Meerjarenprogramma voor scheepvaartwegen klaar Zwart werken vooral bij mensen met hogere lonen Regering beslist in '88 over kernenergie Muziek in Brogum Jan Tierie overhandigt eerste exemplaar historisch boek SKNWK aan burgemeester J. van Bommel Geen steun onderwijs-motie raad Middenschouwen Johan Friso jarig Muur omver gereden Onderzoek vermoorde man duurt voort 6 TILBURG - Ruim 1.500 perso neelsleden en studenten van de Ka tholieke Universiteit Brabant (KUB) hebben in een afgeladen aula deelge nomen aan een protestmanifestatie tegen de voorgenomen bezuinigings maatregelen van minister Deetman van onderwijs. Als diens plannen doorgaan betekent dat voor Tilburg het verdwijnen van de faculteiten psychologie en letteren. Vervolg van pagina 1 Van Langeraad zei de PZEM- bijdrage te laag te vinden in vergelij king met de stijging van de gemeen telijke kosten (ver-viervoudigd) en dalende gasprijzen en een PZEM- reserve van 350 miljoen gulden. Hart zei het hier mee eens te zijn, maar een dringende gemeentelijke brief om méér bijdragen hielp niet. Men moet het er mee doen. Met algemene stemmen ging de raad akkoord met het ongegrond ver klaren van het beroepschrift van C. G. van Deyzen tegen de weigering van een kampeerexploitatievergun- ning overeenkomstig het advies van de commissie bezwaarschriften. Eveneens met algemene stemmen werd J. G. Brunner te Bruinisse be noemd tot conciërge/buffethouder van het dorpshuis te Kerkwerve, on der voorwaarde dat hij in Kerkwerve komt wonen. Voor een bedrag van 4.650,— zal spouwmuur-isolatie worden aange bracht in de muren van de CNS Sa- muël te Kerwerve, zoals ook de open bare school werd behandeld. Het voorstel tot vaststelling van de planningslijst nieuwbouw, verbouw en verbetering voor de jaren 1987 tot en met 1991 werd goedgekeurd. Begroting Bij de rondvraag tot slot was het burgemeester W. den Boer die met zichtbaar genoegen als verrassing de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1987 aanbood. Ter bestudering", zei Den Boer, „we horen uw reactie wel". Zonder vooralsnog diepgaand op deze begroting in te gaan kan al vast worden gemeld dat' de begroting van de gemeente Middenschouwen sluit met een post onvoorzien van slechts 23.000,—, waarbij nog geen rekening werd gehouden met lagere inkomsten als gevolg van de Finan ciële Verhoudings Wet en kortingen op het sociaal-cultureel werk. „Om de post onvoorzien op een aanvaardbaar niveau te brengen is het noodzakelijk dat de belastingen met vier procent worden verhoogd, met uitzondering van de toeristenbe lasting en de leges op bouwvergun ningen", aldus het college in de aan biedingsbrief. ZKH Prins Johan Friso viert van daag, donderdag, zijn achttiende verjaardag. NIEUWERKERK - In het gemeentehuis van de ge meente Duiveland in Nieuwer kerk overhandigde Jan Tierie een door hem vervaardigd historisch boekwerk over voetbalvereniging SKNWK aan burgemeester J. van Bommel. Het fraaie boekwerk behandelt dertig sei zoenen competitievoetbal in Nieuwerkerk. Het bevat dan ook een karrevracht aan gegevens, die tot in lengte van dagen via dit boekwerk bewaard blijven. „Het hele leven van SKNWK komt erin voor", stelde burgemeester Van Bommel nadat hij het officiële eerste exemplaar in ontvangst had genomen. „Het is een unicum, dat een gewoon lid van een vereniging een dusdanige statistiek van zijn vereniging bij houdt, dat daaruit een dergelijk boekwerk kan ontstaan", meende SKNWK-voorzitter Johan Schiette- katte. Jan Tierie verzamelde in de voorbije jaren een dusdanig compleet statistisch geheel van SKNWK, dat vrijwel zeker zijn weerga niet kent. „Ik hield alles, maar dan ook alles bij, wat er maar bij te houden was. Ik bewaar het geheel dan ook als een kostbare schat. Er wordt me wel eens gevraagd om er eens in te mogen zien. Dat mag best, maar dan wel alleen bij me thuis. Ik ben als de dood, dat er ook maar een velletje verloren zou kunnen gaan, als het archief mijn huis zou verlaten. Je zou de verloren gegane gegevens nooit meer achter halen", onderkende Tierie. Het boek werk leent zich overigens niet om in een ruk uit te lezen. Daarvoor is de stof - bestaande