Eén miljoen gulden extra voor bodemsaneringsactiviteiten Aanpassing dijken in volle gang Bedrijfsreorganisatie Interieurshop Den Boer MIDDFJ N MIDDENSTAND Werkgroep terreinbeheer heeft handen nu wel vol Sanerings onderzoek in Rozemarijnstraat Geconcentreerd en gespecialiseerd Nieuw filiaal kantoor Rabobank in Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 september 1986 Nr. 24005 5 ZIERIKZEE - Op het terrein aan de Rozemarijnstraat te Zierikzee waar vroeger een transportbedrijf was ge vestigd, zal nog dit jaar een zg. sane ringsonderzoek naar bodemveront reiniging worden uitgevoerd. Bij nader onderzoek is gebleken dat het ondiepe grondwater in het zuidelijk deel van het terrein sterk is verontreinigd met olie. Het gevaar bestaat dat de olie zich verspreidt via het grondwater. Verder is de boven grond van het gehele terrein sterk tot matig vervuild met lood; in het zuide lijk deel is de grond ook verontrei nigd met olie. Olietank De olieverontreiniging is afkom stig van een voormalige ondergrond se olietank en van de opslag van afge werkte olie. De hoge loodgehalten kunnen een risico vormen voor de volksgezondheid door de verontrei niging aan het oppervlak is direct contact mogelijk. De risico's van de olieverontreiniging zijn gering. Het bureau dat het nader onder zoek heeft verricht heeft aanbevolen in ieder geval de bovengrond af te graven; verder moet de met olie ver vuilde grond en grondwater worden gesaneerd. Als er op korte termijn geen sanering plaatsvindt, is het ver standig een hekwerk rond het terrein te zetten om te voorkomen dat men sen in contact komen met de hoge loodconcentraties. Gedeputeerde sta ten van Zeeland kunnen zich met de ze aanbevelingen van het onderzoeks bureau verenigen. MIDDELBURG - Zeeland heeft van het ministerie van milieubeheer één miljoen gulden extra gekregen om ver plichtingen aan te gaan voor bodemsaneringsactivitei ten. In totaal is nu voor dit jaar 4,4 miljoen beschikbaar. Bovendien is het kasbedrag voor 1986 verhoogd met 2,4 miljoen tot 5,25 miljoen gulden; de provincie had hierom verzocht om lopende verplichtingen - het gaat dan vooral om het verwerken van al afgegraven verontreinigde grond - te kunnen betalen. Voor dc volgende projecten willen gedepi eerde staten van Zeeland in 1986 verplichtingen aangaan: de ver werkingskosten van de grond van het terrein van de voormalige gasfabriek te Vlissingen; de (al uitgevoerde) bo demsanering aan de Noord weg te Middelburg; de bodemsanering van het Vitrine-terrein te Middelburg; de gedeeltelijke sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek te Tho- len; de schadevergoedingen die moe ten worden uitgekeerd bij sanering van het gasfabrieksterrein te Wemel- dinge en het maken van een bestek voor de sanering van dit terrein; de. eerste fase van de sanering van het terrein van De Muynck aan de Oost singel te Borssele; de sanering van het gasfabrieksterrein te Hanswcert. Totale schoonmaak Met de totale sanering van het ter rein van de voormalige gasfabriek te Tholen is ruim vijf miljoen gulden gemoeid. Vooruitlopend op de totale schoonmaak zal dit jaar een klein De heer J. van den Brand verricht samen met zijn kleindochters Jorien (l) en Annemieke de officiële opening van Interieurshop Joh. den Boer b.v. ZIERIKZEE - Onder de naam Interieurshop Den Boer opent de familie J. van den Brand heden (donderdag-) de deuren van haar gereorganiseerde en gespecialiseerde bedrijf in het pand Sint Domusstraat 76. Woensdag avond konden belangstellenden tijdens een druk bezocht open huis reeds het resultaat van deze bedrijfsspecialisa- tie aanschouwen. Voorafgaand aan het open huis vond in familieverband een mini- plechtigheidje plaats, waarbij de heer J. van den Brand sr. samen met zijn kleindochters Jorien en Anne mieke de officiële opening verricht te. Met het oog op de toekomstige ont wikkeling binnen het bedrijf, waarin zoon John van