Brugproject Westerschelde vraagt van overheid 36 miljoen per jaar Nederlandse economie hangt af van internationale ontwikkeling tu, ■- Pijlers op foto in expo Bewaerschole installatiebedrijf WATERSTANDEN - Kadercursussen amateuristische kunstbeoefening Groots protest vierjarigen maatregel Zeven projecten aangewezen voor bijdragen stads- dorpsvernieuwing Veerboot weer stuk ARNHEM - De Commissaris van de Koningin in Gelderland, M. de Bruij- ne, heeft de 59-jarige G. Hokken uit Lexmond benoemd tot waarnemend burgemeester van Zaltbommel. Hij volgt in die gemeente drs. J. Postma op, die onlangs werd benoemd tot burgemeester van Winschoten. Dit heeft een woordvoerder van de pro vincie Gelderland meegedeeld. PARIJS - De Franse regering zal de president van de Centrale Bank van Frankrijk, Michel Camdessus, voor dragen als opvolger van Jacques de Larosiere als directeur van het Inter nationale Monetair Fonds (IMF), zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie van financiën meegedeeld. De Larosiere wil eind dit jaar zijn functie opgeven, nadat hij acht jaar aan het hoofd van het IMF heeft gestaan. GOES - Op initiatief van de Zeeuw se Muziekschool en de KNF afd. Zee land in nauw overleg met het Provin ciaal Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming, is de Zeeuwse Muziek school gestart met een cursus assistent-dirigent voor harmonie-, fanfare- en brassorkesten. De cursus, waaraan een groot aan tal cursisten deelneemt, vindt weke lijks in het muziekschoolgebouw te Goes plaats. Als docent kan de Mu ziekschool beschikken over de beken de dirigent Jaap Koops; voormalig dirigent Marinierskapel en thans In- spekteur Militaire Muziekkorpsen. Om tot deze twee-jarige cursus te kunnen worden toegelaten moest door de adspirant deelnemer ter af sluiting van de opstapcursus een test worden afgelegd. Deze opstapcursus o.l.v. docent Paul van Belzen, werd eveneens door de Zeeuwse Muziek school verzorgd. Koordirigent Analoog aan deze dirigentencursus verzorgt de Zeeuwse Muziekschool in samenwerking met de Vereniging van Nederlands Korenorganisaties dis trict Zeeland een opstapcursus voor assistent dirigent koren. In verband met de grote belangstelling wordt de opstapcursus zowel in Goes als Mid delburg gegeven door de docenten Anton de Kort en Izaak Ruissen. In 1987 zal de opstapcursus gevolgd wor den door de opleiding tot assistent di rigent koren. De kadervorming krijgt hiermede in Zeeland een belangrijk impuls. DEN HAAG - Bij het commissiese cretariaat in de Tweede Kamer zijn tot dusver duizenden persoonlijke brieven binnengekomen van burgers die protesteren tegen de bezuini gingsplannen op het kleuteronder wijs van minister Deetman (onder wijs). Gevreesd wordt dat ouders met en kele kinderen in de peuter- en kleu terleeftijd de dupe zullen worden van enerzijds de bezuini ging met 45 procent op het sociaal- cultureel werk en de wachttijd van gemiddeld een half jaar voor de kleu terschool. Zo schrijven de ouders van Robert Roman van de peuterspeel zaal De Schakel van de Montessori school in Bilthoven: „Ouders, meest al moeders, kunnen als zij bij voorbeeld werken of een opleiding volgen voor de oneigenlijke beslis sing komen te staan daarmee te stop pen." De betrokken ouders, Rob de Nijs en Belinda Meuldijk, hebben twee kinderen waarvan er een in het peu terklasje zit en de andere op de wachtlijst staat. „Stel dat onze kinderen na hun vierde verjaardag op de peuterspeel zaal kunnen blijven, dan nog blijft het een feit dat kindercentra niet in gesteld zijn op de opvang van vierja rige kleuters. Niet qua accommodatie en inrichting, niet wat spelmateriaal en activiteitenaanbod betreft," aldus