uit een enorme vracht cijferwerk - te taai. „Het zal evenwel slechts zelden gebeuren, dat een sportvereniging over een derge lijk in boekvorm samengevat archief beschikt", stelde Schiettekatte vast. Het SKNWK-bestuur meende het haar taak om het Duivelandse ge meentebestuur het eerste exemplaar te overhandigen. „We moeten dit wel doen om onze waardering te laten blijken voor de positieve opstelling, die het gemeentebestuur altijd ten opzichte vap cle sport in de gemeente en voor ons in.het bijzonder aan de dag legde", argumenteerde de voor zitter. Voorrecht Het boek was overigens niet meer helemaal nieuw voor de Duivelandse burgervader. „Ik had reeds het voor recht om het produkt onder ogen te krijgen. Het is inderdaad zo geweldig compleet, dat het werkelijk nooit meer verloren mag gaan. Ik zal er dan ook persoonlijk zorg voor dragen, dat OOSTERLAND - Een moeilijke manoeuvre van W. B. de V. uit Ooster- land, bestuurder van een landbouw trekker met daarachter een loof- klapper, leidde aan de Lange Achter weg tot het omver halen van een muur. De V. was bezig met een inhaal manoeuvre, waarbij hij teveel naar rechts uitzwenkte met zijn combina tie. Naast de weg stond een muur, die over een lengte van elf meter be zweek. De schade aan de trekker was licht. De muur was eigendom van R. P. uit Oosterland. Tijdens een commissievergadering van de Tweede kamer benadrukte de Grote urgentie Zeeuwse sluizen ZIERIKZEE - Het budget voor de aanleg en verbete ring van scheepvaartwegen stijgt in 1987 met 40 procent ten opzichte van het voorgaande jaar en komt op 177 mil joen gulden. De stijging van het budget, die in het Meer jarenprogramma Scheepvaartwegen van vorig jaar is aangegeven, kan als gevolg van de beperkte financiële ruimte, slechts voor een deel worden gerealiseerd. Dit blijkt uit het Meerjarenprogramma Scheepvaartwegen 1987-1991, dat minister Smit-Kroes van verkeer en water staat aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Meerjarenprogramma's Scheep vaartwegen, waarvan het eerste vorig jaar verscheen, gelden steeds voor vijfjaar. Zij zijn bedoeld als moment opname in het doorgaande proces van planningen en worden elk jaar bij gesteld. Hierdoor krijgt men inzicht hoe wordt ingespeeld op ontwikke lingen. In het Meerjarenprogramma, dat de minister nu naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd, is extra aandacht geschonken aan de prioriteitsbepa ling van de plannen voor aanleg en verbetering. Dat was nodig om bij de planning zoveel mogelijk binnen het beschikbare budget tc blijven. Om fi nanciële ruimte te krijgen moeten en kele projecten worden uitgesteld. Door deze planning kan extra aan dacht worden geschonken aan de ur gente werken. Daarbij is gelet op de betekenis van de projecten voor eco nomie. de veiligheid, het ruimte beslag en het milieu. Onder de werken die enkele jaren worden vertraagd vallen de verbete ring van de Zuid-Willemsvaart tussen '.•"ghel en de Maas en de omlegging van dit kanaal om Helmond. Tbch kan dit zeer ingrijpende werk bij Helmond nog in 1993 klaar zijn; daar mee wordt voldaan aan de toezeg ging, dat het vóór 1995 klaar zal zijn. De bouw en renovatie van de Oran jesluizen bij Amsterdam zijn in het nieuwe Meerjarenprogramma ruim een jaar opgeschoven. Urgentie Grote urgentie hebben de nieuwe sluizen bij Hansweert in het Kanaal door Zuid-Beveland. Er zal vooral volgend jaar een extra inspanning worden geleverd om deze sluizen sneller af te bouwen, opdat de huidi ge Oostsluis zo snel mogelijk buiten gebruik kan worden gesteld. Deze sluis is nog de enige van de drie oude sluizen die in gebruik is en verkeert in zeer slechte staat. De sluizen bij Hansweert vormen bovendien een schakel in de waterkering van de Westcrschelde en moeten uit dien hoofde zo snel mogelijk worden ver vangen. De planning van de verruiming van het noordelijk deel van het Kanaal door Zuid-Beveland is enigszins aan gepast. Daardoor komt het jaar van voltooiing, namelijk 1993 echter niet in gevaar. Onderzoek wijst uit: ZIERIKZEE - Vooral mensen met een redelijk tot hoog inkomen - meestal mannen - met een vaste baan werken er