College van Middenschouwen beticht minister Brinkman van onbehoorlijk bestuur Gemeente Duiveland neemt restant van lening over PvdA-motie haalde het net niet in Duiveland 'Huiswerk' Financiële hulp aan tennisvereniging Gewonde bij aanrijding in Renesse Dubbele doop Scouting steunt Zeeland Veilig ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vriidae 26 september 1986 Nr. 24006 Uit aanbiedingsbrief begroting 87 De principiële vraag is nu ook op Schouwen-Duiveland gesteld. Moe ten de gemeenten meedoen aan de drastische bezuinigingsplannen van minister Brinkman op het sociaal- cultureel werk of dienen de lokale bestuurders te allen tijde te voorko men, dat de verenigingen hieronder gebukt gaan? De minister wil zo'n 45% bezuinigen en dat is allesbehal ve gering. De tijd zal leren, dat de ge meenten niet in staat zijn om derge lijke enorme ombuigingen zonder klèërscheuren te doorstaan. Er wordt onherroepelijk gesneden in de subsidies voor de verschillende ver enigingen op het sociaal-cultureel vlak. De vraag is echter of de ge meenten zich hierop kunnen voorbe reiden en straks niet gedwongen door de status quo willekeur gaan bedrijven bij het wel of niet toeken nen van geldelijke steun. De gemeen te Westerschouwen heeft zich al ge ruime tijd voor de aangekondigde bezuiniging bezig gehouden met het structureren van de culturele subsi dies. Ze doet dit momenteel in de vorm van een commissie, die criteria zoekt, waarmee weloverwogen tot besluitvorming kan worden geko men. Een lovenswaardig initiatief, dat zeker navolging verdient. Maar het idee heeft geen enkel nut, als ach teraf blijkt, dat die eerder genoemde willekeur structureel wordt vastge legd. Met andere woorden: als alle vrouwengroeperingen op één hoop worden gegooidomdat de enige overeenkomst - het vrouw-zijn - de gemeente het idee geeft, dat zij hier door slechts éénmaal subsidie hoeft te verlenen; of als besloten wordt, dat de jeugdsozen voortaan maar meer uit de tapkraan moeten slepen om zo de culturele activiteiten te be kostigen; of als de muziekverenigin gen maar wat vaker langs de deur moeten gaan om de nieuwe unifor men en instrumenten aan te kunnen schaffen; of Het gevaar dat achter het structu reren van subsidies in de welzijns sfeer schuilt, is dat de eerdere rede nen, die gebruikt werden om wél subsidie te geven, plaats gaan maken voor efficiëntie en bezuiniging. De gemeenten dienen er vanuit te gaan, dat die eerdere argumenten de juiste waren, maar moeten hun aandacht verschuiven naar de financiering van die aanvragen. Als een gemeen teraad de overtuiging heeft, dat het sociaal-cultureel werk in haar ge meente van hetzelfde niveau moet blijven, dan dient hier de politieke moed op te volgen, waarmee op an dere posten wordt beknibbeld. De tijd van de begrotingen staat voor de deur en nu zullen er koppen met spij kers geslagen moeten worden. Dat het sociaal-cultureel leven in de ge meente van groot belang is, staat buiten kijf. Maar dat het sociaal- cultureel werk vaak als sluitpost van de begroting wordt gebruikt, is evenzeer een feit. De raadsleden heb ben een behoorlijk portie huiswerk gekregen van de minister. Je kunt vandaag de dag, maar beter niet op school zitten. AvdW SCHARENDIJKE - Als eerste van de zes eilandelijke gemeenten heeft Middenschouwen de begroting voor het dienstjaar 1987 gepresenteerd, zoals we donderdag reeds meldden, In de aanbiedingsbrief spreekt het college gro te bezorgdheid uit over de kortingen door de rijksover heid, met het gevolg voor Middenschouwen dat er in een periode van zes tot acht jaar 