Statietrap van kistjes voor koningin Juliana dit biedt de beeldbuis DE GROTE ONBEKENDE Op Hoop van Zegen Grote belangstelling lezing Toon Kortooms Goes op tv Achttien jaar later gevonden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 september 1986 Nr. 24005 7 Helicopter landde bij haven Oude Tonge OUDE TONGE - „Maandag 9 februari 1953. Die dag be gon voor mij, vaandrig-luchtfotograaf bij de Nederland se luchtmacht, wat rustiger dan de meeste andere in de voorafgaande week. Achteraf zou blijken, dat het toch weer een emotionele dag zou worden. Voor het eerst zou ik ip het rampgebied mijn voet op vaste grond kunnen zetten en van dichtbij kunnen waarnemen wat ik tijdens een aantal langdurige vluchten alleen maar uit de lucht had kunnen bekijken. Kort na het middaguur kreeg ik op dracht me aan boord van een helicop ter van de Britse luchtmacht, een Si korsky 51, te begeven om voor een proces verbaal ergens boven Schou- wen-Duiveland uit de lucht foto's te maken van een helicopter die naast de weg in het overspoelde land veron gelukt was. Ik was niet de enige pas sagier. Luitenant-vlieger Kearns had de opdracht vooraf een pastoor en zijn koster naar Oude Tonge te bren gen. Welnu, dit vervoer van passa giers zou de inleiding worden tot en kele opmerkelijke gebeurtenissen. Op die maandag 9 februari was na melijk ook een bezoek van koningin Juliana aan Oude Tonge gepland. Pastoor Na de pastoor en de koster te heb ben afgeleverd kreeg Kearns de op dracht in Oude Tonge te blijven wach ten op de helicopter, die de koningin, haar adjudant en een secretaresse zouden brengen. Na het bezoek zou den we öf de koningin öf een van haar reisgenoten terug, dat wil zeggen bui ten het rampgebied, moeten brengen. Het werd uiteindelijk de opdracht de helicopter van koningin Juliana te escorteren en de adjudant mee te ne men. Van mijn aanwezigheid in Oude Tonge maakte ik gebruik een fotore portage van het koninklijk bezoek te maken. Temeer nadat ik van de se cretaresse gehoord had, dat het de eerste keer was dat de koningin in een helicopter zo'n bezoek bracht. Voor de vorstin, gekleed in een bontjas en rubberlaarzen, stond daar op de landingsplaats bij de haven van Oude Tonge uiteraard geen statietrap gereed. Gelukkig kon ik met sponta ne medewerking van een of meer (ruim dertig jaar na dato is zo'n detail uit het geheugen verdwenen) omstan ders bij de Sykorski van drie kistjes een provisorische trap bouwen die uitstekend voor zijn doel geschikt bleek te zijn. Beelden De herinneringen aan deze gebeur tenis kunnen echter de beelden van de gesprekken van de koningin met onder anderen een groep vrouwen, van de mensen die bij het gemeente huis stil hun hoofddeksel afzetten, van de verslagen mensen links en rechts en van de immense schade aan huizen en bedrijfsgebouwen niet ver drijven. De betrokken vliegers van de beide Na het bezoek aan Oude Tonge. Links navigator Hart en daarnaast vlieger Turpin van de Britse marine. Hij vloog de Koningin met zijn helicopter naar Oude Tonge. Rechts de RAF-vlieger van de escorte-helicopter. Koningin Juliana in Oude T'onge. In de helicopter de Britse vlieger Turpin. Luitenant Kearns helpt de Koningin instappen. Achter hem navigator Hart. helicopters hoeven het overigens niet alleen met hun herinneringen te doen. Na de vlucht van Oude Tonge naar Willemstad, waar de koningin de reis op een andere wijze voortzet te, bleek ze bereid te zijn samen met do Engelsen bij de helicopter te pose ren. Aan haar rechterhand 'haar' pi loot luitenant-vlieger Turpin en diens navigator Hart en links van haar luitenant-vlieger Kearns van de escorterende helicopter. Contact Voor het drietal was dit trouwens niet het eind van het contact met ons koninklijk huis. Enkele dagen later werden ze ook uitgenodigd voor een kleine bijeenkomst op het vliegveld Gilze-Rijen, tijdens welke wij prins Bernhard voor de koningin een aan tal foto's van haar bezoek aan Oude Tonge mochten aanbieden. Overigens is destijds een van de in Oude Tonge gebruikte kistjes in Wil lemstad beland en daar achtergeble ven. Er van uitgaand dat er ook in Willemstad geen trap zou zijn had ik dat ene kistje een plaatsje in onze he licopter gegeven. In dit verband was het een gelukkige omstandigheid, dat we als eerste moesten landen om na te gaan of de voorgenomen lan dingsplaats ook problemen zou ople veren." HENK VENHUIS, tekst foto's Vrijdag 26 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Hersengymnastiek - Een ra dioprogramma op televisie, spelpro- gramma. 