zwart bij. In de twaalf maanden voorafgaande aan ju ni 1983 verdiende in ons land minstens 12 procent van de mensen van 16 jaar en ouder samen per jaar tenminste 3 miljard gulden zwart bij. Het gemiddelde uurloon lag rond de 15 gulden en er waren in totaal minstens 100.000 arbeidsjaren mee gemoeid. het in de Duivelandse archieven be landt". zei burgemeester Van Bom mel. „De gemeente is erg blij met dit stuk historie". Van Bommel onder streepte de woorden van SKNWK- voorzitter Schiettekatte. „We zijn als gemeentebestuur altijd heel zuinig geweest op onze verenigingen in Dui veland. Dat is ook niet voor niets, want de sportverenigingen vervullen een zeer belangrijke functie in de ge meente", voegde hij toe. „Dat we als gemeentebestuur deze aandacht wil len schenken aan dit boekwerk moet gezien worden als hommage aan de samensteller. Iemand, die zoiets in zijn vrije tijd doet moet wel gek zijn van een vereniging". SportKombinatie NieuWerKerk be staat sinds 1954, 32 jaar derhalve. „Het boek heeft derhalve misschien een vreemde titel. Een vereniging die 32 jaar bestaat en toch maar 30 sei zoenen competitievoetbal heeft", ver telt Jan Tierie. „De oorzaken hiervan is, dat de vereniging in mei 1954 werd opgericht en pas het jaar daarop, dus het seizoen 1955/1956 voor het eerst aan de competitie deelnam. Na één - overigens succesvol - seizoen moest Sinoto, zoals de vereniging toen nog heette, om uiteenlopende redenen één seizoen overslaan". Naast gegevens uit zijn eigen omvangrijke archief putte Jan Tierie ook uit de archieven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en die van de KNVB afdeling Zeeland. In een van onze volgende edities gaan we uitgebreid in op het door Jan Tie rie verzorgde boekwerk, dat hij niet alleen samenstelde, maar ook ver vaardigde. Dit zijn enkele conclusies uit een in 1983 door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgevoerd onder zoek naar zwarte inkomsten uit ar beid. Ruim 5500 mensen van 16 jaar en ouder werden door het CBS onder vraagd. Meer dan de helft van de on dervraagden wilde niet ingaan op de vragen. Het CBS stelt dat het totale bedrag aan zwarte inkomsten meer wordt onderschat dan het totale aantal men sen dat zwart werkt. Uit het onderzoek blijkt niet dat geldnood het belangrijkste motief is voor zwart werken. Het zijn juist mensen zonder financiële zorgen die relatief veel bijklussen. En vooral als het hen de laatste tijd in financieel opzicht beter is gegaan. Afvragen De onderzoekers, R. van Eek en B. Kazemier, vragen zich af of de belasting- en premiedruk wel een mo tief is voor zwart werken. Dat is wel iswaar een vaak gehoord motief maar zij zien daarvan bij hun onder zoek niet veel terug. „Men zal meest al niet reageren op de werkelijke druk maar op de druk zoals men denkt dat die is". Voor mensen met een uitkering geldt dit argument eerder. De druk is voor hen ook groter omdat verdien sten vrijwel geheel gekort worden op de uitkering. Zij werken vaker zwart maar verdienen per uur minder dan anderen. Angst om gepakt te worden weer houdt mensen een geboden gelegen heid om zwart te werken te benutten. Datzelfde geldt voor godsdienstige overwegingen. Het percentage zwartwerkers naar politieke voorkeur levert het volgen de beeld: stemmers op klein rechts werken n^ar verhouding het meest zwart, namelijk 12 procent. Ook de kiezers van klein links scoren hoog met 10 procent. Van de aanhangers van de drie grote partijen klust de CDA-aanhang het meest bij (7 pro cent), gevolgd door de VVD-aanhang met 6,5 procent. PvdA-ers scoren het laagst met 5 procent. Bijna de helft van het zwarte werk, zo concluderen Van Eek en Kazemier, is ambachtelijk, technisch van aard: het zogenoemde klussen. Het is daar om ook niet vreemd dat mensen met een daarop afgestemde werkervaring betere kansen hebben op zwart werk dan anderen. Deze zwartwerkers ver dienen echter niet de hoogste uurlo nen. Die worden verdiend met bu reauwerk zoals bij voorbeeld het geven van zakelijke en administratie ve adviezen. In het algemeen is het zo dat mensen met een hoge opleiding beter worden beloond, voor onge schoold werk worden de