250.000,— tot 300.000, minder inkomsten zijn. „Het uitgangspunt van deze kortin gen", zo schrijft het college in de aan biedingsbrief, ,,is steeds geweest dat de gemeenten evenredig zouden bij dragen aan het verbeteren van de sociaal-economische positie van ons land. De gemeenten hebben de ge plande bezuinigingen steeds voor de volle honderd procent opgebracht. De bezuinigingen die de rijksoverheid zichzelf voorhield, heeft ze echter nimmer gerealiseerd", aldus het col lege ietwat bitter. Het terugdringen van het financieringstekort is dan ook volgens het Middenschouws col lege voor een groot deel te danken aan de bijdragen van de gemeenten. Halvering' Naast de 'reguliere' kortingen wor den de gemeenten ook nog eens ge confronteerd met een halvering van de bijdrage aan het sociaal-cultureel werk. „Wij vragen ons af of minister Brinkman zich realiseert welke ge volgen deze halvering voor de ge meenten heeft. We vinden het onver antwoord op dit onderdeel te korten. Zonder enig vooroverleg en in een zeer laat stadium meent de minister te moeten handelen op een wijze, die wij als onbehoorlijk bestuur durven te betitelen", aldus ferme taal van het college. Het kortingsbedrag voor Middenschouwen is voor dit onder deel 7,650,—. De gevolgen voor de inwoners van Middenschouwen zijn, dat, om de post onvoorzien een redelijk aanzien te geven, de gemeentelijke belastin gen voor '87 met 4% zullen worden verhoogd. Dit, hoewel het college al tijd getracht heeft de burgers te ont zien als het over belastingverhoging ging. Ook het toekomstbeeld tot 1990 is somber. Een uitzondering is het jaar 1989, waarin enige financiële ruimte te verwachten is. De post onvoorzien voor '88 is 23.450,—, voor '89 48.875,— en voor '90 is dit 12.355,—. Hieruit blijkt dat de be lastingvoorstellen van het college ze ker niet overdreven zijn, maar hard nodig om het gemeentelijk hoofd bo ven water te houden. Woorden en daden Over de déreguleringsgedachte van de rijksoverheid heeft het college weinig goede woorden over, zo blijkt uit de begrotingsbrief. „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat deze gedachte steeds meer met woorden, inplaats van met daden wordt beleden. Dat blijkt wel uit het behoorlijk aantal nieuwe wetten dat van stapel is gelopen. Als treffend voorbeeld hiervan noemt het college de invoering van de gedécentraliseer- de afgifte van het rijbewijs. De voor dit jaar gelanceerde plan nen tot uitbreiding van het gemeen tehuis, konden helaas niet worden uitgevoerd, maar, zo schrijft het col lege, voor het volgend dienstjaar heeft de uitbreiding de hoogste prio riteit. Op korte termijn zal een archi tectenbureau worden ingeschakeld. De gemeente Middenschouwen staat positief tegenover het door de eilandelijke gemeenten beschikbaar stellen van automatiseringsappara tuur voor het korps Rijkspolitie, zo blijkt uit de begrotingsbrief. Een voorstel tot mede-financiering kan binnenkort tegemoet worden gezien. Verder onder het hoofdstuk openbare orde, de aankondiging dat in het ko mende jaar een nieuwe APV (Alge mene Politie Verordening) zal worden vastgesteld. Het brandweerkorps van de ge meente beschikt volgens het college over voldoende materieel om de opge dragen taken naar behoren te kunnen vervullen, ook als per 1 januari '89 de BB-taken erbij komen. Een uitbrei ding van het materieel zit er, gezien de positie van de gemeentebegroting, vooralsnog niet in. Wel werd reeds een begin gemaakt met reservering voor de toekomst. Het korps rukte elf keer uit voor brand of hulpverle ningsdiensten en nam met wisselend