15.00 uur Prinsengracht concert 1984 (herh.) 15.45 uur Museumconcert. Ter intro ductie van een serie museumconcer ten op Radio 4 het komende seizoen een optreden van het Daniël Strijk kwartet vanuit het Westfries Museum te Hoorn. 16.05 uur Mensen zoals jij en ik, serie korte verhalen met Kees Brusse in de hoofdrol. 17.05 uur Ik zag twee beren, kinder programma. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en land. Van daag: Goes. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur WK-tiendansen voor Ama teurs 1986 vanuit Borne (O). Presen tatie: David Simon. 19.00 uur Wordt vervolgd, wekelijks strip- en tekenfilmmagazine. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Mensen zoals jij en ik, serie korte verhalen met Kees Brusse in de hoofdrol. 21.25 uur Simon Simon, serie. Afl. De mazen van het net. 22.10 uur AVRO's Aktualiteiten. 23.00 uur AVRO's Sportpanorama. 23.15 uur Jubileum AVRO Studio, impressie van een feestelijke open dag t.g.v. het 50-jarig bestaan van AVRO studio I. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Boeken die boeien. Afl. 1 10.00 uur Herhaling Skoalle- teleboerd: ,,Wat günzet dér?" (2/3/4). 10.30 uur Taalfiguren. Afl. 1. 11.00 uur Sehooltv-weekjournaal. Afl. 3. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Bibliotheken, 4-delige serie over bibliotheken in Nederland. Afl. 3: Speciale Bibliotheken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Warming up, Australische filmkomedie uit 1984. Juliet vertrekt naar het platteland en begint daar een balletschool. Al gauw komt ze door haar vrouwelijke aanpak in con flict met de stoere mannenwereld. 20.45 uur Ja, natuurlijk - extra, spelprgramma over natuur en na tuurbehoud, gepresenteerd door An- toon van Hooff. 21.35 uur Murder she wrote, Ameri kaanse misdaadserie, Afl. Een vlaag van waanzin. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Long Bow trilogie, drieluik over een Chinees plattelandsdorp. Afl. 3: De smaak van honderd krui den - goden, vooroudei's en medicij nen in een Chinees dorp. 23.47 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.52 uur Top Secret, Amerikaanse speelfilm uit 1978 yan Paul Leaf. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Prikballon, kinderserie over het maken van voorwerpen, ani matie en een lied. Presentatie: Fran cis Verdoodt, (herh.). 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Villa Tempo, gepresenteerd door Bart Peeters: Compilatie vai* hoogtepunten uit 2 jaar Gejaagd door de roekcultuur. Deel 2. M.m.v. de ge broeders Cools, Arno, een oude pun ker en zijn zoon Johnny. Herh. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen-Demo cratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Meivin en Howard (Meivin and Howard), Amerikaanse speel film uit 1980. Met Paul le Mat, Jason Robards, Mary Steenburgen e.a. Re gie: Jonathan Demme. (Originele ver sie met Nederlandse ondertiteling.) 21.45 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 22.35 uur Journaal en Coda: En ik vloeken maar, van Marcel van Maele. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 154. 19.23 uur Muzikale intermezzo. 19.25 uur Make-up, een spel. Afl. 5. Ogen (2). (herh 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kwidam, telefoonspel. 