den Brand allengs de leiding van zijn vader zal gaan over nemen, kwam men tot het besluit van deze bedrijfsreorganisatie. Het assortiment in het pand Sint Domusstraat 76 is thans geheel ge richt op slaapkamers en biedt derhal ve komplete slaapkamer-inrichtin gen met tot in de finesses uitgewerkte details. Met andere woorden men kan er terecht voor ledikanten, matrassen en slaapkamermeubilair, maar ook voor dekbedden, hoeslakens, bedlin nen en ook voor nachtkleding, onder goed en handdoeken. De Interieurs hop biedt derhalve alles voor de nacht. Onder één dak Juist om het voordeel van allés on der feén dak beschikbaar te hebben en niet yerdeeld over twee locaties, werd de voormalige Den Boer textielzaak in het pand Sint Domusstraat 58 af gestoten en het inmiddels gespeciali seerde!assortiment, ondergebracht in de Intérieurshop. Naast het slaapgebeuren biedt het bedrijf als vanouds een grote keuze in vloerbedekking, vitrage en gordij- Op de bovenverdieping van de Inte rieurshop zijn aparte sfeervolle afde lingen ingericht voor tuinmeubelen en voor tiener-slaapkamers. In laatst genoemde kan men bijzonder aardige ideeën opdoen om bijvoorbeeld met een hoogslaper of aangebouwd bu reau ook in een kleine slaapkamer tot een praktische inrichting te ko men. Babyshop Den Boer Babyshop blijft naast de gespecialiseerde Interieurshop ge handhaafd in het pand Sint Domus straat 25. Daar vindt men meubilair voor de babykamer en kleertjes tot en met maat 116. ZIERIKZEE Zangdienst In de Gasthuiskerk te Zierikzee wordt zondag een zangdienst gehou den, met als thema: Waarheen pel grims, waarheen gaat gij? De aan vang is 19.00 uur. Tijdens de dienst worden bekende liederen uit de bun del van Joh. de Heer gezongen, die betrekking hebben op het thema. Oud-ziekenhuis predikant, ds J. P. van Roon zal de verbindende teksten en overdenking uitspreken, Mar van de Veer bespeelt het orgel en Els van Splunder is solist. Het Hervormd Kerkkoor onder leiding van Willie Bil zal tevens medewerking verlenen. De kerk is open om 18.30 uur. Bejaardenmiddag nln' dé Zaal, van de .Christelijk Gerefor meerde kerk aan de Zevenget ijst raat wordt op woensdag 1 oktober de eer ste bejaardenmiddag in dit seizoen gehouden, georganiseerd, door de NCVB. De aanvang is 14.30 uur. Be langstellenden van zestig jaar en ou der zijn van harte welkom. Spel Binnen de Veste Binnen de Veste organiseert op za terdag 27 september een spelochtend, aanvang. 10.00 uur in het gebouw aan de Raamstraat. De ochtend wordt ge organiseerd door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Het spel dat gespeeld wordt is een reis om de we reld. Geslaagd Voor het her-examen Midden standsdiploma slaagden André van Oeveren en Arris Verdonk uit Zierik zee. - j - - KERKWERVE - In het kader van de afronding van de Oosterscheldcwerken is het Waterschap Schouwen-Dniveland momenteel bezig - heeft althans de opdracht verstrekt en houdt toezicht - op het zogenaamde Barcon-project. Dit pro ject behelst een laatste aanpassing van dijken, bermen en glooiingen, noodzakelijk geworden na een inventarisatie. Na het gereed komen van de Stormvloedkering treedt er een verandering op in de stroming van het OostersCheldewa- ter en het zijn deze veranderingen die een aanpassing van dijken, bermen en glooiingen noodzakelijk maken. Zo wordt er bij de Heerenkeet (zie foto) een stuk aangezet. Het geheel is een zaak van het waterschap, maar het rijk fi nanciert het werk. Geslaagd Martin van Aken uit Zierikzee is in Utrecht geslaagd voor het diploma voortgezette opleiding herenvak (kappersoplciding). Hij heeft de op leiding gevolgd aan de gemeentelijke school voor MDGA te Rotterdam. RENESSE CJV De Schakel Ondanks het feit dat het oorspronke lijk de bedoeling was dat de Hulp brug van CJV De Schakel uit Renege in september haar activiteiten zou hervatten heeft men om organisatori sche redenen moeten besluiten de zaak