succes deel aan wedstrijden. De kwaliteit van het openbaar groen in de gemeente behoeft verbe tering, volgens de aanbiedingsbrief. Vandaar dat ue post aankoop beplan ting werd verhoogd. Een negatief ge luid valt te noteren ten aanzien van de speeltoestellen in de gemeente: deze worden moedwillig vernield door (vooral) de oudere jeugd. Voorts maken hondeneigenaren het spelen op deze speelterreinen onmogelijk door hun hond aldaar uit te laten. Het college zegt zich te beraden op welke wijze hierin verbetering kan worden gebracht. De bestemmingsplanmatige moge lijkheden tot sociale woningbouw zijn ook in het komende dienstjaar gering. In de kernen Ellemeet en Kerkwerve is geen bouwgrond voor dit doel beschikbaar; in Putmeet II en Scharendijke zijn nog zeventien kavels beschikbaar. Het college zal bezien of de beschikbare bouwgrond is om te zetten in bouwgrond voor so ciale woningbouw in Ellemeet en Kerkwerve. Een inventaris is noodza kelijk, deze zal geschieden via het maken van luchtfoto's van de kernen. Kampeerverordening De nieuwe kampeerverordening treedt uiterlijk op 21 december in werking, maar het college vindt het „betreurenswaardig dat wij thans uitvoering moeten geven aan de nieu we kampeerwet, terwijl de minister al heeft aangekondigd dat de kam peerwet zal worden vervangen door de Wet op de Openluchtrecreatie". Er wordt verder nog gestudeerd op de vraag en mogelijkheid tot verrui ming van het aantal kampeerplaat sen bij de boer. Minister Brinkman heeft het zwaar te verduren in de Middenschouwse begroting. Ten aanzien van het onderwijs merkt het college onder meer op, dat er begonnen zal worden met de uit breiding van het gebouw van 't Mêèt- je; dat het achterstallig onderhoud aan het gebouw van Samuël bespro ken gaat worden; dat de vergoeding voor uitbreiding van de Kerkwerfse school niet toereikend zal zijn en dat er naar gestreefd zal worden de on derwijsuitgaven aan te passen aan de kostendekkende rijksvergoedingen. Het water is de Stichting Uit op Schouwen-Duiveland tot aan de lip pen gestegen, is de mening van het Middenschouws college. Vandaar ook dat het college in meerderheid wel willend staat tegenover een herover weging om deze activiteiten te subsi diëren. Een meerderheid, omdat wethouder Hart geen financiële mid delen ziet -en bovendien de door de minister aangekondigde bezuinigin gen op sociaal-cultureel werk niet volledig voor rekening van de ge meente wil laten komen. De voorge stelde subsidie zal 2,05 per inwoner bedragen. Sport Tot slot het onderdeel sport in de gemeentebegroting. Wederom wegens het ontbreken van middelen wegens bezuinigingen zal de renovatie van het tweede veld van de Vospit een jaar vooruit worden geschoven. Ook de uitbreiding van de ijsbaan te Kerkwerve (30.000 gulden) gaat niet door en de 65.000,voor de uitbrei ding van De Werve wordt ook op de meerjarenplanning geschoven. OLST - Het gaat de korenmole-. naars in Nederland weer voor de wind: waTen er tien jaar geleden nog slechts-tien molens die graan maal den,"anno 1986 zijn er weer zestig in bedrijf voor de produktie van meel. Het ambachtelijk korenmolenaars- gilde heeft dit in Olst bekend ge maakt ter gelegenheid van zijn twee de lustrum. Tegen onderwijsbezuinigingen DUIVELAND - Een motie tegen de voorgenomen be zuinigingsmaatregelen van minister Deetman in het on derwijs heeft het in de Duivelandse gemeenteraad don derdagavond net niet gehaald. Het initiatiefvoorstel tot het indie nen van deze motie namens de Duive landse gemeenteraad, werd gepre senteerd door PvdA-raadslid A. J. Bom. A. J. Bom: „Nooit te vroeg". RENESSE - De 16-jarige G. S. uit Renesse werd vanochtend (8.00 uur) gewond na een aanrijding op de Stoofweg/Stoofwekken in Renesse. Hij werd met een beenbreuk naar het ziekenhuis in Zierikzec vervoerd, na eerste hulp door dokter Flach. S. reed over het fietspad met zijn brommer richting Zierikzec en zou geen voor rang verleend hebben aan de auto van H. F. uit Sneek, waarna de aan rijding plaatsvond. De materiële schade viel mee. In zijn toelichting erop, ging hij na der in op de nadelige effecten, die de zogenaamde vierjarigenmaatregel zal hebben op de ontwikkeling van kleuters. Verder wees hij op de gevol gen hiervan voor ouders, school besturen en onderwijsgevenden, evenals op de financiële consequen ties. Speciaal onderwijs Bom kantte zich in de betreffende motie ook tegen de verscherping van de toelatingseisen voor het speciaal onderwijs, waardoor, volgens hem, een extra zware taak voor het basis onderwijs zal ontstaan. Ten slotte wees hij op het feit, dat de peuterspeelzalen niet in staat zul len zijn de groep vierjarigen op te vangen, daar deze voorziening zich op een heel ander niveau toelegt. Aanvulling: VVD-woordvoerster mevrouw G. van den Ouden-Zwart betoonde graag haar steun aan deze motie, maar wil de die wel aangevuld zien met een protest tegen de zogenaamde vervan- gingsmaatregel. Een aanvulling, waar Bom blij mee zei te zijn. CDA-woordvoerdcr A. van den Hoek vond de motie wat aan de vroe ge kant. De door de minister afge kondigde maatregels waren volgens hem bedoeld 'om iets uit te probe ren'. Van den Hoek meende, dat de minister nog wel zal bijtrekken niet zijn voorstellen. Mochten de bezuini gingsmaatregelen echter werkelijk doorgevoerd worden, stelde Van den Hoek zijn instemming met de inotic alsnog in het vooruitzicht. SGP-woordvoerder K. Hondriksc twijfelde er niet aan, dat deze maat regelen wel onjuiste effecten zullen hebben. Hij meende echter dat het 'op het niveau van Den Haag ligt om daarover te discussiëren.' Bom was van mening, dat men met een dergelijke motie nooit te vroeg kon zijn. „Als de standpunten in Den Haag zijn bepaald, is er immers reeds voor ons besloten", sprak Bom. die ten slotte zijn motie nipt met zes te gen vijf stemmen zag verworpen. DUIVELAND - Met de stemmen van de SGP/RPF- fractie tegen besloot de Duivelandse gemeenteraad don derdagavond Tennisvereniging Duiveland een financieel helpend handje te bieden door het restant van een lening ad 24.303,48 over te nemen. Ruimte daarvoor werd ge vonden iii het overschot van de rekening 1985. Voor raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel het voorstel aan de raadsleden in behandeling gaf, legde wethouder A. van Klinken (SGP) een verklaring af. Daarin liet hij de raad weten bij nader inzien te moeten te rugkomen op zijn aanvankelijke in stemming met dit voorstel binnen het college. Van Klinken gaf te kennen na het collegeberaad, thuis de geschiedenis van de tennisvereniging nogeens te hebben overdacht. Niet te verteren daarin achtte hij het feit, dat bij deze vereniging immer de eerbiediging van de zondagsrust in het geding was. Voor de SGP een reden immer tegen kredietverlening aan deze vereniging te stemmen. Gewetensnood Hoewel Van Klinken erkende dat met het huidige voorstel het finan cieel belang van de gemeente werd gediend, zei hij persoonlijk in gewe tensnood te komen als hij daar zijn stem aan zou geven. „Als ik dan zon dag langs de tennisbaan kom en ik zou die ontheiliging van de zondag zien, dan zou dat ccn voortdurende aanklacht tegen mij zijn", aldus de