20.25 uur Wereldoorlog II-KZ, docu mentaire serie. Afl. 3: Jedem das Sei ne. 21.55 uur Armoede. Nederlandse se rie van Peter van Gestel, naar de ge lijknamige roman van Ina Boudier- Bakker. Met o.a. Ellen Vogel, Jan Re- tèl en Eric Schneider. Regie: Bram van Erkel. Afl. 5 Paul. 22.45 uur Stuart Burrows sings, i'eeks muzikale programma's. Deel 1: Cardiff (Wales). M.m.v. Anne Howells (mezzo-sopraan), Caryl Thomas (harp), BBC Welsh Chorus and Symp hony Orchestra o.l.v. Robin Staple- ton. Presentatie: Stuart Burrows. ZIERIKZEE - ln de Concertzaal wordt in het weekeinde de inmiddels be faamde rolpret Op Hoop van Zegen vertoond met in de hoofdrollen Danny de Munk, Renee Soutendijk, Huub Stapel, Rijk de Gooyer, Willeke van Ammel- rooy, Ramses Shaffy en Kitty Courbois. Wanneer de oude vissersboot Op Hoop van Zegen na een zware storm toch nog veilig de haven bereikt, be sluit één van de bemanningsleden het voor gezien te houden: Barend (Dan ny de Munk) wil zijn leven niet meer riskeren voor een hongerloontje. Zijn moeder Kniertje (Kitty Courbois) probeert hem op andere gedachten te brengen. Reder Bos (Rijk de Gooyer) is kwaad. Barend's broer Geert (Huub Stapel) keert terug in het dorp en wil zo snel mogelijk naar zee, ook al wordt er gefluisterd dat 'dc Hoop' nauwelijks meer zeewaardig is. On danks waarschuwingen vergaat 'de Hoop' met man en muis en de reder incasseert goed geld dankzij een vuil spelletje met de verzekeringen. Dan is er nog 'de liefde', die tussen Geert en Jo (Renee Soutendijk) en de jeugd liefde tussen Barend en Clcmmenti- ne. Macht en liefde staan centraal in Op Hoop van Zegen. Zaterdag en zon dag is dc aangrijpende en ook humo ristische film te zien in de Concert zaal, beide dagen om 20.00 uur. ZONNEMAIRE - Ruim zeventig belangstellenden, voornamelijk plattelandsvrouwen van de afdelingen Brouwershaven en Noordgouwe en omstreken kwamen naar het Verenigingsgebouw te Zonnemaire waar de au teur Toon Kortooms een toelichting gaf over het ont staan en de achtergronden van de 25 boeken die hij tot nu toe heeft geschreven. GOES - De AVRO laat mor gen, vrijdag, in haar program ma Ontdek je plekje beelden zien van Goes. De serie, die handelt over de schoonheid van stad en streek, wordt uit gezonden op Nederland 1 en begint om 17.15 uur. Kortooms bleek een vlotte spreker te zijn die zijn gehoor zonder moeite wist te boeien. Hij werd geboren als een van negen kinderen in het Bra bantse Peel-dorp Deurne waar zijn vader een turfstrooiselfabriek had. Reeds op zeer jeugdige leeftijd gaf Toon Kortooms te kennen schrijver te willen worden. En zijn eerste werk werd dan ook al gedrukt toen hij nog op de lagere school zat. Het was het opstel De Toverfluit. Personages Zijn geboortestreek bleef altijd de belangrijkste bron van inspiratie voor de schrijver en al zijn boeken, op een na; spelen zich dan ook daar af. UTRECHT - In de Ziekenfondsraad 2ullen harde woorden vallen over de manier waarop zeker twintig zieken fondsen het afgelopen jaar reserves hebben ..weggeschonken" om te voor komen dat van bovenaf over dat geld zou worden beschikt. Ook bij het creëren van zijn persona ges liet Kortooms zich steeds leiden door mensen die hij kende. Uiteraard voorzag hij deze van andere namen. Het bekende boek Beekman en Beek man is zelfs autobiografisch omdat hij bij het beschrijven van de karak ters van de tweeling is uitgegaan van zichzelf- De boeken van Kortooms be horen tot de categorie 'ontspannende lectuur'. Er komt geen seks of gods dienst in voor en de schrijver zit er niet mee dat de boeken volgens som mige recensenten niet tot de litera tuur gerekend mogen worden. Presentatie nieuw boek Het 25e boek van de schrijver wordt aanstaande zaterdag gepresen teerd. Het heeft de titel Heintje, hondje, hoedje en beschrijft het leven van Hein Fentener van Vlissingen, een man die van meervoudig miljo nair een berooide zwerver werd maar wel monter door het leven ging. Tbon Kortooms woont tegenwoordig in Bloemendaal. RODEZ - Achttien jaar na datum heeft een inwoner van Montauhan in het zuiden van Frankrijk een gevon den tas met papieren, waaronder of ficiële voor een huwelijk, teruggege ven aan de rechtmatige eigenaar, Claude Joulia in Marcillac hij Rodez. De vinder had de tas op de achter bank van zijn auto gelegd om haar bij de rijkswacht in te leveren. De tas schoof tijdens de rit echter tussen bank en leuning en werd vergeten. Hij kwam nu pas tevoorschijn, bij de sloop van de wagen. Joulia had de tas met de belang rijke papieren en twee bankbiljetten van honderd frank in juli 1968 verlo ren. Hij moest nieuwe papieren aan vragen. De vinder vergoedde hem niet alleen deze twee inmiddels uit de roulatie gehaalde biljetten, maar gaf hem ook 400 frank rente en 200 frank smartegeld. 