nog even op te schorten. Van daar dat zaterdag 27 september nog geen glas zal worden opgehaald. Men hoopt dat vanaf eind oktober het glas weer maandelijks zal kunnen worden opgehaald. SCHARENDIJKE Collecte De collecte ten bate van het Koning in WiJheimina Fonds voor de kanker bestrijding in Scharendijke en Elle- meet en omgeving, heeft een bedrag van 3.010,25 opgebracht. Vorig jaar was het bedrag 3.139,40. Een woord van dank aan gevers en collectrices is op z'n plaats voor dit mooie bedrag. NIEUYVERKERK Gezamenlijke jeugddienst In de Gereformeerde kerk te Nieu- werkerk wordt zondag 28 september een gezamenlijke jeugddienst Herv/Geref. gehouden, aanvang 10.00 uur. De voorganger is ds. H. J. van Dalen uit Zuidland. Muzikale mede werking wordt verleend door het koor I Believe uit Hellcvoetsluis. Braamfeest Het traditionele Braamfeest zal in Nieuwerkerk worden gevierd op vrij dag 26 september in het schoolge bouw van De Dobbelsteen. Het pro gramma ziet er zo uit: 8.30 uur, de kinderen komen verkleed op school in circus-kledij. Een kwartier later beginnen de spelletjes, die allemaal te maken hebben met het (een) circus. 11.30 uur: de groepen 1 en 2 gaan naar huis, een half uur later gevolgd dooi de groepen 3 t/m 8. Een optreden van de clowns Rijn en Trijn staat gepro grammeerd om 13.00 uur, gevolgd door een traktatie en de vertoning van een tekenfilm. Om 15.00 uur gaan alle kinderen naar huis en om 18.45 uur start het avondvullend program ma dat duurt tot 22.00 uur. Tijdens deze avond laten de kindoren zie.» welke circusnummers er werden in gestudeerd met daarbij vele aUrr°- ties als grabbelton, touwtjetrekken, sjoelen en het rad van avontuur. BRUINISSE Bezwaarschriften In verband met de aanvrage van een hinderwetvergunning voor de vestiging van een pclsdierenfokkcrij. door de heer D. Hage aan de K-u.ge- weg 2 tc Bruinisse, werden voor de daarvoor gestelde termijn maar liefst 69 individuele bezwaarschriften in gediend door Bruse inwoners. Deze officiële bezwaarschriften komen bij de 640 ingediende handtekeningen die onder een petitie tégen de vesti ging werden gezet. Handtekeningen en officiële bezwaarschriften zullen worden meegenomen in de beraadsla gingen of de heer Hage in aanmer king komt voor een hinderwetver gunning. GOES Jubileum CNV Dc Industrie- en Voedingsbond CNV viert het 90-jarig jubileumfeest stukje aan de rand van het terrein (aan de Hoogstraat) worden gerei nigd op de plaats waar de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Ge meenten in Zeeland enkele woningen wil bouwen. Op het terrein van de voormalige gasfabriek te Hansweert moet van een aantal tuinen de bovengrond wor den verwijderd. Deze is vervuild met polycyclische aromaten en cyanide. Dit blijkt uit de resultaten van het zg. saneringsonderzoek. De in dit onder zoek gevonden concentraties aan aro matische en gechloreerde verbindin gen in het grondwater zijn aanzien lijk lager dan op basis van het oriën terend en nader onderzoek werd ver wacht. De kosten van de sanering - volstaan kan worden met het afgra ven en vervangen van de bovenste 60 cm - worden geraamd op 225.000,—; hierbij is ervan uitgegaan dat 70 pro cent van de grond als chemisch afval moet worden verwerkt. Het saneringsonderzoek op het ter rein van het toerwagenbedrijf De Muynck aan de Oostsingel te Borsse le heeft duidelijk gemaakt dat de grond op enkele plaatsen sterk ver vuild is. Via het grondwater is de olie en benzine verspreid tot buiten het terrein. In een aantal huizen is in het onder zoek de lucht in de woonruimten be monsterd; dit leverde een licht ver hoogd benzeengehalte op. De sane ring wordt in twee fasen gesplitst. In de eerste fase worden maatregelen genomen om verdere verspreiding van de verontreiniging tegen te gaan en extra risico voor de omwonenden te voorkomen. Het is onder meer de bedoeling dat nabij de Oostsingel een drainage wordt aangelegd. Met de