk onderdeel van het leven van dominee Ten Have. ,,Ik zeg het meest al zo: als machinist zit je voorin en als dominee moet je ook een voor trekker zijn. Dat is een overeenkomst maar ik geef toe: verder gaat de ver gelijking mank". R. J. ten Have is in Haarlem gebo ren en getogen. Na zijn middelbare schooltijd lag het gezien zijn al jaren lang beoefende hobby: de spoorwe gen, dat hij zou gaan werken bij de NS. ,,Ik heb gesolliciteerd, maar de NS neemt geen mensen zoals ik in dienst, geen spoorwegfanaten. En toen ben ik maar dominee gewor den..." Hij studeerde bewust in Amster dam aan de Gemeentelijke Uni- versteit, omdat de theologie zoals die daar gedoceerd werd en wordt, hem altijd heeft aangetrokken. De studie ving in '77 aan en in '84 afgerond. In die tijd woonde hij in een studenten flat in Diemen. Net voldoende dicht bij Amsterdam en ook voldoende er buiten, om per fiets naar college te gaan. Goed voor de lichaamsbewe ging. Als gezegd werd Tbn Have daar na bijstand-pastor in Santpoort, een periode waarvan hij nu zegt dat die zeer leerzaam was en voor een beetje ervaring zorgde. Profielschets Het beroep van de gemeente Burgh kwam in augustus en ds Tbn Have had er niet lang voor nodig om dat be roep te overdenken en aan te nemen. „Ik wilde namelijk graag dat mijn eerste gemeente een dorp zou zijn. Met variatie en afwisseling. Met ruimte in theologisch opzicht. Iben ik de profielschets van de gemeente Burgh las kon ik me daarin redelijk herkennen. Zeeland» kende ik alleen van twee keer drie weken recreatie- ROTTERDAM - De prijzen voor olieprodukten gaan met ingang van maandag, vandaag, weer omlaag: die voor superbenzine met twee cent per liter en die voor normale benzine, diesel, huisbrandolie en petroleum met een cent. De prijsdaling volgt die van de no teringen op de internationale markt in combinatie met de stabilisering van de dollarkoers. De adviesprijzen voor een liter brandstof aan de zelftankpomp ko men maandag uit op 145 cent voor su perbenzine, 140 cent voor normale benzine en 74,4 cent voor diesel. De li- terprijs voor huisbrandolie en petro leum bij afname van hoeveelheden van 1.500 liter bedraagt dan respec tievelijk 50,35 en 57,6 cent. Advertentie Hl» Ruime keuze in wintersportreizen en winterzonreizen- 1 Laat u informeren W rcisburo jk vonoeveren v appelmarkt 21 - zierikzee telefoon 01110-5036 Advertentie Burgh, Burghsering 1 - Bruinisse, Dreef 2 Bij uw Veldmarkt maandag t/m woensdag is het goedkoop eten. Sla uw slag! BLANKE WITLOF 500 gram Hierbij gepaneerde SCHNITZELS per stuk 100 gram WORDT WEHR pastoraat in Kamperland. Schouwen- Duiveland kende ik helemaal niet", aldus Ten Have. Eigen wijze Op de vraag wat ds Ten Have van plan is in Burgh, zegt hij zich in eer ste instantie te willen oriënteren, kij ken naar de behoeften en zich vooral dienstbaar opstellen. Kortom: de do- mineestaken invullen en dat op zijn eigen wijze. Gevraagd wat die eigen wijze inhoudt komt Ten Have zonder het te willen tot een treffende type ring van zichzelf, met één woord te omschrijven: eigentijds. Verstaanbaar ,,Ik kom uit de Randstad en daar is vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Zonnig In de nacht en ochtend op uitgebrei de schaal mist die plaatselijk zeer dicht kan zijn. Morgenmiddag echter zonnig en een middagtemperatuur van ongeveer 20 graden. Weinig wind. Minimumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 3 oktober: Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidoost 2 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordooost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 06.38, onder 18.20 Maan op 02.00 onder 17.37 Nieuwe Maan: 3 oktober (19.55) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied, waarvan het centrum morgen boven ons land ligt bepaalt het weer in grote delen van Europa. Er is wei nig wind en vannacht vormt zich op nieuw mist. De minimumtempera tuur is ongeveer 10 graden. De mist verdwijnt morgenochtend langzaam. Daarna schijnt de zon en kan de mid dagtemperatuur oplopen tot om streeks 20 graden. Alleen in gebieden waar de mist maar moeilijk ver dwijnt blijft de temperatuur enkele graden achter. Het hogedrukgebied handhaaft zich zoals het er nu naar uitziet ook de rest van de week. En diepe oceaandepressies, die over IJs land naar Noord-Scandinavie trek ken laten het weer bij ons ongemoeid. SEROOSKERKE - De 19-jarige J. P. K. uit Zierikzee, bestuurder van een personenauto, kreeg een ongeluk, zondagavond 20.30 uur op de Seroos- kerkseweg. Hij reed met zijn auto richting Haamstede, raakte met twee wielen in de berm, trachtte door stuurcorrectie de auto weer op de weg te krijgen, hetgeen mislukte. Hij be landde in de sloot. Met flinke schade maar verder zonder persoonlijke on gelukken werd dit éénzijdig ongeluk afgehandeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1