wethouder. Hij zei vrijmoedig te dur ven zeggen op zijn eerder genomen standpunt terug te komen, omdat te rugkomen op een dwaling, geen on deugd behoeft te zijn. Ook PvdA-woordvoerder A. J. C. Melicste zei de geschiedenis van de tennisvereniging de revue te hebben laten passeren. Daarbij had hij een vergelijking getrokken met hetgeen financieel voor andere sportvereni gingen in de gemeente wordt gedaan. Hij achtte het een kwestie van alge meen belang de tennisvereniging thans financieel tegemoet te komen. Persoonlijk vond hij, dat als iemand het algemeen belang niet aandurft, men ook geen college-verantwoorde lijkheid zou moeten dragen. Namens zijn fractie gaf hij tc kennen graag een steentje ten behoeve van de ten nisvereniging bij te dragen. VVD-fractievoorzitter VV. P. Stouten zei volledig achter het collegevoorstel te staan. Hij wees op het vele werk. door de tennisvereniging verricht en was ervan overtuigd, dat de vereni ging duidelijk in een behoefte voor ziet. SGP-woordvoerder L. Meerman gaf te kennen, dat zijn fractie veel moeite met dit voorstel had gehad. In het verleden werden op principiële gron- Wethouder A. van Klinken: Terug keren op een dwaling hoeft geen on deugd te zijn". den dergelijke voorstellen afgewe zen. Ook nu wogen die principiële overwegingen zeer zwaar en verder vond Meerman, dat de tennisvereni ging - wetend dat groot onderhoud aan de banen gepleegd diende te wor den - had moeten reserveren om één en ander financieel mogelijk te ma ken. De raadsvoorzitter voerde daarop aan, dat de vereniging eigenlijk nooit in de gelegenheid was geweest om te reserveren. Over de principiële as pecten zei hij thans geen discussie te willen voeren. PvdA-woordvoerder A. J. Bom liet weten, dat de uitlatingen van de SGP hem als mens zeer deden, omdat vol gens hem, ccn ieder op zijn eigen ma nier de zondag mag beleven. Zijn fractiegenoot C. J. Hillebrand vond bewezen, dat dc tennisvereni ging tot het maximale was gegaan met het dragen van een grote finan ciële last. Hij vond het moeilijk te verteren, dat een fractie van de raad Duiveland daar geen open oog voor had omwille van principes, die hij overigens wel zei te respecteren! CDA-woordvocrder A. van den Hoek steunde dc PvdA in dc mening, dat dc tennisvereniging aan zijn doel heeft beantwoord. Wethouder Van Klinken voerde tot slot aan ook met zijn standpunt be treffende de zondagsrust zeker het al gemeen belang tc dienen. Hoewel hij daar met Melieste reeds eerdere in dringende gesprekken over had ge voerd. moest hij thans tot zijn spijt ZIER1KZEE - Bij de scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Alblasserdam zullen op 4 oktober om 12.00 uur twee mijnenbe- strijdingsvaartuigen van de Alkmaar-klas- se worden gedoopt. Door de Admirali- teitsraad van de Ko ninklijke Marine is op voordracht van de ge meenten mevrouw T. M. Bos-Romkes uitge nodigd om de 'Urk' en mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal om de 'Zierikzee' te do pen. Mevrouw Bos is in Urk actief op het gebied van de gezond heidszorg o.a. in de vereniging Draagt Elkanders Lasten en mevrouw Bij de Vaate is ge meenteraadslid voor het CDA in Zierikzee. Voor de muzikale omlijsting zal de Marinierska pel van de Koninklijke Marine zorgdragen. De doop betreft het tiende en elfde mijnenbestrijdingsvaar- tuig van een serie van vijftien die de werf voor de Koninklij ke Marine bouwt. De schepen zijn gebouwd van met glasve zel versterkte polyester en zijn ontwikkeld in nauwe samen werking met Frankrijk en Bel gië die respectievelijk vijftien en tien van deze schepen