14 „Tweehonderdduizend aandelen? Die zul je vermoedelijk wel los krij gen tegen een shilling per stuk." Mottenstein jr. schudde het hoofd. ,,Nee vader, hier is een brief. Ze ver langen twee-en-een-halve shilling, geen penny minder. Dat staat vast." Mottenstein sr. zuchtte. ,,In ieder geval hebben we aandelen nodig," zei hij. „Onze voorraad Batic Trading Compagny is uitgeput." „We moeten het riskeren, vader." „Oké. Maarre, pas op dat je uiterst voorzichtig bent!" Dc volgende morgen zat Motten stein jr. in een kantoor dat een van zijn vrienden hem ter beschikking had gesteld. Het kantoor was uitste kend ingericht, want het stond on middellijk in verbinding met een ka mertje waarin Mottenstein sr. had plaatsgenomen. De deur naar dit ka mertje stond op een kier, zodat papa alles kon horen wat tussen zoonlief en de klant besproken werd. Zo nodig kon hij door hoesten of kuchen nutti ge raad geven. De klant verscheen, een forsge- bouwde jongeman met een grijze overjas en een breedgerande vilten hoed. „Samuel Soames," stelde de bezoe ker zich glimlachend voor. Bij zijn vrienden stond hij echter bekend on der de naam Anthony. „We hebben gehoord dat u enige aandelen te koop hebt," ze Motten stein jr. „Die dingen zijn natuurlijk volkomen waardeloos, maar onze fir ma wil zo af en toe wel eens een klei ne speculatie wagen." De bezoeker knikte. „Ik begrijp het," zei hij en hij opende zijn tas. die vol zat met effecten. Mottenstein jr. nam het eerste pak aan, keek het even in en schudde het hoofd. „West-Australische Lood- en Zink-syndicaat," zei hij. „Ik geloof niet dat we die papieren kunnen ge bruiken meneer Soames." „Dan praten we er niet meer over," antwoordde Anthony. Hij draaide zich zonder meer om en liep naar de deur. In het aangrenzen de vertrek werd gekucht. „Meneer Soames!" riep Motten stein jr. „Waarom gaat u al weg? We zijn natuurlijk graag bereid iets te wagen! Wat verlangt u voor die papie ren?" „Twee shilling en zes pence." Julius Mottenstein schudde het hoofd. „Die prijs ligt te hoog. want die papieren zijn niet te verkopen. Als wij op uw voorstel zouden in gaan, zou het ons een bedrag van vijf entwintigduizend pond kunnen kos ten! Ik zal het kort en goed met u maken: één shilling." „U kunt ze kopen tegen de prijs die ik heb gezegd of helemaal niet." „Goed," zei Julius schouderopha lend, „dan wens ik u goedemorgen „Goedemorgen," luidde het vrien delijke antwoord van dc bezoeker Hij stond weer op en liep voor de door EDGAR WALLACE tweede keer naar dc deur. In het aan grenzende vertrek werd weer ge kucht. „Wees toch verstandig, meneer Soa mes. Kunnen wij bijvoorbeeld, een shilling en zes pence „Twee shilling en zes pence of hele maal niets," hield Anthony vol. „De Thames Investment Trust is Motten- steins doodsvijand en grootste con current." In het aangrenzende vertrek word hevig gehoest. „Twee shilling?" „Nee." „Nou, vooruit dan twee shil ling en drie pence." „Ik heb u al gezegd, meneer, dat de Thames Investment Trust Julius stond op en ging vlak voor zijn bezoe ker staan. „Dan zullen we de koop maar slui ten. Ik zal u een cheque geven op aan staande maandag." „Waarom geen cheque op vorige week maandag''" zei Anthony „Luister goed. meneer Alexander, u neemt deze papieren tegen de prijs die ik verlang en betaalt me met een cheque, die ik onmiddelijk kan innen - of de koop gaat niet door" Julius aarzelde. Een pijnlijk ge kuch klonk uit het aangrenzende ver trek en dit was voor de heer Alexan der aanleiding om zijn chequeboek te voorschijn te halen en een paar woor den te schrijven. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7