de ouders. „Bovendien kunnen de leidsters niet zondermeer de taak van onderwijskrachten overnemen." De afzenders geven de Kamer in overweging de bezuinigingen elders te treffen, „in plaats van daar waar de basis voor het gevoel en de intelli gentie ligt om tot dit inzicht te ko men." Toelichting op plan gegeven MIDDELBURG - De overheid zal voor een periode van 25 jaar 36 miljoen gulden per jaar moeten bijdragen in het project een tolbrug over de Westerschelde te bouwen. Dat is hetzelfde bedrag dat rijk (32 miljoen) en provincie (4 miljoen) thans jaarlijks kwijt zijn aan de exploitatie van de twee veerverbindingen over de Westerschelde. Die bijdrage is volgens de initiatiefnemers een voorwaarde om de financiering van het project rond te krijgen, zo bleek tijdens een toelichting op het plan. Een financieel voordeel voor de overheid is hierbij dat dit bedrag vast is, terwijl bij handhaving van de ve ren de exploitatiekosten met name door personeelslasten zouden oplo- gen, aldus president-directeur dr. A. van der Zwan van de Nationale In vesteringsbank (NIB), een van de drie initiatiefnemers. Hij wees erop dat de overheid nu ook nog moet opdraai en voor het op diepte houden van de vier landingshavens van de veren, wat jaarlijks 15 miljoen gulden kost. Daarnaast moet de overheid zorgen voor goede aan- en afvoerwegen. Vol gens Van der Zwan kan dat goed wor den gefinancierd uit de besparing van 15 miljoen gulden. Het probleem van wegen met een te kleine capaci teit ligt volgens hem vooral in Zeeuws-Vlaanderen. De overheid zal daar volgens hem toch iets aan de we gen moeten doen, ook al komt de brug er niet. Van der Zwan wees in dit verband op de komende aanleg van de tunnel onder het kanaal die een veel groter verkeersaanbod in Zee land tot gevolg zal hebben. De problemen met het wegennet zijn aan de andere kant van de Westerschelde op Beveland veel ge ringer, vinden zowel Rijkswaterstaat als de provincie volgens Van der Zwan. Dit hangt ook af van de vraag waar de brug gebouwd wordt. Voor lopig hebben de initiatiefnemers twee tracé's ingetekend. Het ene is ongeveer gelijk met het Zeeuwse tun nelplan (Terneuzen-Ellewoutsdijk), het andere ligt iets westelijker en zou beter aansluiten op de bestaande wegvoorzieningen. De plaats van de brug zal overigens door de provincie moeten worden bepaald, aldus Van der Zwan. Het tolbrugplan is volgens de Nil? president uit een oogpunt van capaci teit, veiligheid, kosten en financie ring superieur aan het tunnelidee waarmee de provincie Zeeland deze zomer is gekomen. De brug moet ruim 20 meter breed worden met twee- banen en vier rijstroken. De tunnel zou slechts twee rijstroken krijgen. Voor fietsers wordt een fietsbus inge zet, zodat er geen apart fietspad no dig is. Van der Zwan wijst er verder nog op dat de brug goedkoper is. Het toltarief voor de brug kan op hetzelfde niveau liggen als de veerta- Voorzitter PvdA Zierikzee J. de Jong tijdens ledenvergadering: ZIERIKZEE - „Het kabinet Lubbers geeft heel concreet de bezuinigingsplannen aan. We weten precies wat we moeten inleveren. Maar als men praat over de werkgelegen heid die het doel is van die bezuinigingen wordt het accent anders gelegd. Lubbers zegt dan dat hij gelooft dat de bezuinigingen op den duur tot werkgelegenheid zullen lei den",. De voorzitter van de PvdA afdeling Zierikzee J. de Jong greep donderdagavond de eerste ledenvergadering in het winterseizoen aan om zijn ongenoegen over het hui dige kabinetsbeleid te uiten. rieven. De initiatiefnemers gaan op grond van de grotere capaciteit van deze oeververbinding uit van een groei van de verkeersdrukte van de huidige 8.000 voertuigen per dag tot 