bou wen. De Nederlandse industrie levert voor alle schepen de hoofdvoortstuwing, tandwiel kasten en schroeven waarmee in totaal tot 1988 zo'n 7000 man jaren zijn gemoeid. constateren, dat de opvattingen blijk baar toch te ver uit elkaar liggen. Sociaal noodfonds Met de twee stemmen van de VVD- fractie tegen besloot de raad verder tot instelling van een sociaal nood fonds en daar een reserve van 10.000,— voor te vormen. WD-fractievoorzitter Stouten zei ook in de commissievergadering niet te hebben gejubeld over dit voorstel en dat deed hij nu nog niet. Hij vond, dat hier een taak voor het rijk ligt, die niet door de gemeente op zich ge nomen dient te worden. Verder vond hij 10.000,— in feite maar een klein bedrag en hij vroeg zich af wat de ge meente moet doen als het vroegtijdig op is. Ook Meerman vond, dat vorming van een sociaal noodfonds op zich een taak van het rijk is, echter zag hij in dit verband ook de betrokkenheid van de gemeente ten opzichte van de burgers, die tussen de wal en het schip dreigen te vallen. Hij liet der halve weten achter het voorstel te kunnen staan. Hoewel enerzijds wordt gepleit voor decentralisatie, is men ook gauw geneigd taken naar het rijk te schuiven, stelde Melieste vast. Hij vond echter, dat men als gemeente ook de eigen verantwoordelijkheid dient te dragen. De VVD-fractie bleef bij het eerder ingenomen standpunt en stemde te gen het voorstel tot instelling van het sociaal noodfonds, dat derhalve met negen stemmen door de raad werd aangenomen. Jeugdsoos Een andere bestemming voor een deel van het overschot van de reke ning 1985, betrof het kwijtschelden van oen restant ad 3.600,— van een lening aan de jeugdsoos Nieuwer- ke rik De heer M. Braam (SGP/RPF) gaf te kc-.ir.on dat zijn fractie niet achter alle dingen van een jeugdsoos kon staan, maar belangrijke pré's van de ze jeugdsoos waren voor hem het feit, dat er nooit klachten waren geweest en dat er geen sterke drank werd ge schonken. Redenen voor zijn fractie om met het voorstel akkoord te kun nen gaan. Dat kon ook dc VVD-fractie. zo liet Stouten weten. Hij wees de voorzit ter echter tevens op het feit, dat er ook op Ouwcrkcrk een jeugdsoos is en informeerde of daar ook iets voor wordt gedaan. De voorzitter liet weten, dat in het kader van het voor Ouwerkerk op te stellen dorpenplan aandacht aan de jeugdsoos aldaar zal worden besteed. Tbnslotte gaf ook Melicste te ken nen, dat de PvdA-fractie met het voorstel mee kon gaan. BURGHSLUIS - Scouting Zeeland is gevraagd hij de ingebruikneming van de Stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde, zaterdag 4 oktober a.s„ de helpende hand te bieden. Ongeveer 100 ccouts in Schou wen-Duiveland en Noord- en Zuid Be veland starten om 6.30 uur met het hijsen van 800 vlaggen, een karwei dat naar schatting 2 uur zal duren. Na afloop van de manifestatie zullen de ze scouts de vlaggen strijken. De scouts worden ook ingezet bij het opruimen van afval, het assiste ren bij de catering-werkzaamheden, het begeleiden van de kinderspelen op de kinderbouwspeelplaats en het klaarmaken van een geschenk dat de bezoekers tijdens de manifestatie in ontvangst kunnen nemen. Scouting Zeeland telt 2500 jeugdle den en 600 kaderleden. 17 Van de 47 Zeeuwse scoutinggroepen zijn water werkgroepen. In dit spel-op-het- water komt de veelzijdigheid van scouting tot uiting: de scouts pionie ren een vlot, leren navigeren, maken zwerftochten per kano, houden schoonmaakacties op strand en oever en doen aan watervervuilingsonder- zoek. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3