eerste fase is ruim vier ton gemoeid. Bestemming In de tweede fase moeten maatrege len op het terréin zelf worden geno* men. Als het bedrijf wordt verplaatst en het terrein een woonbestemming krijgt zal alle vervuilde grond moe ten worden verwijderd. Verder wordt op het terrein een drainage aangelegd. De kosten van deze variant worden geraamd op bij na 6 ton. Bij niet-verplaatste hoeft al leen op een deel van het terrein de grond worden afgegraven en kan wor den volstaan met een beperkte drai nage. In deze variant - kosten een kleine vier en halve ton - hoeven de bedrijfsgebouwen niet te worden gesloopt. Uitvoering van fase 1 is volgens gs dringend gewenst; fase 2 kan pas worden uitgevoerd als vaststaat wel ke bestemming het terrein krijgt. OOSTERLAND - De Rabobank Oost-Duiveland is begonnen met de nieuwbouw voor het onderkomen in Oosterland. Het huidige pand aan het Torenplein voldoet al enige tijd niet meer aan de tijdseisen van de veiligheid en automatisering. De eerste paal is geslagen. „Inderdaad", zegt Rabobank- voorzitter J. de Jonge uit Bruinis se „het werd hoog tijd om naar een andere locatie uit te zien en er is gekozen voor nieuwbouw". Oos terland is het bijkantoor van de hoofdvestiging in Bruinisse en volgens De Jonge is het van groot belang, dat de automatisering van beide kantoren gelijk opgaat. Sneller „Hiermee kunnen we onze cliën ten sneller helpen; de dienstverle ning wordt directer" aldus De Jonge. Bouwbedrijf Boogert, dat het werk uitvoert, hoopt voor de winter 'onder de kap' te zitten. Kort hierna kan aan de beveili ging en automatisering worden begonnen „want dat is nog een he le klus". Naar het zich nu laat aanzien kan het nieuwe filiaal in april worden geopend en verlaat de Ra bobank dan het pand aan het To renplein. INDE Zaterdag 4 oktober nieuw maaiproject ZÖNNEMAIRE - De werkgroep actief terreinbeheer van dc Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland gaat zaterdag 4 oktober weer aan de slag. De ze keer staat er een maaiproject aan de Rietdijk te Zonnemaire op het pro gramma, waarvoor de belangstellenden zich om 0.9.00 uur bij Dijkhuisjes verzamelen. De werkgroep actief terreinbeheer is in december weer nieuw leven in geblazen. Met elf personen zijn toen dammetjes in de Koudekerkse inla gen hersteld. Deze dammetjes waren sinds ze gelegd waren voor het me rendeel lekgeslagen of zelfs geheel verdwenen. Na het herstellen met ou de planken en zinken platen steeg het water weer zienbaar. Afgelopen winter is deze dijk voor de eerste keer gemaaid. Gewapend met één motormaaier, twee bosmaai- ers en handgercedschap hebben de vrijwilligers de ongeveer 800 meter lange en tien meter brede oostkant van de dijk aangepakt. Het maaisel werd verbrand, maar na één maai- beurt zijn de bramen en brandnetels nog niet verdwenen. Deze groene plantendelen bevatten in de nazomer nog de meeste voedingstoffen, waar door met het maaien don ook de stof fen worden afgevoerd. De verschra ling geeft de kruiden weer een kans. Het weer zit de groep niet altijd mee. Zo moest door het slechte weer het project in dc Flaauwersinlaag worden afgelast tot twee keer toe. In de Krokusvakantie was het dan zo- ver. zaterdag 4 oktober in Goes. In een speciaal opgebouwde feesttent wordt de loden en hun familie een feestpro gramma aangeboden met onder meer Saskia en Serge en Farce Majeur. Té vens zal bij deze gelegenheid een hul diging plaatsvinden van leden, die 25 jaar of langer lid van de bond zijn. Voorts is aan de Zuiddijk bij Drei- schor de eerste aanzet gemaakt voor het maaien van de zuidberm. Deze dijk heeft een zandig karakter en be zit de mogelijkheden om een mooie bloemdijk te worden. Het baanlozen- project Schouwen-Duiveland zal de rest van het werk afmaken. Met de ei genaar van de dijk is een beheersplan opgesteld. De werkgroep heeft voor lopig nog de handen vol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5