11.000 voertuigen. Om te voorkomen dat het publieke belang uit het oog wordt verloren kan de provincie twee zetels in de raad van commissarissen van de Tblbrug Exploitatie Maat schappij krijgen. Volgens Van der Zwan zijn er op grond van gesprekken voldoende aanwijzingen dat enkele institutione le beleggers en banken bereid zijn het project mee te financieren. Hij wilde hierbij geen namen noemen. De 75 miljoen gulden risicokapitaal die de initiatiefnemers erin steken is ver deeld in 50 procent NIB en Hollandia Kloos en Groottint ieder 25 procent. Volgens een voorlopige raming zal de bouw van de brug 3.000 a 5.000 manjaren werk opleveren. NIB-president Van der Zwan ver wacht dat doorgaan van het project een voorbeeldwerking zal hebben ,voor andere projecten op het terrein van de infrastructuur met een parti culiere financiering. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 ;,.4 etSSia. 1 C „Wat we moeten inleveren is heel duidelijk. Maar wat we er voor terug krijgen is geloof op langere termijn. Ik geloof dat we voornamelijk afhan kelijk zijn van de internationale ont wikkeling. Wanneer die gunstig is gaat het ook in Nederland beter", al dus De Jong die zich bij deze denk beelden onder andere heeft laten beïnvloeden door de ideeën van mi nister Pronk. „We hebben het in Ne derland over de verdeling van de pijn, maar internationaal bezien is die nog niet begonnen". Protestbijeenkomst De voorzitter keek met genoegen terug op de recente protestbijeen komst tegen de onderwijsbezuinigin- gen die plaatsvond in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. „Een zeer breed protest want deze keer vonden alle partijen dat de voorge stelde bezuinigingen niet meer kun nen. In de politiek kunnen de verhou dingen snel wisselen, maar ik ben ervan overtuigd dat een dergelijk protest bij ons altijd mogelijk is als het gaat om de werkvoorziening van onze mensen". Wethouder Groen lichtte toe hoe het initiatief voor de actie dat voortkwam uit de commis sie onderwijs.door het college werd behandeld. De ledenvergadering werd bezocht door bijna twintig belangstellenden. Agendapunten waren onder andere de provinciale statenverkiezingen 1987 en een discussie naar aanleiding van een verslag over de Tweede ka merverkiezingen in mei jongstleden. MIDDELBURG - Zeven projecten komen in aanmerking voor een bij drage uit de één miljoen gulden extra die provinciale staten van Zeeland voor 1986 beschikbaar hebben ge steld voor de stads- en dorpsvernieu wing. Riolering en herinrichting Voor straat Colijnsplaat 91.000,-; sloop Cruson Breskens 150.000,-; sanering bedrijf Nieuwenhuyse Borssele 150.000,-; project „Houtloodsen" Goes 217.000,-; sanering bedrijf Nijssen Zaamslag 130.000,-; riole ring en herinrichting Haltestraat Stationsbuurt Rilland 112.000,-; Vitrine-terrein Middelburg 150.000,- Voorwaarde voor het toekennen van een bijdrage is dat binnen een jaar met de uitvoering wordt begonnen. In totaal zijn 45 verzoeken van 24 gemeenten - tot een gezamenlijk be drag van bijna 7 miljoen - binnenge komen bij de provincie om in aan merking te komen voor een bijdrage uit de provinciale middelen voor stads- en dorpsvernieuwing. Tbetsing van de ingediende projecten heeft plaatsgevonden op de urgentie vanuit de stads- en dorpsvernieuwing, de uitvoerbaarheid en (planologische) realiseerbaarheid, de samenhang met andere stads- en dorpsvernieu wingsactiviteiten en het rendement in de ruimste zin van het woord. J. de Jong hanteert voor de eerste keer in dit seizoen de voorzittershamer van de PvdA afdeling Zierikzee. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Wemeldinge Springtij 6 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 september 10.00 84 04.15 - 86 22.50 86 16.45 - 88 28 september 10.30 73 04.25 - 77 23.35 89 17.10 - 87 29 september 12.20 85 06.00 - 77 18.40 - 94 27 september 08.55 84 03.15 - 79 21.55 83 16.10 - 80 28 september 09.10 69 03.40 - 71 22.45 86 16.20 - 82 29 september 11.20 81 04.45 - 74 23.50 110 17.30 - 93 27 september 10.30 99 04.35 - 97 23.15 99 17.00 - 98 28 september 10.55 85 04.45 - 87 17.30 - 96 29 september 00.05 102 06.30 - 89 12.45 97 19.05 - 107 27 september 10.15 95 04.20 - 95 23.05 95 16.50 - 95 28 september 10.45 82 04.35 - 85 23.50 99 17.20 - 94 29 september 12.30 94 06.10 - 87 18.50 - 105 VLISSINGEN - De nieuwe dubbel deks veerboot van de Provinciale Stoombootdienst in Zeeland, de Prinses Juliana, die de dienst onder houdt tussen Vlissingcn en Bres kens, ligt sinds donderdag opnieuw met panne aan de kant. Volgens di recteur O. Oostinga van de PSD Zee land is opnieuw kortsluiting ont staan in een schroefmotor. Deze storing treedt nu voor de tweede keer op. De reparatie gaat minstens zes weken duren. Intussen zijn technici van Holec in Slikker veer, dat de motoren voor deze nieu we veerboot heeft geleverd, een on derzoek gestart naar de oorzaak van deze kortsluiting. Achtervolgd De PSD wordt sinds de ingebruik name van deze 50 miljoen gulden kostende veerpont door pech achter volgd. Volgens directeur Oostinga van de PSD is er geen sprake meer van kinderziektes maar denkt hij aan „klungelwerk". De PSD heeft de dienst donderdag op het veer Vlissingen-Breskens met twee oude enkeldeks schepen moeten uitvoeren. Daardoor ontstonden zo wel voor het veer Vlissingen- Breskens als Kruiningen-Perkpolder lange wachttijden. Vanaf zaterdag 4 oktober BURGH-HAAMSTEDE - In het expositiecentrum De Bewaerschole van de Stichting Westerschouwen Kultureel in Burgh-Haamstede, wordt van 4 tot en met 18 oktober een fototentoonstelling gehouden. Theo Janssen, fotograaf uit Zoetermeer, exposeert hier zijn kleurenopnamen van de pijlers van de Storm vloedkering in de Oosterschelde. De fotograaf heeft bij het maken van de foto's gezocht naar een meer kunstzinnige benadering van de be tonconstructies (18.000 ton per stuk). Het resultaat is een serie opnamen, die - soms op bijna poëtische wijze - een indruk geeft van vorm en grootte van de pijlers en van de wind die er om heen speelt. Theo Janssen studeerde in 1972 af in Delft in de weg- en waterbouwkun de. Niet iemand van wie je in eerste instantie verwacht dat hij de pijlers anders dan met een technisch oog zou bekijken. In 1976 is hij begonnen met landschaps- en architectuurfotogra fie, terwijl hij ook verkeerssituaties vastlegde. Zijn werk als wetenschap pelijk onderzoeker bij een verkeers- veiligheidsinstituut zal aan dat laat ste niet vreemd zijn. In 1980 begon hij met portret-, ba'let- en modelfotogra fie. Twee jaar later trad hij toe tot de Landelijke Kleurengroep van de Ne derlandse Fotobond. Voor deze bond verzoigt hij geregeld beoordelingen van foto's. De tentoonstelling in De Bewaer schole, Weststraat 18 in Burgh- Haamstede is dagelijks, behalve 's zondags, geopend van 10.00 tot 17.00 uur. ARNHEM - De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) neemt het minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur kwalijk dat hij zonde" enig overleg met be trokkenen heeft voorgesteld de rijks bijdrage voor sociaal-cultureel werk in 1987 met 45 procent te verminde ren. Het gaat daarbij om 125 miljoen gulden. VNG-directeur dr. G. J. van derTbp zei dit tijdens een symposium van de Stichting Samenlevingsop bouw op Buurtnivo (SSB), die dit jaar haar tienjarig jubileum viert. AMSTERDAM - De nieuwe voorzit ter van de