laagste uur lonen betaald. Groep Studerenden vormen op de zwarte arbeidsmarkt een aparte groep. Ze werken vaker zwart dan anderen, hebben een lager uurloon en werken meer uren zwart. Ze verdienen per uur ongeveer 40 procent minder en werken ongeveer twee maal zo lang zwart als werkende leeftijdsgenoten met eenzelfde vooropleiding. De onderzoekers hebben geen aan wijzingen gevonden voor de veron derstelling dat het zwarte circuit de laatste tijd gegroeid is. Het aantal zwartwerkers dat zegt minder vaak ervoor gevraagd te worden is onge veer even groot als het aantal dat meer werk krijgt aangeboden. Het gemiddelde uurloon voor bu reauwerk, goed voor zo'n 15 procent van het hele informele circuit, be draagt 29 gulden. In de technische en ambachtelijke vakken is het uurloon veel lager: gemiddeld 14 gulden. In handel en horeca is het uurloon ge middeld 12 gulden en in de onge schoolde schoonmaaksector - met 10 procent van de zwartwerkers - rond de tien gulden. Vervolg van pagina 1 ne Hilledijk en de Beijerlandselaan. Op de bewuste dinsdag 26 augustus verliet hij zijn woning aan de Adriaan Pieterstraat met onbekende bestemming, waarna taal noch teken van hem is vernomen. De politie komt graag in contact met mensen, die Bestebreur op dins dag 26 augustus of daarna nog heb ben gezien. Hij was 1.75 meter lang en had een fors postuur. Hij was ge kleed in een zwarte gladde band- plooi broek, een wit overhemd met een geweven trui, witte sokken, een kort bordeaux-rood leren jack en schoenen in dezelfde kleur. Een ieder die inlichten kan ver schaffen wordt verzocht contact op te nemen met de Rijkspolitie te Zierik- zee, telefoon 01110-4256 of met de re cherche van het bureau Sandelingen- plein in Rotterdam, telefoon 010- 4242421. ZIERIKZEE - De regering zal in het voorjaar van 1988 een besluit nemen over de vraag of Nederland wel of niet door moet gaan met kernenergie. Minister Nijpels van miliebeheer heeft aan de Tweede kamer een programma toegestuurd van alle benodigde onderzoeken en andere stappen die genomen moeten worden om tot een onaf hankelijke beslissing te komen. bewindsman dat alle voors en tegens van kernenergie bespreekbaar zijn. De mogelijkheid blijft dus open dat de regering uiteindelijk zal beslissen af te zien van kernenergie. Uitvoerige studies zullen intussen worden verricht naar de veiligheid van kernreactoren en de lessen die kunnen worden getrokken uit het on geval met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl. Binnenkort is een noti tie te verwachten over maatregelen bij de bestrijding van kernongeval len. Eind volgend jaar komt er een aanvullend ondrzoekprograma voor de effecten van kernongevallen op lange termijn. Argument Minister Nijpels zegde toe dat alle serieuze argumenten van milieu organisaties tegen het gebruik van kernenergie bij de overwegingen zul len worden betrokken. De schade die Nederland oploopt ten gevolge van het kerkongeval in Tsjernobyl schat de bewindsman op enkele tientallen miljoenen guldens. De extra uitgaven die de overheid dit jaar moet dot n in verband met maatregelen ten gevolge van Tsjernobyl bedragen 13,2 miljoen gulden. Volgend jaar komt daar nog eens 6.6 miljoen gulden bij. Voorts zullen 60 tot 70 man extra aan het werk worden gezet voor de uitwer king van en het onderzoek naar de ge volgen van het Russische reactoron geval UTRECHT - De Nationale Kruis vereniging heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) gevraagd om een gesprek over het in lopen van de achterstand in de belo ning van de medewerkers 7.oals dat uit een functiewaarderingsonderzoek is gebleken. ZIERIKZEE - In de Zierikzeesc jongerensoos Drogum speelt zaterdag 27 sep tember de formatie Midnight Hour. Het muzikale optreden begint ongeveer om 22.00 uur. Midnight Hour lijkt een nieuw fenomeen, maar is dat zeker niet. De band bestaat uit allemaal min of meer bekende musici, waaronder de Doe Maar-muzikanten Ernst Jansz en Jan Hendriks. Het is een coverband, die vergeten nummen speelt uit verleden tijd. Hierbij verliest de band de eigen 'sound' niet uit het oog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6