mctaalwerkgevers drs. J. C. Blankert is een voorstander van lange-termijnafspraken met de vak beweging over de economische koers. AMSTERDAM - De gegijzelde pers fotograaf Hans Hofman uit Amster dam blijft bij zijn weigering te getui gen over de mishandeling door een politieman van een actievoerder, als hij geen garantie krijgt dat hij daar na geen represailles heeft te verwach ten van de Amsterdamse politie. Vrijdag 26 september Zierikzee 't Kofschip. Najaarskledingbeurs. In leveren tussen 19.30-21.30 uur. Chr. Ger. kerk. Kooravond met Reho- both en Stereo. 20.00 uur. Renesse Modeshows Riflex Mode. 14.00 en 19.30 uur. Hervormde kerk. Vredeswake/Stil tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 uur. Brouwershaven Oud-Brouwershaven. Rondgang ma jorettes en drumband, 's Avonds. Zaterdag 27 september Zierikzee 't Kofschip. Najaarskledingbeurs, 10.00-11.30 uur; afrekening en opha len niet verkochte kleding, 14.00- 15.00 uur. Brogum. Optreden Midnight Hour. 22.00 uur. Burgh Hervormde kerk. Vredeswake/Stil- tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 Zondag 28 september Zierikzee Gasthuiskerk. Zangdienst. 19.00 uur. Burgh Hervormde kerk. Bevestiging kandi daat R. J. ten Have. 14.30 uur. Maandag 29 september Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-aanvangscursus Spaans. 19.00-20.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-cursus Engels, kennisma kingsavond. 20.00-21.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Vergadering beheerscom missie dorpshuizen Brouwershaven. 20.00 uur. Dinsdag 30 september Burgh-Haamstede De Schutse. Gourmet-avond NVvH. 19.00 uur. Nieuwerkerk Weth. van Klinkenstraat 12. Eerste computerles Plattelandsvrouwen' Duiveland. 9.00-11.30 uur. Grote zaal Ons Dorpshuis. Openbare vergadering Welzijnsadviescommis- sie. 19.30 uur. Bruinisse Zaal café Storm. Ledenvergadering ABVA. 20.00 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee Chr. Ger. kerk. Zevengetijstraat. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-kookcursus Buitenlandse gerechten. 19.00-20.00 uur. Maarstraat 2. ZVU-aanvangscursus Vogels herkennen (8 avonden en 5 ex cursies). 19.30 uur. Gereformeerde kerk. Bijeenkomst Gereformeerde Vrouwencontact groep. 19.45 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Open dag Knutselclub. 12.00 tot 15.30 uur. Donderdag 2 oktober Zierikzee Gebouw Paternosterstraat. ANBO- bijeenkomst met inleiding door Eduard Sayers over homeopathie. 14.00 uur. Stadhuis. Vergadering commissie pu blieke werken. 17.00 uur. Bij Autobedrijf Goedbloed, Korte Nobelstraat. ZVU-cursus Pech onder weg, kennismakingsavond. 19.00 uur. Vrijdag 3 oktober Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met Trio Mengelmoes. 20.30 uur. Brouwershaven Nieuwbouw. Rondgang majorettes en drumband, 's Avonds. Bruinisse Molenstraat 52. Bijeenkomst CNV-af- deling met huldiging. 19.30 uur. Zaterdag 4 oktober Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Zonnemaire Maaien van Rietdijk, verzamelen bij Dijkhuisjes. 09.00 uur. Woensdag 8 oktober Oosterland Gebouw Ger. Gemeente. Heropening bibliotheek. 19.30-20.15 uur. Zaterdag 11 oktober Renesse Tbrrcin Slot Moermond. Planten moerbeiboom en onthulling storm vloedsteen. 10.00 uur. Dinsdag 14 oktober Burgh-Haamstede De Schutse. Rondleiding bibliotheek spellenmiddag NVvH. 14.00 uur. Vrijdag 17 oktober Kapellc De Vroone. Installatie burgemeester J. van Bommel. 14.00 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee Driehoek. Start cursus gespreksvaar digheid en vergadertechniek. 19.30 Dinsdag 28 oktober Burgh-Haamstede Reisje NVvH naar 's-Hertogenbosch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2